Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten s den prijs De beste 35ste*" J aargang. Vrijdag 15 Maart HM2. No. 10270. Stel iets goeds niet uit. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Koop dus nog heden Ibij Uw winkelier een| bus Binnenland. De Burgemeester van Schiedam, Het nieuwe gebouw Tan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f Q.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan A. Fontyne en zijne lechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten eener her- sielplaat» van machineriën rnet smidse in het pand staande aan de Boterstraat no. 32, kadas ter Sectie B no. 1473, gedreven door een gasmo tor van 8 P.K. Schiedam, 14 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J M. L. HONNERLAGE GRETE,- De Secretaris, V. SICKENGA. 1 ■'•er— Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten Gezien het verzoek van de N.V. „Vereenigde Oliei'abrieken" om vergunning tot hét uitbreiden van den stoommoien „De West," aan de West- vest no. 35, kadaster Sectie C. no. 1030, met een inrichting tot het maken van veekoeken met de daarmede in verband staande uitwinning van oliën en een matsonikiemingsiurichting, een en ander gedreven door een stoommachine van 180 P.K, met een stoomketel van 142 en een oververhitter van 35 Ms verwarmingsoppervlak dat voormeld verzoek op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 28 Maart a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voorliet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat, behoudens door Burgemeester en Wethou ders te verleenen ontheffing, de Laurensstraat voor het verkeer daarover met molen-, spoeling-, en sleeperswagens gesloten zal zijn. Zijnde deze bepaling gesteld krachtens art. 13 der verordening op het rijden te Schiedam. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA. {Herplaatst wegens misstelling.) Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 12 dezer gemeente, over het dienstjaar 1911, door den heer directeur der' directe belastingen te Rotterdam op den 14en Maart 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, bëhooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15en Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. li, HONNERLAGE GRETE, ENGELAND. De onderhandelingen in zake de kolencrisis duurden gister voort, vooralsnog zonder resultaat echter. De »Pall Mall Gazette" stelt dienaangaande een toenemende wrevel onder het volk vast. Er wor den reusachtige verliezen geleden en er zijn reeds 2.000.000 werkeloozen. Iedereen blijft zeggen, dat de stand van zaken duldeloos is geworden. De regeering moet in arren moede een gedwongen arbitrage voorstellen. De somber geworden vooruitzichten hebben een druk op de beurs uitgeoefend. DUITSCHLAND. Uit vele plaatsen in het Westfaalsche kolendi- strict komen berichten van ongeregeldheden, het zij dat arbeidswilligen lastig gevallen zijn, hetzij dat naar de politie met steenen geworpen of zelfs geschoten is. De eigen berichten van de verschil lende bladen zijn echter zeer tegenziens gekleurd Terwijl de conservatieve bladen trachten te be wijzen, dat de zachtzinnigheid van de regeering bankroet geleden heeft, bevatten de radicale en socialistische bladen berichten over het onbehou wen optreden van de politie. Hoe het zij, het is in het stakingsgebied veel onrustiger, dan den leiders van de staking lief zou zijn. Uit Ham born wordt aan de »LokaI Anzeiger" geseind De stad Hamborn geleek gister nacht een stad in .staat van beleg. Van 10 uur doorkruisten pa trouilles gendarmen de straten. Iedere samenscho ling was verboden. De vensters moesten gesloten gehouden worden. Waar een venster open stond, werd met schieten gedreigd. Niettegenstaande dit werd er toch uit sommige vensters geschoten en met flesschen geworpen. Den politiebeambten was het recht tot schieten verleend. Voorbijgangers, die achterdocht wekten, werden aangehouden en onderzocht, of zij wapens bij zich hadden. Alle verkoop van wapens en schietvoorraad is verbo den. De voorraden zijn in de wapenwinkels ver zegeld. Op het oogenblik zijn 300 politiebeambten in de stad gestationneerd. Uit Keulen wordt geseind Het meerendeel der mijn besturen heeft besloten, den werkwilligen een loonsverhooging van 10 pet. voor den heelen duur der staking toe te staan. Voortdurend komen troepen aan in de districten waar het niet rustig is. Alle deuren en vensters moeten van 4 uur 's namiddags af gesloten blij ven. Vooral in de buurt van Gilsenkirchen wor den ongeregeldheden gemeld, waar na afloop als de arbeiders naar huis zullen gaan, duizenden stakers samenstroomen bij de mijnen en het den werkwilligen lastig maken. De politie is telkens gedwongen om te schieten. Een groot aantal ar beiders is gewond. De vergadering van dan rijksdag van gister had een zeer stormachtig verloop; vooral toen de re- geeringspersonen er van spraken, dat de socialisten de staking uitgelokt hadden en dat zij door ter rorisme anderen tot staken dwongen. Heden wor den de debatten voortgezet en men verwacht ook dan stormachtige tooneelen. Gisteravond was te Sevinghansen een werkwil lige lastig .gevallen. De gendarmerie rukte uit tot bescherming, waarop een gedarm door twee scho ten in het gelaat en aan het oor getroffen werd, een derde schot drong door de helm. De gendar men schoten twee aanvallers dood. RUSLAND. De correspondent van de sGermania" te St. Petersburg, geeft in een brief aan dat blad enkele bijzonderheden over den toestand der katholieke Kerk in Rusland. O m. schrijft hij het volgende De katholieke Kerk van Rusland gaat een moei- ijke toekomst tegemoet; haar heilige rechten worden met voeten getreden. Onlangs werden te St. Petersburg, Warschau en Wilna de kerkelijke diocesane archieven door de geheime politie door zocht, waarbij zelfs de meest particuliere en ge heime stukken niet werden ontzien. Eenigen tijd geleden werd de grijze hulp bisschop van War schau, Ruschkiewitch, tot 16 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Immer scherper komt het streven van de re geering aan het licht, om de katholieke Kerk maar schade te berokkenen en te hoonen. Zelfs met de onverbreekbaarheid van het katholieke huwelijk wordt geen rekening meer gehouden. De regeering erkent slechts recht volgens haar willekeur. Ontzag of schaamte voor de christe lijke wereld houdt haar Diet van een dergelijk optreden terug. Hoe jammerlijk ook de innerlijke toestand van de Russische staatskerk zelf is, welke groote on gerechtigheden onder de Russische geestelijkheid ook door haar orgaan »Tzerkowny Wjestnik" aan het licht vyorden gebracht, daarover bekommert de regeering zich niet, zij schijnt zich voor haar geestelijke onmacht in den strijd tegen de katho- lijke Kerk te willen wreken. ITALIë. Over den aanslag op den Koning van Italië worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De Koning reed in een gesloten rijtuig, die omringd was door kurassiers, onder bevel van majoor Lang, die ter rechterzijde van het rijtuig reed. In het tweede rijtuig zat de Koningin- Moeder'; de' straten waren vrij leeg. Op de Via Late, bijde kerk Santa Maria, knalden toen plot seling twee schoten. De Koning, die niet getroffen was, bleef kalm. Hij stelde de Koningin gerust, die verbleekte en zich aan hem vast klemde. De aanvaller schoot nog éénmaal en trof daarbij majoor Lang. De kogel stuitte op diens helm afhij drong vervolgens in zijn hals, doch zonder de beenderen te raken. Lang viel van zijn paard kreeg een hersenschudding en liep nog eenigQ kwetsuren op. Kurassiers en politieagenten op fietsen grepen onmiddellijk den dader, maar het volk had hem reeds te pakken en had hem bijna gelyncht. De aanslag werd op het Vatikaan onmiddellijk bekend en heeft daar een pijnlijken indruk ge maakt. Men verzekert, daar dat de Paus den Ko ning persoonlijk zijn verontwaardiging over den aanslag en de vreugde over diens redding had willen te kennen geven, maar zijn omgeving ried hem dat af. Het volk liep tezamen voor het paleis. De lui klapten als dollen in de handen. Men zag er talrijke priesters en vreemdelingen onder. Voortdurend meer menschen stroomden toe en ten slotte was er voor het paleis een onafzienba re menigte. De Koning en de Koningin kwamen op het balkon en werden daar sterk toegejuicht. Beiden lachten tot de menigte en bogen zij ble ven 5 minuten op het balkon. Maar de menigie kwam niet tot rust. Telkens en telkens moesten de Koning en de Koningin terugkeeren. Het volk was. dol van vreugde. Vervolgens ging de Koning naar het zieken huis, om majoor Lang te bezoeken. De dokters raadden het hem echter af, doch verzekerden overigens, dat er geen gevaar bij zijn toestand was. De dader verklaarde bij het verhoor, dat hij den aanslag gepleegd had, om de slachtoffers van deti oorlog te wreken en dat hij den Koning voor den ongelukkigen oorlog verantwoordelijk stelde. Dalba had een fiets bij zich gehad en stond op de joer achter de zuilenrij van het Salvati-paleis, op den hoek van het Corso. Bij de uitvoering van den aanslag had hij op het trottoir gestaan en de schoten slechts op eenige schreden afstand van het rijtuig van den Koning gelost. Een tweede individu, dat eveneens een rijwiel bij zich had, stond op het oogenblik van den aanslag in de onmiddellijke nabijheid. De paarden van het koninklijkevrijtuig werden schichtig toen het eerste schot gevallen was. Het tweede schot zou den Koning getroffen hebben, als majoor Lang niet voor hem gestaan had. Afgevaardigden en ministers hebben zich in optocht gistermiddag naar het Quirinaal begeven De senatoren kwamen daarna. De voorzitters van Kamer en Senaat hebben de gelukwenschen over gebracht. De koning en de KoniDgin zijn in 't geheel niet onder den indruk van den aanslag. De koningin, Dalba op het rijtuig zag afkomen, wierp zich onmiddellijk op den koning om hem met haar lichaam te beschermen. Koning en koningin hebben hun dank betuigd voor de betoogingen. Ongeveer 300 afgevaardig den waren bij de ontvangst aanwezig. -N H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, is vanwege H. M. Konin gin aan de firma Jac. den Duik en Zn., na H. D. bezoek met Z. K. H den Prins aan de in richtingen dezer reederij-onderneming, een bedrag ter hand gesteld om dit naar de inzichten der firma aan te wenden in het belang van haar personeel. Vermoedelijk met Juni a.s. zal het Ministerie van Buitenlandsche Zaken het nieuwe gebouw aan het Plein betrekken. Gelijk men zich her innert was in dit gebouw laatstelijk gevestigd het Rijks Archief. In zijn oorspronkelijken vorm werd het gebouw opgericht in de jaren 1737 1743 door de Regeering der stad Amsterdam voor de som van f 146.500. Het was toen verdeeld in twee afdeelingeneen voor de afgevaardigden dier stad in de Statenvergadering van de Repu bliek der vereenigde Nederlanden en één voor de Gecommitteerde Raden. Het prachtige gebouw heeft een gevel van hardsteen en gebakken steen en tot kroonlijst een hardsteenen ballustrade in welker midden het wapen van Amsterdam prijkt. In 1798 werd het gebouw bestemd voor de zittingen van het Uitvoerend Bewind, in welks handen destijds overeenkomstig de Staatsrege ling van 1798 - de ui voerende macht berustte- Het werd echter reeds op 12 Juni van dat zelfde jaar door den generaal Daendels en den Fran- schen gezant, bij gelegenheid van de Staatsgreeg gevangen genomen. In de eerste helft der 19e eeuw heeft het ge bouw nog aan eenige vorstelijke personen tot paleis gediend, nadat het in 1819 door de stad Amsterdam aan het Rijk verkocht was. O.a. woonde Z. M. Koning Willem III er, als prins van Oranje, gedurende de jaren 1839-1849. Het nieuwe Ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft dus wel een wisselvallig verleden en is zeer nabij betrokken in de historie van ons vaderland en van de residentie. (Msb.) Telefonische verbinding met Engeland. Eergisteravond heeft de Engelsche minister van posterijen, sprekende aan een feestmaal van he^ Verbond van Britsche Kamers van Koophandel, gezegd te hopen, dat eerlang het telefonische ver keer tusschen Engeland en Nederland geopend kon worden en Engeland dan hartelijk met Duitsch- land over Nederland zou kunnen spreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1