Verspreide berichien. Binnenland. 8tads- ea Gewestelijk Nieuws. Buitenlandache Zaken, waarin gezegd wordt, dat uit de gedachtenwisselingen, gehouden tus- schen de betrokken mogendheden, gebleken was, dat zij het er alle over eens zijn, dat onder de tegenwoordige omstandigheid vastgehouden moet worden aan de doelmatigste politiek van geza menlijk handelen. Het komt der Amerikaansche regeering voor Yan algemeene bekendheid te zijn, dat alle mogendheden zich tot nog toe onthielden van gemeenschappelijk overleg plegen, evenals van het afzonderlijk ingrijpen in de binnenlandsche aangelegenheden van China, doch het ook volkomen er over eens waren, door over en weer afgelegde verzekeringen, dat zij de integriteit en souvereiniteit van China wenschen te eerbiedigen. De nota zegt dan verder, dat de Amerikaan sche regeering, als gevolg hiervan, de strikste neutraliteit betracht heeft, ingevolge de alge meene overeenstemming, wat betreft eventueele leeningen, door China te sluiten. Zij zou het sluiten van leeningen van haar staatsburgers met China niet begunstigen, indien zij niet zeker was, dat door die leeningen de strikste neutraliteit niet werd geschonden. JAPAN. Bij het arsenaal te Sasebo is een nieuw drij vend droogdok in dienst gesteld, waarin pant serschepen van 80.000 ton kunnen worden hersteld. Dit droogdok is 777 voet lang en 111 voet breed. Men heeft er vier jaar aan gewerkt. Weldra zal ook een torpedoflottilje voor optreden buitengaats worden gebouwd. MEXICO. Uit New-York wordt van eergisteren aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat president Taft een voorbereidend mobilisatiebevel heeft uitgevaar digd voor 34000 man troepen, die langs de Rio Grande opgesteld zullen worden. De toestand in Mexico is zoo kritiek geworden, dat de mobili satie van 66006 man Amerikaansche militie troepen elk oogenblik te verwachten is. Het is thans zóóver, dat een gewapende militaire opmarsch naar Mexico waaischijnlijk wordt geacht. Uit Berlijn wordt geseind, dat gisterochtend de generaal-veldmaarschalk von Hahnke is overleden. Reuter seint uit Madrid Berichten uit Cadix en Ferrol melden, dat talrijke kleine stoombooten en visschersvaartui- gen door den storm tegen de kaden zijn gewor pen en voor de helft verbrijzeld. De ministerraad beraadslaagde over de mid delen, om spoedig in de hevige economische crisis te voorzien, in verscheidene streken ver oorzaakt door de stormen en overstroomingen. Een draaabericht uit Liegnitz meldt Officieel worat medegedeeld, aat nier tot nu toe zeven gevallen van poxken wcrden gecon stateerd. Meer dan honderd personen zijn in observatie genomen en ingeent. Alle ziektege vallen zijn van minder ernstigen aard. Ook te Lauranüte werden bij een vrouw verschijnselen van pokken waargenomen. De besmetting werd waarschijnlijk uoor iuvoeien van veeren voor bedden uit Rusland naar Duitschland overgebracht. Het revolutionaire algemeene arbeiders- verbond (C. G. T.j te Parijs heeft een oproep uitgevaardigd, waarin de arbeiders worden aan gespoord om naar aanleiding van de overbrenging van het lijk van den soldaat der strafcompagnie Aernoult, die in Algerië ten gevolge van mis handelingen overleden zou zijn, a.s. Zondag een groote straatbetooging te houden, die een protest moet beteekenen tegen de krijgsraden en voor de afschaffing van de misdadige wetten moet ijveren. Het bezoek van grootvorst Andreas, den jongsten zoon van wijlen grootvorst Wladimir, aan het Hof te Weenen, wordt in diplomatieke kringen te Petersburg als politieke gebeurtenis beschouwd, die zeer de aandacht verdient, in verband met de koele verhouding, die na de annexatie van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk tusschen dit land en Rusland was ontstaan. Eerst had men in Rusland gemeend, dat aan het bezoek van grootvorst Andreas aan het Hof e Weenen een bezoek van een Oosten- rij kschen groothertog aan den Tsaar vooraf had moeten gaan. Nu werd een oplossing daarin gevonden, dat grootvorst Andreas eerst de gast was van een klein Hof, Bulgarije. Zeer veel waarde wordt er ook aan gehecht, dat groot vorst Andreas zeer in de gunst staat bij den Tsaar en bovendien een zeer bekwaam diplomaat is. Men verwacht nu binnenkort een tegenbezoek van aartshertog Frans Ferdinand aan den Tsaar. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal vermoedelijk tegen 20 dezer worden bijeengeroepen, dan tot het einde der week in de afdeelingen gaan en vervolgens tot Paschen onder meer behandelen de aanvul- lingsbegrooting voor het pantserschip, de Bak kerswet en de Armenwet Bezuiniging in de Staatshuishouding. De Haagsche correspondent van de ïLeeuw. Ct." meldt Naar ik verneem, zullen de hoofden van de comptabiliteitsafdeelingen aan de ministerieele de partementen binnenkort in conferentie bijeenko men ter overweging van de vraag, of wijziging in de structuur der Staatsbegrooting, c. q. vereen voudiging en meer uniformiteit in de verschil lende begrootingshoofdstukken en zijn onderdeelen, ook zou kunnen bijdragen tot bezuiniging in onze Staatshuishouding. Opstand op Portugeeseh Timor. In verband met het bericht over den opstand op Timor ontleenen wij het volgende aan een van 16 December uit Beridao op Nederl. Timor geda- teerden brief van een Europeesch fuselier, welk schrijven is opgenomen in den sLimburger Koerier" »Den lOen December 1.1. had er te Comenasa (Portugeeseh Masekatar) een botsing plaats tus schen Portugeesche soldaten van het aldaar ge vestigde fort en de Timoreesche bevolking iPortug. onderdanen). De Portugeezen, sterk 1 onderofficier en plm. 30 minderen, verlieten in allerhaast het fort, met achterlating van 1 doode, een negersol daat. Ze vluchtten, zonder eemgen weerstand te bieden, naar zee en begaven zich op een aldaar in de nabijheid kruisend petroleumschip, de bood schap bij de bevolking achterlatend, dat zij met versterking zouden terugkomen. Zij zijn dan ook circa 13 December teruggekomen, (met hoeveel man, weet^ik niet,) doch hebben nu zoowat een 3000 man tegenover zich slaan. Indien die hulp troepen ook zoo dapper zijn als hunne collega's, dan hebben zij nog een harden nood te kraken, en ziet het er slecht voor hen uit. Ik heb nog nooit gehoord, dat een Ned. Indisch detachement voor een ïnlaudschen vijand zonder weerstand op de vlucht is gegaan, en vooral niet voor de Timo reesche bevolking, welke toch niet erg dapper is.' Tot dusver was van deze beweging der Timo reesche bevolking nog geen melding gemaakt. Het bericht uit Lissabon sctiijnt er op te duiden, dat het er voorhauds met de Portugeesche be zittingen op Timor niet te best uitziet. Itjj kspostspaar bank. Er is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank ingediend, dat in hoofd zaak strekt tot verruiming van het veld van be legging van de aan de Rijkspostspaarbank toebe- hoorende kapitalen. Mgr. Van de Ven. Dinsdag werden na de vergadering van het kapittel van St. Jan de hoogeerw. kanunniken ontvangen aan het ziekbed van Z. D. H. den Bisschop. Niettegenstaande zijn zwakte hield Mgr. nog een kracutige en hartelijke toespraak tot zijn kapittel. Hij sprak van de zware beproeving, die de goede God hem overzond in deze ziekte, maar drukte teveus de hoop uit nu te Kunnen bewijzen, dat hij steeds in alle oprechtheid had gebeden »Heer, uw H. Wil geschiede op aarde zooals in den Hemel." Op diep roerende wijze betuigde hij zijn dank voor den ondervonden steun en voelde zich ge drongen voor de toekomst de belangen van zijn dierbaar bisdom aan het kapittel aan te bevelen. Ofschoon vermoeid van het spreken, wilde hij toch nog zyue handen opheffen om ziju bisschoppely- ken zegen te geven aan de aanwezigen en, gelijk hij er bewogen bijvoegde: aan al zijne Dio cesane n. (nHuisgezin.") Weer naricht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te de Biidt. Hoogste barometerstand 7ÖU.5 te Riga. Laagste barometerstand 723.9 te Valentia. Verwachting 'tot den avond van den volgenden dagmeest matige zuidoostelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, enkele regen buien, zelfde temperatuur. De S. O. V. verdwijnt. In de S. O. V. werd gister avond een alge meene ledenvergadering der S. O. V. gehouden, onder voorzitterschap van den heer D. Ris, arts, alhier. Er waren in het geheel 18 leden aanwezig. De pers werd in deze vergadering niet toege laten. Na afloop der vergadering zou het bestuur mededeelen hetgeen het omtrent het verhan delde wilde openbaar maken. Toen de vergadering geëindigd was, werd ons medegedeeld, dat besloten was tot liquidatie der Sehiedamsche Officieren Vereeniging. Er waren 16 leden vóór, terwijl 2 stemmen in blanco werden uitgebracht. Volgens art. 24 der Statuten is het bestuur met de liquidatie belast. »De Hanze." De aangekondigde buitengewone vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging »De Han ze" werd gister-avond gehouden in de bovenzaal van het Bondsgebouw, waar mèt het bestuur en den geestelijken adviseur, den zeereerw. pastoor Verhoeven, een klein getal leden en enkele be langstellenden zich deden vinden. De fung. voorzitter, de heer G. L. Kamp, na de vergadering met den christelijken groet te hebben geopend, zeide, .dat hij deze bijeenkomst leidde, omdat de voorzitter, de heer F. J. Smit, hoewel herstellende, daartoe nog niet in staat was. Allen hartelijk welkom heetend, zeide voorz., dat nu er een wet aanhangig is, die de belangen van den middenstand ten zeerste raakt, het bestuur gemeend had daarvan eenigen uitleg te moeten verkrijgen en ten slotte mr. Kavelaars, wien hij daarvan dank betuigde, bereid had bevonden dien uitleg te geven. Voorz. achtte zich overtuigd dat diens betoog ons in staat zou stellen te staven, of deze wet een groot nadeel voor den middenstand moet geacht worden. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gehouden, wenschte voorz. leden en genoodigden ook een zalig nieuwjaar> hopend dat dit jaar hun zaken flink zouden mar- cheeren en 't een gelukkig jaar zou zijn voor hen allen en hunne gezinnen. Releveerend het woord in de eerste Raadsvergadering van dit jaar door den burgemeester gesproken, hoopte hij dat dit woord in het belang van den middenstand geuit, ingang zou vinden en mèt de gemeente de mid denstand in bloei zou toenemen. Daarna gelegenheid gevend tot uitlegging van de wet op het debiet recht op tabak) waarbij de geachte spreker geen standpunt zou innemen en bereid was de gestelde vragen te beantwoorden, gat voorz. het woord aan Mr. M. J. C. M. Kavelaars. De geachte inleider, zijn lezing aanvangend, herinnerde er aan, dat bij Koninklijke Boodschap van 28 Februari 1911 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter overweging was aangeboden een ontwerp van wet tot helling van een debiet- recht op tabak. Dit wetsontwerp heeft, natuurlijk, versterking van 's Rijks inkomsten ten doel. De vermoedelijke opbrengst wordt op 2 millioen gulden, dat in 16% van de 2U millioen gulden verkochte tabak be groot, maar of werkelijk dit bedrag in 's Rijks schatkist zal vloeien, wordt door velen betwijteld. Het ontwerp is verdeeld in 7 hoofdstukken, en wel lo belastingplichtigen, grondslagenbeurag der belasting en het belastingjaar, 2o debietregister, 3o aanslag, 4o bezwaren t gen den aanslag, 5o bijzondere bepalingen, öo bepalingen van straf rechterlijken aard en 7o slotbepalingen. De eerste vraag, die zich hier opdoetwie is belastingplichtig, wordt in het ontwerp beant woord* door de bepaling: ieder die tabak in het klein verkoopt. Dus de detailverkooper, de de- bitant van tabak, vandaar den naam debietrecht op tabak. Het artikel voegt er echter aan toe, dat onder verkoop in het klein is begrepen de verkoop van tabak by iedere hoeveelheid aan personen die niet zelf daarin handelen. De eigenaar eener groote sigarentabriek, wanneer hij verkoopt aan particulieren, is dus evengoed belastingplichtig als een winkelier, een kramer ot venter. Ieder die tabak in het klein verkoopt, moet dus de belasting betalenhetgeen echter nog met zeg gen wil, dat hij die ook dragen moetwant ook deze belasting kan, als zoovele andere, op de ver bruikers, de consumenten, worden afgewenteld. De bedoeling van het wetsontwerp is dan ook niet om de debitaut n, maar om de verbruikers te treffen maar 't neemt het verhalen als een vast staand feit aan, waar dit nog altijd twijfelachtig is, omdat 't zou kunnen zijn, dat de prijs van de tabak niet met het volle bedrag der belasting verhoogd werd. De belastbaarheid bepaalt zich echter niet tot tabak in den engeren zin van het woord, maar ook tot sigaren, snuif, karotten enz. Niet in het recht van lu% begrepen is echter de tabak die wordt geleverd aan andere belastingplich tigen, dus aan andere personen die tabak in het klein verkoopen, of aan niet belastingplichtige fabrikanten ot grossiers in tabak. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 December, dus gelijk met het kalenderjaar. Een debitant, die in dien tijd aan particulieren bij elkaar voor f5UU0 aan sigaren levert, zal daar voor dan moeten betalen 10% van de 15UUU, d. i. f560 debietrecht. Laat hij zelf nog voorf 50 sigaren de lucht in vliegen of stopt hij voor f50 snuif in den neus, dan komt er nog f'10 bij, wat wel conseqaent is, omdat de winkelier even goed verbruiker is als een ander. Hoe wordi nu de waarde van de tabak be paald - Het ontwerp maakt hi r onderscheid tusschen de tabaksfabrikanten en grossiers, tus schen hen die rechtstreeks aan verbruikers ver koopen en de andere detailverkoopers. Bij ver koop door de winkeliers in sigaren wordt de waarde bepaald naar den prijs die aan verbrui kers in rekening wordt gebracht bij verkoop van de kleinste hoeveelheid bij den belastingplichtige verkrijgbaar, niet den prijs byv. per iOOU sigaren betaald, maar die bij het koopen van 10 in re kening wordt gebracht. De vraag ryst of de waardebepaling niet eenvoudiger kon geschieden, door vast te stellen, dat de waarde zal worden bepaald naar den prijs, die aan de verbruikers in rekening wordt gebracht na aftrek van 10 Wat de fabrikanten en grossiers betreft, die rechtstreeks aan verbruikers verkoopen, bij ver koop van tabak door dezen zal de prijs worden bepaald, door den prijs welken zij aan verbruikers in rekening brengen bij verkoop van de kleinste hoeveelheid, met 30 te verhoogen. De fabrikan ten en grossiers zijn toch gewoon hun artikelen beneden den gewonen winkelprijs aan hun particu liere afnemers te leveren. Om nu de concurrentie voor den winkelier niet te bemoeilijken, moet de prijs zóo worden verhoogd, dat hij ten minste gelijk zy aan die van den winkelier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht merkt echter in een adres aan de Tweede Kamer op, dat de onderstelling de fabri#hnt bij rechtstreek- schen verkoop aan de verbruikers den en-gros- prijs berekent, in haar algemeenheid onjuist is. In het ontwerp komt ook nog voor, dat voor tabaksoorten van hetzelfde merk maar van verschillende prijs, de waarde bepaald wordt naar den hoogsten prijs. Deze bepaling wordt voorgesteld om ontduiking te voorkomen door den laagsten prijs in het debietregister te boeken, maar de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Utrecht merkt te dezer zake op, dat de prijzen der soorten van een zelfde merk al te zeer uiteen kunnen loopen, om de waardebepaling naar den hoogsten prijs billijk te doen zyn. De waarde voor den detailverkoop en zelfver- bruik als beschreven bepaald, moet de debi tant boeken in een register, het zoogenaamde debietregister, dat hem van Rijkswege kosteloos wordt verstrekt en jaarlyksch wordt vernieuwd. Is men nu verplicht iedere detailverkoop en elk zelfverbruik in het register te boeken Neen, in de wet staat zelfs niet, dat dat men in het debiet register de waarde van de tabak moet boeken, er staat alleen dat men verplicht is een debietregis ter te houden, en dat indien men meer dan een verkooplokaal heeft, er zelfs in ieder lokaal een debietregister moet zijn en dat die registers moe ten worden gehouden en ingericht overeenkomstig de voorschriften vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, bij Koninklijk besluit, te verordenen. Volgens mededeeling in de Me morie van Toelichting ligt 't allesminst in de be doeling iedere verkoop te laten boeken, zelfs zal het aantal inschrijvingen in het debietregister niet talrijk behooren te zijn. Zij zullen voor den win kelier hoofdzakelijk betreffen den inslag van tabak en den verkoopprijs en den voorraad, hetzij in het begin of op het einde van het jaar, hetzij ook op bepaalde tijdstippen in den loop van het jaar. Treedt de wet nu op 1 Januari 1913 in wer king, dan zal de loop van zaken als volgt zijn In het begin van hel jaar 1913 wordt de in het verkooplokaal aanwezige hoeveelheid tabak opge nomen en de waarde vastgesteld. Telkens wan neer de winkelier in den loop van 1913 tabak inslaat, wordt hiervan ook de waarde vastgesteld. Deze waarde wordt dan opgeteld by die van den voorraad welke op 1 Januari aanwezig was. Aan het einde van het jaar 1913 wordt opgenomen de waarde van den üan nog aanwezigen voorraad. Het verschil vormt dan het debiel. Men moet daaruit echter niet afleiden, dat 't in de bedoe ling ligt, om eerst een jaar lang door den belasting plichtige het debietregister te doen houden en wanneer dan de waarde van het debiet is geble ken, hem naar 16% van die waarde in de belas ting aan te slaan. Neen, het debiet wordt voor- loopig vastgesteld, maar, natuurlijk, niet opgrond van het dewietregister dat er dan nog niet is. Bij de schriftelijke aanvrage van het eerste debiet register moet de debitant echter opgeven zijn vermoedelijk debiet. Wanneer de wet dus op 1 „anuan 1913 in werking mocht treden, dan zal de belastingplichtige bij zijn aanvraag van een debietregister voor 1913 zijn debiet voor dat jaar moeten begrooten, waarbij hij dan wel zijn debiet van de vorige jaren tot maatstaf zal moeten nemen. In het verder verloop zijner rede deelde spr. in zake het veelbesproken debietregister nog mede, dat t vijf dagen na afloop van het belas tingjaar ten kantore van den ontvanger moet Worden ingeleverd, na te zijn afgesloten en door den belastingplichtige te zijn voorzien van de verklaring, dat het volgens zijn beste weten naar waarheid is gehouden. Het vermoedelijke debiet, dat tot grondslag heelt gestrekt van den voor- loopigen aanslag wordt dan vergeleken met het werkelijk debiet, dat de debitant volgens het debietregister heeft gehad. Blijkt nu, dat het ver moedelijk debiet lager was dan het werkelijk debiet, dan zal de belastingplichtige nog 16 u/0 over het verschil hebben bij te passen. Is daaren tegen gebleken, dat het vermoedelijk debiet lager was dan het werkelijk debiet, dan wordt het te veel berekende debietrecht teruggegeven of, voor zoover 't niet was betaald, atgesehreven. De belastingambtenaren zijn iutussehen bevoegd om den aanslag vast te stellen met afwijking van het debietregister, doch, behoudens sommige gevallen, alleen wanneer de belastingplichtige over de bedenking tegen dat register is gehoord. Het niet houden van geen debietregister is ambts halve strafbaar. 8pr. heeft zich intusschen afgevraagd of deze geheele regeling met erg om slachtig is en veel eenvoudiger kon geschieden door in plaats van de beide bedoelde aanslagen één definitieven aanslag in te voeren, welke dan volgens het debietregister wordt opgemaakt immers, waar men behalve den voorlooptgen en definitieven aanslag nog kan krijgen een voor- loopige of definitieve verhooging, wordt de zaak wel wat al te omslachtig. Omtrent de bezwaren deelde spr. nog verder mede, dat, wanneer men tegen een defimtieven aanslag bezwaar heeft, men een bezwaarschrift kan indienen bij den raad van beroep ingesteld krachtens art. 35 der wet tot regeling der perso- neele belasting. De ambtenaren der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen zullen, volgens dit ontwerp, toegang hebben tot alle localiteiten of ruimten, waarvan bekend is of redelijkerwijze vermoed kan worden, dal er zonder debietregister tabak wordt verkocht alsmede tot de verdere lokalen waarvan bekend is of redelijkerwijze vermoed kan worden, dat er tabak ten verkoop bewaard wordt. Ook ziju zij mits voorzien van een bijzondere lastgeving van den inspecteur der directe belastingen, bevoegd bij de belasting plichtigen den voorraad tabak op te nemen. In beide gevallen zijn zij echter, indien zij eene woning willen binnentreden, verplicht om zekere formaliteiten in acht te nemen. De inspecteurs, de ontvangers en met bijzon dere machtiging van een hunner, ook andere ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accynzen zijn bevoegd van de tabaks fabrikanten en grossiers intabak inzage te vorderen en een uittreksel te nemen uit hunne boeken, daaronder begrepen die waarin de verzending of terugontvangst naar en van hunne verkooplokalen of depóts zijn aangeteekend. Zoo zal men kunnen zien of door de detailverkoopers het debietregister voldoende wordt bijgehouden. Blijkt dan uit de boeken van den fabrikant of grossier dat aan de detailverkoopers een bepaalde hoeveelheid tabak is verkocht en staat die niet in diens register aangeteekend, dan is hjj er bij. De fabrikauten en grossiers zjjn met dezen maat regel niet bijster ingenomen. Tot verscherping van de contróle op debitanten is nog bepaald, dat vervoer van tabak in een hoeveelheid van meer dan een K.G, niet mag geschieden dan met duidelijke zichtbare vermelding buiten op de emballage van het woord jtabak" en onmiddellyk daarna de naam en de woonplaats van den af zender en den geadresseerde. Ook moet de ver voerders van tabak en hunne beambten of be dienden den ambtenaren der directe belastingen invoerrechten en accynzen op hunne vordering inzage verleenen van vrachtbrieven en verdere verzendingspapieren onder hunne berusting, indien deze vermoeden dat daarin aanwijzing voorkomt nopens verzending van tabak. Bijzondere bepalingen zijn nog gemaakt voor kramers en ventershun wordt geen debietregister verstrekt dan nadat zjj, ten genoege van den ontvanger,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2