Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Lijdensgedaehten. Van Houten's Cacao 35ste Jaargang. Donderdag 4 April Ï912. lVo. 10287. E»™3 de°d00d-ia tot d»»a d« Met zorg bereid uit gezonde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak Officieel berichten. Kennisgeving. Buitenlandse!! Nieuws. (W ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—pet; kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend^ Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferaf bil- lïjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1912, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 3den April 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den April 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. (Slot). Christus is gehoorzaam geworden tot den dood, ja tot den dood des kruises. Daar is nog meer. Die ideën van die gezag-schuwende ongeloovige wereld besmetten de lucht om ons heen en wij allen, groot of klein, gevoelen ons kinderen van dien modernen tijd ook in zoo'n menig geloovig hart komt er een neiging om af te werpen den last dei- gehoorzaamheid den eerbied voor het gezag. Men zou van de Kerk van Christus, zoo gaarne maken een vrije universiteit, waar iedere profes sor zijn eigen meening zou kunnen doceeren, waar iedere professor volle vrijheid zou hebben van aannemen of verwerpen men zou zoo gaarne willen dat de Paus ons vrijliet, in het lezen van boeken en dagbladen ons vrijliet in het sluiten van huwelijken, alsof er geen natuurwet meer ware alsof er geen God in den hemel was geen Christus met zijn wet en onveranderlijke waarheid, geen God menschelijk gezag in de Kerk. Men zou zoo gaarne willen dat er geen wetten meer waren en wij zouden kunnen leven volgens onzen eigen wil zonder gehoorzaamheid. Dat gaat nu eenmaal niet. Christus is gehoor zaam geweest tot den dood ja tot den dood des kruises Dat woord zegt ons alles en kan nooit genoeg door ons gemediteerd worden. Dat woord moet allen Christenen in hart en ziel worden gegrift als een eeuwigdurende herinnering aan Christus onomstootbare leer. Dat woord moet ons een kracht zijn in den stiijd tegen onzen boozen wil een krachtom in alles gehoorzaam te zijn, katholiek gehoor zaam aan de wetten der Kerk. - Wij moeten niet schipperen, gelijk zoo velen in onzen half- slachtigen tijd. - Wij moeten niet uitrekenen hoe ver wij kunnen gaan met de wereld en hare princiepen, zonder direct in conflict te komen met de Kerkelijke wet. Wij moeten gehoorzamen, eenvoudig en kort - katholiek gehoorzamen en royaal. Ziet op naar het kruis Ecce rex vester. 2™' 18 uw honing. Christus is gehoorzaam WlJ moet™ gehixramen. - Katholieke werk- heden, gij hebt een zwaien strijd te voeren. - Een gehoorzaam „ran ie bij de wereld een dwaas. - Maar een kgk op het dagelijkse leven zegt u reeds duidelijk dat er geen mensch ig 0f hij moet gehoorzamen. - Het ia overbodig om hier met bewijzen aan te komen alleen dit in de wereld der socialisten is de gehoorzaam heid niet minder - en niet zónder minder dwang. Verder is orde en gezag absoluut noodzakelijk in deze wereld en waar' gezag noodzakelijk is, daar ook gehoorzamen. Waar valt u het werk zwaarder in de onge loovige wereld of in de schaduw van Christus' Kiuis Waar valt u het gehoorzamen moeilijker in uw geloof of daarbuiten Zie op naar het kruis Ecce rex vester Zie daar is uw Koning katholieke werkman. Christus is gehoorzaam geweest tot den dood, ja, tot den dood des kruises. Gods Zoon is mensch geworden. Weet ge waarom omdat de mensch in zijn buitenzin- nige driestheid, zich Gode gelijk wilde maken. Dat moeten wij niet vergeten. Christus, Gods Zoon, heeft in alles de vernedering gezocht, zoodat het woord van Paulus geen overdrijving is „Christus heeft zich-zelven vernietigd den vorm van een slaaf aannemend". Christus, de Zoon Gods, heeft ons overduidelijk geleeraard waar redding is voor de ontredderde wereld. In en door de nederigheid en gehoorzaamheid. Chris tus is onderdanig geweest aan Maria en Jozef, aan de Joodsche wet en de voorschriften. Hij was aan niemand dienstbaarheid verschuldigd maar toch wilde Hij gehoorzamen, ons ten voor beeld. Voortdurend heeft hij gezegd dat hij op de wereld was gekomen niet om zijn eigen wil te doen, maar den wil van zijn Vader in den hemel. Den wil volbrengen van zijn Vader noemde Hij zijn spijze dat was zijn zending en geheel zijn zending. Gehoorzaam is Christus, Gods Zoon geweest overal en immer, ondanks alle mogelijke moeilijkheden be spottingen der wereld. Gehoorzaam is Christus geweest en Hij gaat vrijwillig naar Gethse- mané, waar hij vooruit wist dat daar de vyand Hem zou komen gevangennemen. Daar neemt Hij dien bitteren lijdenskelk, terwijl Hij zegt „Niet mijn wil geschiede, doch de Uwe." Gehoorzaam gaat Hij den lijdensweg op en neemt met liefae het schandelijk en martelend kruis op de schouders - gehoorzaam laat Hij zich nederwerpen op het kruis en zich vastna gelen om straks voor geheel de wereld te han gen in namelooze stervenssmarten als het god delijk voorbeeld - het Offer, de Leeraar dei- koninklijke deugdde gehoorzaamheid. En als Christus, de Zoon Gods, ziet dat de wil van Zijn Vader volbracht is in alles, dan klinkt het nog van zijn stervende lippen met bovenaardsche kiachtVader, in Uwe handen beveel ik Mijn Geest. Christus, Gods Zoon, buigt Zijn hoofd, en sterft. Christus is gehoorzaam geweest tot den dood, ja tot den dood des kruises. Dezeis de leidende gedachte door geheel het kerkelijk en liturgisch leven in de laatste dagen der goede week. Deze woorden sterven weg, na de donkere metten, tusschen de hooge en donkere gewelven des tempels. In karak teristieken droeven toon klaagt de geloovige ziel haar diep gevoelde liefde tot Christus, en ook haar berouw mortem autem crucis, ja tot den dood des kruises. - Zoo zien wij dan Christus, als goddelijk offer aan het kruis. En St. Paulus' woord klinkt de hoogmoedige wereld met macht en kracht in de ooren: „Hij heeft zich-zelven vernederd, gehoorzaam geworden tot den dood, ja tot den dood des kruises." Maar daarom ook^ zegt Paulus, heeft God Hem verheven, en Hem een naam gegeven, die is boven allen naam." Daarom is Christus, al is Hfi geteld onder de boosdoeners, al is Hij geslagen en gekruisigd als een vervloekte des volks, ons, te midden van de macht en de ure der duisternis, het Licht der wereld. - Wij, die in Hem gélooven, en Hem aanbidden als het vleeschgeworden woord. - Gods Zoon, wij scharen ons steeds nauwer en nauwer om Hem, wij zullen uit wederliefde Hem gehoorzamen, Zijn Kerk en vooral, in onze dagen van menschelijke hoovaardij en weerbarstigheid, Hem eeren door het God-menschelijk gezag in Zijn Kerk te eerbiedigen en te volgen. Dat is de gehoorzaamheid, die van ons Katholie ken wordt gevorderd een gehoorzaamheid, die allernoodzakelijkst is voor het wel en den wa ren vooruitgang der maatschappij in het alge meen, en van ieder mensch in het bijzonder - een gehoorzaamheid, die alleen nog gevraagd mam- ook gehandhaafd wordt door de katholie- B rt6rk 6e° gehoorzaamheid, die niet mag en ooi ieder weldenkend mensch niet zal wor- en espot en veracht, zoolang Christus aan zijn Kiuis ons leert de gehoorzaamheid tot den dood ja, tot den dood des kruises. De gehoorzaamheid, door Christus ons gepre dikt, wordt verjaagd uit gezin en maatschappij evenals de Christus daar is geen middel ter genezing der sociale ellende dan terug te keeren tot de gehoorzaamheid, tot Christus en zijn Kruis. fr. B. G. YERHEY, O.P. Schiedam, 4 April 1912. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE Volgens telegrammen uil St. Petersburg zullen de groote mogendheden nu spoedig aan de Porte de vraag richten, onder welke voorwaarden zij wil toestemmen met Italië vredesonderhandelingen aan te knoopen. In den loop van deze week komt de nieuwe Russische" gezant von Giers in Konstantinopel en daarna zal de actie onmiddel lijk beginnen. Behalve Rusland zullen üuitsoh- land, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk-Hongarije er aan deel nemen. Volgens berichten uit KoirStantinopel zouden de groote mogendheden 'het er echter nog niet over eens zijn, hoe zij de actie bij de Porte be ginnen zullen, gemeenschappelijk, of ieder op zich zelf. Een telegTam uit Tripolis meldt: De algemeene toestand is niet veranderd. Naar aanleiding van besmettelijke ziekten in verschillende door de Italianen bezette steaen aan de Tripolitaansche kust, heeft generaal Caneva een geneeskundig onderzoek gelast van de in ae havens geankerde schepen, van de bemanning, de passagiers, en ook van de garnizoenen. Men val ratten en andere verdachte dieren, die ge vaarlijke ziekten kunnen overbrengen, dooden. De bemanning van schepen met bestemming naar Tri poli tanië moet ook voorzien zijn van een be wijs van inenting tegen de pokken. De Turken, die opnieuw de werkzaamheden aan het nieuwe fort bij Tobroek hebben willen verhinderen, zijn met aanzienlijke verliezen te ruggeslagen. De Italianen hadden geen verliezen. bouwen slagschepen. Terwijl de thans in aan bouw zijnde oorlogsschepen 23,000 ton groot zijn, zullen de volgende 25.000 ton meten en zullen zij óf met 12 M tukken geschut van 34 cm. óf met 16 stukken geschut van 30.5 cm., benevens met 20 of meer stukken van 13.8 cm. worden uitgerust. Ook zal een wijziging in de opstelling der geschuttorens worden aangebracht, voorna melijk als gevolg der ervaringen bij de Engelscho marine hieromtrent opgedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens het „Neues Wiener Tagblatt" heeft de keizer tegenover Khuen Hedervary niet gedreigd roet afstand van den troon, maar met nieuwe ver kiezingen in Hongarije uit te schrijven op den grondslag van het algemeene, rechtstreeksche kies recht. t ENGELAND. Heden wordt te London een vergadering ge houden door het uitvoerend comité van de mijn werkersfederatie. Dan zal de uitslag besproken worden van de gehouden stemming. Men stelt zicli de vraag of het uitvoerend comité het recht heeft, te bevelen, dat het werk hervat wordt als een kleine meerderheid zich ten gunste van een voortzetting der staking uitspreekt. Geen bepa ling der statuten van de federatie voorziet in dit geval; als de stemming geheel geëindigd is, zal waarschijnlijk een nationale conferentie van mijn werkers bijeen geroepen worden. FRANKRIJK. Naar uit Parijis wordt gemeld, heeft de hoogere marine-raad onder voorzitterschap van den Mi nister van marine Delcassé, gisteren beraadslaagd over de, volgens het door het parlement goed gekeurde vlootprogram, in het volgend jaar te TURKUi. Sinds eenigen tijd is er sprake van een spoor wegverbinding tusschen Turkije en Grieken! -nd. De Grieken wilden de ljjn hebben van Larissa af door het befaamde dal Tempe en dan vtrder langs de kust naar Saloniki. Volgens dit plan zou de spoorweg Larissa met de zee verbinden, maar voor zoover hij door Turksch geLied gaat, kostbaar in aanleg en van niet veel heteekenis voor het verkeer in Turkije zelf zijn. De Porte voelt meer voor een spoorweg, die van Karaferia uit, het meest zuidelijke station van den spoorweg van Saloniki naar Monatsir, den belangrijken verkeersweg over'Ko/.ani en Serfidsje ten westen van den Olympos volgt. De ljjn SalonikiMonastir is in handen vin een Duitsche maatschappij. Men zegt, dat ae onder handelingen van de Porte met deze maatschappij over de door haar voorgestelde lijn bijna gereed zijn en de beslissing nog maar afhangt van den uitslag van het bezoek, dat de directeur der Turksche spoorwegen in Berlijn brengt. De Porte zal, naar verluidt, als ze het met de Duitsche maatschappij eens kan worden, in alle geval de lijn maar aanleggen tot 3 K.M. van de Griak.sche grens en dan maar afwachten of Griekenland de lijn met Larissa wil verbinden of nieit. MAROKKO Het Marokkaanscbe protectoraatsverdrag, waar var. een uittreksel reeds is bekend gemaakt, ver klaart nog, dat het nieuwe regeerstelsel zoowel de handhaving als de hervorming van het Maghzen omvat. Met betrekking tot de rechten van Spanje en den bijzonderen toestand van Tandzjer wordt voorbehoud gemaakt. De resident-generaal zal de drager zijn van alle macht van de republiek in Marokko en is de eenige tussohenpersoon tus-' schen het Maghzen en de vertegenwoordigers der vreemde [mogendheden. Hij zal de besluiten van den sultan goedkeuren en doen afkondigen. De sultan verbindt zich geen internationaal verdrag te sluiten en geen concessie te verleenen zonder de toestemming van Frankrjjk. mam RONA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1