Dagblad voor Schiedam en Omstreken. - f&de moeile waar<u Van Houten s De beste voor den prijs *?»35ste Jaargang. Vrijdag 12"April 3912. iVo. 10293 feuilleton. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. Het Spookkasteel V^Kg. 0.42£ 1 Kg. ƒ1.50 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is met betrekking tot de aanvrage van T. A. J. Zoetmulder en R. J. Kleipool, om vergunning tot het oprichten eener glasfabriek c.a.} gedreven door een stoommachine van 35 P.K. met een stoomketel van 50 M2 verwarmingsoppervlak, op het perceel grond gelegen in den s Gravelandschen polder, nabij de grens der gemeenten Overschie en Kethel en Spaland, kadastraal bekend Gemeente Schiedam, Sectie H no. 646, de beslissing op dit verzoek is verdaagd. Schiedam, 11 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een Verzoek is ingekomen van R. RNARDÜS JOHAN NES WASMAN, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het beneden- voorgedeelte van het pand Lange Haven 14 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Enver bei seint, dat de Italianen by een aan val van 2 April op Poayhat bij Bengazi zijn teruggeslagen en zij 150 man verloren hebben, o.w. 7 officieren. Over de landing van de Italiaansche troepen bij Sidi Said, dat 30 K. M. van Zoeara ligt, meldt de Press Centrale nog het volgende uit Rome Het bericht van de landing heeft in de hoofdstad veel vreugde veroorzaakt; gisteravond om 10 uur verspreidden de bladen nog bulletins. In verschei dene straten verzamelden zich volksmenigten, die betoogend door de stad trokken. De pers beschouwt de landing als een keerpunt in den oorlog. Uit Milaan seint men aan de Berlynsche avond bladen, dat de te Tripolis ingescheepte Italiaansche hoepen eerst naar de oorlogshaven Augusta in e r°overs van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 79) oAepfV^n?nrï0rs keQden hem niet. Toen zij de sevmapnl gekomen waren, was hij reeds bii hen 1» Van ,,erré en dus durfde hij zich zekerde hem een plLtÏT^f uiterlUk Ti zij zich verwarmden. VUU1' wa iJ WelT'lk wilt watw ifP ?en schüdwacht. wei i ut wu, wat wy allen willen se7 -ndheid njkdom, wat weet ik nog meer.... Eq ik zoek «J overal In afwachting daarvan ontmoet ik een lekker vuurtje, de nacht is koud en ge zult zeker wel toestaan, dat ik er bij kom makker°m Je Schijnt een vroolijke ^iïd inGn S°0rt Jacht-' sluiten bier het Is hier een konijnenhol? alles wat ge wilt. Ze ruaad zei verder nieta meer en toen hij Sicilië werden gebracht, vanwaar zij met versche troepen uit het vaderland naar Zuara verscheept werden. Het opperbevel voerde generaal Garconi. De divisie bestond uit zes regimenten infanterie en een regiment artillerie met twee machinege- weerafdeehngen en 4 zware vestingkanonnen. Het eskader stond onder bevel van admiraal Ricci. Voor de landing werden pontons en Siciliaansche koraal-visscbersbooten gebruikt. De actie begon op 9 April tegen den avond met een schijnbewe ging voor Zuaga en Zuara. De laatste plaats werd hevig beschoten, waardoor enorme schade aange richt werd, die, naar men vermoedt, gepaard ging met een groot verlies aan meuscheulevens. ln- lusschen was het donker geworden. Terwijl nu een gedeelte der schepen, van licht voorzien, voor anker bleven, trok een ander gedeelte der vloot zonder lichten naar Said. Daar begon toen de ontscheping der Italiaansche militairen om drie uur 's morgens. Tegen den middag waren reeds 80U0 soldaten aan land gebracht. Sidi Saïd ligt op een lang schiereiland. Ten Westen daarvan ligt een groote karavaanweg, die loopt van de grens van Tunis naar Zuara, en bevinden zich ook de bronnen. De Italianen bezetten nu zoo snel mo- gelyk den karavaanweg en de bronnen, vóór de Turken en Arabieren aangekomen waren. Het bezit van die plaats is van het allergrootste belang, daar thans de Italianen te Tripolis niet meer door den vyand omsingeld kunnen worden. Met de bezitting van een belangryk punt by Zuara hebben de Italianen een reeds lang ge koesterd plan ten uitvoer gebracht, dat tot nu toe om verschillende redenen éénmaal wegens de indiscretie van een italiaansch blad onuitge voerd moest blyven. Zuara wordt als belan. rijk beschouwd, daar het een kruispunt is der groote karavaanwegen. De Italianen gelooven, dat ze nu den invoer van contrabanda over de grens van Tunis onmogelyk gemaakt hebben. Het door de Italianen bezetten punt toch zou Sidi Said zyn, ten westen van Zuara en onmid dellijk bij de grens van Tunis op den karavaanweg van Tunis naar Garian gelegen. Het bezettingskorps van Sidi Said bestaat uit een geheele divisie onder generaal-luitenant Gar- rioni, van welke divisie het 30ste en 60ste en een gedeelte van het 23ste en 37ste regiment infan terie deel uitmaken. Het is deels samengesteld uit versche troepen, die zoo uit Italië komen, en deels ook uit man schappen, die uit de loopgraven by Tripolis ge- requueerd zijn. Tot het korps behooren bovendien twee afdee- lingen mitrailleurs, één batterij veldgeschut, één batterij van het 10de regiment vesting-artillerie, alsmede een bataljon Askaris uit Erythrae, die van Massouah met het transsportschip «Graf Ca- vour" naar de plaats van bestemming zijn ge bracht. ENGELAND. In het Lagerhuis is gister het wetsontwerp tot invoering van Home Rule voor Ierland ingediend. Het Huis was druk bezet, doch niet zoo druk als lang genoeg bij het vuur gezeten had om zich te kunnen verwijderen, zonder verdenking op zich te laden, ging hij naar de plaats, waar naar zijn meening de hoofdingang van den put was. Valrocca, sir John, Machicoul en meerdere Navarreezen hadden zich de ligging laten ver klaren door een boer, die gegrepen was op het oogenblik, dat hij de schuilplaats wilde binnen dringen en de roovers waren goed op hun hoede. Kapitein, zeide Machicoul, wij hebben het middel in handen om die menschen te ver delgen. Deze put, die toegang en lucht geeft, verschaft ook water. Laten wij het vergif tigen ïndërdaad. antwoordde Valrocca. Ik draag je op, Machicoul de put te vergiftigen. Machicoul en Valrocca gingen heen. Sir John ging op den grond liggen en snorkte weldra. De Navarreezen waakten niet veel beter. Le Truand maakte hiervan gebruik om naar de opening te sluipen hij maakte een nauwe ruimte, waardoor hij vlug verdween. Fené, wiens opmerkzaamheid getrokken was door eenige neei vallende steenen en kluiten aarde, greep hem bij de beenen. - Gij, zeide hij, toen hij Le Truand her kende. Ja, ik moet aanstonds mijnheel' Marcel spreken. - Kom mee. Hij is ginds. bij de inneming van de vorige wetsontwerpen in 1886 en 1893. Redmond, de leider der Iersche nationalisten, sir Edward Carson, de leider der Iersche unionisten, Bonar Law en Asquith wer den allen bij het binnenkomen luid door hun aanhangers toegejuicht. Asquith zeide bij het indienen van het wets ontwerp, dat het wetsontwerp beti effende het bestuur van Ierland genoemd wordt, dat hij het Huis de vraag wenschte voor te leggen, in hoe ver op het pleit voor of tegen Home Rule door de gebeurtenissen sedert 1893 invloed was uitge- geoefend Door alle politieke wisselingen heen waren sedert 1893 de aandrang en de volharding van den eisch der Ieren om Home Rule dezelfde gebleven. De eerste minister wees op de overwe gende meerderheid van Iersche stemmen, die voor Home Rule waren uitgebracht en ging daarop de tegenwerpingen der uniformen uit Ulsters tegen de voorgestelde verandering na. Hij had de kracht en vastbeslotenheid van hun verzet tegen Home Rule nooit onderschat en de regee- riag had het feit niet buiten beschouwing gela ten bij het ontwerpen van de wet, doch zy kon het recht van een betrekkelyk kleine minderheid niet erkennen, vooral niet, omdat zorg was ge dragen tot het waarborgen van haar bijzondere belangen door het veto op een beslissing van de overgroote meerderheid der Iersche landgenooten- Home Rule voor Ierland vervolgde spreker - - is de eerste stap tot het uitvoeren van een uitgebreider politiek plan om het rijksparleoient te ontlasten van de noodzakelijkheid, zich met zuiv r plaatselijke aapgelegenheden van verschil lende aangelegenheden van verschillende deelen van het Vereenigde Koninkrijk bezig te houden en deze over te dragen aan hun bijzondere ver tegenwoordigingen. Het Iersche parlement zal be staan uit een Senaat en een Lagerhuis, doch het oppergezag van het ryksparlement zal onverzwakt blijven. Het Lagerhuis zal 164 leden tellen, waarvan 59 uit Ulster. Het is zeer wenschelyk vertegenwoordigers van de minderheid in Ierland ook in den Senaat, die 40 leden zal tellen, zitting te doen nemen. Met het oog op de byzondere omstandigheden zal de Senaat echter vooreerst gedurende een bepaald aantal jaren door de uit voerende macht van het ryk benoemd worden, doch de leden zullen by geregelde opvolging af treden en de plaatsen dan bezet worden krachtens benoeming door de uitvoerende macht in Ierland. Het Iersche Lagerhuis zal alleen de macht heb ben om wetten te maken aangaande zuiver Ier sche aangelegenheden. Bijzondere bepalingen zijn gemaakt om de gelijke behandeling der godsdien sten te waarborgen. Artikel 3 zal beletten, dat het Iersche parlement een wet maakt, waarbij een bepaalde godsdienst rechtstreeks of langs een om weg tot staatsgodsdienst wordt verheven of op bijzondere wijze wordt begiftigd, de vrye uitoefe ning daarvan wordt verhinderd, voorkeur, voor rechten of voordeelen worden geschonken, een on bevoegdheid of een nadeel naar aanleiding van godsdienstig geloof of geestelijken staat worden geschapen, of ten slotte eenig godsdienstig geloof of De reus weer naar een soort kamer, waar heen hij Le Truand voorging. Marcel, de ridder de Serre en Guillaumé aux Alouettes bespraken daar de gevaren van hun positie. Le Truand vertelde hun, waartoe Valrocca en zijn luitenant besloten hadden, nadat hij in 't kort verteld had, hoe hij den graaf d'Herneuse gevonden had. Zoudt ge langs denzelfden weg durven térugkeeren vroeg Marcel. Ik zal het probeeren, zeide Le Truand. Beproef het en als ge erin slaagt moet ge mijn vader opzoeken en hem zeggen, dat wij hier ingesloten zitten en onmiddelijk hulp noodig hebben. Ga. Le Truand vergat zijne vermoeienissen en hij verliet de kamer na Ferré een teeken gege ven te hebben. VI. Hoe de Jacques geluk hebben en hoe men iets verneemt van den heer van Buch en Gastor Phoebus De graaf van Herneuse en zijne dochter kwamen in den vroegen morgen te Beaumont aan. Zij waren verzwakt door de ontberingen in de gevangenis geleden en gebroke door de aandoeningen van de laatste dagen Alle herbergen waren vol en het huis van de hertogin van Orleans evenals dat Yan de godsdienstige plechtigheid tot voorwaarde wordt gemaakt van de geldigheid van een huwelijk. Dit artikel is opgenomen om van een mogelijke wet geving door het Iersche parlement uit te sluiten elke poging oin kracht te geven aan pauselijke verklaringen als het Ne temere en het laatste muto proprio. De lord-luitenant van Ierland, die het hoofd van de Iersche uitvoerende macht zal zijn, zal de bevoegdheid hebben om op last van de uitvoe rende macht van het rijk een veto uit te brengen tegen een wetsontwerp of de invoering daarvan te schorsen Indien Lagerhuis en Senaat van meening verschillen, zullen de beide Huizen ge meenschappelijk vergaderen en stemmen. In het Engelsche parlement zal Ierland slechts 42 afgevaardigden hebben. Het Iersche parlement zal binnen zekere grenzen ook de macht hebben rijksbelastingen te verminderen en op te beffeni en accijnzen en in- en voerrechten te wijzigen. Wat de beperkingen betreflende de verande ringen der in- en uitvoerrechten betreft, zal het Iersche parlement niet bevoegd zijn tol te.heflen, behalve van artikelen, welke daaraan in Engeland onderhevig zijn, en het zal niet meer mogen hef fen dan o van de opbrengst, doch het zal vol ledige bevoegdheid bezitten met betrekking tot de accijnzen en zoo ook tot de invoerrechten op bier en spiritualiën. Aangaande de financiën zeide Asquith nog dat er op het oogenblik een nadeelig saldo van 1.5 millioen bestond op de balans van het bestuur kan den toets der vergelijking met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is het hertogin van Normandië herbergde zeer vele bewoners. De graaf liep groot gevaar geen verblijfplaats te vinden als niet twee edellieden hem hun kamers hadden afgestaan. Het was hoog tijd want Isabella kon niet meer. Eenige uren later was de graaf op en zocht naar passende kleeren voor zijne dochter, die hij zoo spoedig mogelijk aan de hertogin wilde voorstellen. Toen Isabella bij de hertogin werd toegelaten, wekte haar lijdend gelaat bij allen een sym pathieke nieuwsgierigheid Mijnheer, zeide de hertogin, wij zijn zeer blij u hier te zien. Wij hebben van uw tegen spoed gehoord en het was ons pijnlijk dat wij er niets tegen konden doen. De Voorzienigheid heeft nu alles ten goede geleid. Mevrouw, zeide de graaf, wij bedanken uit den grond des harten voor uwe deelneming in onze smarten..... Maar onze beproevingen zijn nog niet ten einde en uwe hulp zal ons zeer goed te pas komen. Wat verwacht gij van ons, heer? Wij willen u gaarne helpenmaar er zijn meer da mes dan ridders en persoonlijke veiligheid is ook niet bijzonder gewaarborgd. {Wordt vervolgd OF Kijk Rona Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1