Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houtens Cacao Rr 35ste Jaargang. Maandag 25 Maart 1912. No. 10278. Offideele berichten. M ILI'riJB. FEUILLETON, Het Spookkasteel VIsCHAkTJËN. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per reger.. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vr\j- willigen dienst, broederdienst of aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt: Eigen vrijwillige dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrij willigen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittrekking uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft, ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit met reeds bij de inschrij ving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag 26 Maart a.s., des voormicdags tusschen 10 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of hallbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broe derdienst moet worden overgelegd lo. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewys van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of halfbroe der, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsver vanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsver vanger 2o. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en haltbroeders van den ingeschrevene. De stukken onder lo. bedoeld, wordeq, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bjj de in schrijving is of binnen den hierna te noemen tyd ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeie nis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 2o. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschre vene aanvraag worden gedaan tusschen 21 en 31 Maart. Op Donderdag 28 Maart a.s. des namid dags tusschen 7 en 9 uur zal in den Si. Joris Dot-le gelegenheid bestaan tot het doen opmaken dier getuigschriften. Alsdan »moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegen woordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waar toe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar be- De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noêl Gaulois. 66) Guillaume bleef sprakeloos en de boeren keken elkander twijfelachtig aan. De kring om Le Tru- and ontbond zich meer en meer. Hebt ge dan de voorbereidingen van Val- rocca om ons te overvallen niet gezien of gehoord vroeg Ferré. Ik heb zijne bevelen gehoord en gezien, dat zjjne mannen zich gereed maakten 1 Waarom hebt ge ons dan niet gewaar schuwd Toen ik over den muur zou klimmen ben ik in de gracht gevallen. Het heeft meer dan twee uur geduurd eer ik er weer uit was. Le Truand liet zyn ontvelde knieën, zijn ge scheurde nagels en bet slijk, waarmede hij van het hoofd tot de voeten bedekt was, zien. De getuigenis van Rémi droeg veel bij om de kwade vermoedens die tegen den ouden vriend van La Ribotte gerezen waren te verminderen, al werden zij niet geheel en al weggenomen. Iedereen ging naar zijn plaats terug, behalve Ferré en Guillaume aux Alouettes, die langen tyd Of zachten toon een levendig gesprek voerden. langhebbende voor de militie is ingeschreven, dóch kan ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in het zelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toege kend. Under zekere voorwaarden kunnen zij ech ter, met afwijking hiervan, bij onderlinge over eenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderja rigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlyke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het ver- leenen van de toestemming kan geschieden, hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen ge meenteambtenaar, bij voorkeur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelyk onder zekere voor waarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van het getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli ter sec retarie dezer gemeente, afdeeling Militie, aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. W ie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder «Broederdienst," doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke overeenkomst en het geven van een schi ïftelijke toestemming geschieden in de maand Juli. Deze redenen van vrijstelling moeten bestaan op 21 MAART van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien Vrystelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak moet worden gedaan. Schiedam, den 23sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, MILITIE. Vrijstelling wegens woonplaats of toekomstige woonplaats in de Koloniën enz. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, biengt met betrekking tot bovengenoemde vrij stelling het volgende ter kennis van belangheb benden Tot het verkijgen van vrijstelling wegens woon plaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd eene verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplichtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijne woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur der woon plaats van belanghebbende. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens toe komstige woonplaats in de koloniën of bezittingen Vriend, zeide Le Truand tot Ferré, toen hun onderhoud geëindigd was, zou uw wouden u zoo verzwakt hebben, dat ge u niet meer kunt be wegen De reus toonde zijn verbonden dijbeen. Het is niets, zeide hij, een schram. Waarom wacht ge dan hier Wilt ge mijn heer Marcel niet terugvinden Kom mee I Het is hiet noodig mij te leiden, antwoordde Ferré. Gij moet mij volgen. Vooruit 1 Wij zullen met ons drieën gaan, zeide Guillaume. Blijf hier, zeide Ferré eenvoudig, terwijl hij op zijn vrienden in de hut wees. Zij hebben u noodig 1 De twee mannen bevonden zich alleen in het bosch. Zij gingen langs de lijken, die over den weg lagen. Le Truand bleef bjj een hunner staan deed zijn met slijk bedekte kleeren uit en trok die van een der dooden aan. Zij waren weldra bij de plaats, waar zij den ochtend hadden doorgebracht. T ^eg mij eens, hoe ge mijnheer Marcel zijt kwijtgeraakt, vroeg Le Truand herre gaf de gewenschte verklaring, y en terugkeer van Guillaume was Marcel eerst woedend over de voorwaarden van Valrocca, maar daarna had zijn liefde voor de zijnen de overhand gekregen en was hij besloten toe te geven aan die eischen van den kapitein. Hij gaf de laatste instructies aan Guillaume des Rijks in de werelddeelen moet worden over gelegd een stuk, waaruit overtuigend blijkt, dat bij den dienstplichtige het stellige voornemen be staat, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen te vestigen. Deze bewijsstukken moeten door of vanwege den belanghebbende worden ingediend bij den burgemeester der gemeente, voor welke hij heeft geloot lo. voor hem, die voor de eerste maal op vrij stelling aanspraak kan maken a. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar der loting insreval de reden tot vrijstelling reeds vóór die maand aanwe zig was b. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar van inlijving, ingeval de be langhebbenden uitstel van eerste-oefening heeft en de reden tot vrijstelling reeds vóór die maand aanwezig was; c. zoo spoedig mogelijk, indien het onder a of I b vermelde niet toepasselijk is 2o. voor hem, die reeds eenmaal vrijstelling heeft, in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt. Het bewijsstuk, voor hen, die reeds in de ko loniën of bezittingen wonen, mag niet eerder zijn afgegeven dan twee maanden, en dat voor hen, die voornemens zijn daar te gaan wonen, niet eerder dan één maand voor de indiening er van bij den burgemeester. Omtrent het verleenen van de hierbedoelde vrijsteling wordt beslist door de Koningin. Deze vrijstelling wordt telken jare opnieuw verleend. Schiedam, den 23sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. BINNEN VISSC'HERIJ. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, maakt bekend dat ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijg haar zijn formulieren voor de aan vragen tot net bekomen van een vischr of Hen- gelakte, voor het jaar, aanvangende 1 JULI aanstaande en eindigende 30 Jüt\l daaropvol gende, en noodigt Delanghebbenden uit hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt a. Groote vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents f2.50/ b. Kleine vipcüaklen, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen beta ling van een gulden fj 1. c. Hengelakteu, tot het visschen met meer dan een hengel, tegen betaling van vijftig cents f0.5<J Voor het vissclien met èèn hengel, geen loop- or sleephengel en geen peur zyuUe, De- hoeft geene aanvrage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet meer verleend. Geen akte wordt uitgereikt: lo. aan hem wien ingevolge art. 34, eerste lid, de bevoegdheid om krachtens een con sent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging 2o. aan veld- en bosch wachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van Justitie, ambtenaren van Ryks- en Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. aux Alouettes, toen de voorposten van den klei nen troep haastig kwamen toeloopen en zeiden dat een honderdtal roovers naderde. Dat is verraad riep Marcel. De zoon van den graaf begreep niet welke mo tieven den Navarreeschen avonturier er toe kon den brengen aldus de onderhandelingen te schen den, die hem het rustige bezit van het kasteel beloofden. Maar hij gaf zich niet over aan ijdele overwe gingen en nam aanstonds een besluit. Ik wil den strijd niet aangaan, dien die ver rader mij aanbiedt. Wij moeten den moed van onze vrienden tot een betere gelegenheid bewa ren, wanneer wij het kasteel kunnen aanvallen.... Laten wij ons in drie deelen splitsen om den macht van den vijand te verdeelen. Wij kennen het bosch van Guise, zij zullen hun tijd en bloed verliezen als zij ons achtervolgen De kleine troep werd haastig in drie deelen gesplitst. Een deel onder bevel van Marcel richt te zich naar de Oise, de andere twee onder de bevelen van Ferré en Guillaume aux Alouetttes begaven zich in verschillende richtingen in het bosch. Ge kunt mij bij Pierrefonds terugvinden had Ferré gezegd tot Marcel en Guillaume op het oogenblik, dat zij scheidden. Guillaume alleen had zich tot nog toe op die plaats vertoond; Marcel en de ridder de Serre, die bij hem gebleven was, waren niet terugge zien, evenmin als iemand dergenen, die hen ver gezeld hadden. Laten we naar de Oise gaan, zeide Le Tru and. Maar voorzichtig, want de omstreken zullen wel zorgvuldig bewaakt worden. Laten we het bosch verlaten we worden hiel- wel niet gezien, maar zien ook niets en we kunnen op een schild wacht stuiten, die aiarm zou maken. Laten we de open vlakte nemen. Op het voorbeeld van zijn gezel kroop Ferré over den grond, hij hield den adem in, doch lui sterde en keek goed uit. Le Truand, die voorop ging, volgde een rechten weg die leidde naar een der hoektorens van het kasteel. De Avignonners van Maugrabin kampeerden bij dien toren en een van hen hield de wacht, terwijl hij voor de tenten heen en weer liep. Hij is hinderlijk voor ons en zou ons dwin gen terug te keeren, zeide Le Truand. Beweeg u niet, zeide hij tot Ferré. Met onbegrijpelijke lenigheid kroop hij voort tot aan de plaats, waar de schildwacht zijn loop eindigde. Toen hij terugkwam, maakte Le Truand zich zoo goed gelijk aan een oneffenheid van den grond, dat de schildwacht het niet bemerkte, of schoon hij hem bijna met den voet raakte. keerde zich om. Hij Wordt vervolgd.) OF RONG

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1