Binnenland. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. 15 st. werkp. Ie s. pr. varieerende van f200 f300 20 2e f150—f200 25 3e f 60-f180 plichten, voor welke alle regelingen reeds getroffen zyn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche minister-president, die Woens dag-avond te Weenen is aangekomen, heeft daar een onderhoud gehad met den correspondent van de «Frankfuster Ztg." Graaf Khuen vertelde, wat men trouwens reeds weet, dat hij de ontslagaan vrage van het ministerie bracht, dat echter niet over het bewuste vergelijk met de Kossuth-partij valt; Noch de minister-president, noch de Koning meende, dat deze overeenkomst afbreuk deed aan de rechten van de kroon of aan de behoeften van den staat. Het ministerie treedt af, omdat men de legerwet, waarover sedert 8 maanden gestreden is, en die zonder het vier dagen na de bespreking van de overeenkomst met de Kossuth-partij in het parlement te Weenen plotseling onstane ver zet zeker voor Paschen afgehandeld ware, te Weenen eensklaps heeft laten vallen, uit hoofde van nog onbekende gronden. De correspondent voegt er als zijn eigen mee ning aan toe, dat op de plaats, waar de lakens uitgedeeld worden, tegen de legerwet van den voormaligen minister van oorlog, baron Schönaich, steeds een sterke tegenzin heeft bestaan. Graat Khuen treedt af en verklaart buiten staat te zijn den verderen loop der gebeurtenissen te voor spellen. Hij vreest, dat een meerderheid voor een verhoogd troepencijfer in het Hongaarsche parlement niet gevonden zal kunnen worden. Zijn geheelen invloed heeft Khuen aangewend om te Boedapest elke betooging tegen Weenen te voor komen en hij heeft de regeenngspartij den raad gegeven, alle wegen voor zich open te houden. Maar dat gemakkelijk over de door hem ge schapen Nationale Aroeidsparuj bescmkt zalkuu- worden, houdt de minister-pi esident voor zeer onwaarschijnlijk. De toekomst verscheen met in het meest rooskleurige licht voor hem. Hij zelf zou zich voorloopig uit het politieke leven terug trekken met het in het leven roepen van een parlementaire meerderheid en ue vernieuwing van het baukpnvilege meende hij iets voor de ge meenschap gedaan te gebben, wat hem zijn werk zaamheid als niet waardeloos het voorkomen. Op de vraag, of hij niet toch nog aan de spits van de partij treden en de kiesrechtshervorming tot stand brengen zou, verklaarde graaf Khuen met een gnulacti, dat hij voorloopig mets anders te doen had, dan de legerwet te üeweenen. lutusschen dreigt men van de zijde der Kos- suthpartij reeds met obstructie als met aan de overeeukomst met haar in zake de legerhervor- ming wordt vastgehouden. Uit Boedapest seint Keuter Khuen Hedervary heeft den koning de ontslag aanvrage van het ministerie overhandigd. Keuter seint uit Weenen ln de Kamer heeft graaf Stürgkh, de minister president, in antwoord op de interpellatie over de uitlegging, die de regeering en het parlement in Hongarije geven aan oe uitvoering van het wetsontwerp benefleude de buitengewone reserve in tijd van vrede, verklaard, dat hij over dit onderwerp officieele inlichtingen ontvangen had van de Hongaarsche regeering. Met het oog op het feit, dat bij deze kwestie de gemeenschap pelijke militaire strijdmacht van de twee staten in groote mate betrokken was, had de regeering een zeer besliste houding aangenomen, doch in verband met het stadium, waarin de zaak op hec oogenblik veikeerde, was het niet mogelijk ver dere bijzonderheden te geven. De regeering re kende het zich een plicht zorgvuldig te waken over de belangen der landsverdediging en alle andere, in deze aangelegenheid betrokken belan gen van Oostenrijk. alvorens de staking geproclameerd wordt. Van de 340.000 mijnwerkers zijn */3 niet georgani seerd. Volgens de meening der conservatieve bla den berust in de beslissing niet bij de georgani seerde arbeiders. Het oude mijnwerkersverbond deelt mede, dat het antwoord der directies van 160 mijnen is binnengekomen. De algemeene opinie is, dat de werklieden niet tevreden zijn met dit antwoord. Ofschoon het bestuur der Christelijke mijnwerkersvereenigingen zich ten sterkste tegen een staking verklaard heeft, gelooft men niet, dat bij een uitbreken hiervan dit be stuur voldoenden invloed bezit, om de Christelijke arbeiders te doen gehoorzamen. Een bericht uit Essen zegt, dat verschillende mijndirecties een loonsverhooging toestonden van 510 terwijl de eisch der arbeiders 15 0/o was. Uit Duisburg wordt aan de »Nationaal-Zeitung" geseind Naar aanleiding van den gespannen toestand in het Roergebied zijn ten opzichte van het scheep vaartverkeer voorzorgsmaatregelen getroffen. Op de scheepvaartbeurs in Ruhrort werd in vracht contracten naar Nederland reeds de stakingsclau sule opgenomen, om de betaling van ligdagen te vermijden. De kolenvoorraden worden versterkt. Op de mijnen hier en in den omtrek gaat het -werk voorloopig zijn gewonen gang. doch in de meeste schachten wordt minder naar boven ge bracht dan gewoonlijk. Gastmaal ten Hove. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins heb ben gisterenavond aan burgerlijke autoriteiten een gastmaal aangeboden. Genoodigd waren: de voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamer, alle ministers, hoofden van de departementen van be stuur de vice-president van den Raad van State, de president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad, de president van de Algemeene Rekenkamer, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der Koningin en de burgemeester van de residentie. Aan tafel speelde het strijkorkest van de Konink lijke Militaire Kapel. Tweede Kamerverkiezing Hoorn. Het »Vad" kan thans mededeelen, dat de heer P. B. J. Ferf, lid van de Tweede Kamer voor Hoorn, reeds bij zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland (ter voorzie ning in de vacature-Röel besloten had een even tueele benoeming aan te nemen. De heer Ferf zal echter de verklaring, dat hij de benoeming aanneemt, eerst afleggen een paar dagen voor het verstrijken van den wettelijken termijn, d. i 20 Maart a.s. Dat er dus een vacature in het Tweede-Kamer district Hoorn komt, staat vast CHINA. De «Times" verneemt uit Peking dat de mi nister van financiën er gisteren de vertegenwoor digers der vier bankiersgroepen er van heeft ver wittigd, dat China onmiddellijk een voorschot van een millioen taels noodig had om de Chineesche gezanten in het buitenland en de soldijen der Chineesche troepen te betalen. De bankiers raad pleegden daarop de betrokken regeeringen, die met goedkeuring van Rusland en Japan de ban kiers machtigden Joeansjikai dadelijk een half millioen taels te fourneeren en hem nog een half millioen taels te beloven, binnen tien dagen uit te betalen, terwijl naderhand nog meerdere be dragen zullen worden gefourneerd. Deze internationale leeningen zullen een terug werkend karakter dragen en omvatten ook het voorschot ad 2.000.000, de vorige week gedaan aan de regeering te Nanking. Het contract voor een leening aan de regeering te Nanking door de Russisch-Aziatische bank is hiermede vervallen. Het naar het noorden sturen van troepen uit Zuid-China blijft achterwege. De toestand in het Ruhrgebied schijnt volgens de berichten,die te Berlijn binnenkomen, met den dao- ernstiger te worden. Ofschoon het werk in Kai- serstuhl I en II hervat werd, gelooft men. dat dit alleen gebeurde, omdat de mijnwerkers toch hopen op een alcemeene werkstaking, die Maan dag a.s. zou uitbreken. Er gaan van zeer ver schillende zijden stemmen op, die om inmenging der regeering verzoeken en baar uitnoodigen als bemiddelaarster tusschen de besturen der arbei dersverenigingen en de mijndirecties op te tredem l)r. Kuyper. De oud-minister, dr. A. Kuyper, hoopt nog in den loop van deze maand in Groningen en te Leeuwarden op te treden, te Leeuwarden voor Patrimonium en het Prov. Comité van Anti Rev. Kiesvereen. in Friesland. (Ned.) Obstructie. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszit ting werden door de heeren dr. J. van Leeuwen en O. de Weerd. vormende de sociaal-democrati sche raadsfractie, bij elk ingekomen stuk en by elk voorstel lange redevoeringen gehouden en tel kens als de gelegenheid zich voordeed, hoofdelijke stemming gevraagd. De aanleiding tot dit optreden schuilt vermoe delijk in de behandeling die in de vorige zitting het voorstel van dr. Van Leeuwen ondervonden heeft om zijn in October jl. aangenomen voorstel uit te voeren, waarbij aan het gemeentelijk elec trische trampersoneel na vijf dienstdagen een vrije dag werd verzekerd. Een merkwaardigheid was o.a. de indiening van een motie door dr. Van Leeuwen bij een voordracht om het verslag der afdeelingen over het onderwerp-werkliedenregle- ment ter beantwoording toe te zenden aan de desbetreflende commissie. Dr. Van Leeuwen constateerde nl., dat de af deelingen tot rapporteurs hebben aangewezen 2 vrijzinnig-democraten, 1 Roomsch-Katholiek en 1 Christelijk-Historische, terwijl de Raad in meer derheid liberaal isdeswege diende hij een motie in waarin betreurd werd, dat de liberale meer derheid zich geheel heeft onttrokken aan de be- langrijke bezigheid der rapportage voor het werk liedenreglement. Deze motie zal in een later te houden zitting behandeld worden. Midden in een voordracht om twee voorberei dende klassen te openen in de school aan de Johs. Camphuisstraat, waarbij de heer Van Leeuwen een groote rede hield, werd de vergadering ver daagd tot Vrijdagmiddag, niettegenstaande de spreker verklaarde gaarne 's avonds zijn rede te willen voortzetten. Meermalen liepen de leden de zaal uit, doch dan werd hoofdelijke stemming gevraagd en kwa men ze weer binnen. Verwachting tot den volgenden dagkrachtige, later tijdelijk afnemende zuidwestelijke tot zuide lijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Bevolking te Schiedam. Maand Februari 1912. Bevolking op 31 Jan. 1912 33244 zielen. Geboorte 73 Vestiging 234 307 Overlijden 34 Vertrek 198 232 Meer 75 zielen. Bevolking op 29 Februari 1912 33319 zielen. Er werden gesloten 9 huwelijken. Schiedamsche Paardenmarkt. Veel is er in onze stad veranderd en teniet gegaan maar de jaarlijksche paardenmarkt trot seert den druk der tijden en mag zich in toene mende mate in een flink bezoek verheugen. De anders zoo stille Markt bood heden weer een levendigen aanblik. Een groot aantal paar den van allerlei soort en ras stond daar in lange rijen aan de lijnen. Die bonte mengeling van schimmels, zwarte en bruine paarden geeft een aardige stoffeering van het Marktplein. Dan die tallooze kooplui, uit den wijden omtrek hier heengekomen om handel te drijven; welk een opgewektheid geven zij niet op zoo'n dag in deze buurt. De aanvoer ter markt bedroeg dit jaar 111 stuks, tegen 113 in 1911. Er was een veel druk ker bezoek dan het vorig jaar en ook een leven diger handel. De aangevoerde paarden waren verdeeld als volgt l7 slachtpaarden f 4q 34 hitten of veulens f 60—f150 «Katholiek Leven." Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Heden-avond wordt de tweewekehjksche ver gadering van «Katholiek Leven" gehouden in de bekende localiteit, waarbij de heer Natiring als spreker zal optreden met het onderwerp «Iets over Katholiek Leven". Op trouwe opkomst der leden wordt beleefd aangedrongen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 te Horta. Laagste barometerstand 745.2 te Valentia. Bij een vechtpartij die gister- avond tusschen twee jongens op de Gedempte Broers vest plaats had, verloor een der jongens zijn portemonnaie met eenig geld, die werd opgeraapt door een anderen jongen, die er mee van door- g'«g- De jongen is bij de politie bekend. Gister-avond is uit een winkel aan den Singel ontvreemd een emmer inhoudende 12 tot 15 kilo oud koper. Een onderzoek wordt ingesteld. ÜIT OVERSCHIE. In den ouderdom van 73 jaren is alhier over leden de heer Ger. Heinsbroek, lid van het R. K. Par. Kerkbestuur en lid van den Gemeenteraad.' DIT ROTTERDAM. In de zitting van den Rotterdamschen gemeen teraad, bij afwezigheid van den burgemeester ge presideerd door wethouder Havelaar, gaf de indiening van het voorstel van den heer Spiekman over het onteigemngsvoorstel Zeevischmarkt— Boymansplein in de afdeelingen te behandelen aanleiding tot eenig debat. De heer Muller achtte noodig dat over dit on teigeningsplan ook de commissiën van plaatselijke wei ken en financiën, de havenmeester en de di- ïecteur der markten zouden geboord worden- De heer van Aalten stelde voor dat aan den Raad zou worden ter hand gesteld een schets van het plan. Daarop werd besloten dat deze voorstellen en dat van den heer Spiekman na afhandeling dei- agenda zouded behandelt worden. Inmiddels was een voorstel van de heeren van Rossem, Mees en Nolst Trenité ingekomen om deze behandeling uit te stellen tot de volgende vergadering. Nadat hieraan nog op verlangen van den heer Spiekman was toegevoegd dat de behandeling van het voorstel van B. en W. niet in diezelfde ver gadering, maar in een daarop volgende zou plaats hebben, werd dienovereenkomstig besloten. Verder was van den heer Spiekman ingekomen een vraag tot verlof om eenige vragen te mogen stellen, lo. in verband met de gepubliceeide be richten volgens welke Rotterdam garnizoen zal krijgen en 2o. naar aanleiding van de weigering van het gemeentebestuur om de Beurs weer voor de Meibeweging beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde hiermede in verband mede, dat wat de vraag omtrent het garmzien betrof, in een geheime vergadering was medegedeeld wat daaromtrent kon worden medegedeeld, dat om trent die zaak geheimhouding was opgelegd en dit punt dus niet in openbare vergadering kon besproken worden. Hij stelde mitsdien voor omtrent dit punt het gevraagd verlof te weigeren. De heer Muller wees er op, dat het hier onder handelingen tusschen het gemeentebstuur en, het Ryk betrof, zooals over allerlei zaken gevoerd worden, maar die daarom nog niet voor open bare behandeling vatbaar zijn. De heer Spiekman repliceerde, dat hij alleen op het oog had berichten, welke hierover in de bladen gestaan hadden en dus het recht had te vragen wat daarvan waar was. Het voorstel om het gevraagde verlof niet te verleenen werd met 35 tegen 3 (de socialistische Raadsleden) aangenomen. Wat het tweede punt betrof deelde de voorzit ter mede, dat de heer Spiekman aan het eind der vergadering wel de vraag kon stellen, doch het antwoord in de volgende vergadering zou worden gegeven. De heer Spiekman maakte hiervan aan het eind der vergadering gebruik om zijn verbazing over deze weigering uit te drukken daar het verloop van de Meibetooging in het vorig jaar, toen het Beursgebouw daartoe wel werd afgestaan, geen enkele aanleiding had gegeven. Hij zou dus gaarne vei nemen, welke ernstige aanleiding voor deze weigering bestaat. Ook begreep hij niet waarom op deze vraag nu niet dadelijk geantwoord kon worden. Wat dit laatste betreft, herinnerde de voorzit ter aan het reglement van orde dat het recht geeft aan den voorzitter het antwoord tot de vol gende vergadering uit te stellen. Nadat een vergadering met gesloten deuren was gehouden, deelde de voorzitter mede, dat een offerte was ingekomen, waarbij de gemeente in de gele genheid werd gesteld aan te koopen de panden Hoek Karresteeg en Schiedamsctiendijk en wel voor f 28.180 en f 16.160, waarover door de com missie van plaatselijke werken gunstig advies was uitgebracht. Nadat hij op den voorgrond had gesteld dat deze aankoop geheel los was van het groote ont eigeningsplan, werd z. h. st. tot den aankoop be. sloten. Ophooging I abristraat Weerlegging W aterleidingaanval Subsidieregeling Bewaarscholen Sportterrein Damlaan Grondaan vragen Fi ankeland. tKind is er, maar 'theeft kracht gekost! Na maandenlange voorbereiding, na herhaalde behan deling in de opvolgende Raadszittingen is eindelijk het voorstel subsidie-regeling bewaarscholen door den Raad bij eindstemming na tweede lezing aangenomen. Onzen vroeden zal wel een zucht van verlichting zijn ontsnapt, toen het dierbaar wicht eindelijk schreiend de wereld intrad, en nog zullen de vaardige accoucheurs er zich in eeue volgende zitting even mee te bemoeien hebben. Alvorens deze blijde gebeurtenis in stads raad zaal plaats had, gingen er echter nog tal van andere feiten van minder verblijdenden, soms van tragisch-comischen aard, vooraf. Tot de iaatstbe- doelden behoort zeker wel het ophoogen van het terrein bij de Fabristraat... met vuilnis die met karrevrachten op het land tusschen de huizen wordt geworpen. Zeker tot veler voldoening heeft de burgemeester op dat punt strenger politietoezicht toegezegd, zoodat aan den onhebbelijken toestand in dat steeds uitbreidend stadsdeel - «Kortland" gaat er een paralelstraat van de Fabristraat aan leggen - nu wel spoedig een einde zal nemen. Eenigszins in de bedoelde tragisch-comische richting ging ook de uitvo-rige weerlegging door den burgemeester van het stout beweren van den directeur der Delftsche drinkwaterleiding dat het water van de Schiedamsche drinkwaterleiding van minder goede kwaliteit zou zijn dan dat van andere gemeenten, weshalve de gezondheidscom missie te Delft ontraadde het aldaar nog te kort komend water van de Schiedamsche leiding te betrekken. Verbeeld u, onze waterleiding, die als een van de beste rivierdrinkwaterleid.ngen door bevoegde autoriteiten erkend is, wier water bij geregeld bacteriologisch onderzoek uitstekend is bevonden zou van minder goede kwaliteit zijn, haar water zou met deugen voor Delftsche magen, terwijl 't Schiedamsche lijven frisch en krachtig maakt 1 En die onhebbelijkheid wordt aan Schiedam be toond, terwijl 't zich bereid toonde het spreek woord van het wasschen van de handen toe te passen. Schiedam zou van Delft electriciteit be trekken, terwijl Delft van Schiedam het ontbre kende water zou nemen. Met de meeste loyaliteit waren de onderhandelingen op dat punt gevoerd. Delft wist dat met Rotterdam over eventueele electrische stroomlevering onderhandeld werd en alleen het motief dat Delft wederkeerig van Schiedam water zou nemen, er toe leiden zou aan die gemeente voor de levering van electrische licht- en drijfkracht de voorkeur te geven, en Rotterdam wist, dat evenzeer met Delft óver stroomlevering onderhandeld werd. De flinke duidelijke uiteenzetting door den bur gemeester, ook op grond van de heldere weerleg ging van den directeur onzer drinkwaterleiding gegeven, zal er zeker veel toe bjjdragen bij de Delftsche vroeden, ook na hun bezoek aan onze waterleiding, het vooroordeel tegen het Schiedam» sche water weg te nemen, door het oppervlakkig rapport van den directeur der Delftsche drink waterleiding gewekt. Het krachtig betoog dat onze drinkwaterleiding in geen enkel opzicht door het rioolwater van Rotterdam k a n verontreinigd worden, het doorslaand argument vooral van de zelfreiniging der groote rivier bij ebbe en vloed zal zeker vele oppervlakkig oordeelenden tot beter inzicht brengen. Dat onze waterleiding bovendien alleszins de noodige capaciteit kan bieden, er over-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2