Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Rechtzaken. Handelsberichten. Bij de rondvraag bleek geen der aanwezigen iets in het belang der véreeniging in het midden te brengen te hebben. De voorzitter, dankend voor aller tegenwoor digheid, sloot daarna de vergadering. Sociale Cursus. Vrijdag 22 Maart zal in de vergadering van den socialen cursus als spreker, optreden de heer Th. J. H. Mouwens, met het onderwerpOuderdoms- en Invaliditeitsverzekering. De vergadering wordt gehouden in het Bonds- gebouw, des avonds halfnegen, en is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en heeren. R. K. Coöperatieve Bakkerg. Het bestuur der R. K. Coöperatieve Bakkerij, Hoogstraat no. 67, bericht per circulaire aan de leden, dat 't nnaar aanleiding der verschillende meeningen, die heerschen omtrent het al of niet vieren der R. -K. Feestdagen," na ingewonnen advies der plaatselijke kerkelijke overheid besloten heeft, Maandag 25 Maart as. (Maria Boodschap) niet te doen bakken." In verband daarmede wordt aan de leden be leefd verzocht, voor dien dag van geen ander brood te betrekken en bijtijds Uw brood aan den broodbezorger op te geven," Onze stadgenoot, de heer dr. v. d. Linden, als scheikundige verboden aan de Kaarsen fabriek sApollo" alhier, heeft een marsch gecom poneerd de »Gnomen-Marsch". Deze marsch is geïnstrumeerd door den heer C. K. L. Burgdorffer, directeur van het Stedelijk Muziekkorp alhier, en gister-avond voor de eerste maal op de repetitie van voormeld corps uitgevoerd. De marsch is goed in elkaar gezet, klankvol en maakt beslist een aardig effect. Gister-avond heeft een 18-jarige jongeling bij de politie aangifte gedaan, dat, ter wijl hij met zijn zuster op den Vlaardingschen dijk liep, zij door een aantal jongens werden lastig gevallen die hen scholden en met slijk wierpen. De baldadigen zijn bekend. DIT DELFT. De watervoorziening. Het vraagstuk van de Watervoorziening was gister in [den Dedftscluein Raad aan de orde. Allereerst kwam in bespreking het voorstei-Yan de Seyp, dat wilde: invoering van een water stelsel; verdubbeling van het tarief voor gevel- en tuinbesproeiïng; heit hou'wen van een lang reservoir van 1500 M3.; het aanleggen van een tweede transportleiding np.ar Monster, van gnoo- ter vermogen dan de bestaande en het aanboren van meer diepwater. De heer Van de Seyp; zijn voorstel nader toe lichtende, bleieik in het geheel geen inzicht te hebben in de financieel© gevolgen daarvan. De heer Nieilemans meende, dat, zoo er al water was in Monster, het voorstel toch niet veel zou uithalen. Invoering - van meters kost f 100,000, waarbij dan komen de enorme kosten voor diepiboring als anderszins. De heer Van Aggeien noemde het voorstel on aannemelijk, onder alles afdoende reden, dat in Monster niet meer water beschikbaar is. De rap-* porten hebben dat z.i. onwederlegbaar aange toond. Na eenige opmerkingen van den voorzitter over het minder uitgewerkte voorstel werd liet ver worpen met 18 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten water, tel betrekken van Schiedam, waar tegen dan Schiedam electrischen stroom van Delft zou betrekken, was daarna aan dei orde. Na eenig1 debat, werd op voorstel van den heer Van Aggelein het geheim opgeheven van de besloten zitting van 24 Januari 1.1. Be voorzitter besprak dei ter zake ingekomen rapporten en adressen. Een adres van A. K. van dhr Burg' Pz. tei Schie dam, die Schiewater wil ozoniseeren, werd voor- loopig terzijde gelegd om de onvolledige mede- deelingen in heit adres. Het rapport van de Gezondheidscommissie, was den voorzitter tegengevallen. Spr. had nog aangedrongen op het instellen van een persoonlijk onderzoek door de commis sie maar deze liet dat na en vestigde haar opinie op de meening van ongenoemde deskundigen. En «(indelijk het adreis van prof. dr. W. M. Beyerinck en 22 andere hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool. Dei voorzitter wenschte den raad te doen opmerken, dat de T. H. 52 hoogleeraren telt en dat dus de meerderheid het adres niet teekende. Let men echter op de vak ken, waarin de onder teek enaars doceeren, dan komt men tot aardig© ontdekkingen. Zoo is b.v. onder hen 1 hoogleeraar in teekemen, 1 in scneeps- bouw, 1 in het aanleggen van wegen en 1 in mechanische technologie; dan zjjin er eenige fo rensen onder, menscben, die dus bij het in Delft te gebruiken water absoluut geen belang hebben. Spr. bedoelde niets onaangenaams te zeggen aan het adres van deze adressanten, maar wilae toch zeggen, dat het oordeel van de meesten hunner over de aanhangige zaak niet meer waard is dan dat van elk ander ontwikkeld mensch. Dit aures is een staal van waartoe hooggeleerden komen op gewoon practisch terrein. De burgerij komt zoo spoedig ;onder dein indrujk van hef feit, dat 22 hooggeleerden- zich in een zaak mengen, en- zou allicht meenen,. dat; B. en W. schromelijk lichtvaardig omspringen met de belangen van de volksgezondheid. Dit is zoo niet: vandaar de ze toelichting. De beer Nelemans onderwierp het besluit van Bi. en W. in de-zen aan scherpe kritiek. In den aanvang waren Bi. en W. voor Schiedam tn waren water en stro-o-m niet aan elkaar gekoppeldmaar nauwelijks was dit door B. en W. van Schiedam gedaan, gebruik makende van een onvoorzichtige uitlating van Bi. en W. van Delft, of dit laatste college maakte rechtsomkeert en deed het hygië nisch belang achterstaan bij het geldelijke. Met onware gegevens hebben toen B. en W. den raad zeer waarschijnlijk onopzettelijk, pogen te bedriegen De voorzitter verzoekt spr. zich te matigen. Hij kan niet toelaten, dat aan da bedoelingen van B. en W. zulke gedachten ten grondslag worden gelegd. De heer Nelemams nam' deze woorden aan te rug en, vervolgen-dei, Wees hij erop-, hoe van den aanvang af de directeur van de waterleiding en de beheerscommissie niet volledig waren inge licht. D-e berekeningen van den directeur van ce electris'che.cieintrale waren niet vrij van optimisme. In het licht stelten-da de grootte bedrijfszekerheid bij' betrekking van water uit Rotterdam, conclu deerde spr. op hygiënische e-n technische gronden tot verwerping van het voorstel van B. en W. en tot, voortzetting van de onderhandelingen met Rotterdam e-n 's-Gravenhage. De heer Wildeib-oer prees het beleid van B. e-n W., waarbiji het belang van de volksgezondheid volstrekt niet uit het oog was verloren. Aan de hand van het rapport van den waterle-idingdirec- teur betoogde spir., dat het bedrijf te Schiedam goed water levert. De rede van den- heer Nele- mams werd door -spr. op meer dan een punt aange vallen als onjuist. Spr. zou voorstemmen. De heer Van Agge-len, sprekende voor de be heerscommissie, lichtte het rapp-ort nader toe -en deed uit het rapport 1909 meer dan een aanha ling ten bewijze, dat dei toenmalige commissie van deskundigen er geen bezwaar in zag, voor Delft een waterwerk aan te leggen tussdhen Vlaar- dingen en Maassluis. Spr. was. oorspronkelijk tegenstander van Schie dam, maar het bezoek aan het waterwerk aldaar en aan dat te Rotterdam beeft hem niet het be wijs geleverd, dat Rotterdam uit oogpunt van hygiëne te verkiezen zou zijn boven Schiedam. Op grond van deze en nog and-ere -overwegingen pleitte spr. voor aanneming van het voorstel van B. en "W. De heer Janssen van Raay vond het vreemd, dat aan de wetenschappelijk© beschouwing geen. aandacht werd geschonken. De bij' uitstek be voegden in dezen, werden of schamper beooi- dee-ld öf passeerden als schuldigen- de revue. Voor spir. b.v. had het adres van prof. Beyerinck, een man, als bacterioloog van een wereldnaam, den door-slag gegeven, om te stemmen tegen het voorstel van B. en W. Wethouder Post van dier Biurg zou tieigen stem men;, omdat nog niet vaststond, dat 's-Gravenhage Delft niet kan helpen. Na re- en dupliek van dei heeren Nelemans en Van Aggele-n -werd het voorstel van B. en W. met 15 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Kipp-, Post van der Burg, Nelemans, Fischer, Janss'en van Raay, Stra- man en Van de S-eyp. Naar men verneemt, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Nederl. Gist- en Spiritus fabriek, te Delft, worden voor gesteld het -dividend over 1911 te bepalen op 21 pet., evenals v. j. 16.000 gulden verloren. Een dame met haar zoontje uit Deventer naar Brussel reizend, ontdekte te Rotterdam waar zij een paar uren vertoefde, dat f 16.000 aan bankbdjetten verloren waren, die zij haar zoontje in een linnen zakje op het lijf had gebonden. De nummers zijn be kend. Een zuinige gasmeter Op het station te Meppel was voor 'npaar jaar een bezuinigings maatregel ingevoerd wat betrof de verlichting en deze maatregel werkte zoo goed, dat het de di rectie te Utrecht opviel en zij een inspecteur zond om te zien of de verlichting wel voldoende was. Hij bevond alles in'perfecte orde. 't Gevolg moet geweest zijn dat andere stations aanschrijving kregen om het voorbeeld van Meppel te volgen. Maar wat blijkt later, de gasmeter deugde niet, en dit was de oorzaak van de groote bezuiniging. Het voordeelige voor de Staatsspoor en het na- deelige voor de Meppeler gasfabriek moet, naar de Ass. Crt. meedeelt, ongeveer f2700 bedragen. De moord te Beek. In verband met de reeds gemelde aanhouding van H. B., is er gis teren een uitgebreid onderzoek ingesteld onder leiding van kapitein Thomson, van de maréchaus see uit Arnhem. Tal van getuigen werden gehoord en geconfronteerd met den verdachte. Het onder zoek duurde van kwart voor twaalf tot zes uur, B. bleef ontkennen. Hij werd daarna weer ge vankelijk naar 's Heerenberg overgebracht. Zijn arrestatie is reeds lang voorbereid, maar daar hy in Duitschland werkte, kon ze niet eerder plaats hebben. Zaterdagavond kwam hij weer in het land en werd toen onmiddellijk door den ge meenteveldwachter Clerx te Beek gearresteerd. B. is vier jaar geleden tot vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens verkrachting. In grootte en uiterlijk lijkt bij zeer veel op Derksel^ terwijl hij ook gelijke kleeren aan en een zelfde hoed op had. Het getuigenis van mej. Gotts- man, uit Emmerik, is daardoor ook zeer merk waardig. Een orgineele reclame. Het maand blad voor het blindenwezen »Lux in Tenebris" geeft een afdruk van brailedruk advertentie van een bekende sigarenfabriek te Eindhoven. Het idee een advertentie in brailleschrift te versprei den is geheel nieuw en practisch, temeer daar blinden over het algemeen hartochtelijke rookers zijn. Het sleepvaartmonopolie. Om de talrijke bedenkingen, welke tegen de monopoli seering van den sleepvaartdienst op het Rijn- Hannover-kanaal ingebracht zijn, aldus wordt aan de sKölnische Zeitung" geschreven, had de re geering het denkbeeld opgevat, het monopolie aan een combinatie te verpachten, welke de exploi tatie daarvan op zich zou nemen. De staat zelf behoefde dan teen ontkosten te maken, terwijl hij tevens van de moeite eener exploitatie van het bedrijf ontheven was, want deze zou dan natuur lijk voor rekening van den pachter komen. Loopt het rijk alzoo niet het geringste financieele risico, aan den anderen kan het beslist op een saldo rekenen, terwijl bovendien de bezwaren welk aan den staatssleepvaartmonopolie verbonden zijn, vermeden worden en de ontwikkeling van bet verkeer alleen door de prijsverhooging van het monopolie, maar niet door de wijze, waarop dit gehandhaafd zou worden schade ondervindt. Toch is dit denkbeeld van verpachting in de kringen van hen, die bij de scheepvaart op genoemd kanaal belang hebben, op heftigen tegen stand gestuit. Voornamelijk omdat men vreesde, dat enkele bepaalde firma's op een dergelijke combinatie te grooten invloed zouden uitoefenen. De staat zou in zijn eigen voordeel veel beter doen, om aan eiken reeder, die aan de gestelde eischen voldoet, tegen een voor elke vaart vast gesteld bedrag het monopolie over te laten. Door deze regeling zou de staat van alle voordeelen van de verpachting zeker zijn en zou hij de uit het monopolie voortvloeiende winsten niet met een of andere combinatie behoeven te deelen. Bovendien bleef het tarief van den staat onbeperkt gehand haafd. Alle bedenkingen, die tegen de verpach ting aan een combinatie opgeworpen zijn, zouden dan vervallen. Er zou dan als het ware verpach ting aan de gemeenschap in het leven geroepen zijn. Vermoedelijk zullen de belanghebbenden eerder met deze regeling, welke hun weliswaar buiten de reeds hooge kanaaitoilen ook nog een monopoliebelasting oplegt, instemmen, dan met een staatsmonopolie van het sleepvaartbedrijf. De auto-diefstal te Gent. Naar de »N. Gazet" verneemt zijn Maandag de heeren Van der Straeten, procureur des Konings te Gent en Minnens, rechter van instructie, naar Den Haag vertrokken, om een onderzoek betreffende den diefslal van den automobiel van dokter Ver- nieuwe, Willemstraat, aldaar, in beslag genomen bij den heer De Wolf, die hem te goedertrouw gekocht had, voort te zetten. De heer De Wolf, glasfabrikant, wonende in Den Haag, alsook de rijtuigmaker en de zadelmaker van Amsterdam, die den auto van de drie Franschen gekocht heb ben, zullen door de Belgische magistraten en het parket van Den Haag verhoord worden. Geboren: 18 Maart. Hendrikus, z. v. L. Berkhout en T. Peute, Strijenschestraat. 20. Carolina, d. v. Verkaaik en M. J. B. Niquet, Rotterd. dijk Hendrika Gezina, d. v. H. J. Zondag en M. J. Wijzenbroek Hagastraat. Gerrit, z. v. J. Pals en W. C. v. d. Tempel, Ouddorpschestraat. De zaak Jan Valk Jr. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond heden terecht Jan Valk Jr., commissonair in effecten, wonende te Rotterdam, thans in het Huis van Bewaring aldaar gedetineerd. Hij wordt beschuldigd als zoude hij te Rotter dam als commissionair in effecten, n.l. als direc teur van het bijkantoor Rotterdam van de te Amsterdam gevestigde vennootschap onder de firma Wed. P. van Eyk Zn., later van het bijkantoor Rotterdam van de eveneens te Am sterdam gevestigde N. V. Bank voor Handel en Industrie, welke bank een voortzetting beoogde van het bedrijf van genoemde firma en welke beide vennootschappen ten doel hadden, onder anderen de uitoefening van het bankiersbedrijf en de commissiehandel in effecten, zich op verschillende tijdstippen ten nadeele van onderscheidene personen onderscheidene effecten wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Mr. B. Limburg trad op als verdediger van bekl. KONSTANTINOPEL, 20 Maart. De minister raad nam kennis van de telegrammen der Turk- sche gezanten in het buitenland betreffende het samentrekken van Russische troepen aan de Turk- sche grens, en deze telegrammen luiden gerust stellend. KONSTANTINOPEL, 20 Maart. De gezant te St. Petersburg heeft van minister Sassonow de formeele verzekering gekregen, dat Rusland er niet aan denkt aanvallend tegen Turkije op te treden en alleen bezig is met de reorganisatie van enkelen korpsen en niet met een mobilisatie. MADRID, 20 Maart. De technische afgevaardig den bepaalden hedenavond de definitieve termen van het rapport in zake de Marokkaansche Staats bank. De Fransche afgevaardigden stelden een formule aangaande het douanenbeheer te Melilla voor, dat de Spaansche afgevaardigden onaanne melijk achtten. PORTO, 21 Maart. Het aantal dooden bij de ontploffing, die tot nog toe gevonden zijn, bedraagt zevenonder de puinhopen zijn nog slachtoffers bedolven. De Leidsche groenkwestie Men meldt dat het bericht van het L. D., dat Maandag 22 April vooor de Haagsche rechtbank zal worden behandeld de zaak tegen eenige Leidsche studenten, vervaardigers van het veel besproken libretto, niet juist is. Van dagvaar ding is nog geen sprake, er is rechtsingang met verwijzing verleend, waartegen de beklaagden in verzet kunnen gaan bij het hof. BEURS VAN SCHIEDAM, 21 Maart. 1912. Moutwijn, noteering van de Commissie uit da Koophandel voor de Beurs. 21 Mrt. f 161/* per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament ie Commissie voor de noteering B. A. J. 5ÏITTKAMPE, Bond ran Distillateurs t Officieele Kamer ran 18 Mrt. 19 Mrt. 20 Mrt. f 16i/i f 16i/4 f ley* Moutwijn:. Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. 20 Mrt 16'/4 20»/4 21'/4 1.80. 21 Mrt. 16>/4 20V* 2134 1.80. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 20 Mrt. f26i/s a f26*/4 f22— a f 2214 f 121/j a t 21 Mrt. f 26 Vï a f 26''4 f 22— a f 22'l4 f123/, a f 12i/, KONSTANTINOPEL, 20 Maart. In regeerings- kringen verklaart men de Iialiaansche vredes voorwaarden voor onaannemelijk. Stemming op hedenprijshoudend. PARIJS, 20 Maart. Spiritus: vast; per hectoliter; per Maart fr. 63.25 betaald, per April fr. 63.75 dito, per 4 md. van Mei fr. 64 25 a 64,50 dito, per 4 laatste md. fr. 52.75 a 53.25 per 3 md. van Oct. fr. 51 betaald. HAMBURG, 20 Maart. Spiritus vast. Mrt. mk., 32'/4, Maart/April koop (zonder fust.). RE W-YORK. M a i sWestern in loco 20 Maart 74'/4, 19 Maart 74i/,. CHICAGO, Mais Mei Juli Sept. Dec. 20 Maart. 71»/8 72 72 19 Maart. 71 71'/8 713/s Rogge traag. Loco 20 Maart. 91 19 Maart. 92 VEEMARKT TE DELFT, 21 Maart. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f200 a 325, dito 2de kw. f150 a f200 Kalf koeien 1ste kw. f200 a 295, dito 2de kw. 150 a 200 vaarkoeien 1ste kw. f160 a 250, dito 2de kw. f90 a 160, vette kalveren 1ste kw. f75 a f 105, dito 2de kw. f50 a 75, vette schapen lste kw. f a dito 2de kw. f a - lam- schapen lste kw. f 36 a 45 dito 2de kw. f af. vette lammeren f a weilamme ren f a magere varkens f16 a 42; biggen f 7 a 15nuchtere kalveren f 5 a 26 paarden f50 a 160; stieren f a veulens f a rundvleesch 84, 76 en 68 c.. vet kalfs- vleesch f 1.10 tl.— a f 0.90 c., schapenvleesch a c., lamsvleesch a calles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 329 runde ren, 4 paarden 12 vette kalveren 352 magere dito, 396 schapen of lammeren, 352 varkens, 776 biggen, 16 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. 70, goede f 62, per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 162/8 en 66/16 vaten, wegende te zamen 3900 kilogram. CUREGHEM-ANDERLECHT, 20 Maart. Heden waren aangevoerd 1559 runderen, waar van 546 ossen, 152 stieren 861 koeien en vaar zen Men betaalde voor ossen fr. 1 a 1 '20, stieren fr. 0.90 a 1.10, koeien en vaarzen fr. 0.80 a 0.98 per kilo. Beurs van Amsterdam. Donderdag 21* .Maart. CarrenSteels 677/«Atchisons 107s/4 Den vers 23V, Eries 36'/» 5 Kansas gew.27'3/le Roc- ky's 27 South Pac. 113'/», South Rails 297/a Unions 171—; Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. - Marine pref. "Vorstelanden 173s 4Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 119'/» 5 Krapoh Langk. A.— MedaD N. AsahanR'd Deli 514 Kon. Petr 493— Enim Perlak Sumpal 181Z. Perlak Prolongatie 3i/a.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3