Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de dapperheid van den hertog, der Abruzzen. Giolitti verklaarde, dat geen woorden een be tere aanmoediging voor de regeering hadden kun nen inhouden dan die van den voorzitter van den Senaat, die daarmede deel had genomen aan de wedergeboorte van Italië. Onder toejuichingen en geroep van Leve Ita lië I werd de vergadering verdaagd. Uit Rome- wordt geseind: Op een vraag van den afgevaardigde Chiesa, of Italië beloofd had zich van eein actie in de Aegeïscihe Zee te onthouden, heeft Giolitti ge antwoord, dat dit niet het geval was. LUXEMBURG. Groothertog Wilhelm Alexander van Luxem burg is gister overleden. ENGELAND. Minister Lloyd George was de voornaamste spreker op een ten gunste van vrouwenkiesrecht op Vrijdagavond door het Nationaal Verbond van vereenigingen voor vrouwenkiesrecht te Londen gehouden bijeenkomst. Uitgebreide politiemaatregelen waren genomen' om den minister tegen eien mogelijken aanval van. suffragettes te beschermen, ofschoon hij meer malen door uitroepen bij het uitspreken van zijn redevoering gestoord is. Lloyd George gaf den strijdbaren onder de voorstandsters van het vrou wenkiesrecht te kennein, dat zij geen parlementslid of minister als verdediger van haar belangen zouden kunnen krijgen, die het kabinet en de liberale partij door hieit opdringen van1 zijn eisthen zou willen verdeelen en ontredderen. Laat haar toch bedenken, riep hij uit, dat een unionis tisch kabinet nog minder gunstig gezind zou zijn jegens het vrouwenkiesrecht dan het tegenwoor dig liberale. Het ingediende wetsontwerp zou het middel verschaffen om bij amendement het vrou wenkiesrecht in te voeren, doch het moest een amendement zijn, dat alle partijen vereenigde, daar het' anders, verworpen zou kunnen worden. De minister was tegen een referendum, dat meestal onder verkeerde invloeden werkte. Hij was van meening, dat er nooit een tijd was geweest, dat het volk meer behoefte had gehad aan de bijzondere ervaring, het instinct ein hel medegevoel van cle vrouw bij het bestier van zijn zaken, als tegen woordig. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister-president beeft in de Hongaarschje Kamer verklaard, dat mienvover de met betrekking tot de legerfiervorming zelfs nog bestaande mee- ningsverschillen tot een vergelija zou kunnen ko men met de partij van Kossuth. Graaf Appomyi achtte de verklaring' aannemelijk, doch maakt eenig voorbehoud. Hij beschouwde dit als een plicht jegens bet vaderland. De parlementaire beraadslaging nam weer zyn normaal verloop. De obstructie van da parlij van Kossuth tegen de legerhervorming is geëindigd. De partij van Justh en de onafhankelijKen gaan daarmee voort. RUSLAND. De minister van Landbouw dieinde een; wetsont werp bij de Doema in, beoogen de het verleeinen van een krediet van 120.000 roebel voor die studie van de landbouw-macihine-industrie in Canada, Engeland, D.uitscihland, Oostenrijk ein Zweden, en ter bevordering van d^p. machinebouw in Rus land, daar het onzeker is, of het verdrag met do V ereenigde Staten van 1832 vernieuwd zal worden. Om dezelfde reden vraagt de minister voorts nog 230.000 roebel aan ter bevordering van diein katoenaanplant in Turkestan ein den Kaukasus. De „Matin' heeft aan de voorzitters der Parijsche en der provinciale pers een schrijven gericht, waarin wbrdt voorgesteld, over geheel Frankrijk vliegdemonstraties te houden, wolke moeten dreinen het Fransche volk met de vlieg machines bekend te maken „opdat aan Frankrijk de besliste heerschappij in de lucht blijft vem kerd." Het blad houdt onder alle bladen een inzame ling voor de militaire luchtvaart, en stelt zelf aan de Pers-Vereeniging daarvoor 50.000 fres. be schikbaar. Dit voorbeeld is reeds, met gelijke bedragen, door het „Journal" en het „Petit Jour nal" gevolgd. De Fransche bladen uiten zich alle geestdriftig over het plan van de „Matin." Voor de vliegdemonstraties, welker opbrengst geheel aan het legtr zal worden afgedragen, hebben zich reeds zeiven vliegeniers met verschillende typen van machines aangemeld. Het nabij de haven van Toulon gelegen eiland Porquérolles, dat den Fransohen staat behoort, werd Donderdag in het openbaar verkocht. Het bracht de som van 1.100.000 francs op en werd gekocht door een zekeren hieer Tourier, een Franschman, die als ingenieur in Mexico oen ontzaglijk vermogen verworven heeft. Zoowel in de pers als in pa riemen tsforingen werd de ver koop van het eiland hevig veroordeeld, daar vol gens geruchten onder de gegadigden ook buiten landers waren, die h'et uit strategisch oogpunt belangrijke eiland door tusschenpersonen wilden koop en. Groote ontsteltenis heerschte dezer dagen te Jeruzalem, doordat het hangSlot dat 's nachts den ingang van de basiliek van het H. Graf afsluit, verbroken bleek. Een muzelmansche familie is in het bezit van de sleutels van het H. Graf en allerlei commentaren werden reeds op het verrassend feit gemaakt. De hoofden van de verschillende christelijke gezindten, die met elkaar het gebruik van de basiliek hebben, kwamen bijeen om over het ernstig feit te beraadslagen. Ten slotte moet echter gebleken zijn, dat het hangslot alleen door zijn hoogen ouderdom uit elkaar is gevallen. Bij een familie te Scihijadel is, naar het „Hbld.' meldt, uit China de veirontruslende lij ding ontvangen, dat het leven der in de binnen landen vebkeerende missionriarissen door aller lei gevaren bedreigd wordt, voortvloeiende zoo- wel uit den geest van revolutie, die tegenwoordig heel China in beroering brengt, als uit het gure jaargetijde. De brief, gedateerd uit het begin van December, is eerst» voor eenige dagen in bet bezit der familie gekomen. Daarin wordt mel ding gemaakt, behalve van den steeds voortdurend dreigenden dood door de handen der opstandelin gen, van een nog verwoeden vijand, de ijslijke koude. Met 20 man, ondier wie 3 bisschoppen, zijn de arme memschen in een armzalige hut opgesloten en hebben zij vreeseiijjk te lijden van honger- en koude. Omtrent het verloop der zaken en den toestand van de missionna,rissen na dien tijd, is wegens het vernielen dter communicatie middelen door de opstandelingen, niets meer ver nomen, Eig voorbarig, aldus schrijft de Londensche cor respondent van denTel.",is de groote drukte van som mige Eiigelscne dagoJadeu geweest over de z.g perti nente weigering der Engelscne dokters om voor de nationale ziekteverzekering dienst te doen. Het meeieudeel van hen toont een zoo halsstarrige houding met. Het orgaan de sPractitioner" be weerde, reeds van 23.U0U der ongeveer 27.000 beschikbare dokters een schriftelijke belofte van abesliste dienstweigering" te heouen ontvangen. Maar desalniettemin was die partij van duo service whatsoever" in de minderheid op de gedelegeer denvergadering der British Medical Association, pas aimer in de Uuildhall genouden en bijge woond door 150 gedelegeerden uit alle oorden van Engeland, schotland en Wales. Allereerst werd door de aanwezige Ddienstwei- geraars' gepoogd een Dkrachtdadiger pleitbezorger hunner rechten" als voorzitter te krijgen dan dr. E. J. Maclean, van Cardiff, die hun erachieiis een te slappe noudmg omtrent deze zaak had aange nomen. Maar de oijeenkomst handhaafde hem als voorzitter met 78 tegeu 03 stemmen, of 7507 tegen 032/ van de vertegenwoordigende leden Eu eveneens werd een voorstel van de hand ge wezen, dat men de verzekeringswet links zou laten liggen en geen ouder handelingen met de verzekei ïugscommissies van de afzonderlijke landen zou voeren. Een vertegenwoordigend comité van ongeveer dertig leden werd benoemd om die onderhande lingen te voeren, maar zy zuilen alleen worden aangevangen, bijaldien dat comité overtuigd wordt, dat er aan de d vereisen ten" van het medische beroep voldaan zal worden. Als zoodanig luidt althans een niet officieel bericht in de n'limes" over het besluit der bijeenkomst, die niet open baar was. Een officieel verslag van de besluiten en beraadslagingen zal gepubliceerd worden en van de bijeenkomst ging een protest uit tegen de puoiicane van ongemotiveerde en onjuiste oeneüten. Naar verluidt werd een minimum-jaarlijksche betaling van 1 6 per verzekerd lid eener voor het doel der wet erkende vereeiiigmg verlangd, in plaats van f 5.10 aanvaukelyk voorgesteld. De betaling sluit echter de levering van drogerijen en instrumenten met in, terwyl extra vergoeding wordt verlangd voor verlossing, inenting, behan deling van beenbreuken en ontwrichtingen, operatie behandeling van ziekten door persoordyk wange drag ontstaan, voor nachtdienst, en zoo voort. Voorts zal ook gehandhaafd worden de eisch, dat onder de verzekering geen vrye geneeskundige behandeling worde verleend aan personen, die meer dan f24 per week verdienen. Het voornaamste is echter, dat deze bjjeenkomst zich niet ongenegen toonde om te onderhandelen met de verzekeringscommissies en daardoor de tactiek van «besliste dienstweigering" verwierp. Deskundige critiek op het Marine*beleid. Het Oorrespondentiebureau meldt Naar aanleiding van dezer dagen gepubliceerde berichten als zou de minister van Marine alle critiek op zijn voorstellen van marine-officieren verboden hebben, wordt er op gewezen, dat art. 5 van het reglement op den inwendigen dienst het volgende bepaalt omtrent publicatie van marine aangelegenheden 1. «Het is aan officieren enz. der Koninklijke Marine verboden in dagbladen of tijdschriften (openbare geschriften) te publiceeren gegevens, rakende de slagvaardigheid van onze vloot in haar geheel, dan wel van eenig deel in liet bijzonder, in dier voege, dat geen zaken worden gepubli ceerd, waarvan de geheimhouding in 't lands be lang wenschelijk is te achten. Waar daaromtrent twijfel bestaat, zoo kunnen daarover inlichtingen worden ingewonnen bij hun ontmddelijken chef, onder overlegging van het manuscript. 2. Het is den officieren vergund in vergaderin gen als die der Marine- vereemging, die, behoudens enkele genoodigden, met voor het publiek toegan kelijk zijn, datgene te publiceeren, wat door hen wordt geacht in het belang der marine te zyn, echter zonder dat daarbij van geheime gegevens of inlichtingen mag worden gebruik gemaakt. 3. Ten aauzien van de puoiicane van het ge sprokene in de verslagen der Marine-vereemging, wordt er rekening mede genouden, dat, mocht het drukken van teekemngen ot van het gespro kene minder wenschelyk worden geacht, he* bestuur behoort te beslissen in hoever dit zal worden nagelaten. 4. Op de publicatie van het gesprokene in de verslagen van soortgelijke vereenigingen is toe passelijk, hetgeen hierboven is voorgeschreven voor tijdschriften en dagbladen. 5. Wanneer officieren de aandacht van het marinebestuur wenschen te vestigen op naar hun meemng ongeweusctite toestanden, dan kan zulks geschieden by geheim schrijven aan hun onmid deliyke chefs". blad no. 204) heb ik eenig vooruitzicht geopend, dat ik aan de Staten-Generaal zou voorstellen, om aan de gemeenten, die een goeden ontsmet- tingsdienst hebben, een rijksbijdrage te verleenen van 50 pCt. van de waarde, die, de voorwerpen en goederen, tot dien dienst beboerende, zouden bezitten op het oog'enblik, dat genoemde wet in werking zou treden. Naar aanleiding daarvan heb ik' de eer uw col lege te verzoeken mij opgave te willen doen van de gemeenten, waarin een gemeentelijken ont smet tings dienst bestaat: van de gebouwen, gtoe- deren en verder materiaal, die tot den ontsmet- tingsdienst behooren, en van de waarde', [welke die gebouwen, enz. op 1 April a.s. ongeveer zullen bezitten." Rjj ks verzekering sbank Het aantal ongevallen, waarvan aan de Rijks verzekeringsbank in 1911 werd kennis gegeven, was 71.731, zynde ruun 2410 meer dan het hoogste cijfer, dat tot dusver, in 1907, bereikt werd. De maand Januari 1912 stond met 0279 ongevallen bovenaan en wel met 000 meer dan in 1911, toen het cijfer het hoogst was geklom men. De hooge belasting in 's-Gravenhage. Men meldt uit Loosduinen, d.d. 24 Febr. Gis teren is hier op de gemeente-secretarie ingekomen de aanvrage van de Zuid-Holl. Bouwmaatschappij, directeur de heer J. Hartman, om achter Oud- Eyk en Duinen tien villa's te mogen bouwen. Reeds eerder is gevraagd de Laan van Meerder- voort te mogen doortrekken op Loosduinsch ge bied. Nog meer aanvragen worden spoedig verwacht. Oorzaakde hooge belasting in den Haag. Katholiekendag te Tilburg. De commissie van advies heeft besloten en Z. D. H. de Bisschop vaa Den Bosch goedgekeurd, dat dit jaar de Katholiekendag voor het bisdom 's-Hertogenbosch gehouden zal worden te Tilburg, vermoedelijk omstreeks September. Voorzitter van dezen Katholiekendag zal zijn de heer B. H. M. Mutsaerts, lid van de Provin ciale Staten te Tilburg, terwijl het dagelijksch bestuur dezer dagen zal worden geconstitueerd. De Cbineezen-relletjes op Java. Een telegram uit Soerabaja dat luidt Er zyn vylhouderd Macaoërs zonder verzet gearresteerd. Deze maatregel maakt grooten in druk op de ChineescUe bevolking. De toestand is rustig. Aan het departement van Koloniën was naar men meldt, Zaterdagmiddag om 3 uur nog geen bericht ontvangen uit Soerabaja omtrent de af kondiging van den staat van beleg. Indien de toestand ernstig was - zoo zeide men zou men reeds bericht moeten hebben. De »N. R. Crt" schrijft Art. 43 van het R. R. bepaalt, dat in geval van oorlog of opstand de gouverneur-generaal de maatregelen neemt, die hy in het belang van het rijk en van Nederlapdsch-lndië noodzakelijk acht. ook de zoodanige waartoe anders 's Konrngs machtiging vereischt wordt. Bepaaldelijk heeft hy alsdan de macht om N. I. geheel ot gedeeltelyk in staat van oorlog of beleg te verklaren, wetten en bepalingen van net R. R. te schorsen en tij delijk op ie hellen. Voor de afkondiging van den staat van beleg in Soerabaja zou het dus bepaald noodzakelijk zijn dat er daar een opstand was uitgebroken. Uit de tot nu toe ontvangen berichten zou men niet zoo dadelijk opmaken, dat er sprake is van een op stand. Ook in verband met het bericht van het departement van koloniën is dus eenig voorbe houd ten aanzien van het telegram van de »N Ct." wel geboden. Commandant der Ille militaire afdeeling op Java, waartoe Soerabaja betioort, is de kolonel der infanterie R. G. Doormanplaatselyk com mandant te Soerabaja is de luitenant-kolonel der infanterie E. G. A. L. ter Haar, en commandant van het te Soerabaja in garnizoen liggende 13e bataljon [3 compagnieën) is de majoor der infan terie J. E. Collard. Verder is er te Soerabaja nog een bergbattery in garnizoen en beschikt men daar over drie compagnieën schutterij. De Schelde-kwestie. Onlangs heeft mr. H. Louis Israels in »De Telegraaf" een en ander medegedeeld aangaande een verklaring over de Schelde-kwestie, die onze Munster van buitenlandsche zaken zou hebben afgelegd tegenover den Belgischen gezant te 's- Gravenhage, baron Fallon. Volgens mr. Israels zou de Minister gezegd hebben, dat, indien het fort te Vlissingen gebouwd moent zijn, en het dan mocht blijken, dat alle betrokken mogendheden de wenschelijkheid uit spraken om, uitsluitend in het belang en tot meer deren waarborg van den Europeeschen vrede, een internationale bespreking te houden omtrent' het gebruik dat eventueel bij vredestonng van dat lort zou mogen worden gemaakt in verband met het tractaat, dat België's neutraliteit erkent en waarborgt, dat dan de Nederlandsche Regeering in beginsel niet beslist weigerachtig is aan een dergelijke bespreking deel te nemen. «Na deze ruiterlijke verklaring die ter kennisse werd gebracht van de betrokken mogendheden, vervolgde mr. Israëls is van geen enkele regeering eenige stap gedaan, noch verklaring gegeven en kwam de discussie dus weer uitslui tend bij de rechtsgeleerden en journalisten." De «N. Ct." verzekerde nu echter blijkbaar op grond van inlichtingen van het Departement - dat des Ministers verzekering tegenover baron halion in niets anders bestaan heeft dan in een verklaring van bereidwilligheid van Nederland om mede te werken tot een conferentie der bespre king van het garantie-tractaat van 1839 betref fende Belgie's neutraliteit, mits lo. de vraag of Nederland al dan niet een fort te Vlissingen zou bouwen tevoren door Nederland in algeheele onafhankelijkheid - hetzij in beves tigenden hetzij m ontkeunenden zin - beslist zou zyn Üo. de vijf garandeerende mogendheden een stemmig het bijeenroepen eener conferentie ter herziening van bedoeld traetaat zouden wenschen, in het belang van den internationalen vrede en in het belang van België beide. 8Men ziet hieruit, concludeert het blad dat de Minister zich geenszins bereid verklaard heelt de kwestie van den bouw van het fort aan een zoodanige conferentie te onderwerpen al kon eventueel, nadat het fort tot stand gekomen zou zijn, daar ter sprake komen het gebruik dat er al dan niet van zou worden gemaakt. «Overigens lijkt ons de kans op een eenstem- migen wensch van de vijf garandeerende mogend heden om het neutraliteits-tractaat van 1839 te herzien - een gevaarlijk ondernemen I zelfs na lord Haldane's bezoek aan Berlijn, niet zeer groot." Tweede Kamerverkiezing. H OORN. Van vryzinnig-democratische zijdei wor den als voorloopige candidaten voor den vacan- ten Tweede Kamer-zetel in het district Hoorn genoemd: dr. A. vain Kaalte1, Herman Snijders, C. A. Zelverde'r, C. Nobel en prof. dr. P. A. Kohn- stamm. In laridbouwkringen meent men, dat vooral het candidaatstellen van den heer C. Nobel, land- bouwleeraar te Sehagen, groote aanbeveling zou verdienen. Gemeentelijke ontsmettingsdiensten. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft dé Minister van binnenlandsche zaken het volgende géschre ven aan de Gedeputeerde Staten in de verschil lende provinciën: „Bij de behandeling' van het wetsontwerj:-, dal geleid heeft tot de wet van 14 Juli 1910 (Staats- Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.2 te Coruna en Biarritz. Laagste barometerstand 738.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: toenemende tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot zuid- westelyken wind, betrokken tot zwaarbewolkt» waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, weder op den gewonen tijd gehouden, deelde de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, mede, dat de secreta ris, de heer Marrevee, ook om lichte ongesteldheid verhinderd was, de notulen der vorige vergadering tG lezen. Het binnentreden van den nieuwen geestelijken adviseur, den weleerw. heer Paulussen, werd met applaus begroet. Daarna werden door den voorzitter de volgende mededeelingen gedaan. Na de vermelding van eenige nieuwe leden die tot de Bondsafdeeling waren toegetreden meldde voorz. het overlijden van de Bondsleden T. H. Hickendorf en W. Kolmeijer, waarvan de eerste als bestuurslid vele jaren zijne beste krachten aan het welzijn der afdeeling heeft gewijd, waar 't hem nooit te veel was iets voor den Bond te doen. Zulke personen verdienen gewaardeerd en hunne nagedachtenis herdacht te worden, terwijl wij hen in onze gebeden behooren indachtig te zijn. Daarna werd namens de commissie van veri- fieurs door den heer Harte verslag uitgebracht betreffende het nazien der jaarrekening. Voor zoover zij de boeken vergeleken had met de be scheiden van den penningmeester, had zij alles in de beste orde bevonden en zou zij dus kunnen volstaan met die mededeeling en verzoeken den penningmeester te déchargeeren. Toch wilde zij zich eene kleine opmerking veroorloven. Ver schillende l^gen begrypen niet, waar er een batig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2