Verspreide berichten. Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Men gelooft, dat enkele mijneigenaars de uit- noodiging van de regeering hebben aangenomen. De bevelvoerende admiraal te Portsmouth heeft gistermiddag een bevel uitgevaardigd aan de vloot, waarin hij gelast tijdens de staking zooveel mo gelijk zuinigheid te betrachten bij het gebruik'van kolen, daar het feitelijk onmogelijk is nieuwe voorraden te verkrijgen. DUITSCHLAND. Onder den titel van «Moeilijkheden in de kwestie der dekking van de kosten van het mili taire wetsontwerp" schrijft de «Tagliche Rund schau" het volgende De tegen Zaterdag 9 Maart beraamde bespre- kenmgen van de ministers van .financiën van ver schillende bondsstaten zijn, naar ons uit parle mentaire kringen gemeld wordt, voor onbepaalden tijd verdaagd. Daarmede zijn alle geruchten, dat de bondsraad zich reeds met het militaire ontwerp zelf bezig houdt, afgedaan. De verschillende mi nisters van financiën zouden in Berlijn in over eenstemming met den staatssecretaris van financiën een besluit nemen over de kwestie der kostendek king en eerst dan zou het ontwerp naar den bondsraad gaan. Het is ook niet juist, dat het Pruisische ministerie het ontwerp reeds afgedaan heeft. Het heeft er zich wel is waar herhaaldelijk mede bezig gehouden, maar het heelt nog geen beslissing genomen. De tegenwoordige stand van zaken is de volgéndeDe zakelijke beraadslagin gen tusschen de departementen over de hoogte van de eischen zijn atgeloopen. Te dezen opzichte is na moeilijke onderhandelingen eenstemmigheid bereikt. De moeilijkheid ligt op het oogenblik slechts in de kwestie van de dekkingskosten. Hierbij zijn twee moeilijkheden. Men neemt de toevlucht tot de erflasten of men gaat te werk volgens de plannen van het centrum en neemt verschillende inkomsienposten van de nieuwe be grooting zoo hoog, dat er een voldoend saldo voor de militaire uitgaven overblijft. Dit zou echter slechts een dekking op het papier zijn. Het denkbeeld, een vermogensbelasting in te voeren, dat van verschillende zijden aanbevolen werd, stuit af op den beslisten tegenstand van den bondsraad. Daar staat men onwankelbaar op het standpunt, dat, als er in het geheel genomen van invoering van vermogensbelastingen sprake zal zijn, dit aan de bondsstaten zelt overgelaten moet worden en dat deze bron van inkomsten niet door het rijk verstopt mag worden. Br moet daarbij ook in het oog gehouden worden, dat thans ieder burger reeds gemiddeld meer dan 110 van zijn inkomen aan directe belastingen moet afdragen. De beslissing over de dekkingskwestie is op het oogenblik aan den rijkskanselier, die de Pruisische stemmen in den bondsraad uitbrengt en daarmede een beslissenden invloed oefent. Met groote be slistheid doet het gerucht de ronde, dat de positie van den staatssecretaris Wermuth érnstig geschokt is, dat deze zich aan bepaalde voorstellen ver bonden heeft, die hij met de hem eigene taaiheid verdedigt, maar die niettemin weinig kans hebben in den bondsraad aangenomen te worden. Misschien in verband met het bovenstaande meldt de «National Zeitung" In parlementaire kringen rekent men erop, dat de rijksregeeriug onze militaire omwerpen ten spoedigste voor de volksvertegenwoordiging bren gen zal, daar men terecht van meeuing is, dat een uitstel tot den herfst een zeer slechten in druk op het buitenland moet maken. Hoe lan ger aan de openbare behandeling de kwestie van de bewapening met de kwestie van de dekking der kosten verbonden, des te langer zal de on eenigheid over de kosten een groote plaats inne men in de debatten en des te ongunstiger is de inwerkingtreding op de openbare meening in Engeland, waar toch reeds gezegd wordt, dat de voorstellen in Duitschland met het oog op de diplomatieke besprekingen door het ministerie teruggezonden zijn en omgewerkt worden. De rijksregeering heeft den plicht om ook den schijn van wankelen en zwakte te vermyden en haar beslissing over de kwestie van de kostendekking zoo spoedig mogelijk als de onderhandelingen met de ministers van de bondsstaten het veroorloven bekend te maken. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft Minister Delcassé bevolen, dat alle beschikbare oorlogs schepen van het tweede eskader ter gelegenheid van de onthulling van de gedenkteekenen voor Koning Eduard en Koningin Victoria naar Nizza moeten gezonden worden. Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat het stoomvisschersvaartuig »Le Corraire", acht dagen geleden uit de haven van Boulogne naar IJsland vertrokken, op de kusten van dat eiland is gestrand. De bemanning, een man uitgezonderd, is gered. Volgens het «Berliner Tageblatt" hebben verschillende bekende personen uit de sportwe reld te Berlijn e$ne vereeniging gesticht, bestemd om een groote nationale inschrijving te organi- seeren ten bate van de luchtvaart. Uit Lissabon wordt aan de «Times" gemeld, dat volgens een mededeeling van den vertegen woordiger van Venezuela te Parijs, binnenkort geheime afgezanten van ex president Castro naar de Portugeesche hoofdstad zouden komen, om daar een schip en wapens te koopen. Koninkljjk Bezoek aan Amsterdam. In verband met een hier en daar opgedoken gerucht als zou de Koningin haar bezoek aan Amsterdam afhankelijk stellen van het tijdstip, waarop de Paleis-Raadhuiskwestie definitief zou zijn beëindigd, kan «De Tel." uit zeer goed bron meedeelen, daarvan geen sprake is. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, zal het jaarlijksch Koninklijk bezoek aan de hoofd stad plaats hebben in den loop van Mei a.s. De Koninklijke lamilie te Schereningen. De Koningin en de Prins, vergezeld door de Hofdame en den adjudant van dienst en Hr. Ms. particulieren secretaris brachten gisterenvoormid dag een langdurig bezoek aan de visschershaven te Scheveningen. Bij aankomst van het Vorstelijk bezoek bij het havenkantoor was aldaar de burgemeester tegen woordig. In het havenkantoor werden H. M. door den heer Bakker, directeur der visschershaven. de verschillende gegevens betreffende de inrichting der haven en de van gemeentewege voorgestelde uitbreiding enz. vertoond. Vervolgens begaf H. M. zich te voet van het havenkantoor naar den in de visschershaven ge reed liggenden logger Sch. 421, genaamd «Ade laar." Voor de ponton stond het rijtuig met het Prinsesje dat tot groote verrassing van de menigte die naar de haven was saamgestroomd door Haar ouders aan boord van het visschersvaartuig werd meegenomen. H. M bezichtigde op dek van dit vaartuig met groote belangstelling alles wat.Op het visschers- bedrijf betrekking heeft, daalde zelfs in het ach teronder in de schipperskajuit af en liet zich alles verklaren en uitleggen, nu en dan ook aan de bemanning vragen doende. Na het bezoek aan den logger bezichtigden H. M. en Z. K. H. het gebouw voor den visch- afslag. Daarna wandelden Zij naar de seininrichting aan den zeekant van de haven, waar de reddings commissie, onder voorzitterschap van den heer Hoogenraad aanwezig was. De Koningin toonde herhaaldelijk Haar belang stelling in zeevisscherij en visschersbedryf. Kamervacature Hoorn. De centr. anti-re v. kiesvereeniging in het district Hoorn vergaderde Donderdag te Purmerend. In verband met het daar beslotene heeft Jiet mode- ramen de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Hoorn aangeboden aan den heer H. Ch. Vegtel, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, te 's Gravenhage, die ook in 19Ü9 uitgenoodigd was zich voor de candidatuur van dat district beschikbaar te stellen. Middenstandsvertegenwoordiging. Op het aanstaande congres van den Midden standsbond, op 1U en 11 Juli te Deventer zal wor den gehouden, zal het onderwerp Middenstands- vertegen woordigiug aan de orde worden gesteld. Met het oog hierop werd dit onderwerp gister avond te Amsterdam in de vergadering van het bureau van advies voor de belangen van den handel drijveuden en industrieelen middenstand ingeleid door mr. F. de Vries, secretaris van de 3de afdeeling van de commissie voor de middem stands-énquête. De voorzitter, de heer Dekking, deelde mede, dat het de bedoeling is, dat de verschillende vakvereenigingen naar aanleiding van de op deze vergadering te houden besprekingen haar leden nader voorlichten, opdat aldus de behandeling van het onderwerp op het congres worde voorbereid. Mr. de Vries betoogde,'dat, nu de Middenstand al het mogelijke doet om zyn maatschappelijke roeping te vervullen, de vraag zich voordoet, of er, behalve de bestaande, .niet een andere organisatie moet komen met een wetteiyke sanctie en een wettelijke taak. Zullen deze lichamen alleen advi- seerend moeten optreden of ook bestuursbevoegd heden moeten hebben 1 De staatscommissie heeft reeds een ontwerp samengesteld, dat niet wil een terugkeer naar het oude gildenwezen, waarvan het hoofdkenmerk was, dat het een dwangstelsel was. Een andere vraag is, of de onbeperkte vrjj- heid om zich als patroon te vestigen moet worden gehandhaafd. De staatscommissie heeft zich ge dacht op het wettig gezag steunende, door en uit den middenstand benoemde lichamen, die zich zullen moeten bezig houden met middenstands- belangen, adviseerend zullen optreden, en toezien op de uitvoering van de wettelijke maatregelen, die den middenstand raken. De vrijheid van bedrijf wil de staatscommissie onvoorwaardelijk handhaven. Naar het voorbeeld van Pruisen met zijn districts-»Handwerks" of «Gewerbekammer" wenscht de staatscommissie dergelijke kamers, welker taak o.a. zou moeten zijn toezicht op het leerlingwezen en op de ge zellen- en meester-examens welke laatste dan ook wettelijk geregeld moeten zijn. De vraag of de vrijheid van bedrijf moet ge handhaafd worden in dien zin, dat ieder zich, zonder bewijzen van bekwaamheid te hebben ge geven, als patroon kan vestigen, liet spr. liever ter onderlinge bespreking aan de mannen van de praktijk over. Een scheiding tusschen handel en nijverheid, als in Duitschland getrokken is, acht spr. ondoelmatig, omdat de grenzen zoo moeilyk te trekken zyn, en hoe langer hoe meer ver vloeien. Het aantal kamers, dat de staatscommissie voorstelt, namelijk zeven, acht spr. juist. Of de gewone organisaties reeds voldoende tot ontwikkeling zijn gekomen om de kamers te kie zen, is naar het oordeel van spr. nog een open vraag. Bij de groote aan de kamers toegekende be voegdheden is regeeringstoezicht natuurlijk onont beerlijk. Ten slotte betoogde spr., dat de tegenwoordige Kamers van Koophandel niet de geschikte licha men zijn om de taak, welke de staatscommissie aan de op te richten Middenstandskamers toe denkt, te vervullen. Ze zouden daartoe geheel moeten worden vernieuwd. Bij de gedachten wisseling wees de heer Duykers er op, dat vele goede vaklieden nog geen goede patroons zijn. Examens alleen op vakbekwaamheid zouden niet voldoende zijn. Spr. is voor een zoo klein mogelijk aantal kamers. De heer Van der Maesen ziet juist in invoering van meester-examens het middel om te voorkomen, dat ieder, die over kapitaal beschikt, maar kan worden wat hij wil. De heer Van Vuuren bracht in het midden, dat bij de examens van de vereeniging voor op leiding tot ambachten en beroepen ook een theo retisch gedeelte is. De heer Augs. Pury wenscht zoowel aan de Kamers van Koophandel als aan de Kamers van Arbeid evenals aan de middenstandskamer be stuursbevoegdheid toegekend te zien. Dan krijgt men een publiekrechtelijke organisatie van den heelen middenstand. De heer Prinsen, secretaris van het Bureau van advies, verwacht meer heil van het verbinden van de reorganisatie der Kamers van koophandel met het instellen van een middenstandsvertegen woordiging daarvoor zou de regeering eerder te vinden zijn. De heer v. d. Maesen vreest, dat hierdoor de zelfstandigheid van den middenstand en daardoor deze .zelf te gronde zou gaan. De heer Prinsen meent, dat dit aan de uitvoe ring van zijn denkbeeld zou liggen. •Mr. De Vries, de sprekers beantwoordend, voert aan, dat de belangen van den groothandel ais middenstand zoo uiteen loopen, dat ze niet in één kamer zijn onder te brengenin zooverre die be langen samengaan, is samenwerking zeer goed denkbaar. Wat het aantal van de kamers betreft, hoe geringer dit zal zijn, des te aauzienlijker zal het gezag wezen, dat aan haar adviezen zal worden toegekend. Reorganisatie van de kamers van koophandel is reeds lang in de pen, maar de regeering heeft daartoe tot dusverre weinig ge neigdheid betoond. Mr. De Vries betoogde ten slotte nog eens de wenschelijkheid van de instel ling van een middenstands vertegenwoordiging met zoo groot mogelijk bestuursbevoegdheid, omdat het Nederlandsche volk niet meer zoo onmondig is, dat het langer door ambtenarij geregeerd moet worden. Vakonderwijs voor vrouwen. De Nationale Vereeniging voior Vrouwenarbeid, vernomen hebbende, dat een wetsontwerp tot re geling van het vakonderwijs het departement van binnenlandscihe zaken weiara zal verlaten, heeft een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin er op wordt aangedrongen, in genoemd wetsontwerp aan aeze drie grond beginselen duidelijk uitdrukking te willen geven: openstelling van alle vakscholen en cursussen voor vrouwelijke zoowel als voor mannelijke teer lingen; splitsing, ooik van de meer in het bijzon der voor vrouwelijke leerlingen bestemde vak scholen in engeren zin, in inlichtingen voor lager en voor middelbaar onderwijs; en indeeling van de cursussen tot opleiding' van verplegendem en van de kweekscholen voor vroedvrouwen, niet by het lager, maar bij het middelbaar onderwijs. 300>jarig bestaan van Beemster. De feesten zullen 28, 29 en 30 Augustus wor den gevierd. Volgens het N. v. d. D. zijn op het feestprogram gebracht: Volks- en kinderfeesten, historische optocht en een tentoonstelling van alles wat de polder op het gebied van land- en tuinbouw oplevert. Ook zal getracht worden een blijvende hulde te brengen aan de nagedachtenis van de droog- makers, door het stichten van een gebouw, doel matig en naar de eischen des tijds ingericht voor het geven van onderwijs in land en tuin bouwkunde, met inbegrip van landbouw-huis- houdkunde. De borstbeelden van enkele der man nen van 1612 zullen dan in den gevel van dat gebouw geplaatst worden. Voor de stichting van dit gebouw zullen bij dragen gevraagd worden aan alle in- en uitwo nende landeigenaars. De commissie voor dit gedeelte van de herdenking van het eeuwfeest bestaat uit het bestuur van de feestcommissie, met vier uitwonende landeigenaars, zijnde de heerenjhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Haarlem Th. S. J. Janzen Hz., te Haarlem jhr. B. G. Van Merlen, te De Bilt, en J. M. Vas Visser, te Sche veningen. De obstructie voortgezet. In de Vrijdagfniddag gehouden TJtrechtsche Raadszitting, werd de obstructie door de sociaal democratische raadsleden hardnekkig; voortgezet. Onmiddellijk na het voorlezen der notulen werd stemming gevraagd en vervolgens werd weer bjj elk punt der agenda door do heeren Van Leeu wen of De Weerd een laagte speech afgestoken. Het slot der zitting was, dat bij de voordracht tot vaststelling vari het verslag over 1911 betref fende het van gemeentewege verstrekken van voe ding en kleeding aan schoolgaande kinderen, de heer Van Leeuwen midden in zijn redevoering vermoedende, dat het veredschle aantal leden niet ineer aanwezig was, verzocht om' de vergadering te sluiten. De voorzitter hield daarop appèl nominaal. Er bleken slechts 18 leden meer aanwezig te zijn, terwijl 19 het vereischte aantal is. Toen werd de vergadering maar veroaaga. De spellingkwestie. In een vlugschrift, te Baarn van de Hollandia- drukkerij verschenen, schrijft dr. J. A. vor der Hake over «de tegenwoordige stand van de spel lingkwestie.' De schrijver geeft een overzicht van den strijd over deze kwestie sedert in den zomer van 1908 de districts-schoolopziener J. C. Wiertz te Winschoten de invoering van de vereenvou digde op de lagere school bepleitte en zij daar en elders alras ook ingevoerd werd. Vrij lang staat hij daarbij stil bij het adres van de letterkundigen en wat daarop is gevolgd Dr. vor der Hake vindt 't noodig, deze zaken op te halen, nu eerlang het verslag van de staats commissie ter zake te verwachten is, en men zich van de uitwerking van dat verslag z.i. veelal een verkeerde voorstelling heeft gevormd. «Wie mee- nen mocht" schrijft hij «dat dit rapportin de kringen van ons, vereenvoudigers, met span ning wordt tegemoet gezien, vergist zich en ver raadt dat hij van de stand van zaken niet op de hoogte is. Want wie dat wel is, weet dat 't rap port weinig nieuws brengen, hoogstens, in 't ergste geval, slechts een bevestiging van de bestaande toestand geven kan een absolute goedkeuring van het ministerieele standpunt. En aan het slot: «Hoe de uitspraak van de Staatscommissie ook uitvalt, één ding is zeker de vereenvoudigingsbewegiug heeft van deze re geering geen steun te wachten. Daartegenover konstateeren wij, op grond van al 't bovenstaande alleen kortzichtigen nog kunnen meenen dat by de onderdrukking de beweging zal doodloopeu. Daarvoor is lo. het gezag van de Vries en te Winkel te zeer ondermijnd en 2o. de pedagogiese drang te wezenlijk en te sterk. Toch wil dat niet zeggen dat er onzerzijds niet meer te stryden is. Het tegendeel is waar. Juist omdat van de re- geering geenerlei steun te wachten is moeten de voorstanders van de vereenvoudigde uit eigen kracht den doorslag geven. Die voorstanders hebben het in hun hand 't toepassen van de V. S. in de komende jaren en vrjj krachtig te doen toenemen. Te weinig wordt ingezien hoe noodzakelyk dit is. Als we over eenige jaren opnieuw komen aan dringen op gelijkstelling met de Vr. en te W. zal de toename van 't gebruik in allerlei kringen ons krachtigste nieuwe argument moeten zijn. Anders is er ook nooit kans dat die noodlottige cirkelgang verbroken wordtde regeering met de gelijkstel ling van de beide spellingen wachtend tot er een grooter aantal Nederlanders zich van de V. S. bedient, maar diezelfde regeering inmiddels wel zorgend dat het aantal vereenvoudigers niet toe nemen kan door 't nieuwe systeem op de school te verbieden." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarneming'en, verricht in den morgen van 9 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta. Laagste barometerstand 745.0 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag meest ma tige zuidelijke tot zuidoostelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, overdag zachter. „De Morgenster". De Bakkersgezellen-vereeniging, «De Morgen ster" zal morgen, Zondag 10 Maart, den dag her denken, waarop zij voor 25 jaar werd opgericht. Aanvankelijk uitsluitend een bakkersgezellen- vereeniging, werden allengs ook andere vakken toegelaten en werd aan deze vereeniging een ziekenkas verbonden. De heer L. de Waard, vice-voorzitter, herdenkt morgen mede zjjne 25-jarige werkzaamheid als bestuurslid, terwijl de heer Jac. Trouwborst reeds 23 jaar als voorzitter fungeert. De vereeniging zal haar 25-jarig bestaan vieren met een receptie, morgen-middag, aanvangend 1 ure, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven te houden, en met een, feestavond in April te geven. Een voorbeeld ter navolging. De d^ezer dagen opgeheven fietsclub Swift" heeft, naar men ons mededeelt, de bij baar ont binding aanwezige gelden, ten bedrage van f 17,2ö, geschonken aan de Vereeniging tot oestryaing der Tuberculose alhier. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: ceintuur, 2 boveneinaem van blauwe kousen, eie ren, ijsmuts, koperen sleutel, rozenkrans. Terug te bekomen aan de volgende adressen: fleschjes poetsextract, Bervoets, Wilhtlminastr. 14; beursje met geld, Schoenmakers, N. Maas- str. 2ö.bov'duimstok, Rejjgersberg, Warande 40j -ii i T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2