Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Woensdag 21 Februari 1912. No. 10250. Ol'ficieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETQ N Het Spookkasteel Verspreide berichten. Binnenland. De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van MARi'IN A JuiiANNA LELi V ELD, om vergunning voor cleu verkoop van sterken drank in net klem, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het pand Dam 3. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning sciiriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Februari 1912. burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De tiecretaris, V. S1CKEJSGA. DE OORLOG TLSSCREN ITALIË EN TURKIJE ■Milaneeschei bladen vernemen uit Novara, dat bij de groote fabriek van metaalwerken aldaar 200,000 automobiel-brillen besteld zijn voor het expeditiekorps in Tripolis, waar' de Italianen bij woestijnmarschen veel te lijden hebben van het zand, dat in de oogen der manschappen stuift. Uit dezen order wordt afgeleid, dat weidra een aanvallend optreden van de ltaliaansche troepen, te verwachten is. Nog een ander teeken wijst daarop, volgens de „Secoio". Dit blad weet te vertellen, dat gene raal Ragni uit Verona een lang onderhoud heeft gehad met den minister van oorlog in Rome. Deze generaal is al dikwijls genoemd in verband met plannen tot instelling van een zelfstandig commando in Bar ka; en nu neemt de „Secoio," aan, dat een benoeming van generaal Ragni die plannen spoedig zal verwezenlijken. In het laatste nummer van bet „Miiitarwochen- blatt" scihryft generaal-majoor Imhoff, die als instructeur bij bet Turksche leger gediend heeft en daarom van de militaire eigenschappen der Turken zeer goed op de hoogte is, het volgende: „In Italië schijnen kalmere opvattingen met be trekking tot den oorloig aan den dag ie komen, en de „Secoio" noemt dezen kolonialen oorlog een der moeilijkste, die ooit gevoerd is. In eik geval zal men den opmarsch naar het binnen land slechts na voleindiging van alle vereischte voorbereidingsmaatregelen beginnen en daarvoor nog1 meerdere versterkingen afzenden. De in Al giers door de Franschein gevolgde strijdwijze, slechts troepenafdeelingen, uit verschillende wa pens samengesteld, in het binnenland uit te zen den, is indertijd gebleken een fout te zijn; de totnogtoe volgehouden verdedigende houding der Italianen moet daaruit verklaard worden. Begint de opmarsch der laatsten, dan zullen, naar te verwachten is, spoedig gevechten gevoerd worden OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. 42) Zou hij in oneenigheid zijn met den kapi tein Zij konden toch al niet goed met elkander overweg, als ik het goed begrepen heb uit de woordenwisselingen, die zij nu en dan hadden, toen ik hun gevangene was... Wat moet ik gelooven De kerel is zoo volleerd in bedriegerij Het resultaat van zijn overwegingen was, dat hy zyn mes trok, by Le Truand neerknielde, dezen eemge oogenblikken aanzag als om zijne gedachten te raden en dan plotseling een besluit nemend diens boeien doorsneed. De gevangene verroerde zich niet. Sta op, zeide .de reus en ga mee. Toen hy buiten kwam. keerde hy den rug toe aan de open vlakte van Rhuis en liep haastig in een aan Truand onbekeude richting. Deze gaf daarover zijne verwondering te kennen. Waarheen gaat ge nu? Waarom brengt ge tny niet naar Rhuis? Ga mee en zwyg. Ken half uur later klopte Ferré op de deur van een huisje met één verdieping, sierlyk en om de toegangen tot de bergstreken en om good versterkte stellingen inhet veld, welke gevech ten reusachtige ofters eischen en belangrijke epi soden gevein zullen. Bij den natuurlijken aanleg van den Turkschen soldaat, juist voor deze wijze van oorlogvoeren, kan men op den meest taaien tegenstand rekenen, waarbij men moet bedenken, dat de roemvohe verdediging bij Tiewna in het Turksche leger voortleeft en zoowel ofucieren ais mansoüappon met geestdrift vervult ln het volkshuis van Miiaan heeitt verleden Zondag een door ongeveer bOOO personen bezoente P'i'otestvergadering plaats gehad, waarbij tien so cialisten, die de onderscheidene deelen van Ita lië vertegenwoordigden, bet woord hebben ge voerd tegen den oorlog. Zij hebben daar den minis ter-president Giolitti en zijn oorlogspolitiek aiier- scherpst aangevallen. Ten slotte werd er op deze bijeenkomst een motie aangenomen, waarbij cie vergaderdien aan de socialistische afgevaardigden in de Kamer opdroegen tegen de regeering een ernstige oppositie te gaan voeren, het iniijvings- besluit te vernietigen, tegen nieuwe oarmgscre- dietaanvragen te stemmen en de reeds gedane uitgaven te doen dekken door een belasting, ai© slechts de hezittenden treffen zou. Na afloop van de vergadering kwam liet voor het redactie-gebouw van de socialistische „Avanti" tot levendige 'betoogingen, waarbij de pende moest ingrijpen en zelfs de militaire macht te hulp kwam tegen de weerspannige samenscholing bij het kran tenbureau. De „Secoio" ver-klaart geheel in te stemmen met veel van hetgeen in de protest- vergadering gezegd w-erd tegen den oorlog, liet blad wijst op de treurige toestanden in veie dee- len des lan-ds, waar men zich had behoaren te wijden aan het beschavingswerk in plaats van oorlog te gaan voeren. Nieuwe krijgstoerustingen veroordeelt het blad dan ook ten sterkste. RUSLAND. Uit St. Petersburg seint de correspondent van de «Vossische Zeitung'dat tussehen den tsaar en graaf Witte een verzoening tot stand is gekomen met bei gevolg, dat Witte weer ten hove ontvangen is. Men leidt hieruit af, dat in het ministerie weldra wijziging gebracht zal woiden. ENGELAND. Het bemiddelingscomué in de Engelsche kolen- niynindustne kwam gisteren te Londen bijeen, maar de samenkomst werd opgeheven zonder dat partijen tot eenig resultaat waren gekomen. De vertegenwoordigers der mijneigenaars ver klaren dat zij de voorwaarden deden kennen, waarop zij geneigd zijn, het beginsel van mini mum-loon te aanvaarden, maar de arbeiders weigerden die voorwaaiden aan te nemen. De minister-president Asquith heelt den verte genwoordigers der mijneigenaars en der arbeiders verzocht, met hem en nog eemge andere minis ters op 22 i? ebruari op het departement van Buitenlandsche Zaken byeen te komen, teneinde soiied gebouwd. De deur werd geopend en op den drempel verscheen Guülaume aux Alouettes een der aan voerders van de Jacquene, die den vorigen avond tegenwoordig waren geweest op de bijeenkomst tn net bosch van Guise. Wat wilt ge vriend vroeg hij aan Ferré. Mijnheer Marcel is naar d'Herneuse: hij komt dezen nacht bij ons onder de muren van het kasteel en zal ons de poorten openen. Neem de sterksten en moedigsten en breng hen tegen het luiden van de «Angelus" naar den ingang van het bosch. Daar zal ik me bij u voegen. Wij zullen er zijn, zeide Guillaume. Ik neem alles op mij. Dank u, zeide Ferré eenvoudig en ging heen, waarop Guillaume de deur weer sloot Nu kuuueu wij naar Onze Lieve Vrouw van Rhuis gaan. II. Wie kapitein Maugrabin was en hoe hy met Yalrocea betrekkingen aanknoopte, waar van het eerste gevolg was, dat hy aan Marcel d'üerneuse toonde, dat de afstand van de eetzaal naar den kerker niet groot is. Door het bosch van Cuise trokken vijf koop lieden op vurige ,Vlaamsche paarden gezeten en te beraadslagen over den ernstigen toestand, die zou voortvloeien uit een mogelijken stilstand in de kolenmijnindustrie. PERZIë. In een nota van de Engelsche en de Russische regeering aa-n het Perzische, gouvernement wordt een voorschot aan ge-bod en van 200,000, tegen een rente van 7 ten honderd, en met de op brengst der douane in Noord- en Zuid-Perzië als onderpand voor de rich tig© voldoening van rente en aflossing. Tevens zijn in de nota verschillende voorwaar den gesteld aan de Perzische regeering. O. a: deze, dat de chef van het Perzische financieel© beheer de controle zal hebben over de regeeringsuit- gaven, waarbij hij: zich moet laten leiden door de adviezen van den Britse-hen gezant en den Russischen gezant te Teheran. In de nota wordt geen melding gemaakt van een latere, grootere leening ten behoeve van spoorwegaanleg. Toch wordt op die leening gezinspeeld door een bepaling, in de nota vervat, dat het voor schot moet zijn afgelost vóór er van een vodgenite leening sprake kan wezen. Rusland en Engeland hebben in een gemeen schappelijke nota aan de Perzische regeering 200,000 pond sterling aangeboden. De nota geeft te verstaan, dat de beide regeeringen in ruil voor dit voorschot van Perzië verwachten, dat het zich in de overeenkomst tusschen Rusland en Engeland zal schikken, de Fidais en de andere onregelmatig© troepen ontslaan, zoo-dra de vroe gere Sjah en zijn broeder Perzië zullen heibben verlaten, en dat 'het verder een klein staand leger zal oprichten en een schikking zal tref fen met den vroegaren Sjah. MAROKKO. Drie troepenafdeelingen zijn gisteren uit de stel ling Arruut vertrokken om de- streek van Elii- naim te zuiveren, waar zich de benden ophou den, die de vooruitgetrokken troepen aangevallen hebben. De drie afdeelingen bombardeerden de streek -en joegen de inboorlingen -op die- vlucht; daarna keerden zij in hun kamp terug. De inboor lingen trachtten een aanvallende beweging uit te voeren, maar werden afgeslagen, een groot aantal dooden en gewonden achterlatend. De Span jaarden hadden 6 dooden en 26 gewonden. MEXICO. Dicht bij Quemavaca heeft een belangrijk tref fen plaats gevonden. De regeringstroepen, die beschikten over veel artillerie, dreven de aan hangers van Zap-ata terug. D-e verliezen van deze laatsten zijn onbekend. De opstandelingen zijn eveneens verslagen bij Torreon. Bij die gelegenheid lieten zij 57 dooden op het slagveld. AMERIKA. Volgens eein heden hier uit New York ontvangen begeleid door een twaalftal bedienden, die tot de tanden toe gewapend waren. Op twintig pas afstand achter hen liep een man, die moeite moest doen om hen bij te hou den. Meester Vandenbroun, zeide een der koop- Heden. Meester Maes, antwoordde de toegespro- kene. Denkt ge dat die jood ops nog lang zal volgen Ik weet het niet, meester Maes, naar ik denk, dat hij niet veel haast maakt om ons te verlaten. Waarom, meester Vandenbroun Omdat die Jood de rijke Jacob ui1 Gent is, die niet veel geld wilde geven om zich een ge leide te verschaffen en tocht schatten, die hij bij zich heeft niet graag zou blootstellen aan slechte ontmoetingen. Schatten meester Vandenbroun Ja, schatten, meester Maes I Ik wed, dat hij wel een twintigduizend pond edelgesteenten en juweelen bij zich heelt, al weet ik niet waar hij ze verborgen heeft. De hemel zegene u. meester Vandenbroun. Ik zou liever willen, dat die juweelen en edel- steenen niet zoo dicht bij ons waren Die Jakob zal ons ongeluk aanbrengen en ik heb er nu al spijt van dat we met onze koopwaren den weg naar Parys over het water genomen hebben. Waar denkt ge aan? De oevers van de telegram, heeft de Amerikaanscbe regeering bij nader inzien besloten, dat minister Knox op zijn a.s. reis geein bezoek zal brengen aan Columbië. CHINA. Uit Sjanghai wordt geseind: Tangsjaoji zal in gezelschap van nog eenige anderen heden naar Peking vertrekken om Joe- ansjikai naar Nanking te geleiden, waar hij met het presidentschap bekleed zal worden. Uit Londen wordt gemeld, dat de „Powerful''' met het stoffelijk overschot van oen hertog van Fife aan boord, Zaterdag Portsmouth zal berei ken. De koning en de koningin, koningin Aiexah- dra en andere leden van de koninklijke familie zullen Maandag den lijkdienst in de St. George's kapel te Windsor bijw-noen. Na het einde van den dienst zal, naar de- „Daily Telegraph" meldt, de kist tijdelijk in een grafkelaer worden ge plaatst, totdat de kapel te. Mar Lodge en de graftombe gereed zijn. Een groote orand is gistermiddag te Bom bay uitgebroken in een opslagplaats van katoen, waar vele duizenden balen opgestapeld waren. De scahde worat op- 250,000 geschat. Von Bilinsky, oud-minister van financiën van Oostenrijk, is tot gemeenschappelijk minister van financiën van de Oostenrijk-Hongaarsche mo narchie benoenaa. Op eenige mijlen afstand van Rangoon zijn bij een scheepsramp 50 personen omgekomen. Raad van State. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van den Raad van State heeft de nieuw benoemde vice-president, jhr. mr. J. Röell, zitting genomen. Vóór den aanvang van de werkzaamheden beeft jhr. Röell het woord gevoerd om allereerst zijn eerbiedigen dank te betuigen aan H. M. de Ko ningin voor het door zijn benoeming, op voor dracht van het Kabinet, hem geschonken blijk van vertrouwen. Hij verbond daarmede woorden van buide aan de nagedachtenis van /.yn voorgan ger, Jhr. mr. P. J. van Swinderen. Wat deze voor den Raad van State ge-weest is, was o. a. gebleken uit de getuigenis van twee der oudste leden van dit college, terwijl spreker zelf, als voorzitter van de Tweede Kamer, in de gelegen heid was geweest, de voortreffelijke hoedanighe den van den overledene door persoon djike- aanra king te leeren kennen. Hij was een rechtvaardig man in den schóón-sten zin van het woord. Na een woord van dank aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor de door diens tegen woordigheid betoonde belangstelling1, richtte de spr. zich tot zijne ambtgenooten en herinnerde er aan, dat hij met allén reeds vroeger in aanra king was gekomen, dat hij met het oudste lid, jhr. Den Beer Poortugael, reeds voor vele jaren in de Oise worden overal bezet door de Engelschen van James Audley! Ge zoudt dan veel kans gehad hebben, dat uwe lakenstoffen nooit op de markt van Saint Denis terecht zouden komen. En onze personen liepen groote kans in bet bosch van Bondy te bfijveu als we hieruit komen. Wat duivel, zijt ge toch voortdurend bang I zeide een derde Ge zult de auderen ook nog bevreesd maken.... Wees gerust, meester Leleu De vrees van onzen vriend is ongegrond. We zullen om het bosch van Bondy, dat door roovers onveilig gemaakt wordt, heen trekken. Dit bosch kunnen wij yen'g doortrekken. Meer dan twintig maal heb ik de zen weg afgelegd zonder het minste incident. Op een mijl van hier vinden wij het kasteel d Her- neuse, waar wij den nacht zullen dooi Di engen en als we langzaam voortgaan zijn we over twee dagen te Parijs. Meester Vandenbroun, ik vertrouw het met. Ge hebt ongelijk, meester Maes. Verdrijf die dwaze gedachten en kijk liever naar die uit holling. Dat is de sloot Dupius men zegt, daar geesten verschijnen. Laat die geesten nu rusten 1 Het is genoeg dat we voor struikroovers op onze hoede moeten zijn. (Mor.dt vtrvolmih

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1