Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Van Houten's I Be beste voor den prijs 35ste Jaargang. Zaterdag 23 Maart J912. No. 10277. Qfflcieale berichten. "militie. Buitenlandsch Nieuws. Ieder die een proef neemt met ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 46 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 qke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Vrijstelling wegens Kostwinnerschap. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levens onderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan per sonen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belan gen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen en bij toekenning eener vergoe ding van ten hoogste een gulden per dag voldoende in de middelen tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap moet worden overgelegd een staat van inlichtingen, opgemaakt door den burgemee ster der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De staat kan echter ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt, als daarvoor een bijzondere rëdeii bestaat. Indien het bezwaren op levert, den staat van inlichtingen hiér te lande doen opmaken, kan in de plaats van zulk een staat worden overgelegd hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in het buitenland opgemaakt stuk, waaruit met genoegzame zekerheid de om standigheden blijken, welker bekendheid voor de beoordfeéling van het recht op vrijstelling noodig is: Door of vanwege dengene, die vrijstelling ver langt wegens kostwinnerschap, moet zooveel mo gelijk ter secretarie der gemeente aanvraag wor den gedaan tot het opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, en wel io. tusschen 21 en 31 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op eerst- genoemden datum 2o. in de maand November van het jaar, voor afgaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerst bedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a; 3o. binnen een maand nadat de reden van vrij stelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden in gelijfd 4o. in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt, ingeval hy opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3o. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een staat van inlichtingen, dient zooveel mogelijk daarbij opgaven te verstrekken omtrent de omstandigheden, waarin de militieplichtige en waarin het gezin of de naaste bloed- of aanver wanten verkeeren. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap, voor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moet ge schieden, zitting worden gehouden op Dinsdag 26 Maart a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur, aan de afdeeling Militie der Gemeente-Secretarie (Schoolstraat 12). Omtrent de vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 MAART van het jaar, waarin het inschrijvingsregister ge sloten isanders door de Koningin. Defce vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJDELIJK en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, VOORGOED verleend. Voorts wordt ook vrijstelling verleend in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hjj als pleeg kind is opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aan wezigheid daarvoor dringend noodzakelijk is. Tot het verkrygen van vrijstelling op dezen grond moet wordeD gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwinnerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van het bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist door de Koningin. Schiedam, den 23sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. MIL1TIE. Vrijstelling van Geestelijken enz. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling van den dienst bij de Militie wordt verleend lo. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-ieeraar, den broeder- diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch-Katholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk gevestigde klooster-inrichting behoort. 2o. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een bij alge- meenen maatregel van bestuur aan te wijzen in richting van onderwijs tot geestelijke, tot bedie naar van den godsdienst of tot zendeling-ieeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabel len, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, kunnen worden ge raadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verklaring, waaruit het bezit dezer hoe danigheid blijkt, worden ingeleverd bij den bur gemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingericht overeenkom stig een model, waaromtrent aan genoemde af deeling ter secretarie der gemeente inlichtingen kunnen worden verkregen. De inlevering moet geschieden lo. vóór 1 April van het jaar, waarin het in schrijvingsregister is ingesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2o. in de maand November van het jaar, voor afgaande aan dat, waarin belanghebbende zou moeten worden ingelijfd ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het ge val, omschreven onder a 3o. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling in ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4o. in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de looopen vrijstelling eindigt, ingeval hü opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3o. Voor hem, die vermeld is op het inschrijvings register voor de militie, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart na de sluiting een der voornoem de hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoemden datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond tot vrijstelling oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hoe danigheden verkrijgt, moet in de verklaring de toe stand worden vermeld, gelijk die is op het oogen- blik der afgifte, en mag de afgifte niet geschieden vóór het tijdvak, binnen hetwelk de verklaring moet worden ingeleverd. Omtrent de vrijstelling van de hiervoren be doelde personen wordt beslDt door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 MAART van het jaar, waarin het inschrij vingsregister gesloten isanders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJDELIJK en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, VOORGOED verleend. Schiedam, den 23sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. V* Onze Hoofdverkeersweg. Onder de voorstellen die Dinsdag aanst. in den Gemeenteraad te behandelen z\jn, behoort ook het volgende ^Voorstel om het voormalige Volksbadhuis aan de Gedempte Broersvest te bestemmen en in te richten voor Gymnastieklokaal ten dienste der nieuwe school F. en B. en W. te machtigen tot aanbesteding der daartoe noodige werken over te gaan." Met eenige verrassing zullen zeker velen met ons van dit voorstel kennis hebben genomen. Terwijl er toch bij de nieuwe school F., aan den Achtersingel, nog voldoende ruimte is, er daar nog alleszins gelegenheid bestaat een gymnastiek lokaal te bouwen, wordt voorgesteld, daarvoor het oude Volksbadhuis in te richten, dat zeker nog een belangrijke verbouwing zal moeten on dergaan om het voor gymnastieklokaal in te rich ten. Velen zullen ook mèt ons vreemd hebben op gezien bij het lezen van dit voorstel, omdat zij gemeend hadden, dat de gemeente van het verkre gen terrein van het voormalige Volksbadhuis op geheel andere wijze zou hebben gebruik gemaakt dan nu wordt voorgesteld. Zij meenden toch, dat het gemeentebestuur zou komen met een flink doeltreffend voorstel om het verkeer langs de Broersvest, den hoofdweg dien het Singelkwartier met de binnenstad verbindt, te verbeteren. De Broersvest, het gedempte gedeelte inbegrepen, kon een breede boulevard worden naar het Sin gelkwartier ombuigend, die de veiligheid van het druk verkeer in dat stadsdeel, waar tram, voer tuigen en auto's in menigte passeeren, zou verze keren. De eenige sfa-in-den-wegs voor de uitvoering van zoo'n doeltreffend plan zijn de oude school F. en het Volksbadhuis. Als de gemeente beiden niet in het bezit had, zou 't overweging ver dienen, ze door onteigening te verkrijgen. En nu, terwijl de oude school F. gaat verdwijnen en het Volksbadhuis slechts is af te breken, wordt voor gesteld. het voormalige Volksbadhuis in te richten tot gymnastieklokaal, terwjjl zelfs nog in het geval men geen nieuw gymnastieklokaal wilde bouwen, de gymnastieklokalen aan de Bui tenhaven en in den Doele ter beschikking zijn. Heeft wellicht tot dit zonderling voorstel aan leiding gegeven de zelfde schrielheid, die de Laureusstraat wilde verharden met oude scorise briks van den Dam zonder de zoo noodige riolee- ring Wij kunnen 't haast niet, gelooven, waar zoo royaal wordt voorgesteld een crediet van f17000 beschikbaar te stellen voor verbetering van een afgelegen hoek der stad (Brandpad achter de Hoofdstraat), die zeker niet, als eerstbedoeld stadsdeel, een hoofd verkeersweg mag genoemd worden. Hoevelen hebben zich niet verheugd in de aan vankelijke verbetering van de Broersvest, de entree van beide zijden Spoor en Tram naar de staden nu 't er op aankomt het loffelijk be gonnen werk te voltooien, stuit men op een oud badhuisje, dat knutsjes moet worden ingericht tot gymnastieklokaal 1 Voor enkele eeuwen zei men, dat »de schriel heid van die van Schiedam" Rotterdam groot had gemaakt. Die schrielheid schijnt toch maar de nooit verloochende karaktertrek der Schiedammers te zijn. Terwijl die schrielheid in de laatste tien tallen jaren heel het enorme havenbedrijf te Rotterdam heeft laten opkomen ten koste van het nóg gunstiger gelegen Schiedam, blijkt zij ook in het nieuwe tiental nog- lang niet tot het verleden te behooren. Wij vertrouwen intusschen, dat onze vroeden het betrokken voorstel nog eens flink onder de oogen zullen zien en overwegen of 't niet beter is de oude Broers vestschool en het oude Volksbadhuis zoo spoedig mogelijk met den grond gelijk en onzen hoofd verkeersweg vry te maken. ENGELAND. Voor een tot den nok gevuld Lagerhuis werden gister de debattetf over de afzonderlijke artikelen der minimumloon-wet geopend. King (lib.) diende een amendement in, waarbij aan iederen arbeider onder den grond 5 shillings per dag als loon wordt toegekend, maar Asquith kantte zich tegen dit amendement, daar hij niet van zins was. een precedent te scheppen door het bij parlementsacte vaststellen van het loon. (Men herinnere zich, dat Asquith's noodwet niet beoogt, het bedrag van het minimumloon vast te stel len, maar slechts derden, in dit geval de patroons, wil dwingen een door d e z e n in overeenstemming met de mijnwerkersafgevaardigden in ieder di strict nader vast te stellen minimumloon in te voeren, Bonar Law legde een verklaring af, waarin hij de regeering zijn steun toezegde. Ramsay Macdonald verklaarde, dat het Lager huis, bij zijn poging, om een eind te maken aan de staking, de eischen der arbeiders binnen rede lijke grenzen tegemoet dient te komen, en gaf voorts te kennen, dat de mjjnwerkers op hun beurt zouden afstappen van den eisch, tot dusverre door hen gesteld, betreffende de opname in de wet van een loontarief, gebaseerd op het loonont- werp van 2 Februari 1.1., hetwelk de betaling der houwers betrof, mits het vijf shilling minimum loon in de wet werd opgenomen. Edward Grey verklaarde hierop, dat, met'toog op dit aanbod, nadere conferenties tusschen pa troons en arbeiders zouden kunnen plaats hebben, maar wees inmiddels op de ongeneigdheid der regeering, cijfers en getallen in de wet op te nemen. Nadat in het overvolle en in gespannen aan dacht toeluisterende Huis de debatten nog nader waren voortgezet, werd het amendement van King verworpen, nadat de schikking was getroffen dat de zaak opnieuw ter sprake zou worden ge bracht. In den loop der nu volgende langdurige debat ten' verkla irde Asquith, dat de regeering, met het oog op het feit, dat het eenige thans nog han gende geschilpunt de kwestie van de 5 shilling minimum dagloon gold, voor 25 Maart een con ferentie tusschen patroons en arbeiders bijeen had geroepen, hopende, dat bij die gelegenheid het geschilpunt zou worden uit den weg geruimd. Onder deze omstandigheden zijn de debatten over het wetsontwerp gisteravond verdaagd tot het resultaat der conferentie bekend is. DUITSCHLAND. De »Norddeutsche Allgemeine Zeitung" deelt over de nieuwe militaire wetten het volgende medeOm te komen tot een snellere bereiking van de legersterkte in tijd van vrede, worden ge vormd drie veld-artillerie-regimenten bij de 37ste en 39ste divisie. Verder twee nieuwe Pruisische legerdivisies, en een derde divisie bij het Iste en en 14e legercorps. Verder worden nieuw gevormd een 7e inspectieafdeeling en 14 3e bataljons hij de infanterie-regimenten voor Saksen en een ca- valletie-regiment voor Pruisen verder een com pagnie mitrailleurs bij ieder infanterie regiment. De geheele vermeerdering van het leger op vre- dessterkte bedraagt 29 000 man. Tegelijkertijd wordt voorzien in een betere betaling der man schappen. Het Marine-departement stelt voor: vorming van een derde eskader door middel van de reserve slagschepen, de z. g. matriaal-reserve en door den nieuwen bouw van drie linieschepen, twee kleine kruisers en de langere indiensthouding van drie zal tevreden zijn enl IImoeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. ƒ1.50 y2 - 0.80 y4Kg./0.42| Mo., -0.18 0NA Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1