Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang; Woensdag 13 Maart 1912. No. 10268. Buitenlandseh Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanelles Het ministerie van Buitemlandsc'he Zaken te Londen ontving van den gezant ter Constantiopel een telegram, waarin gemeld wordt, aat de mij nen géheiel gereed voor ontploffing in de Darda- nellen zijin uitgezet. Minstens twee loodsschepen zullen in iedere richting de komende en gaande schepen den weg wijzen. Gevecht bij Tobruk. Eergistermiddag ongeveer half drie beschermden de Italiaansche troepen een compagnie geniesol daten, die bezig was een wal om een nieuw fort aan te leggen. Een groote massa Turken en Ara bieren naderden tot pp een afstand van 4 kilo meter. De Italianen openden het vuur en een hardnekkig gevecht begon. Tegen vier uur trok ken de Turken zich teruig. De Italianen hadden 13 dooden en 73 gewonden. DUITSCHLAND. Het „Berliner Tageiblatt" schat het aantal sla- kers in het Rubrgebied op' 200.000; de „National Zeitung" spreekt van 180.000. Uit Hamburg seint men, dat de staidng in het Ruhrgehied het verkeer in de kolenhavéns vol ledig heeft lam gelegd. De kolenlossers hebben gevraagd, om hun uit de ondersteuningskassen der kolenimporteurs een uitkeiering te gieren, daar een bijna volledige werkloosheid is ingetreden. Dte bunkerkolen worden thans betaald mei óo Mark per 1000 K.G., d. i. 18.50 Mark meer dan vóór de staking. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat het kolensyn- dicaat medegedeeld 'heeft, dat het de loopende contracten zal nakomen, onder voorwaarde, dat voor de voorradige steenkolen een koopprijs van 30 Mark per dubbele waggon boven den standaard prijs betaald wordt. Heden zal in den Rijksdag door heit centrum de interpellatie! over de mijnwerkers staking 'ge houden worden, waarbij het waarschijnlijk wel warmer zal toegaan. ENGELAND. De „Evening Standard", het noodlottig con flict besprékend, noemt het verlies, dat reeds nu aan den Engelscten handel is toegebracht, onberekenbaar. En het ergste is, dal deze han del langs verschillende zijkanalen inaar den vreemde is afgevloeid en voor een aanzienlijk deel wel nimmer in zijn oude bedding zal terug- koeren. Wat de cijfers der workloozen betreft het blad acht die ver onder werkelijkheid te zijn, daar er honderden, ja duizenden arbeiders in zeer kteine bedrijven op straat moesten worden gezet, die nieit tot bomden of vereeniging'en ge organiseerd .zijn, en geeft dan het volgende staafje, dat een lage raming is van het aantal werklooze De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 57) Toen hij meende, dat niets de volvoering van zijn plan meer in den weg stond, ging hij naar Jacob terug. Toen hij bij hem kwam en beval hem te vol gen maakte de Jood niet de minste haast om aan zijn bevel te gehoorzamen. Kom je nu, of moet ik geweld gebruiken om je hier vandaan te halen Dat zal niet noodig zijn 1 Laten we dan vluchten 1 Een oogenblik I Jacob had niet stil gezeten in de gevangenis van den graaf Door de duw van La Ribotte was hij op de beenen van den graaf terecht ge komen, die ervan sidderde. Domme kerel, riep de graaf, terwyl hij Ja cob bij den hals greep en schudde als een prui menboom. GenadeStil 1 Ge zult me ten verderve brengen. U ten verderve brengen Wie ben je dan Ik ben een gevangene evenals gy> arbeiders in geheel' Engeland, wel te verstaan buiten de mijnwerkers. Noordelijk Engeland 250.000, Midlands 60.000, Zuidelijk Engeland 30.000, Noord-Wales 30.000. Zuid-Wales 150.000, Westen van Schotland 85.000, overig Schotland 20.000, Ierland 2000; totaal 627.000. De werkloosheid in de voornaamste vakken verhoudt zich als volgt: Staal- en ijzerhandel 150.000, textielnijver heid 71.000, pottenbakkerijen 60.000, bliksla gers 39.500, machinisten, bouwvakken 14.000, glasblazers 3400, steengiravers 1.2.000, dhemi- caliën-arbeiders 2000, verschillende handwerks lieden 10.000, zeelieden 3000, kadewerkers, sjou wers enz. 120.000, metselaars 20.000; totaal 484.500. De rest bestaat uit spoorwegarbeiders, land- bouwarbeiders en «enige duizenden werklieden in kleine werkplaatsen. De loonderving van alle thans werklooze ar beiders, dus dte mijnwehkers er bij inbegrepen, bedraagt tot op den elfden dag der staking to taal 5.730.000. Dat is bijna 70 millioen gulden. Uit Noord-Wales komt het bericht, dat de ko lenmijn-eigenaars in dit graafschap gisteren. Maan dag, hebben .aangeboden, om minimum-kronen te betalen, en om met de arbeiders te beraadsla gen over het loontarief. Nog steeds maken de electriciteit:s-maat.sc;hap- pijen te Londen zicih niet ongerust over den invloed van de staking op haar bedrijf. Dei staking zou nog weken moetein duren, alvorens de voor- Icrachtproducenten hebben ingeslagen, uitgeput raakt. Alles wat de maatschappijen vragen, is bescherming van de regeering, indien het hiertoe inderdaad mocht komen, en zij in dit geval ge noodzaakt zullen zijin, en zich dan ook nu reeds hebben voorgenomen, steenkool vair uit bet bui tenland te doen aanvoeren, Voorloopig eohtfer, nog minstens drie wekien, kunnen de afnemers van electriciteit zooveel stroom verbruiken als zij noodig meenen te hebben. Die spoorwegmaatschappijen echter, vooral die Londen en de voorsteden bedienen, hebben zich genoodzaakt gezien, haar dienst nogmaals aan zienlijk in te krimpen. Sommige lijnen laten geen vijf procent van haar treinen loopiein, zéér ten ongerieve van de businessmen, die in een der voorsteden wonen ein dag aan dag naar en van de City moeten sporen. Bovendien zijn. nog tal- looze groote treinen uit den dienst genomen, zoo wel passagiers als goederen vervoerend. Wat de trams aangaat de L on denschei maat schappijen hebben heit „strap-'hanging", dat is het staan in den wagen, met de hand zich vast houdend aan een der leeren lussen, noodgedwon gen moeten toestaan, omdat zij 50 tot 75 procent minder wagens laten loopem. Iedere tram mag thans niet minder dan 15 passagiers meer dan in normale tijden vervoeren. RUSLAND. De Rijksdoema begon gister met de beraad slagingen over de staatsbegrooting voor 1912. De president der begrootingscommissie Alexe- jenko, wees er op, dat de commissie door wijzi gingen in het begrootingsontwerp, met algeheele inachtneming van de volksnooden, een overschot der gewone inkomsten van 232 millioen roebel verkreeg. Bovendien zouden ter dekking van de buitenge wone uitgaven, behalve de voor de delging der schatkistbiljetten bestemde 100 millioen roebel niet, zooals het ontwerp beoogde, 14.7 millioen van het disponibele saldo, maar 54 millioen van het tegoed gebruikt worden. De huidige begrooting, aldus Alexejenko, is de derde, die zonder tekort sluit. Het bedrag tot delging der staatsschuld is vermeerderd. De begrooting van 1912 gaat die van 1907 met meer dan 500 millioen roebel te boven, die alleen in gewone uitgaven bestaan en tevens blijft het disponibel saldo op meer dan 400 millioen .roebel gehandhaafd. (Stormachtige toejuichingen). CHINA. Volgens berichten uit Peking1 aan de „Daily Telegraph" laat de toestond in China nag altijd veel te wenschen over. Het meerencteel der be volking heeft niet het minste vertrouwen in de toekomst der republiek en de regeering 'wan trouwt de troepen. Voortdurend worden nog mieer personen, die hert oproer van veertien dagen geleden veroorzaakten, terechtgesteld; in de af- geloopen week zijn te Peking en Tientsin meer De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de algemeeme toestand somher en onheilspellend blijft. De terechtstellingen blijVen, op groote schaal voortduren. De vorige week heeft er alleen in Peking en Tientsin een duizendtal executies plaats gevonden. Dit werpt oen grimmig licht op den staat van zaken. Een iodeT ziet de toekomst met wan trouwen tegemoet, en de regeering vreest voor het leger. Tangsjaoji is tot minister-president benoemd. In den Landdag in Hessen heeft de regeering gister een uur lang het werk gestaakt. Een socia listisch afgevaardigde had den minister van bin- nenlandsdhe zaken op beleedigende wijze aange vallen, zonder dat hij tot de orde geroepen was. Daarop verlieten alle regeeringsvertegtenwoordi- gers de zaal. De vergadering werd geschorst en eerst na een uur onderhandeld te hebben slaagde men er in de regeering' weer in de zaal te krij gen. Het verzuimde werd nu hersteld en de mi nister kreeg volledige genoegdoening. De Turksche minister van binnenlandsche za ken heeft den walis van Syrië, Aleppo en Beiroet, en den gouverneurs van Jeruzalem en oen Libanon bevel gegeven, de zich nog op Ottomaansch groen gebied bevindende Italianen morgen met geweld uit het lana te zetten, daar dan de termijn van 2 weken vervalt, die hun tot vertrekken gelaten was. De graaf betastte den jood, want hij kon in de duisternis zijn gelaat en zijn kleeding niet onder scheiden. Je liegt I onbeschaamde kerel I Je bent een der bandieten vaü Valrocca. De graaf greep den ongelukkigen jood bij de keel. Ik zweer u, dat ik de waarheid zeg. Heb je dan niet de kleeding van die kerels aan Ja, maar ik ben een armen jood... Een jood I zoo Waarom heb je dan die kleeren aan Om te ontvluchten 1 Om te vluchten, zeg je P Heb je dan de middelen om hieruit te komen Ja. Goed. Dan gaan we samen. Maar ik kan u niet medenemen. Ge zult dit hol niet verlaten dan met mijn dochter en mij. Kies dushier blijven, of ons laten profiteeren van uwe middelen om te ont vluchten. Helaas 1 Daar kan ik niets aan doen 1 Leg dat eens uit. De man, die mij hieruit brengt is een der luitenants van Valrocca. Hij heeft mij tien dui- zennd francs laten betalen.... dat is een groote som en ik ben er door geruïneerd. Houd op met klagen. We moeten dien man overhalen ons ook een dergelijk costuum te geven. Dat zal gemakkelijk gaan. De M oh am medaa nsdhe bevolking van Sabel (Al- gerië) en Tunis heeft een telegram gericht tot Poincaré, waarin zij hem dank zegt, dat hij geen druk te Konstantinopel heeft willen uitoefenen om Turkije te bewegen de inlijving van Tripolis en Bark a door Italië te erkennen, terwijl zij! te vens verklaart, dat die houding des te meer haar onwankelbare trouw aan Frankrijk zal ver sterken. Als gij rijk zijt Ik ben de graaf d'Herneuse. Mijn goud en mijn kasteel zijn in handen van Valrocca. Misschien kan ik u eenige duizend francs leenen. Hoeveel Zooveel als ge noodig hebt om hieruit te komen. Twintigduizend francs zal niet te veel zijn om de aarzelingen van den bandiet te overwinnen. Twintig duizend trancs, goed, Ik zal wel naar een middel zoeken om ze u terug te ge- ven. Uw woord is mij voldoende, heer..... Maar ik moet mijn toevlucht nemen tot vrienden om mij die som te verschaffen. Zij zullen een kleine vergoeding vragen. - O ja.... hoeveel Minstens vijf duizend francs. Ik zal u vijf-en-twintig duizend francs te ruggeven. «- Ge begrijpt wel, heer dat ik getroffen ben door uw ellende, dat ik het geld van mijne vrienden waag en mijn eigen behoud om het uwe te verzekeren.... Stil nu I We hebben den prijs bedongen. Ja. heer.... Laat mij die zaak alleen be handelen met den luitenant van Valrocca. Goed. Ik onderhandel liever niet zelf met dien kerel. Maar tracht hem over te halen, want anders vertrekt ge evenmin als ik. Denk daarom. De „Germania" verneemt uit Rome, dat als opvolger van kardinaal Vioo tot nuntius Lij het Spaansc'he Hof benoemd is Mgr. Francisco Rago- nesi, titulair-aartsbisstehop van Myra en aposto lisch delegaat in Columbia. De nieuwe nuntius heeft den leeftijd bereikt van 62 jaren. 23e Int. Euch. Congres te Weenen, 1912. Van 12—15 September 1912 zal dit kongres plaats hebben te Weenen onder de hooge bescher ming van keizer Frans Jozef. De 12e September is tevens de herdenkingsdag van de ontzetting der keizerlijke hoofdstrad met hulp van den Pool- schen koning Johan Sobieski (1683), waardoor de westelijke Staten van het Turksche juk bevrijd werden. Vóór die gedenkwaardige ontzetting communiceerden de koning en al zijne soldaten op den Kahlenberg. De laatste congresdag valt samen met het Naam feest van de H. Maria, dat plechtig zal worden gevierd. Beide dagen zullen dus ware feestdagen zijn. Gedurende het congres wordt door den gecelebreerd, terwijl in de namiddag diensten door den aartsbisschop en andere hooge geeste lijken predikatieszullen worden gehouden. In de kathedraal zal dagelijks een bijeenkomst plaats hebben. Andere, zalen worden gehuurd voor de behandeling van Congresonderwerpen. De straten der stad worden versierd, bijzonder die, waardoor de processie trekken zal op 15 Sept. Een speciale vertegenwoordiger van Z. H. den Paus zal het congres bijwonen en plechtig worden ontvangen. De H. Eucharistie zal dagelijks ter aanbidding worden uitgesteld. De deelnemers aan het congres zullen eene bijdrage storten van 4'/e spesmilo (f5 25). Daar voor kunnen zij alle congresbijeenkomsten bijwo nen, ontvangen een congresinsigne, een geïllu streerde gids van Weenen en een volledig ver slag. Ook dagkaarten (0.83 spesmilo) zijn ver krijgbaar. Ook zonder persoonlijk deel te nemen, kan men deelen in de geestelijke voordeelen. Door het zenden der genoemde bijdrage wordt men of zijn familie congressist en ontvangt ook het verslag, dat zal inhouden alle predikaties, redevoeringen en voorstellen van het congres. Alle aanvragen en inlichtingen betreffende het congres moeten worden gericht aan het Centraal Bureau van het Euch. Congres (Weenen I Ste- O 1 heer, ik weet wel met welke woorden ik iemand vangen kan en, ik heb goud, waarmee ik iemand verblinden kan De graaf van Herneuse antwoordde niet en wendde zijn hoofd af. Isabella naast hem weende. Troost je, kind. Onze ellende neemt een einde. En Marcel, vaderMarcel is hierZou den wij hem dan gevonden hebben om hem aan stonds weer kwijt te raken Wat zou hij wil len Als hij herkend wordt, wat zal er dan met hem gebeuren? Stel je nu gerust. Ik wil niet, dat hij on- noodig zijn vrijheid en zijn leven waagt en ik verzeker zijn geluk evengoed als 5et onze. Hij zal spoedig vernemen, dat wij aan de handen van Valrocca ontsnapt zijn. Wy zullen hem doen weten waar wij zyn en dan kan hij bij ons komen. De man. die ons bevrijden zal, zou die zich niet ermede wilde belasten hem dat te zeggen. Neen 1 Hij zou bang zyn zichzelf te ver raden I En wie weet ot hij Marcel niet zou v6rr&d6D De tijd ging voorbij. Alle rumoer had opge houden. Wordt vervolgd.) OF cajad- fifAPinlmlAin xLioini rla orrrw-wfA ramOj/ilhlinasu An uHli luuu nuuivA^-Li. 1./JJ - - u 551 tauioovuwj. M. W -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1