Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. sDaar het kousje niet meer hangt, maar geheel gedragen wordt, is het byzonder aan te bevelen voor fabrieken, danszalen, kamers, waar plafonds schudden door bewegingen van bovenbewoners enz. enz. Het kousje is uit best rami-garen ver vaardigd en heeft een kolossale lichtkracht..." Wij meenen met deze mededeeling den be doelden uitvinder, die zich zeker wel spoedig bekend zal maken, den weg gebaand te hebben voor het verder exploiteeren van zijne uitvinding, die, blijkt zij probaat, zeker eene belangrijke mag genoemd worden. Sociale Cursus. Vrijdag 23 Februari zal in de vergadering van bovengenoemden cursus als spreker optreden de heer A. J. D. van Wessum, van s-Gravenhage, met het onderwerp: Spreekwoordenen Gezegden. De vergadering wordt gehouden in het Bouds- gebouw, des avonds half negen, en is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en heeren. Een groote opkomst is voor deze belangwek kende lezing zeker gewenscht. De moord te Bueiek. Men meldt d.d. 21 Febr. uit Do-etincihiem Te drie uur arriveerde het parket uit Arn hem. De dame uit Emmerik, vej. Christine Gotts- mann, handhaafde voor den officier van justitie haar mededeelingen. Het parket deed nogmaals een nauwgezet onderzoon ter plaatse en nam daarna den "vermoedelijken dader in de maré- chausséeJkazernei te 's Heerenberg in verhoor. Het verhoor duurde rond een uur. Te half zes ver trok het parket. De dader had toen nog niet bekend. Hij blijft echter in hechtenis. Het publiek is zeer verbitterd tegen hem. Den geiheelen dag was een groote menigte voor de marechaussee-kazerne, waar hij gevangen zit, verzameld. Nader meldt mem pog Tegenover de pertinent© verklaring van de Em meriksche dame, die Zondagmiddag, in een rij1 teig gezetein, den, verdachte D. voorbijreed en hem heeft herkend, is gekomen de even stellige verklaring van een heer, dat ne aangehoudene niet die man is. De; verdachte zelf blijft zeer heslist ontkennen. Hij js nog te Beek, maar zal naar Arnhem worden .overgebracht. He arrestatie te 'sGravenhage. Nader vernemen wij, dat de recherche j-ceds gnruimen tijd een huis aau het Zieke in het nog hield, waarin zich een persoon uit. Haar lem had gevestigd. Opgemerkt was nl. dat daar herhaaldelijk personen kwamen, die ver dacht weraen meer te weten van bovenbedoel den diefstal, doch tegen wie wel vermoedens, maar geen voldoende bewijzen bestonden. Toen gisterenavond deze personen, goede bekenden van de justitie, weder in de om geving van bedoeld perceel werden opgemerkt, werden zij door de recherche (die daartoe uit gebreid© maatregelen had getroffen en mei het ganscbe recherche,personeel in den omtrek aanwezig was") gearresteerd. Op het viertal, allen Hagenaars, werdey, gelijk reeds gemeld, effecten gevonden, afkomstig van den diefstal. Bij de verdachten is reeds huiszoeking ge daan; bij een hunner werd aan de politie den toegang geweigerd door de vrouw" des huizes Vóór di|ps woning aan de Vleerstraat, werd toen een dubbelpost geplaatst, in afwachting van de vereisebte justitieel© machtiging tot binnentreden. Zooals te begrijpen is, verwekte eer' ein ander in deze drukke wijk heel wat toeloop van nieuwsgierigen, te meer waar een der andere verdachten in de onmiddellijke nabij heid woont, in de Zuiling,straat, Waar eveneens hot optreden der politie dr.uk besproken werd. He moord in de Alt ei Jacobstrasse te Berlijn. Na drie dagen tevergeefs gewor steld te hebben in oen ijzeren greep der gerechtig heid, heeft Trenkler, het strijaen tegen de hem V6rpletterende bewijzen moede, bekend, den ju welier Schulze, en dienis vrouw en dochter te hebben vermoord, en dat geheel alleen, zonder medeplichtigen. Reeds Maandag bleek, dat Oswald Trenkler, hie longlijder ein ten doodo opgeschreven is, geheel murw was gemaakt door het steeds nau- ^er toehalen van het net om hem heen, en daarom willigde de rechter van instructie zijn smeekbede om te mogen gaan slapen, daar hij zich niet langer op de been kon houden, ge* reedeilijk in, overtuigd als hij was, dat de ver dachte den volgenden dag tot bekentenis zou Worden gebracht. Inderdaad legde de totaal uitgeputte, sidde rende en tandenklapperende gevangene Dinsdag morgen om 8 uur een volledige nekentenis af. Op Dinsdag 16 Januari vertrok hij 's morgens om 6 uur uit bet buis van zijn vader te, Klein- S'dhönau, met het doel om zich te Berlijn door een inbraak geld te verschaffen. Daar hij vroeger oenigie jaren in het Zuidwesten der wereldstad had gewoond, w]as hem dat stadsgedeelte het best bekend. 'Op zijn zwerftocht kwam hij door de Alte acobistrasse, waar de zaak van dein juwelier c huize hem voor zijn doeleinden het meest ®^®c'bikt leek. Na zich er van te hebben ver zekerd, dat er niemand in den winkel was, sloop hij snel naaf binnen, om vlug eienige sieraden te kunnen stelen. Van den straatkant behoefde hij voer geen .ontdekking te vreezen, daar door de felle vorst de ruiten geheel met ijsbloemen, wai'em bedekt. Juist toen hij bezig was, uit een kast achter de toonbank eanige standaards met sieraden te nemen, kwam mevrouw Scihulze binnen, blijkbaar opmerkzaam geworden door een ver dacht gerucht, en giewapenu met een scherp instrument van haar man. Toen zij den inbre ker zag, gaf zij een gil, maar in het volgende oogenblik vloog Trenkler op haar toe, ontnam haar het werktuig, sloeg; haar aaarmee neer en drukte haar de Keel toe. Bewusteloos zakte de vrouw tusschen toonbank en étalagekast ineen. Om gemakkelijker in de étalage te kunnen komen, sleepte de mooraenaar het lichaam naar de woonkamer achter den winkel. Op dat oogenblik trad de dochter de kamer binnen. Trenkler smeekte haar, zich kalm te houden, maar zij begon luid te gillen en zoo was hij tot zijn eigen behoud gedwongen, ook het arme meisje n.eer te^ klaan. Hij deed dit met een zwaren hamer, dien hij in den winkel had ge vonden. Volgens zijn meening was de ongelukkige dadelijk dood geweest. Hierop snelde hij naar den winkel terug, om nu eindelijk de. sieraden te kunnen meenemen, maar juist toen hij zijn zakken had volgestopt, trad Schulze zelf van de straat af binnen. Dadelijk geraakten de twee mannen handge meen, waarbij Trenkler achteruit werd ge* drongen. Ondertussclhen smeekte hij onophou delijk, hem toch te laten vluchten. Toen Schulze hem echter steeds meer in het nauw drong, bracht Trenkler hem met den hamer eenige hevige slagen tegiein den slaap1 toe, die den juwelier'ter aarde deden storten. De drievoudige moordenaar zocht nu de zak ken van zijn laatste slachtoffer na en opende met een der sleutels, die hij vond, de brand kas l, waaruit hij een spaarbankboekje van over de -1200 mark stal. Daarop griste bij nog in derhaast eenige sieraden weg en verliet kalm den winkel. Regelrecht begaf hij zich naar de spaarbank aan de Spittelmarkt en vroeg daar aan een wildvreemd man het mag wel zon derling heefen, dat deze zich in 't geheel niet bij de politie is komen aanmelden om 150 mark van het boekjei te innen, daar hij haast had en zelf nog iets moest verrichten. De vreemdeling deed wat hem gevraagd werd en Trenkler, die1 wegens het bloed op zijn kleeren zelf de spaarbank niet durfde binnengaan, ging met het boekje en de 150 mark zijns weegs. In de woning van zijn vader verbrandde hij daarop het spaarbankboekje. Die omstandig heid is hem eigenlijk noodlottig geworden, want Dinsdagmorgen vroeg de rechter van in structie hem, daar Trenkler nog steeds allerlei verzinsels bedacht en niet wilde bekennen, plot seling wat hij met het spaarbankboekje had ge daan, waarvan nog in 't geheel geen sprake was geweest, waarop de moordenaar er willoos uit flapte: „Dat heb ik verbrand." Hierna was verder ontkennen natuurlijk nut teloos. Het diep-tragiscbe in dit geval is, nat Trenk ler eigenlijk, zooals later is gebleken, geheel toevallig naar Berlijn kwam op dien noodloit- tigen dag. Hij wilde maar tot Görlitz reizen om daar door een dokter zijn borst te laten onderzoeken, maar ontmoette in de 4e klasse van den trein een jongen man uit Berlijn, die hem zeide, dat goede dokters alleen in de stad te vinden waren. Zoo liet Trenkler zich overhalen, naar Ber lijn te gaan. Onderweg bedacht hij', dat hij geen geld gcnoeig bij zich had, en nu pas rijpte het plan van een inbraak bij hem. Aan Schulze dacht hij 't eerst, wijl hij' jaren geleden bij dien juwelier een horloge had gekocht. Daar de moordenaar, naar mlen weet, hij zijn arrestatie reeds een poging tot zelfmoord had gepleegd, heeft men hem in den afgeloopen nacht streng bewaakt en hem alle dingen af genomen, waarmee hij zichzelf letsel had kun nen toebrengen, zooals zijn bretels, en zelfs de nestels van zijn schoenveters. De 71-jarige vader van Trenkel is tetterlijk gebroken van smart en schande over de ont zettende daad van zijn zoon. Groote brand. Een brand te, Houston in Texas vernielde een blok huizen, zeven mijl in lengte. Kerken en fabrieken giugten in vlammen op. Duizenden zijn dakloos. De schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. Nader wordt gemeld De geweldige brand in Houston, in Texas heeft minstens 25 huisblokken verwoest, benevens 45.000 balen wol, die in verschillende pakhuizen lagen opgestapeld. Geschat wordt, dat er voor eien waarde van over de twee millioen dollar is verbrand. Een strook van een halve mijl lengte is plat gebrand, e:n de vlammen verwoestten paleizen in een wijk, die op ©en kwart mijl afstand van den vuurhaard lag. Twee oude vrouwen vermoord. Op klaarlichten dag zijn Donderdag te Acheres, in Frankrijk, twee oude dames, zusters, in haar woning vermoord door een drietal zwervers, die het stadje hadden bezocht. De beide dames Kretzinger waren te Achères, alwaar zij zich in 1871 waren komen vestigen, zeer goed bekend. De beide oudjes, 66 en 74 jaar oud, leefden bescheiden van een klein pen sioen, dat van staatswege aan de oudste zuster werd uitgekeerd. De jongste verdiende nog wat met orgelspelen in de kerk, of feestdagen en hu welijksplechtigheden. Ze waren zeer wantrouwig, de twee oude vrouwtjes en deden de deur slechts noode open zelfs voor de haar welbekende leveranciers en den postbode. Donderdagochtend zou in de kerk 'n huwelijk voltrokken worden, waarbij Maria Kretzinger't or gel zou bespelen. Op den afgesproken tijd, toen 't echtpaar de kerk binnentrad, klonk echter geen orgelmuziek. De organiste bleek er niet te zijn. Verbaasd begaf de koster zich haastig naar de woning der beide oude dames. Daar aangekomen, verbaasde hem al dadelijk het zien van het openstaande tuinhek. De man riep, maar kreeg geen gehoor. Hij liep nu om het huisje heen, en zag nu ook de voordeur en die naar den kelder open staan. Meende dat de beide zusters waren uitgegaan, ging de koster weer naar de kerk terug, waar nu het huwelijk zonder orgelmuziek voltrokken werd. Maar de afwezigheid der beide dames, die nooit haar wo. ning verlieten, begon den koster met ongerust heid te vervullen. Hij ging den veldwachter waarschuwen en deze begaf zich op zijn beurt naar de woning der zusters Nog altijd stonden alle deuren open. In de keuken trof hem iets ongewoons op de tafel stonden zes glazen, waarvan drie halfvol wijn. de drie anderen tot den rand volgeschonken met brandewijn. Daarnaast stonden de bijna leege flesschen. Door een somber voorgevoel aangegrepen, opende de veldwachter de deur der slaapkamer. Met een kreet van schrik deinsde hij achteruit, want hij struikelde haast over het lichaam van de jongste der zusters. Snel doorliep bij het huisje, om naar de ande re oude vrouw te zoeken. Bij de kelderdeur hoorde hij het rochelen eener stervende. Hij stak een lucifer aan en zag onder aan de keldertrap het lichaam der oudste dame liggen, met een gapende wonde in het voorhoofd. Zoo spoedig mogelijk ging de veldwachter medische hulp halen, maar de geneesheer kon geen hoop gevende moordenaars hadden de hersenpan der ongelukkige verbrijzeld. De andere zuster was eveneens gedood door een slag met een zwaar voorwerp. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de moord omstreeks elf uur 'smorgens gepleegd moet zijn door de drie zoons uit een uit tien personen bestaand zwerversgezin, die den avond te voren met hun woonwagen te Achères waren aangekomen. De oudste van die zoons is 20 jaar de anderen zijn 15 en 16 jaar oud. Dadelijk gingen eenige inmiddels ontboden gendarmen de zwervers achterna en slaagden er in, hen niet ver van het stadje teachterhalen. Bij de plotselinge verschijning der politiemannen in hun kamp, schenen de zwervers eerst zeer in de war te zijnmaar zij herstelden zich spoedig en gingen spottend zingend met de gendarmen mede naar het moordhuis. He confrontatie met de beide slachtoffers maakte volstrekt geen indruk op hen, maar ofschoon zij alle drie hardnekkig loochenen, bestaat er voor de politie geen twijfel, of zij zijn de moordenaars, in welke overtuiging zij gesterkt wordt door ver scheidene getuigenissen van de buren der beide oude dames. He bandieten, Bénicourt geheeten, hebben slechts weinig kunnen buit maken, daar de twee zusters in haast behoeftige omstandigheden leefden. He kindermoord te Beek. Onze correspondent seinde heden-ochtend Het parket uit Arnhem is gister-middag ter stond op het bericht van de dame uit Emmerik naar Beek vertrokken en heeft in haar gezelschap het onderzoek verder voortgezet. Ook de mare chaussee heeft niet stil gezeten. He zaak is, zoo als men zich kan voorstellen, zeer ingewikkeld. Men heeft dan ook niet opgehouden in elke rich ting te blijven zoeken, daar men nog niet de vaste bewijzen in handen heeft kunnen krijgen dat de aangehoudene werkelijk de dader is. Herksen is ook nog niet naar Arnhem vervoerd, maar blijft voorloopig op de marechausseekazerne te 's Heerenberg. Omtrent het onderzoek in tegenwoordigheid van genoemde Jdame kunnen wij nog berichten dat zij met beslistheid mededeelde dat het ver moorde meisje gestreepte kleeren droeg, hetgeen met de waarheid overeenstemde. Zij zat met haar twee broers en haar vader op een wagen, toen zij voorbij het bosch reed en de man met het kind zag. De andere personen op den wagen heb ben niets bemerkt, vermoedelijk doordat men de helling opreed en de aandacht aan het voertuig wydde. Op de volstrekte aanwijzing van de dame uit een viertal personen werd de dader aange houden en zwaar geboeid opgesloten. Men heeft niettegenstaande de uitgebreide na sporingen niet met zekerheid nog kunnen vast stellen waar Derksen zich bevond tijdens den ontzettenden moord gepleegd is. Het kind is om vier uur gebonden om lucifers te halen in een winkel, een kwartier afstands van het huis. De 'ucifers zijn door het kind gekocht, dus neemt men aan de moord geschiedde omstreeks half vijf, ongeveer den tijd dat de dame Derksen met het kind gezien heeft. Daarentegen hebben de gehoorde getuigen verklaard dat Derksen, die volgens zijn bewering reeds 'smorgens naar Stockum is gegaan, omstreeks 5 uur in Stockum in café's is geweest. Bij den caféhouder Uhm te Stockum is hij omstreeks 5 uur geweest, zeer onder den invloed van sterken drank. Ook is hij in een ander café geweest. De kastelein Vink te Zeddam weigerde hem een borrel, omdat hij stomdronken was. Het was ongeveer 7 uur. Hij heeft zich toen te slapen gelegd in eenig hooi buiten de herberg. Nu komt weer een verklaring van een jongeman uit Zeddam dat Derk sen 'bij hem aanhield, na hem bier geoffreerd te hebben, om met hem mede te gaan en dat deze hem achtervolgde met zijn fiets, waaruit weer zou blijken dat Derksen toen niet zeer dronken gewaest is. Het is hu de taak der Justitie om te kunnen constateeren waar en in welken toestand en hoe hij zich tusschen vier en vijf uur naar Stockum heeft hegeven, altijd aannemende dat hij omstreeks vier uur in Beek is gezien. Ter opheldering diene dat Stockum ligt aan den Zandweg van 's Heerenberg naar de Pruisi" sche grens, een vijtkwartier gaans van Beek. De weg is niet gemakkelijk per fiets berijdbaar, zoo dat iemand iD staat van dronkenschap verkeeren- de eer naast dan op een fiets den hobbeligen zandweg zal afleggen. Eerste Kamer. Bij de heden door de Prov. Staten van Noord- Holland gehouden verkiezing voor de Eerste Ka mer werden uitgebracht bij eerste stemming op Ferf 30. Fokker 10, Fabius 24, Van Kol 9, Mr. S. de Vries 1 stem 1 stem blanco. Bij tweede stemming verkreeg, Ferf 31. Fokker 13, Fabius 24, Van Kol 6, De Vries 1 stem. Bij herstemming werd gekozen de heer Ferf, met 46 stemmen, tegen 24 op den heer Fabius, 1 van onwaarde en twee blanco. BEURS VAN SCHIEDAM, 22 Feb. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 19 Feb. 20 Feb. 21 Feb. I 22 Feb. f 151/i f 151/4 f 151/4, I f 151/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament de Commissie voor de noteering B. A. J. HITTKAMPE. Bond van Distillateurs t 21 Feb 22 Feb. Moutwijn:. 15i/a Je never:19i/2 Amsterdamsche proef.: 21 Spoeling:1.80. Stemming op hedenzeer vast. Spiritus. 21 Feb. f 27i/2 a f28- f22'j k f 23— f 43af 15i/j 191/2 21 1.80. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 22 Feb. f 27 i/g a f 28- f 22'4a f23— f 13a f Stemming op hedenprijshoudend. PARIJS, 21 Febr. Spiritus: gedruktper hectoliter per Febr. fr. 64 50 betaald, per Maart fr. 64 dito. per Maart. April tr. 63.75 a 64, per 4 md. van Mei fr. 63.75 betaald, per 4 laatste md. fr. 51.50 a 51.75 dito, per 3 md. van Oct. fr. 49.50. NEW-YORK. Mais: Western in loco 21 Febr. 71'/, 20 Febr. 72'/,. CHICAGO, Mai s Mei Juli Sept. Dec. 21 Febr. 6778 67i/2 67i/2 20 Febr. 671/4 667/g 66 Rogge traag. Loco 21 Febr. 91 20 Febr 92 VEEMARKT TE DELFT, 22 Feb. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f200 a 350. dito 2de kw. f150 a f200 Kalf koeien 1ste kw. f200 a 300, dito 2de kw. 150 a 200 vaarkoeien 1ste kw. f160 a 250, dito 2de kw. f90 a 160, vette kalveren 1ste kw. f80 a f 110, dito 2de kw. f 50 a 80, vette schapen lste kw. f a dito 2de kw. f a lam- schapen lste kw. f a dito 2de kw. f af. vette lammeren f 15 a 23.weilamme ren f - a magere varkens f16 a 46; biggen f 7 a 15nuchtere kalveren f 5 a 24 paarden f50 a 160; stieren f a veulens f a rundvleesch 84, 76 en 68 c. vet kalfs- vleesch fl.20 f 1.10 a f 1.c., schapenvleesch a c. lamsvleesch a c alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 259 runde ren, 6 paarden 16 vette kalveren 344 magere dito, 170 schapen of lammeren, 326 varkens, 413 biggen, 17 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. 75, goede f 66, per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 155/8 en 45/16 vaten, wegende te zamen 3550 kilogram. CUREGHEM-ANDERLECHT. 21 Feb. Heden waren aangevoerd 1749 runderen, waar van 618 ossen, 162 stieren 969 koeien en vaar zen. Men betaalde voor ossen fr. 0 96 a 1.14, stieren fr. 0.86 a 1.04, koeien en vaarzen fr. 0.74 a 0.92 per kilo. Beurs van Amsterdam. Donderdag 22 Febr. CarrenSteels 597,Atchisons 104'/, Den vers 22Eries 30' Kansas gew. 26 V Roc- ky's 237/„ South Pac.South Rails 27'/,; Unions 163'/,; Wabash Gr.- Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 171—; Handelm. resconto A'dam Deli A d. SerdangDeli- cultKrapoh Langk. A.Medan N. Asahan -R'd Deli 5347,. Kon. Petr 486-; Enim 218- Perlak Sumpal 175— Z. Perlak Prolongatie 38/».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3