Zorgzame Moeders J. BIJLOOS' Hoofd Eau de Cologne Kunst-Tanden ART. RENNERT, Mifldellanflstraai 104, ROTTERDAM. fete Md. CIi!ibcIi Dames-, Heeren- en Kinderschoenwerk. Wed. J. F. SCHEFFER. IG. B. STOOPMAN, ff Diamant, Goud en Zilver, Horloges, Pendules, Stijlklokken enz. REPARATIE-INRICHTING. Auto Garag-e, Eerste Rott. Chauffeursschool. J PASSENS, Corsetten naar Maat. Delfshaven, Rotterdam, v. Oldenbarneveldstraat 138, Rotterdam. Ad vertentiën. J. BIJLOO, Alkmaar, Betaal niet te veel voor Auto-Garage. V erhuurinrichting. Oldenbarneveltstr. 138. ROTTERDAM. in luxe Automobielen in en buiten de stad. SC Telefoon 8212. "W in alle prijzen. schenleeftijd voor, dat er een „mooie" verduistering te zien is, en de kans op een zuiver centrale eclips is natuurlijk nog veol geringer. Intusschen kan men boffen en wan boffen. De centrale lijnen der verduisteringen van 1133, 1140 en 1147 sneden elkaar nagenoeg in ons land, zoodat men binnen de 14 jaar drie centrale eclipsen (twee totale en één ringvor mige) vlak in de buurt had. Ditzelfde zal weer gebeuren in het midden der 22ste eeuw. Wij echter (lehooren tot de wanboffers; wij zouden moeten wachten tot 1999 om wederom de centrale lijn over ons land te zien loopen. Helaas, of gelukkig, zullen we dit niet meer beleven, en er is dus alle reden om ons voor de eclips van 17 April in alle opzichten te in teresseeren. Men denke niet: dat is een verschijn sel voor de geleerden, maar beschouwe het als leerzaam en belangrijk voor iedereen. Is het niet interessant te bedenken hoe wij door het toe vallige feit, dat de afstanden van zon en maan en hunne middellijnen dezelfde verhouding hebben, en beide dus als even groot6 schijven aan den hemel staan, in staat zijn zonnever verschijnselen te zien, die wellicht voor altijd verborgen zouden gebleven zijn als de maanschijf veel grooter of veel kleiner dan de zonneschijf ware geweest? Is het niet interessant om de droge getallen, die wij moeilijk onthielden uit de leerboeken, thans te zien „leven" aan den hemel. Nu behoeven wij niet te berekenen hoe groot de snelheid der maan in haar baan is, wij zien die snelheid en als wij op de centrale lijn staan en de eclips is totaal, dan zien wij de maanschaduw met duizelingwekkende snel heid arriveeren, ons als een donker spook overvallen en even later wegsnellen in Oostelijke richting. De komende eclips is centraal voor Zuid- Limburg en op zeer weinig na totaal; dat wil niet zeggen dat ,ze niet voor geheel Ne derland een schitterend verschijnsel is; zelfs Den Helder, een der steden, die het verst van de centrale lijn af liggen, ziet nog meer dan 95 pet. der zon verduisterd, d. w z. dat nagenoeg de geheele schijf der zon door die der maan bedekt zal worden en slecht een zeer smalle lichtsikkel zibhtbaar blijft. Naarmate men de centrale lijn nadert, wordt het percentage der verduisterde zon grooter, op die lijn zelve blijft er ten hoogste 1/1000 deel der zonneschijf zichtbaar, en ofschoon voorspellingen dienaan gaande niet altijd bevredigen, zoo is het toch zoo goed als zeker dat een kort oogenblik de duisternis zóó groot wordt dat de helderste sterren zichtbaar worden. Deze eclips is nog in andere opzichten belangrijkhet is de eerste maal dat in ons land gedurende een eclips de physische gesteldheid der zon bestuurd wordt. Sedert 1900 bestaat er in ons land eene uit de Koninklijke Academie van Wetenschappen gevormde „Eclipscommisssie", die in 1911 naar Sumatra en in 1905 naar Spanje waarnemings expedities heeft uitgezonden, beide keeren onder leiding van de Utrechtsche hoogleeraren Julius en Nijland. En ook thans heeft de Eclipscommissie gelden bijeen kunnen krijgen om eenexpeditie uit te rusten voor Zuid- Limburg, waar op enkele kilometers ten N.W. van Maastricht een eclips kamp wordt ingericht, waarover later nadere bijzonderheden bekend gemaakt zullen worden. Welk een verschil met vroeger. Ook in 1820 zag Nederland een „mooie" eclips, maar de cen- tale lijn liep toen even benoorde ons land, de maan stond verder van ons af en haar schijf bedekte dus die der zon slechts voor een deel. Op de drie sterrenwachten, die Nederland des tijds bezat, n.l. te Leiden, Utrecht en Amster dam (Felix Meritis) zat men ook toen niet stil, maar het waren uitsluitend geometrische waar nemingen, bepaling der aanrakingstijden en meting van de mellijn der maan. Deze eclips was niet ringvormig o.a. te Leiden, maar Am sterdam en Utrecht bevonden zich juist binnen de strook waaruit ze ringvormig te zien was het „zich vormen van den ring", zegt één der waarnemers, „was het mooiste verschijnsel dat ik ooit in mijn leven heb waargenomen." Laten ook de huidige Nederlanders voor een enkele week hun aandacht op dit verschijnsel zulke tooneeltjes wel gewend I Maar ge hebt ge lijk; dit is al een bijizondeir ijverig br.want in zijn verheven' haast heeft hij waarlijk zijn hoed, stok en handschoenen vergeten Waarachtig! riep de schilder, t Was niet meer dan billijk, dat ik hem deze rornmci ach terna smeet. Maar neen, dan zouden wij dezen heer een wapen tegen ons in de handen geven 1 Ik weet heter! Laat mij maar eens her aan Als ik dien sinjeur geen kool stoof, dat hij zulke gtappen wel afleert, mag ik nooit meer een pen seel aanraken. En een eindje touw uit den zak halend, bond hij de handschoenen bijleen aan den knop Van den stok, zette den hoed daarboven op en ging bedaard zitten. Wat wilt ge doen? vroeg de priester. Dat zult ge wel zien, antwoordde de ander met een geheimzinnig lachje. Tien minuten later stopte do trein aan ae volgende statie-, en zooals een wejgea,arden locaal- trein past, duurde do halte minstens vijt minu ten Nog had de conducteur den naam van het plaatsje niet go-ed en wel uitgeroepen, of de schilder had het portier open gemaakt en steeg uit. Met den stök van zijn onbekenden mede reiziger in de- hand, zoodat de hoed met de concentreeren het is in aantocht, de m a a n- schaduw nadert. Zij heeft zich op 1 April vermengd met de schaduw onzer aarde, rukte zich daaruit los en blijft nu »en route" als een dolende fee met onzichtbaar uitgestoken hand. Maar met die hand zal ze de Aarde op 17 April liefkozend even aanraken. En dan zal tevens, in strijd met hare gewoonte, de maan als zichtbare nieuwe maan zich aan ons oog vertoonen. Moge Nederland voor dit kokette „spel der Mane" niet koud en onontvankelijk blijken bevinden "zich het best bij daar deze alle bestaande merken overtreft Het vernietigt volkomen elk onrein, zui vert het hoofd, bevordert den haargroe. en is geheel onschadelijk 8^- Onmisbaar voor schoolgaande kinderen. Sedert 1878 in den handel. Bekroond met Gouden Medaille Antwer pen 1906 en Eere-diploma Tilburg 1909. Is alleen echt, indien de naam in de flesch gegoten en op het etiket ge drukt is. Prijs 25, 35 en 50 ct. per tlacon. Alom verkrijgbaar. Pr oef flacon 15 ct Wederverkoopers wenden zich tot P. J. YAN DER SMAN, Hoogstraat en JOH. NAUMAN, Nieuwe Haven. Van Oldenbarneveltstraat 148a, bij den Mauritsweg, Rotterdam. Telefoon 1187. N.B. Voor een elegant iiguur is een goed passend Corset een eerste vereisehte. Knip deze advertentie uit en bewaar ze zorgvuldig! inet en zonder gehemelteplaat sw fl,— per Tand. Het BEsTUREN eener AUTO MOBIEL leert men billijk en goed aan de TELEF. 8212. daaronder bengelende handschoenen hoog in de lucht stak, liep hij langs de geopende portieren en riep op lam-enteerenden toon: Waar is de heaer, die uit vrees voor een priester op den loop is gegaan en zijn stok, hoed en handschoenen heeft vergelen? Bij de portieren bleef hij staan en herhaalde met luider steun zijn uitroep, maar antwoord kreeg hij niet! Wel keken de reizigers elkander verbaasd, half lachend aan, maar niemand scheen de eigenaar van de bewuste artikelen te zijn. Toen de conducteur bijna alle portieren had gesloten, slapte de1 schilder weer in zijn eigen coupé, en de trein reed verder. Bij de volgende statie herhaalde zich1 echter hetzelfde tooneel; nauwelijks stond de trein stil, of de schilder stapte weer uit en hervatte op een drafje zijn wandeling langs de wagons, al maar roependei, op zagendc-ri toon, ah de best geroutineerde gazetverkooper Waar is de heer, die uit vrees voor een priester op den loop is gegaan en zijn hoed en handschoenen heeft vergeten? De reizigers kregen nu schik in het geval. Velen zagein uit het portier om onzen schilder nog eens na te kijkenandere uitten een aardig- ONTVANGENeen groote sorteering W* Nieuwste modellen. - Elegante coupe. DE SINGEL 103. Telefoon No. 300. Nieuwe Binnenweg 397. Telef. 7571 Soliedst en meest vertrouwd adres voor BILLIJK T K, I JE F". 11 DT Hoogstraat 321 ROTTERDAM. S321. s ^oor/jet Zomerseizoen ge>ree Gegarneerde heid of opperden de een of andere veronderstel lingmaar niemand bood zich tan als eige naar. Weer reied de trein verder en de priester vér- maakte zich kosteljj'k mie-t den inval van zijn vriend. Eij de volgende statie de-zelfde verto-oning. Onvermoeid draafde de schilder langs den trein met stok, hoed en handschoenen hoog in de lucht, hier en daar in een coupé kijkend als zocht hij met smart den vermisten eigenaar, en al maar door herhalend: Waar is de heer, dieenz. De passagiers hadden nu allen begrepen, dat de schilder eene kleine wraakoefening -of liever een afstraffing op het oog had, en deden dapper aan de grap mee. Een troepje studenten van een of ander gym nasium, die in eein der laatste wagens hadden plaats genomen, rielpen op huilenden to-on dap per mee-, maar... nogmaals... niemand scheen hoed, stok en handschoenen de zjjne te willen noemen 1 Op deze wijze ging de reis verder. Bij1 de twee- laatste staties draafden de studenten ach ter den schilder aan ein riepen in koor met jammerende stem: Waar is de heer* die uit vrees voor een priester op den loqp is gegaan en zijn stok, hoed en handschoenen heeft vergeten? Do held hield zich echter verborgen Eindelijk was Parijs bereikt. De schilder meende evenwel, dat de zaak hier mede niet uit moest zijn. Als de wind steeg hij uit. en holde naar den uitgang, waar de portiers de kaartjes inzamelen. Het eerst van allen gaf hij zijn biljet af; plaatste zich daarna weer met den stok enz. hoog in de lucht, achter de be ambten, en riep opnieuw zonder ophouden: Waar is de heer, enz. De studenten voegden zidh bij hem; eene me nigte passagiers bleven ook staan, om te zien, hoe de zaak af loopen zou. Het gedrang op het perron verminderde, de laatste reizigers apaiseerden de controle, maar niemand vertrok met ongedekt hoofd. De bewuste man scheen spoorloos verdwenen. Misschien houdt hij zich in de coupé ver scholen, meeinde er een-, maar alle wagons waren wel degelijk leeg. Hij zal stilletjes een anderen kant zijn op gegaan, dacht eein ander. Maar er was maar één uitgang. Hij heeft zeker pijn in zijnen buik gekregen van schrik, zeide een oud vrouwtje. Seizoen 1912. J aies-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 10