Dagblad voor Schiedam Van houtcn's Cacao 35ste Jaarffanc. No. 10264. voor den prijs. De Volksdrank bij uitnemendheid. '4 Offideele berichten. Kennisgeving. Baitenlandsch Nieuws^ FE UIL LET ON. Het Spookkasteel PRACHTIGE KWALITEIT ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden £1.35 per inaand 4^i «a week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2. per Kwartaal. Abmummenten^or^e^dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 0.rgt?Xn hralle boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: Gezien het verzoek van de flrma Kappelhol en Hoviugh, om ontheffing of wijziging van eemge voorwaarden waaronder aan haar bij dezerzijdsch besluit van 22 Februari jl. vergunning is verleend tot het oprichten eener machinale lak- en veri- fabriek in het pand, staande aan den Noordvest- singel no. 73, kadaster Sectie H. no. 235, gedre ven door een gasmotor van 12 P.K. dat voormeld verzoek op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 21 Maart a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie dei gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie met tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Maart 1912. Burgemeester en Wethouders mornoema M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. geschat55 lijken zijn alleen reeds in de nabij heid der Italiaansche stellingen gevonden. Een nader telegram uit Tripolis meldt: In het laatste gevecht bij Mergheb op den 5en dezer waren de aanvallen zeer talrijk en zeer hevigzij werden alleen door korte pauzen on derbroken. De Turken en Arabieren waren meer dan 500 man sterk. De aanvallen bereikten het hoogte punt van hevigheid tegen 11 uur 's avonds, toen de Turken den aanval ook uitstrekten tot het Oostelijke front van Homs. De artillerie schoot dikwijls op korten afstand- Gevangenen vertellen dat de Turken in geval van een verovering van Mergeb een gouden napoleon beloofd hadden aan iederen Arabier en 00 napo leons voor elk vermeesterd kanon. Dat zou de hevigheid en de verwoedheid van de aanvallen verklaren. RUSLAND. De mininisterraad heeft besloten een nieuw vlootprogram bij de Doema in te dienen, dat in de plaats zal treden van het bouw- protrram van 1910, dat nog met door de Doema behandeld is. Het nieuwe program ver langt een bedrag van 502.744,507 roebel, welke uitgaven over 5 jaren verdeeld worden. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Admiraal Aubry. De begrafenis van admiraal Aubry heeft gisteren te Rome op staatskosten plaats gehad. Aan het hoofd van den stoet gingen de Koning, de minis ters, de bureaux van Kamer en Senaat, admiraals, generaals, talrijke afgevaardigden en senatoren, en afgevaardigden van leger en vloot. De troepen van het garnizoen brachten de laatste eerbewijzen. In Tripolis. De correspondent van de »Temps te Tripolis seint, dat de militaire luchtschippers op grond van de eerste ervaringen roet de bestuurbare luchtschepen op Dinsdag jl. deze oneindig meer bruikbaar achten dan de vliegtuigen, wat de gemakkelijkheid van waarneming, de veiligheid der verkenning en de uitwerking van de gewor pen bommen betreft. De vliegtuigen maken schit terende vluchten mogelijk, doch stellen te leui met betrekking tot het verkrijgen van militaire inlichtingen en de uitwerking op de Arabieren. De bestuurbare luchtschepen schijnen beslissende resultaten op te leveren. Volgens door de Italianen ingewonnen inlich tingen wordt het aantal in het gevecht van den 5en dezer te Mergheb gesneuvelde Turken op 400 DUITSCHLAND. Maximiliaan Harden heeft gisteren in Dresden een redevoering gehouden over het onderwerp Oorlog of Vrede. Aan de »Lokal Anzeiger" worden daaruit de volgende bijzonderheden gemeld Hij verklaarde, dat Engeland volstrekt den wensch koesterde Duitschland als zijn gelijke te erkennen en alle verschillen op vreedzame wijze uit den weg te ruimen. Hij wist volstrekt zeker, dat de onderhandelingen over een overeenkomst, die thans tusschen Duitschland en Engeland hangende is, op het oogenblik niet gunstig staan. Duitsch land kon echter nog heel goed drie of zelfs vijf maanden wachten eer het verder ging met zijn bewapening. Deze rusttijd zou het land niet scha den, maar integendeel ten zeerste van nutte zijn. Duitschland had niets te vreezen en er was geen enkele reden, waarom het niet een politiek zou voeren, die van mannelijk zelfvertrouwen getuigde. Als echter de pogingen tot een overeenkomst, die thans in het werk gesteld worden, mislukten, dan was een oorlog tusschen beide Germaansche vol ken, onder medewerking van Frankrijk, onver mijdelijk. Het was een ramp voor Duitschland, dat men het steeds als vernederde voorstelde. Daardoor schaadde men zichzelf in de oogen van het buitenland ten zeerste. Harden's redevoering vond veel toejuiching. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Er is groote tegenstrijdigheid in de berichten van de couranten over de gisteren in verband met de staking te Londen gehouden besprekingen. De Daily News" verzekert, dat het langdurige gesprek van den eerste-minister met de mijnwer kersafgevaardigden schot gebracht heeft, omdat de laatsten zich over de veel besproken loonschaal uitgelaten hebben, wat ze tot dusver volstrekt geweigerd hadden. De »Daily Telegraph" verzekert daarentegen, dat de mijnwerkers-afgevaardigden al hun eischen handhaven, niettegenstaande de tusschenkomst der arbeiderspartij, wier aanvoer ders over de onbuigzaamheid der mijnwerkers niet gesticht zijn. Voorts zouden verscheidene mijn-eigenaars verklaard hebben, dat ze de toe zegging van invoering van een minimum-loon zullen terugnemen, tenzij de mijnwerkers spoedig een vergelijk weten tot stand te brengen. De Times wil geen beteekenis hechten aan de tegen strijdige couranten-berichten, daar de stand van za.ien te Londen feitelijk onveranderd gebleven is. Het blad bespeurt intusschen hoopvoller tee kenen in de provincies, waar de reactie tegen het absolutisme der mijnwerkers toeneemt, met alleen onder henzelven, maar vooral onder de arbeiders in andere takken van industrie, die door de sta king getroffen worden. De »Times' gelooft, dat de ontevredenen ten slotte een scheuring zullen ver oorzaken in den mijnwerkersbond, waarvan de ongerepte handhaving hoe langer zoo moeilijker zal worden. Nader wordt uit Londen geseind Van geene vorderingen in de richting van een vergelijk in zake de steenkoolstaking wordt tot op dit oogenblik bericht, ofschoon de Arbeidsraad, de Welsche mijneigenaars en het bestuur van mijnwerkers gister te Londen afzonderlijke bij eenkomsten gehouden hebben Een ambtenaar van het ministerie van handel heeft .echter verklaard, dat de hervatte onderhandelingen met de in het geschil betrokken partijen vorde ringen maken. Het bestuur van den boud van mijnwerkers heeft gister een bekend gemaakt besluit genomen, waarin het protesteert tegen de onjuiste kranten berichten over een vei deeldheid tusschen de mijn werkers en het bondsbestuur. Het bestuur ver klaart, dat het de voorstellen van den eersten minister met betrekking tot het minimum-loon eenstemmig verworpen heeft en die verwerping moet handhaven. Het loochent tevens, dat de Arbeiderspartg tusschenbeide is gekomen, ten einde den bond tot toegeeflijkheid te nopen. Naar men verneemt heeft de kolencrisis de plannen van den koning in die mate.gestoord» dat verscheidene voorgenomen afspraken niet de finitief gemaakt zullen worden zoolang de indu- strieele onrust in dezen akuten vorm voortduurt. De officieele bezoeken aan de vreemde hoven zijn voor bekendmaking gereed en zij zouden waar- j schijnlijk met betrekking tot het tijdstip reeds definitief vastgesteld zijn, waren de omstandig heden normaal geweest. Indien in den staat van zaken spoedig een verbetering intreedt, zullen deze en andere plannen waarschijnlijk niet be langrijk veranderd worden, doch indien de zaken vast blijven zitten, zal de uitvoering van enkele afspraken bijna zeker uitgesteld worden en andere zouden geheel opgegeven kunnen worden. Het is niet waarschijnlijk, dat er een verandering zal gemaakt worden met betrekking tot de staats- De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Franxch van Noël Gaulois. 54) Wat denk hij te doen? Ik weet er niets van, maar een aanval zal moeilijk gaan; er licht een talrijke troep onder de muren dat zijn de mannen van Avignon, die ons beloofd zijn ter versterking. 0 1 ja, die lui zonder huis of wetten 1 Zulke bondgenooten moet men maar dulden. Op! riep een der mannen, die Ferré.ont moet had en die nu kwam toeloopen. Men hoort op het kasteel een rumoer alsof zij aan 't vechten zijn. Ferré liep, gevolgd door Le Truand naar de post, die zij verlaten hadden. De donderende stem van Marcél werd boven de_ kreten van woede of van smart der bandieten, die hem aanvielen, uit gehoord. De reus sprong hij gend overeind. Gij kunt de poort voor u laten openen, riep hij tot Le Truand. Kom mee en laat me in het kasteel Daarna mag je doen watje wilt. Blijf hier, zeide Le TruandDe strijd is geéindig, ge komt nu te laat. Het was inderdaad weer stil geworden en alles wees erop, dat Marcel voor de overmacht had moeten zwichten. Zij hebben hem gedood! zeide de reus! Misschien Bij dit woord verliet Le Truand het boschje, waarachter hij gezeten was en ging naar de poort, zonder dat Ferré eenige moeite deed om hen tegen te houden. Nadat hij eenige woorden gewisseld had, werd de poort 'voor hem geopend en hij ging naar binnen. Mijnheer Marcel, zal hedennacht met dij ons komen zeide Guillaume aux Alouettes, ter wijl hij Ferré op den schouders sloeg, die als had hij zijn verstand verloren daar onbewegelijk stond. Dan zullen wij naar hem gaan. Hij heett me bevolen op hem te wachten tot het luiden van den „Angelus" morgenavond Als hij ge vangen genomen is, wat wij spoedig genoeg zullen weten, zal ik zien. wat we doen kunnen. Maar als hij morgenavond niet komt zullen wij ondanks den Avignonner, ondanks alles, den aanval wagen en hem bevrijden. Laten wij wachten 1 De tijd verliep en Le Truand kwam met terug. Plotseling verscheen hij naast Guillaume aux Alouettes en Ferrè, die hem niet hadden hooren aankomen. Hoe zijt ge er dan uitgekomen Ik wilde niet door de poort vertrekken, dan zou ik gevaar geloopen hebben gevangen genomen te worden, want mijn terugkeer heeft genoeg ontsteltenis gewekt, zoodat Valrocca eerst wel eens zou onderzocht hebben... Maar het valt niet moeilijk om over de wal led het kasteel te verlaten. Miir.heer Marcel? Hij leeft...- De kapitein wilde, dat hij gespaard bleef en zijn leven loopt dan geen onmiddelijk gevaarLaten we maar teiug- trekken, we hebben hier toch niets te doen. We moeten ons nog laten dooden, ant woordde Ferrè. Waarom dappere menschen zonder nood zakelijkheid opofferen? vroeg Guillaume aux Alouettes. We zouden God op de proef stellen wanneer wij een zestigtal menschen waagden tegenover vierhonderd, die op hun hoede zijn. Trek gij dan terug. Laat mij alleen de genen, die me niet willen verlaten, vragen mij te helpen bii mijn onderneming. Ja! Dan zullen re allen u volgen! Wan- zij dan allen met u gedood zijn. welk nut zul len dan degenen die op ons rekenen daaruit trekken Zij zullen hunne beste verdedigers verloren hebben en dat is alles.... WachtVal rocca zal spoedig met zijn strijdmacht alleen overblijven en dan kunnen wij de kans wagen. Dan staan de partijen ongeveer gelijk. Maar morgen, hedennacht misschien nog, zal Marcel niet meer in leven zijn Neen, zeide Le Truand. Als ge den giaat en de zijnen wilt redden, moet ge geen bloed vin uw uwe vrienden vergieten. 'Ge hebt gelijk; ge moet geen oogenblik ver liezen om op tijd te komen. Tot den morgen loopen de gevangenen van Valrocca geen ge vaar, maar dan kan het ergste voor hen ge vreesd worden. Wat weet ge dan wel? De graaf en zijn dochter moeten morgen ter dood gebracht worden Zij zijn dus verloren, zeide Guillaume aux Alouettes, 'wanhopig over zijn onmacht in deze moeilijke omstandigheden. Er is een middel om hën te onttrekken, aan de haat van Valrocca. Hiervoor zijn Fené ^Ferré°legde 'zijne handen op de schouders van Le Truand, die onder dezen diuk boog en den reHerinneert°0gyn u*® ingang van den onder- aardschen ons ee,M s'" bl'acht hein?., 7oudt ge dien kunnen openbreken 1 Ferrè wees naar zijn bijl dien hij bij zich had Hij had hem teven een boom gezet en srreep hém nu beet, terwijl hij den vreeselijken hamer liet zien, die door den rug van het scherp gevormd werd. Wordt vervolgd OF RONA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1