Binnenland. üStads- en Be westelijk Nieuws. V Ingezonden. Een valsch bericht. 1 In de week van 28 Jan.—3 Febr. 1912 werden genomen 367 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 50 regen 23 regen 1230 laag toegebracht aan het leger onder Tsjantsjoein, onderkoning van Kwantoeng en Kw.angsi, welk leger verzwakt was door desertie. De verliezen bedroegen 100 man. De correspondent van de „Times" heeft met Soen-jat-sen gesproken. Deze zeide, dat hij on middellijk ontslag zou nemen, zoodra Joean-sji-kai de republiek omhelsde. Laatstgenoemde heeft eein telegram gezonden, verzekerende, dat hij gemach tigd was, de voorwaarden van de revolutionaire regeering te ondersteunen en voorstellende om den wapenstilstand met zeven dagen te; verlen gen. Soen-jat-'sen stelt voor, om de voorloopige regeering een jaar te handhaven, waarna zij plaats zal maken voor een definitieve regeering, in te stellen door de gekozen volksvertegenwoordiging. Uit Sjanghai verneemt de Morning Post", dat de republikeinen een gezamenlijken triomfante- lijken intocht in Peking voorbereiden, zoo moge lijk op 18 Februari, den Chineeschen Nieuwjaars dag. Zij verwachten geen ernstig verzet te zullen ondervinden. Volgens een telegram uit Peking aan de „Daily Mail", heeft de Duitsche firma Karberg een Vöor- loopige leeningsovereenkomst meit de keizerlijke regeering gesloten, loopeinde' over een leening van 36 mil li oen gulden, tegen 6 pet. De keizerlijke re geering verplicht zich, dit geheele bedrag te be steden voor een bestelling van wapenen, en schiet voorraad, binnen vijf jaar door een bekende Oois- tenrijkscihe wapenfabriek af "te leveren. Het is twijfelachtig of de opstandelingen een dergelijke overeenkomst zullen erkennen. De „Times" verneemt voorts uit Peking, dat de onderhandelingen over den afstand op beivra digende wijze voortgang nemen. De desbetreffende keizerlijke edicten zu.ien eerlang' verscüijnen, zoo dra de regeering een definitieve schikking' met de revolutionairen zal hebben getroffen. Item her vatting van den strijd is daarom bijna ondenkbaar. Intusschen boezemt de nakoming van China's buitenlandsche verbintenissen behalve van die, waarvoor de zeetolien verpand zijn, bezorgdheid in aan de buitenlandsche legaties. De opbrengst van.de zeetolien is onverwacht buitengewoon hoog gebleken. Zij hebben zes ein een kwart miiUoen pond bedragen voor den termijn 10 November 31 Januari. De correspondent te Peking van da „Daily Tele graph" verzekert opnieuw, dat de a.s. afstand een zuiver politiek karakter zal dragen. De Keizer zal zijn rechten als priester ten volle behouden, evenals het recht om adellijse titels te verlee- nen. Joeansjikai zal den markiezentitel pas aanvaar den, wanneer de republiek gevestigd zal wezen. De Koningin hersteld. De Koningin heeft gistervoormiddag den mi nister van Financiën, mr. Kolkman, ter gewone conferentie ontvangen. Prins Hendrik. De Prins is Zondag uit Dobbin jn de resi dentie teruggekeerd. Diner ten Hove. H. M. de Koningin zal a.s. Maandag 12 dezer, ten paleize het jaar.ijkscihe 'gastmaal geven voor de militaire autoriteiten der zeer en landmacht te 's-Gravenhage. Herdenking van Neerlands onafhankelijkheid. Te Amsterdam bestaan plannen om te komen tot een nationaal comité voor het organiseeren eener waardige herdenking van Neerlands onaf hankelijkheid. De bedoeling is, hier een voorloopig comité te vormen, bestaande uit een zestal bekende Am sterdammers, die zich tot een aantal personen van naam in andere gemeenten zullen wenden, om mèt hen één groot nationaal comité te vor men. Waaneer het plan van voldoende mede werking iin den lande verzekerd is, zal dit co mité worden geconstitueerd. Het moet in de bedoeling liggen, komt bet tot de oprichting van de groote nationale com missie, in hei geheele land gelden njjeen te brengen voor de stichting van een waarlijk grootsch nationaal monument. In het a.s. voorjaar zullen voor bovenvermeld doel de eerste stappen worden gedaan. Tweede Kamerverkiezing Hilversum. De dislrictsfederatie Hilversum van de S. D. A. P. heeft besloten bij de a.s. herstemming voor de Tweede Kamer in het district Hilver sum den liberalen candidaat den heer De Jong te sleunen en den kiezers aan te bevelen hun stem op dien candidaat uit te brengen, vermits de (heer De Jong een gunstige verklaring beeft afgelegd ten opzichte van' zijn standpunt inzake het algemeen kiesrecht. De Telegraaf" bevat het volgende bericht: «De directie van de Staatsspoorwegmaatschappij moet voornemens zijn in April, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der maatschappij, aan het geheele personeel een maand extra salaris uit te keeren." Om geen ongegronde verwachtingen op te wekken, hebben wij ter bevoegder plaatse naar de juistheid van dit bericht geïnformeerd en ont vingen ten antwoord, dat het beslist on juist is. (Tijd.) Candidaat-notarissen en gemeente administratie. In September j.l. heeft, zooals toen bericht is, het hoofdbestuur van de Broederschap van candi- daat-notarissen in Nederland en zijn koloniën aan B. en W. van groote gemeenten een adres ge zonden. waarin het te kennen gaf, dat een an ciënniteit van ruim 15 jaren voor candidaat no tarissen, alvorens tot notaris benoemd te worden heeft geleid tot het instellen van een onderzoek, op welke wijze het verkrijgen door candidaat- notarissen van betrekkingen buiten het nota riaat zou kunnen worden bevorderd. Uit het daaromtrent opgemaakte rapport bleek, vol gens het genoemde hoofdbestuur, dat de candidaat- notaris mag geacht worden alleszins de bekwaam heid te bezitten om in aanmerking te kunnen komen voor de betrekkingen van ambtenaar bij de gemeente administratie. Op grond van vijf in het adres uitgewerkte punten meende het de candidaat-notarisssen voor de vervulling van be doelde betrekkingen te kunnen aanbevelen. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren heeft thans aan B. en W. van de gemeenten, tot welke de Broederschap van candidaat-natarissen zich gewend heelt een tegen- advies gericht. Het wil geenszins ontkennen, dat van de door candidaat notarissen verkregen be kwaamheden voor enkele betrekkingen in de gemeente-administratie profijt te trekken is, maar het voelt zich genoopt er met nadruk op te wijzen dat zij voor het verrichten van de meeste werk zaamheden ter gemeente-secretarie in het alge meen de noodige kennis en ervaring missen welke voor een richtige vervulling van het ambt als noodzakelijk moeten worden geoordeeld hun op leiding heeft, zoo zegt het Bondsbestuur, zich daartoe veel te eenzijdig bepaald tot het burgerlijk en fiscaal recht. Wearbericm. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Febr. 191 medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 7(30.2 te Riga. Laagste barometerstand 720.0 te Horta. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidoostelijken wmd, zwaar tot halt bewolkt,waarschijnlijk re genbuien, temperatuur om het vriespunt. De Raadsverkiezing. Wij herinneren ook nog te dezer plaatse aan de verkiezing van twee leden van den Gemeente raad, welke morgen Woensdag van 's morgens 8 tot 's avonds 5 ure in de beide betrokken districten plaats heeft. Allen, die tot de stemming gerechtigd zijn, ook zij die geen oproepingskaart ontvingen, behooren daaraan deel ie nemen. Van den voorzitter van het betrokken stembureau kan men de vereischte kaart krijgen. Op het stembiljet, dat men in ruil voor de oproepingskaart krijgt, make men alleen het cirkeltje in het juiste blokje, dat voor onzen candidaat, zwart. Na zich van het olfieieele waar merk achter op het stembiljet overtuigd te heb ben, steke men het biljet toegevouwen in de bus. Men zorge vooral vroegtydig ter stembus te gaan; het verkiezingswerk wordt daardoor zeer bevorderd. Christelyke kiezers, allen ter stembus, uw een parig, eensluidend votum verzekere de verkiezing van de candidaten door de christelyke partijen in onderling overleg gesteld Voor District I de heer C. H. Scheffers. Voor District II de heer Jan van Katwijk. Brand op de Raam. Gister-avond omstreeks 6 uur brak een felle brand uit in een uitgebroken branderij, staande ongeveer achter perceel no. 38, aan de Raam, bewoond door J. T. C. Middendorp, welke bran derij in gebruik was bij de firma Wed. L. v. d. Toorn en Zn. voor de berging van balen kurk en bij den mandenmaker Kooy voor de berging van manden. In een oogwenk laaiden de hel- roode vlammen langs alle kanten uit het bran dende pand. Op verren afstand zag men den on- heilspellenden vuurgloed, die de geheele omgeving een fantastisch aanzicht gaf. Meters hoog sloegen de reusachtige vlammen, vergezeld van dikke rookwolken en een geweldigen vonkenregen, boven de lage huizen aan de Raam uit. De brandweer was met een talrijk materiaal spoedig ter plaatse. Onder leiding van den com mandant der brandweer, den heer Chr. Krijger, werd het vuur met 4 slangen op de waterleiding bestreden. Inmiddels werd ook de rijdende stoom- brandspuit, welke mede op de Raam was opge steld, in werking gesteld. Reusachtige massa's water werden in het bran dende pand geworpen en slechts met groote krachtsinspanning werd voorkomen dat de brand grooter afmetingen aannam. Omstreeks 7 uur week het gevaar voor de om liggende huizen, hetwelk niet denkbeeldig was. De brandweer, waarvan kringen I, II en III in actie waren geweest, kon eerst ten 8£ ure gedeel telijk inrukken. Het personeel van kring II en van den licht» wagen bleef nog tot 5 uur heden-ochtend ter plaatse. Geregeld werd met twee slangen water gegeven. Na 5 uur heden-ochtend werd nog met een slang op de waterleiding gewerkt, daar de vlam men onophoudelijk weer uit de ruïne opstegen. In het pand lagen ongeveer 300 balen kurk opgeslagen, terwijl op den zolder een aantal man den van den mandenmaker Kooy bewaard werden. Het perceel is nagenoeg geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Het pand, vroeger de branderij van den heer J. L. Gouka, was thans het eigendom van de Hofjes van Belois. De drijvende stoombrandspuit «Mentor", welke ook naar het terrein was gestoomd, kwam eerst omstreeks 7 uur in de Schie aan, toen men de brand reeds onder de knie had. Daar zij toch geen diensten meer kon bewijzen, kreeg zij order om weer naar de Voorhaven terug te keeren. Bij dezen brand is wederom gebleken, dat het noodzakelijk is voor onze stad om nog over een tweede rijdende stoombrandspuit te beschikken. Herhaaldelijk toch haperde er iets aan de stoom brandspuit, waardoor nu en dan de machine stop stond. Wanneer bij een grooten brand de eenige rijdende stoombrandspuit, welke Schiedam bezit, defect raakt, zou zulks ernstige gevolgen kunnen hebben. Een reserve stoombrandspuit is derhalve een eerste vereischte, temeer daar de »Mentör' niet in alle stadsgedeelten eventueel hulp zou kunnen bieden. Er was niettegenstaande de felle koude gister avond een talrijk publiek naar het terrein van den brand gesneld, om aldaar een kijkje te ne men. De orde in den omtrek van den brand werd bewaard door de politie, onder leiding van den hoofd-inspecteur- tit. J. C. Norenburg. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, de wethouder van Gemeentewerken, de heer v. Westendorp, eenige leden van den Ge meenteraad, zoomede verschillende autoriteiten waren ter plaatse. Als vermoedelijke oorzaak van den brand wordt o. a. genoemd, dat een der knechts van den heer Van der Toorn bezig was op de open plaats bij bedoeld pakhuis bladen kurk zwart te maken, hetgeen geschiedt op ipen vuurtje tusschen twee steenen. Vermoedelijk is toen een vonk verdwaald in de massa kurk, die in bedoeld pakhuis lag opgestapeld. Volksbadhuis. school kinder a 5 ct. 11 Gedurende de maand Jan. 1912 werden ge nomen 1836 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 136 kuipbaden 261 regen 121 regen 267 school kinder r> a 5 ct. 88 ln Januari 1911 werden genomen 981 baden. Uitbreidingsplan. Vrijdag, 9 Februari a.s., 's avonds te 8 uur, zal een comité-generaal van den Gemeenteraad wor den gehouden, ter bespreking van het uitbrei dingsplan (Oostelijk gedeelte). De Directeur der Gemeentewerken zal in deze vergadering aanwezig zijn, teneinde te zake in lichtingen te kunnen geven. „Ni laboru kaj espera." Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden. Gisteren hield de R. K. Esp.-Vereeniging hare jaarvergadering, welke door den voorzitter met een korte openingsrede in Esperanto werd geopend. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde een gestadigen vooruitgang van het aantal leden, o.a waren bij het begin van den cursus een 20-tal dames en heeren tot de vereeniging toegetreden. Het aftredende bestuur werd herkozen en be staat dus nu weder uit de heeren P. Heilker, voorz., Fr. Marrevee, le secr., H. J. Geeratz, 2e secr.,H.Groenendaal,penningm., en Th. Naring, lid. Tot lid van het hoofdbestuur van «Nederlanda Katholiko" werd gekozen de heer P. Heilker en tot afgevaardigde van de Vereeniging voor de in 1912 te houden algemeene vergaderingen van den N R. K. Esp. Bond, den heer Fr. Marrevee. In verband met het veranderde reglement wer den in de statuten en het huish. reg. der Ver eeniging eenige wijzigingen aangebracht o.m. dat het vereenigingsjaar zal loopen van 1 Jan. tot 31 Dec.en de jaarvergadering voortaan in Jannari zal worden gehouden De jaarlyksche bijdrage per lid werd bepaald op f 150, te voldoen in 1, 2 ol 4 termijnen. Aan het eind der vergadering werd het plan gevormd in den loop van de maand April eene propaganda-vergadering te houden en daarvoor een of meer sprekers, eventueel buitenlandsche esperantisten, uit te noodigen. De dool. By den sedert gisteravond ingevallen dooi wordt zoowel van gemeentewege als door de in gezetenen krachtig gewerkt aan het ruimen van de sneeuw en het schoonmaken der straten. De rivier de Maas en de Voorhaven zijn bedekt met dik drijfijs, dat lastig en gevaarlijk is voor de kleine scheepvaart. De binnenhavens zijn in tusschen leeggespuid, zoodat die nagenoeg vrij van ijs zijn. Door den burgemeester, zijn tot agenten van politie benoemd J. C. A. de Goede, te Den Haag, J. H. Tromp te Tilburg, W. J. Feelders, N. den Houting an J. G. Scheffers allen te Schiedam. Giste r-m iddag is een schipper, die met zijn schip hier in een der havens ligt, wegens verstandsverbijstering naar het Ziekenhuis over gebracht. Gister-avond vervoegden zich een drietal personen, die hier met een arreslede uit waren, aan het politiebureau. Een hunner deed daarop aangifte, dat hij door den zoon van een caféhouder bij wien zij iets gebruikten, was mis handeld. De politie stelt een onderzoek in. Vanmorgen 73/4 ure is vandevan Rotterdam komende electrische tram aan den Rotterdamschen dijk onder deze gemeente de as van den motorwagen gebroken. Het tramverkeer was daardoor eenigen tijd ver stoord. In de gisteren gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Schiedamsche Bankvereeniging werd nog als commissaris benoemd de heer mr. J. Wynveldt, ambtenaar bij het openbaar ministerie te Rotter dam. UIT ROTTERDAM. In de toespraak, die de burgemeester Zaterdag hij de eerstesteenlegging van het Pakhuis- en Silopand St. Job heeft gehouden, deed hij d© mededeeling, dat op dit oogetihlik door Plaatselijke Werken de laatste hand gelegd wordt aan een reeks van plannen voor nieuwe havens op dein Rechter-Maas oever. In verband met deze mededeeling verneemt men, dat binnenkort den gemeenteraad zal be reiken een voorstel tot het graven van drie havens in hel Westen. Deze drie havens, die ongeveer evenwijdig aan elkander gegraven zullen wor den, zullen zich uitstrekken van de kleine Kous haven, tot welker aanleg de raad in November van het vorige jaar heeft besloten, tot heit terrein van de nieuwe gasfabriek nabij Schiedam. De eerste twee havens, die den naam zullen dragen van IJsel- en Lekhaven, zullen voor zeeschepen bestemd zijn, terwijl de derde, nabij; de Schie damsche grens gelegen en Keilehaven zal worden genoemd, voor industrieele doeleinden zal wor den aangewezen. Dit nieuwe havencomplex nog een der plannen van den vorigen directeur van gemeentewerken Die Jongh zal, met inbe grip van kadeaanleg, 10 k 12 millioen gulden vorderen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 7 Febr. 8 u. Bondsgebouw. Groote vergadering «Katholiek Leven", spreker de weleerw. pater H. Ermann S. J. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 8 Febr. 8 u. Bondsgebouw. Vergade ring »De Hanze, lezing" mr. M. J. C. M. Kavelaars. Donderdag 8 Febr. 8 u. Gebouw Spoeling-Ver- Jaarlyksche Vergadering V. P. N. Donderdag 8 Feb. 8 u. S. O. V. Algem. leden vergadering. (Huiten verantwoordelijkheid der Redactie). HG" Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de kopj n i e t teruggegev en Schiedam, 6 Februari 1912. Mynheer de Redacteur Beleefd verzoek ik in uw geacht blad plaatsing voor het volgende Op morgen Woensdag 7 Februari zal de lang verwachte gemeenteraadsverkiezing plaats hebben, ten einde in de vacature te voorzien, ontstaan door het overlijden van den heer mr. W. H. Jansen, alsmede door het vacant worden van den zetel van den heer C. Klein, wegens het bedanken van den nestor. Deze verkiezing is een zeer gewichtige. Vooreerst dienen de Katholieken er ernstig voor te waken, dat de plaats van den katholieke mr. W. H. Jansen opnieuw door een katholieken vertegenwoordiger wordt bezet. Het aantal Kath. Raadsleden is thans 7. Anti-Rev, en Christ -Hist, eveneens 7. Liberalen en S.D A.P. ook 7; het is daarom niets te verwonderen, dat bij iedere ernstige be slissing de stemmen staken, vooral wanneer een enkele zich van zijne partij afscheidt en er tal van absenten, hetzy wegens ziekte of wegens andere redenen de Raadszitting niet by wonen. In de laatste zitting moest dan ook de beraad slaging over de subsidie-bewaarscholen worden geschorst, omdat met 8 tegen 8 de stemmen staakten en de machine werd stop gezet. Al is dit nu wel geen groot, ongeluk toch is het feit teekenend. Met 23 Raadsleden moest men te Schiedam geregeld en vlug kunnen voortwerken, terwyl nu allerlei bezwaren zich voordoen. De eene overladen met werk, kan niet geregeld komen; de andere wegens ongesteldheid is niet in staat deel te nemen aan de werkzaamheden van den Raad of zijne commissiën. Waar men er nu in is geslaagd twee yverige candidaten te vinden» die bereid zijn zich alle moeite te getroosten aan het Raadslidmaatschap verbonden, zoo wilde ik alle rechtsche kiezers dringend opwekken om met yver aan deze verkiezing deel te nemen. Geen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2