Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. phansplaz 5) en kunnen ook in Esperanto ge schieden. Inlichtingen aan Esperantisten zendt de heer Johan Schroder, redacteur te Weenen, Kaiser- strasse 10. De Engelscthe marinebegTooting 1912/1913, die gisteravond het licht zag, wijst, eon totaal aan van 44,085,400, zijnde een vermindering van 307,100 vergeleken hij de begrooting van het vorige jaar. Het nieuwe bouw'program omvat 4 gro.ote ge pantserde schepen, 8 licht gepantserde kruisers, 20 torpedojagers, benevens een aantal onderzee- booten en andere kleinere vaartuigen. Het per soneel wordt vermeerderd met 2000 manschappen. Churchill's toelichtende verklaring stelt vast, dat de begrooting is opgesteld onder de veron derstelling, dat de bestaande programmal van andere zeevarende mogendheden niet uitgebreid zouden worden. Indien dit wel gebeurde, zou het noodzakelijk worden een aanvullende begrooting zoowel met betrekking tot de manschappen als tot het geld in te dienen. Ten gevolge van de in den laats ten tijd in talrijke getale voor gekomen zijnde gevallen van financieele zwemdelarijen heeft het Parijsche open baar ministerie besloten een eigen afdeeling in te stellen, die zich uitsluitend met de strafrechte lijke vervolging van dergelijke praktijken zal bezig houden. j i De Italiaansche Kamer heeft met algemeene stemmen geweigerd aan te nemen het ontslag als agevaardigde genomen door den socialist Ferri, die in zijn district gewraakt was, omdat hij voor den oorlog in Tripoli had gestemd. Een draadbericht uit Konstantinopel meldt, dat de Albaneezen, ontevreden over de maatre- geled in Albanië door den Turkschen minister van binnenlandsche zaken genomen, hebben be sloten tot eene revolutionaire beweging. Te Dia- kova hebben de troepen 3 opstandelingen gedood, en 7 gearresteerd en vervolgen zij de andere. Volgens zekere geruchten zou er een zeer ern stige beweging tegen den minister van binnen landsche zaken zijn gericht. Men seint uit Angola aan den Portugee- schen minister van koloniën, dat 5 hoofden en 311 inboorlingen van de streek der Muemamona zich hebben overgegeven en de wapens ingeleverd. Zij waren laatst door de Portugeesche troepen verslagen. dem.) zal indien hij gesteld wordt op den steun van den Ned. Landbouwersbond kunnen rekenen. Militaire strafvordering. De regeering is voornemens zich bij de behan deling van de ontwerpen tot herziening van de militaire strafvordering in de Staten-Generaal door een regeerings-commissaris te laten bijstaan. Naar verluidt, zal als zoodanig worden benoemd de heer mr. H. C. Dresselhuijs, secretaris-generaal aan het departement van justitie. (N. Ct.) Pensioenregeling Staatsspoor. Door het pensioencomité, bestaande uit verschil lende organisaties van spoorwegpersoneel, is thans, naar de «Tel." bericht, een adres aan de Tweede Kamer gezonden om de commissie van beheer van het Pensioenfonds der Staatsspoor te behou den. Aan de Tweede Kamerleden Janssen, Nolens, Arts, Rutgers, v. d. Voort van Zijp, Snoeck Hen- kemans, De Visser, Tydeman, Goeman Borgesius, Roodhuyzen, Treub, Marchant, Troelstra en Scha per, is door het comité een onderhoud aangevraagd, ten einde het behoud der commissie van beheer bij hen te bepleiten. Dr. Nolens. Naar het „Centr." verneemt zal mgr. dr. No- lens zich binnenkort voor eeinigen tijd na,ar Rome begeven. Uitbreiding der ongevallenwet. Het bestuur van het N. V. V. heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, aldus meldt Het Volk, waarin wijziging van de artt. 8, 22 en 79 der ongevallenwet gevraagd wordt met het oog op de aan deze artikelen gegeven toepassing, terwijl voorts uitbreiding der wet gevraagd wordt tot de honderdduizenden arbeiders, die er, na tien jaren werking, nog steeds buiten staan. De Bakkerswet. Door de afdeeling Utrecht van den R.-K. Bond van Bakkersgezellen is, naar men meldt, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waar- 'n leedwezen wordt uitgesproken, dat voor een spoedige behandeling der Bakkerswet, geen meer derheid was te vinden in de Tweede Kamer en aangedrongen wordt bij de leden der Kamer, om de behandeling der wet in elk geval voor de Paaschvacantie, aan de orde te stellen. In een Zondag te Assen gehouden vergadering der afdeeling Drente van 'aen Nederlandscihen Bond van Gemeentei-ambtenaren heeft mr. Treub, lid der Tweede Kamer, naar het „Hbl." meldt, medegedeeld, dat het voor-ontwerp tot pension- neering van gemeente-ambtenaren, opgemaakt door den minister van binnenlandsuhei zaken, naar deli minister van financiën is gezonden. Laatstgenoem de heeft spreker medegedeeld, dat het voor-ont werp wellicht nog deze maand aan binnenland sche zaken wordt teruggezonden. Spreker raadde den Bond aan, nog eens bij den minister van binnenlandsche zaken aan te dringen. Prof. Dr. A. Steger. Tot gewoon hoogleeraar in de afdeelinig schei kundige technologie en mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft is benoemd, dr. A. M. A. A. Steger te Amsterdam. Deze benoeming, zegt „De Tijd", is voor den, om zijn diepgaande kennis zoo. hoeggeachten ge leerde een hoogst eervolle. Het geldt den betee- kenisvollen leerstoel, door een man als prof. dr. Aronstein bekleed en sinds diens aftreden onbe zet gebleven. Dr. steger was reeds aan de Technische Hooge school te Delft alsmede) aan de Amsterdamse he Universiteit privaat-docent in dei technische che mie. Hij is o.a. ook bestuurslid der vereeniging „Geloof en Wetenschap'" te Amsterdam. Naar 1913. Ge sociaal-democraten stelden reeds eahdidaten voor de Tweede Kamer in het district Winschoten mr. Mendels, in het distriet Emmen ds. van der Heide. Deze districten zijn thans vertegenwoor digd resp. door een vrijzinnig-democraat en een unie-liberaal. Door de lokmiddelen, die er door liberalen worden gebruikt, om in 1913 een sa mengaan der linker partijen, van liberaal en socia list dus, te verkrijgen, laten de socialisten zich nog niet vangen. Zij weten trouwens zeer goed, dat de stemmen hunner liberale broertjes bij de heistemmingen, en daar komt het voor de socialisten maar op> aan, zeker voor hen zul len zijn. Hun opzet, om zooveel mogelijk zetels te behalen, behoeven ze om wille der liberalen niet te laten varen. Als het op toegeven aankomt, zal het van de zijde dier liberalen moeten ko men. i Kamerverkiezing in het district Hoorn. Naar wij vernemen zal van agrarische zijde, nu de heer Posthuma zich terugtrekt, geen andere candidaat worden gesteld. De heer Nobel (vryz.- De mynwerkersstakingeu. Het Nederl. Correspondenciebureau meldt De werkstakingen in de kolenmijnen doen hare nawerking ook gevoelen op een stoomvaartdienst tusschen Nederland en zijne koloniën. De direction van de stoomvaartmaatschappijen, tevens contrac tanten voor het postvervoer naar Ned.-lndië, moe ten" reeds aan de betrokken autoriteiten hebben bericht, dat de inailstoomers aangewezen zijn op een zuinig kolenverbruik, zoodat de schepen niet met de gewone snelheid zuilen kunnen varen en 't dus gebeuren kan, dat de postmaildiensi niet den uitgevoerd. Op niet tijdige aankomst van de maiipost is, zooals men weten zal, boete gesteld. Bebouwing van den Dam te Amsterdam. Sedert korten tijd worden onderhandelingen gevoerd tusschen eene combinatie, welke zich ten doel stelt een groot café-restaurant en hotel te bouwen aan den Dam, en de firma Hajenius, eigenaresse van het blok Dam-Rokin-Kromme Elleboogsteeg. De combinatie moet voor het einde der maand eene beslissing nemen en is van plan zich ook den eigendom te verzekeren van het gebouw Zeemanshoop en een of meer huizen in de Kal- verstraat, ten einde op de totale oppervlakte één groot gebouw te zetten. De «Tel." verneemt hieromtrent nader De perceelen Rokin 2 tot en met 6a, en Dam 10 tot en met 16, zullen worden afgebroken en op den vrijkomenden grond een hotel restaurant worden opgetrokken in een styl, overeenkomende met dien voor de Dam bebouwing gesteld. De gemeente zal den grond, die vrij moet ko men om de nieuwe gebouwen te brengen binnen de nieuwe rooilijn, koopen. Zoodat een strook van by na 5 meter breedte en over de geheele lengte van die van die Damzyde, voor het open baar verkeer vrijkomt. De ingang van het op te richten hotel zal komen aan de Damzyde, en het zal 120 logeer kamers bevatten. Ter hoogte waar thans Zeemanshoop is ge vestigd, bestaat het plan, een groote lunchroom in te richten en het restaurant van het hotel komt aan de zijde van het Rokin. Het Bouw wetje. Voor de voorstanders van het bijzonder onder wijs was het Donderdag een goede dag, schrijft «Arnhemsch Dagblad. Hun druk werd weer ver licht. De Tweede Kamer nam het «Bouwwetje" aan en het is niet twijfelachtig, ot de Eerste Kamer zal straks dit voorbeld volgen. Het ontwerp werd aangenomen bij zuivere par tijstemming. Heel de linkerzijde, aangevoerd door Mr. Troelstra, stemde tegen. Zelfs de heer Van Karnebeek «aarzelde" niet meer maar liet het tegen hooren. Er is in de Kamer een debat gevoerd, waarvan de beteekenis grooter is dan het voorstel zelf zou doen vermoeden. Toch is ook het gewyzigd «Bouw- wetje" niet gering te achten. Volgens artikel 1 wordt de bijdrage voor de bouwkosten in de kleine gemeenten thans als volgt bepaald: Voor scholen van i 40 en minder leerlingen 60.— 64.-) 41—80 131.— (ƒ104 80) 91-144 j 235.— (ƒ188. 145—199 344.— 275.20) 200—254 f 454.- (ƒ363.20) 255—309 564.— 455.20) 310 - 364 674.— (ƒ539.20) 365—419 784.— 627.20) 420 - 474 894.— 715.20) 475—529 ƒ1004.— (ƒ803.20) 530 en meer ƒ1114.(ƒ891.20) De tusschen haakjes geplaatste cijfer drukken de vergoeding uit, die de minister aanvankelyk voorstelde. In de middengemeenten (de 3e, 4e en 5e klasse der personeele belasting) zal de vergoeding voor taan bedragen Voor scholen van 40 en minder leerlingen 120.72. 41—90 196.50 117.90) 91-144 f 352.50 211.50) 145-199 516.- 309.60) 200—254 681— 408.60) 255-309 846.— 507.60) 310-364 ƒ1011.— 606.60) 365—419 ƒ1176.— 705.60) 420474 ƒ1341.804.60) 475—529 i 1506.- {f 90.160) 530 en meer ƒ1671.(ƒ1002.60) En in de grootste steden voor scholen van 40 en minder leerlingen 160.80.—) 41—90 262.- 131.—) 91—144 470.- 235.-) 145—199 688.— 344.—) 200—254 908.— 454.—) 255—309 ƒ1128.- 564.—) 310—353 1348.674.—) 365-419 ƒ1568.— 784.—) 420—474 ƒ1788.— 894.—) 475—529 ƒ2008.— (ƒ1004.—) 530 en meer ƒ2228.(ƒ1114. Gelyk men ziet, is door het overgenomen «struikroovers-amendement" de wet niet onbe langrijk gewijzigd in een voor het bijzonder onderwys gunstigen zin. Met name voor de grootere steden is dit een uitkomst. O neen, wij zijn er nog niet. Groote offervaardigheid blijft nog altijd eisch. Maar toch kunnen wij beter dan tot dusver, in de behoefte aan Christelyk onderwijs, die overal onder het volk gevoeld wordt, trachten te voorzien. Ons past daarom dankbaarheid. De druk werd onder het derde Kabinet van Rechts weer verlicht. Ned. Vereeniging tegen water*, bodem* en luchtverontreiniging. Te Amsterdam is gistermiddag de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Ver eeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtveront reiniging, onder leiding van den voorzitter, dr. P. Woltering te 's-Hertogenbosch. In zijn ope ningswoord deelde deze mede, dat het aantal leden sedert het vorige jaar is toegenomen met 40, het aantal begunstigers met 10. Opgericht werden kringen Groningen en te Amsterdam; voorbereid de oprichting van den kring te 's-Gra- venhage. Benoemd werd een commissie van ad vies, waarvoor tevergeefs steun werd gevraagd bij den minister van L., H. en N. De commissie ad viseerde over vele onderwerpen. De commissie in zake vischpacht begon hare werkzaamheden reeds. Zij wil komen tot de uitgave van water staatkundige beschrijvingen, waarin het gebruik, dat van de wateren gemaakt wordt of gemaakt zou kunnen worden, indien die wateren minder verontreinigd werden, wordt aangetoond. Met de Nederlandsche Heidemaatschappij werd in overleg getreden over het gezamenlyk optreden inzake de door haar aanhangig gemaakte aanvul lingsmotie bij art. 673 B. W. betreffende het burenrecht op het stuk van afwatering. Dit voorstel is bij de Maatij. in behandeling. De eerste stappen werden gedaan om te komen tot de oprichtin van een hydrobiologisch station in Nederland. Blijkens het jaarverslag van den lsten secre taris, den heer J. C. H. Fischer, bedaagt het getal leden nu 358, het getal begunstigers 55. Onder deze zijn drie gemeentebesturenAlkmaar, 's-Her togenbosch en Hilversum, benevens 31 gezond heidscommissies. -Verder bevat het verslag eene uitwerking van de reeds door den voorzitter aan gestipte punten. Het financieel verslag van den penningmeester, dr. Kropveld, toonde aan dat er over 1911 een batig saldo is van f151. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.8 te Clermont. Laagste barometerstand 751.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, ne veling tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. BegrafenisA. Kooiman. Onder veelzydige, deelnemende belangstelling werd heden-ochtend 11 ure het stoffelyk over schot van den heer A. Koeijman, bode dezer ge meente, den lOn dezer alhier overleden, ter laatste rustplaats geleid. Voorafgegaan door twee lijk bezorgers en, na de dragers der begrafenisveree- niging, door een drietal rytuigen gevolgd, bewoog de treurige stoet zich van het sterfhuis aan de Korten Achterweg langs het stadhuis, waar de vensters gesloten waren, naar de Algemeene Be graafplaats, waarheen reeds velen dien waren voorgegaan. Op de Algemeene Begraafplaats zagen wij, met de drie wethouders, den secretaris en eenige raads leden, nagenoeg al de ambtenaren ten stadhuize en meerdere ambtenaren uit andere takken van gemeentedienst, die met de geachte familie en een aantal andere belangstellenden in breeden kring om de groeve bij den ingang der begraaf- graafplaats stonden geschaard. Op de nette lijkkist lagen een viertal kransen en palmen, wel sprekende bewijzen van de achting en genegen heid, die den betreurden verscheidene in wijden werden toegedragen, nl. van het gemeentebe stuur, den oud-burgemeester Versteeg - die zich op advies van zijn geneesheer van persoonlijk deelnemen aan de begrafenis onthield van al de ambtenaren ten stadhuize en van de familie leden van den ontslapene. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, werd eerst het woord gevoerd door den oudsten wethouder, den heer P. M. J. A. Lagerwey, die den licht ongestelden burgemeester verving. Wethouder schetste hoe de gemeente-ambtenaren en allen die met het gemeenbestuur samenwerken, smartelijk getroffen werden door de droevige ty- ding van het verscheiden van den kamerbewaar der ten stadhuize, den concierge van het raad huis, den gemeentebode van Schiedam. Met innige deelneming vernam men, dat h ij overleden was, die zoovele vrienden had, die steeds zoovelen ter wille en van dienst was, de bereidwillige, geschikte, aangewezen man, die zoovelen tot hulp en steun was, allereerst het gemeentebestuur, burg. en weth. vooral, in hun veelomvattende, omvangryke werkzaamheid. Droevig deed 't aan te ver nemen, dat ook voor hem die zoovelen zag komen en gaan, het uur van scheiden gesla gen was en hij zijn taak aan een opvolger moest overgeven. Voor hem is 't intusschen een voldoening te weten, dat zijn werkzaamheid op prijs wordt gesteld. Zijn voorbeeld van ijverige plichtsbetrachting moge ons allen ten zegen zijn Voor het gemeentebestuur is 't een voldoening te herhalen wat bij zijn zilver' feest in 1906 werd getuigd dankbaar te zijn voor hetgeen hij gedaan heeft, eer te geven aan een voorbeeldig, trouw, yverig ambtenaar en hem nog hulde te brengen nu op 't oogenblik dat wy van hem gaan schei den. Ook aan de groeve van dezen ouden ge trouwen dienaar mogen wij 't dan ook zeggen De Heer van leven en dood, de Gever van het leven en van den dood, zij ook hem genadig 1 Ook hier bidden wyHij ruste in vrede 1 Daarna wilde ook de gemeente-secretaris, de heer mr. A. F. V. S i c k e n g a, in zijn eigen naam, «lieu vun den gemeen ie-om vanger, cie ambtenaren en den adjunct-bode ten stadhuize 't uitspreken, dat zij allen den naam eeren van den man, die zeker niet de eerste de beste was, den werkza- men beambte, die in zijne nederige betrekking toch een man van groote beteekenis was, die vele vrienden had, hoewel hij niet gewoon was zyne vriendschap sterk uit te spreken. By de over blijvende ambtenaren ten stadhuize zal hij steeds in eerbiedige gedachtenis blyven. Nog een enkel woord van eerbiedige hulde aan den trouwen vriend en besten vader bracht ook de heer J. van der Zeeuw uit Zeist, een vriend van den overledene. Wat hy voor zijn huisgezin geweest is, kon spr. van den korten tijd dat hy hem leerde kennen, niet beschryven. Dankbaar herinnerde zich spr. dezen in zijn eenvoud groo- ten man en bracht, ook namens zijne vrouw te Zeist, hulde aan den besten echtgenoot en vader, den eenvoudigen, eerbiedwaardigen, onkreukbaren en trouwen ambtenaar, die zeker moeilyk te ver vangen zou zijn en wiens nagedachtenis steeds in eere zou blijven. Ten slotte bracht de oudste zoon van den be treurden verscheidene, de heer AryKooijman, beambte aan de Arbeidsbeurs te Rotterdam, ook namens zijne moeder, dank voor de eer den overledene bewezen, de waardeerende woorden namens het gemeentebestuur door wethouder en secretaris gesproken en voor de hulp en den bijstand ook gedurende de ziekte van zyn onvergetelyken vader verleend. Met weemoed scheidden velen daarna van de plaats, waar Schiedams alom geachte gemeente bode, een man die nog lang in veler aandenken zal voortleven, was ter ruste gelegd. Hij ruste in vrede I Van den oud-burgemeester, den heer dr. M. A. Brants, was bij den burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, een telegram ontvangen van den volgenden inhoud «Wil ook mynerzyds de trouwe plichtsvervul ling van den overledene gedenkenik condoleer u en Schiedam met dit verliesik achtte hem zeer hoog Brants." Gemengd Koor. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Bernard Diamant heeft de Zangver- eeniging «Gemengd Koor" tegen 1 April voorzien door in haar ledenvergadering van 12 Maart als directeur te benoemen den heer Arthur Orobio de Castro, uit Den Haag, die o.a. le-concertmeester is van de Rotterdamsche Orkestvereeniging. Panainnnaavm^ Qn> o n i ouaron. hinnon rlr.r» by oo**tj-not bo^>n<tldoa tyd ttOA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2