Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Ingezonden Mededeelingen» Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Bond van Distillateurs t i9y» saldo van fill is, dat is overgebracht op reserve rekening, dat er toch een tekort was. Spr. en velen met hem die iets van boekhouding weten begrijpen wel, dat er bij een eventueel kassaldo toch een tekort kan zijn. Gaarne zag spr. deze kwestie echter voor de groote meerderheid der leden opgehelderd, zoo niet in deze dan wellicht in eene daartoe nader belegde vergadering. Spr. betoogt in dit verband ook het groot belang van het bestaan van den Volksbond ook in onzen tijd, waar die niet alleen voor de organisatie der vak verenigingen, maar ook voor algemeene ontwik keling noodig is. Daarom verdient de Volksbond moreel en financieel krachtig gesteund te worden. De voorzitter, constateerend dat op het beheer van den penningmeester niets was afgedongen, en en ook niet was beweerd, er geen zuinig beheer was gevoerd, stelde eerst voor, met de goedkeuring der rekening, den penningmeester te déchar- geeren, waartoe besloten werd. Ten aanzien van de opmerking van den finan- cieelen verslaggever, merkte de voorzitter op, dat de penningmeester op de beantwoording van de vraag, waar hem thans ook de noodige bescheiden daartoe ontbraken, niet voorbereid was. Waar ook de eerw. adviseur meende, dat het benoemen eener nadere commissie van verifieurs hier geen afdoende verklaring zou geven, verklaarde de Voorzitter, dat de penningmeester in eene vol gende vergadering nadere verklaring zou geven. ■Hem dankend voor zijn beheer en den wensch uitsprekend hij nog vele jaren de financiën der afdeeling zou beheeren, dankte voorz, ook de commissie van verifieurs, die haar taak met zoo veel toewijding volbracht. Daarna had de voorzitter nog het volgende mede te deelen In de aanst. maand Maart moet de bestuurs keuze plaats hebben. Als bestuursleden treden af de heeren De Boer, Groenendaal, Hengst, De Groot en De Haas, terwijl er een vacature is door het overlijden van het bestuurslid Hickendorf, zoodat de stemming over zes bestuurs leden moet worden gehouden. De verkiezing zal Plaats hebben in de maandvergadering einde Maart te houden. Candidaten door minstens 10 perso nen gesteund, kunnen, mits voorzien van eene schriftelijke verklaring dat de candidaat de keuze aanneemt, tot 11 Maart 's avonds 10 ure bij het bestuur worden opgegeven. Bij loting zal dan moeten worden uitgemaakt, wie in de plaats van het overleden bestuurslid treedt. Hierbij bracht voorz. ook in herinnering dat tevens de verkiezing voor de Centrale Raadsleden zou moeten plaats hebben, die voorz. echter liefst een maand wilde uitstellen. - De aftredende Cen trale Raadsleden zijn de heeren H. A. Albers, Ih. Groenendaal, A. A. Marrevee, T. J. H. Mou- Wens en H. H. Voorwald, waarvan echter de heer Albers kich niet meer verkiesbaar stelt. Aan deze mededeeluig voegde voorz. toe de her tenering dat het reglement van den Centralen Raad te dien geest veranderd is, vooral ook met 't oog op de financiën, dat er voortaan op iedere 200 feden slechts éen afgevaardigde behoeft te zijn,, zoodat Schiedam dat er ruim 600 heeft, er 4 zal Roeten hebben. Goedgekeurd wordt daarna oat de verkiezing voor den Centralen Raad in April zal plaats hebben. Verder deed de voorzitter mededeeling van een inkomen circulaire van het Centraal Bestuur. Daarin wordt allereerst de volgende wijziging in het reglement van den Centralen Raad voorge steld. Art. 4, dat bepaalt, er 9 leden van het Centraal Bestuur gekozen worden uit den Cen- Halen Raad, wordt zoo gewijzigd, dat gelezen Wordt dooi en uit de Bondsleden. Een bestuurs lid, dat geen afgevaardigden is, heeft dan echter ■n den Centralen Raad alleen een adviseerende stem. Toch toelichting diene, dat totnogtoe uit een getal van 100 Centrale Raadsleden de keuze Hum was, maar nu dit getal tot ongeveer de helft wordt beperkt, is de keuze veel moeilijker. k andere overwegingen leidden er toe de keuze yfh Centrale Bestuurleden ook tot de gewone Bondsleden uit te strekken. Verder wordt in bedoelde circulaire ook vooral opgewekt tot fiuan- deelen steun der vakvereenigingen door haar ver hindering van contributie toe te staan en om haar eenige zelfstandigheid te geven doordat de en der vakvereenigingen zelf het beheer voeren, zoowel wat betreft de contributie voor de Bonds- deeling als de steun voor de vakvereenigingen oorz. kan hieraan nog toevoegen, dat het hfdeelingsbestuur er ook op uit is, het aantal vak- 'Creenigingen uit te breiden. Na deze mededeelingen verkreeg bij de rond Haag de heer Van Geene het woord. Spr. rele ei end wat wellicht de meeste in de verslagen er ï>N". Sch. Ct." omtrent het verhandelde in den emeenteraad ter zake van het niet aanplakken ei biljetten van den Neo-Malthusiaanschen °nd zouden gelezen hebben en dit nog eens voor 'en die 't niet lazen, releveerend, merkte op, dat |e V0]ksbond is een maatschappij die ook het zedelijk elang voorstaat. Daarom meent hij dat in een adres an hulde of een motie van vertrouwen, den h'gemeester instemming met zijn fiere, cordate '°uding moet betuigd worden, (applaus). int voorz'tter vond daar niets op tegen, acht er egendeel alles voor, dat in een schrijven aan en burgemeester van de instemming der Bonds eeling met zijn kloek woord blijk wordt gegeven. j bestuurslid, de heer Hengst, meende echter 1 bedoelde instemming vooral in een motie moest 0r<Ien vervat. De voorzitter wilde dan ook aan ^et schrijven aan den burgemeester het stellen eher motie wel verbonden zien. °or den heer Hengst werd daarop de vol Kende motie voorgesteld *De vergadering van de Ned. R. K. Volksbond gehouden op Zondag 25 Februari 1912; hennis genomen hebbende van de bespreking door den burgemeester in de laatste raads vergadering omtrent de weigering voor het aanplakken van biljetten voor propaganda voor den Neo-Malthusiaanschen Bond overwegende dat deze weigering gegrond is op de overtuiging dat daardoor het grootste ge deelte van Schiedams ingezetenen ten zeerste ln zijn heiligste overtuiging gekrenkt zoude worden Juicht ten volle de houding van den burge- bneeester toe, en brengen hem langs dezen weg hare oprechte hulde voor de houding te deze zaak aangenomen r. uiten deze motie openbaar te maken." ste ÖZe. motie, onder de algemeene blijkbare in- ming der vergadering aangenomen, zal dus der Hondsafdeeling met de vast- uen houding van den burgemeester vertolken. Nadat vervolgens nog enkele andere zaken in het belang dèr Bondsafdeeling besproken waren, werd de vergadering door den voorzitter gesloten! zooals ze geopend wasmet gemeenschappelijk gebed Electrieiteit. Naar men verneemt, heeft het gemeentebestuur van Rotterdam zich tot den gemeenteraad van Schiedam gewend met de mededeeling, dat de gemeente Rotterdam bereid is, hetzij door aan vrage eener consessie, hetzij op andere wijze, de levering van electrieiteit binnen de gemeente Schiedam te bewerkstelligen. »Alb. Thym". De Dilettantenclub »Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, heeft vanaf heden in studie genomen ïRomanus of de ontaarde vondeling", oorspronkelijk drama in drie bedrijven. Dit drama zal gevolgd worden door het blijspel in éen bedrijfDe candidaat van den dood." Beide bedoelde stukken zullen op Maandag 8 April, tweede Paaschdag, in de gehoorzaal van het Bondsgebouw alhier worden opgevoerd. De Beiersche kapel deed heden weder hare opwekkende tonen in onze gemeente hooren en kwam ons dus als een welkome bode de nadering van de heerlijke lente aankondigen. B ij het te 's-G ravenhage gehouden examen nuttige handwerken slaagde o. a. mej. W. M. N. van Eijk alhier. Bij de politie is terug te bekomen een langharige, zwartbonte hond (reu). Binnen twee 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Juist om 2.40 uren waren zij op de plaats der misdaad, heigeen dus zou bewijzen, dat Davidson denzelfden weg heeft genomen. Men weet, dat zijn lijk om 2.50 uren gevonden werd. De heer Lam- proye, heeft zich in al de huizen die in de nabij heid staan begeven, er de bewoners ondervraagd, en er eenige nuttige inlichtingen ingewonnen. Bij vernam, dat een persoon, die op den Ouden steen weg woont, meer van de zaak moest weten, doch uit vrees van zich last op den hals te halen, niet duif de spreken. De heer onderzoeksrechter deed Donderdag dezen man ontbieden. Hij legde de volgende verklaring af. »Op het uur der misdaad was ik in gezelschap van 5 personen op ongeveer 150 meters van >De Ster," wanneer ons twee personen voorbijgingen, waarvan een tamelijk groot was en een klak droeg, en de andere kleiner was en een bolhoed op had. Eenige oogenblikken nadien hoorden wij een schreeuw. Daar wij verder mets meer hoor- den, gaven wij op deze gebeurtenis geen aandacht meer. Kort nadien kwamen ons nogmaals twee mannen voorbijgeloopen, waarvan wij een her kenden als zijnde een der twee personen, die ons eenige minuten vroeger voorbij waren gegaan. Hen andere hadden wij nog niet gezien. Hij was gekleed met een kort vest en een bolhoed." Deze verklaring had voor gevolg, dat Vrijdag voormiddag twee personen van Berchem aange houden werdeneen diamantslijper en een met selaar. Laatstgenoemde werd na ondervraging terug in vrijheid gelaten. De ve dachte diamant slijper werd opgesloten. Al zijn kleederen werden in beslag genomen. Tot viermaal toe gaf hij een alibi op, dat onjuist bevonden werd." millioen lires voor bef leger, 30 millioen lires voor de vloot en 35 millioen lires voor verschillende uitgaven openen, kraoht van wet verkrijgen. CONSTANTINOPEL, 25 Febr. Den 23steii dezer zou een Italiaansch oorlogsschip eenige schoten hehben gelost tegen de stad Millas, in het vilaje-t Smyrna. Giste r-m iddag is door een drietal jongens van een snoepwinkel in het Broersveld de ruit weggenomen door de stopverf te verwij deren. Zij hebben daarna voor een bedrag van f 9.50 aan chocolade uit de vitrine ontvreemd. Terwijl giste r-m iddag aan den Maaskant getennist werd, hebben jongens van een rijwiel van een der spelers de ventils weg genomen, waardoor de band.leeggeloopen is. Heden-middag 2 ureis het paard gespannen voor een wagen staande voor een winkel in het Broersveld, op hol gegaan en eerst nabij de Hoogstraat weer tot staan gebracht. Er hadden geen ongelukken plaats. Het ongeluk by den Parkschouwburg te Amsterdam. De toestand van de beide werklieden die Za- tei dagmiddag van het dak der Parkschouwburg naar beneden stortten, is zoodanig, dat de een J. Lauterslager nog steeds buiten kennis i§, terwijl de tweede E. Vaarmeyer stervend is. Duitsche my nwerkers. BERLIJN, 25 Februari. In het Roerbekken zijn heden niet minder dan twintig vergaderingen van mijnwerkers gehouden om den toestand in de mijnindustrie te bespreken. In een vergade ring te Oberhausen verklaarde de Rijksdagaf gevaardigde Sachse, dat loonsverhooging noodza kelijk was. Hij ontkende, dat de beweging in het Roerbekken slechts ten doel had den Engelschen mijnwerkers te hulp te komen. Nooit verlangden de Engelsche mijnwerkers van de Duitsche een sympathie-staking. Geen tijd is echter geschikter tot het stellen van looneischen dan de huidige. De mijnwerkers namen in alle vergaderingen een gelijkluidende motie aan, waarin gezegd wordt, dat de loonsverhoogingen, die tot nu toe plaats hadden, niet evenredig zjjn met de stijging der pryzen van de levensmiddelen. Indien de ver wachtingen der mijnwerkers teleurgesteld worden, hebben de drie vereenigingen de opdracht, die stappen te doen, welke in het belang der werk lieden gewenscht fijn. Alle bijeenkomsten hadden een kalm verloop- Treurig ongeluk. OVIEDO (Spanje), 26 Februari. Te Langreo overreed een wagen een groep kinderen vier van hen werden gedood en twee gewond. De alom bekende autoriteit op het gebied van spijsverterings-ziekten, prof. von Leube, schryft: Het natuurlijke Franz Josef-bitterwater brengt zelfs bij personen met prikkelbaren darm pynloozen stoelgang teweeg. De kindermoord te Beek. Nader meldt men uit Arnhem Ten einde de kinderen te onttrekken aan on- gewenschte invloeuen, die hun verklaringen zou den kunnen beïnvloeden heeft men den achtja rigen Reinier Hanjes en zijn tienjarig broertje Jan aan de ouderlijke macht onttrokken en naar het christelijk volkslogement Welkom" te Arn hem gebracht. Valsche munters. Te Herzogenrath is de politie, naar aan de »L. K." gemeld wordt, dezer dagen een bende valsche munters op het spoor gekomen, die hun bedrijf in een Nederlandsche gemeente in de buurt hebben uitgeoefend. Aangehouden. In verband met het vinden van het lijk van een bejaard persoon in een sloot nabij Munnekezijl is aangehouden de zwervende koopman v. d. H. Bij een sneeuwstorm in het Russische gouvernement Omsk zijn 222 menschen van koude omgekomen, Vergiftiging. De directie van de instruc- tieschool te Potsdam voor onderofficieren deelt mede, dat gisteren in den loop van den middag en nacht ongeveer 180 man onder verschijnselen van koorts achtigemaag- en darmkatarrh ziek zijn geworden. De oorzaak wordt in den middagpot van 22 Februari gezoeht. De toestand der zieken is over het algemeen gunstig, in geen enkel geval was opname in het lazaret noodig. De moord te Antwerpen. Volgens »De Nieuwe Gazet" te Antwerpen hebben twee arres taties plaats gehad in verband met den moord op den commissionnair in diamanten Davidson aldaar. Een der gearresteerden, een metselaar, is weder in vrijheid gelaten, de ander, een diamantslijper, in verzekerde bewaring gehouden. We lezen in »De Nieuwe Gazet" Volgens het schijnt, zou er eindelijk eenig licht in de geheimzinnige zaak van Wilryck ko men. De heer onderzoeksrechter Lamproye, ver gezeld door zijn griffier, heeft zich Maandag nogmaals naar Wilryck begeven. Zij legden den- zelfden weg af dien Davidson moet genomen hebben om op de plaats te komen waar de moord plaats greep. Op hetzelfde uur dat Davidson aan de Middenstatie den tram nam, hebben de ma gistraat en zijn griffier, de heer Gallemaert, ook den tram genomen. Zij stapten af aan den stil stand der Nottebohmlei en volgden alsdan den landweg die naar het vOosterveld" leidt, De oorlog tusschen Italië en Turkye. De beschieting van Beiroet. CONSTANTINOPEL, 25 Februari. De verliezen, door de granaten der Italianen aangericht, zijn zonder uitzondering onder de bemanning der ïurk- st'he oorlogsschepen en onder de nieuwsgierigen, die zich op de 'kaden bevonden. Volgens de laat ste berichten werden dertig personen gedood en ongeveer honderd gewond. Alle gebouwen on in stellingen van vreemdelingen zijn onbeschadigd gebleven. BEIROET, 25 Febr. In tegenstelling! met do eerste berichten wordt gemeld, dat de Russische onderdaan niet gedood, maar gewond is. De Turk- stihe regeering gaf den vali bevel maatregelen te nemen om voor de veiligheid der vreemdelingen te zorgen. CONSTANTINOPEL, 25 Februari. Een telegram van den vali van Beiroet meldt, dat het' aantal gewonden officieel op 95 werd vastgesteld. In de stad werd geen schade aangericht. ROME, 25 Februari. Admiraal Favarelli seint, dat een bombardement van Beiroet absoluut tegen gesproken moet worden. Slechts de kanonneerboot „Amillah" en eein torpedoboot werden in den grond geboord. De admiraal verklaart verder, dat het vuur eerst geopend werd 9 uur nadat de sommatie tot overgave' onbeantwoord gebleven was. PARIJS, 25 Februari. Onmiddellijk na het ver nemen van het incident te Beiroet gaf ae Fran- sche regtering a,an den kruiser „Amiral Charner" hevel om naar Beiroet te gaan, om in gevaj van wanordelijkheden voor de veiligheid der Fran- sc'hen zorg te dragen. MALTA, 26 Februari. De Engelsche kruiser „Lancaster" heeft bevel gekregen met verzegelde orders te vertrekken. Men gelooft, dat de kruistir naar Beiroet is gestoomd. CONSTANTINOPEL, 25 Februari. Tot de ver banning van alle Italianen in Syrië en Palestina is besloten. Slechts de religieusen, die de bescher ming van Frankrijk genieten, zijin uitgezonderd. Een termijn van veertien dagen wordt aan de verbannen Italianen toegestaan. CONSTANTINOPEL, 26 Febr. De regeering seinde het besluit tot uitzetting der Italianen aan de gouverneurs van ffeiroet, Damascus, Aleppo en Jeruzalem, en deelde het denzelfden avond mede aan den Duitschen gezant. Zij droeg tevens aan haar gezanten in het buitenland op dit besluit mede te deelen aan de mogendheden, en daarbij tevens in herinnering te brengen hoeveel gema tigdheid Turkije toonde sedert het begin der vijandelijkheden, en er op te wijzen, dat de Ita lianen thans slechts uit twee vilayets worden uitgewezen. CONSTANTINOPEL, 26 Febr. Uit Beiroet wordt gemeld dat 50 man der equipage van de »Aou Yllah" ontbraken. TOBROEK, 25 Februari. Gisteren werden twiee vijandelijke colonnes, die in den omtrek van het ten Zuidwesten der stad gelegen fort een verken ningstocht deden, teruggeslagen. Aan de zijde der Italianen werd geen verlies geleden. ROME, 25 Febr. De minister van Financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp, waarbij die besluiten, die; een buitengewoon ctediet van 140 BEURS VAN SCHIEDAM, 26 Feb. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit ds Kamer van Koophandel voor de Beurs. 22 Feb. 23 Feb. I 24 Feb. I 26 Feb. 115% f 151/, J f 15% I f 15y, per Hectoliter zonder tast en zonder belasting, flament ie Commissie voor. de noteering B, A. I. SEITTKAMPF, Moutwijn:, Je never: Amsterdamsche proef.: S p e 1 i n g 24 Feb 26 Feb. 15i/» 19% 21— 1.80. Stemming op hedenzonder zaken. 15% 21 1.80. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Spiritus. 24 Feb. f27y» a f28- f 22% a f22*/. f 13a f Stemming op hedenprijshoudend. 26 Feb. f27y» a f28— f221/, a f 22*/, f13a f- PARIJS, 24 Febr. t co -a 'u U S,JgedruktPer hectoliter per Febr. fr. 62 50 betaald, per Maart fr. 62.50 a 62.-5 dito per Maart. April tr. 62.50 a 62.25 dito, per 4 md. van Mei fr. 62.75 dito, per 4 laatste md. fr. 52 dito, per 3 md. van Oct. fr. 50 dito. NE.W-YORK. M a i sWestern in loco 24 Febr. 72 y9 23 Febr. 72%. 72 CHICAGO. Mai s Mei Juli Sept. Dec. 24 Febr. 68*/., 67'/* 67 23 Febr. 68% 68% 68 Rogge prijsh. Loco 24 Febr. 90 23 Febr. 90 ROTTERDAM, 26 Feb. Op de veeirfarkt van heden waren aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere en 239 vette runderen, 87 vette en graskalve ren, nuchtere kalveren, 320 schaap of lam. 1273 varkens. De pryzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 78 a 80 ct2e kw. 74 3e kw. 68 a ct., ossen le kw. 76, 2e kw! 72 3e kw. 66 ct.. stieren lekw. '2e kw 3e kw. ct.,kalveren lekw. 120,125, 2e kw 110* a 100, schapen le kw. 56, 54, 2e kw. 50,3ekw. ct, lammeren le kw. 60—, 2e kw. 58 3e kw. a ct., varkens le kw. 57, 60, 2e kw. 56 52, licht soort 44 a 47 ct. Handel in koeien traag, in varkens goed. Vlasmark t. Vlassteenstuiver, Holl. geel steenstuivers prijs Wit 900 steen 34— 42 stuivers Blauw 9700 steen le kw. 44—62 stuivers, Groningsch 1600 steen 38 53. Zaadmark t. Karweizaad f16.a 16 50 Lynzaad (voer) f 18. a f 17.(zaai) f 13.50 a f14.— Koolzaad f2 .50 a 22.—. Handel in karweizaad vast, in zaaizaad slap. Aardappelen. Geldersche blauwen, f2.50 a 2.70, Zeeuwsch. blauwen, f3.30 a f370; Zeeuwsche eigenh. f2.50 a f2.70 Zeeuwsche bonten t3.40 a f3.60. Tamelyke aanvoer en vraag Ei erenmarkt. Overmaasche f6.20 a f6 40; Zeeuwsche f5 80 f6.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3