Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk JXieuws. AMBRI k A.. De mijn werkersstaking, welke gisteren is h gonnen, omvat reeds 170.000 arbeiders alleen van de anthracietmijnen. Den lOen April zal te New-York' een confe rentie plaats hebben ter oplossing1 van ïrit ge schil. Over het algemeen is men in Amerika vol hoop, dat die oplossing zonder veel1 moei ten tot stand zal komen, daar zoowel de mijn' eigenaren als de mijnwerkers tot toegeven ge neigd zijn. De mijnwerkers, in andere kolenmijnen dan de anthracietmijnen, die zg. bitumineuse kolen bevatten werkzaam, zijn Zaterdag tot een over eenkomst met de eigenaren gekomen. Volgens deze overeenkomst krijgen de arbeiders in het vervolg vijf cents per ton meer voor hot delven der kolen en een evenredige loonsverhooging voor alle andere soorten werk. Echter kwamen de betreffende mijnwerkers in een Zondag gehouden bijeenkomst weer op hun besluiten terug en verklaarden zij1 zich voor het houden van een formeel referendum over 'e overeenkomst. Men verwachtte, dat ze gisteren in staking zouden gaan. Of zulks geschied is, is op het oogenblik nog1 niet bekend. De eischen van de mijnwerkers oer anthra cietmijnen zijntwintig percent loonsverhoog ing, erkenning der vereemiging, een minimum lom van fr/s dollar voor mijnwerkers, onder oen grond werkzaam, en van 2.75 dollar voor de andere arbeiders, betaling der gedolven kolen per ton en niet per wagonlading, een achturige werk dag en een jaarcontract. Bij koninklijk besluit van 26 Maart 1912 zijn in België nieuwe modellen van postzegels inge voerd tot vervanging van de bestaande. De zegels van 10 centiemen en daarboven dragen de beel tenis van koning Albertde overige dragen, al naar de waarde, een andere teekenmg. De zegel volgens de thans bestaande modellen blijven gel dig, totdat zij opgebruikt zyn. Bij ministerieel be sluit vau 27 Maart 1912 is de dag van uitgifte der nieuwe postzegels van 1, 5 en 10 centimes vast gesteld op 15 April. Tusschen Londen en New-York zal waar schijnlijk 1 Januari 1913 een draadlooze telegra fisctie verbinding in dienst gesteld worden. Reduc tie zal worden toegestaan voor persberichten. De Marconi-maatsc appy is reeds bezig in de voor- steden van New-York en Londen stations met krachtige toestellen op te richten, die hun golven over de Atlantische Oceaan zullen sturen. Tot nu toe werden de draadlooze telegrammen naar Glace-bay geseind en vandaar langs land- kabels naar New-York overgeseind. Het oponthoud dat hierdoor ontslaat, weegt met op tegen den 'ageren prijs die de draadlooze telegrammen tot dusver in vergelijking met de gewone telegram men kostten. De directeur van de Maiconie-maat- schappy hoopt echter dat na de oprichting der stations in New-York en Londen de draadlooze telegraaf met de onderzeesche kabels zal kunnen concurreeren. Volgens de „Daily Mail" heeft de directie van de Northern Eastern Railway besloten een som van 70.000 beschikbaar te stellen om bare minst betaalde beambten in staat te stellen aan den duren tijd bet hoofd te bieden. Het volledig onderzoek door den veiligheids dienst te Parijs ingesteld, heeft ertoe geleid vast te stellen, dat de auto-bandieten zich ae hulp van een chauffeur verzekerd hadden, die hun, na het misdryf, in staat moest stellen spoedig te vluchten; maar op het laatste oogenblik kon de medeplichtige, die ijverig gezocht wordt, gein auto krijgen. de zalen van het A. Z. B. 6. te s'Gravenhage zal worden gehouden, is tot 45 Aprd verlengd. Naast het hoofdgebouw zal vermoedelijk een hulpgebouw worden opgetrokken. Talrijke inzendingen uit Den Haag, binnen en buitenland zijn reeds verzekerd. Palels—Raadhuis te Amsterdam. Naar het „Hbld." verneemt, zal de missive van den Minister van binnenlandsche zuen, dd. 21. Maart, in zake de vraag, of de Regeering wil bevorderen, dat het Koninklijk Paleis op den Dam weder ter beschikking van de gemeente worde gesteld, in de geheime zitting, waarmedei üe open bare gemeenteraadszitting van aanstaanden Woensdag zal worden onderbroken, een punt van bespreking uitmaken. Padvinders. In Den Haag' is een Roomsch-Katholieke pad vin ders-vereeniging opgericht. Gemeentelijke hypotheekbank. Door den Haagschen gemeenteraad werd giste ren voortgezet de behandeling van het voorstel van B. en W. betreffende de oprichting van een gemeentelijke hypotheekbank. Bepaald werd, dat de gewone hypotheek zal bedragen 70% van het onderpand. Met 36 tegen 3 stemmen werd verworpen een amendement-Bik, om de bank ook dienstbaar te maken aan het geven van hypotheek ten behoeve van hen, die ingevolge de Woningwet worden aangeschreven tot het aanbrengen van verbete ringen aan woningen. De gansche verordening werd daarna met 26 tegen 13 stemmen aangenomen. Tentoonstelling van toegepaste electrlciteit. De termijn voor inschrijving voor de tentoon stelling van toegepaste electriciteit, die in Juni in Meisj espatronaten. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Den 14 October 1909 werd de jaarvergadering gehouden van het juvenaat in het Bisdom Haar lem. Bij die gelegenheid werd met algemeene stem men aangenomen de motie «Het is niet alleen wenschelijk, maar ook hoog noodig, dat vereeni- gingen worden gevormd voor godsdienstige, hui selijke en maatschappelijke ontwikkeling der meisjes, die de schooljaren te boven zijn." Deze motie had ook de hooge goedkeuring van onzen geëerbiedigden Bisschop, die de Meisjesver- eenigingen in onzen tijd, zoo niet noodiger, dan toch zeker even noodig achtte als de Jongensver- eenigingen. Door genoemde vergadering werd aangesteld eene voorl. Commissie, die dit nuttig en noodza kelijk weik zou ter harte nemen. Kort daarop werd te Rotterdam gehoudene eene vergadering, welke zich in de belangstelling van vele priesters mocht verheugen. Tot stand kwam een Bond van R. K. Meisjes vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Het doel van den Bond zou zijnden bloei van de bestaan de en de oprichting van nieuwe meisjesvereeni- gingen te bevorderen. Door het bestuur werden rondgezonden circulaires, waarin o.a. de bezwaren tegen de Meisjesvereenigingen werden weerlegd en zoo krachtig mogelijk tot oprichting dezer nut tige instellingen werd aangespoord. En hoeveel is nu bereikt siuds de oprichting van genoemden Bond Hoeveel afdeelingen telt thans de Bond van R. K. Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem? Is het getal niet watsober in ons groote diocees Of hebben misschien de de meest plaatselijke Meisjesvereenigingen zich nog niet aangeslotan Wij zullen deze vragen niet beantwoorden, maar zeker is het, dat er op dit gebied nog veel, nog ontzaglijk veel moet gedaan worden, en daarom nemen wij onze toevlucht tot de Pers, de mach tige, die deze woorden alom bekend m.ken. Mo- gen ze een gunstig onthaal vinden I Wij kunnen hier niet breedvoerig de Meisjes patronaten gaan bespreken, maar wenschen slechts eraan te herinneren, dat zij noodzakelijk zijn en gemakkelijk op te richten. Ze zijn noodzakelyk. Godsdienstzin en plichtsgevoel zyn in onzen tyd van ontevredenheid zeker wel de meest gewensch- te hoedanigheden in den man, vooral in den man, die levens vader is en zijne kinderen moet leiden. Doch van de vrouw zal zal veelal afhangen, of de man die deugden zal bezitten of verkrijgen, hoe de man zich in huis en daarbuiten zal ge dragen. Als de huisvrouw godsdienstig is, haar man weet te leiden, zindelijkheid en gezelligheid doet heerschen, het vaak sobere middagmaal steeds smakelijk kan bereiden, dan zaï zeer vaak de man ook blyven verwijderd van die plaatsen, waar men hem godsdienstzin en plichtsgevoel wil ont nemen, dan zal hy thuis steeds vreugde vinden. Daarom is het vormen van meisjes tot gods dienstige huisvrouwen, tot godsdienstige moeders even noodzakelijk als de vorming van jongens tot mannen, tot degelijke, tot katholieke mannen. Ja, wy durven zeggen, dat de vorming van meisjes een nog grootsclier werk is en nog meer nood zakelyk, omdat daardoor het heil van beiden wordt bevorderd en van het gansche gezin. Is nu de vorming der meisjes by het verlaten der school reeds voltrokken Hebben wel altijd de ouders de gelegenheid en de eigenschappen om die vorming te voltooien Wordt er veel nut tigs aangeleerd als het meisje naar de fabriek wordt gezonden, om ook wat m te brengen voor het gezin Of, mogen de meisjes naar een winkel of atelier, is dan soms de verdere opvoeding beter verzekerd? Is het meerendeel der meisjes ook bekend met de eerste eischen der beschaving en wellevendheid Hoe groot zou het getal zyn van die meisjes, welke in staat zijn haar eigene kleeren te vervaardigen, of tenminste netjes te verstellen Zouden de meisjes in het algemeen de tering naar de nering weten te zetten en voor weinig geld een fatsoenlijk maal weten te bereiden? Maar vooral: wat weten ze nog van den godsdienst Hoe zul len ze zich verdedigen tegen opwerpingen, wan neer ze in aanraking komen met andersdenken den? Hebben de meisjes, die in een rustig dorp zyn groot gedracht, wel genoeg weerstandsver mogen, als zij, om welke redenen dan ook, later naar de stad in betrekking gaan Is voor haar niet, evengoed als voor de meisjes uit de steden na de schooljaren een verdere vorming noodig Hoelang blijven vele meisjes, die de schoolbanken hebben verlaten, nog godsdienstig? Wat wordt er reeds van niet-katholieke zijde gedaan tot ont wikkeling der meisjes, van wie voor een groot gedeelte de godsdienstzien in de toekomst zal afhangen Zoude wij, Katholieken, verantwoord zijn, indien wij ons van een en ander zouden afmaken met een: «het zal wel schikken" of zoo iets. Wanneer een ieder voor zich deze vragen eens beantwoordt, zal hy ongetwyfeld stof ter over weging vinden en weinigen zullen er zyn, die zeggen kunnen: «Voor onze plaats is zoo iets overbodig." Wat de gemakkelijkheid betreft van de oprich ting der Meisjespatronaten, kunnen wij aanstonds verklaren, dat de oprichting van Jöngenspatrona- ten veel meer vereischt en veel moeilijker is. Waarom Jongenspatronaten kunnen buiten het herhalingsonderwijs weinig geven op maatschap- pelijk gebied men moet zich dan ook doorgaans bepalen tot teekenles. Voor de Meisjespatronaten is dat geheel anders, want terwijl de jongens tal van wegen kunnen inslaan, gaan de meisjes bijna allen den weg der huisvrouw op. Huishouding, nuttige handwerken zijn vakken, noodzakelijk voor alle meisjes. .Lust daartoe is den meisjes als het ware ingeboren en mocht die ook al niet meer aanwezig zijn, dan kan hij gemakkelijk worden opgewekt. Men zal misschien zeggen «Waar zullen wij het geld vandaan halen om te beginnen, vanwaar de krachten Waarlijk, daar is geen kapitaal voor noodig. Laat men beginnen in de schoollokalen, laat men berinnen met godsdienstonderricht en nuttige handwerken. Wanneer er dames zijn, die iets gevoelen voor deze schóone zaak, dat zij zich dan begeven naar den Pastoor, daar deze vaak niet weet of er wel krachten voor te vinden zijn. Wij durven hier aanbevelen het practische boekjeMeisjespatronaten" van pastoor G. v. d Kant, uit 's-Bosch verkrijgbaar aan het R.K. Propagandagenootschap te Amsterdam, a f0.10 per ex. Met dezen grooten ijveraar voor Meisjesveree- n'gingen roepen wij U toeBegin een patronaat al is het nog klein en bescheiden het zal niet lang duren en ge zult zien, dat zulk een stich ting niet alleen levensvatbaarheid heeft, maar ook veel, zeer veol belooft voor de toekomst. Wij willen hieraan toevoegen nog een argu ment dat ongetwijfeld van groote kracht is om tot oprichting van Meisjespatronaten aan te sporen. Dit argument kunnen wij opzetten met deze woorden "Het is de vurige wensch van onzen Doorluch- tigen Bisschop, dat naast de Jongenspatronaten ook Meisjespatronaten worden opgericht." En Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch schrijft over de pogingen tot oprichting van zulke ver- eenigingen «Aangezien er in onze dagen, in een groot gedeelte der maatschappij geen huisvrouwen meer gevormd worden, die dezen naam verdienen en, naar onze vaste overtuiging, het geluk van het huisgezin hoofdzakelijk van de vrouw af hangt, kunnen wij bovengemelde poging niet an ders dan ten hoogste prijzen en dringend aan bevelen." Nogmaals dan, dat men beginne, dat men overal beginnen dat spoedig elke parochie het haar passend en tegenwoordig haast onmisbaar patro naat hebben dat men beginne na den Paasch- tijd, den meest geschikten tyd, daar dan zoovele kinderen den catechismus verlatendat ieder plaatselijk of parochiaal patrouaat zich aansluite by den Bond, opdat door samenmerking dit verhe ven apostolaat steeds hooger kan worden opgevoerd. En als straks de jaarvergadering waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt zal worden gehouden, moge dan een onnoemlijk getal bestuursleden der verschillende atdeeÜDgen aan wezig zijn. Tot nadere inrichtingen is steeds gaarne bereid Het Hoofdbestuur der Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem Pastoor VERHOEVEN, voorzitter, Schiedam. Pastoor WREESMAN, penningmeester, Rotterdam. Mevrouw BEUKERS, Rotterdam. Mejuffrouw KOKSHOORN, Voorburg. Pater BoUTERS, secretaris, Leiden. pen een aardig buitenkansje. Niet alleen wordt er een flink bedrag fian havengeld gebeurd, maar ook vele ingezetenen als bakkers, slagers enz. zullen er allicht wat door verdienen. Nader vernemen wij, dat de s.s. «Alice" en «Tolossa" heden bunkeren en van nacht van hier zullen vertrekken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 April 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.6 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 747.4 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagafne mende noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mo gelijk nachtvorst, overdag zachter. Drukte in de Schiedamsche havens» In het geheel liggen er nu in de havens en op stroom 13 zeebooten. Nog nooit is er te Schie dam zulk een groot getal booten tegelijk geweest. Er kunnen nog een paar kleine zeebooten wellicht hier een plaatsje vinden, maar overigens kan ge zegd worden, dat de havens vol zijn. Aan de Maaskade liggen de «Wandby," de «Ta- ganistan" en de «Glenmorac," terwyl langszijde van de «Tagistan" de »C'Andersen" heeft vast gemaakt. Op stroom zyn aan de boeien gemeerd de s.s. «West on by" en Europa." In de Voorhaven lig gen de «Brandenburg" en de «Savona." In de Oosterhaven hebben ligplaats genomen de ss. «Tolossa, «Alice," «San Manteo," Castle- ton" en «Clan Campbell". Het is een interessant gezicht thans zooveel schepen in de Schiedamsche havens bijeen te zien. Er zal nog wel eenigen tijd heengaan vooraleer al deze schepen van kolen voorzien zullen zyn. Men verwacht echter, dat de «Savona" en de «Brandenburg" heden kolen zullen krygen en het eerst zullen vertrekken. Voor de gemeente is dit ongewone getal sche- Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Op waardige wijze werd Vrijdag 29 Maart het seizoen 1911 12 gesloten, met de zeer leerzame rede van den weled. gestr. heer mr. M. Kavelaars over: «De oorlog tet zee uit volkenrechtelijk oog punt." Toen mij ten vorigen jare, aldus spr., verzocht werd om een lezing te houden, koos ik genoemd onderwerp om verschillende redenen. Vooreerst omdat kort tevoren de oorlog tusschen Italië en Turkije uitgebroken was, en het vooruitzicht be stond, dat deze wel gedeeltelijk een zeeoorlog zou worden. Spr. meende daarom, dat het zijn gehoor wel zou interesseeren een en ander te vernemen omtrent de regels en gebruiken, die by dien oor log in acht moesten genomen worden. Ten tweede was op de tweede Haagsche Vredesconferentie een 12-tal verdragen en een verklaring gesloten, waarvan de meeste werden bekrachtigd, o a. door Duitschland, de Vereenigde Staten, Oostenrijk- Hongarije, Denemarken, Nederland, Groot-Brit- tannië, Rusland, Zweden, Mexico, en eenige andere staten, (niet door Frankrijk, Spanje, Italië en Turkije.j Een 7-tal verdragen hebben speciaal betrekking op den zeeoorlog. Hiermede wilde spr. ons wat nader in kennis brengen. Voorts werd-op 26 Febr. 1909 te Londen een verklaring betreffende het zeeoorlogsrecht onder teekend, (de z.g. declaratie van Londen), door vertegenwoordigers van Duitschland, de Vereenigde Staten, Oostenrijk-Hongarije, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan, Nederland en Rus land, en hoewel nog niet in werking, bestaat toch de mogelijkheid, dat dit spoedig gebeurt. Spr. vestigde er de aandacht op, de onmoge lijk heid het geheele oorlogsrecht op een avond te bespreken, ja zelfs voor elk der onderdeden is de tijd te kort, dit geheel uiteen te zetten. Spr. be handelde de volgende 4 punten Het buitrecht, de handel der neutralen, onder zeesche mijnen en het bombardement. Het is met algemeen bekend, dat oorlogvoerende landen behalve elkanders oorlogsschepen, ook hunne handelsvaartuigen mogen nemen. Dit recht wordt buitrecht genoemd, en de genomen goede ren «prijzen. Dit recht mag echter slechts wor den uitgeoefend op de open zee en in de territo riale wateren der oorlogvoerenden. In de territo riale wateren van neutrale staten, mag dit buitrecht niet worden uitgeoefend, deed men dit, dan zou het een schending zyn van de onzijdig heid dier landen. Op den regel, dat men goederen van vijandige staten op open zee mag buitmaken, bestaan uit zonderingen. Vrygesteld van prijsmaking zijn booten, uitslui tend voor de kunstvisschery gebezigd, of de kleine plaatselijke vaart, evenals hun vischtuig, want, andere scheepsbenoodigdheden en de lading, wan neer zij tenminste op geenerlei wijzen aan de vijandelijkheden deelnemen. Voorts zyn vrijgesteld vaartuigen, belast met godsdienstige, wet-nschap- pelijke en menschlievende zendingen. Ook de andere soorten handelsvaartuigen mogen maar niet dadelijk worden genomen. Hieromtrent zyn mede eenige regelen vasigesteld onder dagteekening van 18 October 1907 ter tweede Haagsche Vredescon ferentie. Spr. memoreerde deze punten in hun wezen en toepassing. Wat de goederen betreft, toebehoorende aan vijandelijke onderdanen, deze kunnen slechts buit gemaakt worden, indien zy zich aan boord van vijandelijke handelsvaartuigen bevinden. Bevinden zij zich aan boord van neutrale vaartuigen, dan geldt de regel: «De vlag dekt de lading." Alvorens van dit eerste punt der lezing af te stappen, behandelde spr. nog de kaapvaart. Vervolgens het tweede punt der lezing: n.l. de handel der neutralen. Allicht zou men meenen, dat de handel der onderdanen van neutrale staten niets met den oorlog te maken heeft. Dit is in' beginsel waar. Die onderdanen mogen handel drijven met wien ze willen, zelfs met de oorlog voerenden. Zelfs neutrale waar op een vijandelijk schip is gewaarborgd, uitgezonderd oorlogscontra bande. Het is aan onderdanen van neutrale staten echter verboden handel te drijven met geblok keerde plaatsen en in oorlogscontrabande. Breed voerig behandelde inl. het wezen en de beteekenis van een blokkade en wat wy onder oorlogscontra bande hebben te verstaan, als zynde deze of absolute of voorwaardelijke. Absolute contrabande is b.v. materiaal, uitsluitend voor oorlog gebruike lijk, voorwaardelijke daarentegen zyn dingen, die zoowel voor oorlogs- als voor vreedzame doelein den kunnen gebezigd worden. Het spreekt van zelf dat voor deze verschillende punten ook verschil lende bepalingen zyn vastgesteld. Passagiers, behoorende tot de gewapende macht van den vyand kunnen moeielijk als contrabande worden beschouwd. Toch gelden voor een schip met dergelijke lading dezelfde bepalingen als voor een onzijdig schip, dat wegens contrabande voor verbeurdverklaring vatbaar is. Een in beslag genomen schip, mag, behouden!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2