Geen prijsverhooging. onze prijzen gehandhaafd N. V. „De Phoenix". Binnenland. Ingezonden Mededeelingoa. Gemengd Nieuws. AMERIKA, De republikeinsche conventie van den staat Oklahoma heeft, na een zeer rumoerige zitting, die 'n geheelen nacht duurde en waarin een der leden tengevolge van een beroerte overleed, aan de zes afgevaardigde naar de nationale conventie van Chicago opdracht gegeven om de candidatuur van Roosevelt te steunen. Dit is de eerste staat die zich voor den oud-president heeft verklaard. Daartegenover staat, dat in Indiana 136 aan hangers van Taft en slechte 8 aanhangers van Roosevelt tot afgevaardigden naar de republikein sche conventie gekozen zijn. Van de 146 afgevaardigden, die reeds door de staatsconventies aangewezen zijn voor de nationale vergadering te Chicago, behooren er 130 tot de partij van Taft en 16 tot die van Roosevelt. De League-club te New-York heeft een resolutie aangenomen, waarin de revolutionnaire stellingen van het programma van Roosevelt worden afge keurd. President Taft gaat weldra weder een nieuwe campagne beginnen in het zuiden en het westen van Illinois tot Georgie, waar Roosevelt 't sterkst staat. Steeds meer en meer wordt Roosevelt ten gevolge van zijn al te radicaal programma door zijn vrienden verlaten. Verspreide berichten. - De Engelsehe kanonn>e>nfabriefc van Vickers heeft een nieuw snelvuurkanon voor vliegtuigen en bestuurbare luchtschepen vervaardigd, dat zeer licht moei zijn en gemakkelijk te bedienen. De proefnemingen zouden zeer goed geslaagd zijn. Zooals onze lezers zich nog wel zullen her inneren, werd het vorig jaar de Duitsche geo loog Richter door een Grieksche rooverbende in dc nabijheidl van den Olympus gevangen genomen en eindelijk tegen een losprijs van circa f 45.000 weder vrij gelaten. Thans is een der hoofden, van genoemde bende, Stratis, in Egypte gearresteerd. Zijn arrestatie had onder de volgende omstan digheden plaats. In October van het vorige jaar is er tusschen de beide aanvoerders der rooverbende, Lol i os en Stratis een scheiding; gekomen, Lolios, die zijn beroep van struikroover voortzette, werd door zijn collega's, die sterker waren aan hij', van zijn bezittingen beroofd, terwijl Stratis zich naar Alexandrië begaf, waar hij zich als eerzaam burger vestigde en er zich op goeden voet inrichtte. De autoriteiten, daarvan in kennis gesteld, ae- den hiervan terstond mededeeling aan het mini sterie van Binnenlandsahe Zaken. Het gouverne ment nam echter heel weinig nota van deze mede deeling. Hierop werden door het Egyptische gou vernement da noodige stappen gedaan en eenige speurhonden der politie aan het werk gezet om den beruchten bandiet te arresteeren. Dit was echter geen gemakkelijke t^ak. Want hoe te mid den van een zoo talrijke, bevolking iemand te vinden, wiens signalement zeer vaag was. Stratis was nj»uurlijk zoo verstandig geweest, om, toen hij zich te Alexandrië vestigde, een anderen naam aan te nemen. Dit heeft hem echter niet veel gebaat. Nauwkeurig is de po litie zijn spoor gevolgd, tot dat zij er eindelijk na lang zoeken in slaagde, Stratis te arrestee ren. Stratis verzette zich zeer tegen zijn arresta tie. Hij beweerde, dat er een vergissing in Let spel was, waarvan hij het slachtoffer was, en dat hij niet Stratis, maar Vachil Apostol neette Om aan dit verzet een einde te maken, hebben de Egyptische autoriteiten een fotografie van den gearresteerde aan het Ottomaansche gou vernement gezonden. Een ballon captif" van het detachement telegrafisten der vesting te Straatsburg, bemand met de luitenants Closer en Roewer, heeft den kabel verbroken en werd daarna in de richting van het zuidwesten gestuurd. Een stalen tros, die onder aan den ballon hing, kwam daarbij in aan raking met een hoog gespannen draad van de electrische geleiding. Er ontstond daarop kort sluiting. De ballon vatte vlam en viel nabij Bischeim neer. De beide luitenants zijn ernstig ge kwetst. Een draadbericht uit St. Petersburg meldt Acht duizend werklieden hebben gestaakt in een mijn van het bekken van Lena (Oostelijk Siberië). Ter zake van de dreigende houding der stakers zijn troepen ter plaatse gezonden. Bij de verrassende ontploffing in de rotonde der locomotieven van de Southern Pacific Spoor wegmaatschappij te San Antonio zijn 25 personen gedood. De kranenfabriek. verschillende werkplaat sen en andere kleine bijbehoorigheden zijn allen vernield. Er zijn talrijke gekwetsten. Meerdere locomotieven uit de rotonde zijn verbrijzeld. Een brand is aanstonds na de ontploffing uitgebroken. 2e. De fmancieele bezwaren zijn voor velen zoo overwegend, dat het hun onmogelijk zal blijken hun bedrijf voort te zetten. 3e. Voor twee volkomen gelijkwaardige cate gorieën van staatsburgers, als de leden onzer ver- eeniging en de banketbakkers, schept de wet voor de eerste willekeurig zulke beperkende bepalingen dat het hun niet mogelijk blijft den strijd om het bestaan vol te houden, dat is onrecht vaardig. 4e. Het is in hooge mate onrechtvaardig, dat een bakkerspatroon in de toekomst voor het on derhoud van zijn huisgezin zijne arbeidskrachten voor vrouw en kinderen niet zal mogen aanwen den op de wijze als hem zelf goeddunkt. 5e. De moreele en fmancieele schade aan een belangrijk deel van de nijverheidsbevolking toe gebracht is door geen enkele maatregel ongedaan te maken. Met aandrang verzoekt adressante aan de Tweede Kamer het aanhangige ontwerp-Bakkerswet te verwerpen. mr. C. Vermeer, te Deventer mr. J. P. S. Gual- thérie van Weezei, wethouder der gemeente De venter, en jhr. E. von Wrangel auf Lindenstad, majoor 4e regiment huzaren, te Deventer. Esperantisten. To Rotterdam werd Zondag' j.l. de> eerste ver gadering gehouden van afgevaardigden der Neder landsche Esperantisienveroeniging „La Estonto es- tas Nia", na de omzetting van deze vereeniging in een federatie'. Als leden van het dagelijlksclr bestuur werden gekozen de heeren: P. J. Vermaas, voorzitter; J. v. d. Velde, Rotterdam, secretaris; H. C. Mees, penningmeesterA. C. v. d. Vet en J. W. 3e- venhuysen. De heer Vermaas werd aangewezen als ■ver tegenwoordiger van dei Nederlandsche Vereeni ging op het 8e internationale Esperantistenc.cn- gres, dat dit jaar in Augustus te Krakow zal worden gehouden. Vastgesteld werd, dat' de feestelijke bijéénkomst van Nederlandsche Esperantisten dezen zomer te Utrecht zal worden "gehouden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Maart 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.9 te Horta. Laagste barometerstand 736.6 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dag krachtige later tijdelijk afnemende zuidwestelijke tot zuide lijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|—1 en van 2—4£ sur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Bankwerker (h.wj I Loopjongens. Bankwerkers. Metaaldraaiers (bekw.) Brandersknechts. Metselaar. Constructiebankwerkers Ondermouter. Forceur. Houtfraiser. Jongen voor bloemisterij. Jongen v. kurkfahr. Jongen voor rrjwielzaak Kelner (aank.) Rijwielmaker. Schilder (halfw.) Schildersjongen. Smidsjongen Ti mm erm ans j ongen. Timmerman. Ned. R, K. Esperantlstenbond. De Ned. R. K. Esperantistenbond „Nederlanda Katoliko" zal, zooals reeds is gemeld, op Zon dag 14 April 1912 in het Bondsgebouw alhier zijn jaarvergadering houden. Volgens het voorloopig programma, opgenomen in „Nederlanda Katoliko" van deze maand, zal om 9 uur in de kapel der eerw. Broeders een H. Mis met Esperanto-'preeïk worden gehouden door den weleemv. heer II. Linnenbank O.S.C. In de jaarvergadering zal de kapitein eter in fanterie Th. C. van Erp, uit Bergen-op-Zoom, een lezing houden. Voorts staat op het programma een boottocht op de Maas. Huldiging van »De Standaard". In de op Maandag 8 April te Utrecht te hou den bijeenkomst zal, naar de j>Tel". meldt, prof. dr. H. Visscher als voorzitter van een comité aan dr. Kuyper een groot bedrag in geld overhandi gen, samengebracht door alle kringen van de anti- revolutionnaire partij. Het bedrag is bestemd tot steun van »De Standaard". Men beoogt daarmee het mogelijk te maken het blad zoozeer uit te breiden, dat het ook meer dan tot nu aan de eischen, aan een nieuwsblad te stellen, zal kunnen voldoen en het blad er op wordt ingericht ook onder het financieel bereik te vallen van de duizenden anti-revolutionaire arbeiders in den lande. V oorzorgmaatregelen. Naar aanleiding' van den brand te Grootei Linöt zal, naar de „D. Ct." verneemt, de Provinciale Archeologische commissie van Zuid-Holland zich wenden tot Gedeputeerde Staten om te verkrij gen, dat deze aan de gemeentebesturen Voorzorgs maatregelen voorschrijven, welke zulke vernieti ging van monumenten kunnen voorkomen. De Bakkerswet. De Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit de Luxe-, Gemengde en Middenbedrijven heeft opnieuw aan de Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, waarin zij onverzwakt handhaaft haar volgende conclusiën le. Bij de voorloopige behandeling van de Bak kerswet zijn |de patroons uit de luxe-, gemengde en middenbedrijven buiten hun wil en in strijd met de waarheid tot de voorstanders van afschaf fing van nachtarbeid gerekend. Middenstands-Congres 1912. Men meldt uit Deventer Overeenkomstig het gebruik bij vorige Midden standscongressen, heeft het bestuur der Deventer Handelsvereeniging een aantal autoriteiten en personen van naam aangezocht, zitting te willen nemen in het eere-comité voor het op 9,10 en 11 Juli, te Deventer te houden Middenstandscongres. O.a. werden ook uitgenoodigd de leden der Pro vinciale Staten van Overijsel, te Deventer woon achtig, en de burgemeesters der om Deventer gelegen gemeenten. De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard, in het eere-comité zitting te nemen Mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limburg, commissaris der Koningin in Overijsel, eere-voor- zitter W. H. F. baron van Heemstra, burgemeester van Deventer, voorzitter. Voorts in alphabetische volgorde, de heeren E. Alberts, voorzitter Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, te Deventer; B Beltman, wethouder der gemeente DeventerTh. Bloem, majoor-commandant 2e bat. 8e reg. infante rie, te DeventerA. Bontekoe, burgemeester der gemeente Bathmen H. W. Bunschoten, wet houder der gemeente Deventer mr W. E. Cost Budde, rechtsgeleerd adviseur Onderling Infor matie- en Schuldinvorderlngsbureau. afd. Dev. Handelsvereeniging, te DeventerJ. W. Doffeg- nies, burgemeester der gemeente Diepenveen C. A. Engelbregt, voorzitter sociëteit. De Hereeni- ging, te Deventermr. Th. Evekink, kantonrech ter te Deventer P. H. van Groningen, voorzitter Koloniale Landbouwtentoonstellingen, te Deventer dr. M. E. Houck te Deventer H. J. Jordens, lid Gedeputeerde Staten van OverijselJ. C. L. van der Lande, industrieel te DeventerE. J. Lugard, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Deventer; mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal te 's Graven- hage J. G. Mouton, industrieel te Deventer; J. L. Nering Bögel, industrieel te DeventerP. Stoffel, lid der Provinciale Staten van Overijsel, te Deventer J. P. J. Verberne, kapitein-comman dant der 2e mitrailleur-afdeeling, te Deventer; Aangeboden Arbeidskrachten. Opperlieden. Sjouwers. Steenhouwer. Stoker-machinisten. Bakker (halfw.) Grondwerker Koetsier. Mandenmakers. Motordrijvers. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 26 Maart 1912, des n. m 2 uur, staan de volgende voor stellen. 1. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerlyk Armbestuur, vacature M. de Vries. Door de Commissie worden aanbevolen I de heer P. v. d. VliesII de heer P. Krommen hoek. Met deze aanbeveling hebben Burgemeester en Wethouders zich vereenigd. 2. Benoeming van vakonderwijzeressen in nut tige handwerken aan de scholen C H. 3. Wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1911. 4. Wijziging der begrooting voor de Gemeen tereiniging. dienst 1911. 5. Bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 6. Voorstel tot wijziging van art. 7 dei' verordening regelende de samenstelling en den werkkring van de plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 7. Voorstel tot teruggave aan F. Boulonois van onverschuldigd betaalde precariobelasting over de jaren 18991911. 8. Voorstel om thans een definitief besluit te nemen inzake de verbetering van de Brandsloot, met aanleg van straten enz. en daarvoor een crediet van f 17000. - beschikbaar te stellen. 9. Voorstel om het voormalige Volksbadhuis aan de Gedempte Broersvest te bestemmen en in te richten voor Gymnastieklokaal ten dienste der nieuwe school I' en B. en W. te machtigen tot aanbesteding der daartoe noodige werken over te gaan. 10. Voorstel tot het verleenen van een extra subsidie ten laste van den dienst van 1911 aan de bewaarscholen, die in 1912 voor een subsidie in aanmerking komen overeenkomstig de nieuw vastgestelde verordening. 11. Voorstel tot wijziging van den leeftijd waarop kinderen tot school B kunnen worden toegelaten voorgesteld wordt tot eisch te stellen den zesjarigen leeftijd bij toelating of in den loop van het jaar van toelating. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen den proef met het geven van onder wijs aan spraakgebrekkigen een jaar voort te zetten met beschikbaarstelling daarvoor te zijner tijd, van het nieuw op te richten Gymnastiek lokaal bij school F. en voor de belooning van de daarmede te belasten onderwijzeres een bedrag van f 300. beschikbaar te stellen. 13. Adres van belanghebbenden bij de verbe tering van den Noordvestsingel, met advies van B. en W. 14. Schrijven van B. en W. betreffende loo- nen bij de Gemeentereiniging, strekkende dat zij geen aanleiding kunnen vinden tot het doen van nadere voorstellen ten aanzien van deze loonen, doch waarby zij in overweging geven hun Col lege uit te noodigen voorstellen te doen betreffende aanvulling van het Werkliedenreglement met be palingen, strekkende dat vaste normen en loon grenzen voor de loonen bij de verschillende diensten worden vastgesteld. Dilettanten-Symphonie-orkest. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Den 16en April zal het Dilettanten-Symphonie- orkest »L. van Beethoven" zijn tweede uitvoering in dit seizoen geven. Onder meer zullen ten ge- hoore gebracht worden, werken van Beethoven (de eerste Symphonie in haar geheel), Mozart, Mendelssohn en J. Strauss. Tevens zal het dubbel mannenkwartet sEuterpe", te Schiedam, zijn medewerking verleenen. De vereeniging meent, zoowel door de verschei denheid der uit te voeren werken als de afwisse- ling van instrumentale muziek en zang, eenigen waarborg te geven voor een aangenamen avond. Zij hoopt, dat stadgenooten hunne belangstelling voor 't streven van de vereeniging zullen toonen. Wij vestigen de aandacht opach- terstaande mededeeling van de Schiedamsche stoomververij en chemische wasscherij »De Phoe nix, waarin zij aankondigt, dat ondanks de crisis in de steenkolenindustrie, de prijzen in hare in richting niet worden verhoogd. Met ingang van 16 April is aan a e n telegrambesteller J. Scheffer van het Rijks tele graafkantoor alhier eervol ontslag verleenci. In zijn plaats is A. van den Broek in dienst genomen. De heer A. W. M. Odé uit Schiedam is aan de Universiteit te Leiden geslaaga voor het docloraal-examen (cum laud©) Nederl. let teren. Gister-avond omstreeks halfzeven is de van Rotterdam komende electrische tram even voor den oprit bij het Roode Hek ontspoord, t Bleek, dat de as van den motorwagen gebro ken was. Na eenig oponthoud werd het verkeer voor loopig over een lijn geleid. Omtreeks 8£ ure ge lukte 't den motorwagen weder in het spoor te brengen, waarna het verkeer weder geheel nor maal was. DIT ROTTERDAM. Op Crooswijk is gisteren met groot eerbetoon begraven de politieagent J. Joolen, die de vorige week op ongelukkige wijze den dood vond. Vier honderd agenten brachten hem grafwaarts. De hoofdcommissaris hield een treffende rede en daarna ook de voorzitter der Vereeniging „Her mandad." DIT DELFT. Wanneer voor Donderdag geen verandering komt in de leverantie van steenkolen, dan zal Zaterdag weer een oven aan de glasfabriek te Delft gedoofd worden. Dit is dan d© derde van de vijf. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Woensdag 20 Maart 8 u. Maison Van der Heij den. Ledenvergadering Vereeniging tof. Be strijding der Tuberculose. Niettegenstaande ons door die lichamen, welke monopolie bezitten, verhoog de prijzen wor den berekendin zoogenaamd verband tot de steenkolen sta king blijven voor de stoom ververij, uitstoomerijwitwas- scherij De invloed der mijnwerkerssta- k i n g e n. Te Zierikzee is de straatverlichting op de helft teruggebracht. Ontrouwe beambte. Gisteren Werd een postbeambte bij de pakketpost aan het Centraal Station te Amsterdam op heeterdaad betrapt by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2