Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's 1 De beste voor den prijs 35ste Jaargang. Vrijdag 1 Waart 1912. No. 10258. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. een Onderwijzer Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Het Spookkasteel Ferré tï k0mmt do° gr0°' Ieder die een proef If neemt met zal tevreden zijn enj moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. 1.50 y4Kj./0.42i - 0.80 V\0-0.18 ue roovers van het kasteel d'Herneuse. M ,kljk Je m'e 200 aan vroeS bij- ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uijerst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gezien het verzoek van de Coöperatieve Ver- eeniging: „Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den rrovincialen Zuid-Holiand- schen Boerenbond" om vergunning tot het uit breiden van den Stoommolen jNederlandaan de Nieuwe Haven nos. 105-109, kadaster Sectie M, nos. 1680, 1679, 1678, zullende als beweegkracht worden aangewend twee stoommachines, respec tievelijk van 450 en 30 P.K., met vier stoom ketels elk van 105 M2 verwarmingsoppervlak. Overw gende, dat wegens onvolledigheid en tegenspraak in de stukken dit verzoek voor geen beschikking vatbaar is Gelet op de bepalingen der Hinderwet Besluiten: Genoemde aanvrage buiten verdere behandeling te stellen. Schiedam, 29 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis dat de Singel (tus- schen Korte Singelstraat en 2e Tuinsingel) voor het verkeer met rij- en voertuigen, weder is opengesteld. Schiedam, 1 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan L. Vervoort, en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener Yischrookerg in het pand staande aan de Helle- voetsche straat, kadaster Sectie M. no. 1814. Schiedam, 29 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedami Doen te weten le. Dat de Raad in zijne openbare vergadering van den 12den December 1911 heeft vastgesteld de volgende VERORDENING tot wijziging der verordening tot heffing van een recht onder den naana van Haven geld (Gemeenteblad no. 11 van 19U7). 2e. Dat deze verordening is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 22sten Februari 1912, no. 1911, no. 19. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERUIGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de openbare school 0 te Schiedam (Hoofd de heer A. Baan) wordt gevraagd: in het bezit der Hoofdakte en den leeftijd van 23 jaar bereikt hebnende. De aanvangsjaarwedde van 1550 wordt ver hoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen met f 25, voor de akte handteekenen met f 50, voor de hoofdakte met f2u0, en voor 2, 4, 6, s' 13, 16, 19 en 22 jarigen dienst bij het lager' onderwijs met f50 voor ieder tijdvak. De vergoeding voor huishuur voor gehuwde onderwijzers boven 28 jaren bedraagt 1125 per jaar. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 22 Maart a.s. De Sollicitanten worden verzocht in hun adres te willen opgeven aan welke school zij werkzaam zijn of aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. (De Sollicitanten in het bezit der Hoofdakte en den leeftijd van 23 jaar bereikt hebbende die zich reeds aanmeldden voor school G, worden als Sollicitanten voor bovengenoemde vacature aan- gemerkt.) n 0F Naar het Fransch van Noël Gaulois. 49) j Ha! dat wil ik wel doen, vriend, Maar n moet ge in mijn dienst treden. Als ge vir.o^nS-^. bliJven- zult ge van alles in over- vin<?eih Pld en een goed leven en zult ge gelegenheid hebben u met den grooten Fer- re te meten. - De groote Ferré, zegt gij Komaan, ik kasteel11 'Ult kapitein' ik bllJf °P het Uitstekend, kameraad. Ge zult u er niet er beklagen, dat ge er binnen gekomen zijt. p Ik hoop het en wensch slecht één ding niet meer uit te vertrekken. Dat ligt slechts aan ul w-iu i miss?bien niet geheel en al. VerintoJ? half dronken was, had zijn plaats door v i.en am vo.or den man te staan, die Hii h],af°uCa 200 vrieRdelijk ontvangen werd. zich omkeS.200 aankijken> dat de onbekende DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Ascari 's. De oorlogscorrespondent van de Temps" seint In militaire kringen worden met gespannen aandacht de manoeuvres der Ascari's gevolgd (Ascari's zijn zwarte troepen uit Erythrea), die onlangs te Tripolis zijn aangekomen en een uiterst belangrijke afdeeling vormen met het oog op de operaties in de woestijn en den verkenningsdienst. Op zekeren morgen bijvoorbeeld trokken de As cari's ter verkenning uit Gargaresj in de richting van Zanzour op en het was merkwaardig te zien met welke gemakkelijkheid zij zich achter de duinen verspreidden en, nu weer te voorschijn komend, dan weer verdwijnend in westelijke rich ting voortrukten. Door hun geschreeuw en hun onophoudelijk vuren waren de Turken en Arabie ren van meening, dat er een geregelde aanval op hen gedaan weid Ongeveer 500 Arabieren ver lieten hun loopgraven om de Ascari's te vervolgen. De Italiaansche artillerie, die van verre de be wegingen der Ascari's volgde, begon daarop een krachtig en welgemikt vuur op de Arabieren, die zich onmiddellijk in wanorde terugtrokken en enkele verliezen leden. Men heeft ook geprobeerd de Ascari's, met het oog op den verkenningsdienst, met de Italiaansche cavalerie te vereenigen. De proefnemingen zijn uitstekend geslaagd. Daarna heeft men nog inte ressante proeven genomen. Ten Zuiden van Ain Zara heeft men een verkenningsdienst georgani seerd, die aldus is samengesteld voorop gaat een detachement Ascari's, die vijf kilometer voorwaarts rukken, en achter dit detachement, op 5 K. M. afstand, komt bergartillerie en infanterie. Deze proef heeft geen onmiddellijk resultaat opgeleverd, want, ofschoon men 10 K. M. voorwaarts rukte, vertoonde de vijand zich niet en konden de As cari's met hen geen contact krijgen. Maar deze operatie is in zooverre van veel nut geweest, dat zij de volmaakte overeenstemming tusschen de manoeuvres van de Ascari's en die van de artil lerie en infanterie aangetoond heeft. De uitvoering van den aan de Italianen gestel den eisch om Turkije binnen 14 dagen te veria ten, terwijl zij anders uit het land gezet zouden worden, blijkt volgens den correspondent van de Kölnische Ztg. te Konstantinopel reeds op moei lijkheden te zullen stooten. Niet alleen de Italia nen doch ook hun schuldeischers zouden in ver scheidene gevallen getroffen worden en Turkije heeft bovendien voor het vervoer van alle onbe middelde personen te zorgen. Ook de oplossing van het, den grondeigendom betreffende vraag stuk zou slechts met geweld kunnen geschieden, wat niet zonder zekere voor Turkije onaangename gevolgen zou blijven, zooals de klachten der Ar meniërs aantoonen, die indertijd hun goederen verlaten moesten en deze nu terug verlangen. Het is daarom nog geenszins zeker, dat het ten slotte zeive°°was 'van 'Wuitsche z1j&ePnog'op "g&lnfêMï wijze verzet aangeteekend. ENGELAND. De toestand in zake de mijnwerkersstaking liet zich gisteravond hoopvoller aanzien en naar men meent, zijn de mijnwerkers bereid, de waarborgen, gegeven door de mijneigenaars in zake 't verlangde minimumloon aan te nemen. De minister-pres. Asquith publiceerde gisteravond een verklaring, waarin hij wijst op de ontzaglijke verantwoorde lijkheid, welke zij op zich laden, die een schikking verhinderen. Hij verklaarde, dat de regeering be sloten is de invoering van een minimum-loon te verzekeren. Lord Cromer heeft Woensdagavond in de Al- bert Hall te Londen voorgezeten in een groote betooging tegen vrouwenkiesrecht. Betuigingen van instemming waren ontvangen van Asquith, 'ord Lansdowne, Chamberlain en Walter-Long. De lordkanselier, lord Curzen, mej. Violet Mark ham, Lewis Harcourt en de bekende unionistische afgevaardigde F. E. Smith behoorden tot de spre kers. regeeringo.m. beklaagde hij zich over de Fran- sche pers of ten minste over het ongeduld van sommige dagbladen, die het Spaansche kabinet verwijlen doen over langzaamheid der onderhan delingen. Hij verklaart, dat Spanje haast maakt met het regelen der zaken en dat er van zijn kant van tegenhouden geen sprake is. Zoo was Spanje niet de oorzaak van het oponthoud der onderhandelingen, toen de heer Geoffray naar Parijs ontboden werd, en ook nu nog kunnen de vertragingen der Spaansche regeering niet gewe ten worden. Men was overeengekomen, zeide Canalejas, tij dens de eerste besprekingen de bestuurskwestie te behandelen, waarna die der invloedsfeeren aan de beurt zou komen. Deze volgorde werd trouwens ook bij de Berlijnsche Marokko onderhandelingen in acht genomen. Wat betreft de grensregeling, door Frankrijk voorgesteld, betwijfelt Spanje, of het de Fransche voorstellen kan aanvaarden, daar men na bestu deering der kaart tot het resultaat komt, dat het Spaansche grondgebied wordt teruggebracht tot 6000 vierkante kilometer, zijnde een kwart gedeelte na de onderhandeling van 1904. Dat is de huidige stand der onderhandelingen. Het Spaansche kabinet verlangt naar een oplos sing, zonder echter de rechten en belangen van Spanje over het hoofd te zien. Canalejas voegt daarbij, dat de datum van de eerstvolgende con- fereties afhangt van het antwoord van Geoffray op het Spaansche tegen-voorstel, alsook van de Waarlijk Ya I Wahrlich I En ich zeg u, dat gij een dwaze pocher zijt! Omdat Omdat ich, het niet kon en gij.,., gij.... dat zou me niet veel moeite kosten. Ik zou graag zien, hoe ge het er af zoudt brengen. Tarteifle Gij veracht mij Wilhelmkwam de kapitein tusschen- beiden. Laat hem begaan, zeide de onbekende. Vooruit, ik sta u, ging hij voort tot den Duit schei, en toen deze aarzelde hem aan te val len zeide hijzijt gij nu niet een dwaze po cher Achbromde Wilhelm en hij wierp zich vooiuit met gebalde vuisten en gebogen hoofd. De man stond stevig op de been en week niet toen hij den schok kreeu. Hij was een weinig op zy gegaan om het hoofd van den Duitschei niet voor de volle borst te krijgen en met een juiste beweging greep hij zijne pol sen, die hij stevig vasthield. Hij drukte ze te gen zijn lichaam en lichtte hem zachtjes van den grond op vervolgens wierp hij hem over de tafel en de verbaasde drinkebroers in den haard, waarin een groot eikenblok lag te bran den. Wilhelm, die verdoofd was door den schok bleef een paar seconden liggen en sprong toen brullend en met verbrande haren en baard uit FRANKRIJK. De Fransch-Spaansche Marokko-onderhandelin-. gen willen niet vlotten. De besprekingen zijn ge heim en de juiste oorzaken, die een vergelijk in den weg staan, kent men. Tegenover de Madrid- sche correspondent van de d Figaro", verdedigde de Spaansche minister-president de houding zijner den haard. Hij liep opnieuw naar den onbekende, die zich ermede tevreden stelde hem bij iederen aanval een eind weg te werpen. De Duitscher schuimbekte, het bloed liep uit zijn mond en zijn gezicht was opgezwollen. Stil toch, lomperd, zeide zijn tegenstander. Zult ge me dwingen je te wurgen Pas op Eindelijk afgemat en gewond viel Wilhelm vloekend en tierend op den grond. AchIch bin verslagen, maar dat zegt iets. Ge hebt gelogen, gij zijt nicht tegen Ferrè opgewassen. Hij staat er drie, vier, ja tien als gij 7 Zoozoo! dacht degene, die den groote Duitscher zoo toegetakeld had het schijnt dat Ferré de bewondering van deze onmenschen heeft weten te verwerven. Een leelijke kerel, met rood uiterlyk greep zijn hand en schudde die, vol enthousiasme uitroepend Aoh! gij zijt zeer buitengewoon.... hoe zeidet ge ook weer... aohl buitengewoon krach tig. aoh yes!. Op deze wijze gaf sir John te kennen, hoe dit gevecht hem vermaakt had. Na zij laatste aoh yes 1 had hij den mond ver geopend en weer gesloten, terwijl hij het hoofd boog en zijn kaken tegen elkaar deed klapperen. Als het u aangenaam is. wil ik met u gaarne het onderhoud voortzetten, dat ik met uw kameraad begonnen ben. Dat zouden er Cacao twee minder zijn, voegde hij er zachtjes bij. en een Engelschmandat zou my dubbel plezier doen. Aohno, ik wil niet, antwoordde sir John levendig. Genoeg, kameraad, zeide Valrocca. Ge hebt de kracht van uw spieren getoond en ge zult toch, hoop ik, niet van plan zijn al mijne mannen neer te leggen. Er zijn er veel, kapitein Zij zullen uwe vrienden zijn Dat is meer, dan ik verlang De komst van La Ribotte maakte een einde aan dit onderhoud. Binnen een uur zal kapitein Maugrabm op het kasteel zijn. Goed kameraad. Ge kunt nu met ons drinken zooveel ge wilt, of naar den jood gaan en hem laten zingen, zooais gij vei kiest. Ik zal mijn tien duizend fiancs kiijgenj De luitenant van Valrocca vertrok haastig. Ik geloof, dat als ik mijn tien duizend francs wil zien, zeide hij tot zich-zelven, ik moet zorgen dat ik ze aanstonds krijg, want de kapitein kon zijn woord wel eens terugnemen, als hij de tijding hoort, die Maugrabin hem zal mededeelen... Le Truand is niet opgehangen I Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1