Dagblad voor Schiedam en Omstreken, De BESTE voor den prijs. Van Houtens Cacao y 35ste Jaargang. Woensdag 27 Maart 2912 No. 10280. FE ÜTl iTËTO^ Het Spookkasteel Binnenland. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. A Officieels berichten. Kennisgeving. Buitenl&ndsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. vreemden in Portugieosebe zaken. Alle ruiten en meubels zijn vernield. De politie moest vluch ten. Troepen (herstelden de orde. Een redacteur en zes burgers zijn verwond. Het volk is ook naar het woonhuis van den directeur van het dagblad van Oporto getrokken, waar de ruiten vernield werden en een bom geworpen werd. Troepen doorkruisen da stad. Vooral in jour nalistieke krimgieh is men algemeen verontwaar digd. AMERIKA. Hel „Bierliner Tagiefblatt" bevat een hoofdar tikel van den directeur-generaal van de Ham burg-Amerika lijn, Ballin, over het Panamaka naal. Ballin heeft het artikel op verzoek van de redactie geschreven. Hij is van meening, dat bij de uitbreiding van het scheepvaartverkeer, ten koste van het vervoer over het vaste land van Amerika, in hoofdzaak de Amèrikaansche scheeps vaart. gebaat zal zijn. Verder krijgt men den indruk, dat Ballin het er op toegelegd heeft, om in dit artikel zoo weinig mogelijk te zeggen. Hijl loochent ook, dal bij zelf naar Panama zou giaan, om liet kanaal ie bezichtigen. Z. K. H. Prins Hendrik. Te 11 u. 52 arriveerde heden Z. K. H. Prins Hendrik aan het Centraal-Station te Amsterdam. Het hoofddoel van 's Prinsen bezoek is de bij eenkomst in de Kweekschool voor de Zeevaai l aan de Prins Hendrikkade alhier, alwaar dr. J. P. van der Stolik, een der directeuren van het Kon. Meteorologisch Instituut, dei gouden De Ruyter-taedailla op' grond van diens verdienste voor de zeevaart werd uitgereikt. Des middags te 1 uur zat Z. K. H. met den burgemeester, jhr. mr. A. Röell, en ue bestuur- deren van het Fonds voor dei De Ruyter-me- daillo aan een lunch in den huize Zomerdijk Bussink aan de Heerengracht, aan. Na de lunch reed de Prins naar het Konink lijk Paleis. Ten Paleize zou Prins Hendrik te 3 uur eenige audiënties verleernen, n.l. aan de heeren M. C. P. Barbc, generaal-lnajoor, A. Hojogaboom, Th. F. A. Delprat, mr. H. J. Loman en F. J. Beek man, allen bestuursleden van die Nationale Ver- eeniging tot Steun aan Miliciens, van welke ver- eeniging Z. K. II. het beschermheerschap aan vaard heeft. Voorts is uitgenoodigd te 3i/4 uur ter audiën tie te verschijnen de heer A. E. Dudok van Heel, vice-voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsqjhe Padvinders-Organisatie1, die den Prins een en ander zal mededeelen ever het doel en de resultaten der padvindersbeweging in ons land. Na afloop der audiënties begeleft Prins Hen drik zich naar de Krayénhoffstraat no. 2, ter bezichtiging van het gebouw van het Amster- damsche Comité van het „Nederlandsche Roede Kruis." Z. K. H. zal hier ontvangen worden door den voorzitter en den secretaris van het comité, de heeren prof. dr. J. Rotgans en dr. C. B. Tilanus. Waarschijnlijk zal de Prins nog verschijnen op de bijeenkomst van 46 in den huize „Cou turier", ter viering van het 25-jarig bestaan van de afd. Amsterdam van de ,„Vereeniging! tot Evan gelisatie voor Militairen in Ned.-Indië." Prins Hendrik dineert ten huize van den bur gemeester, jhr. mr. A. Röell. Hedenavond te 81/2 uur zal hij1 aei jaarverga dering van het Genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen", waarvan hij beschermheer is, bij wonen. Deze vergadering wordt gehouden in hét ge bouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand. Vorstel\jke bezoeken. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met hofdame, de adjudanten van dienst en Hr. Ms. particulier secretaris, zijn gisternamiddag kwart over éénen in twee auto's andermaal naar het Westland gereden. Ongeveer kwart vóór tweeën kwamen Zij aan in den tuin Nieuw Huns el, van den heer C. van den Berg, te Honseleraijk. Aldaar was aanwezig de heer Modderman, bur gemeester van Naaldwijk, tot welke gemeente Jion- selerdijk behoort. (6! Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Donderdag 28 Maart a.s., lol nadere aankondiging de Groe- uelaiui (tusschen Willemskade en Hagastraat) voor liet verkeer met rij- en voertuigen zal zijn gesloten. Schiedam, 27 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GKETE, Be Secretaris, V. SiEKiuNurA. ENGELAND. Ofschoon de onderhandelingen blijkbaar wor den voortgezet, heeft minister McKenmi aange kondigd, dat de regeering besloten had heden met de beraadslaging van het kolenmijnwetsont werp voort te gaan en deze is dienovereenkom stig in het overvolle Lagerhuis hervat. Onmiddellijk na hervatting van de beraadsla ging van het -Koienmijinwetsontwerp' keerde Asquilh van de conferentie terug en sprak het Huis op zeer bewogen toon toe. Hij zeide, dat, wat ook het resultaat van de nu gehouden sanxenspre- king en de onderhandelingen mocht zijn, het van het meest dringende belang was, uat liet ont werp zonder uitstel werd aangenomen, hij gat opnieuw het voornemen van de regeering te ken nen, geen bepaalde qjfers in het ontwerp op te nemen, doch uitte zijn diep leedwezen, dat par tijen geen overeenkomst waren aangegaan op den grondslag van oen minimum-loon van 5 shilling. Hij had voorstellen gedaan, welke aannemelijk waren voor elk der partijen en hen giewa,ar schuwd, dat, indien zij 1 minuut voor twaalf daar niet op zouden zijn ingegaan, zoo tot geen rede lijke schikking zouden zijn gekomen over zaken van betrekkelijk weinig belang zij een zeer ernstige rekening met het land zouden moeten vereffenen. Asquith besloot, dat de regleiering alles gedaan had; wat zij kon en den weg der wetgeving eerst op het laatstei oogenblik betreden had. Zij had alle middelen van overreding', argumentce- ring en onderhandeling uitgeput en drong er krachtig bij het Huis op aan, het ontwerp laan te nemen, als de beste oplossing van een zich onverwachts voordoende moeilijkheid. Indien na het tot stand komen van de wet de stilstand in het bedrijf zou voortduren, zou dit op: hen, die er aansprakelijk voor waren, epn zware verant woordelijkheid laden. PORTUGAL. Gisternacht zijn er te Oporto twee oagblad-ge- bouwen door (bet plebs verwoest, dat verwoed was ,om een uit een Spaamsóbe courant over genomen artikel betreffende tusschenkomst van De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 67) Le Truand richtte zich op en zijn dolk trof den Avignonner precies tusschen de schouders. Hij zakte zonder een kreet te slaken in elkaar. De weg was vrij. Ferré kwam naderbij. Van de plaats, waar Le Truand hem wachtte, zag men de rivier als een zilveren lint. Op tien meter afstand van elkaar zag men toortsen flikkeren die vastgehouden werden door krijgslieden wier wapenen men zag schitteren. In het midden van de Oise lag een zwarte massa, die langzaam voortdreef. Hm 1 zeide,Le Truand. Al die mannen zijn hier niet geplaatst om op de visschen te passen. Ik moet weten wat er in die schuit is... Hy wees naar de zwarte massa, en ging naar den oever, terwijl hij zich begon te ontkleeden Brrr I Een bad in deze temperatuur is om je bloed te doen bevriezen. En ik zou myn nieuwe plunje nat maken 1 Hy rolde zijn kleeren in een pak bijeen en bond het op zijn hoofd. Blijf hier, kameraad, zeide hy tot den reus. Als ik me niet vergis en mijnheer Marcel is op het schip, dan zal ik een signaal geven als uw hulp noodig is. Le Truand ging te water in een paar slagen was hij van den oever verwijderd en spoedig was hij bij het vaartuig, dat bijna onmerkbaar zich voortbewoog. Ferré volgde hem eenige oogenblikken met den blik en vervolgens keek hij naar de schitterende oppervlakte van het water. Hij naderde voor zichtig tot den eersten schildwacht. De kapitein had ons dit baantje wel kunnen schenken, zeide de man, tot zijn makker, die het dichtst bij stond. Ik sta te slapen en ben half verdoofd van de koude. WelGa dan liggen Inderdaad, de boot is ver weg. Ik rol me in mijn kleeren en ga een oogenblik rusten. Als er onraad is, zal je me wel wekken. In orde kameraad. De schildwacht wierp zijn toorts op den grond, rolde zich in zijn mantel en snorkte weldra. De reus had geen woord van dit gesprek ge mist en terwijl hij oplettend naar de beweg ngen van den roover keek, beraamde hij een plan, dat in hem opkwam... Le Truand was nog slechts op twee meter af stand van de schuit, waarop hij een groote ge stalte bemerkte, dien hij herkende. Mijnheer 1 riep hij. Een goed gemikt pijlschot deed hem onder water duiken. De kleederen, die hy op zyn hoofd gebonden had, weerstonden gelukkig aan den schokmaar toen hij weer boven water kwam zorgde hij ervoor buiten het bereik van de pijlen te blijven. Stil toch, mijnheer, ik ben het Le Tru and 1 Waarom heb je niet eerder gewaarschuwd. Marcel hielp hem in het schip. Hij was blauw van de koude en klappertandde. Le Truand droogde zich, deed andere kleeren aan on herstelde zich geheel en al door eenige druppels van een of ander geestrijk vocht, dat de zoon van den graaf hem gaf. Het is niet gemakkelijk om bij te komen en bijna hadt ge mij naar de andere wereld ge holpen. Al mik ik goed, gij hebt een hard hoofd. Hoe is het met Guillaume en Ferré. Zij zijn in veiligheid, heer en Ferré is hier dicht bij. Maar ik breng u ander nieuws 1 Nieuws van d'Herneuse? Ja, heer. Wees gerust over het lot van uw vader en uwe zuster. Zij zijn buiten gevaar.' Buiten liet kasteel Zij zijn eruit ontsnapt tegelyk met u. Waar zijn zij Dat weet ik niet heer. Zij zijn op een zon derlinge wijze verdwenen tegelyk met een oud vriend van mij. La Ribotte. Zou Valrocca hen niet het kasteel hebben I doen verlaten om ze op een veiliger plaats op te Hoofddoel van dit vorstelijk bezoek was de bezichtiging van de uitgebreide druivenkassen, die op dit terrein een enorme oppervlakte be slaan. De tuin is een van de fraaiste van het Westland en maakt deel uit van (te vroeger© bezitting van Prins Frederik Hendrik. Ook door aanschouwing van de verpakking en verzending van druiven ontving II. M. een denk beeld van den omvang van dit bedrijf. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, zal II. M. de Koningin-Moeder hedenmiddag te 2 uur een be zoek brengen aan hef gebouw van uen Gemeen telijken Keuringsdienst aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage, waar H. M. ontvangen zal worden door den wethouder den heer H. de Wilde en den directeur den heer dr. J. D. Filippo. C. F. Rechlien Morra f. In Den Haag is overleden, 64 jaar oud, de heer C. F. Rechlien Morra, lid van de Algemeene Rekenkamer. De overledene was geboren in Het Zand, in de Zijpe, en begon zijn loopbaan bij de Algemeene Rekenkamer op 22-jarigen leeftijd als 2e klerk. Tevoren was hij korten tijd bij net onderwijs werkzaam. In 1902 werd hij referendaris biji de Rekenkamer. Het volgende jaar werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandse-hen Leeuw. Iri Juli 1908 werd hij secretaris en in December j.l. lid van de Rekenkamer. In laatst- sluiten Neen, heer; want hij was woedend; dat zij ontsnapt waren en verborg zijn woede niet* Als hij hen nog gevangen had gehouden, zou hij ook wel een overeenkomst met u gesloten hebben. Omdat hij den heer d'Herneuse niet meer in zijn macht had, wilde hij zich zeker van diens erfgenaam meester maken. Nu begrijp ik het. Rondom Marcel en Le Truand lagen de Jac ques te slapen en ook de ridder de Serre, die door zijn lange gevangenschap zeer verzwakt was, genoot een welverdiende rust. Wij hebben er wel wat gedood, zeide Mar cel. Maar er zijn er nog genoeg over antwoordde Le Truand. Zij hebben zich allen op ons geworpen. Inderdaad. Hoe zijt ge hier terecht geko- men? Wij gingen naar de Oise. roen zy Guil laume en Ferré niet wilden achtervolgen, zetten de bandieten ons na. Zij hadden mij gezien en herkend en zij had den "het dus vooral op mij gemunt. Wij waren langzamerhand bij de rivier gekomen. Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1