Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De staking breidt zich ook belangrijk uit in het mijndistrict van Brux in Bohemen, omdat een gedeelte der mijnwerkers het werk in andere putten heeft gestaakt. Het getal der stakers be droeg gisteren 3302. Mej. Helena Pirfield, kiesrechtvrouw, die den 3n Maart 11. gepoogd heeft het hoofdpostkan toor te Londen in brand te steken, is tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De rechter ver klaarde, dat de straf zwaarder zou geweest zijn, indien de beschuldigde, op 't oogenblik ongesteld, niet in het ziekenhuis ter verpleging was. Uit Corinthe, Mississipi (Ver. Staten van N.-Amerika) wordt gemeld, dat een reizigerstrein gaande in de richting van Mobilo (Ohio), is over vallen door vier bandieten die de brandkast in het postrijtuig deden springen en daarop de vlucht namen met 60.000 dollars. De reizigers en de postbeambte zijn ongedeerd. De mijnwerkers in de steenkolenmijnen van den Saar en den Moezel (Elzas-Lotharingen) heb ben gister-ochtend den arbeid hervat. Het per soneel meldde zich volledig aan om in de miju af te dalen, De mijnwerkers hebben genoegen genomen met de condities door de administratie gesteld, waarvan de voornaamste is eene verhoo ging van het loon met 10%. De Bakkerswet. Het hoofdbestuur van den Bond van Christelijke Bakkersgezellen in Nederland zegt in een adres aan de Tweede Kamer dat de teleurstelling over het tot dusver nog niet in behandeling nemen van het wetsontwerp Bakkerswet in de kringen van bakkerspatroons en bakkersgezellen ongemeen groot is dat het in het belang van het geheele bakkers bedrijf zou zijn, indien er zeer spoedig een eind kwame aan den toestand van onzekerheid, waarin dit vak nu reeds enkele jaren verkeert, welke onzekerheia tot gevolg heeft: le. dat patroons niet weten hoe hun zaken met het oog op de toekomst in te richten 2e. dat gezellen belemmerd worden hun be langen in voldoende mate te bevorderen 3e. dat het het voor vele ouders een moeilijke vraag wordt om hun kinderen' ter opleiding te plaatsen in het bakkersvak, zoolang niet beslist is over het al of niet blijven voortduren van Zon. dags- en nachtarbeid, met de daaraan verbonden nadeelen voor geest en lichaam Adr. dringen er op aan dat de Bakkerswet ten spoedigste in behandeling genomen worde. Dortsche gemeentezaken. Men meldt uit Dordrecht Aan het rapport der enquêtecommissie in zake toestanden aan gemeentewerken te Dordrecht was toegevoegd een nota van 2 leden, waarin zij we zen ujj uc weusoneiyaneiu uui nel personeel aan gemeentewerken uit te breiden met een kracht, die een deel van de werkzaamheden des direc teurs zou kunnen overnemen en hem eventueel ervangen. In de vergadering van den Raad van gister middag was ingekomen een voorstel van vijf raads leden, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd, bedoelde nota nog eens nader te onderzoeken en in verband daarmede voorstella^ aan den Raad te doen en voorts, om hangende dit onderzoek, niet over te gaan tot de benoeming van een hoofdop zichter. Verder kwam in een motie van het raadslid De Kanter, luidendeDe Raad van oordeel, dat het met het oog op de voortdurende uitbreiding van de werkzaamheden a"hn gemeentewerken wel licht aanbeveling verdient het personeel uit te breiden met een ingenieur, tevens plaatsvervan gend directeur, noodigt B. en W. uit, zulks in overweging te nemen en het resultaat hunner overwegingen aan den Raad mede te deelen. B. en. W. namen deze motie over. De andere heeren trokken daarop hun voorstel in. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 27 dezer, des avonds 8£ uur. Militiewet. Eerstdaags zullen de maatregelen tot uitvoering van de Militiewet 1912, welke bij den Raad van State aanhangig zijn, bekend worden. De Vogel wet. In parlementaire kringen werd het gisterna middag, naar het »Vad." meldt, niet onmogelijk geacht, dat de Regeering de Vogel wet zal intrek ken, nu door aanneming van het amendement Fleskens toetreding van ons land tot de (Parijsche) Conventie ter bescherming van voor den landbouw nuttige vogels, onmogelijk is geworden, aangezien deze Conventie naar de meening des Ministers slechts het dooden van beschermde vogels met vuurwapenen zou toelaten en het amendement deze beperking had laten vervallen. Dr. C J. P. Jorissen. -j- In Den Haag is in den ouderdom van 82 jaar overleden dr. C. J. P. Jorissen, oud-lid van het hoog gerechtshof van de voormalige Zuid-Afri- kaansche republiek. Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging. De Kon. Ned. Landbouwvereeniging zal by vol doende deelname een excursie organiseeren naaf het Zuiden van Zweden op dezelfde wijze als in 1911 naar Engeland geschiedde. In vergelijking met laats'genoemde excursie zal de tocht door Zuidelijk Zweden op sommige dagen waarschijn lijk vermoeiender zijn, terwijl er minder gele genheid zal bestaan om naast den eigenlijken landbouw ook andere belangwekkenden zaken te zien. De tocht zal aanvangen 16 Juni en eindigen 23 Juni. Er is een uitvoerig en veelzijdig pro gramma opgemaakt. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Horta. Laagste barometerstand 728.7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag stormach tige tot krachtigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opkla rend, zelfde temperatuur. Loonen Gemeente-reiniging met voorstel nopens aanvulling Werklieden-reglement in het belang van eenheid van loonregeling by de onderscheidene diensten. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad In Uw vergadering van 16 Januari 1.1. werden wij laatstelijk uitgenoodigd oim de loonkwestie vcor de werklieden der Gemeente-reiniging opnieuw te overwegen en casu quo tot Uwen Raad te komen met voorstellen tot verhooging der loonen. Wij hebben nu een staat doen opmaken, waar uil de tegenwoordige toestand blijkt, alsmede de toestanden in Augustus 1911 en Januari 1912, toen verhoogingen door de Commissiei voor de Ge meente-reiniging zijn ingevoerd. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat let mi nimum-loon feitelijk wordt aangenomen op f 10. per week en dat .gehuwde werklieden terstond op f 11.per wedk worden gtebraöht. Wanneer wij er dan nog de aandacht op ves tigen, dat gelijk uit de staat blijkt, de minslbe- zoldigde werklieden, ml'. de straatvegers en riool- werkers, voor bij'zondarie werkzaamheden nog ge middeld f 0.75 per wedk extra verdienen, meenen wij te moeten, constateren, dat door de Commis sie voor dezen talk van dienst in dezen gedaan wordt, wat in billijkheid gevorderd kan worden, zoodat wij' geen aanleiding hebben kunnen vinden tot het doen van nadere voorstellen ten aanzien van deze loonen. Wel heeft -echter een gedurige overweging der zaak ons tot de .overtuiging gebracht, dat er een regeling behoort te worden getroffen, waaruoor öouiziid tczoocjUcn dc R/uiij.dagtiii.iigen (ier verscnil- lende diensten verzekerd wordt, waarvan ook in Uw Raad bij de bovenbedoelde besprekingen de noodzakelijkheid is betoogd. Dit leidt ons er to© U in overweging te geven ons college uit te noodigen met voorstellen te komen tot de opneming in het werklieden-'regle- ment van bepalingen strekkende, dat door den Raad vaste normen voor de loonen bij de ver schillende diensten warden vastgesteld, zoodat eenheid van regeling wordt verkregen en de loon grenzen in behoorlijke verhouding tot elkander worden vastgesteld, waarin geen verandering meer ka:n worden gebracht door de diensten zelf. Daartoe doen wij derhalve bij dezen het voor stel. Subsidie Bewaarscholen. Ten vervolge op het schrijven van B. en W. van 27 Februari in verband met dei in den Raad bij de behandeling: der nieuwe verordening op de subsidieering1 der bewaarscholen gevoerde be sprekingen, hebben B. en W. den Raad een o.nt- werp-besluit aangeboden, waarbij1 de door hen voorgestelde extra-feubsidie over 1911 wordt ge regeld. B. en W. merken op1, dat bij die reg'eling. de in-'werking-treding der nieuwe verordening op 1 Januari 1.1. onaangeroerd blijft. Ook zal niet meer getreden worden in den toestand daarvóór, doch voor elke school .lie over 1912 voor subsidie volgens de nieuwe verorde ning in aanmerking' komt, zal bovendien ten laste van den dienst 1911 nog' voor een half jaar sub sidie worden verleend. Gelijk reeds gezegd, werd bij! de behandeling der Gemeantebegrooting voor 1911 op een inwer king-treding in dat jaar gerekend. Helaas heeft de tot stand koming der nieuwe regeling meer tijd gevorderd dan B. en W. had den voorgesteld. In deze omstandigheden achten B. en W. den voorges telden maatregel, waardoor1 jvordt tege moet gekomen aan niet zonder grond gekoesterde verwachtingen van schoolbesturen, zeer wel ver dedigbaar. Het spreekt overiglens van zelf, -lat voor die scholen, die over 1911 reeds subsidie genoten en over dat jaar zijn dè subsidies op de ge wone wijze volgens de oude verordening verleend de helft van die subsidie zal worden in min dering gebracht, hetgeen nu uitdrukkelijk in het ontwerp-besluit is bepaald. B. en W. merken nog op, dat eierst na de beslissing van den Raad in dezen ten volle be schikt zal zijn op de adressen van uw Vereeni- gingan, die verhooging der subsidies gevraagd hebben. Toestand Noordvestsingel. B. en W. hebben wieder ter tafel gebracht het adres van belanghebbenden betreffende verbete ring van den toestand van den Noord ves t.s ingel. B. en W. moeten verklaren in dezen zeer te zijn teleurgesteld. Bij het inkomen van het adres in de vergadering van den Raad gaf de voorzitter nog te kennen, dat het hem genoegen, deed dat dit adres was ingekomen, omdat dit de verwachting rechtvaar digde dat eindelijk daar eens aan den onhoudba- reu toestand een einde zou worden gemaakt en groote verbeteringen tot uitvoering zouden ko men. Want het kon toch niet de bedoeling zijn aldus de voorzitter dat men zich tevreden gesteld zou achten, wanneer de Gemeente het haar toebehoorende gedeelte zou in orde bren gen, neen, men moest natuurlek ook bedoeld heb ben, dat dit zou geschieden met het overgroote gedeelte van den weg', dat behoort tot de aanlig gende eigendommen van particulieren. En waar deze thans een stap deden om de oogen van het Gemeentebestuur te openen om trent den toestand daar, bleek daaruit wij laten altijd nog' dien voorzitter spreken dat de oogen dier eigenaren reeds geopend zijn, dat die dus van de onhoudbaarheid van den toestand van deni gehieelen weg overtuigd zijn en dus mede zullen werken om daar een goeden toestand te verkrijgen. Het spijt B. en W. nu te moeiten zeggen, dat zij in deze goede verwachtingen ten eenenmale zijn geschdkt, daar hun is verzekerd', dat de adressanten zich er werkelijk toe hebben willen bepalen om zich in afbrekenden zin uit te la ten over bet kleine gedeelte dat aan de Gemeente toebehoort dat inderdaad slecht is zonder van plan te zijn een vinger uit te steken naar het groot© gedeelte dat henzelf aangaat B. en W. hebben het oog op de onderhoudsplichtigen onder de adressanten hoewel dit gedeelte nau welijks meer den naam van weg mag dragen. Het is niet noodig over dleize wijze van hande len verder ieits te zeggen. Genoeg, het ontheft de Gemeente niet van haar verplichting om haar gedeelte; in orde te houden. Dit zal nu door de Gemeente in behoorlijken toestand worden gebracht en gehouden. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten dit aan adressanten mede te deelen onder toe zending van afschrift van dit hun advies. Onderwijs aan spraakgebrekkigen. B. en W. hebben het volgende schrijven aan den Gemeenteraad gezonden: In de vergadering van 16 Mei 1911 (gedrukt verslag blz. 242—248,) nam Uw Raad voor ken nisgeving aan ons schrijven van 8 Mei bevorens gedrukte bijlagen no. 30 waarin Werd medegedeeld, dat een proef werd genomen met het geven van spraakonderwijs aan spraakgebrek- kige kinderen der scholen C—H. Deize proef zou voor een halfjaar genomen wor den en liep dus in November af. Wij hadden der halve reeds eerder de resultaten daarvan moe ten meededen en met verdere voorstellen moé ten komen, ware heit niet dat verschillende onder- wijsvoor stellen ons in den l'aatstem tijd' hebben bezig gehouden1 en het o. i. jgeen aanbeveling ver dient verschillende zaken van belang tegelijk te behandelen. Wat nu do resultaten van dei proef betreft, deze zijn inderdaad bevredigend. Ten bewijze leggen wij hierbij voor de 'leden van den Raad ter inzage het rapport der hoofden achterste kolommen van den staat geteekend door de onderwijzeres benevens een schrijven van den voorzitter der pl aatseljjke sch oolcommis sie. De hoofden der scholen CH daarnaar ge vraagd, verklaarden eelnstemming dat het onder wijs. zooals het wiordt gegeven, door hen wordt op prjfs gesteld en dat zij gaarnei zouden 2ien dat het wordt voortgezet. Waar wij ons met dezen Wemsoh zeer goed kun nen vereenigen, meenen wij thans met het voor stel te moeten komen om den voorloopig'en proef met een jaar te verlengen. Dit kan evenwel niet op den voet als in Mei 1911 werd aangegeven. De ondervinding heeft n.l'. gieleerd, cia.t op de Woensdag- en Zaterdagmiddagen het verzuim vrij groot is, vooral in de uren van 2—4. De onder wijzeres heeft hier tegen gedaan wat zijl kon, doch zonder veel blijvend succes. Alleen van 1 2 uur is ook op deze dagen het verzuim wel afdoende te bestrijden. Daar de hoofden er te recht ernstig bezwaar tegen hebben onuer de ochtendschooltijden de lessen te laten geven behalve dan het laatst© uur zijn derhalve aangewezen voor de lessen aan spraakgebrek kigen, de uren van v.m. 11—12 op alle werk dagen en 'sWoensdag's :en 'sZaterdag's n.m. van 12 uur. Dit is dus 8 uur in het geheel. In deze 8 uur zouden 2 clubjes van 6 leerlingen onderwezen kunnen Worden, dus in het geheel 12 leerlingen. Reeds de vorige keer werd er in Uwen Raad gewezen op het met het oog op het geheel© aan tal spraakgebrekkigen' op de scholen C—H—72 kktflijk gering aantal kinderen, dat tegelijk worden geholpen. Doch, gelijk toen ook reeds gezegd, veriieze men niet uit het oog, dat de cursus voor een kind lang geen jaar duurt, zoodat in een jaar telkens weer andere kinderen aan de beurt komen. Zoodoende is de achterstand aan de genoemde scholen vrij spoedig ingehaald en daarna kan men de nieuwe gevallen gemakkelijk bijhouden. Immers, het aantal bedroeg voor den geheel en leertijd van zes of zeven leerjaren slechts 72. Wat nu de belooning aangaat, die na het slagen dezer voorloopig© proef, welke door de onrter- wijzeres voor hare rekening werd genomen, aan haar is toe te kennen, wij achten een bedrag van f300.voor het nieuwe proefjaar billijk. Verder werd bij de mondelinge behandeling der zaak van de zijde van ons College de toezeg ging gedaan, dat bij een eventueele definitieve regeling niet alleen de kinderen der openbare school doch ook die van de bijzondere sc'nolen van dit onderwijs zouden kunnen genieten. Wij stellen ons daaromtrent de volgende rege ling voor, in den geest van die geldende voor hel orthopaedisch onderricht, dat door bemiddeling van de Gemeente wordit gegeven. Wanneer iemand dan een spxaalcgebrekkig kind heeft, kan hij zich door bemiddeling van het hoofd der school waar het school gaat, wenden tot. ons College met verzoek tot plaatsing van dit kind op den cursus. Wij geven deze verzoeken in handen van de onderwijzeres, die het kind na gedaan onderzoek c.q. op de lijst plaatst en voor den cursus oproept, zoodra er plaats is. Het spreekt van zelf, dat in vele gevallen daar voor een zekere vergoeding kan geëischt worden, evenals thans ook sommige ouders bijdragen in de kosten van ortihopaedischei behandeling hun ner kinderen van Gemeentewege. Op deze wijze kan het onderwijs aan spraak- gebrekkigeu op den duur een zegen worden voor de geheele schoolbevolking onzer Gemeente en is liet geld daarvoor noodig wel bes leed. Nog zij medegedeeld dat wij! ons voorstellen het onderwijs te doen geven in het nieuw© nog' op te richten Gymnastieklokaal voor school F het oude Vollksibadhuis. Dit ligt in het centrum der stad en is gemakkelijker le berei ken dan het gymnastieklokaal aan school C, dat nu voor dit doel wordt gebruikt, Ten slotte stellen wij U voor ons te machtigen tot het voortzetten van de proef gedurende een jaar op bovenaangegeven voet, en voor de be loon ing van de onderwijzeres een bedrag van f300.— beschikbaar te stellen. Vereeniging tet Bestrijding der Tuberculose. De Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose, het vorig jaar alhier opgericht, hield gister avond :n Maison Van der Heyden hare eerste jaar vergadering. De fung. voorzitter, de heer J. M. van der Schal k, deelde mede, dat hy door ziekte van den voorzitter, den heer M. L. Honnerlage Grete, deze vergadering leiden zou 't speet hem dat de omstandigheden daartoe drongen. Hij hoopte, dat 't een volgenden keer anders zou zyn. Daarna werden door den secretaris, jhr. dr. N. van Suchtelen, de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De secretaris bracht daarna het jaarverslag uit waarvan wij in een volgend nummer mededee- ling zullen doen, als 't in druk zal zijn versche nen en ook ons zal zijn toegezonden. Daarna werd ook door den secretaris namens de penningmeesteresse, mej. Van der Stadt het financieel verslag uitgebracht, waaruit blijkt' dat de rekening sluit met een batig saldo van f 1263.10. De voorzitter, constateerend dat geen com missie voor het nazien van de rekening gewenscht werd, achtte die aldus goedgekeurd. Daarna overgaande tot de verkiezing van 3 bestuursleden, in de plaats van de aftredende leden. mej. Van der Stadt en de heeren N. Van Suchtelen en A. J. van Velzen, werden allen her kozen, de beide eerste met 10 en de laatste met 11 stemmen. De beide eerstgenoemden verklaarden hunne herkiezing aan te nemen, terwijl aan den heer Van Velzen daarvan kennis zal worden gegeven. De voorzitter, opmerkend dat art. 1 van het huishoudelijk reglement voorschrijft dat voor 15 Febr. voorstellen voor de jaarvergadering moe ten worden ingediend, deelde mede, dat er niets was ingediend en er dus ook niets behandeld moest worden, tenzij een derde der aanwezige leden nog staande de vergadering een voorstel ter behandeling opgaf. Ter zake van het punt, mededeelingen van het bestuur, verklaarde de voorzitter, dat het bestuur na heel veel moeite er in geslaagd was een ge schikte enquêtrice te vinden. Met 1 Aug. zal mej. Koningstein uit Den Helder als zoodanig optreden. Tot 15 Mei zal zuster Draaier de functie blijven waarnemen. Intusschen zal het bestuur de enquête niet staken, maar die aanhouden tot 1 Aug., zus ter Draaier wel dankend voor hare bereidwillig heid. De voorzitter deelde verder nog mede, dat bin nenkort eene lezing met lichtbeelden zal worden gehouden en dat 22 April weder de Emmabloem ten voordeele van het werk der bestryding van de tuberculose zal worden verkocht. Nog werd door den voorzitter melding gemaakt van de gift van f 17.25 door de fietsclub »Swift" als haar kassaldo by hare ontbinding aan de ver eeniging afgedragen. Deze gift werd indertyd reeds in de plaatselyke bladen vermeldt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2