Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. vakgenooten die op de hoogte- zijn aan hun mede leden onder practised toezicht van een accoun tant. Een en ander was -een der factoren voor 't verkrijgen van crediet, dat bankinstellingen wei geren aan hen -wier boekhouding slecht is en te wenschen overlaat. ergemakkelijikt dit dus 't verkrijgen van cre diet, de vorm welke vqot de winkeliersvereeni- ging 't beste is en door spr. werd aangeraden, is die van de Gronings dh© Credietbank, zijnde de Coöperatieve bank als de Raiffeisen banken, maar met beperkt© aansprakelijkheid oer leden. Over de werking en 't succes dezer bank trad spr. in breedvoerige bijzonderheden. Een andere vorm is -die van collectieve borgstelling door mid denstanders bij een bestaande gtoo-te Bankinstel ling ten behoeve eener middenstandscredietbank. Ten slotte wees spr. er op-, dat in Amsterdam ook met sncces toegepast wordt crediet op so- liede vorderingen, ter vermijding van zakelijk on derpand en borgstelling. Dit is' een zeer belang rijke kwestie voor den Middenstand, ook omdat t een zoo gemakkelijken vortn is, maar 't. is er ver nog van af, dat dit stelsel spoedig zal inge voerd worden, Er komt te veel voor kijken. De belangrijke rede werd do-or t talrijk ge hoor langdurig toegejuicht, waarna spr. enkele hem gestelde vragen beantwoordde. bijbetaalt; premie-betaling geschiedt tweeërlei in geld en in zegels. Ieder .krijgt een rentekaart, die slechts voor een bepaalden tijd geldig is, en waarop- de gestorte premies worden aamgeteekend, bij vervanging der kaart wordt he-t betaalde behoorlijk op de nieuwe aangeteek-eind. De betrokken verzekerde krijgt een- boekje- waar op allerlei nauwkeurig wordt aange-teekend. Wanneer jongelieden hun militaire plichten moe- ten vervullen, 'houdt premiebetaling niet op, doch de staat betaalt gedurende dien lijd een rente op voet van de 2e loonklasse. Als overgangsbepalingen zjjn in de. wet opge nomen eenige artikelen, die den dadelijken toe stand regelen; zoo krijgen, zij' die reeds 70 jaar of invalide zijn, direct pensioen. Mr. J. W. van den Biesen. Het lid der Eerste Kamer, mr, v. d. Biesen die sedert geruimen tijd aan de werkzaamheden der Kamer wegens ziekte niet kon deelnemen» heeft gisteravond de vergadering weer bijgewoond. Wear bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Ëildt. Hoogste barometerstand 771.0 te Coruna. Laagste barometerstand 739.4 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Op Vrijdag 22 Maart j.l. besprak de heer Th. Mouwens h-et wetsontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdomspensioenen. Door deze wet wordt iedere werkman boven de 16 jaar verzekeringsp-lichtig, mits bij niet meer dan 1200 gulden verdient. De wet ve-rzeikert een toelage bij1 invaliditeit, onverschillig op welken leeftijd; en een o-uder- domspensioen bij 70-jarigen ouderdom Nieuw in deze wet is ook de weezeurente, dat is een toelage! voor kinderen beneden de 13 jaar. Naast een verplichte verzekering', waarvan de premie wordt betaald voor dei helft (loor uen wefikman en voor de andere helft door den werk gever, bestaat ook nog een vrijwillige verzekering, die ook door een verplicht verzekerde kan wor den gesloten. Middelen, waaruit de kosten worden bestreden vindt de staat uit de premie's der verzekerden, de premie's der werkgevers, en uit 81/2 miUioen gulden, welke de staat jaarlijks, gedurende 75 jaar, bijbetaalt. De uitvoering! der weit beruist bij de Rijksverz. Bank, de Verzekeringsraden en de Raden van Arbeid. Uitgesloten van de-zie wet zijn b.v. kleine ba zen, die zich echter vrij kunnen verzekerenwerk lieden, die rijks- of ge-meentepeins ioen bezitten of door Maatschappijen, enz. zijin gepensioneerd; zulke maatschappijen worden echter aan zw|are bepalingen gebonden. Ook aangeslagen-en in de vermogensbelasting zyn niet verzakieringsp-liclhtig. Het ontwerp verdeelt de verzekerden in 5 klassen, n.l. 1ste klas zij die minder dan 240 gulden verdienen, 2e klas zij die van 240—400 gulden verdienieln, 3e klas zij die van 400—600 gulden verdienieln, 4e klas zij- die van 600—900 gulden verdienen, 5e klas zij die van 900—1200 gulden verdienen-, de premies bedragen daarvoor resp. 20, 24, 32, 40, en 48 cent pier week, te betalen voor de helft dtoo-r den patroon en vo-or de helft door den w-erkman. Men krijgt recht op inv.-pensioen wanneer min stens 150 weekpremies zijn voldaan. Ouderdomspensioen kan m-en eerst op 70-ja- rigen leeftijd/krij-gen, mits men 1248 weekp-re-mien heeft voldaan. Hoe jonger men begint te betalen, boe meer rente men geniet. A Ten kan een vrije- verzekering aangaan, waar voor is vastgesteld een storting van een vast bedrag n.l. f 1.50, en zo,o- dikwijls te betalen als men zelf wil, die rentetrekking gaat ook eerst in op 70-jari-gen leeftijd. t Toezicht op de uitvoering der wet geschiedt door Raden van Arbeid. De uitbetaling der gelden geschiedt aan het Postkantoor. De premiebetaling zal gewoonlijk geschieden door den werkgever, die te dien einde de helft van de premie van het loon van den werkman mag afhouden. Men mag zich in een hoo-gere klas verzekeren, dan waarin men behoort, nrits jnen natuurlijk de meerdere premie zelf geheel Vrijdag 29 Maart zal op de vergadering van bovengenoemden cursus als spreker optreden de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars, met het onder werp »De oorlog uit volkenrechtelijk oogpunt". Deze vergadering wordt gehouden in het Bonds- gebouw, des avonds half negen en is toegankelijk voor alle katholieken, dames en heeren. De lezing zal zeer belangrijk en leerzaam zijn. De heer N. v. d. Velden gaat 16 pan den bouwen in de Veenlantstraat, aan de over zijde van het blok woningen van de Coöperatieve Woningvereeniging. Met de voorbereidende werk zaamheden is reeds een aanvang gemaakt. De opening van het nieuwe school- gebouw aan den Singel, zal plaats hebben op Woensdag 3 April a.s., des middags te 2£ uur. Heden-middag ongeveer half twee is het 10-jarig zoontje van Marinus, wonende Broersveld, in de Overschiesche straat bij het af springen van een sleeperswagen gevallen, waarbij een der wielen over het lichaam ging. Opgenomen en naar huis gebracht, constateerde de daar te hulp geroepen geneesheer, dat het knaapje ernstig inwendig gekwetst was. UIT O VERSCHIK. Te Overschie is het 5^-jarige dochtertje van den heer J. S. in de vaart achter de ouderlijke woning verdronken. UIT DELFT. De »Avp." meldt, dat het lijk van den werkman B., te Delft, die de vorige week tijdens den studenten-optocht van een hoogen wagen was gevallen, die hem een eind meesleurde tengevolge waarvan hy overleed, gisteren ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage is vervoerd. is, maar 't de meening is van B. en W. De heer Wittkampf vraagt nog verdere verklaring. De Voorzitter zegt, dat 't de bedoeling is nu eerst het voorstel van B. en W. in stemming te brengen; het voorstel—De Brüin kan dan afzon derlijk behandeld worden. Het voorstel om B. en W. uit noodigen, een voorstel te doen tot herziening van het Werklie- ledenreglement, wordt daarna bij acclamatie aan genomen. De heer De Bruin stelt nu voorvoor koet siers en stalknechts een maximum van f13 en voor straatvegers mede f13. Blijkt er werkelijk verschil van diensten voor het tweede gedeelte, dan wil hij dat wijzigen; anders zal hij 'thand haven. De Voorzitter meent, dat men te dezer zake liever de commissie voor de reiniging moest uitnoodigen hier een raming te maken. De heer De Bruin merkt op, dat naar het oordeel der commissie de loonen voldoende zijn. Liever had hij gewild, dat de commissie zelf het voorstel had gedaan maar zij wil niet, althans hare meerderheid. De Voorzitter meent, dat men 't aan de commissie voor de gemeente reiniging niet moet vragen alleen de Raad kan de verordening wij zigen. De wethouder, de heer Lagerwey, zegt, dat wanneer door de vergadering een opdracht wordt gegeven, liefst dadelijk, de zaak zal besproken wor den met evenveel voorkomendheid en welwillendheid als de betrokken toelichting. Weth. stelt nog in 't licht, dat een persoon niet kan verhoogeneerst moeten de normen vastgesteld wordenwant terecht is opgemerkt, dat de commissie zich slechts binnen de grenzen der verordening kan bewegen. De wethouder, de heer Van Westendorp, kan de door den heer De Bruin voorgestelde wy- z'8'ng uiet aanbevelen en zag liever dat men in dazen op de diligentie van B. en W. vertrouwde. Als het loon by de gemeente-reiniging tot f 13 opgevoerd wordt, dan is het loon van een vak man bij gemeentewerken dikwijls te laag. Weth meent, dat eerst de loonnormen moeten worden vastgesteld, dan kunnen wij over het bedrag spre ken, waarover wij 't wel niet eens zullen zijn dat zal niet zooveel tijd vorderen. De heer De Bruin vindt de rede van den heer Lagerwey te hoog; hij merkt op, dat hij driemaal op wijziging van de loonen heeft aan gedrongen, maar 't niet heeft kunnen halen. Hij is verwonderd over de uitlating van den heer Van Westendorp, maar dat gebeurt wel meer. Hoe kan die dat zeggen Spr. wenscht toch niet de loonen te verhoogen tot f13, niet f3 opslag te geven, maar de loonen te brengen op het maximum van f 13, over 't geheel fl meer te geven. UIT ROTTERDAM. Met de thans reeds ingediende voorstellen van wijds trekkende beiteekenis, die B en W. bij den Raad brachten, is de naaste toekomst in ons Gemeentebeleid nog geenszins afgepaald, zegt het ,Rott. Nwsb-lad." Meerdere groote plannen zijn te wachten. Eén der naast aan de beurt liggende is, naar het blad verneemt, een onteigening met annexa tie van enorm polderterrein in het Oosten tot over het tegenwoordige grondgebied van Nieu- werkerk a. d. IJssel. De noodige ruimte voor kazernebouw, rxer- citieterreimein en schietbanen zal daar gevonden worden. Krijgt Rotterdam ook cavalerie in gar nizoen wat in de bedoeling der Regeering ligt, dan moeten de beschikbare terreinen uit den aard vele hectaren groot zijn. Maar ook een cénigs- zins belangrijk infanterie-garnizoen vraagt veel meer ruimte, dan Rotterdam thans beschikbaar heeft. Men zie als bewijs wat Ede aan zijn gar nizoen moet aanbieden. Wellicht kan ook in de behoefte aan Veemarkt on Abattoir in dit nieuwe Oostelijk gebied naar behooren worden voorzien. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 Maart 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Loonen Gemeentereiniging. De heer Wittkam pf zegt, dat het voorstel indertijd gedaan, om de loonen in een bepaalde lijst vast te stellen, toen nog al oppositie verwek te de Directeur zeide er dan geen weg mee te weten, daarom begrijpt hij niet, dat nu B. en W. zelf met dit voorstel komen. De Voorzitter zegt, dat dit geschiedt om een einde te maken aan de onbillijkheid dat de loonen bij den eenen tak van dienst zoo geregeld zijn en bij een anderen weer anders. Bijv. aan de gasfabriek en de waterleiding kan de commissie op voordracht van den Directeur zooveel geven als zij wil. Men wil ook de vrijheid behouden aan A. die meer waard is, meer te geven dan aan B niet alle werklieden over éen kam te scheren en daar gevoelt het College ook wel iets voor. In een loonstandaard moet een minimum en een maximum bepaald worden. Daarom komt voorz. eenigszins terug van zijn vroeger standpunt en wil hij de normen van loonen in het Werklieden reglement vastleggen. De heer Wittkampf vindt 't ook veel ge makkelijker een loonstandaard aan te wijzen, maar vi aagt zich at of dit in de praktijk goed zal wer- De Voorzitter blijft er bij, dat men meende goed te doen hier het oude standpunt te verlaten. De heer Wittkampf vraagt, of te dezer zake het advies van den Directeur gevraagd is. De Voorzitter zegt, dat dit niet gevraagd Het voorstel, aldus geformuleerd, wordt onder steund door de heeren Koopmans en Gerlach. De heer mr. Kavelaars vraagt, of de com missie overtuigd is, dat het maximum is bereikt. De wethouder, de heer Goslinga, stelt nog eens in 't licht, dat 't er niet om te doen is om de loonen, maar om het maximum te verhoogen. De heer Smit wil, als hy tegen het voorstel De Bruin stemt, niet geacht worden tegeneen verhooging der loonen te zijn, maar hij acht 't voldoende met het voorstel van B. en W. mede te gaan. De heer mr. v 0 n B r i e 1 S a s s e is ook niet tegen eene verhooging der loonen, maar hij merkt op dat wij nu den zomer te gemoet gaan en de zaak dus wel bij eene volgende gelegenheid ver der kan besproken worden. De wethouder, de heer Van Westendorp, verklaart ook tegen het voorstel van den heer De Bruin te zullen stemmen, meenend dat eerst de loon standaard in orde moet worden gebracht. Hy protesteert tegen de insinuatie dat de commissie het loon, op het hooger maximum gebracht, toch niet zou geven. De heer Van der Meer motiveert zijn stem voor het voorstelDe Bruin, maar spreekt toch zijn vertrouwen uit in het beleid van B. en W. De heer De B u i n ontkent wantrouwen in de bedoeling van B. en W. te hebben uitgesproken maar hij vreest, dat de opdracht aan B. en W. gegeven, een langen lijdensweg zal hebben door te maken. De heer Koopmans beoogde in hoofdzaak hetzelfde te zeggen. De wethouder, de heer Lagerwey, zegt. dat als de commissie voor de reiniging de loonen on voldoende had bevonden, er een ander preadvies zou uitgebracht zijn dan nu is gedaan maar zij vond 't integendeel niet noodzakelijk te loonen te verhoogen. De heer Smit zegt, dat de heer mr. Kave- 'a?rs f.en onrechte uit zijne uitlating heeft afge leid, hij de loonen niet voldoende acht. Hij heeft alleen willen zeggen, dat hij met tegen het voor stel—De Bruin- te stemmen, hier geen stelling wil innemen. De heer mr. Kavelaars moet toch opmer ken, dat hij de maxima van fll en f 12 wel wat jaag vindt en gaarne een speelruimte in de toe kenning der loonen zou wenschen. De heer Wittkampf meent, dat met de algemeene nieuwe loonregeling alles in orde kan komen en algemeen rechtvaardigheid zal worden betracht. De omstandigheid dat in het voorstel De Bruin straatvegers en koetsiers op één lijn worden gesteld, doet hem nog te meer de voor keur geven aan het voorstel van een normale regeling door B. en W. bedoeld. De Voorz itter merkt op, dat het voorstel De Bruin de basis wegneemt, ingrijpt in de ver ordening en de voorsteller blijkbaar zelf niet weet of zijn voorstel goed is. De heer De Bruin wil dan, om eene onzui vere stemming te voorkomen, voorstellen, in het algemeen het maximum van de loonen bij de gemeente-reiniging met f 1 te verhoogen. Over het voorstel, aldus geformuleerd, staken de stemmen 8—8. Tegen stemmen de heeren Beukers, Smit, mr. von Brjel Sasse, Scheffers, Wittkampf, Evers, Van der Velden en Lagerwey. Toekenning Gratificatie. 15. Voorstel tot het toekennen van een grati ficatie over den dienst 1911 aan den magazijn meester van het Algemeen Handels-Entrepot. De voorgestelde gratificatie van f 100.wordt, met het oog op den omzet en de daarmede ge paard gaande drukte, even als het vorige jaar weder verleend. Bekrachtiging Aankoop. 16- Voorstel tot bekrachtiging van den aankoop van het koetshuis met de woning aan de Vlaar- dingerstraat nos. 28 en 30, zijnde de voormalige watermolen Van mej. E. A. M. van Velzen kregen B. en W. het aanbod om voor f3500 over te nemen de panden no. 28 en 30 van sectie A., op welke de gemeente het naastingsrecht heeft. Hierop is het gevoelen van de commissie voor de gemeentewerken gevraagd, welke tot overne men adviseert. Waar het aanbod binnen 14 dagen moest be slist worden, hebben B. en W., in het vertrouwen, dat dit door den Raad zou worden bekrachtigd, het aanbod aangenomen. B. en W. verzoeken derhalve, dezen aankoop te bekrachtigen, en tevens hen te machtigen om met den nieuwen eigenaar van het aangrenzend hotel te onderhandelen over het verhuren der aangekochte perceelen. De Voorzitter bevestigt nog, dat over de overname van de panden, voor de som van f 3500 aangeboden, binnen 14 dagen moest wor den beslist. B. en W. achten den aankoop in het belang der gemeente, voorgelicht door de commissie van gemeentewerken, wier advies men heeft kunnen lezen. Aan den koop zijn eenige conditiën verbonden, o.a. dat de deuren die van uit het hotel »De Visscherij" naar bedoelde panden toegang geven, moeten dicht gemaakt worden en dat de ramen van het hotel, die over bedoelde lage panden heen zien, zoo kunnen blijven. De heer Smit meent, als hij de zaak goed inziet, dat het stalletje gebouwd is over de stads- heul en vraagt hoever hier het recht der ge meente gaat. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat hier het eigen dom der gemeente in 1600 of 1700 is vervreemd. De Voorzitter zegt, dat hier de bepaling gold, dat als de eigenaars 'tooit weer zouden verkoopen, de gemeente den voorrang zou hebben. B. en W achtten den aankoop in het belang der gemeente, vooral met 'toog op het sluisje der waterverversching door de achter liggende sloot. Het woonhuis kan gemakkelijk worden verhuurd, terwijl de nieuwe eigenaar bereid is het andere pand in huur te nemen. De heer Wittkampf meent, dat hier het recht der gemeente niet meer zoo vast staat en acht daarom te meer den aankoop gewenscht. De heer Smit vraagt, of 't mag dat een heul wordt overbouwd. De Voorzit te r zegtvolstrekt niet. De heer Smit zal bij gelegenheid hier over wel meer zeggenhij acht 't hier de plaats niet. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Waterstaatkundige toestand 1 a n d e r ij e n. 11. Voorstel tot wijziging der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen, liggende in de gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschen dijk, den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der ge meente. Volgens B. en W. behooren hierin eenige ver beteringen te worden aangebracht, daar deze 't alleen spreekt van landerijen en niet ook van erven, hoewel zij ook voor deze bedoelt te gel den 2 G. art. 5 den indruk wekt, dat geen an dere schouwen kunnen worden gehouden, dan één in Maart of April en één in October of November, terwijl het de bedoeling is, dat de schouwen zul len worden gedreven zoo dikwijls B. en W. het noodig oordeelen, doch in ieder geval op bedoelde tijden. Om in deze leemte te voorzien zijn de noodige wijzigingen opgenomen. De voorgestelde wijzigingen worden goedge keurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Discussie. Directeur Arbeidsbeurs. De heer Vander Velden vraagt of er geen nota genomen is van het door hem gesprokene met betrekking tot het salaris van den Directeur van de Arbeidsbeurs, dat hij niet overeenkomstig de gepresteerde diensten acht. De Voorzitter meent, dat B. en W. in de lijn van de commissie zijn door eene verhooging van f100 om de 2 jaren voor te Stellen. De heer Smit sluit zich in dezen bij den heer Van der Velden aan. De heer Scheffers is't met de gemaakte opmerkingen niet eens. Het herhaaldelijk sollici- teeren van ambtenaren naar andere betrekkingen zullen wij toch blijven houden. Spr. wraakt het klakkeloos verhoogen van de tractementen en moet zich daar sterk tegen verklarende belas tingplichtigen moeten 't maar opbrengen en daar onder zijn vooral de middenstanders, die niet zulk een leventje hebben, dat zij om 4»of 4£ uur klaar zijn dan begint voor hen eigenlijk eerst het werk. Om den hoogeren druk door dergelijke verhoo gingen op die middenstanders gelegd, moet hij zich tegen bedoelde verhooging verklaren. De heer Van der Velden begrijpt niet het geen door den vorigen spreker bedoeld wordt. ioen het salaris van dezen directeur werd vast- gesteld, wist men niet, welke werkzaamheden aan de betrekking verbonden waren eerst in de toekomst zou men daarover kunnen oordeelen. Nu het werk geleverd is, ziet men, dat dien ambte naar meer toekomt voor de gepresteerde diensten. De heer Houtman is't volkomen eens met den heer Van der Velden, dat voor goeden arbeid ook eene goede belooning moet worden gegeven. Waar nu een goed vakman bij de gemeente veel al een loon van f1600 verdient, moet aan dezen ambtenaar, die als tusschenpersoon tusschen werkgevers en werknemers verdienstelijk werk zaam is, een beter salaris worden toegekend. Daarom wil spr. 't niet bij een gratificatie zien gelaten, maar zag hij gaarne, dat tot verhooging van salaris werd overgegaan. De heer Smit merkt op, dat de arbeidsbeur zen, aanvankelijk nog in de windselen liggend, zieh nu meer gaan ontwikkelen en men nu over tal van gegevens gaat beschikken. De beer mr. von Briel Sasse is 'tgeheel eens met den heer Van der Velden Dit is een ambtenaar, die zijn loon dubbel waard is, die meer doet dan met recht van hem mag gevergd worden, diezyn geheelen persoon aan zijn ambt geeft en daarvoor altijd klaar staat. Toen hy benoemd werd, kon men de vraag omtrent i j 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2