Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. Van Houten's löebeste voor den prijs 35ste Jaargang Zaterdag 9 Maart 1912. No. 10265. 'Honderd tegen eerq Officieel# berichten, MILITIE. FEUILLETON. Het «Spookkasteel Staten-Generaal. GOED en GOEDKOOP De roovers van het kasteel d'Herneuse. jdat men na een proefj met daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. %Kg.f0.42f| 1 Kg. 1.50 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. HERHALINGSOEFENINGEN in 1912. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat de in deze Gemeente geves tigde verlofgangers, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, bij deze worden opgeroepen om op den datuin, achter elk korps of korpsonderdeel vermeld, krach tens art. 80, in verband met art. 114 der Mihtie- wet ^Staatsblad 1912 no. 21), in 1912 voor Her halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen, (vermeld op den staat, ter gebruike lijke plaatsen aangeplakt). Van vorenbedoelde opkomst zijn vrijgesteld de verlofgangers, die gedurende drie jaren of langer bij de koloniale troepen hebben gediend. De verlofgangers, die in het genot zijn geweest van uitstel van eerste-oefening, moeten voor her halingsoefeningen opkomen met de lichting van het jaar, waarin zij hunne eerste oefening hebben aangevangen zijn zij echter ingelijfd in het jaar, volgende op dat hunner lichting, kan komen zij op met de lichting van het jaar te voren. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlofsuitrustmg behooreude voorwerpen van kleedingen uitrus ting, bij hun korps aanmelden en wel: lo. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag 2o. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilome ter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3o. de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven voor zoo veel zij buiten het Rijk gevestigd zijn op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddag. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoom boot moeten reizen of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met ïooden inkt inge vulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, be hoeven zich vóór hun vertrek naar het korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch be- gevèn zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indach tig te zijn, dat hun het zakboekje wordt terugge geven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passage biljet, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. 55) Hiermede kan de sterkste rots verpletterd worden. Goed 1 Laten we naar den onderaarschen gang gaan. Ik zal u vergezellen, stelde Guillaume aux Alouettes voor. Meri kan zijne makkers terug voeren. Dank u kapitein. Maar er zijn niet meer dan twee personen noodig voor het welslagen met mijn plan en twee mannen kunnen gemak kelijker ergens doorglijden, waar drie gegrepen zouden worden I Le Truand had met overtuiging gesproken, Ferré keurde het goed en Guillaume aux Alouet tes liet den reus met zijn onverwachte bond genoot naar de oevers van de Oise vertrekken om zich naar den ingang van den onderaard- schen gang te begeven. Een yre'emd tooneel werd intusschen afge speeld in het gevangenishol, waarin Jacob was opgesloten. La Ribotte, die haast had om zijn schoone uur ter Gemeentesecretarie (afdeeling Militie) aanmelden ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis ge schiedt binnen het Rijk, heeft de verlofgangtr, die met woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeen tesecretarie te vragen aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie, afdeeling Militie, worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel ver voegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig Het niet-ontvangen van eene afzonderlijke ken nisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving althans zoo de verlofganger zich op den dag dier kennisge ving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitensland ophoudt, EENIG en ALLEEN als BEWIJS, geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. .Schiedam, den 7den Maart 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Maart. Erfgooierswet. Voortgezet wordt de behandeling van de erf gooierswet en wel bij art. 37, regelende de ver deeling der goederen bij ontbinding der vereeni- ging op hetwelk de heer De Wijckerslooth een amendement verdedigt. Dit strekt eensdeels om, waar nu algemeen, ook door de regeering wordt toegegeven dat de Gooische gemeenten als zoodanig geen enkel recht hebben op degemeene heiden en weiden van Gooiland, bij onbmding der vereeniging niet de gronden beneden de werke lijke waarden voor de gemeenten beschikbaar te stellen, gelijk het wetsontwerp wil. Anderdeels strekt het amendement om wel rekening te houden met de bijzondere aanspraken van Naarden, maar daarbij duidelijk te doen uitkomen, dat de vergoeding aan Naarden niet per se gegeven wordt in den vorm van onroerend goed' Spreker zet uitvoerig uiteen, wat het eerste deel van zijn amendement betreft, dat als de onbillijkheid, die het regeeringsontwerp schept behouden blijft het geheele compromis dat de regeering door de indiening van dit ontwerp en de erfgooierszaak wenscht tot stand te brengen, bedreigd wordt. De regeeringscommissaris mr. G r a t a m a, be strijdt het amendement dat feitelijk tegenstrijdig is, omdat het eensdeels een streep haalt door de plannen tot uitvoering te brengen was er in de in de groote duisternis naar binnengegaan; want toen hij Cavalcanta achter zich hoorde aanko men had hij zijn toorts uitgedoofd. Toen hij in het hol was, stak hij hem weer aan. De plaats, waar hij nu was, had niets aan trekkelijks. Het was een nauwe vierkante ruimte van ongeveer twee meter en erg vochtig. Op een steen stond een kruik water en in de muur zat een groote ijzeren ring met vijf ketens(twee voor de beenen, twee voor de polsen en een voor den hals. Deze straf werd zelden aan ge vangenen opgelegd, daar zij ook zonder deze verzwaring van hun lijden meestal na twee of drie jaren bezweken. Jacob lag met het hoofd op den steen en scheen te slapenhij lag met een oog open, maar vond het toch beter een diepen slaap te veinzen. La Ribotte bukte en schudde hem bij de ar men. Verwonderd over deze welvoegelijkheid be sloot de Jood, die eenige trappen in de zijden verwacht had, om de oogen te openen en ze te vestigen op degene die hem wekte. Sta op, zeide La Ribotte. Jacob stond op. Morgenavond zal je ophangen worden en ik zou willen weten of Maugrabin zich vergiste toen hij zeide, dat gij de edelgesteenten hebt in geslikt. aanspraken der gemeenten en anderdeels beoogt bevoordeeling van eene bepaalde gemeente. Hij ontkent dat de arme erfgooiers de.dupe van de historie zouden worden, want al moet erkend worden dat hunne genotsrechten weinig waarde hebben, daarom kunnen ze toch hun persoonlijke rechten in de op te richten vereeniging doen gelden. Het regeeringsvoorstel, al zal het dan niet de uitersten in de partijen bevredigen, is desniettemin een compromis tusschen de partijen, hetwelk ook steun vindt in de geschiedenis der zaak. Dat de erfgooiers die geen gebruik maken van de gronden, de z.g. niet scharenden zullen aansturen op ontbinding der vereeniging, achtte de regeeringscommissaris een ongegronde vrees, omdat ook zij wel degelijk bij het voortbestaan der vereeniging belang hebben. Minister Heemskerk nam het gedeelte van het amendement betreffende de gemeente Naar den over. De heer Schaper bestrijdt het amendement als gewrongen en niet liggende in de lijn der historie Want sedert de grijze oudheid maakt de Meent het gezamelijk bezit uit van gemeente en ertgooieis en het is dan niet meer dan billijk dat de gemeenten van dat recht gebruik maken Minister Heemskerk verdedigde-de regeling zooals de regeering die wil nog als een degelijk compromis, dat beoogt de vereeniging in stand te houden en zooveel mogelijk rekening houdt met ieders aanspraken. Daarom is de regeling ook ontworpen door een commissie die steeds met de partijen in verhouding heeft gestaan. Het amendementDe Wijckerslooth wordt ten slotte verworpen met 40 tegen 17 stemmen. Het regeeringsvoorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op artikel 38 verdedigt de heer Rutgers een amendement, ook namens den heer Duymaer van Twist, om een nieuw art. 38a in het wets ontwerp te voegen, luidende De bepalingen van den vijfden titel van deze dezen wet blijven bui ten werking gedurende vijftien jaren na het in werking treden dezer wet. Voorstellers bedoelden hiermede onmogelijk te maken dat in de eerste 15 jaren tot ontbinding der vereeniging kan worden overgegaan en dus een waarborg geschapen wordt dat de nieuwe regeling zal kunnen toonen, waartoe zij leidt, zonder van den aanvang te kunnen worden be lemmerd door aandrang tot ontbinding. Op advies van de Regeering wijzigde de heer Rutgers het amendement nader in dien zin, dat er een nieuw artikel 39 komt, luidende ont binding der vereeniging is uitgesloten binnen de eerste 15 jaar na het in werking treden der wet. De heer Drucker ontriedt dit amendement, namens de commissie van rapporteurs, omdat er op dit oogenblik voldoende waarborgen zijn, dat niet zoo spoedig tot ontbinding zal worden overgegaan. De Minister verdedigde het amendement echter als een goeden maatregel om ontbinding voorloopig tegen te houden. Na de pauze werd het aldus gewijzigde amen dementRutgers Duymer van Twist, aange nomen met 31 tegen 23 stemmen De eindstemming over het ontwerp wordt be paald op a.s. Donderdag na de pauze. Hierop komt in behaudeliug het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de vergelding met pensioen van in dienst van ambtenaren, een col lege of eene instelling of van met dezen gelijk gestelde commiseies of particulieren den Staat bewezen diensten, (inkoop van zijdelingsche diensten). De heer De Meester wees op de groote voldoening welke de indiening van dit ontwerp, Maar ik heb tien duizend francs ge geven Aan MaugrabinDat telt niet mede. Heeft hij me dan niet gevangen geno men Ja, maar ik heb Maugrabin gevangen genomen en dus moet ik ook tien duizend francs hebben. Neem dan maar, wa ik hem gegeven heb, ik heb niets meer. Dan zult ge opgehangen worden! Bij de beesten van Ezechiël, dat is een groote bedriegerij. Eerst mijn geid ontvangen en dan mij niet vrij laten Betaal nog eens, dan is de zaak in orde 1 Maar hoeveel zijn er hier misschien wel, die met hetzelfde praatje zullen aankomen. Je weigert dus? Ik heb geen geld meer, geen borgstelling en ook geen vriend, die mij het leenen zal. StilOmdat je mij zoo voor den gek houdt, zal ik je bewijzen, dat het erg verkeerd van je is onaangenaam te zijn tegenover La RibotteLa Ribotte, dat ben ik. Terwijl hij zoo sprak had La Ribotte de deur van het hol dicht geworpen en zijn toorts ge stoken in den ring. waaraan de ketens bevestigd waren. Vervolgens haalde hij uit zijn zak eenige stukken koord ter dikte van ganzevee- ren die met vet en zwavel besmeerd waren. Je zult deze lonten wel kennen, het zijn uitstekende middelen tegen koude handen of waarnaar vrij algemeen al sedert ettelijke jaren reikhalzend werd uitgezien, ondervindt. Het heeft spreker dus gespeten, dat hij dezen alleszins bil lijken maatregel niet heeft kunnen tot stand brengen toen hij nog minister van Financiën was van ganscher harte zal hij derhalve medewerken tot de instandkoming van het ontwerp, al heeft hij eenige aanmerkingen op den opzet van rege ling, waarin hij een criterim mist van hetgeen onder zijdelingsche diensten moet worden ver staan. En gevolg daarvan zal zijn dat, als zich in de toekomst andere categoriën van Rijksambtenaren of personen, die het nog niet waren, aanmelden om zich voor pensioen in te koopen. de regeering geen grond noch voor weigering noch voor toe lating kan aanvoeren. Spreker zou dat criterium wenschen in dien zin dat alleen in aanmerking kunnen komen personen die werkzaam zijn ge weest in die functiën welke later Rijksbetrek kingen zijn geworden. De heer Helsdingen betoogt, dat het ont werp hem op verschillende punten teleurstelde, vooreerst omdat verschillende ambtenaren zullen worden uitgesloten die het rechtstreeksch bewijs niet kunnen leveren dat zij zijdelingsche diensten hebben verricht Zoo zullen van het ontwerp o.a. niet kunnen profiteeren de instrumentmakers bij de telegrafiie, de beamten der uiversiteiten en de Technische Hoogeschool, de niet vast aangestelde schrijvers aan de Ministeriën, de Kamerboden die vroeger in dagloen werkten en dergelijken. Door als criterium aan te nemen werkzaamhe den in tijdelijken dienst rechtstreeks den Staat bewezen, zouden aldus de heer Helsdingen, voeten Of tegen likdoorns, naar gelang van de plaats waar men ze aanwendt 1 De roover keek zoo goedig mogelijk bij deze laatste overweging. - We zullen maar met de handen beginnen, als je wilt; want ik denk, dat je wel gauw van je voeten zult gebruik maken om van mijn gezelschap bevrijd te worden. La Ribotte had de linkerhand van Jacob be grepen en een der koorden om zijn duim ge wikkeld. Toen de lont voldoende vast zat, stak hij de beiden einden aan. De lont brandde langzaam en verbrandde het vleesch van den Jood tot op de beenderen. De ongelukkige brulde van smart. - Ja, ik weet het wel, ging de luitenenant van Valrocca ongestoord verder. Het is met piet- tig... maar op het laatst wordt het zelfs on houdbaar. Laat me even een paar andere aan- lGfifSGIl - Genade! Het is afschuwelijk O! mijn vleesch 01 mijn beenderenHeb medelij- d6La Ribotte glimlachte en wreef zich de han- - Ik heb wel kerels tot de vijftiende lont zien gaan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5