Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^lERSTr^LADT" Dj fatale termijn. ZLZ tl 8,emeMe" °ph" 35ste Jaargang. Zaterdag 10 Februari 1912. i\o. 10241. Dit nummer bestaat uit twee Waden en een Get llnsi reerd, Zondagsblad. !n Hln 8e,e" M "e- Buitenlandsch Nieuws. Be oorlog tusscheiTltaiïë" en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- 1 g k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De fatale termijn, waarop voor velen het ver krijgen van het kiesrecht weer is afgesloten, nadert met rassche schreden. Nog slechts weinige dagen scheiden ons van den traditioneelen 15n Februari waarop 't voor meerdere categoriën kiezers niet meer mogelijk zal zijn het kiesrecht voor het •oopende jaar te verkrijgen. De tijd waarin de veelbeteekenende aanwerving van kiezers plaats heeft, loopt dus ten einde. Weldra zal de jaarlijksche vaststelling der kiezers lijst weer een aanvang nemen. Allen die den vereischten leettijd voor het kiesrecht hebben be reikt en een ot anderen titel van kiesbevoegd heid kunnen aanvoeren, hebben recht op de kie zerslijst geplaatst te worden. Sommigen worden ambtshalve op de lijsten geplaatst en behoeven zich dus niet aan te geven. Anderen, die niet op titel van personeele belas ting enz. ambtshalve op de lijsten worden geplaatst, maar op grond van huur, loon, pensioen, spaarbank, grootboek of aandeel grondbelasting op het kies recht aanspraak kunnen maken, moeten zich vóör Donderdag 45 Februari met overlegging van de noodige bewijsstukkken en het gevorderde formu lier voor het kiesrecht aangeven. Tegen het einde van Maart wordt de voorloo- pige kiezerslijst gepubliceerd en eenigen tijd ter inzage gelegd. Dan moet men op het gemeente huis gaan zien of men niet op de lijst Vergeten is, en, als 't noodig blijkt, gaan reclamèeren. De nieuwe kiezerslijst treedt met 15 Mei in werking en geldt dan een vol - jaar. Alleen zij, wier namen op de kiezerslijst voorkomen, worden mj gebeurlijke verkiezingen in dit jaar tot de stembus toegelaten. Laat men dus den tijd van aangifte voorbijgaan 5 Februari) of beklaagt men zich niet tijdig na publiceering der lijst als men daarop vergeten is, dan blijft men van het kiesrecht verstoken tot o Mei van het volgend jaar. De dagen in de eerste helft van Februari spelen us zooals men ziet, een groote rol in het staat kundig leven. In die dagen worden toch alom de legers gevormd, die elkaar bij den eerstkomende verkiezingsstrijd de zege zullen betwisten. Die dagen moeten dus goed benut worden. Van de gelegenheid om kiezer te worden, moet in die dagen door alle christelijke adspirant-kiezers een goed gebruik worden gemaakt Wie kiezer kan worden en niet zorgt 't te woiden, is niet alleen een slecht vadei lander maar ook een onverschillig christen. Zoo iemand heeft later geen reden tot klagen, als 't hem in e regeering van land, provincie ot gemeente niet naar den zin gaat. Als later een liberale of so cialistische meerderheid hem in zijn christelijk ge voel.beleed,gt en hem in het aangezicht slaat, dan is t zijn eigen, droevige schuld. aarom, christelijke kiezers, ook dit jaar weer Pgepast, niemand mag op het appèl ontbreken. Pr- °r 1 !fr al8emeene kennis gebracht, dat de rropagandaelub verbonden aan de R. K. Kies- vereemgmg >Recht, Plicht en Orde" alle avon- avond™! t0t 9i Ure t0t en met Wncnsdag- van 1 tot °°k m°rgen' z°ndag 11 Februari, bouw om li Mre'.Zlttln« houdt..in het Bondsge- °"ken' de e«cl.te in. J"*» T" adsPiraM-ki««™ nog in de laatste voor den fatalen termijn te verloopen dagen van le gelegenheid een goed gebruik I Moge toch breken?1"510 adspirant"kiezer °P het appèl ont- F Tegenspraak. n officieus bericht uit Rome spreekt de Ita- liaansche nederlagen bij Benghasi op 25, 26 en 27 Januari tegen. Op die data had geen enkel gevecht plaats. Afgeslagen. Uit Tobroek wordt geseind Arabieren beproefden een aanval tegen het fort echter zonder resultaat. Tunesische inboorlingen. Blijkens een telegram uit Rome aan de »Eclair" heeft generaal -Caneva uit Tunis bericht omvan gen, dat 50UÜ Tunesische inboorlingen Woensdag nacht de grens zijn overgetrokken om zich bij de Turksch-Arabische troepen aan te sluiten. De inboorlingen zijn wel niet allen gewapend, maar de Turken beschikken, zooals men weet, over genoeg wapens en ammunitie. In Rome is men natuurlijk over dit voorval slecht te spreken en ziet men er een nieuw bewijs in van de zorgeloosheid van Frankrijk ten opzichte der bewaking van de Tunisiscti-Tripolitaansche grens. In Italië. Het blad „Gazetta de Popoto" verklaart, dat het Italiaansche kabinet zoo snel mogelijk een einde aan den oorlog gemaakt wil zien en is van meening, dat de totnutoe gevolgde wijze van oor log voeren, zoowel voor de troepen als voor de openbare meening vermoeiend -is. Het blad zegt verder, dat generaal Caneva met goedkeuring van de regeering een plan heelt uit gewerkt, dat geheel afwijkt.van dajgene, wat tot nog toe is gevolgd welk laatste hierop neerkwam, dat men de aanvallen der Turken op de Italiaan sche versterkingen afsloeg, zonder uit het af trekken van den vijand voordeel te trekken. Het blad spreekt verder de meening uit, dat de positie van het Italiaansche kabinet niet meer zoo hecht is, niet omdat het kabinet niet meer. op zijn meerderheid zou kunnen rekenen, maar omdat zijn aanhangers het onderling oneens zijn over de vraag, op welke wijze de oorlog moet worden voortgezet. Onder deze omstandigheden is het niet onmogelijk, dat de regeering een uitweg tracht te vinden door een beslissende militaire actie in Tripolis, en men. spreekt reeds van het uitzenden van nieuwe groote versterkingen naar het oor- logstooneel, naar het heet, ten getale van 30.000 map. Tevens spreekt men van een actie van de vloot in de Aegeïsche Zee. In allen geval moet men aannemen, dat het kabinet, niettegenstaande de heerschende poli tieke stemming, al het mogelijke zal doen om -den.: ooilog tot een spoedig einde te brengen. •Dé -„Avanti" Verneemt uit Venetië, dat alle regi menten daar van dén minister van oorlog telegra fisch last hebben ontvangen, om nieuwe verster kingen voor. Afrika in gereedheid te brengen. Aan hetzelfde blad wordt'uit Rome gemeld, dat m de gedachtewisselingen, die daar tusschén ge neraal Caneva en de regeering gevoerd zijn, be sloten is, om nog een legercorps naar het oorlogs terren! te zenden. duitschland. Groot was de belangstelling, welke gister te Berlijn werd betoond in verband met de presi- aentskeuze voor den nieuwen Rijksdag. Naar uit Berlijn geseind wordt, is de uitslag der stemming geweest, dat Spahn, van het Cen- tot president werd gekozen met 196 van de 384 stemmen. Scheideman, socialist, werd met 188 van de 386 stemmen tot eersten vice-president gekozenen I aassche, nationaal-liberaal koos men met 274 van de 385 stemmen tot tweeden vice-president. De eerste interpellatie in defi Rijksdag is reeds aangekondigd. Zij gaat uit van den sociaal democraten en vrijzinnigen. Onderwerp: de schaarschte aan veevoeder en opheffing dér in voerrechten op aardappelen, mais en gerst. Dit kan aanleiding geven tot zeer scherpe debatten tusschen de agrariërs^ en de linkerzijde. Te Berlijn heerscht in politieke kringen geen twijfel meer, dat de reis van Haldane een groote politieke beteekenis heeft. Gisterenmiddag twen- maalde de Engelsche minister in'het Engelsche gezantsaiap. Daarbij was, nehalve dé voornaam ste leden van het gezantschap, slechts een vreemde gast tegenwoordig de rijkskanselier von Beth- mann Hollweg. Van half oen tot half drie bleef Haldane ip het gezantschap. Om half acht kwam hij in zijn hotel terug. Men heeft zich hier de grootste moeite gegeven, om na te sporen, waar de minister tusshhentijas heeft doorgebracht, maa. dat is niet gelutt. Bij zijin terugkomst in het hotel wachtten Haldane een groot aantal verte genwoordigers van ae Duitsche en de Engelsen© pers op. Hij liet zich op een gesprek in, waarin hij zich zoo diplomatisch' uitte, dat men daar door alle geloof aan het niet politieke karakter van zijn reis verloor. Op een vraag, of hij ge loofde, dat zijn verblijf in Berlijn tot verbetering van de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland zou kunnen leiden, antwoordde hij „Niets zou mij liever zijn. Mijn vriendschap voor Duitschland is zoo bekend, dat ik die niet nog hoef te betuigen. Ik zou dit willen zeggen, ik heb hier in Berlijn verscheiden belangwekkende gesprekken gevoerd en ik weet, dat ik nog een heele reeks niet minder belangwekkende gesprek ken igevoerd en ik weet, dat ik nog een heele reeks niet minder belangwekkende gesprekken voe ren zal. Ik hoop van ganscher harte, dat elk van deze gespieikken tot verbetering van de betrek kingen tusschen Duitschland en Engeland leiden zal." llet. „Berliner Tageblatt" zegt: De veronderstelling, dat er onderhandelingen tusschen .Duitschland en Engeland hangende zijn, heeft opgehouden slechts een hypothese te zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij in den geest van wederzijdsche achting en goeden wil, zoo als het in de troonrede heette, gevoerd worden. De stoot daratoe is naar alle waarschijnlijkheid vari Engelsche zijde gegeven en zou stellig, hoe weinig men op het oogenblik ook weet over het onderwerp en de vooruitzichten van de bespre kingen, een verblijdend teeken zijn. De „Tagliscihe Rundschau" beweert hiervan op de hoogte te zijn. „Van hooge diplomatieke zijde ontvangen wij de opzienbarende mededeelingen, dat de betrek kingen tussdhen Engeland en Duitschland voor oen beslissend keerpunt staan. In de diploma tieke kanselarijen van de Europeesdie mogend heden is het reeds sedert eenigen tijd bekend, dat tusschen Duitschlarm en Engeland belangrijke onderhandelingen gaande zijn, die op duurzame overeenstemming tusschen beide mogendheden zullen uitloopen. De Engelsche regeering heeft aan het einde van net vorige jaar vertrouwelijK te Berlijn laten polsen of Duitsdhlanci geneigd zou zijn de tegenstellingen op politiek en econo misch gebied, die in verschillende werelddeelen aan den dag zijfl gekomen, door middel van een afbakening van de Duitsche en de Engelsche belangensferen duurzaam uit den weg te ruimen. Er verluidt, dat de Engelsche regeering te dien opzichte in Berlijn groote tegemoetkoming heeft gevonden en de Duitsche regeering hieeft haar bereidwilligheid te kennen gegeven een duurzame vriendschappelijk© verhouding met Engeland to scheppen. „Voor het oogenblik zijn de diplomaten van van beide landen er mee bezig' vast te stellen, in welke doelen van het aardrijk Engelsche en Duitsche belangen in politiek en economisch op zicht tegenover elkaar staan. „Het voorgenomen verdrag zal loepen over koloniale en spoorwegkwesties en waarschijnlijk ook over marine-zaken.' Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de aanwezigheid van Lord Hal dane in Berlijn met ae voorgenomen diplomatieke onderhandelingen der beide mogendheden in be trekking staat." De „Berliner Zeitung hm Mittag'1 verneemt uit diplomatieke kringen het volgende, doch, naar zij zegt, heeft de schrijver ér Van zijn kennis van zaken niet van Lord Haldane, maar uit een Engelsche bron, dié' er onmiddellijk bij betrok ken is Lord Haldane vertoeft op bijzonder verlangen van den Keizer in Berlijn. Zijn reis heeft met het spionageproces-Steward volstrekt niets te maken. Den Engelschen minister van oorlog zal alle ge legenheid worden geboden, om de nieuwe eisehan voor de Duitsche vloot, die zich volstrekt binnen vakkundige grenzen zullen houden, te leeren ken nen, evenals ook het: ontwerp voor een nieuwe leg er wet. Een inwerking van Engelsche zijde op de Duitsche regeering, betreffende het vlootp-o- gram, is natuurlijk buitengesloten. Een -mogelijke verdeeling van Portugeesch ko loniaal gebied in Afrika zal waarschijnlijk bui ten kwestie gelaten worden. Het afstaan van de Walvischbaai, een grensregeling in Zuid-West- en Zuid-Oost-Afrika, alsmede gedurende lange jaren bestaande aanspraken op financieele schadeloos stelling van Duitsche onderdanen in Transvaal en in het vroegere sultanaat Witoe, zullen worden besproken. In de kwestie vain den Bagdadspoorweg zal men Dachten tot een overeenstemming te komen. De Engelsche minister Haldane neeft gistermor gen een uitnoodiging van den Keizer voor liet ontbijt gekregen. Gistermorgen ontving de mi nister bezoek van Iden geheimen raad bij de legatie, von Stumm, den leider van de politieke af deeling van bet ministerie van buitenlandsch© zaken en had een lang onderhoud met hem. Kort voor 12 uur begaf Haldane zich naar het Engelsche gezantschap, van waaruit hij in gezelschap van den gezant naar het paleis zal rijden. Sir Ernest Cassel, die eergisteren met den Engelschen gezant aan het Duitsche hof, lord Goschen, in Berljjn is aangekomen, heeft reeds gisteravond een audiëntie bij den Keizer gehad. Tegen zijn gewoonte logeert hij in een ander hotel als bet hoteil Esplanado. Hij heeft ook lange gesprekken gevoerd met Ballin, den directeur van de Hamburg-Amerika-lijn. Men kan aannemen, dat beide hteren heden deel zullen nemen aan het noenmaal bij den Keizer. Een draad bericht van gisteravond uit Berlijn meldt nog De besprekingen van den Engelschen minister van Oorlog met de autoriteiten te Berlyn gaan rustig hun gang, trots alle démenti's, dat het be zoek van particulieren aard is. De enorme op winding der Fiansche en Eogelsche bladen is thans overgevlogen naar de Duitsche. Welk een privaat karakter dit bezoek draagt, blijkt uit het feit, dat de directeur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken bij den minister op bezoek in het hotel Bristol is geweest. Om een uur luchte Haldane bij den keizer waar de rijks kanselier en von Tirpitz tegenwoordig waren. Haldane zat naast den keizer. De keizer en de rijkskanselier en von Kiderlen Wachter confe reerden gisteren, hedenmorgen en hedenmiddag. De keizer zou gezegd hebben »De Engelschen zouden den toestand geheel anders beoordeelen, wanneer hun eigen ministers zich de moeite wilden getroosten ons te bezoeken. De man die Ik daar het meest geschikt toe acht is mijn persoonlijke vriend lord Haldane." Men zegt, dat die woorden van den keizer naar Engeland ge seind werden en dat er thans pracische verdragen gesloten zullen worden. Haldane zou gemachtigd zijn om de Duitsch-Engelsche grenzen in het Afrika-gebied te regelen. ENGELAND. De Petersburgsche correspondent van de „Deut sche Tageszeiting" seint: In diplomatieke krin gen verluidt, dat de onderhandelingen tusschen Rusland eu Engeland op groote moeilijkheden stui ten, zoodat het afsluiten van het verdrag nog in een verre toekomst ligt. Vooreerst moeten de ergste verschilpunten uit den weg geruimd wor den, waarbij de voorbereidende beraadslagingen voor de onderhandelingen tegelijkertijd in Londen en Teheran zullen worden gevoerd. PERZIë. De consul van Rusland in Astrabad meldt, dat er ernstige onlusten heerschen in de provincie Mazanderan. Er is nog altijd een toestand van anarchie, daar de aanhangers van den ex-sultan nog steeds lijnrecht staan tegenover de volgelin gen van de huidige regeering. De gemeentelijke autoriteiten staan machteloos tegenover deze be weging. De troepen van den sjah zijn gedesorga niseerd en slechts met groote moeite kon men er in slagen te beletten, dat de Turkomenen en an dere aanhangers van den sjah de steden Barfrouch en ScD'i plunderden. De handel staat in die streek stil, daar de kooplieden bevreesd zijn van ver moord te zullen worden, en bij den Russischen consul te Barfrouch zijn binnengevlucht. De consul heeft, met het oog op eventueel© ver dere onlusten, waaruit levensgevaar kou out-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1