Dagblad voor Schiedam en Van liouten's Cacao Sgj35ste Jaargang. Dinsdag 2 April 1912. No. 10285. Officieele berichten. Kennisgeving. kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Het Spookkasteel Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prijs. kennisgeving. Bezichtiging nieuwe School F. De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN; Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 jegels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaalde lijk adverteeren wonden uilerst bil- 1 jj k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare keunis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van WILHELMUS JOHANNES THEUUURUS LELIYELU, om vergunning voor den verkoop van sterkeu drank in bet klem, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beuedenvoorlocaliteit van het pand Prmseiisteeg 4 en herinneren, dat binnen '2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemu M. L. HONNËRLAGE GRETE. De /Secretaris, V. SICKEN Or A. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van CORNEElS VAN libit MEER, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank ïu het klem, voor gebruik elders Uau ter plaatse van verkoop in net benedenvoorgedeeite van het pand Nieuwstraat 41 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNËRLAGE GRETE. De öecreturts, V. S1CKE1NGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van CATUARlNA VAN RHIJN, Weduwe vau C. J. KNOoFS, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het pand Overschiesche D warsstraat no. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de" ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoem* M. L. HONNERLAGE GRETE, De secretaris, V. SICKEN GA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat de nieuw gebouwde School F aan den Singel, voor belangstellenden ter bezichtijging zal worden open gesteld op Woenscjag 3 April a.s., des namiddags tusschen 4 en 5 uur. - Schiedam, 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. OE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De „Norddeutsche Allgiemeine Zeiltuig' spreekt op zeer hof Lig en toon Ret bericht van ae „No- woje W rem ja1' tegen, waarin gezegd wordt, dat de bemiddeling' van Rusland, om een einde te maken aan den Turksch-Italiaanselien oorlog, al leen door den onwil van Duitschland mislukt was. Het blad schrijft, dat de „Nowoje Wremja zelf heel goed weet, dat dit geheeie verhaal on zinnig is en alleen de wereld is ingestuurd, om de Duitsche politiek over de geheele wereld ge haat te maken. De „Agence Stefani" verneemt d.a. 31 Maart uit Tobroek, dat de vijand in drie colonnes van ongeveer 3000 man 's morgens tegen eein dar nieuwe Italiaansche voorposten oprukte, noch te ruggedreven Werd. In de loopgraven werden onge veer 45 dooden gevonden. Uit Rome wordt bericht, dat op liet oogenbiik een collecte gehouden wordt voor den aankoop van vliegmachines voor het Italiaansche leger. Een in Parijs wonend Italiaan heeft alleen reeds 200.000 francs gestart. Uit alle deelen van het land komen rijkelijke bijdragen binnen. Ee,n draadberichl uit Cairo meldtIa inland- sche kringen wordt verzekerd, dat de Italiaan sche troepen in Tripolis bevel hebben gekregen elk treffen te vermijden, daar Italië den oorlog naar Turkije zelf zal overbrengen. OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. 72) Ik moet mergen die groote som gaan halen by een zekeren Samuel, een waardig vriend van den Israëliet, die hier onder uw dak slaapt. Ik maak u mijn compliment. Maar wie waarborgt mij, dat ge hier terugkomt, nadat ge uw geld ontvangen hebt? De gevangenen mogen niet losgelaten wor den, voordat ik mijn geld heb. Gij moet hen in myn afwezigheid bewaken en dien dienst zal ik weten te waardeeren. Niet zoo sentimenteel Laten we onzen tijd niet verknoeien met dwaze praatjes... Ge zoudt er zooveel moeite niet mee hebben, om als ik niet terugkwam nog wat geld los te krijgen van mijne gevangenen. Vooruit! Ge hebt gelijk. Ik zal mijn gasten goed bewaken en ik beloof het u, zij zullen hun kamers niet verlaten, voordat gij hier terug zijt, Maar ge moet mij mijn vijfhonderd francs geven 1 Ge zult ze hebben en ik geef u bovendien toestemming met alle mogelijke middelen te trachten nog wat goud van den jood los te krij- ENGELAND. De uitkomsten van de stemming', va irzaover zij tol het middaguur gister bekend waren, too ien aan, dat in het geheel ongeveer 35,000 mijn werkers voor en 25,000 tegen de hervalting; van het werk gestemd hebben, waarbij weer het merk waardigste is, dat, terwijl in Z.uid-Wales 28,994 stemmen voor en 12,352 tegen zijn uitgebracht, de övergroote meerderheid in Lancashire, Cum berland, Durham en Northumberland tegen heeft gestemd. Het staat niettemin vast, dat de mijn werkers heden in talrijken getale den arbeid her vat hebben; 10,000 alleen in Warwickshire; 7000 in Worcestershire en Staffordshire, en verschei dene duizenden in Schotland en Noord-Wales. De Schotsche mijneigenaars hebben vanmiddag besloten alle mijnen op den volgenden Alanidag te heropenen. Sommige Londensche kolenhandelaars hebben vandaag besloten de kolenprijzen ©enigszins te verlagen, voarzoover de kolenvoorraad hen er toe in slaat stelt, maar niemand verwacht voor Dinsdag' 9 April een algemeene verlaging van de prijzen, wanneer na de heropening der mijnen de eerste aanvoer van kolen plaats zal vinden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij het voorstellen van hiet nieuwe kabinet aan de Kamer verklaarde gister de minister-pre- sid'ent Kühn Hedervary het volgende: Het was onze plicht den souverein gerust te stellen en verwikkelingen van een onberekenbare draagwijdte te voorkomen. De regeering zal hare meening, wat betreft het recht van het oproepen van reservisten, niet handhaven. Wij hebben ae leiding der zaken op ons genomen om «ïu de welwillendheid van den souverein te verzekeren en. wij zullen deze taak voortzetten in het belang van het land. Mij op dit standpunt plaatsend, vraag ik de Kamer mij' haax vertrouwen te schen ken. (Bij de rechterzijde roept men: Leve de koning 1) Kossuth stelde voor een commissie te benoe men, die een adres zal opstellen om den sou verein te overtuigen, dat artikel 18 van de wet van 1888 zijn rechten niet vermindert. Namens de partij van Justh verklaarde HoT.o: De crisis kan niet definitief ten einde worden •mbracht dan door een hervorming Van h<\ kies recht. Graaf Andrassy keurt het optreden van Hedervary goed. Het eigenhandig schrijven van den souverein bewijst dat Hedervary stond voor een gevestigde meening waarmede noodzakelijk rekening moest gehouden worden. De rtgcering doel geen afstand van haar eigen zienswijze, maar wil alleen tijdelijk het conflict bijleggen om redenen van opportuniteit en loyalisme Namens de katholieke volkspartij zegt Zieloy, dat hij zich buigt voor de argumenten, vervat in het konink lijk schrijven. Hij zal het voorstel van Kossuth steunen. Heden warden de debatten voortgezet. MAROKKO 1200 man van de Marokkaansche troepen sloe gen een aanval der Beni-Waren af on brachten dezen belangrijke verliezen toe. De Marokkaan sche troepen verloren 40 gewonden en talrijke dooden. MEXICO. De Mexicaanscihe iegeering heeft aan ai haar gezanten telegrafisch mededeeling gedaan, dat de lust in de republiek bijna volledig' hersteld is. Volgens dit bericht zou de bandiet Zapala ver slagen en de laatste slag bij Chihuahua tegen de rebellen onbeslist gebleven zijn. De regecrirg is van plan nieuwe operaties tegen Chinua hue te ondernemen. De publieke opinie is sterk op de hand van de regeering. Met dit officieel be licht staat in lijnrechte tegenspraak het telegram, dat uit Mexico te New-York is binnengekomen, en waarin gezegd wordt, dat de aanhangen van Zapata 50 mijlen ten zuiden van ue hoofdstad Mexico staan en daar een trein hebben over vallen. RONA Begrepen, vriend Een kruikje wijn Zeker En beste L1 Essorillé ging eenige treden van een trap af, kwam weldra terug met een toegelakte wijnzak, die vol stof en spinnewebben zat. Een echte wijn voor een koning! zeide de her bergier. Of voor een dief vulde La Ribotte aan, ter wijl hij zijn vriend eens aankeek. L'Essonllé, die met de justitie wel eens zaak jes aan de hand had gehad, waarover het beter was te zwijgen, keek zijn vriend eens van ter zijde aan. Zegt ge dat met betrekking op mij Wel neenvriend I Iedereen weet want ge hebt het dikwijls genoeg herhaald, dat de beul u de ooren niet heeft afgekapt en dat de lelie, waarmede uw schouder versierd is 1) een toe speling is op uw reine ziel. Dat is niet waarIk ben niet gebrand merkt en ik verbied u te zeggen, dat de beul Kalm, vriend I Ik weet wel, dat ge geen ooren meer hebt om te gelijken op de herders honden, die door de wolven niet meer gegrepen kunnen worden bij dit hinderlijke ornament La Ribotte, als je zoo voort gaat zult ge u de moeite kunnen besparen om naar Samuel te gaan. Houd op met spotten. 1) Dit was een brandmerk in den vorm van een lelie, zooals voorkwam op het wapen der Fransche koningen. Wind je niet zoo op I Verfrisch je liever een beetje met den wijn... Nog een slok en dan gaan we slapen. L1 Essorillé had zijn tanden laten zien en de luitenant van Valrocca wilde zijn gastheer niet woedend maken, wat zeker gebeurd zou, zijn, wanneer hij was voortgegaan met hem op te winden. De meest ongunstige geruchten deden over de herberg en den eigenaar ervan de rondte. Men zeide, dat hij als door een wonder van de ga leien ontsnapt was en dat er meer reizigers hun intrek namen in zijn hotel, dan er uit kwamen. Kooplieden en edelen waren verdwenen, van wien men vast geloofde, zonder het te kunnen bewijzen dat zij zich bij hem hadden opge houden. Waar of niet - en wat La Ribotte gezegd had over de kleedingstukken van verschillende soort, die TEssorillé in voorraad had, kon zijn vriend nu juist niet van elke verdenking schoonwasschen die verhalen prikkelden den herbergier en hij hield er niet van, dat men ze hem in herinnering bracht. Toen de wijn op was, verlieten de mannen de zaal. Toen La Ribotte op zijn kamer kwam. nam hij de kaars uit de hand van zijn gastheer en keek onder het bed. L'Essorillé werd bleek van woede 1 Je moet het mij niet kwalijk nemen, zeide La Ribotte, die opstond en en een raam open zette. Ik houd niet van lijken, of zy moeten van zoo juist gestorvenen zyn. Later heb ik last van den reuk. Ik ben nogal kieskeurig De herbergier haalde de schouders op en ging naar bed. Den anderen morgen vroeg ging La Ribotte naar Compiègne en vroeg naar de woning van Samuel, die buiten de poorten woonde Het huis van den jood werd overdag door iedereen vermeden, zoodat hy dan niet te doen had, dan zijn goud en edelgesteenten te beschou wen. Tegen den nacht begon zijn schandelijk bedrijf. Dan zag men schaduwen langs de woning slui pen en vreesachtig aan de deur kloppen, waarna zij binnentraden. Zij kwamen eruit met gebogen hoofden, beroofd van enkele sieraden, diezy voor een weinig geld aan den woekeraar hadden at- ^S^woeker had in dien tijd zeer groote afme tingen aangenomen, zoodat de overheden meer malen moesten ingrijpen. Toen de nacht gekomen was, liep La Ribotte van woning tot woning, Hy had in den namid dag niets meer willen drinken, daar hy helder van geest wilde blijven en getroffen werd door een ongewone levendigheid in Compiègne. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1