Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. Gemengd Nieuws. den Hanzabond gemachtigd om aan den Rijksdag uit alter naam een verzoekschrift tot invoering van de s tui versport in te dienen. In de Aprilaflevering van „Petermanns Mit- teilungen" wordt een en ander meegedeeld mil het verslag van de Italiaansche parlementaire com missie, belast met het onderzoek van den econo mise hen en socialen toestand van Zuid-Itilië en Sicilië. Overal waar de commissie kwam zag zij bit tere armoede. Vuile, nauwe, vaak vervallen hui zen zonder lucht en licht, voor woningen van mensc'ben geheel ongeschikt. Onvoldoende en on gezonde voeding; slechte en vuile kleeding. Oemiddeld verdient in Campanië de landarbei der 380 tot 400 lire per jaar, vaak nog minder, in Calahrië komt hij zelden hooger Jan 500 lire, in de Abruzzen moet hij zich met 50 centesimi per dag tevreden stellen. Het land is van nature niet arm, maar het behoeft bebossching, kunstmatige bevloei ing, re guleering van de rivieren en den aanleg van spoor- en andere wegen. Daar de regeering tot nog toe in die richting bitter weinig gedaan heeft is het geen wonder dat vele streken ach teruitgaan. In het gewest Cozenca hebben in 1903 niet minder dan 156 overstrooimingen ge woed, die een schade van een half miljoen lire hebben aangericht en verschillende plaatsen, bijv. Terrati, geheel hebben vernield. Andere streiken gaan te gronde door gebrek aan kunstmatige bevloeiing. De commissie schat dat op den Tyrrheeinschen kant van de Apenijnen niet minder dan 149,000 hectaren door bevl oei ing vruchtbaar zouden kunnen worden gemaakt, in Calabrië 43,400. Deze toestanden maken het begrijpelijk, dat de bevolking van die streken als in een paniek naar Amerika trekt. „Beter in Amerika te ster ven, dan in Italië te teven" is de leus. Hoe fraai past aan de regeering van zulk een land de rol, beschaving te brengen in het wilde Afrika. In aansluiting met ons telegram over den aanval van anti-olericalen op katholieken, bij een processie te Chamusca (Portugal) seint de cor respondent van het „Berl. Tagebl." mag het vol gende De processie, die elk jaar op Goeden Vrijdag wordt gehouden, wierd naar het schijnt, op het laatste oogenblik door de autoriteiten verboden. Nu verzamelden zich de ongeveer 5000 zeer gods dienstige inwoners van het stadje, om met de processie mee te gaan. In de nabijheid van de kerkdeur, ontplofte een dynamietbom, de proces sie trok echter verder naar de andere kerken, die zij door de autoriteiten gesloten vond. De menigte trapte de deuren nu onder luid ge schreeuw in, terwijl een groote massa republikei nen onder hoerageroep op de republiek ca de scheiding van kerk en staat zich in de omge ving van het raadhuis verzamelde. Een tweede bom viel nu midden In de pro cessie en tegelijkertijd werden uit de vensters en deuren van de nabijzijinden huizen verschei dene revolverschoten op de menigte gelost. Ve len vielen op den grond, terwijl de processie mid den in dezen regen van kogels haar weg vo-wt zette. De heiligenbeelden, die de republikeinen wilden bemachtigen, werden weer naar de kerk gebracht, waar de stoet uiteen ging. Het schijnt, dat drie personen gedood, daarentegen meer dan dertig licht of zwaar gewond werden. Er zijn militairen gezonden om de orde te herstellen. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld om de schuldigen te bestraffen. Prins Hendrik naar Londen. De Daily Mail" heeft bericht ontvangen, dat Prins Hendrik der Nederlanden, op 24 April de tentoonstelling te Londen zai bezoeken en op 23 dezer daar zal aankomen. Tweede Earner. Naar de »Ned." verneemt, zal de Tweede Kamer, eerst tegen 30 April worden bijeengeroe pen ter openbare zitting. Dit is toe te schrijven aan den arbeid der Commissie van Voorbereiding voor de Ziekteverzekering, voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, voor de tariefwet, en van de Grondwetscommissie, die gedurende deze maand voortdurend zitting zullen hebben. Dr. Nolens. Dr. Nolens wordt Donderdag a.s. uit Rome te rugverwacht. (Ned.) De gewijzigde spoorwegplannen. Ten stadhuize te Amsterdam zijn thans inge komen de gewijzigde plannen voor de spoorweg verbindingen om Amsterdam. Men weet, dat de voor deze zaak benoemde Staatscommissie aanvankelijk een ontwerp had ingediend, dat ongeveer 70 millioen gulden zou kosten en waarbij, in breede cirkelbogen, gaande om het Zuiden der stad twee viaduct-spoorbanen waren gedacht, één voor het .goederen- en één voor het personenvervoer, welke banen gedeelte lijk ook het uitbreidingsplan-Berlage doorsneden. Daardoor zou dan de bestaande verbindingslijn Centraal-Station-Weesperspoorstation, die het ge- heele Oosterparkkwartier omsluit, komen te ver- vallon. De regeering en de spoorwegmaatschappijen zijn't nu eens geworden over een inkrimping van het plan, waardoor niet alleen de kosten zyn teruggebracht tot ongeveer 25 millioen, maar het benarde Oostelijk deel der stad ook veel vroeger geholpen zal worden. In het nieuwe plan zijn de zuidelijke ringbanen °p den achtergrond gekomen en wordt voorge- gesteld, de verbindingslijn Centraal-Station-Wees- perpoort (met verplaatsing van dat laatste sta tion meer oostwaarts) in de hoogte te brengen, dus over een viaduct te leiden, evenals dit het geval is met de Haarlem Zaandam-lijn over het via duct achter de Haarlemmer Houttuinen. (»N. v. d. D") Kamerverkiezingen in 1913. De heer Van Kol is, naar »Het Volk" meldt, teruggekomen op zijn aanvaarding van een can- didatuur voor Amsterdam II en zal ook voor En schede geen candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden, noch eenige andere. Ongeregeldheden op Borneo. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 6 dezer, betreflende ongeregeldheden in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo »Blijkens telegraphisch bericht van den resident te Bandjermasin veroorzaakte een twist tusschen een Bandjarees en een Chinees op 3 dezer eene algemeene vechtpartij in Balik papan tusschen inlanders en Chineezen. Daarbij werden gedood twee Chineezen, zwaar gewond een pradjoerit, een oppasser der Bataafsche Petroleummaatschappij en twee Chineezen, en licht gewond een machinist van het havendepartement, een employé en een oppasser der Bataafsche. De Chineesche contrac tanten weigeren den arbeid in afwachting van den uitslag van het onderzoek. De toestand is thans lustig. De politie is versterkt. De resident gaat met 2 groepen militairen naar Balikpapan, terwijl voorts een oorlogsschip derwaarts wordt gezonden.'' (Stct.) Vuilverbrandingsinstallatie te Leiden. In verband met het voorstel van den gemeen teraad, om over te gaan tot verbranding van het stadsvuil, hebben B. en W. van een drietal firma's, en wel twee Duitsche en één Engelsche, prijs opgave gevraagd voor de levering, opstelling en in bedrijfstelling van een vuilverbrandingsinstal latie, bestaande uit twee verbrandingsovens, waar bij de firma's worden vrijgelaten in het aan te bieden systeem. Na onderzoek in loco stellen B. en W. nu den Raad voor, de levering van deze ovens met toe- behooren onderbands op te dragen aan de Maat schappij sVesuvio", te München, voor de som van f92.474 overeenkomstig de door genoemde maat schappij gedane aanbieding. De raming van alle gebouwen en toestelleh bedraagt echter ongeveer f 180.000, waarvan circa f152.500 in 1912 en 1913 en ongeveer f27.500 in 1915 of in het begin van 1916 zal worden verwerkt. Behalve deze som zullen nog gelden worden aangevraagd voor de inrichting van den ophaal dienst, voor stallen en remises, voor ontsmettings inrichtingen, enz. Deze aanvrage kan echter eerst geschieden, wanneer de thans onder handen zjjnde détailpunten gereed zijn. Ter benoeming van een adjunct-directeur van den gemeentelijken reini gingsdienst, worden aanbevolen de heeren lo. C. Roodvoets, hoofdopzichter der gemeentereiniging te Hilversum 2o. C. de Koning, idem te Utrecht en 3o. J. Soutendam, directeur der gemeenterei niging te Harlingen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 16 April 1912, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. »Alb. Thym.'' De Dilettantenclub »Alb. Thijm," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond aid. Schiedam, gaf gisteravond met medewerking van het Harmonie orkest nSt. Ambrosius" de aangekondigde buiten gewone tooneeluitvoering in de Bondsgehoorzaal, die door een overtalrijk publiek geheel hezet was. Nadat sSt. Ambrosius" den feestavond met de uitvoering van Sousa's »Semper Fidelis" en de avonture Zampa van F. Herold had ingezet, werd eerst opgevoerd sRomanus ot de ontaarde Von deling," drama in drie bedrijven door T. Sévère. Dat sAlb. Thijm" met de keuze van dit stuk ge lukkig is gèweest, kunnen wij tot onzen spijt niet zeggen. Een stuk waarin de moorden zoo »goed- koop" zyn, waarin zij a V instant worden geleverd, subiet, in vijf minuten tijds, worden beraamd en uitgevoerd, kunnen wij nu juist niet een geschikt stuk voor het Roomsch tooneel achten't hoort in deze sfeer niet thuis, maar past beter in het kader waar men spreekt van ïdrie moorden voor een dubbeltje." De wijze van uitvoering liet ook nog al te wenschen over. Om nog niet te gewagen van de uitspraak, die zich bij meerderen nog op het platte Schiedamsche dialect bewoog, moeten wij constateeren, dat behoudens een enkele goede kracht, die zich ook nu weder deed kennen, aan de actie nogal wat ontbrak. De wijze waarop verschillende dingen gezegd werden, de manier bijv. waarop de dood van Romanus geconstateerd werd of andere gewichtige scènes uit het drama werden weergegeven, strookte niet met den ernst der feiten. Een drama, dat het publiek voortdu rend doet lachen, mag zeker niet geacht worden als drama te worden gegeven, Beter dan op het bedenkelijk ijs dezer tragedie bewoog zich de Dillettantenclub op het meer gebaande terrein van het kluchtspel »Het nastuk- je sDe Repetitie van een liefhebberijtooneel," kluchtspel in éen bedrijf door A. A. van den Stem pel, werd vlug, coulant afgespeeld 't had alleszins het lachsucces dat er mee beoogd wordt. Het publiek, dat zich intusschenwel vermaakte, scheidde ten slotte onder de opwekkende tonen van de »Marche Finale, gespeeld door het Harmonie orkest »St. Ambrosius," dat ook tusschen de bedrijven van het voorafgaande stuk nog een enkel nummertje had doen hooren. Als »Alb. Thijm" met zorg zijne stukken kiest, berekend ook naar de krachten zijner leden, zal 't zeker bij volgende gelegenheden nog meer het Schiedamsche publiek voldoen. B ij de dir. bel. i n v o e r r. enz. z ij n v e r- plaatst, met ingang van 1 dezer: de kommies le kl. H. N. J. de Nooyer van Schiedam naar Rot terdam, de commiezen 2e kl, C. van 't Hof van Vlaardingen naar Schiedam, G. H. van Leeuwen Man Maassluis naar Schiedam, C. Ruijterman van Schiedam naar Rotterdam. Door de politie uit Rotterdam is gister-middag hier aangebracht de 26 jarige schip persknecht K. B., zwerver, verdacht hier en in den omtrek eenige voorwerpen en een paar ko nijnen gestolen te hebben. De man is heden-morgen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht ter beschik king van de justitie aldaar. H e d e n-m orgen zijn hier aangehou den twee personen en ter beschikking van den offi cier van justitie te Rotterdam gesteld, die ieder nog 6 weken gevangenisstraf te goed hadden. Ook werd een persoon aangehouden, die nog 3 dagen gevangenisstraf had te ondergaan, doch deze teekende verzet aan en werd daarom weer op vrije voeten gesteld. De Schermvereenig'ing „St. Mi chael", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, behaalde bij den internationalen schermwedstrijd, uitgeschreven door de Konink lijke Schermvereeniging „Nederland en Oranje", den eersten eereprijs korps lange stok, bestaande uit een groot verguld zilveren medailje. 1 De prijs werd behaald door de heeren W. J. J. van Ifijh, J. B. Lourens en J. Vredebregt. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd bij een bewoner van den Rotterdam- schen dijk een deurruit stuk geslagen en groot lawaai gemaakt, waardoor de menschen in hun nachtrust gestoord werden. Vermoedelijk had men hier met buren te doen. Zondag-avond werd van een meisje dat op de Hoogstraat met een vriendin rondliep, de mantel gescheurd. De jongen, die deze baldadigheid uithaalde, is bekend. Gis ter-morgen is de 25-jarige J. van der Meer, brandersknecht in de branderij van den heer W. F. Tak aan de Noordvest, oh de plaats achter de branderij in de Noordvestgracht «geraakt. Door het personeel der branderij be wusteloos opgehaald, werden door een politie agent en burgers de levensgeesten bjj den man weder opgewekt. Nadat een dokter ter assistentie was geroepen, is de man op dienis advies naar zijne woning aan de Verbrande Erven gebracht. Gister-morgen oms'treek's 11 ure is aan den Rotterdamschen dijk een paard van de firma Gebr. Hoek, dat daar in de wei liep, door dat 't van een ander paard een trap kreeg, in de sloot geraakt. Met veel moeite en met behulp van een takel pp den wal gebracht, is het paard daarna naar den stal geleid. DIT ROTTERDAM. Zaterdag-avond omstreeks half-acht was men aan het einde van het perron van het station D.P. alhier, richting Beurs, bezig den personen trein van de H. IJ. S. M., die te 7 u. 47 min. van dat station naar Nijmegen vertrekt, te ran geeren van het goederenterrein naar het eerste spoor voor het perron onder de kap. Bij het achteruitzetten van den trein, nadat hy van het goederenterrein vrij was gekomen, is het laatste rijtuig ontspoord. Dit werd niet opgemerkt, de locomotief bleef voortduwen tegen de andere rij tuigen, met het gevolg, dat het ontspoorde rijtuig Omsloeg en dwars over de rails vielhet daarop volgende rijtuig kantelde eveneens, maar bleef in schuine richting tegen het perron leunen. Eerst toen werd het onheil ontdekt. De andere rij- rijtuigen van den trein bleven op de rails en zijn met de daarvoor geplaatste locomotief in de rich ting Nijmegeh Vertrokken. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad, maar de schade is nogal belangrijk. Voorts leidde het ongeval tot groote vertraging in den treinenloop. In den avond van den eérsten Paaschdag, omstreeks half-elf, ontving de politie in de Lange Torenstraat van een paar burgers de mededeelingi dat zjj onraad meenden te hooren in den goud en zilverwinkel van hun buurman, den heer J Blom, op de Gedempte Binnenrotte no. 113 alhier. Het scheen hun toe, alsof men daar in hen plafond aan het zagen boren en was. Terstond begaven zich eenige politiemannen op weg; door het huis van de waarschuwers be reikten zy het dak, maar juist toen zij zich van daar langs de goot op het dak van het huis, waarin de winkel van den heer Blom is geves tigd, zouden begeven, zagen zij voor zich uit ovar dat dak een man de vlucht nemen en verdwijnen in een aan den Oppert uitkomend huis, waar door hij de straat bereikte en ontkwam. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de inbreker zich, vermoedelijk langs denzelfden weg waarlangs hij vluchtte, toegang heett weten te verschaffen tot den zolder van perceel 113. Daar heeft hij langs de onbewoonden verdiepin gen de eerste verdieping weten te bereiken, waar op is gevestigd de clichéfabriek Helios. Daar is hij begonnen met een viertal gaten in den vloer te boren en vervolgens door .het plafond heen van den goud- en zilverwinkel. Hierna ving het uitzagen van bet uitgeboorde gedeelte vloer aan, waarbij hij in den stillen avond zooveel ge raas maakte, dat het de aandacht van de buren trok. Ter plaatse waar de inbreker bezig ge weest was, vond de politie een boor, door hem op de haastige vlucht achtergelaten. DIT KETHEL EN SP AL AND. Aan den Groenen Hiiledijk" onder Rotterdam heeft de politie aangehouden twee iandloopers, op het oogenblik dat zij langs den weg zaten en bezig waren hun potje te koken, waarin zij een konijn gedaan hadden, onder Kethel en Spaland met andere konijnen gestolen. Een van deze Iandloopers, P.V. genaamd, moet nog drie maanden gevange. nisstraf ondergaan wegens diefstal en 14 dagen wegens huisvredebreuk, waartoe de rechtbank al hier hem heeft veroordeeld. Bovendien heeft de officier van justitie in Den Haag rechtsingang met last tot gevangenneming tegen hem verleend als verdacht van diefstal van vee uit de weide, verleden jaar gepleegd. Indertijd is hij, volgens zijn zeggen, aan het geleide van een rijksveld wachter ontvlucht en heeft hij de wijk naar Frankrijk genomen, waar hy bij het vreemde lingenlegioen in dienst trad. Toen hij voor dezen dienst werd afgekeurd, keerde hij naar het vader land terug en hervatte zijn zwervend leven. Hij is thans overgebracht naar Den Haag. De andere landlooper, K. B., medeplichtig aan den diefstal onder Kethel en Spaland, is naar Schiedam gebracht, omdat hy zich in die ge meente aan diefstal van ijzer heeft schuldig ge maakt. Voetbalwedstrijd. De voetbalvereeniging S. V. V. won eergister den Prince of Wales beker. De uitslag van Geel Zwart tegen S. V. V. was, dat S. V. V. won met 1-0. A u t o-o n g e 1 u k. Op den Driebergschen weg vloog een in snelle vaart rijdende auto tegen een boom en werd zeer gehavend. De»inzittende eige naar bekwam een beenbreuk en werd per rij wiel- brancard naar de Zeister ziekenverpleging ge bracht. Zijn zoon bekwam een ernstige kniever wonding, terwijl de chauffeur en nog drie inzit tende dames verwond werden door glasscherven Ook de zoon en een dame zyn naar de zieken verpleging vervoerd. De overblijfselen van den auto zijn naar een naastbijzijnde garage gesleept. Misdaad? Men seint nader uit Maurik aan de ïArnh. Courant De veldwachter was Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur uit zyn woning vertrokken, om zijn gewone ronde over Echt en Wiel te doen. Gewoonlijk keert hij daarvan terug tegen halftien des avonds. Toen hij tegen dien tijd niet terugkwam, heeft men alle pogingen in het werk gesteld om hem op te sporen. Eerst gistermorgen, omstreeks half- zes, werd in een sloot nabij Maurik zyn lijk ge vonden. De onmiddellijk ontboden geneesheer Van Olst constateerde niets bijzonders, alleen een bloedende schram aan den bals. Het vermoeden wint dan ook veld, dat Veldkamp een ongeluk overkomen is. Doodel ij k gewond. Te Maartensdijk, bij Hilversum, is den eersten Paaschdag een 19-jarige jongeling uit een aldaar staanden woonwagen door een revolverschot doodelijk verwond. Hy werd overgebracht naar de rijksklinieken te Utrecht. Gisteravond was hij nog in leven. De dader, een 19-jarige Duitscher, afkomstig uit een woonwagen te 's Gravenland, is voortvluchtig. De inbraak in het kasteel Maars- b erg en. Men meldt ons uit Doorn, dat het aan de politie gelukt is, de vermoedelijke daders van den inbraak, welke in den nacht van Zater dag op Zondag verleden week bij de familie jhr. Godin de Beaufort in het kasteel Maarsbergen plaats had, te arresteeren. Het zijn twee perso nen, een uit Leersum en een uit Scherpenzeel afkomstig. N e d e r la n d sc h e stoomschip ge strand. Veigens een telegram van het eiland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2