Staten-Generaal. Binnenland. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verordening in 't leven roepen, waarbij verboden wordt papier op straat te werpen. Door de Engelsche politie te Gibraltar is een Duitscher gearresteerd, die een foto nam van de vestingbatterijen. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag15 Febr. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van Staats bedrijven. De heer van Nierop bespreekt omvang en strekking van dit ontwerp. Het ontwerp is slechts gewenscht voor het staatsmijubedrijfvoor on- derdeelen van den algemeeuen dienst niet. Dit werd ook betoogd in het advies der Kekenkamer. Spr. is niét voor afzonderlijke begrootingen voor onderdeden van den alg. dienst, omdat hij het leenen vreest als gevolg van die afzonderlijke begrootingen, te meer daar dit door de Keg. wordt aangeprezen En er zal te weinig worden afgeschreven door het voorgestelde ontwerp. Spr. wil slechts bij werkelijke bedrijven een afzonder lijke begrooting. De minister van financiën (de heer Kolkman) wijst op de bedoeling van dit ontwerp een overzicht te geven van elk bedrijf en van het daarin gestoken kapitaal. Dit is met alleen voor de bedrijven in den-strikten zin des woords noo- dig, maar ook voor een diensttak als de poste- rijen, waarvan in en een commercieel inzicht moet kunnen krijgen. De afschrijvingen zullen nu juist meer onder toezicht der volksvertegenwoordiging komen. De minister bestrijdt wetenschappelijke en praktische bezwaren, tegen afzonderlijke begrootingen inge bracht. De commei cieele boekhouding zal uitkomst brengen. Het leenen wordt door het ontwerp met tot een deugd verheven, doch het wordt mogelijk gemaakt, nu de gewone middelen onvoldoende kunnen, bijdragen. Dit ontwerp geeft gelegenheid tot afschrijving met verschillende percentages en brengt Ue inkomsten der bedrijven veilig in de schatkist. De wetgever zal altijd kunnen aanwyzen, welke onderdeelen als afzonderlijk bedrijt zullen gelden. Na repliek en du bliek wordt het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. Het wetsontwerp nopens de opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen wordt z. h. s. aangekomen. Dan de begrooting van financiën, waarbij de heer van Waterschoot van der Gracht klaagt over de overhaaste uitvoering van onze muntstukken. De heer van der Does de Willebois Vraagt naar het tijdstip, waaröp de Reg. het ontwerp tot pensionneering van gemeente-amb tenaren denkt in te dienen. De heer van der Feltz dringt aan op regeling van de pensionneering van leeraren, aan onverplichte gymnasia vóór 19U5 verbonden. De minister van financiën belooft beterschap bij nieuwen munslag. Pensionneering van gemeenteambtenaren wordt spoedig voorgesteldwaaneer kan de Min. niet zeggen. De kwestie door den heer van der Feltz aan gevoerd, wordt onderzocht en is misschien voor régeling vatbaar. Het begrootingshoofdstuk financiën en dat be treffende de onvoorziene uitgaven worden daarna zónder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering ging uiteen tot nadere bijeen roeping. reikend aan de Alg. Overste zeide Z. H.«Voici mon souvenir". Dat 's Pausen eigen bonnet in triumf naar Nederland werd meegevoerd en dat zij in het Tilburgsche Moederhuis steeds als een kostbaar aandenken zal bewaard blijven, behoeft wel geen betoog. Officieele berichten. Bij K. B. is met ingang van 1 April benoemd tot algemeen rijksarchivaris bij hel Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage prof. mr. R. Fruin Tn.Azoon, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bezoek Prinses Reuss. H. M. de Koningin-Moeder verwelkomde gis ter-avond de prinses Reuss. die met den trein van 8.2J Staatsspoor te 's-Gravenhege aankwam om enkele dagen ten paleize van H M. te logeeren. De heer von Muller, gezant van het Duitsche Rijk. was ter begroeting van de Duitsche vorstin aan het station aanwezig. Nederlandsche meubelkunst te Londen. Gelijk reeds vroeger is bekend gemaakt, zal ook .Nederland deelnemen aan de tegen April 1912 door de «Daily Mail" georganiseerde Ideal Home Exhibition. Op deze tentoonstelling zal voornamelijk wor den verzameld alles wat van belang kan worden geacht voor, modernq huisinrichting. In de eerste plaats komt daarvoor de meubel kunst in aanmerking en het was dan ook de oorspronkelijke bedoeling van de «Daily Mail'' om op deze Ideal Home Exhibition aan de Engel sche meubelindustrie gelegenheid te geven aan het publiek datgene te vertoonen wat er nieuws was te vinden op haar gebied. De Brusselsche wereldtentoonstelling van 1910 en niet het minst de Nederlandsche afdeeling toonde haar intusschen, dat op dit gebied het buitenland aan Engeland een les kon geven. En zoo besloot de «Daily Mail" op haar Ideal Home Exhibition van 1912 een afdeeling te wijden aan de buitenlandsche meubeindustrie. Daarvoor wend de zij zich tot verschillende landen, en het ge volg is. dat in April 1912 Olympia inzendingen zal bevatten van Frankrijk, Engeland en Neder land, terwijl waarschijnlijk België en Oostenrijk eveneens zullen vertegenwoordigd zijn. Voor het verkrijgen van een Nederlandsche inzending wendde de «Daily Mail" zich tot de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Lon den. Deze Kamer heeft zich voor de afdeeling «Hol- landsche Meubelkunst" de medewerking verze kerd zoowel van verschillende ontwerpen als van fabrikanten in Nederland. Van de ontwerpers zullen er inzendingen te zien zijn van mej. B. Bake, te Bloemendaal K- P. C. de Bazel werkplaats «De Ploeg", directeur C. Oorschot); C. A. Lion Cachet (Vreeland); mevr. W. DysselhoffKeuchenius (Haarlem); Jan Eisenhoeffel (Laren) J, de Graaff (Laren N.- H.)Ghns Lebeau (Haarlem); R. C. Mauve (Scheveningen)Jan de Moyer Amsterdam) E. Nierstrasz (Oosterbeek); C. W. Nijhofl (Amster dam); W. Penaat i^De Woning, Amsterdam) E. S. van Reesema (Oosterbeek); G. Rueter (Sloter- dijk); A. P. Smits (Haarlem). Deze kunstijveren hebben zich tot een groep vereenigd en zullen gezamelijk in een onder eigen leiding staande afdeeling een reeks van kamerin richtingen en gedeelten daarvan ten toon stel len, De Nederlandsche meubelkunst zal dus in Lon den goed vertegenwoordigd zijn. dag: zwakke tot matigen, meest zuidelijke wind, betrokken en nevelig, weinig of geen regen, zelf de temperatuur. Vereenvoudigde spelling. De Staatscommissie in zake de schrijfwijze der Nederlandsche taal, heeft, naar de St. meedeelt, jl. Maandag haar rapport met Nota's en Bijlagen aan het Kabinet der Koningin overhandigd. Plan 1913. Te Kerkrade zullen in verband met plan 1913 pogingen in 't werk worden gesteld om in 1913 een tentoonstelling te houden voor mijnwezen mijnarbeid gnz. De tentoonstelling zou nog des te aantrekkelijker gemaakt kunnen worden, daar in 1913 tevens de plechtige opening zal plaats vinden van 't in aanbouw zijnde grootsch wor dende Kerkrader gemeentehuis. Een souvenir van den Paus. Men schrijft aan «De Tijd": Onder de vele belangwekkende bijzonderheden, door «De Tijd" meegedeeld over het bezoek der zuster van kardinaal van Rossum de Eerwaarde Overste van het Zusterklooster te Stratum naar men weet is er eene vergeten, die als een geheel bijzonder blijk van welwillendheid des H. Vaders mag gelden. Dank zij het geleide van Kardinaal Van Rossum werden beide religieuzen toegelaten in een der particuliere vertrekken van Z. H. Na een zeer hartelijk onderhoud vroeg de Alg. Overste den H. Vader een souvenir. En Pius X, met een zeer vriendelijke buiging, am zijn wit calotje van het hoofd en het over- Technische ambtenaren b(j den Octrooiraad. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij den Octrooiraad een aantal technische ambte naren worden geplaatst. Daarvoor komen in aanmerking personen wélke technische ervaring bezitten, terwijl een diploma eener middelbare technische school tot aanbeve ling strekt. Aan deze betrekking is verbonden een aanvangs salaris, afwisselend naar gelang van vroege werk zaamheid en bekwaamheid, tusschen f8U0 en f 1500, met uitzicht op verdere verhooging, tot een maximum van f 2500. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen gelieven zich uiterlijk 25 Februari e.k. te wenden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met opgaaf van leeftijd, genoten opleiding, tegen woord ïgen en vroegeren werkkring, getuigschriften en van alle verdere bijzonderheden, welke voor de beoordeeling hunner solliciatie van belang kunnen zijn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter kennis van belanghebbenden, dal bij den Octrooiraad kunnen geplaatst worden een civiel-ingenieur, die tevens eenige kennis bezit op het gebied der werktuigkunde of dat der electro- techniek en een ingenieur in het bijzonder bekend met werktuigen, die bij de textiel-industrie in gebruik zijn. Het salaris voor de ingenieurs bij den Octrooi raad bedraagt ten minste f2000 en ten hoogste f4000, Voor deze beide betrekkingen zal het aanvangssalaris nader met het oog op de bekwaam heden en den vroegeren werkkring van den te benoemen persoon worden vastgesteld. Zij, die voor ééne dezer betrekkingen in aan merking wenschen te komen, gelieven zich uiter lijk 25 Februari e.|. te wenden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met opgaaf van leeftijd, tegenwoordigen en vroegeren werk kring getuigschriften en van alle verdere bijzon derheden, welke voor de beoordeeling hunner sollicitatie van belang kunnen zijn. Groote brand in de Bakkersstraat. Gisteravond omstreeks II uur ontdekten buren, dat er brand was uitgebroken in het fabrieksge bouw aan de Bakkersstraat no. 17, in gebruik bij de N. V. Nederlandsche Eternit- en Isoleermaat schappij, directeur de heer van Dool, gevestigd te 's Gravenhage. De brand nam zeer snel in omvang toe. Reus-' achtige vlammen sloegen langs verschillende kanten uit het gebouw en in weinig tijds was het inwendige één vuurpoel. Op verren afstand kon men den rossen gloed waarnemen. De brandweer was met al het beschikbaar blusch- materiaal uitgerukt. Behalve een groot aantal waterleidingstukken, werden in werking gesteld de dryvende stoomspuit «Mentor" en de rijdende stoomspuit. Onder leiding van den commandant der brand weer, den heer Chr. Krijger, werd het blusschings- werk met veel moeite ter hand genomen. In het bijzonder moest de brandweer er op bedacht zijn de ter rechterzijde van het gebouw gelegen woonhuisjes te beveiligen. Met groote inspanning is het gelukt te voor komen, .dat ,de brand verdere uitbreiding onder- g'ng- Den geheelen nacht heeft de brand geduurd. Alhoewel omstreeks 12£ uur het grootste gevaar geweken was, flikkerden herhaaldelijk de vlammen weer op, zoodat de brandweer het blusschings- werk nog lang moest voortzetten. Eerst heuenmiddag omstreeks 1 uur kon de brandweer geheel inrukken. Het pand is nagenoeg geheel uitgebrand. Men ziet binnen de muren niet anders dan halfver koolde overblijfselen van de producten der fabriek asbest en kurken vuurmakers, voorts verwrongen machinedeelen, afgeknotte binten enz. De inhoud van het gebouw is, naar wij ver nemen, verzekerd. Het gebouw zelf, hetwelk eigendom is van een ingezetene van Scheveningen, is vermoedelijk niet verzekerd. Op het terrein van den brand was niet veel publiek. Onder de autoriteiten, welke ter plaatse waren, werden o. a. opgemerkt de burgermees ter, de heer M. L. Hounerlage Grete en de wet houder van Gemeentewerken, de heer van Wes tendorp. oorlog en was sedert dien tijd malende. Den jaatsten nacht bracht hij door in het asyl van hef Leger des Heils. Hy zegt, volkomen te weten waf hij deed en door zijn daad te protesteeren tegen het feit, dat de Duitsche Keizer in den BoereO" oorlog zijn tusschenkomst niet heeft aangeboden. Een onderzoek van een geneesheer bracht aan het licht, dat Dempers niet krankzinnig is. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw en kinderen, die tegen woordig nog in Zuid-Afrika zijn. (Vad.) «Handelsblad" en «Telegraaf'. Naar wij vernemen, is aan het expeditie-personeel van het dagblad «De Telegraaf" de dienst tegen 12 April a s. opgezegd. Is dit bericht juist, dan staat waarschijnlijk de dienstopzegging wellicht in ver band met de hier ter stede loopende geruchten, dat het «Algemeen Handelsblad" en «De Tele graaf tot één dagblad zouden worden samenge- voegd. (Tijd) Verbrand. De 67-jarige echtgenoote van G. Visser, te Bovenkarspel, bij Enkhuizen, is, zoo meldt de Tel., gisteren door haar man bij zijn thuiskomst verkoold in de kamer gevonden. Het vermoeden bestaat, dat zij door het vuur van de stoof in brand is geraakt. Logger overvaren. Men meldt uit Vlie- andHet uit Londen binnengekomen Engelsche s.s. «Teal had aan boord de 8 man equipage van een Scheveninger visscherslogger, die over- stoomd was. DIT ROTTERDAM. Te beginnen met heden wordt de Nieuwe Haven door de electrische tram niet meer bereden bjn 1 gaat dan door den Groenendaal en den Boeren- en Middensteiger. Gedurende enkele dagen zullen de motorwagens van lyn 1 van den Middensteiger af lijn 5 volgen en geschiedt het instappen op het Beursplein in de wagens van lijn 1 daarom voorloopig aan de Zuidzijde van dit plein. DIT VLAARDINGEN. De heer H. C. Schoevaart, stationchef te Vlaardingen, hoopt 1 Maart a.s. den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig werd benoemd. De heer Schoevaart is dan 38 jaar bij de Hollandsche Spoor in dienst. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Febr. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771 6 te Munchen. Laagste barometerstand 744.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van den volgenden AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrydag 16 Febr. 8 u. S. O. V. Uitvoering Ge mengd Koor „Judith." Zondag 12i/a u. Stedelijk Museum Doeleplein. Woensdag 24 u. Stedeljjk Museum Doeleplein. Moord. Men meldt ons uit Winschoten d. d, 15 Febr. De justitie te Winschoten ontving heden be richt dat iemand te Oldenburg moord pleegde en geld stal en daarna over de Nederlandsche grens vluchttte. De persoon is te Winschoten gezien en vandaar naar Groningen vertrokken. Uit den trein gesprongen. Te Bunde gelukte het een gevangene, circa 18 jaar oud, onder geleide van één agent van politie en be stemd voor Nijmegen, uit den sneltrein, die te 6.11 uur uit Maastricht vertrekt, te springen en te vluchten. Onmiddellijk werd door den veld wachter Boetskens, vergezeld van een onbezoldigd rijksveldwachter, in de geheele omgeving tot laat in den nacht een streng onderzoek ingesteld, maar zonder resultaat de vluchteling kon niet worden achterhaald. (L. K.) Een ontpl offing in Westfa len. Uit Brilon, wordt gemeld Vanmorgen is de fabriek van ontplofbare stof fen Koppecke Acten Gesellschaft door een ont ploffing in de lucht gevlogen. Vier arbeiders werden gedood, twee zwaar gewond. De lijken der dooden worden niet gevonden. De ontvoering. Aan hetgeen wij gisteren omtrent de ontvoering op den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage hebben medegedeeld, blyft er niet veel meer aan toe te voegen. De ontvoerde kin deren zijn de 6- en 8-jarige A. en J. H. W., en de ontvoerdster was de moeder der kinderen, die na vergeefsche pogingen te hebben aangewend om haar kinderen uit de Stichting Schiefbaan Hovius onder haar persoonlijke hoede te nemen, tot deze wel resolute daad haar toevlucht nam. De vader der kinderen houdt sinds lang te New-York verblijf, zoo meldt de »N.-Crt."; de verblijfplaats der nioeder is tot heden ook bij de politie on bekend en de koetsier, die met zijh Urbaine de behulpzame hand geboden heeft, kon daaromtrent geen aanwijzingen verschaffen. Te ongeveer half twee gistermiddag hadden twee dames op het Buitenhof zijn rijtuig gehuurd en na de ontvoering, waarbij eenige aan de Fahrenheitstraat aanwezige mannen meehielpen, heeft de koetsier hen naar het Westeinde gereden, tot even voorbij het Kortenbosdi, waar het gezelschap te voet verder ging. De moeder bracht gisteravond de kleeren van het gesticht by den broeder-overste terug en bedankte hem voor de goede zorgen aan de kin deren gedurende hun verblijf daar besteed. Zonderling protest. De man, die Maan dag eenige vensterruiten van het Duitsche gezant schap in Den Haag vernielde, heetfDempers en is een te Potchefstroom in Transvaal geboren, vroeger beambte van de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij. Hy is 37 jaar oud. Hy verloor zyn betrekking door den Boeren- II et ongeluk te San Remo. Over het ongeluk te San Remo, waarbij vijf schoolkinderen het leven verloren en ongevoer twintig meer of minder ernstig gekwetst werden, meldt de «New- York Herald" nog het volgende De kinderen behoorden tot de laagste klas van de gemeenteschool te San Remo en waren van 9 tot 12 jaar oud. Begeleid door hun onderwijzers maakten zij een wandeling en gingen in ryen van vier over de Friedrich-allée, die onmiddellyk aan 't strand grenst en ongeveer vijf meter boven den zeespiegel ligt. Plotseling zakte de grond onder hun voeten weg en een twintigtal kleinen ver dween in een diepen kuil die zich ter zijde van de laan aan den zeekant vormt. Doodelijk ver schrikt liepen de anderen weg en trokken door hun beroep de aandacht van eenige tuiniers, die in den omtrek werkten. Het reddingswerk was zeer moeilijk. De verongelukte kinderen lagen in een tien meter lange holte, die langzamerhand door de zee uitgevreten was. De tuiniers daalden in de diepte af met gevaar van zelf onder een nieuwe Bard verschuiving bedolven te worden. Van alle twintig kinderen, die zich in dep kuil bevon den, was geen enkele ongedeerd. Slechts vijf van hen konden naar hun familie teruggebracht wor den. Tien waren zoo ernstig gewond, dat hun onmiddellijke overbrenging naar het hospitaal noodzakelijk was en vijf der kleine slachtoffers moesten de ramp met hun leven betalen. Hun lijkjes werden diep onder het kiezel bedolven ge vondenzij waren tengevolge van verstikking gestorven. In de kerk van de Madonna degli Angeli werd onmiddellyk een baar voor de slachtoffers opge richt en hun begrafenis zal plBats hebben op kos ten der gemeente. Aardbeving. Den 13den dezer had te Harvina en omstreken een hevige aardbeving plaats. Verscheiden huizen zijn zwaar beschadigd. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Gezonde goud-industrie? De Preto- riaansche «Volksstem" vestigt er de aandacht op, dat de goud-productie in Transvaal wel toeneemt, maar niet „de welvaart," de profijten der mijn- industrieelen. «Nu zal 't schryft het blad «wel geen betoog behoeven, dat de mensen," die hun geld hebben belegd in mijn-aandeelen, niet voorname- lik beogen om elk jaar weer groter goudmassa's uit de transvaalsche bodem weggehaal te krijgen de aandeelhouder verlangt 'n goed dividend, ook al zou de totaal «output" niet buitengewoon om vangrijk wezen. En aangezien de Witwatersrandsö ny verheid verleden jaar wel méér edel metaal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2