Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang. Zaterdag 16 Maart 1912 lNo. 10271 Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan o*s Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. M :- Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. AANGIFTE voor het BEVOLKDi (xïSREGISTËR Burgemeester en Wethouders van Schiedam, achten het noodig de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen van aan gifte voor het Bevolkingregister, voorgeschreven bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 Staats blad no. 141) en bij de gemeenteverordening van 3 Januari 1893. Die verplichtingen, wier verzuim wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 aagen of geldboete van ten hoogste f 1UU, zijn hoofdzake lijk de volgende Bg vestiging in de Gemeente. Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Geinee de bestuur bin nen ééne maand na zijne aankomst. Bg het verlaten der Gemeente. Hij, die de gemeente metterwoon gaat ver laten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. Bg verhuizing binnen de Gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon doet, binnen ééne maand na zijne ver huizing binnen de geme-nie, daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon geeft, uiterlijk binnen ééne maand ken nis aan het Gemeentebestuur van ieaer lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Algemeene V oorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven ter invulling van het Bevolking register noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe op geroepen, is verplicht tot het doen der opgaven boven vermeld. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat men zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen opnieuw ter algemeene kennis, dat hetBureau van hetBevolkingsregister gevestigd is in het voormalig Kantongerechtsgebouw {School straat 121 en geopend is dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen, van des voormiddags 8V, tot des namiddags 4 uur. Schiedam, 16 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van ARNOLDUS BLES- TING, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokaal van het pand Hoogstraat 170; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van METER HEN DRIK BROUNS, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlocaal van het pand Breedstraat 1. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Zij die zich wenschen te doen inschrijven voor het Eindexamen der Burgeravondschool, het welk plaats zal hebben op Maandag 25 Maart en Dinsdag 26 Maart, 's avonds half zeven in het Gebouw der Ambachtsschool, kunnen zich schrifielgk aanmelden bij den Directeur. De Directeur, J. A. HINGMAN. Buitenlandscli Nieuws. DE OORLOG TÜSSCHEN ITALIË EN TURKIJE In B a r k a. De bevelhebber van Bengazi heeft medegedeeld, dat een Turksche afdeeling den öden Maart bij Fojat een aanval van de Italianen heeft afgesla gen, die vrij belangrijke verliezen leden. De Turken hadden 2 gewonden en voerden veel buit mee. De Dardanellen. De Turksche minister van marine heeft de mijnmaatschappij Heraclea verzocht den geheelen beschikbaren voorraad steenkool voor haar te be stemmen. Men veronderstelt, dat dit geschied is jn verband met bewegingen van de vloot in de Dardanellen. V redesvoorstellen. Een officieuze nota deelt mede, dat minister di San Giuliano de gezanten van Frankrijk, Enge land. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, bene vens den gezantschapsraad van Rusland ieder afzonderlijk ontvangen heeft en hun een aide mémoire overhandigde, waarin was vervat het antwoord op hun stap van den 9en dezer, om de vredesvoorwaarden te leeren kennen, waarop Italië bereid zou zijn de vijandelijkheden te sta ken. RUSLAND. Op systematische wijze wordt onder leiding van den Russischen minister van Marine, Gri- gorowitsch, de uitbreiding der Oostzeevloot door gezet. De ministerraad heeft het zoogenaamde kleine uitbreidingsplan, waarvan de kosten op 502 millioen roebel worden geraamd en dat over een tijdvak van 5 jaar loopt, goedgekeurd, zoo dat het thans aan de goedkeuring der Rijksdoema onderworpen zal worden. In marinekringen is men echter zeer bevreesd, dat beide parlementen hun goedkeuring niet zullen geven. Men heeft derhalve het ontwerp aan een omwerking onder worpen, waarbij meer in details getreden wordt. Hierdoor ontstaat wel eenige vertraging, maar daar staat tegenover, dat reeds zeer uitgebreide voorloopige besprekingen met gunstig gevolg ge voerd zijn over den aankoop van terreinen voor een marinewerf Russische bladen melden, dat men vooral be vreesd is voor oppositie van den Rijksraad. Het ministerie van Marine geeft toe, dat de bestaande werven onvoldoende zijn, om het uitbreidingspro" gramma te kunnen uitvoeren. Buitenlandsche scheepsbouwmaatschappijen be zitten reeds aan de Russische Oostzeekust eenige werven. De firma Creuzot heeft in de nabijheid van Reval een kleine werf gekocht, welke na aanneming van het wetsontwerp uitgebreid zal worden. Ook Russische kapitalisten zijn hierbij betrokken. De werven te St. Petersburg hebben reeds maatregelen getroffen voor den bouw van torpe do- en onderzeebooten. De bouw van kleine krui sers zal aan de werven van Creuzot en aan die te St. Petersburg worden opgedragen, terwijl de groote kruisers op de staatswerven gebouwd zul len worden. Door Creuzot zullen pogingen in het werk gesteld worden, dat aan hem ook de bouw van torpedobooten worde opgedragen. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt geseind, dat de onderhande lingen tusschen de mijneigenaars, werklieden en regeering op niets zijn uitgeloopen. Thans zijn alle onderhandelingen afgebroken. Het bestuur van hetmijnwerkersverbond heeft medegedeeld, dat wegens het afbreken der onder handelingen de regeering een wetsontwerp zal indienen, waarin het minimumloon zal zijn neer gelegd. Het verbond zal het ontwerp afwachten en de hervatting van den arbeid niet aanbevelen* voordat het zijn laatsten vorm heeft aangenomen. In een ambtelijke bekendmaking over de con ferentie wordt gezegd, dat Asquith aan de verga derde vertegenwoordigers van beide partijen ver klaard heeft, dat de regeering, ofschoon zij alles gedaan had, wat zij kon, tot haar leedwezen tot het besluit moest komen, dat een vergelijk onmo gelijk was. Andere maatregelen moesten daarom genomen worden. De eerste minister voegde daar aan toe, dat de omvang van de door de staking getroffen verdiensten van velen eiken dag een ernstiger bedreiging vormde voor de welvaart van het land. De regeering zou van het parlement een wetgevend besluit vragen, volgens hetwelk een redelijk minimum-loon vergezeld van waarborgen voor de werkgevers, opgenomen moest worden in de contracten met de onder den grond werkende mijnwerkers. Zonder de regeering te binden aan een nauwkeurig omschreven vorm van uitvoering- gaf Asquith aan, dat het districtsminimum plaat selijk vastgesteld zou worden door gemeenschap pelijke commissies van werkgevers en werknemers met een onzijdigen, onafhankelijken voorzitter, door beide partijen gekozen of, indien noodig, door de regeering. De voorstellen van de regeering sloten in zich voorzieningen tot het verzekeren var pen snelle afwikkeling bij het voordragen van de zaken der partijen en de berechting. DUITSCHLAND. De mijnwerkersstaking. Volgens een telegram uit Dortmund aan den »Lokal Anzeiger," neemt de omvang der staking 'n het Ruhrgebied af en bedraagt het aantal stakers op het oogenblik 183.000. In aansluiting aan het bericht uit Wattenscheid aan de »Lokal- Anzeiger," waarin gezegd werd, dat daar twee mijnwerkers doodgeschoten werden, wordt aan dit blad nog het volgende gemeldEven voor half tien gisteren liepen twee mijnwerkers op den Bochumer weg. Toen zij in de nabijheid van de woning van den gendarme Kiemen kwamen, werd er een schot hagel gelost, dat den gendarme licht kwetste. Deze geloofde, dat de twee mijnwerkers geschoten hadden. Hij vuurde terug en schoot beiden neer. De ongelukkigen waren nota bene arbeidswilligen, vaders van groote gezinnen. Ge tuigen waren niet aanwezig. Is het wonder, vraagt het blad, dat men in het Ruhrdistrict meent, dat men te vlug schiet Uit Dortmund wordt verder nog geseind, dat het hooggerechtshof van plan is de rustverstoor ders onmiddellijk voor het gerecht te dagen. He den zullen de eerste rechtszittingen beginnen. Te Essen is de rust overal hersteld. De verma ningen van de leiders der werkliedenorganisaties hebben een goeden indruk gemaakt. Op verschil lende mijnen werden bovendien machinegeweren opgesteld, die den stakers het noodige ontzag inboezemen. Hier meent men, dat het aantal stakers vermindert, Ook te Gelsenkirchen is de staking aan het verloopen. Het aantal arbeidswil ligen is daar toch met 165 toegenomen. Te Dortmund, zegt het Berliner Tageblatt," is een zeer eigenaardig conflict ontstaan naar aan leiding van het zenden der militairen. De burge meester van Dortmund heeft n.l. tegen de hem opgedrongen militaire macht geprotesteerd. De politie ondersteunt dit protest met 'n ver klaring, waarin zij zegt, dat zij zich sterk genoeg acht om de openbare rust en orde in de stad te handhaven, zonder hulp der militairen. Het 15e regiment infanterie heeft daarom in de stad geen posten uitgezet en blijft in zijn kwartieren. Men is zeer nieuwsgierig op welke wijze dit conflict zal worden opgelost. Verder meldt het blad, dat de onderhandelingen tusschen de mijndirecties en de arbeiderscomité's totaal mislukt zijn. Deze laatste beklagen zich ten zeerste over de onver zoenlijke houding der directies. De mijnmagnaten zijn daarentegen niet te spreken over den minis ter, die wenschte, dat de onderhandelingen met de arbeiders zoo snel mogelijk gevoerd werden. Niemand is tevreden over de houding der regee ring, noch de stakers, noch de Christelijke arbeids willigen, noch de mijneigenaars. Uit Bochum wordt gemeld, dat de regeering op 12 Maart telegrafisch inlichtingen verzocht over de loonen der mijnwerkers. Waarmede houdt de regeering zich toch bezig, vraagt men zich hier af, wanneer zij eerst na het uitbreken der staking tot de ontdekking komt, dat zij over de loons- verhoudingen der mijnwerkers absoluut niet inge licht is? Het blad voegt er aan toe, dat het wel opmerkenswaardig is, dat de drie doodgeschoten mijnwerkers Polen en Slaven zijn, en dat van de 50 gevangen genomen rustverstoorders de meesten vreemdelingen zijn. Door wie zijn die in het Ruhr gebied gehaald vraagt het blad, en het ant woordt door de mijndirecties zelf, om de loonen der arbeiders te kunnen drukken. Uit Dresden (Saksen) seint men, dat heden door de koninklijke mijninspectie te Freiberg bemidde lingsvoorstellen zullen gedaan worden. De arbei ders van elke mijn sturen een vertegenwoordiger. Te Hüsten (Westfalem moest de ijzergieterij ten gevolge van kolengebrek een harer hoogovens stop zetten. In den Rijksdag werden de debatten over de staking in de kolenmijnen gister veel kalmer voen- gezet dan ze gisteren begonnen waren. Men had verwacht, dat de rijkskanselier het woord zou nemen, maar hij was niet in den Rijksdag aan wezig. FRANKRIJK. De Minister van marine Delcassé, heeft voor geschreven, dat de onderzeeërs der Fransdie ma rine, voortaan evenals de torpedo-jagers divisies de slagschepen zullen begeleiden en aan alle ge vechtsoefeningen in open zee zullen deelnemen. Dienovereenkomstig zal aan admiraal Botté de Lapeyrère, opperbevelhebber der oorlogsvloot, een flotille van 18 offensieve onderzeeërs en aan ad miraal de Marolles, bevelhebber van 't derde eskader in de Noordzee een flotille van 20 onder zeeërs ter beschikking worden gesteld. Het opper commando over de gezamenlijke onderzeeërs wordt aan een kapitein-ter-'zee opgedragen. ITALIë. De schoolkinderen hebben zich gistermorgen naar het plein voor het Quirinaal hegeven om een betooging te houden ter eere van koning en koningin; daarop kwam een stoet van metse laars (de pleger van den aanslag is metselaar). De koningin, die juist naar het Quirinaal terug keerde, kreeg een hartelijke begroeting. Het ge meentebestuur is eveneens zijn gelukwenschen aan het koninklijke paar komen aanbieden. De correspondent van da „Temps" te Rome seint, dat onder de bevolking de overtuiging heerscht, dat de aanslag voorbereid is door een geheimzinnige organisatie, die wel van Turkschea oorsprong zou kunnen zijn. Daarom heeft de aan slag een nieuwe en groot© kracht aan de Irewe- ging gegeven, die op dringende wijze om een oorlogsonderneming roept. Onder de Kamerleden die in het Quirinaal ver schenen om den koning geluk te wenschen met den gelukkigen afloop van den aanslag, bevon den zich drie sociaal-democraten en 'n republi kein. De koning onderhield zich langen tijd met den sociaal-democraat Pisolati, die 's konings moed en groote koelbloedigheid bewonderde. De ke ning noemde het gieheele voorval echter meer geluk dan moedsvertoon. Verschillende mijndirecties in het Luikbekken hebben uit eigen beweging loonsverhooging toege zegd, om staking te voorkomen. In de mijn van Marihaye hebben werklieden nu reeds 5 opslag te beginnen van 1 April en na 15 April zullen ze nog 5 °c ontvangen. Daar zij pas 5 ontvin gen, zullen zij iD twee maanden 15 opgeslagen zijn. Ook de directie van de mijn Cockeril të Seraing belooft loonsverhooging, terwijl verschil lende andere directies reeds kleine verhoogingen hebben toegestaan. Onder deze omstandigheden is geen staking nog waarschijnlijk. - Tijdens de Woensdag gehouden zitting van het Eng. Lagerhuis had een incident plaats, hetwelk de moeite van het vermelden loont. Amery, afgevaardigde der oppositie, oefende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1