Binnenland. Staten-Generaal. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Minister Delcassé wees op de krachtsinspannin gen van Italië en Oostenrijk-Hongarije. De Fran- sche vloot moet een overheerschende macht vor men in de Middellandsche Zee, zeide hij. Frankrijk ziet er slechts vrienden, doch het moet steeds zijn waardigheid kunnen verdedigen. 28 pantser-schepen zijp op het oogenblik voldoende om een vloot aan te vallen, die de verbindingen met Noord-Afrika zou willen bedreigen. Wij kunnen tegenwoordig dan ook het hoofd bieden aan alle gebeurlijkheden Bovendien is een eskader ie Brest gevormd. De Kamer nam het vlootprogram met 452 te gen 73 stemmen aan. ENGELAND. Koning Georg ontving den minister van Oorlog, lord Haldane, in Buckingham Palace. Ook voor s ministers vertrek naar Berlijn had hij een audiëntie bij den koning. De Engelstihe ministerraad heeft zich eergis teren met Haldane's reis naar Berlijn beziggehou den. Misschien zal morgein bij de opening van het Parlement de troonrede er van gewag ma ken. De „Daily Chronicle" zegt, dat, naar men in parlementaire kringen verwacht, voor het Paasch- reees geen belangrijke kwesties aan de orde zul len komen, al zal in Maart het wetsontwerp tot scheiding van kerk en staat in Wales worden ingediend. Home Rule komt eerst na Paschen en de kieswet waarschijnlijk in den herfst, het geen dan een iherfstzitting noodig zou maken. Ook afgescheiden daarvan acht men een herfst- zitting onvermijdelijk. De unionistische biaden vin den ook dan het program van de zitting hopeloos overladen. De „Standard" zegt, dat heit ministerie het jaar 1912 niet zal overleven. Naar de «Press Associaton" meldt, wordt in officieeie Londensche kringen thans toegegeven, dat de BerJijnsche reis van Lord Haldane slechts als een particulier karakter dragend beschouwd moet worden, en dat Haldane niet formeel door de Engelsche regeenng tot buitengewoon gezant naar de Duitsche regeering is afgevaardigd. Het is ook niet juist, dat Lord Haldane door den eersten minister verzocht" zou geworden zijn, naar Berlijn te gaan. Be toestand was veeleer deze, dat het wenscheiijk scheen zekere vraag punten met de Duitsche regeering te bespreken, en dat Haldane op zich nam, deze op een bezoek te Berlijn ter sprake te brengen en er ook be sprekingen over te houden, indien zich daartoe de gelegenheid voordeed. Op het persoonlijk ka rakter van de reis is waarschijnlijk daarom zoo veel nadruk gelegd, om duidelijk te doen uitkomen, dat de minister van oorlog niet bij machte zou zijn, zijn regeering ook maar ergens formeel toe te verplichten, doch dat hij, naar haar zin, alleen uit de eerste hand inlichtingen wilde inwinnen over vraagpunten, waarover eenigermate onzeker heid héerseht. werk op 29 Februari zullen neerleggen. Veertig duizend mijnwerkere uit Derbyshire, en andere mijnwerkers uit Noord-Engeland en uit Schotland hebben gister hetzelfde gedaan. De algemeene staking wordt voor 1 Maart in derdaad verwacht. Uit New-Castle wordt geseind, dat de mijn eigenaars van Northumberland en Durham de werkstaking als onvermijdelijk beschouwen en dientengevolge voorbereidingsmaatregelen nemen. Onder voorzitterschap van den oud-minister van koloniën Dernburg heeft in het Duitsche Rijksdaggebouw een vergadering plaats gehad tar beraadslaging over de woningtoestanden in Groot- Berlijn. Medegedeeld werd, dat in Groot-Berlijn 600.000 menschen in huizen verblijven, waarvan in elk vertrek 5 of meer menschen wonen. 353.000 Berlijnsche schoolkinderen zijn zonder speelplaats. Wel is waar kwamen de opper-burgemeester Kirschner en de burgemeester Reicke die, als o.m. bij het woningvraagstuk op den voorgrond tredende personen ter vergadering aanwezig waren, tegen deze beweringen op, doch de juistheid der cijfers werd uit de ambtelijke statistieken aangetoond. Na langdurige besprekingen werd een resolutie aangenomen, waarbij een speciale commissie in het leven geroepen wordt, belast met het onder zoek van het vraagstuk om tot doelmatiger bouw plannen voor gezonde kleine woningen, goedkoop en snel personenvervoer en gemakkelijk bereikbare parken en speelplaatsen te komen. De «Braunsweicher Laudeszeitung" meldt, dat 6 personen gearresteerd werden onder ver denking van spionnage, Gausz, die door Engeland werd uitgeleverd, beeft de namen van zijn helpers genoemd. In Nieuw-Zeeland is een referendum gehou den over die dranlkkwestie. Voor een algeheel1 verbod van den verkoop van sterkedrank ver klaarden zich 259.943 stemmen, er tegen 205,661, blanco stemden eir 19,345. waren van hun garnizoenen, in welke toch de mobilisatie, wil zij gelukken, moet geschieden. Spr. hoopte dat in de toekomst hiermede rekening zal worden gehouden. Ten slotte besprak de heer Staal het geval van den milicien Van der Breggen, die tengevolge van verkeerde diagnose en onvoldoende genees kundigen hulp in het kamp te Nunspeet overleed. Spieker critiseerde het gebrek aan belangstelling en medegevoel van de officieren met het lot van dezen jongeling. Hierin is geen verbetering te brengen door ministerieele aanschrijvingen, maar door een anderen geest, een anderen voorgang der officieren door de boven hen gestelde kameraden, die hun moeten inprenten eea inniger verhouding tusschen chef en minderen. Dan eerst zal de mindere zich, hetgeen van hem geëischt wordt, geheel kunnen en willen geven voor zijn dienst. De heer De Jong bestrijdt de proeven ge nomen met ondershandsche aanbesteding van fourage. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. De prinses van Reuss. 'De prinses van Reuss zal Donderdagavond te 8 u. 23 min. per Staatsspoor in Den Haag aan komen. EERSTE KAMER. MEXICO. Uit New-York wordt aan de „Lokal Anziei- ger" geseind, dat Hans Engelman, een Duitsch planter, vermoord is in de plantage Porwenir, te V era Cruz. Zijn lichaam was in stukken ge hakt. President Taft is van meening, dat de opstandelingen in Mexioo niet meeir door de regeering in bedwang zijin te houden. Naar alle waarschijnlijkheid zufien de Amerikanen ingrij pen. CHINA. De correspondent te Peking van de.„Daily Telegraph" seint, dat de publicatie van de drie edicten betreffende den afstand der Manisjoe dynastie te Peking door het publiek met kalmte was ontvangen, omdat d.6 inhoud feeds van te voren in hoofdzaken oekend was. De drie edicten zijn voornamelijk het werk van Joeansjikai zelf ein zijn fe beschouwen als een persoonlijke triomf voor dezen laatste. In het eerste edict wordt er de nadruk op gelegd, dat de Keizer slechts van de politiek^ macht afstand heeft gedaan, doch zijn volie rech ten als opperpriester heeft behouden. Peking zal de hoofdstad des Ryks blijvenmaar Nanking wordt allicht de tweede Rijkshoofdstad vioor ze kere Rijksaangelegenheden. De afkondiging der Chineesche republiek zal de schepping van nieuwe provinciën des Rjyiks noodig maken, n.l. twee Tibetaansche, vier Mon- goolsche en één Toeikestansche. De „Daily Telegraph" verneemt nog' uit Sjan ghai, dat Woetingfang de edicten nopens den afstand heeft doorgezonden aan het parlement te Nanking, dat ze waarschijnlijk onverwijld zal goed keuren. De benoeming van sir Edward Grey tot ridder in de orde van den Kousenband trekt bijzonder de aandacht, omdat deze orde slechts uiterst zeld zaam aan een «commoner" ten deel valt en in den regel slechts pairs van den rang van «earl" in de orde opgenomen worden. Sedert 1750 heb ben slechts vier leden van het Lagerhuis de orde ontvangenhet laatst lord Palmerstone, sir Ed ward Grey treedt in de plaats van wylen den hertog van Fife. De berichten over de crisis in de steenkool nijverheid luidden gister allesbehalve hoopvol. Honderdvijftigduizend mijnwerkers nit Zuid-Wales hebben kennisgevingen ingeleverd, dat zy het Zitting van Dinsdag, 13 Febr. De Waterstaats begrooting wordt in behandeling genomen. De heer K r a u s dringt aan op spoedige ver- krijging van gronden ten Noorden van de sluizen te lJmuiden, waar het rijk slechts een kleine strook bezit voor de nieuwe werken. De heer Van Pallandt bespreekt eenige Overijselsche waterstaatsbelangen en vraagt dan kostelooze briefkaartformulieren en verlaagd port voor brieven naar Engeland. De heer V an der Maesen de Sombreff dringt aan op betere spoorweg- en tramverbinding in Z. Limburg. De heer H o v y wil verbetering van de haven van Vlissingen en is dankbaar voor de beloofde stationsverbetering aldaar en voor de diligentie dei Reg. ten aanzien van het Zuiderzeevraagstuk. De minister van waterstaat (de heer L. W. H. Regout) brengt hulde aan de Staats commissie, welke rapport uitbracht over verbetering van het Noordzee-Kanaal. Na onderzoek zal tot onteigening van terreinen bij de sluizen spoedig kunnen worden overgegaan, als de Reg. het eens is met, de conclusies van dat rapport. Overleg met Amsterdam is reeds gepleegd over het bijdra gen in de kosten voor de toekomstige «reclame- sluis" te IJ muiden. Vervolgens verdedigt de Min. de zorgen voor de Rijkswegen en de stationsverlichting. Aan de Z. Lunburgsche spoorwegen en trams wordt ge werkt. Het wetsontwerp voor de lyn Maastricht Vaals wordt eerstdaags ingediend. De minister deelt nog mede, dat onderhande lingen met Engeland en Duitschland over invoering van verlaagd briefport zijn afgestuit. De Waterstaatsbegrooting wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Daarna wordt de beraadslaging geopend over de suppletoire oorlogsbegrooting verbetering positie der officieren), de vesting begrooting en de oorlogs begrooting. De heer Van Voorst tot Voorst be spreekt de opleidine van de cavalerie, en betoogt dat die geheele opleiding in de war loopt door het spoedig verlaten door de vrijwilligers van den dienst. Met de positieverbetering van de officieren en ook met de terugwerkende kracht daaraan ge geven, betuigde spreker groote instemming, omdat hem gebleken is dat de nood in het officiers korps tengevolge van te lage tractementen, veel hooger gestegen is dan hij ooit durfde vermoeden. Alleen spijt hem dat de Minister niet met een eenvoudige regeling voor de officieren van alle wapens is gekomen. Spreker bepleit behoud van standplaatstoelage voor de tegenwoordige officieren in garniz en te Amsterdam, Verder dringt hij aan op uitbreiding der mu nitie-voorraden voor ons geschut, en op invoering van het capitulantenstelsel, waarvan leger zoowel als burgermaatschappij de vruchten zullen plukken. De Landweeroefeningen besprekende, betoogde by, dat de inspectie van hoofdofficieren van den generalen staf van de oefeningen der landweer geen waarde had, omdat die inspectie vooraf was aangekondigd, waardoor geen zuiver beeld was te verkrijgen. Gelukkig heeft de Minister een nader onderzoek laten instellen naar de landweer door opperofli- cieren, waarvoor spreker hem hulde brengt. De heer Staal aanvaardt de positie-verbete ring der officieren, maar los van de organisatie welke de Minister zich denkt. Het beginsel der terugwerkende kracht bestrijdt spreker. Van de dusgenaamde hoofdstadstoelagen voor officieren spr het beginsel niet verdedigd, maar de billijkheid brengt toch mede, ze thans te behouden, omdat geen regeling moet getroffen worden waarbij iemand achteruit gaat. Spreker critiseerde naar aanleiding van de ge houden jgroote manoeuvres, dat, op een oogenblik dat er spanning was in Europa en wij misschien ter handhaving onzer neutraliteit, zouden hebben moeten mobiliseeren, twee divisies verwyderd Het Mariaansch Congres. #Naar wij vernemen, worden reeds uitgebreide maatregelen getroffen voor het tweede Nederl. Mariaansch Congres, dat dit jaar te Maastricht zal bijeenkomen. Er wordt een ontzaglyke toe vloed van vreemdelingen verwacht op het Congres, dat waarschijnlijk zal opgeluisterd worden door de tegenwoordigheid van drie kardinalen, en wel door HH. EE. kardinalen W. van Rossum, kar dinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, en kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen. (Tijd) Nationale en Internationale Landbouwtentoon stelling te 's-Gravenhage in 1913. De tijd voor de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage, met welker voorbereiding de Koninklijke Nederland- sche Landbouwvereeniging zich sedert geruimen tijd bezig houdt, is thans bepaald op 3—15 Sep tember 1913. Door de gemeente 's Gravenhage is daarvoor een terrein van ongeveer 22 H.A. be schikbaar gesteld, gelegea aan den Nieuwen Park weg te Scheveningen. Sedert enkele maanden zijn de werkzaamheden tot het in gereedheid brengen van genoemd terrein aan den gang. In de eerste pllaats worden er een aantal breede straten aangelegd, welke het vervoer over het terrein zeer zullen vergemakkelijken. Deze stra ten monden uit aan den Nieuwen Parkweg, den Nieuwen Duinweg en den Wagenaars, waardoor als van nature drie ingangen ontstaan. De hoofd ingang zal komen aan den Nieuwen Parkweg Ter plaatse, waar een der nieuwe straatwegen in den Wagenaarweg uitkomt, zal het Kanaal over brugd worden. Al deze werkzaamheden worden van gemeentewege uitgevoerd, daar zij ook latei- bij het in explo.tatie nemen van het terrein pro ductief gemaakt kunnen worden. Het opmaken van een plan tot bebouwing van het tentoonstellingsterrein is opgedragen aan den architect, J. Limburg, te 's-Gravenhage. Terwijl in het vorig jaar alreeds een eerste voorloopig programma verscheen, is het definitieve programma met bijbehoorende inschrijvingsbil jetten thans in bewerking en zal vermoedelijk in Mei van dit jaar uitgegeven worden. Het plan bestaat uit verschillende prijsvragen en wedstrijden verband houdende met open vragen op landbouw gebied, uit te schrijven. oninbare posten der plaatselijke directe belasting op de Gebouwde eigendommen, dienst 1910. 9. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te machtigen „tot het sluiten van een overeenkomst met de N.V. Stoomkorenmolen «De West tot ruiling van de perceelen aan de Westvest. (Een verklaring van de andere partij wordt nog afgewacht). 11. Beslissing over het amendement-De Bruin op art. 7 van het ontwerp tot wijziging van de subsidie regeling der bewaarscholen, waarover de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt en voortzet ting der behandeling van dat ontwerp en de ver zoeken van de Directeuren van de Departemen tale Bewaarscholen en van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs alhier tot verhooging van de Gemeentelijke subsidie. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£—1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behanger (hallfw.) Behangersj ongen. Brandersknechts. C ist.illa teiursj orngen. Gistzifter. - Fa b rieks jongens F abrieksmeisje. Firoeurs. Jiongen voer bloemisterij: Jongen voor gist- pakhuis. Jongen v. kuiikfahr. Jongen voor rijwielzaak Kopergieter Koperslager (hajfw.) Kistenmakers. Kis tenmak ers jongens Kuipers jongen. Loopjongen, Metaaldraaier Metaalschaver Schoors teanvegers- j ongen. Sc b ildersj ongen. Sigarenmakersjongen. Smoutzetter (halfw.) W agemmakersteerlimg. Eagdienstbode Huisnaaister. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker (halfw.) Bankwerker (halfw*.) Gereedscfaapsslijiper. Grondwerken- Koetsier. Manden mak ehs Machine-teekenaar (aankomend). Motordryver. Sjouwers. S toker-machinist. Timmerlieden. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht tea spoedigste te bezorgen. Straatafsluiting. Volgens voorstaande kennisgeving zal de Singe^ tusschen de Korte Singelstraat en den Tweeden Tuinsingel vanaf Donderdag 15 Februari tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voer tuigen gesloten zijn. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Riga. Laagste barometerstand 747.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van den volgenden g meest matige oostelijke tot noordelijken wind, neveling tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Gemeenteraad. Op de agenda der vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag 20 Februari 1912, des nam. 2 uur, staan de volgende punten 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden de heeren J. Van Katwijk en C. H. Scheffers. 2. Verzoek van den heer dr. R. Van der Meu- len om eervol ontslag als leeraar aan het Gym nasium ingaande 16 April a.s., met advies van van Burgemeester en Wethouders; 3. Verzoek van den heer J. A. Bijloo om eer vol ontslag als onderwijzer aan school G. ingaande 1 April a.s., met advies van Burgemeester en Wethouders 4. Verzoek van D. Van Katwijk om eervol ontslag als klerk aan de Gemeentelijke Arbeids beurs en benoeming van een ander in zijn plaats. 5. Vaststelling van het kohier no. 5 der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 6. Wyzigingen der Gemeente-Begrooting, dienst 1911 en 1912. 7. Wyziging der Begrooting voor het Grond bedrijf, dienst 1911. 8. Voorstel tot vaststelling van een staat van „Judith". In aansluiting op ons bericht betreffende de uitvoering van het Oratorium-Juditb, van Aug. Klughardt, door de Zangvereeniging «Gemengd Koor", Vrijdag 16 Febr. a.s., des avonds ten 8 uur, in de zaal der b. O. V., verzoekt men ons nog het volgende te plaatsen Het werk is uitermate schoon en getuigt van een machtig compositietalent. In het tekstboekje vindt men een verklaring van den tekst welke is ontleend aan het Oude Testament en een zeer uitgebreide verklaring van het muzikale gedeelte, waarin op het vele schaone van het werk wordt gewezen en doet men dus goed dit voor te be- studeeren met het plaatsbespreken. Vrijdag van 1 2 uur is er ook gelegenheid tot het verkrijgen van tekstboekjes, eveneens des avonds aan de zaal. Judith" van Aug. Klughardt behoort niet tot de meest bekende oratoria en werd alhier nog nimmer opgevoerd. Er hebben in den lande ook nog maar slechts enkele opvoeringen van plaats gehad waarschijnlijk bestaat de oorzaak hierin, dat het werk ontzettend moeilijk is: zoowel aan koor soli als orkest worden de zwaarste eischen gesteld; talrijk zijn de moeilijkheden die te over winnen zijn. Waar echter «Gemengd Koor" al meermalen blijken heeft gegeven met groot succes moeilijke werken ten gehoore te weten te brengen, wy slechts denken aan de uitvoeringen van de «Joh. Passion", «Judas Makkabeus" enz., twijfelen wij niet of ook dit weder zal uitstekend slagen. Een en ander belooft dus een avond te worden van waar kunstgenot en wij raden dus ieder aan daarvan gebruik te maken. In navolging van andere steden heeft ook «Ge mengd Koor" hare generale repetitie opengesteld tegen een prys van 30 ct. per persoon, waarvoor bewijzen van toegang uitsluitend verkrijgbaar zijn by den heer A. Papenhuizen, Hoogstraat, en des avonds aan de zaal. Bewijzen van toegang voor den avond der uit voering zyn te verkrijgen bij de adressen op de aanplakbiljetten vermeld en des avonds k fi,— per persoon. Donateurs met een dame worden toegelaten op de hun toegezonden bewijzen van toegang op de kaarten vermeld. DIT ROTTERDAM. De vermist© aangeteekeude brief met f510 aan bankpapier is in de bus ten kantore van do Nationale Levemsverzekeringsbank in de Boompjes alhier teruggevonden. De brief was geopend, maar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2