Geveilde en TeriocMe onroerende goederen, Ingezonden Mededeelingon. (tamengdKieuws» Rechtzaken. Kerknieuws. Postergen en Telegrafie. Laatste Berichten. lELEGBAMMEN. Burgerlijke Stand. Handelsberichten, dat van Schiedam, noch om redenen van hygiëne, noch om die van flnancieélen aard, en dat, waar deze beide soorten water op één lijn te stellen zijn, het voordeel, dat Schiedam water aan Delft leverende, van Delft electrischen stroom zal be trekken, bij de beslissing den doorslag dient te geven. DIT ROTTERDAM. Gisteren lagen er in de haven te Rotterdam 220 stoom- en 6 groote zeilschepen. Er is een opeenhooping van schepen, die wachten op het einde van de staking om dan naar Engeland te gaan en daar te bunkeren. Alle gemeentediensten zijn, naar de »N. R. Crt." verneemt, tot einde Mei voorzien van de benoo- digde voorraden steenkolen. De drie laatste dagen zijn hier nog 18 rijn schepen met kolen uit Duitschland gekomen. Aan de Vondelingenplaat (Rozenburg) is geen voorraad bunkerkolen meer. De kolen worden met de bunkermachines van de Steenkolen-Han- delsvereeniging van hier derwaarts gebracht. Daarna heeft het bunkeren aan de plaat plaats. De voorraad van 30.000 ton, die de S.H.V. aan de Maashaven had, is heel wat geslonken. Toen de staking in de Engelsche mijnen uitbrak, lagen er boven de Willemsbrug alhier nog ongeveer 80 met kolen geladen rijnschepen dit aantal is thans tot 40 gedaald. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 12i/2 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Maandag 18 Maart 8 u. Verkooplokaal. Vergade ring Oranjevereen. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Imitatie is de beste vleiery. Sinds 1907 voerde de Firma A. Kreymborg Co een systeem in, waardoor de gelegenheid werd geboden om, gedurende de vroege voorjaarsmaan den, wanneer de groote seizoensdrukte nog niet is aangebroken, voor den eenheidsprijs van f 30 een costuum naar maat te koopen, waarvoor in gewone omstandigheden veel meer betaald moet worden, omdat voor deze costumes de beste stof fen worden gegeven en Iste coupeurs hieraan hun zorgen besteden. Het groote succes hiermede, wat, niet kon uit blijven, was natuurlijk oorzaak, zooals dit met alles gebeurt wat «inslaat" bij het publiek, dat men allerwege trachtte dit systeem na te volgen. De firma Kreymborg Co heeft echter in den loop der jaren het publiek geleerd bij het koopen van hare kleeding te «onderscheiden" vandaar dan ook dat deze navolgingen niet den minsten invloed uitoefenen op het steeds toenemend succes der Fa. Kreymborg 8c Co. 'De mijnwerkersstaking. Naar de L. K. verneemt, is de invoer van steenkolen uit het Duitsche kolengebied in de laatste dagen zoo aanzienlijk verminderd dat de Holl. Spoorweg maatschappij maatregelen heeft genomen het aantal kolentreinen van uit Winterswijk in te krimpen. Te beginnen met gisteren werden reeds een drietal speciale kolentreinen uit den dienst geschakeld. Zooals bekend is, heeft de koleninvoer van uit Duitschland, voor zoover die aanvoer per wagon plaats heeft, hoofdzakelijk over Winterswijk plaats. De aanvoer voor de hoofdstad is reeds tot de helft van het gewone quantum ingeslonken. Het vervoer van Limburgsche kolen ook naar Amsterdam neemt zeer toe. Het heeft hoofdzakelijk via Venlo-Den Bosch plaats, doch is toch nog niet zoo belangrijk dat de Staatsspoor speciale kolentreinen laat loopen. Wel blijkt ech ter uit de toename van het aantal aangevoerde wagons, dat tal van handelaren te Maastricht èfnstig pogen zich van Limburgsche en ook van Belgische kölen te voorzien. Tengevolge vati de Engelsche staking zit Tiel, wat de straatverlichting betreft, 's avonds op half licht. Na negen uur worden de lantaarns om de andere uitgedraaid. De Friesche zuivelfabrieken, waar bijna uit sluitend Engelsche steenkool gebruikt wordt, krijgen door de staking gebrek aan kool. Sommige fabrieken stoken nu turf en hout en aldus weet men zich te redden. Ook wordt Limburgsche kool aangevoerd. In verband met de mijnwerkersstaking heeft de directie der gemeehte-gasfabrieken te 's Gra- venhage gelast, dat de straatlantaarns vanaf heden 12 Maart een kwartier later ontstoken, een kwar tier vroeger «halflicht" gemaakt en een kwartier vroeger uitgedraaid zullen worden. Hierdoor heeft een gasbesparing van 600 a 700 M5 per dag plaats. De moord te Beek. Naar geruchten lui den, zegt de «Cl. V." zou er in de zaak van den kindermoord te Beek een derde arrestatie volgen of reeds geschied zijn. Het betreft hier een per soon, die zeer veel geijkt op den vroeger aange houden Derksen, die onschuldig was. Naar verluidt, kan de bekende Emmeriksche dame, die de hoofdgetuige tegen Derksen was, niet met zekerheid zeggen, of ook niet de pas gearresteerde man dezelfde persoon kon geweest zijn, die zich met het kind Haria Hartjes in het bosoh bezig gehouden had. Wij laten dit bericht geheel voor rekening van het Kleefsche blad, zegt de «Geld.", waaraan wij dit bericht ontleenen. H o e m en beroemd wordt. Bij verschil lende aanzienlijke personen in Amsterdam gaat een deftig heer met groote portefeuille rond. Hij noemt zich hoofdredacteur van een biografisch werk, «Les Contemporains", waarin portretten worden opgenomen met bijschriften van groote mannen uit Nederland en België. Dit werk zal in Berlijn worden uitgegeven. Met een groote flux-de-bouche en veel beweging toont hij por tretten van bekende Nederlandsch persoonlijkhe den, o.a. van dr. J. Cuypers en Mesdag, hoe komt hij er aan die in dit prachtwerk zullen worden vermeld. Hij vraagt dan of ook mijnheer X niet een portret wil afstaan, omdat zijn per soon vermaardheid bezit en 't wel waard is, dat ook zijn beeltenis met een levensschets wordt opgenomen in «Les Contemporains". Zelf mag hij dan het bijschrift leveren. Goed, men wordt het eens, mijnheer X zal zijn portret met een bijschrijft leveren. Maar nu zegt de verzamelaar van beroemdheden, dat mijn heer X moet inteekenen op het werk. 't Kost maar een luttele honderd guldens. Bovendien zal mijnheer een aantal afdrukken krijgen van zijn portret, om die te kunnen geven aan zijn vrien den en bekenden. Ook voor die portretten moet worden betaald Enfin, ziet u, 't zal niet meer bedragen dan een paar honderd gulden. Die man kent zijn wereld I (Tyd) Gasontploffi ng. Gister-middag even twaalf uur heeft er een ernstige gastontploffing plaats gehad in de gasmeterkamer van «Trou moet blijcken" te Haarlem. In die kamer werden pa- neelen en schotten tot splinters geslagen. Verder weiden vernield de ruiten in de vestibule, spie gelruiten van den kapper Cornelissen, een odeur- kast in diens winkel, en voorts werden gaskronen krom geslagen. De scherven glas vlogen tot aan de overzijde van de groote Groote Houtstraat. De heer Funke Jr., die in de winkeldeur stond bij Cornelissen werd midden op straat geslingerd en kreeg een diepe wonde in de hand. De oorzaak is te zoeken in het zich ophoopen van gas in de meterkamer. Men was bezig de buitenleiding te herstellen. Mishandeling wegens eien onvoor de e 1 i g ziekein.hriefje. Te Oranienbung: is een arts 's avonds op straat door twee? 'kerels overvallen en ernstig' in het aangezicht verwond. Ter verklaring hunner eenigszins ongewone han delwijze riepen zij1: „das hast du für dein Ge- sundschreibcn l'V hiermede bedoelende, dat een dokter, die omtrent zijn patiënt verklaart, dat hij kan werken, terwijl de patiënt zelf nog zieken geld wil trekken, aanspraak heeft op mishanden ling- Een beschouwing in „The Hospital" van 2 Maart doet ons edhter meit een gevoel van schaam te inzien, dat ook onder geneeskundigen aan gaande den ernst, noodigi bij' het afgeven van ver klaringen, begrippen voorkomen, die, in stoksla gen vertaald, tamelijk eensluidend zouden zijin met het gevoelig betoog der twee Oranienburgers. Het blad schrijft, dat bij: de invoering der ziekte verzekering dei invulling der ziekenbriefj.es met meer nauwkeurigheid zal moeten geschieden dan nu het geval is ten behoeve van uitkeeringsfond- sen. Deze nemen zonder aanmerking een briefje aan. bevattende den datum, den naam van den zieke en van zijn ziekte (I) en de handteekening van den dokter. Dit gaat vaak zeer vluchtig, Want een druk bezige arts „heeft weinig' belangstelling in het beschermen van den geldbeurs van rijke ziekenfondsan." Men zou todh denken, dat iemand, die een verklaring afgeeft, waarbij vermogensbe- langen van een ander, rijk of niet, zijin betrokken, gehouden is, die belangen te behandelen alsof het zijn eigene waren. Stelt men in uie belangen niet genoeg belang om zich aan onaangenaamhe den met zijn patiënten, mishandeling, of (zooals te Düsseldorf) een moordaanslag bloot te stellen, dan is dit zeer goed tei begrijpen, maar dan moet men gee.n verklaringen afgeven. (N. T. v. G.) Thans is een officieele tegenspraak gevolgd van het bericht omtrent het Pauselijk decreet, waar door de leeftijd voor de priesterwijding op 28 jaren zou worden gesteld. De «Osservatore" bevat de verklaring dat de Paus nooit aan 't uitvaardigen van een dergelijk decreet heeft gedacht. Onbestelbare brieven. Ljjst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft van de maand Maart. Brief. Mej. A. de Hoog, Den Haag. Briefkaart. Kuipers, Tilburg. Buite nland. Brief. H. Versloot, Swansea. 9V* Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. De vergiftigingszaak in de Haar lemmermeer. Het gerechtshof te Amster dam heeft gister, zooals reeds is gemeld, voort gezet de behandeling van de zaak tegen den broodbakker te Haarlemmermeer, die in hooger beroep, na door de rechtbank te Haarlem te zijn vrijgesproken, terecht stond terzake van vergifti ging van zijn vrouw. Alvorens over te gaan tot het nemen van zijn requisitoir, wendde de advocaat-generaal, mr. Josselin de Jong, zich tot den beklaagde en vroeg hem, of hij na al hetgeen op de terechtzitting gebeurd is, zijn onschuld volhoudt. Kalm ant woordde beklaagde hierop bevestigend. De advo caat-generaal hield hem daarna voor, dat de heele wereld hem zal nawijzen als de moorde naar van zijn vrouw, ook al wordt hij nu door het hof vrijgesproken. Als gij, aldus de advocaat- generaal, de hand in deze historie niet hebt gehad, dan kunt ge gemakkelijk de oplossing brengen door mede te deelen wat ge met het vergif hebt gedaan, dat ge te Amsterdam hebt gekocht. Beklaagde bleef echter bij zijn ontkentenis zonder meer. Daarna nam de advocaat-generaal requisitoir hij achtte beklaagde's schuld wettig en overtui gend bewezen en eischte tegen hem levens lange gevangenisstraf, met bevel tot inhechtenisneming. In zijn toelichting tot dezen eisch sprak de advocaat-generaal als zijn heilige overtuiging uit, dat vrouw E. tengevolge van vergiftiging is ge storven, en dat beklaagde daaraan schuldig staat. Het is in het algemeen moeilijk om in vergifti gingszaken het bewijs te leveren, maar hier zijn aan wijzigingen, dat naar spr.'s meenmg alleszins mogelijkheid van zelfmoord is uitgesloten door getuigen-verklanngen vast staat dat beklaagde het vergif heeft gekocht, zelfs tot tweemaal toe, en dat het in het lijk der vergiftigde is gevonden. Beklaagde is in de mogelijkheid geweest om het gif toe te dienen, daar hij haar melk en wijn te drinken heeft gegeven, waarvan hij de resten zorgvuldig heeft verdonkeremaand. En het motief ligt voldoende voor de handde liefdesbetrekking die bestond tusschen hem en vrouw H. Spr. ging nog uitvoeriger in op het toedienen van wijn door beklaagde aan zijn vrouw. Na de capsule van (le flesch genomen en deze ontkurkt te hebben, heeft hij er arsenicum ingestort, daarna de flesch weer gekurkt en de capsule er weer omgedaan, om zijn huisgenooten in den waan te brengen dat de flesch zóó van den bottelier was gekomen. Beklaagde immers beweert, dat de cap sule niet op de flesch was, terwijl alle getuigen zeggen dat dit wel het geval was. Er is echter nog meer gebeurd. Na van den wjju gedronken te hebben, nuttigde beklaagde's vrouw van de pap die door vrouw H. gezonden was. Ook hierin had beklaagde gif kunnen mengen. Op 19 en 22 Januari zijn door den behande- lenden geneesheer reeds verschijnselen vastgesteld, die hem zeer sterk aan arsenicum-vergiftiging deden denkenhevige brakingen en een droge keel. Nadat zij van de pap had gegeten, zijn die verschijnselen nog aanmerkelijk verergerd. Er zijn dus vele aanwijzingen, dat bekl. vóór 23 Januari van het vorige jaar gif heeft gemengd in eet- en drinkwaren, welke hij wist, dat zijn vrouw zou nuttigen. En ook na dien datum is bekl. nog ruimschoots in de gelegenheid geweest, om het misdadig plan te volvoeren. Het vergif in het lijk van vrouw E. gevonden is naar alle waarschijnlijkheid arsenicum geweest met zekerheid is dit niet vast te stellen, omdat het in opgelosten vorm is toegediend. Maar dit versterkt de aanwijzingen tegen beklaagde, omdat hij bij den drogist in de Kinkerstraat arsenicum niet in poedervorm doch in opgelosten vorm ge kocht heeft. Door de mogelijkheid, dat ook vrouw H. aan vrouw van E. ve^if heeft toegediend, worden de aanwijzingen tegen beklaagde niet verzwakt, evenmin als zijn aansprakelijkheid. Zeker ware het bewijs gemakkelijker te leveren geweest, als men de zaken gevoegd had, omdat het dan niet de taak des rechters en van het O. M. was geweest om ieders aandeel in het misdrijf afzon derlijk vast te stellen. Ieder is vol verontwaardi ging, dat deze moordenaar op vrije voeten blijft. Van de gelegenheid, hem aangeboden om zijn onschuld te bewijzen, heeft hij geen gebruik ge maakt. Spr. bleef dus beklaagdes veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf eischen. De verdediger mr. dr. J. Vis, achtte het met een goede rechtsverpleging niet vereenigbaar, dat tusschen de behandeling van een zaak in eersten en tweeden aanleg een tijd van 7 maanden ver loopt, ook al wordt die tijd door de justitie ge bruikt om het eventueel bestaande bewijsmateriaal aan te vullen, wat haar in casu niet gelukt is. PI. betoogde verder, dat de liefdesbetrekking tus schen beklaagde en vrouw H. slechts door aan wijzingen bewezen wordt en dus zeker niet als aanwijzing voor zijn schuld mag worden aange wend. Het toedienen van het vergif is door nie mand gezienware echter door iemand waargeno men, dat bekl. het in de melk of in den wjjn heeft gemengd, dan kan hoogstens sprake zijn van het veroorzaken van iemands dood door schuld. Of als de vrouw gestorven is door het vergif door beklaagde en .vrouw H. in haar spijs en drank gemengd, dan had bekl. ten hoogste wegens me dedaderschap veroordeeld kunnen worden PI. con cludeerde tot vrijspraak. Het hof zal 28 Maart uitspraak doen. Brand. Uit Dordrecht wordt gemeld Te Groote Lindt is de Nea. Herv. kerk heden middag afgebrand. Men vreest, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in onver- zichtigheid van loodgieters, die reparaties aan het dak der kerk verrichtten. Diefstal. Ten nadeele van een handelaar in diamanten is gister-avond in den D.-trein tusschen Amster dam en Rotterdam voor een waarde van -J-! f65.000 aan diamanten gestolen. LONDEN, 15 Maart. De koning zal dit jaar geen enkel bezoek brengen aan buitenlandsche hoven. De oorzaak van dit besluit is onbekend. ROME, 14 Maart. Majoor Lang is geopereerd, de kogel is verwijderd. Zijn toestand is bevre digend. In alle Italiaansche steden zijn royalistische betoogingen gehouden. Duizenden telegrammen worden op het Quirininaal ontvangen. Te Schiedam, Geveild Vrijdag 15 Maart 1912. Notaris W. J. A. Roldanus. Een Dubbel Heerenhuis en Erve met fietsen bergplaats en twee open plaatsen aan de Nieuw- straat, hoek Oude Kerkhof no. 30, f 2600. Notaris W. A. van Dolder Dzn. Een Pand en Erve, waarin tapperij en slijterij aan de Vlaardingerstraat no. 5, f1280. Een Pakhuis en Erve aan de Vlaardinger straat no. 4, f 495. Geboren: 13 Mrt. Diert, z. v. D. Wens- veen en B. Vergunst, Dwarsstraat. Neeltje, d. v. H. v. Ejjk en P. C. v. d. Linden, Singel. - Maria Wilhelmina, d. v. J. A. W. Bonte en J. H. L. Schaap, Kortlandstraat. Wijnand, z. v. A. Zeeuw en J. N. Zeeuw, Kethelstraat. 14. Cornelis Johannes, z. v. J. Krabbendam en C. J. Kreuger, Broersveld. Ondertrouwd: 14 Mrt. C. van Keulen 32 jen G. v. Daalen, 28 j. A. Verboom, 24 j.' en C. J. Wijzenbroek, 20j. BEURS VAN SCHIEDAM, 15 Maart. 1912. Moutwijn. Officieele noteenng van de Commissie Bit dfi kamer van Koophandel voor de Beurs. 12 Mrt. 13 Mrt. I 14 Mrt. 15 Mrt. f I61/4 f 16i/4 j f I61/4 f I6I/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belas ting. Namen* de Commissie voor ie noteering B. A. J. 3SITTKAMPE. Bond van Distillateurs i Moutwjjn: Je n e v e r Amsterdamsche Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. proef.: 14 Mrt 16'/4 2OV4 21 »/4 1.90. 15 Mrt. I6V4 201/4 1.90. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Sept. 72— 71 Vs 14 Mrt. 15 Mrt. f 271/8 a f 27% f 26s/4 a f27yg' f 22— a f 22i/2 f22— a f 22ya f 121/, floi/2 a f Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 13 Maart. Spiritus vast. Mrt. mk., 32 Maart/ April 32koop (zonder fust.). NEW-YORK. M a i sWestern in loco 14 Maart 74V4, 13 Maart 74 CHICAGO. Mais Mei Juli Sept. Dec. 14 Maart. 71V8 711/, 13 Maart. 707/8 71 s/s Rogge prijsh. Loco 14 Maart. 92-^v 13 Maart. 92 Beurs van Amsterdam. Vrijdag 15 Maart. CarrenSteels 68'/4Atchisons 1053/4 Den vers 22'/, Eries 36'/a Kansas gew. 27:Roc- ky's 255/,South Pac. 111—South Rails 29'/4 Unions 1701/2 Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 174Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 124Krapoh -.Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 510. Kon. Petr 497Enim 225—Perlak Sumpal 181Z. Perlak Prolongatie 41/1. Bekwame Bankwerkers gevraagd, tegen goed loon. Adres: Gebr. VIN CENT, Buitenhaven weg 132. Gebruikte flesschen Te koop gevraagd gebruikte flesschen bij iedere hoeveelheid. Groote partijen wor den afgehaald. A. BEUKERS Co., Lange Haven 55, 213/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3