Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Laatste Berichten. Burgerlijke Stud. Ingezonden Hededeelingom Hoe komt het dat ik ziek ben Sehceprurt Handelsberichten. Familieberichten. President Taft heeft order gegeven, 300 solda- tententen naar New-Madrid te zenden, om de dakloozen zooveel mogelijk onderkomen te ver schaffen. O o iev aar s me rken. Do heer W. C. Dels man schrijft hierover in „De Levende Natuur" Hoewel het aantal bij' mij: aangevraagde ooie- vaarsringen in 1911 aanzienlijk hooger was dan in het voorafgaande jaar, is het aantal, dat hun doel bereikt heeft, door allerlei tegenspo. den bij liet ringen ondervonden, nog benedeh dat van 1910 gebleven. Des te meer mogen wij liet op prijs stellen, dat reeds een eerste belangrijk resultaat verkregen werd: een te Dor re dijk door den heer S. Ebbing© den lOden Juli 1911 op het nest geringde ooievaar werd einde September ver Oostelijk, in Opper-Silezië, terug gevangen. Men moge nu opmerken, dat uit het terugvangein van een enkelen ooievaar nog weinig conclusies te trekken zijn, niettemin bl'j bij een vergelijking met de Dritsche, Oosfenrijk- sche en Deenjsche waarnemingen, dat deze vacg'st ons een eerste zeer waardevolle aanwijzing' geeft omtrent den trekweg, door de Holtandsche ooie vaars gevolgd. Zonder twijfel was deze ooievaar, evenals zijn Duitsehe', Oosteinrijksche en Deen- sche kameraden, op weg naar den Bosporus, en was zijn plan, om, evenals deze, langs den om weg over Klein-Azië en Palestina, naar Midden- en Zuid-Afiika te trekken, den weg' over ue straat van Gibraltar versmadend. Bijzonder de moeite' waard zou het zeker zijn ook omtrent de Fransche, Belgische en Zuid-Dee nsche ooievaars of die uit onze Zui delijke provincies gegevens te bezitten. Het is namelijk lanig niet onwaarschijnlijk, dat toch ook over Spanje een trekweg loopt, vvaarop bijv. wijst een geval als van den te Berka ge- merkten ooievaar, die in Noord-Spanje terugge vangen werd. Het jaar 1911 schijnt niet voorspoedig voor do ooievaars geweest te zijn,, van verschillende zijde werd er over geklaagd, dat nauwelijks de helft der nesten bezet waren. Maar dat wij' nog zoo ver van de paar duizend ooievaars af zijn, welke in Duitschland geringd werden heeft nog een andere reden. Men is zoo geneigd den ooievaar als' een typisch Hollandschen vogel ta beschouwen en vaak hoort men vertellen, hoe de Engelschman, in wiens land onze langbeen volkomen onbe kend is, zich Holland voorstelt als pen verza meling moerassen met hier en daar een wind molen of een ooievaar op één poot. De heer Jan Leis te Kinderlijk, die op zijn vele buiten- landsche reizen ook Oost-Pruisen bezocht, was nu zoo vriendelijk mij' o,p het volgende opmerk zaam te maken: „De ooievaars in Masurie, spe ciaal in de streek tusschen Albenstem en Gum- binnen, nestelen veel lager en huiselijker dan hier te lande. Hier vindt men de nesten op hooge palen, kale hooga boomen, kerktorens, schoor steenkappen van hoogere huizen en bij uitzon dering laag op den grond. In dei dorpen van Masurie ziet men ©n zag ik niet enkele nesten, doch honderden in een dorp, op elk huis, en deze huizen zijn slechts van één verdieping 1, 2, tot 4 nesten. Het aantal dier vogels bedraagt duizenden en duizenden, omdat zij in het mee rendal voldoende aas vinden. Mij dunkt, dat het in Oost-Pruisen na den broedtijd gema..relijk is, meer ovgels te merken in één dorp dan Lij' pns in eeniga provincies." invalt, door de jongelieden en ook ouderen, gr.oote vuren ontstoken. De bemoedigde brandstoffen voor namelijk hout, stro© en doorns, worden reeds dagen te voren verzameld, en opgestapeld, waar voor men bij voorkeur verhoogde plaatsen uit zoekt. Rondom de dorpen, alsook op de onbe groeide plekken van den St.-Jansberg en bet Rijks woud, ziet men dan ontelbare vuren flkkeren, waaromheen het belangstellende publiek zich op stelt en wa.t ©en fantastisch gezicht oplevert. Zonder gevaar is dit gebruik intusschen niet daar de schoolkinderen zich .ook gaarne met „vuurtje stoken" beizig houden en hierdoor reeds meermalen voornamelijk in de boss'cheu brand ontstond. Groote diefstal tei Parijs. Er had een diefstal plaats van 250.000 francs aan juweel en, ten nadeel© van den heer de Mier, gewezen ge zant van Mexico, te Parijs. Eeim vroegere Roll an d- sche bediende wordt verdacht de dief te zijn. Tengevolge van onvoorziene omstan digheden kan het GEÏLLUSTREERD Z0N- DAGSRLAD niet by het heden-avond verschij nend nummer onzer Courant worden gevoegd. Het Geïllustreerd Zondagsblad zal nu Dinsdag avond by de courant worden ingevouwen. De autobandieten. Volgens de jongste be richten zou de politie er in geslaagd zijn, de plek te bepalen waar Garnier en Bonnot zich verbor gen houden, en wel in het 18de arrondissement, in de wijk van Montmartre en in het huisLlok, gevormd door de Rue Ordener, de Rue Duhesmc, de Rue Marcadet en de Rue Fonlaine-DuLut.. Sedert gistermorgen werden de huizen in de Rue Ordener, dragende de nummers 93 en 96 in het bijzonder bewaakt. Er doen geruchten de ronde die wijzen op voor de deur staande arres taties. Tegen den avond werd een afdeeling politie, een dertigtal agenten tellende, in de Rue Mar- cadat geconcentreerd, waar zich talrijke nieuws gierigen en journalisten ophouden. Om half vijf zou een kerel in de Rue Marcadet gearresteerd zijn, die deel zou uitmaken van de bende der autobandieten en die naar het bureau van den Veiligheidsdienst werd vervoerd. Noodweer in GaliciDe Weener dagbla den melden, dat hevige stormen groote schade aanrichtten in Oost-Galicië. Het goederenverkeer per trein staat zoo goed als geheel stil. Op vele plaatsen zijn de telefonische verbindingen ge stoord. De sneeuw maakt het verkeer in de stad Lemberg onimk Electrische energie. Volgens officieel© mededeelinglenj van den burgemeester van Zaan dam, is het, gemeentebestuur vani Zaandam sedert ©enigen tijd met het gemeentebestuur van Am sterdam in onderhandeling' getretfen over de le vering van electrische energie aan Zaandam, en bestaat er mogelijkheid, dat andere Zaansche ge meenten dit voorbeeld zullen volgen. Paaschvuren. Een eigenaardig gebruik be staat nog in het noorden van Limburg. Op de beide Paasohdagen worden, zoodxa de duisternis Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 April 1942, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.3 te Biarritz. Laagste barometerstand 733.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige,,-tijdelijk wellicht stormachtige westelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. De kiezerslijsten. In verkiezingsdagen komen zeer velen klagen »Wij moeten kiezer zijn en staan niet op de lijst". Doch dan is het te laat. Nu kan ieder nog reclames indie nen, ook voor anderen. Ziet dus nu de kiezerslijst na en overtuigt u of gij er op staat. De kiezerslijst ligt voor iedereen ter inzage in het Bondsgebouw aan de Lange Haven. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: kop. penning, grijze handschoen, kop. lantaarn- foudraal, sleutel, portemon. met geld en portretje, gedeelte van rijwielpedaal, horlogeketting. Bij de volgende personendamestaschje met rozenkrans, Treurniet, Noordvest 65wit hondje, v. Gogh, Breedstr. 5kip, Stolk, Heerenpad 19 portemon. met inhoud, Post, Ouddorpsche str. 7 bord met geldstuk, Wijsbroek, Broersvest 85 vulpenhouder, Groeneweg, St. A-Zusterstr. 16 heerenparapluie, directiekeet, school Singel, gou den oorbelletje, v. Kersen, Bakkerstr. 21': porte mon. met geld, Troost, Beijerlandsche str. 59. „Alb. Thym." Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de uitvoering door de Dilettantenclub »Alb. Thym" op Maandag-avond 8 ure, in het Bondsgebouw te geven. Het wei gekozen program belooft een genotvol len avond. Over de slooten van delander ij en en erven liggende in deze gemeente tusschen den Rotterdamschen Dijk, den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam zal een schouw gedreven worden op Woensdag 24 April a.s. DIT ROTTERDAM. Door de heeren W. C. J. Spierdijk werden wij in de gelegenheid gesteld hun meubelmaga- zjjn »het Woonhuis", gevestigd Weste Wagen straat 104 te Rotterdam, te bezichtigen. Het bleek ons, na onzen tocht door het ruime gebouw, dat genoemde heeren alles in het werk gesteld hebben om op de hoogte van hun tijd te willen blijven. Het geheele pand, van den kelder tot den zol der, is voor het veel omvattend bedrijf dienstig gemaakt en op elke étage, die men door een lift gemakkelijk bereikt, ziet men het fraaiste en degelijkste wat in den tegen woerdigen tijd tot meubileering der woning geleverd kan worden. Moest men voorheen keus maken uit monster boeken of afbeeldingen, in het »Het Woonhuis" ziet men thans in natura voor zich wat voor een zeker bedrag geleverd kan worden. Wij zagen fraai gemeubelde slaapkamers, vol ledig gestoffeerde huiskamers, en salons zelfs een geheel ingerichte keuken en badkamer ontbreken aan de uitgebreide collectie van »het Woon huis" niet. Waar wij dan ook overtuigd zijn dat een ieder, die iets nieuws op het gebied van meubileering, enz. denkt aan te schaffen, in »het Woonhuis" een ruime keuze zal vinden, durven wy een be zoek aan deze magazijnen gerustelijk aan te be velen en twjjfelen wy niet of de heeren Spierdijk zullen, naast de velen tevredenheidsbetuigingen, welke zij reeds bezitten, er in de toekomst nog vele verwerven. Maria-Congres. Maastricht 15—18 Augustus. Z. Em. kardinaal Van Rossum heeft met groot genoegen aan mgr. Menten, deken van Maastricht, bericht gezonden, dat hij in het bezit is gesteld van een allerprachtigste ster in briljanten, door den H. Vader met de grootste vreugde geschon ken voor de kroon van O. L. Vr. Ster der zee, als een blijk ook van Zr. Hs. bijzondere gelegen heid voor Neerlands Katholieken. Het begeleidend schrijven van den Kardinaal- Staatssecretaris luidde aldus »lk heb zooeven uw, mij hoogst aangenamen brief ontvangen en ben niet in gebreke gebleven aan den Heiligen Vader kennis te geven van uwe gevoelens van dankbaarheid voor den Apostolischen zegen voor het aanstaande Maria-congres, te Maastricht te houden, verkregen en om op nieuw aan Zijne Heiligheid den vurigen wensch, dien gij mij uitdrukt ook van de zijde van den clerus en der katholieken, bloot te leggen: een skostbaar edelgesteente" te mogen ontvangen, om daarmede, bij gelegenheid der kroning, het mira culeus beeld der H. Maagd, sinds eeuwen te Maastricht vereerd onder den naam van »Sterre der Zee" te versieren. Het is mij aangenaam U ter kennis te brengen, dat de Opperpriester goedgunstig uw smeekschrift heeft aangenomen en, tegelijkertijd een bewijs willende geven van Zijn geheel bijzondere wel willendheid jegens de katholieken van Nederland, zich heeft gewaardigd een kostbare ster van bril janten daartoe te bestemmen, welke ik het ge noegen heb, in een afzonderlijk verzegelde zending U over te maken, bestemd voor de kroon van O. L. Vrouw van Maastricht. Wil, Monseigneur, de herhaalde verzekering mijner gevoelens aanvaarden van toewijding in den Heer." Z. D. Hw. de Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot kapelaan te Bergen den weleerw. heer M. H. H. van den Schoor. Wegens gezondheidsredenen is aan den zeereerw. heer P. J. Oud op verzoek, eervol ont slag verleend als Directeur van het Missiehuis te Roosendaal. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. heer A. v. d. Deyssel. De oorlog. BENGHASI, 5 April. (Uit Italiaansche bron). De Turken verloren in liet gevecht van gisteren meer dan honderd man aan dooden en gewonden. Ken gerecht. LISSABON, 5 April. Uit Santarem wordt be richt, dat daar een gevecht heeft plaats gehad tusschen republikeinen en lieden, die deelnamen aan een processie. Eén persoen werd gewond, een groot aantal anderen gekwetst. Groote orerstrooming in Amerika. NEW-YORK, 5 April. De groote overstrooming van de Mississippi veroorzaakt de grootste be zorgdheid. Een bericht uit Cairo (Illinois) zegt, dat tengevolge van het doorbreken van een dijk en het wassen van het water er slechts weinig kans bestaat, de stad, die een bevolking heeft van 15.000 zielen, voor ondergang te bewaren. Bedriegel(jke bankbreuk. Men meldt ons uit Amsterdam Gisteravond is een Duitscher aangehouden, wiens uitlevering door de regeering van zijn land terzake bedriegelijke bankbreuk was verzocht. Veldwachter vermoord Men seint ons Hedenmorgen is te Maurik uit een sloot het lyk opgehaald van den gemeente-veldwachter Veltkamp uit Maurik. Een wonde vertoonde zich aan den hals, zoodat men meent dat misdaad in het spel is. Annie Pascal. Men seint ons uit Arnhem Annie Pascal, de pseudo-aviatrice, aangehouden als verdacht van oplichting, is met verschillende personen, van wie zij geld kreeg, geconfronteerd, die haar allen herkenden. Zij had verklaart het geld ter zijner tijd te zullen teruggeven. Zij kan dat nu niet doen, terwijl zij er op rekent heden vrij te komen. Hedenmorgen werd zij door den officier van Justitie in verband met de door haar gepleegde oplichtingen gehoord. Zij is vroolyk en opgewekt. Geboren: 2 April. Adrianus Arnoldus Jozef, z. v. C. W. de Jong en J. G. C. Huijskes, Fabri- straat. 3. Joseph Hendricus, z. v. J. v. üooren en M. I. Visser, Achter de Teerstoof. Adrianus Cornelis, z. v. F. v. d. Tuyn en G. C. A. v. Geene, Gasstraat. Pieter Dirk, z. v. L. Hollander en E. den Outer, Paralelstraat. 4. Antonius Ge- rardus, z. v. G. W. Bijtenhoorn en C. v. Steen oven, Grofbaan. O verleden: 3 April. Adriana Kloos, oud 90 j. en 3 mnd., wed. van Ary van der Most, Nieuwstraat. 4. Henriette Adriana Smit, oud 62 j. en 9 mnd., wed. van H. Pertsman, Bagyn- hof. Ondertrouwd: 4 April. M. Eijsberg,33j., en K. Nauta, 25 j. P. Korpel, 37 j., en N. v. d. Eijk, 43 j. H. Griidelbach, 28 j. en E. L. Veringmeier, 21 j. „Hoe komt het toch dat ik ziek ben?" Hoevelen stellen zich niet de traag en hoe dikwijls niet met een gevoel van wanhoop. Ziek en nog eens ziek dag aan dag hoofdpijn, rugpijn, zenuwzwakte, urinekwalen, onophoude lijke vermoeidheid, rheumatische pijnen, zenuw hoofdpijn, gebrek aan eetlust, en klaarblijkelijk geen genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat de nieren de bron zijn van uw ellende. Zoodra de kwaal in haar oorsprong aangetast wordt, kan zij gestuit worden, doch alleen door toepassing van een nierengeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn van onschadelijke kruiden gemaakt, die rechtstreeks en alleen op de nieren en blaas inwerken. Zij genezen hen, versterken hen en houden hen krachtig en gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zij de oorzaak van hun kwaal niet kennen. Zoodoende gebruiken zij niet het goede geneesmiddel en dit is het geval met vele nierlijders. Zij weten niet wat de nieren zijn en wat zij doenzij begrijpen niet, dat wanneer deze organen niet in orde zijn, het geheele lichaam daaronder noodzake lijkerwijze moet lijden. Druppel voor druppel, den geheelen dag en iederen dag van uw leven filtreeren de nieren de schadelijke onzuiverheden en het overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel wor den deze onzuiverheden naar de blaas gevoerd en van daar uit het lichaam verwijderd. Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn en zoo doende niet in staat zijn om hun werk te vol brengen, raakt het bloed overvuld met onzui verheden en wordt uw geheele lichaam aangedaan daar het met onzuiverheden bezwangerde bloed door het lichaam wordt gevoerd. Foster's Rug pijn Nieren Pillen versterken en heelen de nieren, zij maken hen volkomen geschikt voor het filtreeren van de onzuiverheden uit het bloed. Wordt evenwel aan de nieren geen hulp ge boden, dan zullen gevaarlijke ziekten als water zucht, martelende urinaire kwalen rheumatiek, lenden- en heupjicht, enz. ongetwijfeld volgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam Foster's^ zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Binnengekomen schepen. 6 April s.s. ïFrans," kapt. Elter, van Toulon naar Stettin, geladen met ijzererts, ligplaats boei 4. r Vertrokken schepen. 5 April s.s. sToloso," kapt. A. W. Bricket, naar Christiania, geladen met stukgoederen 6 April s.s. Wan by," kapt. A. Briht, naar Gibraltar, ledig s.s. »Westonby," kapt. A. Jenkeni, naar Gi braltar, ledig s.s. nCastleton," kapt. J. Friend, naar Port Said, met steenkolen s.s. »Glenmorac," kapt. E. Souter, naar Cadix, ledig s.s. ïSenfoss," kapt. A. Jurgensen, naar Chris tiania, ledig. BEURS VAN SCHIEDAM, 6 April. 1912. Moutwijn. Officieel» noteering van de Commissie uit di Kamer van Koophandel voor de Beurs. 3 Apr. f 153/4 4 Apr. f 153/4 5 Apr. f 153/4 6 Apr. f 151/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting, Namen» ie Commieeie voor I noteering: B, A. 2, HITTKAMP1, Bond Tan Distillateur*! Moutwjjn: Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spiritus. 5 Apr. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 5 Apr 16 20>/4 21'/, 1.50. 6 Apr. 15'/, 19'/, 21", 1.50. f26— a f26'/, f2H/, a f 22' f121/, kt Stemming op hedenflauw. 6 Apr. f26- a f f 21 J/s ét f21'/, f 12— 4 f 12'/, Wegens Beursvacantiedag geen noteering van Effecten, enz. Heden overleed, voorzien, van de laatste H.H. Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot Vader en Grootvader, de Heer J. S. M. DE GROOT, in den ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam: H. W. E. DE GROOT— Beuiers. Schiedam, 5 April 1912.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2