Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Paschen. *v?35ste Jaargang. Zaterdag 6 April !912. Mo. 10289. Officieels berichten. Kennisgeving. Boitenlandseh Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Wad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende ui de gemeente Schiedam, tusschen den Kotterüamschen Dijk, den Polder Oud-Ma thenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Woensdag den 24sten April 491 -J des voormiddags ten negen ure, een SCHOUW zal gedreven worden over de slooten om hun land ot erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, 6 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De heerlijkheid der Verrezenen, Alleluja Allen zullen wel herrijzen, zoo leerde Sint Paulus, doch niet allen ter glorie opstaan. Driewerf gelukkig echter degenen, die in de verheerlijking van 's Heeren Verrijzenis deelen zullen. Want eerstens is de Onlijdelijkheid de onster felijkheid dan hun deel, krachtens welke zij door niets meer kunnen worden gekweld. Geen smart, geen ongemak, geen lastigheid, geen kwelling der wereldsche dingen zal hun lichaam meer ter neer slaan. Het lichaam toch der heiligen wordt wel, zoo schreef de heilige Paulus - in bederf gezaaid, maar in onsterfelijkheid zal het verrijzen, en zoo is het voor altoos onsterfelijk. Maar deze onlijdelijkheid zal het droevig over schot der boozen juist niet omhoog houden, als of ook wij Christus' verwanten in het nieuwe vleesch mogen wezen. Helaas, hen zullen de teekenen der eeuwige verwerping ten zeerste mismaken want evenals een gebouw, hetwelk eenmaal uit het lood verzakte, de eene scheu ring en leelijkheid na, de andere vertoont, ja, ten slotte, geen enkele weg of verbinding zon der scheuren en wanstaltigheid bezit, zoo ook zal het lichaam der verdoemden hetwelk in eeuwige loslating van God en Christus' liefde voortleeft, in ieder deel en orgaan, van die wanorde en losscheuring getuigen. De recht vaardige zullen dus, in hunne machtige koren van geheele volkeren, het lied der vrijmaking uit het stof in hun verheerlijkt en onlijdelijk lichaam aanheffen, doch de verdoemden zullen wegzinken in de misvormingen en in de el lende zonder einde. De onlijdelijkheid wordt vervolgens, in de uPMamrf13 61 zali8en' vergezeld door de zoo genaamde gave der claritas d.i. het glorielicht Als de zonne zelve, zoo sprak de Heer Jesus', zullen de rechtvaardigen eenmaal schitteren in Myns Vaders rijk En de Heer wüde eemge uitverkorene leerlingen reeds op aarde zouden weten, dat die heerlijkheid bestond. Want daartoe ging Hij met Petrus, met Joannes en met Jacobus op eenen verhevenen berg, en Hij Werd daar heerlijk van gedaante veranderd, zóó dat Zijn aanschyn blonk als de zon, en Zijne kleederen werden wit als de kristalleerende sneeuw. En oudtijds hadden Israëlieten den grooten voorlooper van Christus, den Wetgever en Profeet Mozes ook zoo gezien, want, toen a°zea van den berg nederdaalde, op welks top o em nabij was geweest, konden de kinde ren van siaël niet tot dien Mozes opzien, van (a)Matthaeus=18-48. wege den glans welke hem uit het spreken met God was bijgebleven. Toch zullen de Heiligen in hun lichaam een verschillenden glans bezitten. Want, zoo zegt Sint Paulus (6)»Eene andere is de heerlijk heid der zon, een andere de heerlijkheid der maan, en een andere de heerlijkheid der ster ren, want de eene ster verschilt in heerlijkheid van de andere. Zoo is het ook met de Verrij zenis des vleesches." Elk zal naar zijn ver diensten worden verheerlijkt! Met die gave van het glorielicht zijn nog ver der de wondere vlugheid, agilita*, en fijnheid, subtilitas, verbonden, omdat Gods kinderen eerst zoo vaak streden met hun geest tegen het vleesch, is ten laatste het vleesch hun zoo onderworpen, dat na de heerlijke Opstanding, overal waar de Geest heen wil, daar tegelijk ook het verheerlijkt lichaam zijn zal. En te vens is nu aan dat lichaam zoo groote fijn heid medegedeeld, dat hoewel deze aan net lichaam zijne gedaante en grootheid laat, zij toch tevens dat lichaam bekwaam maakt, om zelfs de vaste uit hun aard ondoordringbare zaken door te gaan. Christus gaf na Zijn ver rijzenis, meermalen troostende voorbeelden van die eigenschap in Zijn verheerlijkt lichaam. Hij deed het o.a. zeer sterk, toen Hij eensklaps, terwijl alle deuren gesloten waren, te midden der be proefde Apostelen stond, die in hun huis, uit vrees der Joden, te samen zaten. En nu voegt, na dit kleine Paaschartikel over onze aanstaande Opstanding, wel het beste de volgende ontboezeming van een kerkelijk schrij ven naar Sint Augustinus: O Christen, wie gij ook zijn moogt, richt uw blik ten hemel I Verlangt gij schoon heid Daar zult gij schitteren als de zon. Verlangt gij eer en rijkdom? Eer en rijk dom zijn in het Huis des Heeren. Verlangt gij viijheid en sterkte Daar zult gij in vlugheid en kracht den Engelen gelijk zijn. Verlangt gij een jeugdig leven Daar bloeit een eeuwige jeugd. Verlangt gij voedsel? Daar zult gij de onzichtbare Spijze dei- Engelen genieten, en uwen dorst lesschen met den beker van onverstoorbare vreugde. Verlangt gij lieflijke muziek? Daar zingen de Engelen en koren der zaligen het blijde Alleluja Veilangt gij gezelschap en vriend schap Daar is de gemeenschap der Heiligen. Alles, alles wat gij verlangen kunt, en meer dan gij hier beneden in staat zijt te ver langen, zult gij daar vinden. Deze woorden mogen dus heel onzen Paasch- tijd (van Paschen tot H. Drievuldigheidsdag) dikwerf worden overwogen, omdat in het Ker kelijk Liturgisch jaar, de Paaschtijd, welke aan vele vreugdevolle mysterieën van Christus is toegewijd, tevens reeds profetisch ons aanstaand verheerlijkt leven viert na de heilige Opstan ding des vleesches! Alleluja, dus I Alleluja I P. M. BOTS, R. K. Pr Leiden. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel/ Voor herhaaldelijk adverteeren worden uilerst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. (5) 1 Corinthe 15: 41-42. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Een telegram uit Milaan meldt, dat de hertog der Abruzzen telegrafisch naar Tarente is opge roepen. Het feit, dat een in Tripolitanië reeds voorbe reide expeditie te land en ter zee tegen Sansoer, westelijk van Tripoli gelegen, telegrafisch van uit Rome is afgelast, wordt als een bewys beschouwd dat de vredesonderhandelingen gevorderd zijn. RUSLAND. De Finsche Landdag heeft besloten, een adres aan en Tsaar te richten, waarin tegen het on grondwettelijke russificeeren der Finnen wordt geprotesteerd. In het zeer gematigd gesteld stuk ordt gewezen op de onregelmatigheden en het onwettige m het financieel beheer en vooral de aandacht gevestigd oP het zoowel practisch als juridisch onhoudbare van de oekase, die de ge rechtelijke gelijkstellingen der Russen met de I innen in Finland bedoelt door te voeren en slechts onder den schijn van gelijkstelling het denationaliseeren van de Finsche regeering ten doel heeft. Verder veroordeelt het adres de maatregelen waardoor het Finsche loodswezen geheel onder geschikt wordt gemaakt, het inlijven van een ge deelte van Zuid-Oostelijk Finland bij het gouver nement St. Petersburg enz. Het constitutioneele rechtswezen, zoo luidt het stuk verder, is, zooals keizer Alexander I en Alexander II verklaard hebben, onafscheidelijk verbonden met de denk wijze, de zeden en behoeften van het Finsche volk. Het Finsche volk moet ondanks alle willekeur trouw aan de wetten van het land blijven. Het eerbiedigen van de Finsche constitutie berokkent geen schade aan de belangen van Rusland. En het Finsche volk hoopt nog steeds, dat de Finland- pohtiek van de Russische regeering door den Tsaar op den zekeren weg van recht en wet zal worden teruggeleid. PERZIe. Naar uit Mesjheb wordt gemeld, hebben de laatste roovers zich aan de Russische troepen overgegeven. De opper-bewaker van het graf monument, waarin de roovers een toevlucht ge zocht hadden, heeft schriftelijk den Russischen generaal zijn dank betuigd, dat deze het monu ment ongeschonden heeft gelaten. Een volksop ruier en 24 verdachte personen zijn gearresteerd. De aanvoerder der roovers is ontkomen. De roo vers verloren 39 dooden26 gewonden werden door Russische artsen verbonden. De Russen lyidden 2 gewonden. In Mesjeb is het thans rustig. CHINA. Uit Tientsin (China) wordt gemeld, dat generaal Li-Yuan-Hung, vice-president van de Chineesche republiek, is vermoord. Gedurende de laatste twintig jaar heeft het katholicisme in China groote vorderingen gemaakt. In 1869 waren er 542.664 katholieken in China, 608 missionarissen en 329 Chineesche katholieke priesters; in 1909 bedroeg het getal katholieken 1.210.034, dat der missionarissen 1379 en dat der Chineesche priesters 631. Derhalve is het aantal katholieken met 667.390 toegenomen, dat der missionarissen met 771 en het getal Chineesche priesters met 362. Het nieuwe Chineesche bewind, dat nog verre van hecht is, heeft den missies den noodigen steun toegezegd. behandeling in de Kamer niet kort daarop had kunnen beginnen. »De Nederlander" betoogt, dat uit de publicatie van de commissie van voorbereiding in zake de Ziekteveieeniging blijkt van plichtsverzaking bij de vrijzinnigen. Het blad schrytt o.a. Er blijkt n.l. uit. dat de leden der Kamer, die als leden of als bijzitters de werkzaamheden der commissie behoorden mee te maken, voor zoover zij behooren tot de vrijzinnige partijeD, eenvoudig het werk hebben gestaakt. Reeds tijdig was bepaald, dat men, gedurende de sstille week", met de Verzekeringswetten zou voortgaan. Dat is volstrekt niet zoo iets bijzonderszelfs is, als het noodig bleek, de Kamer in denzelfden tijd wel in openbare zit ting bijeen geweest, n.l. in 1903. Natuurlijk is zulks onverpoosd werken ook voor de Kamerleden, vooral voor hen, die gewoon zijn de zittingen geregeld bij te wonen, niet aangenaam, maar nood breekt wet. Wil men de kansen voor tijdige behandeling der invali diteitswet niet verminderen, dan is het verga deren ook in deze week absoluut noodig. De vrijzinnige heeren weten dat ook wel Maar 't laat hen volkomen kond. O ja, in 't openbaar, bijv. bij de Bakkerswet, toen zij evengoed als ieder wisten, dat er van behandeling niets meer komen kon, in 't openbaar vertoonen zij een merkwaardigen ijver. Maar zie nu eens binnens kamers 1 Terwijl elk Commissie-lid een plaats vervanger heeft aangewezen uit zijn eigen partij, blijken plotseling alle vrijzinnige leden en alle vrijzinnige plaatsvervangers tekens, verhinderd om aan de werkzaamheden deel te nemen. Vertraging. »De Standaard" stelt de vraag of al wie te dezer zake de verantwoordelijkheid droeg in zake den uiterst tragen gang der sociale wetgeving vrij uit gaat. Het blad heeft het over de Ziektewet; wijst er op, dat die is ingediend onder dagteekening van 18 Juli 1910 en, loopt alles mee, eerst Juli 1912 zal gereedkomen, waarvoor dus twee volle jaren noodig geweest zijn. Fout op fout is hier gestapeld, zegt het blad. De minister kwam een maand te laat bij de Kamer. De Kamer heeft gesloft met de zaak. De voorzitter heeft diezelfde commissie nog be last met het Invaliditeitsontwerp, wat weer tijd roofde. De griffier als rapporteur te nemen moet in een periode, die heel den dag op zijn presentie in de Kamer beslag legde, vanzelf vertragenwat te meer klemt, daar het regle ment in art. 40 den griffier eerst in de tweede plaats noemt. Zoo is vertraging op vertraging gevolgd en nu draagt het eind den last. Het overleg met den minister had zeer wel reeds vóór 24 December kunnen aanvangen en voor 31 Dec. 1911 kunnen zijn afgeloopen. Na tuurlijk had het rapport toen reeds gereed kunnen zijn, except alleen de punten die met den minister te verhandelen waren. Half Januari had dit rapport afgewerkt kunnen wezen, zoo maar twee leden van de commissie dit onder elkander verdeeld hadden, gelijk art. 40 toelaat. Van 7 Februari af had men dan tijd gehad om een 20 dagen aan de leden te geven voor amendementen, en deze te bespreken. En al zou 't gespannen hebben, er zou toch geen enkele afdoende reden geweest zyn, waarom de Overstrooming van de Missisippi. De berichten omtrent de overstrooming van de Missisippi worden met den dag ernstiger. Zeven tien duizend menschen, zoo wordt gemeld, zijn dakloos, 500 vierkante mijlen op verschillende plaatsen van de Missisippi-vallei staan geheel on der water; 1200 vierkante mijlen staan gedeel telijk onder water, daar de rivier buitengewoon is gestegen en verschillende dijken zijn doorge broken. lot dusver zijn acht menschenlevens te betreuren. Verscheidene duizenden huizen zijn verlaten en de bevolking leeft in kerken, open bare gebouwen en legertenten. De schade, die tot nu toe is aangericht, wordt op 5 millioen dollar geschat. In verscheidene steden ziet men motorbooten en andere kleine vaartuigen door de overstroomde straten varen om de bewoners van de daken der huizen in veiligheid te bren en. Ten Noorden van Cairo (Illinois) braken twee dijken door met bet gevolg, dat de Noordelijke voorsteden weiden overstroomd en een duizendtal huizen onder water gezet. Vier honderd arbeiders, die op de dijken werkzaam waren, werden door het water inge sloten, maar konden in booten worden gered. Ongeveer de geheele mannelijke bevolking van Cairo is bezig de binnen de stad gelegen dijken te versterken, ten einde de rest van de stad tegen het water te beschermen, en ook de boyscouts helpen mede. Te Memphio (Tennesee) zijn de gasleidingen ten gevolge van de overstroomingen verbroken de dijken braken door met het gevolg, dat de armere stadsgedeelten op sommige plaatsen tien voet onder water staan. Ook te New-Madrid brak een dijk doorook daar staan verscheidene huizen en winkels onder water. Marion, in Arkansas, is gedeeltelijk overstroomd, en Earl, eveneens in Arkansas, lijkt geheel op een eiland, daar de rivier den in het Noorden gelegen dijk heeft verbroken en de stad dientengevolge geheel met water is omringd. Te Hickman, waar de rivier die ongeveer de heele stad reeds onder water heeft gezet, nog steeds stijgt, wordt veel ellende geleden. Alle gebouwen, die niet zijn overstroomd, zijn met dak- loozen gevuld. Men vreest zeer voor de veiligheid van het dijkennet van St. Francis, in de nabijheid van Memphis, dat de eenige bescherming is van een gebied van 2000 vierkante mijlen, een twintigia steden met 250.000 bewoners, waarvan er ver scheidene naar de heuvels zijn gevlucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1