Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. Van liouten's Cacao ™35ste Jaargang. Dinsdag 19 Maart 2912. No. 10273. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETOW. Het Spookkasteel Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prijs. De roovers van het kasteel d'Hernonse. Houd er dertig by u met Ferrd om te ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit Konstantinjopel wordt aan „Paris-Journal" gemeld, dat er zich dertig Italiaansche schepen in de buurt van Mytileme en Tenedos ophou den. ENGELAND. Minister Churchill heeft bij heit indienen van de begrootinig van marine in het parlement, een uitvoerige en openhartige verklaring afgelegd met betrekking tot de positie, van Engeland on Duitsch land als zeemogendheid. Indien, zoo verklaarde hij, wij, nu, zooais het geval schijnt te zullen zijn, tegenover een vermeerdering van het Duitsche bouwplan met 2 schepen in de eerstvolgende 6 jaren staan, dan zouden wij die vermeerdering beantwoorden met een evenredig grootere ver meerdering, dia ons overwicht handhaaft, door 4 nieuwe schepen binnen dezelfde periode to bouwen. Wij zouden den aanbouw daarvan ech ter over de 6 jaren verdeelen, zooals lat ons het meest geschikt voorkomt. Laat mij er even wel tevens op wijzen, dat een vertraging of ver mindering van het Duitsche plan van aanbouw binnen zékere grenzen hier, zoodra daarvan blijkt, eveneens onverwijld gevolgd zal' worden door ruime, daaraan evenredige verminderingen. Indien Duitschland bv. zou wenschen één of zelfs twee van zijn jaarlijksche contingenten te laten vervallen en zijn gelid in eigen zak te houden, ten einde zijn volik werk te verschaffen en eigen welvaart tot ontwikkeling' te brengen, dan zou den wij dadelijk onze daarmede overeen steno non - de contingenten latein vervallen, indien zich el ders geen gevaarlijke uitbreiding voordoet. Elke vertraging in den aanbouw van de zijde van Duitschland zou natuurlijk van onze zijde op grootere schaal gevolgd worden, ook hier binnen zekere grenzen echter, omdat wij tot zekere hoogte met het bouwplan van andere mogend heden rekening moeten houden. Doch stel het geval, dat Duitschland en Engeland in het ko mende jaar, bet eerste rij'k geen 3,. het laatste rijlk geen 5 schepen zou bouwen om een schoone bladzijde te beginnen in het boek van wantrouwen tusschen de volkeren, stel dus dat Duitschland dan geen schepen zou bouwen, dan zou het zich tusschen de 6 en 7 millioen pond sterling he sparen. Doch dat is niet alles. Wij zouden aan onze schepien niet beginnen, voordat Duitschland met de. zijne was aangevangen. De 3 schepen, die het niet op stapel gezet zou hebben, zouden automatisch niet minder dan 5 mogelijke Engfel- sche opperdreadnoughts buiten gevecht steilte, wat meer is, dan zij zouden kunnen hopen in geval vari oorlog te doen. Dei niet-rechtstreeik- sc'he resultaten van één enkel jaar zelfs zou den niet te overzien zijn. Niet alleen voor twee groote broedervolken, doch voor de geheele we reld van arbeidende menschen, zouden zij onme telijk zijn met betrekking tot hun hoop en opge- OF Naar het Fr arisch van Noël Gaulois. 61) De ontroering van den jongen man weru steeds grooter hij houdt de tanden op elkaar geklemd en breekt met zijn handen een dikken tak, die Le Truand juist met moeite gekapt had, in vele stukken. Snijd voor mij een andere, vroeg deze, zich tot Marcel wendende, terwijl hij hem de stuk ken van zijn stok toonde. Wat wilt ge ermede doen Ik Zal het u zeggen, maar geef me eerst wat ik vraag. Marcel trok een anderen tak van een boom af en gaf dien aan Le Truand, die er met zyn mes verschillende vreemde teekens in sneed. Met dit zonderlinge stuk hout ging hij naar het kasteel en wierp dicht bij de poort de stok over den muur; waarna hij weer spoedig bij den zoon van den graaf d'Herneuse terugkwam. Wat gooit ge daar over den rnuur Een teeken I Als ik vandaag in het kasteel wil komen, zal iemand mij helpen binnen te ko men op een uur en een plaats, aangegeven door tekenen op den tak.... Want het is natuurlyk wektheid. De Duitscliiers zullen in macht Ier zee door geen vermeerdering! van hun vloot winnen en zij zullen evenmin verliezen door vermin deringen op den grondslag, dien ik aangegeven heb. Hier dus heeft men een geheel duidelijk plan van regeling, waardoor zonder over en weer af te dingen, 'zonder dei minste beperking van souvereine vrijheid van een van beide mogend heden, deze scherpe en kostbare wedijver op elk oogenblik gestaakt kan worden. Het is heter, daarvan ben Ik zeker, de. kwestie geheel open hartig in haar eenvoudigen vorm aan het oer deel van de parlementen en de. volken voor te De minister van marine besloot met te zeg gen, dat indien ©enig vol'k ooit het machtigste leger en de machtigste vloot zou bezitten, de geheele wereld in gevaar zou verkeeren en eén catastrofe zich spoedig zou voordoen. Er hebben ernstige ongeregeldheden plaats ge had in Bell Hill en Blantvre, mijnsteden in La narkshire. Tweehonderd niet bij de vakvereeni- ging aangesloten mijnwerkers hadden het werk horvat. De menigte wierp, met steenen naar de politie, die die mannen naar hun werk gelei..1- den, en gooide ruiten in. Er werden een aantal mijnwerkers in hechtenis genomen, onder ande ren verscheiden Polen, die een groot deel van <ve. mijnwerkers in deze streek uitmaken. In andere streken zijn er dergelijke tooneelen voorgevallen. Men vreest voor erger, aangezien vele niet aangesloten mijnwerkers gebrek lijden en het voornemen te kennen hebben gegeven, het werk te hervatten. Ongeveer 20,000 arbeiders in ijzer- en staal fabrieken te Coatbridge., Motherwell en in de buurt zijn buiten verdienste en lijiden gebrek. Gisteren zijn te Glasgow duizenden arbeic.ers ontslagen en duizend anderen hebben aanzegging gekregen, dat zij over enkele dagen gedaan krij gen. De „Daily News" en dei „Daily Chronicle" mel den dat het ontwerp van de regeering voor een wettelijk minimum-loon in het steenkolenbedrijf geen gedwongen arbitrage zal voorstellen, maar da,t. de voorzitters van de nieuwe districtraden de .beslissing zullen hebben over de te Ireffcn regelingen. De bladen voorspel'lten aat liet La gerhuis en heit .Hoogierbuis beide het ontwerp van de regieering .zullen aannemen, maar uiterlijk Donderdag moet het tot weit worden, zullen de mijnwerkers Maandag weer aan het werk gaan. Ook zeggen .de bladen - dat het onderwerp ©en bepaling zal bevatten dat de staat de mijnen zal kunnen naasten, waaraan de eigenaars hel mini mum-I o.on niet zullen willen aanvaarden. De „Daily Chronicle" voegt hier echter aan toe, dat de staat de mijneigenaars zal moeten schadeloos stellen, indien zij bewijzen dat ze door de wet buitengewone verliezen lijden. Asquith heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij heden het wetsontwerp zou indienen tot invoering van een minimum-loon voor arbeiders, die aan de steenkoolmijnen onder den grond wer- d waasheid te veronderstellen, dat ik door de poort naar binnen kom. Die voorzorg is goed.... De ridder de Serre scherpte op een stuk rots steen een zwaard, dat hij had ontnomen aan een der roovers, die door Ferré gedood was. Het lemmet was breed en buigzaam en van hard en stevig staal. Uit het bosch schijnt een of ander wild dier te komen aanstormen, dat opgejaagd wordt door de jagers en alles wat in zijn weg komt, omver loopt; plotseling verschijnt Ferrè, geheel bedekt met zweet en bloed door de verwondingen die hij heett opgeloopen van doornen en andere takken. Guillaume komt met zijn mannen achter mij. Marcel en de Serre gaan de boeren tegemoet, die zy spoedig vinden. Zijt ge daar eindelijk! Guillaume, zeide Marcel. Ja heer, bereid om ons met u te laten doo- den want ik vrees, dat dit wel alles zal zijn, wat we zullen bereiken. Le Truand heeft kennissen op het kasteel een verrassing is mogelijk en wij zullen het dus probeereu 1 Het zjj zoo, heer 1 Niemand wenscht meer dan ik, dat we zullen slagen. Laten we ons haasten.... Hoeveel mannen hebt ge Zestig heer 1 ken, en tot daarmede in verband staande doel einden. Hij stelde daarom ook een verklaring omtrent de onderhandelingen tot heden uit, doch zeide, dat naar de meening van de regee- zoo spoedig mogelijke afhandeling van het wets ontwerp door het Lagerhuis, nl. op Donderdag, een gebiedende eisch was. In dat geval zou het ontwerp Vrijdag in het Hoogerhuis ingediend worden en zou het Zaterdag de koninklijke be krachtiging krijgen. DUITSCHLAND, In liet Pruisische Huis van Afgevaardigden zijn gister de interpellaties van de burgerlijke par tijen 'naar aanleiding van de staking de.r mijn werkers behandeld. De sprekers van de conser vatieven, vrij-conservatieven, nationaal-liberalen en van het centrum hebben het standpunt ver dedigd, dat de staking in de .eerste plaats een solidariteitsstaking in het belang der Engelsche mijnwerkers was. Zij dankten de regeering', dat deze door het zenden van troepen naar het sta- kingsgebied maatregelen had genomen tot handhaving van de orde en tot bescher ming van de werkwilligen. De spreker der vrij zinnigen bestreed de bewering, dat de staking een solidariteitsstaking in heit belang van de Engelsche mijnwerkers was. De minitesr van koophandel, Sydow, heeft de interpellaties na mens de regeering beantwoord. Hij gaf een uileen- zetting van de ontwikkeling van de loonbewe- ging en geloofde een «amenhang tusschen de Duitsche en de Enigeische staking te moeten aan nemen. De minister richtte zich verder legen de eisChen der mijnwerkers tot verhoogir.g' der loonen met 15 procent. De minister van binnen- landsche zaken, Daliwitz, heeft daarop de maat regelen der regeering met betrekking tot de ai- zending van troepen naar het stakingsgebied ver dedigd. Naar de nLokal-Anzeiger" verneemt, zullen de militaire ontwerpen met de daarbij behoorende voorstellen tot dekking van de kosteu onmiddellijk na de Paaschvacantie aan den Rijksdag worden voorgelegd. Zij zullen niet vroeger openbaar ge maakt worden, opdat de afgevaardigden niet door een voorafgaande bespreking in de pers beïnvloed worden. Als deze opvatting van de nLokal Auzei- ger juist is, is de vaderlijke zorg voor de zelf standigheid van de toch volwassen afgevaardigden meer dan roerend. SPANJE. Zondag besprak de Fransche ministerraad, naar de »Temps" meldt, den huidigen stand der Fransch Spaansche Marokko - onderhandelingen. Het blad meent te weten, dat door het kabinet een telegram is verzonden naar Geofhay, waarin den Franschen gezant te Madrid verzoent wordt de Spaansche regeering mede te deelen, dat Frank rijk het Spaansche tegenvoorstel onvoldoende acht, aangezien het in geen opzicht aan de rechtmatige eischen van Frankrijk tegemoetkomt. Men hoopt, dat na den terugkeer van Canalejas te Madrid, de Spaansche regeering in staat zal zijn een ont werp eener overeenkomst samen te stellen, waar mede Frankrijk zich zal kunnen vereemgen. Garcia Pietro heeft in een interview met een RONA (56) trachten in de onderaardsche gangen binnen te dringen. De anderen zullen bij den ridder de Serre en mij blijven wij zullen over den muur klimmen op een plaats, die Le Truand zal aan wijzen. Is het niet onvoorzichtig onze krachten te verdeelen Zeker, maar wij moeten niet alle kracht aan een zijde aanwenden, want als het dan mis liep zou de zaak onherroepelijk verloren zijn, terwijl nu de eerste die het kasteel binnentreedt de andere slechts heeft te waarschuwen door een of ander teeken om te hulp te komen. Le Truand stiet den graaf aan en wees naar de poort van het kasteel. Een twintigtal man nen gingen naar de galg en plaatsen er een lad der tegen. Kijk I riep Marcel, die meende, dat Valroc- ca zijn bedreigingen ten uitvoer ging brengen. Buiten zich zelve van woede wilde hij zich op de mannen van den kapitein werpen, maar Le Truand hield hem tegen. Zij zijn het niet, zeide hij... Het is een koopman, zie maar Inderdaad de man die den ladder werd opge- sleurd had niets van een edelman. Zijn smee- kende gebaren, zijn kreten van schrik, waarvan de echo tot in het bosch doorklonk, toonden bo vendien dat de man nog al bang was voor den dood. De ongelukkige koopman, die daar de treden van den ladder opgiDg, was de vreesachtige ge zel van Vandenbroun. Dom dat ik niet naar Vandenbroun, ge luisterd heb 1 Mij hangt men op, omdat ik niet durfde ontvluchten en hij, die u ontsnapt is, loopt vrij. Hul Het komt alleen, doordat hij niet meer in onze handen is, dat hij uw lot niet deelt 1 Helaas! Helaas! Wat ben ik dom geweest, dat ik niet over het water gegaan ben met de koopwaren. Bij den duivel, wat ben je een praatjes maker De beul had een strik gemaakt en ondanks allen tegenstand het hoofd van den koopman erin gestoken. Beveel je ziel aan God.... Je zult spoedig geen grond meer voelen. Komaan Goede reis Maös hing weldra tusschen hemel en aarde. Zijn misdaad was, dat hij voor losgeld had aangeboden den last van een boot, die den vori- genavond langs de muren van d Herneuse moest varen, maar die niet spoedig genoeg van de Oise gekomen was. Maugrabin, die uit zijn humeur was door de ontvluchting der andere gevangene vroeg aan Valrocca den eenig overgeblevene aanstonds te recht te stellen, welke voldoening hem dadelijk gegeven werd. Wordt veroolyd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1