Bnitenlandsch. Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. door de vrijdenkende pers en de practijk volgt de leer. Daar is geen idee meer van onderdanigheid van gehoorzaamheid. Van alle kanten komt men klagen over de weerbarstigheid der onderda nen de fabrieken worden scholen voor gezag- en wetsverachting. Ouders klagen over hun kinderen, die brutaal weg bespotten verachten hun bevelen en wenschen arbeiders klagen over den slechten geest onder het volk: „met eens zooveel geld als vroeger zijn de menschen eens zooveel ontevredener en on williger dan vroeger" al wat onderdaan is, ruit elkaar op, waar het hoogeren en meerde ren betreft. Zoo is de wereld geworden een groot oorlogs veld, waar klassenhaat den klassenstrijd voert en waar één woord wordt vernomen, dat scherp en schril uitgilt boven al het rumoer: „wij dienen niet meer, wij willen niet meer die nen." Dat is de practijk, die noodzakelijk volgt uit de theorie der vrijgeesterij. En had die satanische kreet „ik dien niet en ik wil niet dienen", waarde in zich 1 Maar het zjjn slechts woorden, woorden anders niet. Men dient en moet wel degelijk dienen men dient den volksmisleiders, die, al willen ze van geen pausdom weten, zelve pausen zijn en zich- zelven onfeilbaar verklaren op sociaal en maat schappelijk gebied en die ook de excommu nicatie uitspreken over allen en alles die hun wil niet volgen. Men dient en moet wel degelijk dienen. Dat zien wij bij het dwangmiddel van onzen modernen tijd, de werkstaking, waar dui zenden gedwongen worden tot werkeloosheid, en alles, honger en ellende, moeten lijden, om dat zij niet mogen en durven werken. Men dient en moet wel degelijk dienen. In dagen van verzet en oproer leett de vrijheid, die juist dan toch moest heerschen, niet, maar het bru taalst terrorisme. Gelukkig dat de wereld niet aan haar lot is overgelaten. (Slot volgt). DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Eenige Turksch-Arabisch© troepenafdaelingen hebben opnieuw getracht de werkzaamheden aan het nieuwe fort bij Tobnoek te beletten. Zij: wer den teruggeslagen met het verlies van 1 gewonde aan Italiaansohe zijde. Twee Italiaansohe torpedobooten hebben op de hoogte van de Siciliaansche kust het stoomschip „Elpis" aangehouden, dat verdacht werd van het vervoer van oorlogscontrabande. Uit Alexandrië wordt geseind, dat 2000 Egyp tische soldaten, die tot de reserve van de Soeda- neesche troepen behooren, volledig uitgerust over de grenzen van Tripolis zjjn getrokken en zich daar by de Arabische stammen hebben aangeslo ten. Onder de soldaten bevinden zich verschillende officieren. Giolitü, de Italiaansche minister-president, is eergisterenavond, gebruik makende van de pat- lementaire vacantie, naar Cavour in de provincie Turijn vertrokken om er tot na de Paasebaagen te blijven; den lOden April wordt hij te Rome terugverwacht. Men ziet in dit verblijf van den eersten minister buiten Rome een aanwijzing, dat geen Italiaansche vlootactie in <>e Aegcïsche Zee voor den lOden April zal ondernomen wor den. Op de krijgsverrichtingien in Tripolis en Barka zou zijn afwezig|heid geen invloed hebben, daar deze uitsluitend van de ministers van oor log en marine afhangen. Bij de terugkomst van den Italiaanschen mi nister-president in de hoofdstad zouden de vre- desbemoeiingen van de groote mogendheden dan verder gevorderd kunnen zijn of misschien, in welke richting dan ook, een resultaat opgeleverd hebben. DUITSCHLAND. Met zekerheid is te verwachten dat de voor stellen tot dekking van de nieuwe voorgenomen uitgaven voor leger en vloot bij het hervatten der werkzaamheden door den Rijksdag na Paschen tegelijk met de leger- en vlootvoorstellen zullen worden ingediend. ENGELAND. Gistermiddag hadden de cijfers van de stem ming onder de mijnwerkers een meerderheid van omstreeks 30,000 tegen de hervatting van het werk uitgewezen, doch de latere cijfers luiden in dit opzicht gunstiger, n.T. 127,650 voor en 126,800 tegen. De stemming in Zuid-Wales blijft de merk waardigste; 62,093 mijnwerkers hebben (laar tot dusverre voor gestemd, slechts 30,728 tegen. Lan cashire, Yoiksihire en Noord-Engeland hebben vooral sterk tegen gestemd, terwijl in Schotland de stemmen gelijkelijk verdeeld waren. Gisteravond 11 uur werden de volgende tota len opgegevenvoor hervatting van het werk 133,671; tegen 137,435 stemmen. De Koning' heeft aan minister Burns 1000 giuin- jes gezonden tot leniging van door de staking veroorzaakte ellende; koningin Mary en komngla Alexandra hebben elk 1000 gezonden. BELGIS. De Belgische regeering is besloten om hare tusschenkomst in de kosten der Gentsche wereld tentoonstelling van 1913 beter te regelen. De staat zal aan de tentoonstellingsmaatschappij een subsidie van 7J millioen francs Verleenen betaal baar in tien jaarlijksche stortingen. De toelage van den staat was aanvankelijk bepaald op 960.000 francs en de maatschappij had de toestemming gekregen een tombola van zeven millioen francs jn te richten. Daar echter in den laatsten tijd een sterke beweging is ontstaan tegen de loterijen is daarvan afgezien. SPANJE. De „El Mundo" meldt, dat dei Fransche en Spaansche regeeringen tot overeenstemming' zijn gekomen over de grondslagen vani een verdrag. Spanje zou afstand doen van zijn rechten in het stroomgebied van de Wergha en van een groote sti'ook gronds, waarover de spoorweg Tandzjcr Fes zal moeten gaan. Spanje zou verkrijgen nieuw gebied in het Noorden, zoodat de Spaansche zone zich tot Tetoean zou uitstrekken. MAROKKO. Het protectoraatsver(1 rag verklaart, dat Frank rijk èn Marokko een overeenkomst zijn aange gaan om een nieuw bestuur in te stellen. Gods- dienstrvijheid wordt er in verzekerd. Om de orde te handhaven kan Frankrijk verder na bekrach tiging van het verdrag door den Sultan <.e noo- dige punten militair bezetten. Hef verarag ge waagt ook van den aan den Sultan t'e verleenen steun tot handhaving van diens gezag, het stelt de bevoegdheden van den resident-generaal vast, de diplomatieke vertegenwoordiging van Marokko door tusschenkomst van Frankrijk, de financieelè reorganisatie, en het verbod leeningen aan te gaan zonder toestemming van Frankrijk. President Fallières heeft tot den Sultan een telegram gericht, waarin hij hem den steun van Frankrijk toezegt en hem gelukwenscht met den gelukkigen uitslag der onderhandelingen. MEXICO. President Madero van Mexico seint aan de „Ma- tin", dal de door de regCerings troepen geleden nederlaag' veel minder ernstig is dan men eerst geloofde. Hij geeft toe, dat da bondsgeneraal Tracy Albert in Zuidelijke richting is teruggetrok ken, doch beweert, dat de regeeringstroepen weer aanvallend zullen optreden. De uitslag van den veldtocht zou voor de regeering slechts gunstig kunnen zijn; de scharen van den ops'tandigen generaal Orozco hadden trouwens aanzienlijke ver liezen geleden. Ook zou de troepenmacht van den opstandeling Zapata, bijna vernietigd zijn. PERZIë. De toestand aan de Noordwestelijke grens van Perzië zou volgens een bericht van 'het Peters- burgsch telegraafagentschap uiterst verontrustend zijn. Nadat do voor twee jaren door Jefrem in hechtenis genomen hoofdman der Sjesewenncn te Teheran was vrijgelaten, waren de rooverijen op dergelijke wijze toegenomen, dat de bevolking den Russischen consul dringend om bescherming van leven en eigendom beeft verzocht. Het ongeluk in de Scheveningsche haven. H. M. de Koningin heeft gistermiddag, verge zeld van Z. K. H. Prins Hendrik, naar aanleiding van 't ongeluk, dat Maandag in de visschershaven te Scheveningen plaats had, een bezoek gebracht aan die haven en in het seinhuis aldaar, een onderhoud gehad met degenen, die ter redding der drenkelingen zijn opgetreden, te wetenK. Groen, W. Toet, L. Ros, J. Overduin, P. J. v. d. Toorn en J. C. Ros, alsmede met den broeder van den bij het ongeluk omgekomen persoon, Firet, welke broeder tot de geredden behoorde en die op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin bij het onderhoud tegenwoordig was. Verder was niemand bij het onderhoud aanwezig, zoodat dit plaats vond alleen tusschen H. M. de Koningin, den Prins en de 7 genoemde personen. De Konin gin en den Prins werden ontvangen door den di recteur van de haven, den heer Bakker, terwijl bij de ontvangst ook tegenwoordig waren de com missaris van politie, Sypkens, met den inspecteur van politie. De Boterwet. Een commissie uit de Kamer van Koophandel te Middelburg, adviseert de Kamer om een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te zenden waarin duidelijk en uitvoerig de bezwaren, die in de practjjk tegen de Boter wet zijn ontstaan, uiteen worden gezet. Deze bezwaren zijn 't verantwoordelijk zijn van de boterhandelaars voor de bij hen in voorraad zijnde boter. De commissie zou de Minister willen ver zoeken verplichtend te stellen, dat elk stukje bo ter een kenmerk van herkomst draagt, en dus niet de handelaar, doch de fabrikant wordt ge straft indien de boter niet voldoet aan de bij de wet gestelde eischen. Het „Standaard"-Jubileum. Het anti-revolutionair hoofdorgaan »De Stan daard" vierde gister zijn veertigjarig bestaan. Minister Heemskerk. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, heeft zich gisteren tot na Paschen met verlof buiten de residentie begeven. Katholieke Landdag in Friesland. Op de in het begin van Juni te houden verga dering van den Frieschen Bond van Kath. Kies- vereenigingen zal ook ditmaal als spreker optreden, mr. A. baron van Wijnbergen. Sectie-onderzoek Invaliditeitsverzekering. De Maandag begonnen en gisteren voortgezette vergaderingen van de commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de Invaliditeitsver zekering zijn bijgewoond door slechts 10 4 12 van de 24 leden, die recht hebben om aan de bijeen komsten deel te nemen. De meeste, of alle leden der linkerzijde, waren niet opgekomen, naar ver luidt uit ontstemming over het minder geschikte tijdstip van de bijeenkomsten, die, bij afwezigheid van dr. Nolens, president der commissie, werden geleid door den afgevaardigde dr. De Visser. Gemeentelijk geschenk voor het Vredespaleis. Thans is verschenen het reeds aangekondigde voorstel van B. en W. van 's Gravenhage, betref fende een gemeentelijk geschenk voor het Vredes paleis. In de toelichting tot dit voorstel zeggen B. en W., dat het hun wil voorkomen, dat er voor de gemeente, die het voorrecht geniet, om als plaats, waar het Vredespaleis verrijst, te zijn uitgekozen, aanleiding bestaat, een bewijs van belangstelling voor die grootsche stichting te geven op een wijze, als ook door den Staat der Nederlanden en een groot aantal staten uit alle werelddeelen, wordt gevolgd, d.i. door voor den bouw van dat paleis een schenking in den vorm van een onderdeel te doen. Als een passende schenking van de zijde der gemeente aan de Carnegiestichting beschouwen B. er. W. een hoofdtrap met toebehooren en ver guld bronzen lichtdragers. De kosten worden begroot op pl.m. f 52.000. Teneinde den gemeenteraad in staat te stellen, dit voorstel volledig te beoordeelen, zal gelegen heid worden geboden tot bezichtiging van het Vredespaleis. Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.4 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 749.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig ot geen regen, iets zachter. Burger-avondschool. De gebruikelijke tentoonstelling van teekeningen en werkstukken van de leerlingen der Burger avondschool lokte Maandag en Dinsdag-avond we der velen naar het gebouw der Ambachtsschool, waar de tentoonstelling in de doelmatige locali teiten, zoowel bij avond als dag voldoende belicht, weder zoo uitnemend geplaatst bleek. In de verschillende klassen van de afdeeling handteekeningen zagen wij reeds hoe practisch het onderricht in deze school is inge richt en in de afdeeling lijnteekenen kwam dit nog te meer uit. In eerstbedoelde afdeeling toonden reeds aardige teekeningen der jeugdige leerlingen dat het onderwijs hun met succes ge geven wordt. Bij de hoogste klassen der laatst genoemde afdeeling splitst zich het onderwijs meer in vakieekenen aankomende schilders, letterzetters enz. bekwamen zich daar in het tee kenen van voorwerpen tot hun vak behoorende en komen allengs tot die meerdere volmaaktheid, welke wij bij de hoogste klassen mochten op merken. De afdeeling bouwkundig teekenen, in drie klassen en een vervolgklasse verdeeld, voert de leerlingen allengs van de hout- en metselverbin- dingen tot de grootere werken teekeningen van verschillende trappen, kappen en spanien, kozjj- nen, ramen en deuren, waaronder zeer fraai af gewerkte buitendeuren, toonen de bijzondere vaar digheid die de oudere leerlingen in het werk ver kregen hebben. Ook de afdeeling m achineteekenen,die vooral in onzen tijd zooveel moet omvatten, be wijst dat de aankomende vaklieden hier wel ppac- tisch voor hunne toekomstige taak bekwaamd wordenniet alleen bevat zij zooveel wat tot het machinevak behoort, maar ook aan het vak van den dag, de electriciteit, is eene ruime plaats ingeruimd. Zoo gaat 't in deze vakschool allengs hooger tot heil van zoovelen die met den arbeid hunner handen in hun levensonderhoud moeten voorzien. nStct." no. 79 bevat de statuten van de N. V. broodfabriek de Nijverheid, te Schiedam. Doelhet exploiteeren van een broodfabriek, met alles wat gerekend kan worden daartoe in den ruimsten zin genomen te behooren. Duurtot 5 Maart 1962. Kapitaalf 5000, verdeeld in 10 aandeelen van f 500, alle geplaatst. Inbreng als storting op 7 aandeelen, het pand en erve aan de Nieuwe Haven no. 239 te Schiedam, groot 5 aren 94 centiaren. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur onder toezicht van ten minste 1 commissaris. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer J. Goemans, brood bakker en tot commissaris de heer M. Horst, ex pediteur, beiden te Schiedam. De heer J. D. van Westendorp al hier heeft aan de universiteit te Leiden met gunstig gevolg het doctoraal examen is de ge neeskunde afgelegd. Bij het hoofdbestuur derPosten Telegrafie is benoemd tot adjunct-commies de heer J. F. Putters, thans eerste klerk. Het geheel gerestaureerde enver- groote magazijnThe Prince of Wales wordt heden-avond heropend. Het magazijn heeft aan ruimte en inrichting belangrijk gewonnen. Heden-ochtend om 9J uur kreeg de 35 jarige bootwerker A. Staver, wonende Weena straat te Rotterdam werkzaam aan boord van het s.s. »Wamby" een ijzeren sluitboom, welke een matroos uit de mast omlaag liet vallen, op zijn hoofd. De man bekwam eenige bloedende wonden en moest in het politie-posthuis aan het Hoofd worden verbonden. DIT DELFT. De watervoorziening. In de groote Doelenzaal, waarin plaats is voor 1100 menschen, en die meer dan vol was, heelt gisteravond de protestvergadering plaats gevon den belegd door een 60-tal ingezetenen van voor name maatschappelijke positie, om te proteslee- ren tegen het raadsbesluit waarbij in beginsel besloten werd drinkwater te betrekken van Schie dam. Do vergadering werd geleid door den heer G. Knuttel, die in een inleidend woord het groote belang schetste, dat stond besproken te worden. Het woord was daarna aan prof. dr. W. M. Beyerich, die het besluit noemde roekeloos en strijdig tegen het grootste volksbelang, volks- gezondheid. Spl. protesteerde ertegen, dat aan de burgerij zal worden opgedrongen vies rioolwater, zij het dan ©enigszins goed gezuiverd, waar zuiver rivier water beschikbaar is. Dit sjacheren met de be langen van de volksgezondheid moest niet plaats vinden. Toen spr. ervan vernam, meende ihjj te doen te hebben met een vi.eze grap. De werke lijkheid is echter anders. Vermoedelijk komt dit alles, omdat B. en W. zich deskundigen wanen. Tal van ziekten, pokken, roodvonk enz., zijn nog altijd in haar oorsprong vastgesteld. Misscliien hebben B. en W. echter ontdekt hoe de ziekte kiemen van deze besmettingen kunnen worden onschadelijk gemaakt, maar dan is het zaak, dat B. en W. hun ontdekking' openhaar maken. Spr. deed vervolgens weten, dat de kans op besmetting bij het waterwerk in Schiedam zeer g'rool is. Het waterwerk zal worden overbelast. Wat een ramp het voor heel Nederland zou zijn, indien eens te Delft een epidemie zou uitbre ken. Delft met zijn Technische Hoogdschool. Na gaande de wijzigingen in de inzichten v.ui do overheid ten opzichte van dei openbare hygiëne, wraakte spr. het met nadruk in den raad, dat deze, willende verdienen aan de centrale, het met de waterlevering zoo nauw niet nam. Afge wacht moet, of Schiedam bereid zal zjjn de we tenschappelijke controle op zijn water volmaakt te doen zijn, of dubbele filtratie zal worden toe gepast. In den beginne zal wel alles goed gaan, maar later komen allicht de bezwaren. Dagclytsche wetenschappelijke controle is een onafwijsbare eisch. Hoe deze controle zal moeten werken, deed spr. weten, o. a. daarin, dat op het waterwerk een laboratorium voor dat onderzoek aanwezig is. Mocht de raad alsnog wijs genoeg zijn op zijn besluit terug te komen, dan zou spr. Bi. en W. geluk wenschen, omdat zij dan heel wat minder slapelooze nachten zouden hebben dan hun deel moeten worden. Delft moet aansluiten bij Rotterdam en later overwegen, of het niet dient aangesloten bij liet groote waterwerk aan de Lek, dat in voorberei ding is, of op eenige andere wijze welke mogelijk nog rijpen kan. Het woord was daarna aan prof. dr. Slees wijk, die allereerst een aanschouwelijke voorstelling gaf van de waterwerken te Schiedam en Rotterdam. Spr. critiseerae de houding' van den burge meester en diens uitlatingen aan het adres der meeste hoogleeraren-onderteekenaren van net be kende adres. Spr. verdedigde zijne houding' tegenover de extra-knauw, welke de burgemeester hem wel had willen geven. Aan het adres van het raadslid Van Agigelen die meende als inquisiteur te moeten optreden en spreker in het openbaar vr agen stel de, welke tot de zaak in verwijderd verband staan, dit: spr. beschouwt de inrichting van Rot terdam als een le klasse, die van Schiedam als een 2e klasse. De voorstemmers in (.en raad stemden over dingen, waarvan zij geen versland hadden. Aan de hand van graphische voorstellingen toon de spr. aan, dat Rotterdam meer dan in staat is, voldoende goed water te leveren. Heeft bij den raad financieel voordeel niet voorop gestaan, dan zou het aanbeveling verdienen le weten, wat aan wel de beweegredenen zjjn. Rotterdam is in elk opzicht te prefereeretn, niet alleen omdat het vol doenden voorraad heeft, maar voornamelijk om dat de wetenschappelijke- controle zooveel betere waarborgen biedt. Ongeroepen komen by spr. menschen uit Schie dam om te verklaren, dat het water daar niets dan „vuiligheid" is en spr. voorspelt, dat Linnen een jaar alle inwoners van Delft last van hun ingewanden zullen krjjgen, wanneer althans Schie dam water zal leveren. Spr. hoopt, dat de autoriteiten nog terug zul len fceerea van hm dwaalweg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2