Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Vrijdag 23 Februari 1912. So. 10252. Officieel© berichten, kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel Verspreide berichten. Binnenland. IStads- en Gewestelijk Nieuws. De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: pit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Biiemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel/ lHtV0°^r herha?ldelSk adverteeren worden uiterst bil- Jj)ke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat, op heden aan de firma Kappelhof liovingh, en hare rechtverkrijgenden, een voorwaarilelyke vergun ning is veneend tot het oprichten eener machi nale lak- en verlfauriek, in het pand staande aan den Noordvestsingel no. 73, kadaster Sectie H. no. 235, gedreven door 12 P.K. een gasmotor van Schiedam, 22 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, L)e üecreiams, V. SICKEiMjA. BE OORLOG TUS8UHEN ITALIË EN TURKIJE Mygind, de oorlogscorrespondent van de »Mor- genpost" en de »B. Z. am Mittag" te Tripolis, geeft in een brief een overzicnt van den tegen- woordigen stand der vijandelijke legeis in Tri polis, zooals hij dien in vereeuiging met een collega op verscheidene ritten en door talrijke navorschingen heeft ieeren kennen. In de stad Tripolis liggen in de kazerne's het lie Bersaglien- regiment en één bataillon van het 31e regiment infanterie te Gargaresj .rin het Westen 1 het 8-ie en het 84e ïnfanterie-rigiment, te Tadsjoera (in het Oosten), één bat. van het 93e regiment in fanterie. In de loopgraven (in het Zuiden, dis een lengte van ongeveer 7 K. M. hebben en de stad in een halven cirkel omgeven, de 18e, 23e, 37e, en 52e regimenten infanterie. in Ain-Zara kampeeren 't 6e, 40e en 50e in- fanterie-regiment, 1 bat. grenadiers en 1 bat. Alpenjagers. Van de cavalerie-regimenten bevinden zich te Tripolis in verschillende afdeelingen en zonder vaste standplaats acht eskadrons, die tot het Ulanenregiment Firenze en tot de lichte cavalerie behooren. Aan artillerie is voorhanden10 veld batterijen, (Krupp), 5 bergbattenjen, 3 zware houwitser- batterijen, welke verdeeld zijn over de stellingen bij Gargaresje, Ain-Zara en Tadsjoera. Daarbij komen dan nog de met-combattanten als pionniers, automobilisten, vliegers, spoorweg personeel, ongeveer 4 bataillons, een aanzienlijk aantal treinafdeelingen en een met klein aantaj ambulanceafdeelingen. Trein en Roode Kruis vragen te zaaien wel 10.000 man. Ten slotte moet men er nog eenige compag nieën karabinieri en douanebeambten bij voegen. Wanneer men nu alles samentelt komt men, de biet-combattanten medegerekend, die echter na tuurlijk bewapende en militair opgeleide man schappen zijn, tot het niet geringe getal van tus- schen de 60.000 en 65.000 man. Alle troepen- afdeelingen hebben evenwel met haar volle getalsterkte en men kan gerust 50000 man aan vei liezen door dood, verwonding en ziekte van van het totaal-aantal aftrekken. Een belangrijke macht blijft echter over. En toch, trots deze groote numerieke en tech nische overmacht der Italianen op hun tegen standers, schijnt hun sterkte nog met voldoende om den opmarsch naar het binnenland te beginnen. Nauwkeurige getallen over de Turksche troe penmacht zijii natuurlijk moeilijk te geven, maar toch duiken nu en dan berichten op, die men betrou wens waardig noemen kan, van personen, die óf het kamp van den vijand ontvlucht, óf, zooals correspondenten, daarvan teruggekeerd zijn. Uit de mij door dergelijke personen gedane mededeelingen blijkt nu, dat de vijand op groo teren of geringeren afstand van Tripolis drie groote kampen heeft, namelijk een bij Boe-Adsjila, een bij Assisia en een bij ilsjeledsj, welke men als de voorposten van de hoofdstellingen, in het gebergte van farhoena en Eherian beschouwen kan, en van waaruit de Italianen worden. gelijkheden te bespreken zonder eenige verklaring 'n het openbaar behoeven af te leggen. In geval van afstand van grondgebied echter zou de toe stemming van het huis gevraagd worden. Even min zou een afstand van grondgebied van de zelfbesturende overzeesche gewesten geschieden zonder goedkeuring van de daarbij betrokken re geering. Ik kan zei Grey mij niet nader verklaren over een kwestie van dezen aard. Indien Goldney dwalingen wenscht te voorkomen, moet bij niet verzekeren, dat de afstand van de Wal- vischbaai en van Zanzibar overwogen wordt. verontrust OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. Geloof hem niet, kapitein, zuchtte Jacob, Mie ondanks den prop in zijn mond nog wel geluid kon geven. We zullen die zaak spoedig ophelderen, knijd zijn buik open, zeide Maugrabin. Jacob wrong zich wanhopig tusschen de han den der mannen, die hem beetgrepen om hem °P den grond neder te leggen en hij gaf een teeken aan den kapitein dat hij wilde spreken- Hij mocht zich nader verklaren. Genade, smeekte hij. genade I Ik zweer u> dat ik niets bij mij heb, maar wees genadig en ik zal u een schuldbekentenis op Samuel Seven. Dan zal hij u duizend francs uit beta len. Dat is niet genoeg 1 Tienduizend francs 1 )*eef de schuldbekentenis, dan zal ik naar Sa muel gaan. Ik zal u natuurlijk blijven bewa- ei) tot ik de som heb en als ze binnen twaalf w^chtniet in mdn bezit zijn, weet je wat je Tien duizend francs! Maar Samuel is niet dk genoeg om u die uit te betalen ik niet om Het kamp van Assisia is numeriek het sterkste er moeten zich daar ongeveer 7UU0 man bevin den, terwijl de beide anderen dit getal nog met bereiken. Dat geelt dus ongeveer 12.UU0 man waaronder bijna 3UuU geregelde Turksche soldaten en misschien evenveel door Turksche en vreemde officieren opgeleide ruiters (Arabieren» i» nei-yen Z1JU> naai- inea uereneni, ougeyeer oU.UOÜ man verzameld, doch men verwacht, dat dit getal nog beduidend hooger zal worden. Wanneer men nu nog verder aanneemt, dat van deze gelieele sterkte slechts de helft met moderne geweren uitgerust en van voldoende am munitie voorzien is, dan vindt men, dat de Itali anen een leger van 20 000 tot 25.000 man te bestrijden hebben, dat weliswaar over weinig batterijen beschikt, maar uitstekende schutters heeft. Daar de Italianen hun operatiebasis met van troepen outblooten kunnen en ook de verschil lende verbindingswegen met onbewaakt kunnen laten, kunnen zij tegenover die 25.000 man Tur ken en. Arabieren niet veel meer dan hetzelfde aantal troepen stellen. Met het oog daarop is hun dralen wel te begrijpen. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de staatssecretaris van financiën bij de voortgezette beraadslaging over de interpellaties betrefiende de schorsing van de rechten op mais, voedergerst en aardappelen ver klaard, dat de prijzen tegenwoordig zeer daalden, zoo ook voor voedergerst. Het recht op voeder gerst had de voorziening in de behoefte aan dit artikel weinig beïnvloed. De invoer van October tot Januari was nog iets grooter geweest dan in dezelfde tijdruimte van het vorige jaar. Ook de prijzen van de mais waren aanzienlijk gedaald. De handel rekende tengevolge van den gunstigen oogst in Argentinië op grooter aanbod in het voorjaar. Het recht op aardappels, dat geen financieel recht was, werkte geheel anders op dure aardappels uit Italië en Malta dan op voor de helft goedkoopere aardappels uit Rusland- Oostenrijk Hongarije en Nederland. Dit jaar be stond een grooter behoefte aan invoer van aard- Oostenrijk-Hongarije ten gevolge van den slechten oogst niet in aanmerking kwam. De regeering hoopte met de schorsing van het recht op aard appels tot 30 April aan de voorziening in de te- genwoorde behoefte bij te dragen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de unionist Goldney ge vraagd of het ministerie van bmtenlandsche zaken deel had genomen aan eenige onderhandeling met betrekking tot een mogelijken afstand van de Walvischbaai of van Zanzibar. Minister Grey ant woordde, dat gedurende vele jaren verschillende malen een mogelijke ruil van Engelsch grondge bied door de regeering op niet-tormeele wijze in overweging was genomen. In enkele gevallen was de ruil mogelijk bevonden, andere gevallen had men besproken doch weer opgegeven. De Engel- sche regeering moest steeds vrij blijven om mo- ze hem terug te geven. Zooveel te slechter voor je. dan moet ik de kostbare steenen hebben, die je hebt inge slikt.... Een oogenblik. heb medelijden I Ge zijt verschrikkelijk, mijnheer de kapitein I Ik zal u vijfduizend francs geven. Pas op, mijn geduld raakt op 1 Vooruit dan maar! Tien duizend francs maar dan moet ge me ook zweren, dat ik dan vrij zal zijn en niet mishandeld zal worden. De schuldbekentenis I riep de kapitein. Jacob haalde een klein metalen plaatje voor den dag en kraste daarop met een mes eenige zonderlinge teekens, vervolgens gaf hij dit aan Maugrabin. Deze keerde het om en om en bekeek het oplettend aan beide zijden. Zal Samuel daarop tienduizend francs ge ven? vroeg hij met twijfel in zijn stem. Hij zal ze geven, zoo gauw hij ze gevon den heeft, want hij heeft zeker zulk een groote som niet bij de hand. Als je me bedriegt, wee je gebeente Een nieuwe speler verscheen op het tooneel. Hij klopte Maugrabin op den schouder. Goed gewerkt, kameraad I Het is een lust zijn zaken te laten doen door iemand als gij- Ya, das ist gut gewerkt, zooals La Ribotte zegt, zeide een ander persoon, die zich bij den eerste voegde, terwijl een dertigtal gewapende Over den eventueelen verkoop der Portu- geesche koloniën, waarover in de laatste dagen zoo dikwijls gesproken is, verneemt het ïBerliner Tageblatt' o. m. het volgende Een Engelsch-Duitsch verdrag over een even- tueele verdeeling der Portugeesche koloniën, waarover in de pers zooveel geschreven is, bestaat in werkelijkheid. Het verdrag kwam tot stand gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog en had tot doel, te voorkomen, dat in geval Duitschland of Engeland door een oorlog vastgezet ware, de niet oorlogvoerende partij of een derde mo gendheid het Portugeesche koloniale bezit zou bezetten. Het verdrag bepaalt, dat als Portugal ooit van zijn koloniën afstand zou willen doen, Duitschland en Engeland zich verplichten bepaal de streken aan elkaar over te laten. Het verdrag veronderstelt den vrijen wil van Portugal als besliste voorwaarde voor zijn even- tueele realisatie en op vriendschappelijke wijze is ook de Portugeesche regeering van de getroffen overeenkomst in kennis gesteld. Het accoord is dus geenszins tegen Portugal gericht, maar ls eenvoudig een maatregel van voorzichtigheid waar door Duitschland en. Engeland zich voor onge- wenschte mogelijkheden willen behoeden. De zegsman van het Berliner Tageblatt" vraagt zich dan af, of op het oogenblik het tijdstip gekomen is, dat Portugal vrijwillig zijn koloniën zou willen afstaan. Als kenner van Portugal en van de Portugeesche volksziel", zegt hij, ïgeloof ik, dat een vrijwillige afstand, in het bijzonder van de Afrikaanscbe koloniën, al is het aanbod nog zoo schitterend, eenvoudig uitgesloten is. De I ortugeezen beschouwen hun koloniën ais tot het moederland behoorende provincies, Een minister der repuhek beantwoordde een door mij gestelde vraag, of Portugal ooit zijn koloniaal gebied zou willen missen, met de woorden I*brtugal heeft zonder zijn koloniën zijn reden van bestaan ver- loien. Dit is inderdaad de meening van alle Portugeezen. Een Portugal zonder zijn koloniën, de levende herinnering aan zijn vroegere groot heid, de ruggegraat van zijn tegenwoordig bestaan en de hoop op een betere toekomst, zou den 1 ortugeezen eenvoudig een onmogelijkheid toe schijnen." Te Mainz ging een fuselier van het garni zoen er van door met een som van eenige dui zenden mark. Hoen hij 'verdwenen, was, ontdekte men, dat gewichtige papieren aan Frankrijk verkocht waren, n.l. het geheele schietreglement. Het geld, dat hij in ontvangst zou nemen, heeft men kunnen onderscheppen. lieden zich vertoonden. Zoo, zeide een groote kerel, met rood bit terlijk, dat was een mooi zaakje, ge zijt op en top een fllinke kerel Maugrabin deed woedend eenige stappen terug. Wie zijt ge? Wat wilt ge? Wie wij zijn zeide Ribotte. Goede jon gens, die de buitenkansjes niet versmaden, welke men nu en dan in het bosch kan vinden Wat wij willen? Ons deel van uw buit. Ge zijt hier op ons grondgebied en wij houden er niet van, dat ons het gras voor de voeten wordt weggemaaid. Ya beaambe Wilhelm. Zoo ist es I Vooruit, .zeide Maugrabin. Ik geef u de paarden en drie kooplieden. Dat is erg edelmoedig van u, antwoordde La Ribotte, maar vindt ge niet, dat het hier een vreemde plaats is om die buit te verdee- len? Weest zoo vriendelijk ons naar het kas teel t.e vergezellen daar zullen wy beter, op ons gemak zijn en zult ge gastvrij ontvangen wor den. De kapitein moest zich wel onderwerpen en een uur later was hij met zijn mannen op d'Herneuse. Hij behoefde zich over de ontvangst niet te beklagen. Sinds Valrocca bezit had genomen van het kasteel, stroopten iederen dag La Ribotte en de anderen den omtrek af. Daardoor waren de u o i. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend een ontwerp van wet tot bekrachtiging van nadere overeenkomsten met de Mij. tot Expl. v. 8.S. en met de H. IJ. S. M. betreffende de pensioenrege ling van haar personeel. Eene uitvoerige memorié van toelichting vergezelt het ontwerp. WedsirfjdBrandweerlieden. De prijzen in den wedstrijd der brandweer lieden behaald, weiden gister-avond toegekend en uitgereikt in eene bijeenkomst daartoe ten 8y2 ure in het Gymnastieklokaal aan de Buitenhaven gehouden. Vooraf werd echter op inititief van de afd. Schiedam van het Roode Kruis de wenschelijk- heid besproken om ook hier een reddingsbrigade op te richten, waartoe zich bereids 26 brandweer lieden opgaven. In hoever dit denkbeeld in verband met de taak waartoe de brandweer allereerst geroepen is, is uit te voeren, zal nader over wogen worden. Daarna deelde de commandant der brandweer, de heer Chr. Krijger, mede, dat voor de ver schillende verrichtingen bij den wedstrijd ieder 6 punten, totaal 24 punten, konden worden toe gekend. Van den voor iederen pnjswinner officieel geconstateerden tijd werd, naar gelang van het aantal behaalde punten, een bepaald getal secon- krachten van Valrocca byna verdubbeld. Hij had een honderdtal bandieten onder zijne be velen en daar hij slechts een klein gedeelte van den buit voor zich zelf opeischto werd hij blindelings gehoorzaamd en gediend. De kapitein had ervan gebruik gemaakt om te trachten zich van Le Truand te ontdoen. Hij durfde hem niet dooden, wanneer allen het wisten, doch tweemaal had hij geprobeerd dit zaakje door anderen te laten opknappen. Op zekeren dag had Cavalcanta op zijn aan sporen vergif gedaan in het glas van Le Truand. Doch deze, die argwaan had gekregen door ze kere beweging van den Navarrees, verwisselde diens glas met het zijne. Cavalcanta, die dit ook bemerkt had, bracht het glas aan zijn mond, maar zoo onhandig, dat hij den geheelen inhoud over den giond uitstortte. Le Truand stond van tafel op en ging heen, na Cavalcanta met dieigenden blik te hebben aangekeken. Valrocca moest al zyn macht over den Na varrees laten gelden om te veihindeien, dat deze, die na dit voorval ongerust geworden was, zijn toevlucht zou nemen tot de navaja 1) De kapitein wilde niet, dat men zou vermoe den van wien de stoot kwam en alle bandieten wisten, dat Cavalcanta door hem omgekocht was. 1) Een soort dolk. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1