Dagblad voor Schiedam en Omstreken. VAN HOUTEN DE VOLKSDRANK A DE BESTE WOU DEN PM JE 35ste Jaargang. Maandag 26 Februari 1912 No. 10254. Gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar f 1.50 j - 0,80 - 0.42 - 0.18 j Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel 1 Kg Va Mo„ VIERKANTE BUSSEN ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE Het bombarde-ment van Beiroet. Omtrent het bombardement van Beiroet, waar over een telegram aan de „Daily Mail" Zaterdag reeds geseind werd, volgen hieronder eenige na dere bijzonderheden Beiroet ligt in Syrië, aan dei kust van Aziatisch Turkije. De stad, die ongeveer 100.000 inwoners telt, is door een spoorweg verbonden met Da mascus. Zaterdag verschenen de Italiaansche kruisers „Volturno" en „Garibaldi" voor de stad en eisch- ten de onmiddelijke overgave van een paar Turk sdie kanonneerbooten. Voordat de gouverneur tijd had gehad -over de aangelegenheid te onderhandelen, hebb-en de Italia nen de kanoneerbooten tot zinken gebracht. Het kantoor vain in- en uitvoerrechten benevens an dere gehouwen aain de haven zijn door het vuur beschadigd. Zestig' personen werden gedood. De bevolking is door eein paniek bevangen en vlucht in de richting van den Libanon. De, militaire overheden treffen de noodige maatregelen. Het Italia,ansdhe eskader is weer vertrokken. Een heftige opwinding en betoogingen tegen de vreemdelingen hebben plaats gehad. Eén Rus werd gedood. Een ambtelijk telegram te Konstantinopel ont vangen, bevestigt het bombardement van Beiroet, doch maakt geen melding van het ve^ie-3 van menschenlevens. Men gelooft in ambtelijke krin gen, dat -het doel der Italianen was, een uitbarsting van fanatisme van de zijde der Muzelmannen uit te lokken, wat tot een slachting der Christenen moest voeren. Een nader telegram uit Konstantinopel méldt: Nadat het bombardement van Beiroet begonnen was, beantwoordden dei forten en de Turksche kanonneerbooten het vuur der Italianen. Een der kanonneerbooten werd in den grond geboord, de andere va-ttei vlam en brandde voor een gedeelte uitbet lichte geschut van dit laatste oorlogsvaar tuig is ontscheept. De wali heeft maatregelen gen-omen, die de orde hebben hersteld. In de stad zijn een 15-tal dooden en een 100-tal gewonden. Volgens een telegram uit Beiroet heeft d-e ine- nigte zich in de tuighuizen van wapens meester gemaakt. Terwijl de Wali nog met den commandant van de kanonneerboot, Avrillali, onderhandelde over de overgave van het schip1, beschoten de Italianen den -konak. Een Turks-clbei torpedoboot lieten do Turken zelf in de lucht springen. Avrillali zou zich overgegeven hebben. Een officieuze Italiaansche nota verklaart, flat naar aanleiding van de aanwezigheid voor Beiroet van 2 Tuiksehe oorlogsschepen, die de taak had den, het vervoer van oorlotgscontra,bande te verge makkelijken en Italiaansche transportschepen aan te vallen, het bevel is gegeven aan de- Italiaansche De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Frannch van Noël Gaulois. 46) Deze opstand der boeren was te voorzien, maar is hij inderdaad op 't punt uit te breken Zou Maugrabin mij niet bedrogen hebben om me een groote gedachte te geven van zijn gewichtig heid en de diensten, die ik van hem te wachten heb Ik zal mijn oogen goed open houden. Le Truand had die zaak goed uit elkander kunnen halen, het is vervelend, dat ik nu niet meer op hem kan rekenen I La Ribotte is de eenige tot wien ik na hem mijn toevlucht kan nemen. La Ribotte moet dus saar die geheimzinnige vergadering gaan. Toen La Ribotte bij hem was, zeide hij Kameraad, de boeren uit deze omstreken zullen zich hedennacht verzamelen bij de vlakte van Rhuishet is van belang, dat wij weten, wat zij daar zullen bespreken. Ik zou willen, dat gy u in hun midden begeeft en alles aflui stert. Goed, kapitein. Ik zal Le Truand mee nemen Le Truand I Kunt ge niets doen zonder hem oorlogsschepen o-m de Turksche oortogssc voor Beiroet te vermeesteren -of he' vernietigen. Volgens aan de P-orte ontvangen offieieele be richten zijn Italiaansche schepen, begonnen de Turksche schepen voor Beiroet te beschieten vóór den afloop van het toegestane uitstel voor de overgave. De Italiaansche schepen beschoten eveneens het gebouw van de Ottomaansch-ei bank, dat ten de-;le vernield werd. Mein schat, dat er in 't geheel 15 menschen gedood en een honderdtal ge worm zijn onder de militairen en burgers. Volgens offieieele mededeelingen uit Beyroet hebben de Turksche schepen zich dapper verde digd. Onder de bevolking is de orde hersteld. De vali rapporteert geen dooden onder de equipages der beide Turksche schepen. De gewondeD wer den getransporteerd naar het militaire hospitaal. Drie escadrons cavalerie werden van Damascus naar Beiroet gezonden. De Porte zond aan de mogendheden een protest tegen het bombardement van Beiroet, dat een niet verstei kte stad is. Het gerucht loopt, dat de ministerraad heden besluiten zal het vroeger genomen besluit over de verbanning van alle Italianen in werking te doen treden. Volgens den vali van Beiroet bedraagt het aan tal gedooden meer dan dertig ongeveer 450 per sonen werden gewond. De vali weet niet, of onder de slachtoffers vreemdelingen zijn. De ge bouwen door de shrapneli's der Italianen bescha digd, zijn filialen van de Ottomaanschen bank en van een bank te Saloniki en twee huizen van particulieren. Gister (Zondag) om 11 40 min. 's morgens, was de toestand te Beiroet bevredigend en de bevol king rustig. De staat van beleg is afgekondigd. Door de Engelsche, Fransche, Duitscbe en Oos- tenrijksche bladen wordt het bombardement van Beiroet streng afgekeurd. Verschillende organen wijzen op het gevaar dat internationale complicaties uit het optreden van Italië kunnen ontstaan. Tripolis. Men seint uit Rome, dat de Tuhken en Ara bieren dia ten Zuiden van Tripolis liggen, zich in Westelijke richting teruggetrokken en al hun stellingen opgegeven hebben. Men meent, dat deze troepen hun terugtocht naar Tunis voorbereiden voor hét geval, dat zij- door d-e Italianen verslagen worden. Verder loochent men, dat in Zanz-oer Turlk-scthe artillerie is. Aangehouden. Het NoorSche stoomschip „Harricfc", komende van Poti aan de Zwarte Zeé en op weg naar Rot terdam, is dén 20sten Februari op de hoogte van de Tripolitanin-sclhe kust door een Italiaanschen kruiser aangehouden. Nadat een onderzoek op het stoomschip had plaats gehad, werd dit vergund zijn reis te hervatten. In Italië. De hertog van Aosta, en de hertog van Genua hebben de vergadering van den Senaat bijgewoond. Omdat hij altijd een uitweg weet./. Ge bouwt misschien meer op hem, dan op u zelf? Holakapitein 1 Een ieder vóór zich 1 Als ik ervan sprak hem mede te nemen dan is dit in het belang van de onderneming. En als ge in den zin had u van Le Truand te ontdoen.... La Ribotte zocht op het gelaat van den kapi tein de juiste strekking dezer woorden te lezen. Valrocca was ondoorgrondelijk. Men zou kunnen zien, zeide hij lang zaam. Neem Le Truand mede, zeide Valrocca. Voor dezen slag, waarvoor gij slechts gevaar loopt, zonder kans op voordeel, zal ik u tienduizend francs geven. Als een van u alleen terugkomt, zal alles voor hem zijn. La Ribotte had het begrepen. Hij vertrok, nam Le Truand mede en verliet in zijn gezelschap het kasteel na hem te hebben uitgelegd wat de kapitein van hen verlangde, zonder echter met een enkel woord over de toe gezegde belooning te spreken. Le Truand, die blijde was, dat hij het kasteel, waar hij ieder oogenblik bedreigd werd, kon ver laten, aarzelde geen oogenblik om La Ribotte te vergezellen. Dus, zeide hij, de zaken loopen mis en er zal dus een beetje gevochten worden Dat is ook niet te vroeg. Ik heb genoeg van het leven, dat we nu reeds Met een indrukwekkende betoogin'g' wérden zij aan den ingang' van de zaal ontvangen. In den Senaat werd de voorlezing van hét verslag van de commissie van rapporteurs tot bekrachtiging van het inlijvingshesluit met aanhou dende toejuichingen -ontvangen. Met algemeene stemmen wierd een mode aangenomen, waarin gezegd wordt dat d-e Senaat, de gevoelens van het land vertolkende, met hét wetsontwerp tot bekrachtiging van het besluit instemt. Het uit brengen van de stem van den hertog van Aosta lokt de meest opgewonden toejuichingen uit. Giolitti dankte den Senaat levendig voor de prachtige betoog'ing, die. zonder voorbeeld is. De regeering zal uit den haar geboden steun de noodige kracht putten om de ouderneming tot een goed einde te brengén, wat de toekomst van Italië zal bepalen. (Aanhoudende toejuichingen.) Het inlijvingshesluit werd met algemeene stem men 202 in getal 1 goedgekeurd. De voorzitter wenschte de regeering gelu\, riep een Leve Savoye! uit, bracht de hertogin van Aosta, hulde voor haar werft van barmhartigheid en igaf uiting' aan zijn gevoel van bewondering voor (404) een jaar lang leiden, ik verveel me aardigi We hebben flinke vangsten gedaan. Wat geeft dat? We hebben de bekoring van ons avontuurlijk leven verloren. Wij eten zonder honger, drinken zonder dorst te hebben, maar wij rooven zonder te strijdenwij zijn geen krijgslieden meer, doch ambtenaren van den fiscus 1 Zoo, zoo, je bent nogal kieskeurig I Neen jij, kameraad, die nogal veranderd zijt, sinds ge lederen nacht in een bed slaapt. Zo pratende kwamen zij bij het altaar van 0. L. Vrouw van Rhuis. Nauwkeurig onderzoch ten zij de omgeving in afwachting van de samen komst. Terwijl zij op den uitkijk lagen, speelde zich een treffende gebeurtenis af op d'Herneuse. Na het vertrek van La Ribotte, ging Valrocca voort met de vertrouwelijke mededeelingen van Maugrabin te overwegen De strijd van den dauphin en de kooplieden van Parijs is de krijg tusschen den adel en het woelige, heerschzuchtige deel van de burgerij. De eene is rijk, de andere is nog machtig en dus blijft de strijd onbeslist. Als Karei overwint, kan ik eronder te lijden hebben. Van den anderen kant, als de kooplieden de boeren tegen de kasteelen ophitsen, zal ik ook heftige aanvallen te doorstaan hebben.... De graaf zou in mijn plaats niets te vreezen hebben als wettige heer van d'Herneuse, heeft hy niets te vreezen van den koning, als vriend van de boeren, die mij verachten, zou hij niets van hen te vreezen hebben.... Maar waarom zou ik hier niet de wettige eigenaar zijn Waarom zou de naam van mijnen gevangene mij niet waarborgen tegen de woede der Jacques? Is hij niet in mijne handen? Kan ik hem er niet toe dwingen mij zijne dochter te schenken Ik zal zijn erfgenaam worden, omdat zijn zoon te Poitiers gestorven is en de eerbied, die men voor hem heeft, zou mij kunnen beveiligen.... De gedachte op regelmatige wijze in den ade- stand te kunnen treden, streelde den avonturie die weet van welke lage afkomst was. Daarenboven, als de graaf wegert, behoef ik hem niet langer te bewaken. Ik heb^niets van hem te verwachten en zelfs zyn bestaan is eenDagteTreeTrpri^e. voor zijn vazallen en het zou voor den luitenant-generaal van het konink rijk een reden zijn om zich met myne zaken te be welaan! hij moet zich uitspreken of sterven Cavalcanta 1 De Navarreesche luitenant was in de naby- heid. Hij kwam toeloopen. (Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1