Dagblad voor Schiedam en Omstreken. .Van Houtens CACAO er» vergelijk deze Zuiver Goed er> Goedkoop Overal verkrijgbaar. Vraag bjj Uw winkelier een büs met andere soorten van denzelfden prijs Het is zeker dat Oe ze dan bi ij ft drinken.- X. 35ste Jaargang. Dinsdag 12 Maart £912. iNo. 10267. X K? bus ƒ1,50 XK? bus/Ö,425j Xo„ -0.18 Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Roter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel, Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Herijk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het voormalig teekenlokaal van het bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven no. 35 alhier, van 25 Maart tot 15 Mei a.s. (behalve de Zaterdagen, de Zondagen en 5 en 8 April) van 9£ tot 3 uur, en dat voor de verueeling dei- werkzaamheden aan de huizen der ijkplictitigen briefjes zullen bezorgd worden, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop de rnaten en gewichten voor den herijk kunnen worden aan geboden, terwijl zij, die zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het bekomen daar van op de boven aangegeven tijdstippen aan het lokaal van den herijk kunnen aanmelden b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter T en tot dien datum ook de letter 8 geldig is e. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuriugsmerk niet in win kels enz. teruggebracht mogen worden; f. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ïjkkantoor te Rotterdam op Dinsdag en Vrijdag van 912 en 13 uur g. dat de onderdeelen van het Gram (milligram gewichten) niet op de hérijkzitting, maar alleen aan de ijxkantoren herijkt kunnen worden (op zending per post franco). Schiedam, den 12den Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het Turkscho ministerie van binnetniandsche za ken 'heeft een telegram1 openbaar gemaakt, waarin de buijgemeester en andere overheidspersonen uit DzjeJbel-i-Gharbi in Tripolitanië tegen de IbekraclK ti'ging van het souvereiniteitsbeistuit door het Ita- liaansclhe parlement protesteieren |en verklaren, dat zij den strijd zouden voortzetten, zelfs al zou de Porto de sonvareiniteil of de militaire be zetting van Italië jni Tripolis en Barka goedkeu ren. j De Romeinsche conrespoindeint van de „Lokal- Anzeiger" seint: Naar ik uit regeeringskringen verneem, zou reeds heden minister di San Giuliano de vertrou welijke vraag van de gezanten beantwoorden. Hier uit zal blijken, dat Italië niet eens geneigd is een wapenstilstand tóe te staan, maar volstrekt van Turkije eisc'ht, dat het zijn troepen uit Italiaarfsch De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 56) Jij zult niet komen tot de vijfde vinger van je linkerhand. Je hebt nog het recht mij de tienduizend francs te geven... Ik verbrand I Ik sterf I Zouden we nog eens over die tien duizend francs praten? Ik heb aan die bandieten, die mij gegrepen hebbep... Bandieten, zeg je Het is niet goed om zoo over eerbiedwaardige krijgslieden te spreken dat zijn aardige jongens, die bijna evenveel goed doen als ik. Voor dit woord, Jacob, zal ik je een nieuwe lont geven. Een lont werd om den wijsvinger van den jood gewikkeld. Wat heb je aan die geachte heeren gegeven Een schuldbekentenis op Samuel te Com- fiiègne, die hun tien duizend francs zal uitbeta- en. Vraag die borgstelling. O 1 Haal die lonten weg! Waar denk je aan I Die dappere mannen Noord-Afrika terug trekt, daar -het anders te wa ter en te land een nieuwe en veel krachtiger actie zal beginnen on hieit einde van den oorlog niet te overzien zou zijn. Dei vraag, van de gezan ten was overigens streng'vertrouwelijkDe eigen lijke officieele vraag zal tegelijkertijd in Rome en Konstantinopel gesteld wiordein. Men heeft blijk baar op deze wijze het Russische voorstel eerst in Rome en dan in Konstantinopel met het Fran- sche voorstel tegelijkertijd op beide plaatsen wil len verbinden. Men is overigens niet in optimis tische stemming hier, daar men weel, dat Tur kije vóór de nieuwe verkiezingen geen besluit nemen zal. De Italiaansclhe Kamer heeft reeds gedane uit gaven tot een bedrag van 205 millioen lire voor de Tripolitaansclhe expeditie goedgekeurd. ENGELAND. Ten gevolge van de koleinstaking hebben te" Liverpool arie suikerraffinaderijen den arbeids tijd beperkt en zijn op ae T'yne schepen met een gezamenlijken inhoud van tweehonderdduizend ton buiten de vaart gesteld. Men doet er in zoo verre zijn voordeel mee door ae schepen in goe den staat te brengen. Het vertrek van het Ameri- kaansdhe stoomschip „St. Paul" van Southamp ton naar New-York, dat vastgesteld was op 23 Maart, en dat van de „Oceanic" van de White Star Lin© op 27 aezer zal voorloopigl niet plaats hebben. lïe bond van mijnwerkers heeft met alge mee ne stemmen besloten, Asquith's uitnoodiging, om een gemeenschappelijke bijeenkomst te houden met de mijneigenaars, te aanvaarden. DUITSCHLAND. De berichten, die te Berlijn binnenkomen over het aantal stakers in het Rurhgebied, loopen ta melijk uiteen. Er kunnen echter nog onmogelijk positieve cijters over het aantal stakers gegeven worden. De rede daarvan is, dat zeer vele stakers naar de mijnen getrokken zijn, om de arbeids- willigen alsnog tot staking over te halen of om hun eigendommen mede te nemen. Nu zegt de »Lokal Anzeigerwelk blad men echter als min of meer tendentieus moet beschouwen, dat slechts 57.000 mijnwerkers in het roode kolendistrict staken, wat ongeveer 35 °/a van het totale aantal zou beteekenen. Daarentegen schrijft het »Berli- ner Tageblatt", dat meer dan 70 der mijn werkers het werk hebben neergelegd. Dit ver schil kan misschien veroorzaakt zijn, doordat 't laatste blad spreekt van de districten Dortmund I, II en III en de »Lokal Anzeiger" de Dortmund- en Essendistricten dooreen neemt. Het werkelijk aan tal stakers zal misschien tusschen beide cijfers in liggen. Het schijnt vast te staan, dat de staking tot heden niet de proporties heeft aangenomen welke men algemeen verwacht had. Het aantal gendarmen en politieagenten moet buitengewoon groet zijn. Zoo bericht het »Berliner Tageblatt", dat alleen in het district Essen 1600 agenten de wegen naar on de toegangen tot de mijnen be- berooven van hetgeen zij op wettige wijze ver kregen hebben 1 Ik heb niets meer Dat is leelijk, voor u vooral Je bent wel koppig. Jacob. Moet ik aan den derden vinger beginnen De tweede lont was verteerd. De Jood zuchtte. Als ik zeker was, dat het nu uit was, dat er na u geen ander meer zou komen, misschien zou ik dan nog vijf duizend francs bij elkaar kunnen krijgen. Bah zeide La Ribotte. Vijf duizend frans is een heele som I Weet ge wel, wat men voor vijfduizend francs kan hebben? Neen, gij kent de waarde van het geld niet. Vijf duizend francs is het begin van een fortuin. Tienduizend francs zijn nog beter Vijf duizend francs, vriend, vijf duizend francs... Wat een tijd verloren.... Je komt telkens op hetzelfde terug La Ribotte stak de derde lont aan. Neem weg 1 neem wegschreeuwde Jakob. Mijn tien duizend francs Ge zult ze hebben.... Maar nu is het ge noeg! O wat heb ik een pijn Vooruit dan, zeide La Ribotte vroolijk. Hadt je daarmee nu niet kunnen beginnen I Maar ik ben toch zeker hiermede klaar VVant, ziet ge, het is mijn laatste beetje geld, dat ik u geef. waken. Alle berichten komen daarin overeen, dat er tot nu toe geen rustverstoringen plaats hadden. Het bestuur der georganiseerde arbeiders heeft uitdrukkelijk den werklieden aangespoord, de rust te bewaren en geen vechtpartijen uit te lokken. Verder is er een strooibiljet verspreid, waarin den arbeiders wordt aangeraden, geen sterken drank te gebruiken. Uit Essen wordt nog gemeld, dat de verzending van kolen Zondagavond reeds sterk achteruitging. In plaats van 30.000 waggons werden nu slechts 21.000 door de mijnen afgeleverd. Uit Bochum wordt bericht, dat daar van de 30.000 mijnwerkers er 25 000 staken. Het Wolfïs-bureau bevestigt, dat te Dortmund 66.47 van de mijnarbeiders staken. Te Bochum is in het tehuis van den Christe- Ijjken bond van mijnarbeiders een lazaret opge richt, met het oog op de mogelijkheid, dat even- tueele onlusten gewelddadig gedempt moeten wor den. Dit zijn alleen maar voorzorgsmaatregelen. De mijnwerkers zijn rustig en alleen de civiele macht schijnt ongerust te worden over de stilte, die alom heerscht. Uit Dortinund wordt geseind: Omstreeks den tijd, dat de ploegen elkaar des middags afwisselen, bevond zich op alle we gen, die naar de Kaiserstulilst:Lachten leiden, een volksmenigte, die bijna niet te: overzien was. Voor het ine eren deel waren het vrouwen en kin deren van stakers, die de arbeidswilligen om zoo te zeggen spitsroeden lieten loopen. Zij spuw den voor dezen uit en gaven hun heel wat lief- Je kunt mij volgen en ik zal je buiten het kasteel brengen Ben je dan voldaan T- Zeker Maar je moet me eerst die tienduizend francs geven 1 Ik heb ze niet hier. Hoe krijg ik ze dan Ga naar Samuel, met een door mij getae- kend bewijs. Goed. Wacht maar op mij. La Ribotte vertrok deed de deur goed dicht en verwijderde zich. Hij was spoedig terug met een pak onder den arm, dat hij voor Jakob op den grond wierp. Trek je kleeren uit en doe deze aan. De jood ontkleedde zich en deed de roovers kleeding, die La Ribotte had meegebracht, aan MooiJe ziet er netjes uit, zeide La Ri botte, die moest lachen om de vreemde houding van den juwelier in dit krijgsmanieneu. Volg me nu en zorg ervoor u niet te verraden. We zul len naar het kasteel gaan en door de poort ver trekken, dan zullen we naar een herberg gaan, die door een vaa mijn vrienden gehouden wordt, die voor u zal zorgen, tot ik van Compiégne te rugkeer, waar ik een bezoek zal brengen aan Samuel Een laatste waarschuwing: bij de minste be weging, bij den eersten kreet om hulp doorsteek ik je. Begrepen En toen Jacob geknikt had, zeide hij Op weg du? De twee mannen kwamen uit het hol en be gaven zich door de kronkelgangen, die door de toorts slechts spaarzaam verlicht werden. Zij kwamen langs de gevangenis waarin de graaf d'Herneuse en zijn dochter opgesloten wa ren, toen uit een anderen gang rumoer tot hen doordrong. De deur van het hol was slechts gesloten door een soort roestigen spijker, die van buiten ge makkelijk was weg te nemen. La Ribotte nam hem eruit, duwde Jacob naar binnen en ging verder. Hij ontmoette sir John en Cavalcanta met een tiental mannen die Marcel geboeid mede voerden. Een nieuwe gevangene, zeide hij. Zoo dat is onze gast van hedenavond Het is de zoon van den graaf d'Herneuse. De luitenant van Valrocca wilde zijne makkers niet verlaten voor hij alles vernomen had en vooral voor hij hen uit de onderaarsche gangen had gebracht. Hij vergezelde hen zelf tot in het wachthuis, waar hij eenige bekers met hen ledigde om hen gerust te stellen, dat zij niet al te verwonderd moesten zijn hem bij de gevangenissen te hebben aangetroffen, opdat zij niets van zijne plannen zou den vermoeden. Wordt vervolgd OF lï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1