Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Gemeenteraad» zij wenschen dat door1 dei Perzische regeering zal worden gevolgd. De voormalige sjah van Perzië heeft aan den Russischen consul te As'trabad doen weten, dat hij niet wil toestemmen in een vermindering van zijn vroegere jaarlijlksohe toelage. Bovendien eischt hij een onmiddc-llijk voorschot, teneinde zijn vol gelingen te kunnen betalen. De Pruisische minister van Oorlog heeft hij de luchtvaartmaatschappijen Albatros en Dum pier 30 één- en tweedekkers besteld, te leveren tegen einde Mei, en die niet meer naar Doebe- ritz, maar naar de forten der Rijnprovincies en Elzas-Lotharingen vervoerd zullen worden. De Beiersche minister van Oorlog heeft van zijn kant een aantal zweef tuigen bij de E uier-fabriek besteld. Aan tien nieuwe vliegers-officier zal de zer dagen hun vliegers-brevet worden uitgereikt, waarop zij te Johannisthal dadelijk vervangen zullen worden' door 15 andere officieren, die er het vliegen g'aan leeren. De was van den Theiss, in Hongarije, neemt hand over hand toe en nfen vreest thans goor een ware ramp. Eenige gemeenten staan reeds geheel en al onder water. Van de 280 huisjes, die het dorp Panyolo vormden, zijn er 240 door den woestein stroom meegevoerd. Sol daten en gendarmen zijn dag en nacht aan net reddingswerk bezig. Men heeft verscheidene kinderlijkjes aan de oppervlakte van het water zien drijven. De bevolking is door een paniek aangetast. Reuter's Agentschap heeft uit Middel-Afrika bericht ontvangen van een verschrikkelijk gevecht, dat er in de buurt van dei Engelsoh-Kongoieesche girens bij het Albert-meer geleverd is en waarbij 295 inboorlingen gedood en onthoofd, honderden inboorlingen in het meer gejaagd zijn. Op 12 December ging oneer de inboorlingen het gerucht, dat de stammen in het Bialegigia- district, in het KongoJgiebicd, ten westen vain de rivier Semliki en niet ver van den zuid-Westelijken hoek van het Albert Nianza-meer, openlijk in op stand gekomen waaien tegen het gezag, het plaat selijke opperhoofd en zijln eersten minister en meer dan twee honderd volgelingen vermoord hadden. Tevens verluidde, dat er drie Europeanen gedood waren. Enkele dagen later werd het ge rucht gedeeltelijk bevestigd. Er was een groot bloedbad geweest. Toen de tijding t&r oore van de Engelsche over heid te Bunyoro kwam, werd de stoomboot „Sa muel Baker" langis den westelijken oever van het meer gezonden om vluchtelingen aan boord te nemen en te zien of soms Europeanen hulp noodig hadden. De Samuel Baker" keerde clen 19den terug e|n' berichtte, dat er geen Europeanen gedood waren. Tweehonderd Kongioleesöhe sol' daten, onder aanvoering van twee Belgische offi cieren, trachtten de orde in de streek te herstel len. i Het gevecht was uitsluitend tusschen inlandsfche stammen geleverd. Drie inlanctsche zending-onder- wijzers en nog achttien anderen, die gered waren, maakten vreeselijke bijzonderheden van de slacih- ting bekend. Er werden 259 dooden gevonden. De lijken waren allen onthoofd en stukken uit de lichamen gesneden vleesoh waren op de gezichten der gedoode inboorlingen gelegd, terwijl al de afgehouwen hoofden op een rij langs den verkeers weg geschikt waren. Reuter meldt voorts, dat het gebied, waar de slachting is voorgekomen, tot April van verleden jaar onder Engelscih gezag stond, maar bij gele genheid van de- grensregeling tusschen Oeganda én Kongo aan België is afgestaan in ruil voor een gebied, dat bekend staat als Alfoembiro. De inwo ners van Balegga, zoo was er bepaald, mochten naar Engels-ch gebied overgaan, zoo ze dit wensch- ten. E;n toen is er tusschen de inboorlingen van Alboga en Baleg'g'a onmin ontstaan over de vraag of ze in hun oude woonplaatsen zouden blijven, maar dan onder Belgisch geizag, of dat ze naar Engelscih gebied zouden overgaan. Men zegt, dat het Belgische bestuur Bwomiro, opperhoofd van Bunyo-ilo) in het Enjgelsche gebied, aangewezen heeft om, bijgestaan door verschil lende "hoofden uit Oeganda, liet gebied te regiee- ren. Het is blijkbaar de bedoeling, in het ge bied aan de grenzen van Oeganda'een bestuur van inboorlingen in te stellen. «De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Breu- kelen, kennis genomen hebbende van het wets voorstel tot afschaffing van bakkersnachtarbeid is van oordeel, dat deze wet in zake het patroons - verbod ligt op den weg van het Staats-socialisme en besluit deze motie ter kennis te brengen van de antirevolutionaire Kamerfractie." Drankbestry ding. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den heer J. G. Potharst, te Gouda, penningmeester van den Diocesanen Bond van R. K. Drankbe- strijdersvereenigingen in het Bisdom Haarlem, benoemd tot vertegenwoordiger van genoemden bond in het Hoofdbestuur der Federatie «Sobriëtas." Scheveningsche haven. Naar aanleiding van het adres van den Haag- schen gemeenteraad betreffende de verdieping van de Scheveningsche haven wordt thans aan het departement van Oorlog overwogen of de belangen van de open stad 's-Gravenhage zich niet verzet ten tegen de stichting van een vestingwerk te Scheveningen en wordt tevens nagegaan welke c. q. de eerste vraag bevestigend mocht beant woord worden de aard van een dergelijk werk zou moeten zijn. Terloops zij nog geconstateerd, dat de eerste vraag weer actueel is geworden in verband met het optreden der Italianen in de Roode Zee. Tweede Kamer. Naar in parlementaire kringen verluidt, zal de eerste bijeenkomst der Tweede Kamer na het reces, hedenmiddag te 2 uur te houden, niet van zoo korten duur zijn als gewoonlijk op zulk een eersten zfitingdag het geval is en zulks in verband met voornemens, om de urgentie te vra gen van behandeling der motie-Troelstra. betref fende ouderdoms-pensionneering, alsmede van de Bakkerswet. Z. H Pius X en de Pauselijke Zouaren. Onderstaand schrijven van kardinaal Merry del Val aan den nieuwen commandant der Pauselijke Zodaven, graaf de Coëssin, zal, schrijft de »N. Tilb. Crt." alle leden van het oude regiment en hunne vele vrienden verheugen, ook om het feit, dat ook deze Paus blijkbaar de organisatie der Pauselijke Zouaven blijft erkennen en waardeeren. Uit het Vaticaan, 3 Febr. 1912. Mijnheer de Graaf. Ik kwam in het bezit van den brief, dien gij mij hebt willen zenden om mij kennis te geven van de pijnlijke tijding van het overlijden van mijnheer den graaf Le Gounidec de Traissan, die na den dood van generaal de Charette, het com mando van het regiment der Pauselijke Zouaven op zich had genomen, en mij tevens mede te deelen, dat uwe kameraden u hebben aangewezen om hem te vervangen. Ik heb niet nagelaten aan den H. Vader de hulde van kinderlijken eerbied aan te bieden, welke gij mij verzocht hebt hem over te brengen bij gelegenheid uwer benoeming tot chef van het regiment der zouaven. De souvereine Paus, rekening houdende met datgene wat door u dienaangaande wordt gezegd, dankt u voor die verzekering van toewijding en getrouwheid en zendt u van ganscher harte "den gevraagden Apostolischen zegen voor u zelf, voor uwe familie en voor uwe wapenmakkers. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik u met mijne gelukwenschen de verzekering mijner hoogachting aan te bieden. Kard. MERRY DEL VAL. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 743.7 te Shields. Verwachting tot den avond van den volgenden dagkrachtige tot stormachtigen westelijken tot zuidwestelijken, later krimpende en tijdelijk af nemende wind, meest zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. UIT DELFT. Het rapport van den ingenieur J. Schotel te Rotterdam, aie in opdracht vau den gemeente raad een onderzoek instelde naar de mogelijk heid van uitbreiding van du watervang t'e Mon ster, is bij den Raad ingekomen. De rapporteur stelde geen zelfstandig onder zoek in op het terrein te Monster maar na'm tot basis zijner beschouwingen en berekeningen het hekendei groote rapport van 1909 dat destijds door een speciaal tot dat doel benoemde commis sie aan den Raad werd uitgebracht. De rapporteur stelt zidh op het standpoint dat voortoopiig moet •worden gerekend vooF een Wa tervoorziening voor een tijdsduur van 25 jaren aan het eind van welke termijn de bevolking van het verzorgingsgebied zal zijn gestegen tol. 47000 zielen. j Het waterverbruik per* hoofd en pér uag stel lende opi 50 liter, wat mogelijk zal zijn door invoe ring' van watermeters en een; doelmatig tarief wil hij aan de winplaats te Monster blijvend 400000 M3 blijvend ontleenen. Het meer benoo- digde zal dan op- and ere Wijze moeten worden gevonden.- Bij uitbreiding van de diepwatervang in de richting van den straatweg Loosduinen—Monster langs Bloemen daal en, Madestein is voldoende wa ter te vinden. Hieraan is verbonden een kostend bedrag1 van f255000. Een anderei wijze van voorziening in het ontbrekende is, het tekort, te ontleenen aan een waterleiding van een naburige gemeente Hier voor komen in aanmerking: 's-Gravenhage, Schie dam en Rotterdam. Een aamvoerleiding kost van 's-Gravenhage f 55000Schiedam f 75000 en Rotterdam f 140000. Uit een oogpunt van hygiëne is tegen deugdelijk gezuiverd rivierwater geen enkel 'bezwaar, al wordt algemeen de voorkeur gegeven aan duin water. En men mag niet voorbijzien dat ten op zichte van besmetting de bron van een rivier- leiding daaraan eerder is blootgesteld dan die van een duinleiding en mede nietdat de prise cl'cau van Schiedam zeer veel ongunstiger ligt dan die van Rotterdam, nu laatstgenoemde gemeente) in de onmiddellijke nabijheid van Schiedam een gasfabriek doet bouwen en zich daaromheen een centrum van fabrieken ontwikkelt. Is-Gravenhage vraagt voor water 10 bij een minimumverhruiiK van 100000; Rotterdam 5 zon der minimum en Schiedam eer minder dan 5 cent per M3. Het water zou naar dezen maatstaf aan den watertoren te Delft kosten: van Rotterdam 13.9; van 's-Gravenhage 13.2 en van Schiedam 9.8 cent per M8. Zou dus Schiedam niet meer berekenen dan 5 cent per M3., dan verdient het aanbeveling, dat Delft zijn water teikort door die gemeente doet aanvullen. daaraan schuld? Wij zouden dit niet beslist wih len beweren, maar zeker is het, dat de onmid dellijke belangen van de bevolking van Hoek van Holland hierdoor zeer ernstig worden bedreigd. De bedoeling van ons verzoekschrift is, uw hoog college, op wiens weg het ligt een wakend oog te houden op de omstandigheden, welke plaat selijke toestanden beheerschen, in bescheiden overweging te geven, in deze netelige zaak in te grijpen, en des noods weder terug te komen op het eerste voornemen om aan Hoek van Holland een zelfstandig bestuur te doen schenken, en in ieder geval om de pijnlijke onzekerheid op te heffen, waaronder thans een nijvere bevolking lijdt." Gisteravond is door den sc heep s- maker v. d. Eijk te Overschie alhier gelicht een in de Buitenhaven, nabij het pontje, gezonken houten .praam, geladen met oud ijzer, bestemd voor de firma van Emden alhier. Audiëntie by de Koningin. Men meldt uit Den Haa°- H. M. de Koningin ontving gisteren den minister van Marine, vice-admiraal Wentholt, in confe rentie. Door de politie is gisteren een minderjarige jongen aangehouden, die de ouder lijke woning te Rotterdam was ontloopen. Gisteravond is hij naar zijn ouders te Rotter dam overgebracht. Verkiezing Eerste Kamer. Als candidaat van de vrijzinnige leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, voor de vacature-Röell in de Eerste Kamer wordt, naar wij vernemen, genoemd de heer P. B. J. Ferf lid van Ged. Staten van Noord-Holland en afge vaardigde ter Tweede Kamer van het district Hoorn. (N. R. Ct.) Bakkerswet. De anti-revolution. kiesvereeniging «Nederland en Oranje te Breukelen, heeft, zoo meldt de «Stand.", met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen Naar het politiebureau op de Markt is gister een vrouw overgebracht, die op de Broersvest hevige ruzie had met een man, waardoor een volksoploop ontstond. Na kalmee ring, is de vrouw weer op vrije voeten gesteld. UIT OVERSCHIE. Sinds enkele dagen is men bezig met het plaat sen vain palen voor hief electrisch licht in deze gemeente. Ook aam den weg van af de Schans tot aan deze gemeente women palen geplaatst. Verlichting van dezen weg zal voor het verkeer een groote verbetering beteekenem, UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De vereeniging Algemeen Belang alhier heeft zich met een verzoekschrift gewend tot Ged. Sta ten van Zuid-Holland, waarin zij vragen, in zake de voorgenomen splitsing van de gemeente 's- Gravenzande die maatregelen te willen nemen, welke kunpen leiden tot een spoedige oplossing van het voor de bevolking van Hoek van Holland zoo hoogst gewichtige vraagstuk. Het request gaat vergezeld van een nota vftn toelichting, waarin wordt gezegd, dat de bestaande misstanden te Hoek van Holland zich voortdurend uitbreiden. Verder lezen wij in deze nota «Werd aanvankelijk door het allergrootste ge deelte van de bevolking, het voornemen om H. v. H. bij Rotterdam te voegen, met warme sympa thie begroet, men begint zich nu af te vragen, of het niet beter geweest zoude zijn, indien uw hoog college bij zijn eerste voornemen was blijven vol harden om aan H. v. H. een zelfstandig bestuur te doen geven, en dit te meer nu het blijkt, dat de vertraging, welke de gang van zaken onder vindt, moet worden toegeschreven aan moeilijk heden, welke er op te lossen zijn tusschen eenige der betrokken regeeringsdepartementen en het gemeentebestuur van Rotterdam, waarvan het gewicht en de omvang aanvankelijk niet werden bevroed. Wanneer, vraagt men zich terecht af, zal een oplossing der, ons uit den aard der zaak onbe kende moeilijkheden, te verwachten zijn Kunnen de onderhandelingen, die daarover gevoerd wordem niet even goed tien jaren als tien maanden duren? He ongerustheid, welke op dit punt bestaat, is te klemmender, omdat het allen schijn heeft, dat noch de minister van binnenlandsche zaken, noch uw hoog college eenigen invloed op een spoedige oplossing dier moeilijkheden kan uitoefenen. Hat de gemeente Rotterdam er groot belang bij heeft om in de toekomst haar bestuur over H. v. H. uit te strekken, is zeer duidelijk te ken nen gegeven, maar of er voor haar onmiddellijk belang bestaat is niet zeker, en wanneer nu de voorbedoelde onderhandelingen worden gerekt, tot het oogenblik zal gekomen zijn, waarop het ge meentebestuur van Rotterdam het hoog noodig zal oordeelen om H. v. H. te annexeeren, dan is de vrees gewettigd, dat de belangen van onze bevolking op onverantwoordelijke wijze zullen benadeeld worden. Reeds nu is de ondernemingsgeest geheel ver doofd en het staat daarbij vast, dat het bevolkings- cjjfer, dat tot voor korten tyd steeds toenemende was, in het jaar 1911 is afgenomen. Is de onzekerheid over de naaste toekomst UIT ROTTERDAM. Bezer dagen meldde de Nieuwe Ct, dat de garnizoenen te Delft en te Gouda zouden worden opgeheven en dat daarentegen in Rotterdam een deel onzer weermacht in garnizoen zou worden gelegd. Naar wij vernemen, wordt over de onttrekking der troepen aan de twee bovengenoemde garni zoensplaatsen inderdaad ernstig gedacht o. a. in verband met het gemis voor behoorlijk oefenter rein, dat zich vooral in Gouda zeer doet gevoelen. Omtrent de kazerneering te Rotterdam kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Wel echter is het een feit, dat de regeering het voornemen koestert in het belang van de localiseering der militie, een deel der lichting in Rotterdam in garnizoen te brengen, indien daartegen uit andere hoofde geen overwegende bezwaren bestaan. In het bijzonder dient hierbij de vraag in het oog te worden gehouden of in of nabij Rotterdam geschikt oefenterrein te vinden is. Wat het bestuur onzer gemeente betreft, reeds 3 jaar geleden wendde het zieh tot de regeering met het verzoek het daarheen te leiden, dat ook Rotterdam als garnizoensplaats wordt aangewezen. (N. R. Ct) Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdags 20 Febr. 1912, des namiddags 2uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 17 leden. Atwezig de heeren v. d. Velden, Ris en de Jong. Vastgesteld worden de notulen van de verga dering van 29 December 1911, en 16 Januari 1912, terwijl die van de vergadering van 30 Januari jl! worden verdaagd. De Voorzitter wenscht de heeren Evers, Smit en Briel Sasse, die wegens ziekte in den laatsten tijd de Raadszittingen niet hebben kun nen bijwonen, geluk met hun herstel, daarbij de wensch uitsprekend dat zij in langen tijd de vergaderingen niet meer wegens ziekte zullen be hoeven te verzuimen. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat bij het College is ingekomen van Ged. Staten dezer provincie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 30 Januari jl. tot af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven voor den dienst 1912 van een bedrag van f18.— Idem missive, dd. 30 Januari, houdende me- dedeeling dat de verordeningen regelende het afzonderlijk geldelijk beheer der Gemeente-Rei niging en het Algemeen Handels-Entrepói alsmede de verordening op het grondbedrijf, vastgesteld bij Raadsbesluit van 29 December jl., zijn goed gekeurd, terwijl laatstgemelde verordening tevens met de verordering tot wijziging van de Instructie van den Gemeente Ontvanger en tot wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie voor de Ad ministratie der private bezittingen in diezelfde vergadering vastgesteld, voor kennisgeving zijn aangenomen. De heer v. d. Velden komt ter vergadering. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis mis sive, d.d. 15 Februari j.lwaarbij ter goedkeuring wordt aangeboden een at- overschrijving op hun begrooting van uitgaven voor het dienstjaar 1911 B. en W. stellen voor dit nog heden te be handelen hiertoe wordt besloten en wordt deze af- en overschrijving ten bedrage van f40211.135 Goedgekeurd. Van de commissie voor het Burgerlijk Armbe stuur, missive, houdende mededeeling, dat als voorzitter dier commissie is herbenoemd de heer J. van Katwijk Kennisgeving. Van M. de Vries, missive d.d. 5 Februari, waar bij hij wegens het in Maart a.s. verlaten der ge meente zijn ontslag indient als lid van het Burgerlyk Armbestuur Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Interpellatie. De V o o r z i 11 e r zegt, dat de heer De Bruin verlof heeft gevraagd eenige vragen te mogen stellen wegens het niet aanplakken van aanplak biljetten van den N. Malth. Bond op de stadsaan- plakborden. De Voorzitter vraagt den heer De Bruin aan wie hij deze vragen wil stellen. De heei De Bruin: aan den voorzitter als hoofd der politie. De heer G o s 1 i n g a verklaart zich tegen het het toestaan dezer interpellatie. De heer De Bruin meent, dat wanneer hier over politieaangelegenheden inlichtingen zijn ge vraagd die altijd zijn verstrekt. De Voorzitter zegt, dat het de kwestie is of die interpellatie hier wel op zijn plaats is. Het regiement van orde zegt, dat voor het houden eener interpellatie verlof van den Raad noodig is. De heer G o s 1 i n g a zegt, dat het niet is om iets te kort te doen aan het vrije woord, dat hij tegen het houden dezer interpellatie is, maar het geldt hier de vraag 0f het hoofd van de politie aan den Raad rekenschap verschuldigd is van zyn daden in die kwaliteit verricht. De heer Smit verklaart zich ook tegen het toestaan dezer interpellatie. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2