Dagblad voor Schiedam en Omstreken. VAN HOUTEN DE VOLKSDRANK DE BESTE MOOR DEN PRIJS 35ste Jaargang. Woensdag 6 Maart 1912 i\o. 10262. cjefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar 1 Kg f 1.50 - 0.80 - 0.42% - 0.18 VIERKANTE BUSSEN Buitenlandse!* Nieuws. Verspreide berichte». Mo„ ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand '45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanelles Gedurende den nacht is de doortocht door de Dardanelles aan handelsschepen, die van de Egeï- sche Zee komen en zich naaf de Zwarte Zee begeven of omgekeerd, verboden. De heilige oorlog in Som a 1 i 1 an d. Een telegram uit Constantinopel meldt: De afgevaardigde van het district Yemen deel de aan den minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de sultan van Somaliland aan de Italia nen den heiligen oorlog heeft verklaard. Nieuwe k r ij g s b e d r ij1 v e n. De „Agencia Stefani" meldt dd. 5 Maart: Gistermorgen trok een bataljon Askari's uit Erythrea met een afdeeling cavalerie en een troep kameelruiters van uit Tripolis op over Aïn-Zara naar Bil el Toerk, om een plaatsje, dat Bir Re- dancenif genoemd wordt, te verkennen. Men nam namelijk aan, dat Van hieruit Turken en Arabieren des nachts Aïn-Zara door beschieting veron.rust hadden en plunderaars naar de oase van Tadzjoera getrokken waren. Men vond de plaats verlaten. Er waren echter sporen, dat er kort te voren etn kamp geweest was. Tegen 11 uur des morgens werd plotseling de compagnie, die den rechtervleugel vormde, door 300 Arabieren aangevallen, die blijkbaar voorne mens waren den rechtervleugel van het bataljon om te trekken om het den terugtocht naar Aïn- Zara af te snijden. Le compagnie nam den strijd onmiddellijk met kracht op, maar daar de vijand voortdurend versterking' kreeg en zijn omtrek kende beweging met volharding doorzette, gaf de commandant achtereenvolgens nevel aan verschil lende compagnies om den bedreigden rechter vleugel te versterken en zoo de manoeuvre van den vijand te verijdelen. De strijd duurde rot 5 uur 's middags. Toen gelukte het den Askari's een sterke stelling te vinden, waar zij zich orde nen en den vijand tot den terugtocht dwingen konden. Het bataljon keerde des nachts naar Aïn-Zara en van daar naar Tripolis terug, en hradhit 9 dooden en 28 gewonden mede, dat het in den loop van den dag verloren had en even eens hun wapens en schietvoorraad. De verlie zen van den vijand bedroegen meer dan 100 dooden. DUITSCHLAND. Het „Berliner Tageblatt" brenjgt wederom een artikel over nieuwe monopolies van de Duitscihe regeering. Daarin wordt gezegd, dat hel rijksmi nisterie van Financiën overwogen heeft, om de vermeerdering der leger- en vTootuitgaven te dek ken met een of ander monopolie. In een onder houd van den staatssecretaris Wermuth met ver schillende parlementsleden, dat Zaterdag gehou den werd, is de Kwestie uitvoerig bespreken ge worden. Wermuth zou zich speciaal tot de leden van de nationaal-liberale partij en hel. centrum gewend hebben, doch er nog1 niet met de con servatieven over gesproken hebben. Men heeft vier verschillende monopolies op het oog, n.l. een petroleum-, een kali-, een spiritus- en een luci fersmonopolie. De sommen, welke mén uit deze monopolies hoopt te trekken, worden om te be ginnen nog' al laag geschat, n.l. 60 miilioen Mark. Later, meent het „Berliner Tageblatt", zouden de duimschroeven aangezet kunnen worden. De na- tionaal-liberalen zouden zich voor een petroleum- monopolie hebben verklaard. Wanneer dan de vrijzinnigen er tegen zijn, gelooft men, dat de regeering de conservatieven tot dien maatregel zal kunnen overhalen. Naar de „Tagliche Rundschau" verneemt, bestaat het plan de Duitsche verkenningsvloot, die uit 4 groote en 6 kleine kruisers bestaat, van Kiel naar Wilhelmshaven te verplaatsen en voor goed in de Noordzee te laten blijven. De 4 groote kruipers zijn ae Roon, de Moltke, de von der Tann en de Yorck. Deze maatregel zou verband houden met de taktiek van Engeland, dat in de laatste jaren een geweldig© vloot in de Noordzee verzameld heeft; het plan zou reeds eenige jaren hebben bestaan. Met de betrekkingen tusschen Engeland en Diuitschland echter, zoo heet het, heeft deze maatregel niets te maken. Aan de „Berliner Zeitung am Mittag" wordt uit Cuxhaven gemeld: Maandagmiddag betrad een fortwachter een kleine niet altijd bezette oever- batterij achter Kugelba.ke, aan den mond van de Elbe. Op dat oogenhlik kwamen hem twee net gokleede heerern tegen, die snel trachtten te ont vluchten. Een ervan hield hij aan, maar deze zette hem een revolver op de borst en dreigde te schieten, als hij hem niet onmiddellijk losliet. De wachter liet los en beide vreemdelingen gin gen nu op de vlucht. Vóór hij hulp had kunnen roepen was er reeds te veel tijd verloren gegaan en men heeft hun spoor niet meer kunnen vol gen. Het signalement, dat de wachter opgaf, was zeer onvoldoende. De geheele zaak wordt nog belangwekkender doordat de Keizer Donderdag' in de buurt van' Kugelbake inspectie zal houden. Van ambtelijke zijde wil men niets zeggen over bet gebeurde. ENGELAND. De geheele pers laakt de uitspattingen der kies rechtvrouwen en bepleit het nemen van stren gere maatregelen1 daartegen. De uitspattingen heb ben intusschen reeds een teigenbetooging uitge lokt van tegenstanders der kiesrechtvrouwen, die in haar hoofdkwartier en haar drukkerij de ruiten zijn gaan ingooien. De „Daily Chronicle" vernam, dat zevenhon derd kiesrechtvrouwen uit de provincie naar Lon den zullen gaan om daar den veldtocht voort re zetten. De Londensche vrouwen hebben gister avond hun eindaanval op het parlements-gebouw uitgevoerd. Dertig strijdlust,'igen stapten legem half elf uit. een motor-'bus nabij hot portenentspl oin, waar ze toon maar dadelijk op de daar opgestelde poütie-macht aanvielen.' Na een kort, maar vinnig gevecht, waaraan ook het gepeupel deelnam, wer den ze overmand en ingerekend. Het Britschie Museum blijft tot nader bericht gesloten uit vrees, dat kiesrechtvrouwen zullen trachten kunstvoorwerpen tie beschadigen. Er zijn gister twee kiesrechtvrouwen veroor deeld tot twee maanden dwangarbeid. Tot dusver waren kiesrechtvrouwen alleen maar tot opsluiting veroordeeld. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat er onder de Mantsjoes een terroristische organi satie bestaat, die propagandisten naar verscheiden belangrijke plaatsen zendt om daar de troepen tot muiterij aan te zetten. De muiterij onder de Mantsjoe-soldatea neemt toe. De muiters hebben beambten vermoord. Onder de Kara-Kirgiezen bestaat gisting. De Russisch consul in Tientsin heeft naar aan leiding van de onlusten der laatste dagen pn. van de vijandige stemming1 tegen de buitenlanders verzocht, troepen te sturen ter bescherming van de Russische kolonie. Het plan is, drie compagnieën van do grens wacht te sturen. De „Times" verneemt uit Peking, dat zeishon derd man buitenlandsche troepen (Engelschen, Franschen, Amerikanen en Japanners) te Peking zijn aangekomen, terwijl 1000 man Jap arische troepen uit Port Arthur heden te Tiëntsin ver wacht worden. Het feit dat de Chimeescbe troepen Peking heb ben verlaten, heeft gemaakt, dat da Maritsjoe- soldaten daar nu in de meerderheid zijn. Er bevinden ziclh in Peking thans slechts 5500 map Cihineesche troepen, tegenover 18,000 man Mant- sjoe-soldaten, ongerekend nog de brigade Mants- joe-troepen, die in het zomerpaleis gelegerd is. Er is een republikeinsche troon-pretendent ver rezen, markies Tsjoetsjengtoe, rechtstreeks afstam meling van keizer Wanli, uit de Ming-dynastie. Het heet, dat hij' een schrandere, wèlbelezen Chi nees is, die veel aanhang bezit in de staten An- hoèi, floepei. Zijn candidatuur zou wel kunnen slagen, wanneer hij het leger op zijn hand krijgt. De „Times" verneemt uit Nanking, dat de voor- loopige revolutionaire regeering aldaar een tele- gram gestuurd heeft aan de buitenlandsche ge zanten te Peking, waarin zij de jonste gebeur tenissen betreurt en aankondigt, dat maatregelen zullen worden genomen om Joeansjikai te steu nen, door het «enden van republikeinsche troe pen uit Zuid-China, aan welke troepen de soldij betaald is. Maar blijkbaar zullen die troepen niet in staat zijn om Peking spoedig' te bereiken, tenzij de spoorwegen weer behoorlijk functionneeren. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de telkens inkomende berichten, het buiten twij fel stellen, dat er in de Kansoe-provinciën en in Sjensi en. Sjansi een vreeselijke bandeloosheid heerscht. Er heerscht daar een militair terroris me, dat Joeansjikai overal tot onimaciht doemt, zelfs in Peking. AMERIKA. "VVij hebben al meer de aandacht gevestigd op het feit, dat ook in de Vereenigde Staten een groote kolenstakingi dreigt. De „Times" van Maan dag bevat daarover nog het volgende telegram uit New York Tengevolge van de Engelsche kolenstaking' en do mogelijke meerdere vraag daardoor naar Am-e- ri'kaansche kolen, voor Engelsche rekening, met het oog ook op de vrees voor een staking vm de Amerikaansche mijnwerkers in de anthraciet- en vetkooldistricten,- loepen de prijzen op. De overeenkomsten tusschen de nnthraciel- en vetkoolwerkers en de mijneigenaren loopen 31 Maart af, en volgens de huidige aanwijzingen zul len tenzij er vóór dien tijd een vergelijk kan worden getroffen de valkbonden de staking be velen. De werkgevers in de anthraciet-districten zijn overeengekomen, Dinsdag (gister) te New York bijeen te komen, ten einde de eischen der mijn- welkers te onderzoeken en een voorbereiding te treffen voor een gemeenschappelijke beraadsla ging met de vertegenwoordigers van de mijnwer kers. Vóór die bijeenkomsten zullen hebben plaats gehad, weigeren de werkgevers zich over de han gende kwesties uit te laten; maar enkele hoofd- eischen van de werkers zijn zóó radicaal en zóó arbitrair, dat een inwilliging door de werk gevers hoogst onwaarschijnlijk is. Hun eischen houden o. m. inde erkenning' van de vakbondon en een vrijwel algeememe loonsverhooging van 20 pet. De werkgevers hebben zich reeds ge rui men tijd voorbereid op een mogelijke staking, ein vol gens de berichten hebben zij gezorgd voor de .bijeenbreniging van aanzienlijke voorraden anthra ciet. Maar de juiste hoeveelheid is niet bekend. Het is een allicht veelbeteekenend feit, dat som mige ambtenaren in het spoorweg- en antbraciet- vak hun vrienden in het geheim den raad geven, voor huiselijke doeleinden als anderszins onmid dellijk' anthraciet in te slaan. Of de mijnwerkers op al bun eischen zullen staan, is zeer de vraag. De voormannen der mijnwerkers in de vetkoot- districten en hun werkgevers zullen waarschijnlijk Dinsdag over een week te Chicago samenkomen, om over een verlenging van de afloopende con tracten te onderhandelen. De vetkoolwerkers stel len dezelfde eischen als de anthraciet-werkers. Te Parijs zijn uit verschillende streken van Frankrijk, vooral uit het noordwesten, berichten ontvangen van schade en hinder door hevige stormen verooorzaakt. De telegrafische en telefo nische gemeenschap met Engeland is of geheel onderbroken of wordt zwak onderhouden. Een hevige wervelstorm heeft in het Kanaal gewoed alom belangrijke schade veroorzakend. De stoomboot »Duchesse-de Guisse", te Havre op de reede gemeerd, is van haar anker geslagen en gestrand De storm bleef gisteren nog hevig woe den. Vier artisten van den schouwburg te Angers (Frankrijk), waaronder twee Belgen, waren met een boot uit visschen gegaan, hoewel de rivier y2 (104) RON A Cacao TfTMIffT Wnmnirr* r\r\r\r+

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1