Dagblad mor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang Zaterdag 30 Maart 1912 No. 10283. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Üennisgeving. SDHvUtf Waarschuwing. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTI6N: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiïefst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de 2de alinea van art. 2z8 der wet van den 29sten Juni 18ol {staatsblad no. 85), rege lende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen der wet van den 8sten November 1815 [staatsblad no. 51) Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer ge meente, het dienstjaar 11)11 oetrelieude, voor den eersten Juli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die voor dien dag met zijn ingekomen, zulten gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk, en dus met op het einde van den voreiistaandeu termijn m te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKEN GA. over de wateringen en lieinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankelund. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte eu diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Uud- en Nieuw-West-Fraiikelaud binnen genoemde ge meente, (Gemeentebladen no. ti van van 1881, no. 11 van 1908 en no. 21 van 1910). Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag den 11 den April 2912, des voormiddags ten negen ure, eeue öUnUU W zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinsloten. Wordende by deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, uai aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgesclire- vene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze woiden afgekon digd waar. het behoort. Schiedam, den ÜOsteu Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKF.NGA. DE OORLOG} TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De sTemps'" verneemt uit Konstantinopel, dat een Italiaansch oorlogsschip voor Tripoli in Syrië verschenen is, een kwart uur voor de haven bleef, doch heengestoomd is, nadat gebleken was, dat zich daar geen Turksch oorlogsschip bevond. De »Corriere d Ital meldt uit Bengazi De opperbevelhebber van de Italiaansche troepen in Bengazi, generaal Amigio, is onder verschijnselen van vergiftiging ziek geworden en moest naar het hospitaal overgebracht worden. Naar het heet, heeft de generaal bij vergissing sublimaat gedron ken. Het eerste, wat op het Italiaansche oorlogs program staat, is, volgens de Temps, de kust van de Golf van Bomba (oostelijk Barka, tusschen Derna en Tolbroek) te bezetten en ook, om de verbindingen tusschen de Arabieren van Tripolis en die van Tunis af te snijden, verscheidene pun ten van de grens tusschen Tripolis en Tunis. Deze laatste maatregel, zegt de »Temps" kan der Fransche overheid in lunis, die nu, om den handel in krijgsbehoeften te verhinderen, talrijke posten moet hebben op de grens, niet anders dan aangenaam zijn. AMERIKA- Een Berlijnsch blad publiceert een telegram uit New-York, waarin staat, dat Roosevelt te Chicago een redevoering hield voor een groot auditorium van meer dan 5000 personen. Hij werd minutenlang door een enthusia te menigte toege juicht. Roosevelt verklaarde o.m., dat de verkie zingen, die acht dagen geleden in New-York plaats vonden, oneerlijk geweest zijn en meende, dat de partij, die Taft thans ondersteunde, de volksre- geering wantrouwde en er daarom op uit was de corruptie-politiek der groote financiers te steu nen. Men gelooft, dat Roosevelt een nieuwe partij in het leven wil roepen. Te Chicago werd hij overal toegejuichtde algemeene opine is, dat het. Westen der Vereenigde Staten nog steeds vóór den ex-president is. MEXICO. Volgens een te New York uit Jiminez ontvan gen telegram is generaal Aubert met regeerings- troepen ter sterkte van twaalfhonderd man, na een wanhopige strijd van vier uur, waarin aan beide zijden zware verliezen geleden werden, °ntsnapt aan de veel sterkere macht der opstan delingen. Volgens een telegram uit Laredo (Texas) heeft de Mexikaansche regeering geweigerd telegrammen uit de Vereenigde Staten toe te laten. De Morning Post" verneemt uit Washington, dat de toestand in Mexico voortgaat met groote zorg in te boezemen aan de Amerikaansche re geering. Echter hoopt de regeering nog steeds, dat inmenging door de Unie overbodig zal blijven, ofschoon toch ook vrees gekoesterd wordt dat deze onvermijdelijk zal worden, wijl steeds meer blijkt, dat president Madero niet bij machte is om den opstand te bedwingen. CHINA. De staarten-kwestie heeft in da Chineesche stad 'Sutsjou weer eens tot ernstige onlusten aanleiding gegeven. Daar was een regiment,, dat de "staarten had afgeknipt, en nu van een ander regiment, dat de „oude' mode" nog volgde, eisch- te hetzelfde te doen. De officieren en soldaten van dit laatste regiment wilden daarvan niets weten en zoo ontstond er een geweldige muite; ij, die tot ernstige onlusten leidde. Terwijl de soldaten aan bet vechten waren en tal van vechtersbazen gedood of gewond wer den, maakten velen van den toestand gebruik om te plunderen. Een Japansch theater, ongeveer honderd winkels, o.a. verscheidene juweiiersza- ken en verscheidene pandjeshuizen, werden door de muiters leeggeplunderd en daarna in brand gestoken. Eerst toen de strijd tusschen de sol daten geëindigd was, slaagde dei politie erin, de- orde te herstellen. Verscheidene plunderaars, die de geroofde zaken wilden uitloopen, werden in hechtenis genomen. Reuter seint uit Cleveland (Ohio): Door het verbond van Amerikaansche' mijnwer kers is Voor de anthracietonijnen tegen 1 April de staking van alle werkzaamheden afgekondigd. Uit Sarajewo wordt aan de „National Zei- lung" geseind: Oostenrijk-Hongarijie versterkt zijn troepen aan de grenzen van heit Turksche gebied van den sandzjak Novibazar. Het valt daarbij op, dat de versterkingen slechts uit Duitschie en Hongaar- sche regimenten genomen worden. De garnizoenen in Herzegowina krijlgen dubbele rantsoenen, zoo- als in den tijd van de inlijvingscrisis. De Parijsehe bladen deelen mede, da t de adv o caat Imbïecq hij' den minister van buiten! andsche zaken uit naam van de vliegers Duval en Obre een verzoek om schadeloosstelling tot een bedrag van 74,000 frank aan de Italiaansche regeering ingediend heeft wegens het in beslag nemen van hun vliegtuig: tijdens het incident met de „.Car thage." Ongelukken. Bij het binnenhalen van de haringnetten bewesten Urk is gisteren ue 34-ja- rige visscher G. van der Poel, gehuwd en vader van 4 kinderen, varende op den botter HZ 46, overboord geslagen en verdronken. In een onbewaakt oogenblik is gisteren het 5-jarige zoontje van schipper L. tei Woudsend te water geraakt en verdronken. Gisteravond is op den Bussumer grindweg te Hilversum een paard met het rijtuig van den heer v. M. op hol geslagen. Het rijtuig kwam in botsing met een boom en werd dientengevolge totaal vernield. De koetsier T. R. werd ernstig aan het hoofd gewond; de inzittende heer v. M. bekwam eenige. lichte verwondingen in hel aan gezicht. i 1 Het methylalcohol-proces tegen den drogist Julius Scharmach te Berlijn vordert siechts zeer langzaam. Scharmach beweert, dat hij met verschillende vrienden tal van malen een mengsel gedronken heeft, dat voor een derde uit reuk loos methylalcohol en voor twee derden uit water begtond, waaraan dan tevens nog '.en weinig cognac of cherry brandy-essencei was toegevoegd. Noch hemzelf, noch een zijner vrienaen was uit mengsel ooit slecht bekomen. Uit zjjn verklaringen kon men duidelijk opmaken, dat hij trotsch was geweest op zijn uitvinding. Hij verzoekt ue recht bank verschillende geleerden, professoren en che- misten als getuige tei dagvaarden. Deze konden, naar zijn meening, bewijzen, dat methylalcohol bij matig gebruik niet vergiftig was. De procureur- generaal echter wil zooveel geleerde experts niet hooren. De zaak gaat niet zoozeer om ue vraag of methylalcohol vroeger aangezien werd voor vergiftig of niet vergiftig, doch om vast te stellen of Scharmach als drogist niet positief weten moest dat methylalcohol als genotmiddel niet ver kocht, mocht worden. De rechtbank zal later in deze kwestie partij kiezen en uitmaken of de getuigen, die Scharmach wenscht, opgeroepen zul len worden. De nieuwe klokkentoren te Veneti De „Corrieire deila Sera" meldt, dat het feest comité voor de inwijding van den nieuwen „Cam- panite" te Venetië van den minister van Posterijen te Rome een goedgunstige beschikking heeft ver kregen op het verzoek om het St. MaircAs-plein te Venetië telefonisch rechtstreeks te verbinden met hel Vaticaan, opdat op den 25 April, den dag van de plechtigheid, Z. H. de Paus het feestelijk gelui der klokken van den nieuwen toren in zijn ver trekken zal kunnen hooren. De nieuwe z om er-m odes. Uit de tot nu toe verschenen modellen ,is volgens de „Manu- facturier" met tamelijke zekerheid de gang der zomer-hiode te beoordeelen, ofschoon tusschen- tijds wijzigingen altijd kunnen voor komen. Met beslistheid kan het blad melden, dat het reeds lang voorspelde wijder worden der rokken, nog toekomstmuziek blijkt, ofschoon bijna alle groote ateliers eenige 21/2 tot 23/* M. wijde rok ken, of ten minste wijder schijnende, d.w.z. stierk gedrapeerde rokken brengen. Bij deze gedrapeer de rokken domineeren die, welke paniers imi- teeren. Af en toe brengt men ook aan oen lange, z.g. schootblouse zijwaarts een drapeering aan, in Parijs kenschetsend „mouvement de paniers", geheeten, die zich ook bij de Rococomode aan sluit. Over het algemeen is men echter vair oor deel, dat de paniersmode, evenals verleden jaar de rokpantalon, een kort léven zal hebben. De ingezette mouw is tamelijk algemeen weder aangenomen. Niet alleen die, welke met een ki mono-schouderlijn met lagen aanzeitnaad prijken, doch ook en jn het bijzonder die met een nor malen naad-respect, aanzetlijn. Interessant is het verder, dat de nieuwste mouw zonder plooien zeer nauw den bovenarm omspant, doch van den elleboog weder langzamerhand wijder wordt en soms tot een werkelijke gebolde mouw uitloopt. Daarbij komt nog het voor zulk een mode bij zonder gunstig verschijnsel, dat men heel veel doorschijnende tullen ein zijden mousselinen mou wen maakt, onverschillig uit welke stof de ja pon, ja zelfs de mantel ook moge zijn! In den regel bij wasch- en zomerstoffen tullen mouwen, bij laken, zijde étamine, voile mouwen van zij den mousseline', meestal precies in mzelf le tint, somtijds echter ook geheel afstekend. Zoodoen de is juist de mouw een klein deel van het toilet geworden, waarmede de nieuwe mode zich in het bijzonder zal bezighouden! Ook de cein tuur, een lang veronachtzaamd gedeelte van het toilet, is een artikel waaraan groote opmerkzaam heid wordt geschonken. Wij zien nu eens een smal lint, geborduurd, bestikt, met knoopjes, kraal tjes, zoompjes, enz., gegarneerd, gechilderd, of breede gedrapeerde keursceintuurs met toharpe- einden aan de eene zijde, gewoonlijk gebed af stekend van de kleur van het costuum. Daar we reeds weder in rok en taille gescheiden model len zagen, is de ceintuurmode natuurlek zeer actueel. Het decolleté is eveneens een strijdvraag, of veeleer: eensdeels is het geheel weggecijferd en heeft men de guimpe met zeer hoogen en nauw- sluitenden staanden kraag van vleeschkleurige tul le er voor in de plaats genomen, beide het idee van een dikwijls tamelijk gewaagd decolle.é imi teerend. Vele firma's maken echter met het oog op den zomer robes met zeer bescheiden uitge sneden hals, een mode die de eveneens moderne en gewilde groote lingerie- en kanten kragen, de nieuwe Empireplooisels en vooral de werkelijk zeer aardige kragen met passen zeer ten goede komen. A1 uminiumi ookketels. Over alummi- um-Vaatwerk komen in de Duitsche vaktijdschrif ten langzamerhand vele berichten in, die net mogelijk maken thans een goed gemotiveerde uit spraak te doen in de kwestie, of de invoering van aluminium-vaatwerk in het ziekenhuis een werkelijke verbetering beteekent, dan wel of een verdere voortgang zoo gauw mogelijk moet worden gestuit. Als vaststaande mag aangenomen wor den, dat men in voldoende stevig aluminium- vaatwerk uitstekend koken kan, dat het vaat werk, ook bij intensief gebruik, zich zeer goed houdt en dat na vele jaren het vaatwerk weer gemakkelijk en zonder veel kosten versmolten en dus vernieuwd kan worden. Geklaagd is over het feit, dat, vooral bij het afkooken van groenten, zich op den bodem van het vaatwerk neerslag afzet, dat zich door spoelen met heet water niet laat verwijderen. Inderdaad gaat het hier om een oxyd en niet om een bezinksel of ofzet- ael uit de spy zen; in sommige inrichtingen poetst men het. dan ook eenvoudig weg met schuur zand. In andere inrichtingen laat men het beslag kalm zitten, omdat het gewoonlijk bij het koken van andere spijzen weer verdwijnt en geenerlei nadeelen oplevert, noch voor de smaak, noch voor de gezondheid. Een zeer eenvoudig en doel treffend middel om den aanslag te verwijderen is, volgens Het Ziekenhuis, de ketel uit te ko ken met appelschillen. Aluminium-vaal werk is niet geschikt voor het koken van eenige groenten o.a. een koolsoort, hetzij omdat de smaak ver loren gaat, hetzy omdat de kleur verandert. Al les te zamen genomen wordt de invoering van aluminium-vaatwerk .als een wezenlijke verbete ring in de moderne ziekenhuis-techniek be schouwd. De te Gent gestolen auto. Inzake de in het begin van dit jaar te Gent gestoten auto, hier gebracht, en nè. gerepareerd te zijn, verkocht aan den fabrikant W., te 's-Gravenhage, wordt de instructie dooi' de rechter-commissaris, mr. G. W. Eekihout, voortgezet. Eenige correspondentie, ten huize van don voot- loopig gedetineerde ter zake, in beslag genomen, vormt het uitgangspunt van een onderzoek naar de betrekkingen, die de gearresteerde met het buitenland onderhield. De gedetineerde is niet in staat op te geven, waar hij zich heeft bewogen gedurende de da gen, waarop de onderhandelingen over den ver koop van de auto, hier en in Den. Haag plaals hadden. Wel is hij in het bezit van een kwi tantie, hem verstrekt door een der Belgen, waar van hy de auto zegt te hebben gekocht, doch de onderteekenaar is niet te ontdekken en ver moedt wordt, dat de verkooper niet met zijn waren naam heeft geteefcnd. De gedetineerde zelve is niet in staat op te geven, van wie de bij hem bevonden correspon dentie afkomstig is. Er wordt niet verwacht, dat de ter zake voor- loopig gearresteerde, spoedig zal worden in vrij heid gesteld, vooral niet waar de justitie ne vaste overtuiging heeft, dat de man méér mtreut de auto-dieven weet, dan hij wil loslaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1