Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Woensdag 20 Maart 5912. No. 10274. Officieele berichten. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. F EU ILL ETON. Het Spookkasteel ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden niierst bil- Iïjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van GIJSiBEKTLI» VAN DER HORST, om veriol voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteit van het pand Groene- laan 12. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE. De tiecretar%8, V. SICKEN GA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De „Wiener Allg, Ztg." verneemt uit Constan- tinopel, dat de bekende Turksche generaal Enver bey bij de jongste gevechten om Derna zoo zwaar gewond moet zijn, dat men in Constantinopel plan heeft in zijn plaats Nazzim bey lot com mandant van de Turksch-Arabische troepen in Cyrenaika te benoemen. DUITSCHLAND. Gister liep op de Berlijnsche beurs het ge rucht, dat von Bethmann llollweg zou aftreden. Ook in de wandelgangen van de parlementen wera verteld, dat de positie van den rijkskanse lier geschokt was en tevens, aat ook von Kider- len-Wachter niet lang meer op zijn post zou blij ven, Het is te begrijpen, dat de stemming nog veel onrustiger werd door het bericht, dat de Keizer zijn reis naar Korfoe opgegeven had. Inmiddels meldt de „Lokal-Anzeiger", dat het bureau van den hofmaarschalk gistermiddag om 2 uur bevel gekregen heeft, de toebereidselen voor het vertrek van den Keizer, dat dan toch Vrijdag nog zou plaats vinden, door te zetten. De bladen houden zich nog bezig met de vraag; wat de reden geweest is van het verras sende bevel van den Keizer. Uit zijn bezoek aan von Tirpitz meende men eerst te moeten opma ken, dat het in verband met de rede van Chur chill stond, maar nu blijkt, dat de staatssecre taris van marine vandaag jarig is en dat keizer Wilhelm hem dan altijd een bezoek brengt. Ook moet er van een bespreking tusschen hooge zee officieren, die daarna zou hebben plaats gevon den, niets waar zijn. Het meest waarschijnlijke is dus, dat de lastige toestanden in de binnen- landsche politiek de eigenlijke oorzaak zijn en de rede van Churchill slechts in zooverre, als zij er toe bijdraagt, deze moeilijkheden te ver- De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Framch van Noël Gaulois. 62) De boot kwam te d'Herneuse aan juist eenige minuten nadat Maës den geest gegeven had. Vandenbroun en de twee andere kooplieden hadden ervoor gezorgd hunne schepen aan te houden en langs een anderen weg hun goederen te verzenden. Wat die van Maës betreft, zij hadden zijn goede ren door laten gaan, opdat ze hem tot losgeld zouden kunnen dienen. Welk middel heb ge om binnen d'Herneuse te komen vroeg de zoon van den graaf aan Le Truand. Tegen den middag zal een bediende uit de keuken mij een koord toewerpen en zal ik op de wallen klimmen. Hoeveel mannen kunnen u langs dezen weg Volgen Er is een kwartier noodig om er twintig paar binnen te krijgenWe zouden ontdekt zijn voordat de helft naar binnen is. Ge behoeft de wachters maar te dooden. Dan zullen er anderen komen en alarm maken. g'Tooten. Het „Berliner Tageblatt" meent, dat. er verschil van meening is tusscbein den rijkskan selier en het departement van buitenlanasche zaken eenerzijds en den staatssecretaris van ma rine anderzijds. Von Bethmann llollweg en von KideRén-Wachter, die een betere verstandhou ding met Engeland wenschen, zouden geneigd zijn Churchill's rede gunstig op te vatton', ter wijl het departement van marine van andere meeninjg is en de versterking van de vloot verlangt. Maar al was de Keizer vandaag ook hij von Tirpitz om hem geluk te wenschen, toch zal hij de gelegenheid wel gebruikt hebben om Chur chill's rede ernstig te' bespreken. Men moet daar bij in aanmerking nemen, dat v. Tirpitz zeer veel invloed heeft op den Keizer en als een van de ernstige candidaten voor het rijkskanselier schap beschouwd wordt. De „National Zeitung" meldt: „Naar wij uit hofkringen vernemen, is reeds Zondag tot het uitstel van de reis besloten. De redenen daarvoor zijn enkel en alleen in oen toestand van de binnenlandsch© politiek te zoe ken. Dit wordl ons bevestigd door een zeer hoog geplaatst rijksambtenaar, die verklaarde, dat de toestand buitengewoon netelig was. Niet slechts in parlementaire kringen, maar ook in diploma tieke kringen noemt men den: staatssecretaris1 van marine von Tirpitz als eventueel© opvolger van von Bethmann llollweg, terwijl invloedrijke per soonlijkheden in de omgeving van den Keizer hem den Duitschen gezant te Washington, graal' Bernstorff, als opvolger van von Kiderlen-W lich ter aanbevelen. Dat Froiherr von Stumm, het hoofd van de politieke afdeeling1 in buHenlanct- sche zaken, staatssecretaris worden zou, kan men als uitgesloten beschouwen. Men acht het echter zeer waarschijnlijk, ondanks a,lle tegenspraak, dat hij gezant in den Haag' wordt om dichter bij Londen te zijn." Aan de „Temps" wordt uit Berlijn gemeld, dat het aftreden van von Kiderlen Wachter ze ker is. Hij zou zijn ontslagaanvrage reeds hebben ingediend. De sNorddeutsche Allgemeine Zeitung geeft opheldering over de besluiten, die door de minis ters van de bondsstaten genomen zijn voor de extra leger- en vlootuitgaven en weerspreekt alle in de Duitsche dagbladpers verschenen artikels, waarin gezegd wordt, dat de rijkskanselier zich onderworpen heeft aan het zwart-blauwe block en het Centrum een overwinning bezorgd heeft. Het blad zegt, dat de ministers der bondsstaten het er unaniem overeens waren, dat de wet op (ie successierechten niet opnieuw kon ingediend worden. Over de opheffing der »Liebesgabe" was met geen enkele partij tevoren onderhandeld, ter wijl de rijkskanselier ten slotte tegen hei, voorstel van Beieren in verklaard heeft, dat de nieuwe leger- en vlootuitgaven door nieuwe inkomsten gedekt moesten worden. Uit deze verklaring volgt dus, dat er nieuwe belastingen ingevoerd zullen worden, want de opheffing der »Liebes- gabe zal slechts een derde van het voor de uit- Dus kunt gij alleen dien weg volgen Ja heer I W eet ge geen ander middel om op de wal len te komen of ergens binnen te komen Heer ge kent nog beter dan ik de inrich ting van het kasteel Er is niets veranderd en alle posten zijn gebleven. Als ge mij gelooven wilt, moet gij den strijd niet wagen, zoolang de heer van Herneuse en zijne dochter in handen van Valrocca zjjn. Volg dien raad, heer, zeide Guillaume aux Alouettes en onderhandel over het losgeld voor de uwen. De roover zal het wel met u eens zien te worden. Wat ons betreft, we zullen hem wel terugvinden en met gelijke munt betalen. Vooruit 1 zeide Marcel. Vóór alles moeten wij mijn vader en mijn zuster reddenMaar zal die ongelukkige mijn afgezanten eerbiedigen? En wie zal zich met die zending belasten Ik zelf zal gaan met Remi en twee anderen om te vragen op welke voorwaarden Valrocca zijn gevangenen zal vrijlaten, zeide Guillaume. Ga en de hemel sta u bij I Kom hier weer bij ons. Wacht liever tot ik in het kasteel kan ko- naen, zeide Le Truand. Als soms mijn oude kapitein weer een of ander verraad wilde be proeven, zou ik dit hier kunnen berichten, Jk wee wel waar ik mij kan verbergen om alles te weten komen. Le Truand heeft gelijk I Wacht nog even De prei* gingen langzaan) voorbjj en Guillaume breiding van leger en vloot benoodigde bedrag opleveren. Het staat echter te bezien of de re geering de verlangde dekking op die manier ver krijgen zal. De linkerzijde van den Rijksdag wensch toch uitdrukkelijk de invoering van de wet op de successierechten en de vrijzinnigen en sociaal-democraten besloten reeds een desbetref fend wetsontwerp bij den Rijksdag in te dienen. De conferentie van de 3 verbonden vakvereeni- gingen voor het Roergebied te Bochum vergaderd, heeft tot hervatting van den arbeid besloten, daar staking verder nutteloos was. In het op de bijeenkomst van vertegenwoordi gers der mijnwerkers uit het kolengebied geno men besluit om de staking op te heffen wordt verklaard, dat alleen scherpe maatregelen tegen staatsburgerlijke rechten en een stelselmatig om den tuin leiden en ophitsen van de openbare mee- ning door een aan de arbeiders vijandige pers in staat zijn geweest dein strijdenden arbeiüeis de overwinning te ontroovem. Ten slotte noodigt het besluit alle mijnwerkers uit om door verster king van de strijdende organisaties ertoe nij te dragen, dat de mijnwerkers weer zoo spoedig mogelijk op het terrein van den strijd zullen kunnen verschijnen. Uit Buckeburg (Sclhaumburg-Lippe) woral ge meld, dat in verscheidene plaatsen van het vor stendom talrijk bezochte bijeenkomsten van mijn werkers der staatsmijnen zijn gehouden, waarin over het resultaat der onderhandelingen tusschen de arbeiderscommissie en de vertegenwoordigers van het mijnbureau beraadslaagd is. De door het mijnbureau bewilligde verhooging van het loon vanaf 1 April met 10 pf. werd onvoldoende genoemd. Daarop is met ongeveer ®/8 der stem men tot staking besloten. Heit gezamenlijk aan tal arbeiders bedraagt omstreeks 2500. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Asquilh, gister voor een talrijk bezette zaal sprekende, het ontwerp van de „kolenwet" ingediend. Hij zeide het ontwerp met groolen en oingeveinsden tegenzin in 1? die nen, doch een snelle afhandeling was in het be lang van het land volstrekt noodzakelijk en de regeering had haar toevlucht tot de wetgeving slechts genomen, toen alle hoop op een schikking door overeenkomst vervlogen was. Na ce cioor de regeering met betrekking tot de onderhande lingen gevolgde politiek verdedigd te hebben, leg de de eerste minister de bepalingen van ue wet uit, volgens welke aan onder den grond wer kende arbeiders een minimium-loon toegekend zal worden. Dit loon zou betaalbaar zijn vanaf het oogenblik, dat de mannen den arbeid weer op gevat 'hebben en het zou door districtsraden vast gesteld worden. Deze districtsraden zouden re gelen vaststellen om de regelmatigheid en resul taten van het werk te verzekeren. Hoewel de werkman het recht zou krijgen den werkgever tot uitbetaling van loon in rechten te vervo/gen,- zou de werkman geen recht hebben op het mini mum-loon, tenzij hij! zich aan die regels geaaide n aux Alouettes ging met drie boeren langs een verborgen pad naar het kasteel. Le Truand was langs een korteren weg ge gaan en kroop voort over den grond. De gebeurtenissen van den nacht, die de gal van Maugrabin hadden doen overloopen, hadden ook Valrocca, buiten zich zelve van woede, nu hij den graaf, met diens zoon en dochter aan zijne handen ontglipt zag en meende, dat zij weer bij elkaar waren. Hij was ook niet weinig verwonderd, toen een zijner mannen hem kwam meded.eelen, dat een afgezant van Marcel d'Herneuse een onderhoud met hem wenschte. Breng hem aanstonds hier 1 riep hij. Ha Welk nieuws zou die afgezant brengen? Zou hij het kasteel komen opeischen Hij zal toch wel begrijpen, dat ik het zonder slag of stoot zoo maar niet overgeef 1 Guillaume aux Alouettes kwam binnen gevolgd door Rémi en de anderen. Wat wil de graaf van d'Herneuse vroeg de kapitein. Mijnheer Marcel, die mij zendt, wil met u onderhandelen over den losprijs voor zijn vader en zuster. Over den losprijs voor zijn vader en zuster! zeide Valrocca ten hoogste verwonderd. Ongetwijfeld I antwoordde Guillaume, aan wien de verwondering van den kapitein niet ont- Saan was, maar die niet begreep wat daarvan e oorzaak was. had. Het wetsontwerp schreef geen boeten voor een van beide partijen voor. De werkgever moest den onder den grond werkenden arbeider een loon betalen, dat niet beneden het in overeen stemming met de bepalingen van het webont werp vastgestelde loon mocht blijven, doch het ontwerp dwong den mijneigenaar niet zijn mijn open te stellen en den werkman niet in ,.e mijn neer te dalen. Voor geen van beide partijen, zou er dwang bestaan. Het wetsontwerp is ook een tijdelijke maatregel voor 3 jaar; spreker hoopte en verwachtte, dat hij afdoende zou zijn. Dat was al wat op het oogenblik van het parlement gevergd werd. Het parlement zou door het ne men van dezen maatregel sterk staan, anders zou het, wat de hemel verhoeden mocht, ge dwongen worden andere en afwijkende maatre gelen te nemen oma de industrieën en het volk tegen verlamming van zijn leven en gebrek te vrijwaren. De eerste lezing van het wetsontwerp tot in voering van een minimum-loon is met alge- meene stemmen aangenomen. Men verwacht alge meen, dat het ontwerp Zaterdag wet zal wor den. De bekende arbeidersleider Tom Mann is te Salford in hechtenis genomen. Men vermoe ut, dat de inhechtenisneming verband houdt met de vervolging van het blad „The Syndicalist", dat onlangs een artikel bevatte, waarin de ooidaten werden uitgenoodigd om te weigeren op stakers te vuren, indien hun dat bevolen werd. Tom Mann is voorzitter van de Syndicalist League, onder welks leiding genoemd blad wordt uitge geven. TURKIJë. De Porte is zeer ongerust over de nieuwe wending, welke de Kreta-kwestie heeft geno men. Zij heeft bij de beschermende mogendhe den geprotesteerd tegen het opheffen van het uitvoerend comité, dat zij beschouwt als ten schennis van 't gewaarborgde status quo. Zij heeft verklaard aan genoemde mogendheden en aan Griekenland, dat het zeaoden van afgevaar digden naar Athene de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland zeer ernstig' zou bedrei gen. Er loopt een gerucht, dat een der mogend heden de overige heeft voorgesteld, om het be heer over het eiland aan een neutrale regee ring op te dragen. MAROKKO Naar omtrent den moord te Fez op den Fran- schen instructie-officier gepleegd, nader gemeld wordt, hebben de Sherifijnsche soldaten den moor denaar na de daad halfdood geslagen. De mooid wordt overigens als een geheel op zich zelf staand geval van fanatisme aangemerkt. De ver moorde officier Guillasse, had een zeer kalm karakter; hjj maakte deel uit van het tweede regi ment beschermingstroepen. Valrocca ging recht voor Guillaume staan. Zendt Marcel d'Herneuse u waarliik tot mij f De zoon van den graaf d'Herneuse, die he dennacht uit zijn gevangenis ontkomen is, ja. En op welken voet wil hij onderhandelen De Navarrees, die een onbekende omstandigheid voorzag, waarvan hij kon gebruik maken, pro beerde op welke manier dit het beste zou gaan. Hij zal uwe voorwaardee aannemen als zij van dien aard zijn, dat een edelman zich er ge rust aan kan onderwerpen zonder schande. Ha IAls ik den graaf en zijn dochter in vrijheid laat, zou dan Marcel d'Herneuse alle aanspraken op het kasteeel laten varen en mij alleen als wettigen eigenaar erkennen Ja, ik denk, dat hij dat ofTer zou bren gen. Maar zijn vazallen, zijn dienaren, zullen zij ook mijn recht erkennen Zij hebben een dreigende houding aangenomen, zooals n ij ge zegd is. Mijnheer Marcel kan zich zelf tot iets ver binden I Inderdaad En als ik weigerde Mijnheer Marcel kan goede krijsgslieden om zich heen verzamelen en dan zouden de wapenen moeten beslissen. Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1