V erkooping Slijterij en Pakhuis. Verkooping HEERENHUIS. MMiè Hypotheekbank D. ROK, Ctamengd Nieuws. AdrertentiSn. Vrijwillige Openbare Een Pand en Erve, ii Een Pakhuis en Erve, Vrijwillige Openbare Een Dubbel Hoerenhuis en erve, thans uitgeloten categorieën in aanmerking kun nen komen. Dit is dan ook de bedoeling van een amendement van de heeren Ankermen cs., hetwelk spieker hoopt dat zal worden aangeno men. Spieker dringt aan op vergemakkelijking van de bewijslevering dat zijdelingsche diensten verleend zijn en hoopte dat de Minister een des betreffend ameadement zou overnemen. De rege ling van de bijdrage voor den inkoop acht spre ker in verscmllend opzicht onbillijk werkend. Door aanneming van het door de sociaal-demo cratische tractie te dien aanzien ingediend amen dement, zal daarin verbetering worden aange bracht. De heer H eemskerk keurde den opzet van het amendement goed, opmerkende bat bij latere ontwerpen zoo noodig tot uitbreiding der cate gorieën, die voor het pensioen in aanmerking komen, kan worden gekomen. De heer Anker m an beval aan de lijst der categorieën van personen die voor inkoop in aan merking komen met in de wet op te nemen, maar vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, om, als daartoe de noodzakelijkheid blijkt, gemakkelijker die lijst te kunnen wijzigin gen en aan te vullen met categorieën die thans nog niet in aanmerking kunnen komen. Hoewel principieel tegeustauder van het geven van terugwerkende krrcht aan een wet, oordeelt spreker dat de terugwerkende kracht bij dit ont werp voorgesteld, niet ver genoeg teruggaat en stemt hij dus in met het amendement dat uit breiding van terugwerking beoogt. Ten slotte hoopt hij dat de Munster in het vooruitzicht zal willen stellen in de regeling te stellen de kamer- bodeu, die daarvoor in aanmerking komen. De neer T reut dringt bij deze gelegenheid aan op den meest inogelyken spoed met de in diening van een ontwerp netreffëude de pensio neering van gemeente-ambtenaren, dat thans een punt van overleg uitmaakt tusschen Binnenland- sche Zaken en Financiën. De heer Smeeuge huldigt zijnerzijds de re geering voor de indiening van dit gewichtige en billijke ontwerp en hoopt dat de Minister van Fmaiicieëu alsnog tegemoet zal weten te komen aan den heden geopperden aandrang om zekere thans nog uitgesloten categorieën in de regeling op te nemen. Spreker drong er op aan de terugwerkende kracht tot 1904 te doen teruggaan in plaats tot 1908. De verdere beraadslaging werd verdaagd tot Dinsdag 11 ure. Besloten is Donderdag a s. de eindstemming te houden over de Armenwet en wei na de pauze. Zuivere melk tegen onzui veren al cohol. Onder het bovenstaand opschrift lezen wij in het „Maandblad tegen Vervalschingon'1' De bekende treurige gevolgen van het gebruik van onzuiveren alcohol te Berlijn hebben overal de aandacht der deskundigen op deze belangrijke aangelegenheid doen vestigen, en op tal van plaat sen bleek, dat inderdaad het gevaar voor vergif tiging op groote schaal bestond. Waar dit gevaar geluickig voor ons land, tot nu toe blijkens enkele officieele vefklarin- gen gering geacht moet worden, is toch voort durend toezicht en strenge controle dringend nood zakelijk, gegeven de geconstateerde feiten te Ber lijn, waar een uitgebreide keuringsdienst beslaat, en men dergelijke „massale" vergiftigingen door een dagelijks in groote hoeveelheden gebruikt consumptieartikel voor bijna onmogeelijk zonde houden. Wjj achten het nu in verband met een en, ander van groot belang, zoowel uit een hygiëuisch als economisch oogpunt, te wijzen op de lessen die uit deze Berljjnsche vergiftiging voor ons land te trekken zjjn. Toen er, reeds vele jaren geleden, sprake was Van het later openen en vroeger sluiten uer tap perijen in de hoofdstad, wees één onzer in een bestuursvergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik op het feit dat, indien men voor de arbeiders gelegenheid tot drinken van sterken drank verminderde, het ten zeerste wenschelijk zoude zijn, bij wijze van compensatiemaatregel, de; gelegenheden tot het verkrijgen van andere dran ken (speciaal melk, koffie, thee en cacao), te vermeerderen. Het gevolg van dit advies was de oprichting der V olkskofiiehuizen door uen ge noemden Volksbond en wel met de tekende uit stekende resultaten. Wij zouden nu in overweging' geven, de oprich ting eener maatschappij, of wel een exploitatie door reeds bestaande inrichtingen, die zich tem doel stellen, op nog gemakkelijker wijteei dan nu in koffiehuizen geschiedt, de minder bedeelden de groote voordeelen te dotem genieten van het gebruik van onvervalschte volle meïk of voor natuurlijk veel geringeren pry's, z.g. tapte melk. En dit zou kunnen geschieden naar het voorbeeld van üusseldorf en Berlijn (waar tnen er voorloopig' twaalf heeft opgericht) door het plaatsen van kiosken op de meest door arbeiders en minder bedeelden bezochte punten in steden, waar hetzij zuivere melk, of karnemelk verkrijgbaar zoude zijn, tegen natuurlijk veel la- geren prijs dan geëischt moet worden, indien hooge terrein- of lokaal-huur en veel personeel in rekening' gebracht moet worden. En bij den tegenw oordj.gen feilen strijd, die op het „cacao-'slagVeid" gestreden wordt, geven wij den strijders het volgend advies in overweging alvorens, (men vergeve ons oe triviale vergelij king) als bij de beroemde bonnen die elkan der opaten tot de staarten alleen overbleven de partijen elkander en daardoor ook een bloei ende industrie afgemaakt hebben. Wij stellen voor, een uitweg' voor hun pro ducten te zoeken, langs den door ons opgege ven weg, d.w.z. door tegen zeer matigen prijs, de cacao in aangenainen vorm - b.v. met melit en suiker voor den arbeidenden stand in die eerste plaats op gemakkelijke wijze in kiosken overal verkrijgbaar te stellen. Wij zijin overtuigd, dat op deze wijze onze zuivel- en cacao-inaustrie ten zeerste gebaat zou den worden en in de eerste plaats de volksge zondheid, die door het verstrekken van gezond en versterkend vloeibaar voedsel, als melk en cacaodrank, tegen billijken prijs, feitelijk meer gebaat wordt in den sUijd tegen het misbruik van den (nog bovendien dücwijls vervalschten) ster ken drank, dan alléén door drankwetten, üactaat- jes en redevoeringen, hoe goed ook bedoeld, en hoe nuttig overigens ook. Wie neemt het initiatief voor een practische uitvoering van ons denkbeeld? Gearresteerd. Naar de „N. Gron. Courant" verneemt, is de gefailleerde handelaar E. te Gro ningen, in verzekerde bewaring genomen. Vuilverbranding!. De „Tel." deelt onder alle voorbehoud mede, dat de Amsterdamsche commissie die in verschillende Duitsehe steden de inrichtingen voor vuilverbranding bezocht, niet enthousiaslisch is gestemd over de werking dttr daar toegepaste systemen. Hare totaalindruk zal echter eerst dan vast te stellen zijn, wanneer ook de werking der in Engeland gebezigde ovens voor vuilverbranding door haar is nagegaan. Zooals reeds vermeld, zal de commissie, wan neer daar de mijnwerkersstaking is geëindigd, onmiddellijk naar Engeland vertrekken. 101 j a a r. Te Middelburg heeft W. R. Hen- drikse, verpleegde in het gasthuis, zjjn lOlden verjaardag gevierd. De oude man verheugt zich in een goede gezondheid. Een luchtballon is gister te 's-Gravenho- ge neergekomen. De daling bad plaats vrijwillig op een land nabij de Kempstraat en de Krit- zïngerstraat (Transvaalwijk). In bet schuitje be vonden zich drie dames en twee heeren, allen Belgen. Zij waren gisteren-middag halfdrie. te Oudenaarden, in België, opgestegen met het doel om naar den Haag te reizen. Bestuurder van den ballon was de heer Lief mans. Bij de daling kantelde het schuitje en werd dit toen nog een eindje door den ballon voortgesleept. Daardoor had een der dames het ongeluk het rechterbeen te breken. Deze dame moet nog verklaard hebben, dat het niet de eerste maal was, dat zij bij een derge- lijxen tocht een ongeluk bekwam. Weldra waren verschillende personen ter plaat se om hulp te verleenen: een man van de Haag- sche Transportkülonie, personeel van den gemeen- teiijxen geneeskundigen dienst en van de Brand weer, zoomede de politie uit het bureau aan de van de Venmestraat. De dame, die haar rechterbeen gebroken had, werd na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat mej. Lyons, de dame, die haar been brak, het goed maakt, zich alleen nog wat pijnlijk gevoelt en dat gisterenr avondi lyet been zou worden gezet. Aan den wensch dier dame om nog; gisteren-avond naar Brussel terug te keeren, kon niet worden vol daan; tij och' zij wenscht zeker heden te gaan. De ballon steeg te Oudenaarde op te 12 u. 30 (Belg. tij), passerde Gent en Terneuzen en bleef verder vrijwel langs de kust op Den Haag aan zweven. De ballon had een vaart van minstens ÖO KM. per uur en te kampen met al te ster ken wind. Dit was dan ook een van de oor zaken, dat het anker in het natte weiland niet voldoende pakte, zoodat het ongeluk min of meer aan de landing moet worden toegeschreven. De dame, welke reeds ettelijke malen hij lucht reizen een ongeluk overkwam, had zelfs eenmaal het ongeluk beide armen te breken. Het was de 73e ballonreis van den heer Rief- mans. Waarom groote zaken grooter en kleine zaken kleiner worden. Be firma Bern'heimer Bros, leiat haar dagelijksche aankon digingen dikwijls in met belangrijke beschouwin gen, die wel eens aan Amerikaansche overdrijving lijden, doch ook menigmaal behartigenswaardige wenken bevatten. Zoo merkte zij dezer dagen op Waarom groote zaken gtcooter worden en kleine zaken Kleiner? Bijna alle bezitters van kleine zaken zullen u' vertellen, dat zij vanwege1 de groote zaken niet meer kunnen bestaan. Zy zul len u verder zeggen, dat de groote zaken goed- kooper verknopen en zóó sterk adverteeren, dat de klanten als met onweerstaanbare magneten naar hun magazijnen worden getrokken. Wanheer ge deze en dergelijke praat eens wat nader kondt nagaan, dan zou u blijken, dat deze kleine za kenlui, het heelemaal mis hebben, er precies naast zijn. Wij kennen een groote zaak, die als nietig klein zaakje begonnen is. Geen zaak die klein is behoeft kleim te blijven. Maar een ouder- wetsch-smakelooze étalagë, een onaanzienlijk win kelfront, geleek aan keus en g|een of nietige en leelijke winkelbiljetten, dat zijn ons <le oorza ken gebleken van het verschijnsel, dat zoovele zaken klein blijven en zich niet eens in hun nie tigheid kunnen staande houden, maar te gronde gaan. Kleur en leven, moderne étalages, eau rui me keus, goede waar, voorkomende bediening, zijn daarentegen vrijwel onfeilbare middelen voel succes in zaken. Daardoor worden zaken groot. Het publiek beoordeelt tegenwoordig een zaak naai haar uiterlijk voorkomen, naar haar étalages. Deze vestigen den eersten indruk en deze eerste indruk is in den regel de beslissende. En dan moet, beslist moet ieder zakenman die vooruit wil, iets ten koste leggen aan reclame. De grond legger onzer firma begon met een klein zaakje, doch hij is niet lang' klein gebleven. Alle ouder- wetsche sleur werd verbannen, alles werd ge schoeid op moderne leest. Wat de een kan, kan ook de ander. De stel regel van Bernhedmer Bros, is: iets goedkooper en iets beter dan bij de concurrentie 1 En deze stelregel heeft onze zaak groot gemaakt en zal haar nog grooter maken. Een oud Engelse'h gebruik. Men weet dat Engeland in bijzondere mate heecht aan oude gewoonten en gebruiKen en- het daarmede gepaard gaand ceremonieel. Vaak houden die overgele verde gebruiKen verband met in ouden lijd ver kregen rechten of duur gekochte voordeelen. Dit is ook 't geval met de plechtige opening, tel ken j are van de oestemsscherij te Colchester. De inwoners van het plaatsje kochten in den tijd van Kicjhard Leeuwenhart van den vorst het recht om naar oesters te visschen. ieder jaar kwam een koninklijk afgezant om de vis- scherij plechtig te openen en dei pachtpenningen in ontvangst te nemen voor zijn koninklijken meester. Dp roep der oesters van Colchester verbreidde zidh door het gansche land. Ieder jaar stroomden meer nieiuwsgierigien toe. De openingsdag werd een feest, waarby Colchester welvoer. Zoo gaat het nog. Het aantal bezoekers, aldus schrijft „Nederland," komt zelf reeds over de zee, ook uit ons land. De burgemeesters der drie grootste steden van ons land werden in 1910 officieel uitgenoodigd om aanwezig te zjjn bij Idle opening van het oesterseizoein te Col chester. i De mayor, de secretaris en de deurwaarder der gemeente begeven zich in vol ornaat met hun witte pruiken op en den staf in de hand, aan boord en de burgemeester verzoekt den secretaris het charter voor te lezen, waarbij aan Coichester het recht is gegeven om naar oesters te visschen. De secretaris leest daarop een stuk voor, gedateerd 6 December 118a, dus uit de dagen der regeering van Kiclbard Leeuwenhart. De burgemeester verklaart daarop heit visch- seizoen voor geopend, en de Krabbers worden uitgeworpen. Met eigen hand raapt ie burger meester de oesters uit bet net en de plechtigheid eindt met drie hoera's voor den Koning en den mayor van Coichester. Jenever en peper koek worden uitgedeeld en da feestvierenden vexeenigen zich aan een gezellige lunch op Doe wit Eiiand, waarbjj oesters den hoofdschotel vor men en natuuriij'K een fijne flescb niet ontbreekt. Een dubbele moord. In het dorpje Batuce, 8 K.M. van Verviers gelegen, is Maan dagavond een afschuwelijke moord gepleegd. De üü-jajige landeigenaar Charles Depoution, die\net zijn 5U-jangen nicht Catuunua Depouiion en een 17-jaug dienstmeisje Maria YVeertz een groote boerentioofdstede bewoont, kreeg dien avond be zoek van den fandaroeiUer h elix Cremer, die hem twee jaren geleden bij bet biuuenhalen van den fruitoogst behulpzaam was geweest. Om zeven uur was Cremer reeds gekomen en toen hij om half elf nog met heengegaan was, drong Depou- hon op zijn vertrek aan. baaien hepen zij daarop naar de deur, waar Cremer zyu vroegeren mees ter om eenig geld vroeg. Toen Depoubon weiger de, grendelde Cremer onmiddellyk de deur en sloeg den landeigenaar met zyn z waren stok neer. De nicht, die de vechtpartij in de gang hoorde, vluchtte naar de keuken, terwijl het dienstmeisje door den stal naar buiten trachtte te ontkomen. Cremer zag dit, zette haar na, sleepte haar met geweld naar het huis terug eu sloeg er ook bij haar ongenadig op los. Maria Weertz, had ech ter de tegenwoordigheid van geest zich na de eerste slagen dood te houden. Daarop begaf de moordenaar zich naar de keuken, brak de deur open en bracht vervolgens Catherine Depouhon om het leven. Nu begaf hij zich naar boven om daar kasten en laden onderst boven te halen. Intusschen slaagde het meisje er in te ontkomen en de buren van het geval op de hoogte te stel len. Toen zij op het tooneel van den moord aankwamen, was de vogel echter gevlogen. Char les Depouhon en zijn nicht waren beiden dood het dienstmeisje is zwaar gewond. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van den misdadiger. Octrooien:. Voor en aleer in Duitschland een patent of octrooi op een uitvinding wordt verleend, wordt de laatste aan een streng onder zoek onderworpen. Deze handelwijze heeft aan het verkrijgen van het Duilsehe brevet een zeer groote waarde doen toekennen in de oogen van uitvinders, industrieelen en kapitalisten. Zjj heeft evenzoo in belangrijke mate bijgedragen aan den vooruitgang der; Duitscihie industrie. In „Technique modern" gieeft Lainel over de Duitsehe patenten in 1910 eenige zeer treffende cijfers. 30 Jaar geleden vroeg men in Duitschland 7000 patenten per jaar aan, tegen 7600 in Frankrijk. Tegen woordig ontvangt het Patentambt 45,209 aanvra gen; hun aa,ntal gaat in Frankrijk naurweljjlks 15.000 te boven. In 1900 brachten de brevelles in Frankrijk 3.627.000 fr. aan de schatkist op, en 3.395.456 fr. aan. de Duitsehe schatkist, in 1910 bedroegen de ontvangsten der brevetten in Frankrijk tot 4.681.855 fr. tegen 10.443.853 fr. in Duitschland. In, 1910 waren op 15.996 in Frankrijk genomen brevetten slechts 7409 of 46 pCt. g|et- nomen door Franschen, 20 pCt. waren aange vraagd door Duitschers. Op 45.209 in Duitsch land ingekomen aanvragen voor patent waren 35.190 of meer dan 77 pCt. van Duitschers. De Frajnsdhen brachten slechts 1768 in. De streng heid vain het Duitsehe onderzoek wordt bewe zen door het feit, dat op 45.209 aanvragen slechts 12.100 werden goedgekeurd. De Zuidpool. Reuter seint d.d. gisteren uit Londen Met bijzondere vergunning van de »Daily Ex press" is de ^Exchange Telegraph Company" in staat gesteld bekendheid te geven aan het vol gende bericht uit Wellington (Nieuw-Zeeland) Amundsen verklaart, dat Scott de Zuidpool be reikt heeft. Amundsen spreekt de berichten echter tegen. VAN EEN De Notaris W. A. VAN DOLDER Dz., te Schiedam, zal bij v e i 1 i n g op Vrjjdag 15 Maart 1912, des voormiddags te elf uren, en bij afslag op Zaterdag 23 Maart 1912, des avonds te acht uren, beide keeren in het gebouw „Musis Sacbum, aan de Lange Haven, te Schie dam, verkoopen waarin tapperij en slijterij, te Schiedam aan de VLaar ding er straat no. 5, groot 43 centiaren. In eigen gebruik. Grondbelasting f 20.51, Straatbelasting f8.19. te Schiedam aan dezelfde V laar ding er straat no. 4, groot 33 centiaren. In eigen gebruik. - Grondbelasting f2.23. Straatbelasting f0.87. Aanvaarding en Betaling: 23 April 1912. Bezichtiging: Woensdag en Donderdag in de week der veiling, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren, op vertoon van een bewijs van toegang. Inlichtingen en toegangsbewijzen zijn te be komen ten kantore van genoemden Notaris, Nieuwstraat 30, Schiedam. van een De Notarissen W. J. A. ROLDANUS en W. A. VAN DOLDER Dz. te Schiedam zullen by veiling op Vrijdag 15 Maart 1912, des voormiddags te elf uren, en bij a f s 1 a g op Zaterdag 23 Maart 1912, des avonds te acht uren, beide keeren in het gebouw Musis Sacrumaan de Lange Haven te Schiedam, verkoopen met fietsenbergplaats en twee open plaatsen te Schiedam aan de Nieuwstraat no. 80, hoek Oude Kerkhof, groot 142 centiaren. Het huis bevat benedenvier kamers en keuken, boven: vyf kamers en een badkamer, en verder twee zolders, dienstbodekamer en vliering. In eigen gebruik. - Grondbelasting f20.54. Straatbel, f8.13. Aanvaarding en Betaling: 1 Mei 1912 of vroeger. BezichtigingWoensdag en Donderdag in de week van de veiling, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantoren van genoemde Notarissen. te YEEM)A>I. Hypotheekaanvragen worden thans tot elk bedrag in behandeling genomen, tegen een rente vanaf 1 0 2 0. Nadere inlichtingen verstrekt de Agent Makelaar, Lange Haven 16.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6