Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Tot dien tijd 2al dus ook moeten worden ge wacht met het inzenden van octrooiaanvragen. Wettelijke winkelsluiting. De gemeenteraad van .Zaandam besloot op de verzoeken van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, om winkelsluiting vóór 7 uur 's morgens en na 8 uur 's avonds, en van de Zaanlandsche Handelsvereeniging, om een commissie van winkeliers te benoemen, die met een commissie van raadsleden het wenschelijke en noodzakelijke van invoering van verplichte winkelsluiting zou onderzoeken, het prae-advies van B. en W. te vragen. De Bakkerswet. Het Handelsblad verneemt, dat er een niet zoo geringe kans is dat de Tweede Kamer voor het einde van dit zittingsjaar toch nog een besluit, althans een principieele beslissing, neemt in zake de Bakkerswet. Dat zou dan wezen eene beslis sing over het amendement-Snoeck Henkemans. Een nieuw gebouw voor het departement van Binnenlandsche Zaken. Met Augustus zal, wanneer het ministerie van Buitenlandsche Zaken verhuisd is naar het Plein, het ministerie van Binnenlandsche Zaken tijdelijk in het tegenwoordige gebouw Buitenlandsche Za ken worden gevestigd. Dan zal, naar de H. Ct. verder verneemt, het oude gebouw van Binnen landsche Zaken afgebroken worden, en een nieuw gebouw verrijzen in het karakter van de regee- ringsgebouwen aan den Vijverberg. Het gebouw zal een verdieping hooger worden opgetrokken, en het beroemde Torentje aan den Vijver, zal blijven bestaan, doch gereconstrueerd. Nieuw R. K. dagblad. Te Groningen is een druk bezochte vergadering van Roomsch-Katholieken gehouden, met het doel een roomsch-kath. dagblad op te richten. Besloten is tot de oprichting over te gaan. Het plan bestaat de uitgave te Groningen te doen plaats hebben, en te Leeuwarden een bij kantoor te vestigen. Algemeene Nederlandsche Politiebond. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, burgemees ter van 's-Gravenhage, heeft het eerevoorzitter schap aanvaard van het eerecomité voor de ieestrergadering van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond, ter herdenking van zijn 25- jarig bestaan, met de daaraan te verbinden ten toonstelling, welke, gelijk vroeger al is gemeld, op 11, 12 en 13 Juni in het Kurhaus te Scheve- ningen zullen gehouden worden. In het eereco mité hebben verder zitting genomen de heeren mr. T. G. H. Reitsma, procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshofkolonel G. A. van Haeften, nspecteur van het wapen der Koninklijke mare chausseeH. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, en J. D. Ruys, gedele geerd commissaris der Mij Zeebad Scheveningen. Het hoofdbestuur heeft o.m. toezeggingen van medailles ontvangen van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en den burgemeester van 's-Gravenhage. Het incident in de commissie voor de ouderdoms verzekering. De Haagsche corr. van het sHbl." schrijft: De officieele mededeeling, welke de Commissie van Voorbereiding voor de ouderdoms- en invali diteitsverzekering aan de bladen heeft gezonden is op een belangrijk punt onvolledig. Er staat namelijk dat ingevolge een besluit der commissie de jongste bijeenkomst werd gehouden op 1 en 2 April. En het heeft dus den schijn, alsof de leden der linkerzijde, door van deze bijeenkomst weg te blijven, een met hun eigen medewerking ge nomen besluit te schande wilden maken. Dit is echter niet juist. Aanvankelijk was de artikelsgewijze behande ling in de commissie en zie daar wat in de mededeeling wordt verzwegen gesteld op half April, met de uitgesproken bedoeling, dat de leden der Commissie de Paaschweek tot voorbereiding zouden hebben. Vóór dien tyd immers zouden eenige leden, o.w. de voorzitter (de heer Nolens), verhinderd zyn te vergaderen en bovendien dacht men nog mondeling overleg te plegen met den minister. En met de openbare behandeling kon toch niet vóór het najaar worden aangevangen. Doch daarna is, bij afwezigheid van den heer Schaper en van den heer Patijn (die van den aanvang af den heer Borgesius heeft vervangen), dat wil zeggen bij afwezigheid van de twee link- sche leden der commissie, door de drie rechtsche leden eens weer besloten om reeds op 1 April te vergaderen, omdat de minister weigerde iets dat zeker hoogst ongewoon is het door de commissie gevraagde mondelinge overleg te plegen over het uitgebrachte verslag betreffende het al gemeene deel en aandrong op meer spoed met de artikelsgewijze behandeling. Toen de drie recht sche heeren dit besluit namen, wisten zij dat de voorzitter, de heer Nolens, evenals een der twee linksche leden, in deze dagen buitenlandsch zou den zijn, en dat zij het andere lid van links in ongelegenheid brachjen. De twee linksche leden hebben dan ook, zoodra dit besluit tot hun kennis kwam, er tegen geprotesteerd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat onder deze omstandigheden ook de plaatsvervangers en bijzitters van links weinig lust hadden in het bjj wonen van de vergadering, waar. dus alleen twee van de vijf commissieleden benevens eenige rechtsche plaatsvervangers en bijzitters aanwezig zijn geweest. Dat dit doordrijven van de zijde der rechtsche commissie meerderheid een behoorlijke behandeling van de zaak niet ten goede kan ko men, spreekt wel vanzelf. «De Tijd" geeft een andere voorstelling van het gebeurde en meent dat den Rechtschen leden geen verwijt kan treffen. Bevolking te Schiedam. Maand Maart 1912. Bevolking op 29 Febr. 1912 33319 zielen. Geboorte 88 Vestiging 208 296 Overlijden 31 Vertrek 154 185 Meer 111 zielen. Bevolking op 31 Maart 1912 33430 zielen. Er werden gesloten 8 huwelijken. De dames L. P, Oudshoorn en A. Oosthoek alhier zijn gister te 's Gravenhage ge slaagd voor het examen nuttige handwerken. Door de politie uit Delft z ij n gis teravond hier aangebracht 3 minderjarige jongens, 1 van 15 en 2 van 12 jaar, hier thuis behoorende en die aldaar zwervende waren aangetroffen. De jongens zijn hier aan de ouders weergege ven. UIT ROTTERDAM. B. en W. dezer gemeente hebben de volgende architecten uitgenoddigd, om vóór 3 November van dit jaar een ontwerp in te zenden voor den bouw van een nieuw raadhuis, t. w. de heeren K. P. C. de Bazel, architect te Bussum M. Brink man en C. B. van der Tak, architecten te Rot terdam prof. Henri Evers, hoogleeraar te Delft; C. N. van Goor en W. F. Overeijnder, architec ten te Rotterdamprof. J. F. Klinkhamer, hoog leeraar te DelftJ. A. G. van der Steur, architect te Den Haag, en Jan Stuijt, architect te Amster dam. UIT OVERSCHEE. Bij het gister te 's Gravenhage gehouden eind examen van den prov. cursus in hoefbeslag der afd. 's Gravenhage der Holl. Mij. van Landbouw slaagden o.m. C. J. Frederiks en G. H. M. Vink uit Overschie. UIT DELFT. Onder voorzitterschap van den burgemeester heeft de commissie voor Plan 1913 andermaal vergaderd. Besloten werd een tentoonstelling te houden van geschiedenis en oudheden van Delft eene afzonderlijke tentoonstelling van Delftsch aardewerk, welke zal worden ondergebracht in de zalen van het museum Huis Lambert van Meerten, benevens een tentoonstelling van moderne Delftsche kunstnijverheid. De aardewerkfabriek De Porceleyne Fles zal buitendien zelf een tentoonstelling inrichten, en de fabriek van gebrand glas van Jan Schouten en de firma Braat zullen zich mede niet onbe tuigd laten. Men zal trachten een waarborgfonds van f 40,000 te vormen. Ongelukken. Te Noordwijk aan Zee is gis teren een 8-jarig jongetje, dat achter op een in beweging zijnden wagen was geklauterd, voorover met het hoofd op de straatsteenen gevallen, met het gevolg, dat het ventje bijna terstond dood was. Gisteren is op den Rijn onder Eck-en-Wiel van de vrachtboot Arnhem-Den Haag I de matroos W, Ijsvogel, uit Den Haag, overboord geslagen en verdronken. De man was ongehuwd; zijn lijk is nog niet opgevischt. Een aangename ontvangst! Aan een benedenhuis in de Ohmstraat te 's-Gravenhage schelde gisterochtend iemand aan, om een qui- tantie te presenteeren. De bewoner opende het straatdeurraampje en schoot daardoor met een revolver in de richting van den man, die had aangescheld. Het schot miste, waarop de bedreigde ijlings heenging en van het gebeurde aangifte deed bij de politie. De kogel was langs zijn arm gegaan en in de deurpost van een nabijgelegen woning gedrongen. De man, die het schot had gelost, werd gear resteerd hij is, als verdacht van poging tot dood slag, ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Uit de Bloembollenstreek. Uit Hille- gom wordt geschreven De bloembollenvelden staan dit jaar mooier dan ooit en de bloei belooft lang aan te houden. Ten gevolge van het zachte voorjaarsweer had den de hyacinthen zich zeer tijdig ontwikkeld, zoodat de vroege soorten reeds sinds korten tyd hun geuren en kleuren verspreiden Deze dagen is het Weer echter wat koeler geworden, waardoor de bloei min of meer tot stilstand werd gebracht. Intusschen beginnen nu de latere soor ten ook hun knoppen te openen, zoodat door de eigenaardige weersgesteldheden de verschillende soorten tegelijk in bloei staan, wat zelden voor komt. Bij eenigszins gunstig weder zullen de bloemen zich zeer snel ten volle ontplooien, zoodat de velden een zeldzaam schoone, afwisselende kleu renpracht zullen bieden. Er valt voor bloemen- en natuurliefhebbers met de Paaschdagen, om welken tijd de bloei zijn hoogtepunt zal hebben bereikt, weer volop te genieten. Een krasse beschuldiging. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Doornspijk, hebben enkele raadsleden geweigerd mede te werken aan de vaststelling van de ko hieren van den hoofdelijken omslag. De heer Draaier deelde mee, dat hij en eenige andere raadsleden zich bezwaard achtten mede te wer ken aan de vaststelling van de genoemde kohie ren, waarbij belasting tzal worden geheven ook van den kleinen man en dat terwijl er zooveel geld zoek was, dat niet ten nuttesvande gemeen te werd besteed. Klachten over vervalsching van mandaten en andere stukken vonden geen of on voldoende gehoor, terwijl de klagers met een kluitje in het riet werden gestuurd en soms zelfs onaangenaam werden bejegend. Zoolang de verdui sterde gelden niet/waren verantwoord, kon de heer Draaier het niet met zijn geweten overeenbren gen, aan de voorgestelde belastingheffing zijn steun te verleenen. De heeren Draaier, Van Bins- bergen. Veldkamp en Spijkerboer verlieten daarna de vergadering. (N. R. Ct.) Vergiftiging. Naar de »Nijm. Ct." ver neemt, komt het vergiftigingsgeval van het gezin W. te Nijmegen, tengevolge waarvan een zesjarig meisje overleed, neer op het volgende: In den tegen woordigen «duren tijd" is men er toe geko men, ter vervanging van bruine boonen, zooge naamde Rangoon-boontjes te eten, die per kop 6 cents kosten, terwijl voor dezelfde hoeveelheid bruine boonen 18 ets. moet worden betaald. Het zijn de uit- Indië voor veevoeder geïmporteerde Kratok-boontjes, een soort grijze, gespikkelde en paarsche boonen, die een belangrijk gehalte aan blauwzuur bevatten, in het bijzonder de paarsche. Opgezet met veel water en goed afgekookt, zijn deze boonen als voedsel voor het vee onschadelijk. Voor den mensch blijkbaar niet temeer nog waar zij tegelijk met aardappelen werden gekookt en deze dus ook van het blauwzuurhoudend water doortrokken werden. Te Rotterdam is in 1905 onder de bootwerkers op dezelfde wijze een massa-vergiftiging geconsta teerd. In het laboratorium van den Gem. Keurings dienst te Nijmegen is deze zaak nauwkeurig on derzocht en, naar bovengenoemd blad verneemt, zijn er maatregelen genomen, om de nog bij winkeliers aanwezige boonen te verwijderen. De duurte. In de gisteren te Utrecht ge houden raadszitting werd het afwijzend prae- advies van B. en W. goedgekeurd inzake een adres van den Federatie ven Bond van Gemeente werklieden om de gemeentelijke toeslag in verband met de duurte der levenmiddelen nog eenige maanden te doen voortduren. Goed afgeloopen. Te Baarn ontkwam Woensdagavond de familie van den Bosch van de Hooge Vuursche aan een ernstig ongeval. De paarden van het rijtuig, die door mevrouw van den Bosch werden gemend, sloegen, naar het tHbld" meldt, op hol. Het rijtuig kwam in bot sing met een telefoon- en een lantaarnpaal en werd geheel vernield. Een der paarden werd zóó gewond, dat het moest worden afgemaakt. De familie, die op de phaeton was blyven zitten, kwam met den schrik vry. Zaan sc he boefjes. J. en B., twee jonge lieden van 20 en 17 jaar, woonachtig te Wor- merveer, begaven zich, aldus de «Tel", een paar dagen geleden naar Krommenie en maakten zich daar schuldig aan het stroopen van eieren. Een der personen, die door hen benadeeld zou worden, verraste hen, doch moest zich terugtrekken, wijl een der stroopers een revolver op hem richtte en dreigde te schieten. Niettemin werd aangifte bij de politie gedaan en hoewel zij eerst naar Alkmaar waren getrokken, gelukte het de politie hen op te sporen. De revolver was echter reeds- verdwenen. Het onderzoek leidde tot de ontdek king, dat dit wapen verkocht was aan een kame raad, bij wien het met 40 scherpe patronen in beslag werd genomen. Arrestatie volgde en de straf zal vermoedelijk niet uitblyven. Omkooping? Tegen den heer G., te Alm- kerk, is proces-verbaal opgemaakt wegens ver meende omkooping bij de laatste stemming in het district Heusden voor een lid van de Prov. Staten. G. beweert, enkel aan twee arbeiders schadever goeding voor verlet te hebben gegeven. Een onbevoegde. De politie te Enkhuizen heeft, naar de «Tel." meldt, procesverbaal opge maakt tegen den tandtechnicus H. W., wonende te Amsterdam, wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. Een opzienbarend proces in de diamantwereld. Het «Handelsblad van Ant werpen" meldt: De groote zaak van bedrieglijk bankroet, ten laste van Cohen, makelaar in diamant, die be weerde dat hem voor eene heele fortuin steentjes was ontvreemd, heeft tot 7 uur Maandagavond geduurd. De geheele wereld van het «steentje" vulde de zaalmen had zich wel in de Club gewaand en die heeren van alle natiën drongen zoodanig voor op, dat de rechterlijke verslaggevers eigenlijk overrompeld werden. De getuigen k de décharge waren even vinnig als die a charge. ^Uit de verklaringen blijkt, dat Cohen voor 270.000 fr. in portefeuille had hij beweert dat hem die portefeuille in een koffiehuis, aan de statie gedurende een gedrang, moet ontfutseld zijn. Een regen van naamlooze brieven kwam te recht op het parket om Cohen aan te klagen en te zeggen, dat hij enkel veinsde bestolen te zijn. Hij werd dan vervolgd voor bedrieglijk bank roet, wegens die handelingen, en voer simpel bankroet, om zijne boekhouding verwaarloosd te hebben. Ondanks de behendige pleidooi van mr. Pal mans, werd Cohen veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf. De auto bandieten. De Parijsche bladen bevatten tal van bijzonderheden over de inhechte nisneming van Carouy en volgende gebeurtenissen, waarvan wij het voornaamste reeds hebben me- degeeld. Alleen willen wij nog vertellen hoe vol gens den Matin het spoor van den bandiet ge vonden werd, van wien, zooals bekend, niet ge loofd wordt, dat hij een onmiddelijk aandeel genomen heeft aan de jongste misdrijven, doch die dan toch eenige andere ongestrafd gebleven wandaden op zijn draagkrachtig geweten heeft en bovendien bij bovenbedoelde aanslagen op niet on belangrijke wijze betrokken geweest moet zijn. Ziehier op welke wijze de boosdoener in handen van de inspecteurs van den chef van de veiligheid- dienst gevallen is. Voor een tiental dagen, toen de veiligheidsdienst zich nog in gissingen verdiepte over de schuil plaats van de weggestoven onverlaten, vernam de heer Guichard, de chef van den veiligheidsdienst, dat een te Asnéires wonende anarchist, een zekere de Blasiis, in die dagen hier ook genoemd, niet lang voordien een toevlucht had verschaft aan Carouy. De huiszoeking bij de Blasiis leverde echter geen resultaten op; Caroy had Asnières verlaten en een nieuwe schuilplaats gezocht, dien men nu te weten moest komen. De Blasiis zelf ontkende beslist den bandiet huisvesting verleend te hebben. De politie was echter van het tegen deel overtuigdhet bewijs daarvoor ontbrak haar alleen. Maar dat bewijs is haar vier dagen ge leden geleverd, wat tot gevolg heeft gehad, dat Blasiis den daaropvolgenden morgen werd inge rekend. Intusschen hadden de heer Cuichard en zijn medewerker Jouin vernomen, dat Carouy na zijn vertrek uit Asnières de wijk had genomen naar den Zuidelijken omtrek van Parijs, naar den kant van Juvisy, meende men, en wel naar een ande ren anarchist. Vandaar dat in deze streek een nauwlettende bewaking werd ingesteld. Het zou niet lang duren, of men zag er de resultaten van. Dinsdagavond kwamen n.l. Jouin, de brigadier Colmar, de onderbrigadier Rohr en de inspecteurs Sevestre en Hingant Carouy op een fiets tegen op grondgebied van de gemeente Juvisy. Jouin, die zich ook een flets wist te verschaffen, en zyn in specteurs slaagden in hem te volgen en in 't zicht te houden op een tocht door verschillende ge meenten heen, totdat men den bandiet op een viersprong, La Croix de Berny, in het duister plotseling uit het oog verloor. Tevergeefs zocht men de verschillende wegen af. De vogel scheen opnieuw gevlogen te zjjn. Een nog scherpere bewaking werd echter in gesteld en eergisterenmiddag werd Carouy te Lo- zère opgemerkt, dragende dezelfde pet als den vorigen avond en weer zonder boord. Men ont bood, om 2 uur ongeveer, versterking uit Parijs en 20 minuten later kwam deze ook per automo biel aan. Er werd reeds gerekend met de moge lijkheid, dat de bandiet den trein naar Parys of Juvisy zou nemen en zoo stelde men zich op geschikte wijze op. Eindelijk gebeurde het. Ca rouy, werkelijk voornemens zijnde den trein van 6 u. 17 naar Juvisy te nemen, was het station binnengegaan en werd, niets-vermoedende, op weg naar het loket van plaatskaarten door de zich vermomd hebbende politiemannen plotseling over weldigd. Het verdere is bekend. Carouy is een Belg en naar men weet 29 jaar oud. Zijn sik had hij afge-choren, zyn knevel op zijn Amerikaansch gekortwiekt, en zijn haar zwart geverfd. Ontploffing in een dynamietfa- briek te Aviglia had een ontploffing plaats. Twee personen werden gedood en vijftien, gewond. Scheep son ge luk. Een telegram uit New-York meldt, dat aldaar uit Hampton Roads bericht ontvangen is, dat aan boord van het Ame- rikaansche slagschip North Dakota 13 man gedood zyn en verscheidenen gewond werden. Het onge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2