Verspreide berichten. Binnenlaud. Stads- en (jewestelijk Nieuws. van Ierland. Het ingediende wetsontwerp voorzag, in een tijd dat er geen nadeelig saldo meer zou zijn, doch in tusschen zou de opbrengst van alle belastingen in de schatkist van het rijk blijven vloeien en de som tot bestrijding van den lerscben dienst zou door de schatkist van het rijk aan die van Ierland overgedragen worden. Bovendien zou een bedrag van 500,000 in-het eerste jaar aan Ierland uitgekeerd worden, welke som elk jaar met 50,000 zou afnemen, totdat een bedrag van 200,000 was bereikt. Ierland zou al de voor- deelen van een zuinig beheer kunnen genieten. Tot besluit wees de eerste minister met warmte de veronderstelling af, dat de regeering het wets ontwerp onder den druk der nationalisten had ingediend en dat zij haar overtuigingen en haar politieke en persoonlijke eer had prijsgegeven. Wij hebben zoo zeide hij nog aan het slot van een rede van 2 uur dit wetsontwerp aanhanging gemaakt als de belichaming van ons eerlijk en overwogen oordeel. (Luide toejuichingen van de ministerieelen.) Sir Edward Carson noemde namens de oppositie het ontwerp belachelijk en het product van een grillige verbeeldingde waarborgen waren niet meer dan begoochelingen. Redmond verwelkomde het ontwerp namens de nationalisten als een grootsche maatregel, die ge schikt was om de oogmerken, die de regeering zich gesteld had, uit te voeren. Als het ontwerp aan de lersche bijeenkomst van nationalisten van 25 April voorgelegd werd, zou hij op aanneming daarvan aandringen. Ramsay Macdonald heeft den maatregel even eens toegejuicht uit naam van de Arbeiderspartij. ITALIë. De geruchten over hét overlijden van Z. H. Pius X zijn gelukkig niet bevestigd. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus een uit stekende gezondheid geniet. Gister ontving Z. H. verscheidene personen in audiëntie oa. kardinaal della Volpe, den heer de Estreda, gezant van Argentinië bij den H. Stoel en zijn familie prins Dorghèsegraaf en gravin de Jongde. Vervolgens verleende Z. H. aan tal van Italianen en vreemdelingen audiëntie. De geruchten over den dood des Pausen zijn te wijten aan een onjuiste uitlegging van een telegram door den auditeur der nuntiatuur te Madrid uit Rome ontvangen. De »Frankfurter Zeituug" verneemt uit New- York, dat het republikeinsche convent in den staat Maine zich voor Roosevelt verklaard heelt als candidaat voor den presidentszetel. Op hem werden 739 stemmen uitgebracht, terwijl Talt 497 stemmen verkreeg. Het door het uitvoerend comité der mijnwerkers in Zuid-Wales uitgegeven manifest, waarin de arbeiders worden aangemaand het werk te her vatten, had een gunstige uitwerking. Gister zijn de mannen in grooten getale weder in de mijnen afgedaald. Men verwacht, dat de toestand Maan dag weder normaal zal zijnde locale spoorweg dienst zal alsdan weder geregeld zijn. Het bericht van de uNeue Freie Presse" over de vernieuwing van den Driebond, wordt door den Belgischen correspondent van den »Daily Mail" bevestigd. Uit de beste bron kan hy mededeelen, dat de regeeringen van Duitschland, Oostenrijk en Italië het eens geworden zijn om den Drie bond te vernieuwen. De correspondent voegt er er aan toe, dat de betreffende overeenkomsten eerst in de laaste dagen getroffen werden. Tot de samenkomst van den Duitschen keizer en koning Victor Emanuel was eerst op het aller laatste oogenblik besloten, wjjl men eerst de rege ling van de Driebond-kwestie wilde afwachten. Een militair schouwspel van buitengewone beteekenis, zooals Berlyn het onder de regeering van keizer Wilhelm II nog nooit gezien heeft, zal 2 September a.s. op het Tempelhofër-veld plaats vinden. Terwijl, zooals bekend is, vorige jaren op dezen dag alleen het garde-regiment voor den keizer paradeerde, zal dit jaar de parade ter ge legenheid van de ketzermanoeuvres gecombineerd worden met de parade van het garde-regiment. Het bericht van het »Berl. Tageblatt" over een te verwachten »Motu Proprio," inhoudende het verbod voor geestelijken om in Duitschland op te treden in politieke bijeenkomsten, is, naar uit Mi'mchen gemeld wordt, uit de lucht gegrepen. Aan de Apotolischen nuntiatuur aldaar is van het plan tot het uitvaardigen van een dergelijk ver bod niets bekend. Blijkbaar wederom een poging van Joodsch liberale zijde te Berlijn om den H. Stoel te betrekken in de aangelegenheden van het Duitsche Centrum Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins bezocht gisteren minister Colijn aan diens departement. Koninklijk Bezoek. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisternamid dag een bezoek gebracht aan de terreinen en gebouwen van den dienst der openbare reiniging en van den gemeentelijken ontsmettingsdienst te 's-Gravenhage, waar zij ontvangen werd door den wethouder, den heer H. de Wilde, en den direc teur der G. R,, den heer De Groot. H. M., vergezeld van jhr. De Ranitz; grootmees ter van Hr. Ms. huts, jhr. van Tets, kamerheeri en eene hofdame, bezichtigde allereerst voorge gaan door de heeren De Wilde en De Groot, de uitgebreide paardenstallen, waar alles in de pun tjes er uit zag. Ook werd bezichtigd de hygië nisch ingerichte kleedkamer der voerlieden. Zoo kwam het gezelschap bij de eigenlijke aschvaalt met nabijgelegen sorteerinrichting voor lompen enz. Uitvoerig liet H. M. zich hier voorlichten omtrent den tijd, dat het stadsvuil hier- bleef, he1 vervoer enz. Daarna werden de sneeuWmiachines bezichtigd, waarvan er een met twéé paarden bespannen in werking gesteld, terwijl de beambte die de machine bediende, op verzoek van de Koningin zelve verschillende inlichtingen Omtrent de werking gaf. s Bij de nieuw model ophaalwagens gaf de direc teur en een beambte op verzoek van H. M. ver- verschillende inlichtingen omtrent de inrichting van deze wagens. Practisch werd hier gedemon streerd hoe het vuil in deze wagens wordt ge stort, zonder dat de voorbijgangers door opstui vend stof worden gehinderd. Nog van verschillende andere machines van den O. R. dienst werd de werking en inrichting getoond en uitgelegd. Nadat een rondwandeling van ongeveer een uur over het ujtgestrekte terrein was gemaakt, toefde Koningin Emma eenige oogenblikken in het kantoor van den directeur, wiens dóèhter H. M. een ruiker rozen aanbood. Hier slóeg het hooge gezelschap het uitrijden van de bespannen wagens voor den dienst in den stad gade. Tot slot werd een bezoek gebracht aan den ontsmettingsdienst. Hier gaven ook dr. Vrijland, de medisch adviseur, en de hoofdopzichter Schmidt aan H. M. verschillende inlichtingen omtrent ont- smettingsoveri, inrichting van zieken-, óntsmet- tingsrijtuigen enz. Verschillende apparaten en ontsmettinjjSraidde- delen werden nog getoond. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de in volle Werking zijnde werkplaatsen, als smederij, zadelmakerij, enz. Daarna vertrok de Koningin-Moeder. Audiënties te Amsterdam. De chef van het militaire huis en de groot meester van het huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin in haar paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen op Maandag 6 Mei, des .voormiddags ten 10 u. 30 na., aan h. h. officieren en militaire autori teiten des namiddags ten 1 u. 30 m. aan de navol gende civiele autoriteiten: de leden van het con sulaire corps, de commissaren der Koningin, ge westelijke besturen, burgemeesters en gemeente lijke besturent op Dinsdag 7 Mei, des voormiddigs tén 10 u. 30 min., aan de overige civiele autoriteiten en aan de rijks-, gemeentelijke èn kerkelijke com- siën1 dés namiddags ten 1 u. 30 m. aan de particu liere commissiën; t op Woensdag 8 Mei, des voormiddags ten 10 u. 30 m. aan particulieren. De lysten, welke van af Vrijdag 12 April ter inschrijving voor deze audiëntie ten paleize te Amsterdam gereed zullen liggen, zullen worden gesloten op Donderdag 25 April, des namiddags te 4 uur. Suriname. Naar we vernemen hebben de besprekingen, welke namens de Regeering zijn gevoerd met eenige bij Suriname betrokken finantiëele en han delslichamen met betrekking tot de oprichting van een landbouwbank voor Suriname, die tevens haren werkkring tot Curasao zal uitstrekken, tot een gunstig resultaat geleid. Voor de regeling van het aandeel dat de Re geering in de oprichting van deze bank zal nemen, is eerlang een wetsontwerp te wachten. Kamerverkiezing Hoorn. Mr. D. Fock heeft den volgenden open brief aan de kiezers in het district Hoorn gericht Uit de dagbladen blijkt mij, dat men mij voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Hoorn officieel candidaat heeft gesteld. Dit is geschied buiten mijn voorkennis, en het is mij zelfs onbekend van wie de candidaatsstelling is uitgegaan. Hoe wel ik de goede bedoelingen ten mijnen aanzien van de kiezers, die mijn candidaatstelling hebben geteekend, ten zeerste waardeer, betreur ik toch dat dit geschied is. Immers het is ongewenscht dat de vrijzinnige stemmen zich verdeelen. De vergadering van de vrijzinnige kiesvereenigingen in het district, te Oosthuizen gehouden, heeft bij meerderheid van stemmen den heer W. de Jong als den cóndidaat der vrijzinnigen aangewezen. Ik meen dus dat de vrijzinnige stemmen op den heer De Jong moeten worden uitgebracht, en ik noodig dus de kiezers in het district dringend uit geen stemmen op mij uit te brengen, maar een drachtig ter voorkoming van stemmenversnippe- ring aan den heer De Jong hun stem te geven. Ik verzoek den secretaris van de vryzinnige kiesvereeniging te Hoorn dezen brief zooveel mo gelijk in het district të verspreiden. Nederland op de Londensche tentoonstelling. Reuter seint uit Londen dd. ll April Talrijke journalisten, zoowel uit Engeland als uit den vreemde, bezochten heden het Nederland- sche dorp op de tentoonstelling van modelhuiZen» welke in het Olympia-paleis te Londen wordt gehouden. De Nederlandsche afdeeling zal Ongetwijfeld de hoofd-attractie blijken te zyn van de geheele tentoonstelling. Actie voor wettelijke winkelsluiting. Gisteravond werd te Utrecht, op initiatief van de afdeeling van den Nederl. Barbiers- en Kap- persbond, een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een plaatselijk comité voor wettelijke winkelsluiting in verband met de uit spraak van den Hoogen Raad. Een achttal organisaties waren vertegenwoor digd. Besloten werd een voorloopig comité op te richten en binnenkort een vergadering te houden tot vaststelling van een plan van actie. Nationaal Verbond van gemeente-ambtenaren. Op 16 Mei wordt te Delft de gedelegeerden vergadering gehouden van het het Nationaal Ver bond van gemeente-ambtenaren in Nederland. Aan de orde komt o.a. het rapport van de com missie ad hoe inzake centralisatie van het Ver bond. De commissie komt tot de conclusie, dat deze centralisatie van het Verbond, dat tot nog toe een federatie van diverse vereenigingen van gemeente ambtenaren in den lande was, dringend geboden is en zij heeft bij haar rapport gevoegd, waarin de meer centralistieke vorm is belichaamd. Ongeregeldheden op Borneo. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, d.d. 11 dezer betreflende de ongeregeldheden in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. »De resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo bevond den toestand te Balikpapan zeer bevredigend. De Chineezen hervatten den arbeid. Het oorlogsschip keert terug." De rechten van hypotheekhouders. Naar bet »Makelaarsweekbl." meldt, heeft de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekban ken een adres gericht tot den minister van justi tie, waarin gezegd wordt »dat onlangs de aandacht is gevallen op eene belangrijke, en voor het grondcrediet bedenkelijke leemte in de Onteigeningswet, dat n.l. de Onteigeningswet niet voorschrijft, dat dé houders van op het te onteigenen goed ingeschreven hypotheken met de voorgenomen onteigening moeten worden in kennis gesteld, hoewel toch door de overschrijving van het von nis van onteigening in de openbare registers de hypotheek tenietgaat, zonder medewerking van den hypotheekhouder, dat het dientengevolge kan voorkomen, dat een hypotheekhouder eerst kennis krygt van een plaats gehad hebbende onteigening, nadat zijn hypotheek reeds is vervallen en de schadeloosstel ling aan zijn schuldenaar is uitbetaald, dat vroeger, vermoedelijk tengevolge van het geringer aantal onteigeningen, die leemte niet zoozeer schijnt te zijn gevoeld, maar zij, nu het aantal onteigeningen, o.a. ingevolge de Woning en dergelijke wetten, steeds toeneemt, een gevaar oplevert voor de zakerheid van het grondcrediet, dat het toch b.v. voor eene hypotheekbank, die hare uitzettingen over het geheele land verspreid heeft, haast ondoenlijk is steeds te weten te ko men, of soms eenig aan haar verbonden perceel zal worden onteigend, en het ondanks de grootst mogelijke waakzaamheid harerzyds denkbaar is, dat eene dergelijke onteigening aan hare aandacht ontgaat, de schadeloosstelling buiten hare voor kennis aan den eigenaar-schuldenaar wordt uit betaald, en deze hare vordering niet voldoet, of zij bij de voldoening hiervan, ingevolge het ver lies van haar voorrecht, met andere schuldeischers van dezen zal moeten concurreeren, dat dergelijk toezicht nog moeilijker, en het gevaar dus nog grooter is voor particuliere hypo theekgevers, voor wie dergelijk toezicht buiten hunne gewone werkzaamheden valt, dat hierdoor dus de voor het grondcrediet zoo onmisbare zekerheid van de rechten van den hypotheekhouder wordt geschaad, en ook by voogdijhypotheek de belangen van minderjarigen kunnen worden benadeeld, zoodat wettelijke voor ziening noodzakelijk is. dat deze zou kunnen worden verkregen door aanvulling van de Onteigeningswet met een be paling b.v. aan het slot van artikel 18, voorschrij vende dat afschrift der dagvaarding binnen diie dagen na hare uitbrenging moet worden betee- kend aan de houders der op het te onteigenen goed ingeschreven hypotheken, van hunne geko zen woonplaats, zulks op straffe van schadever goeding jegens aan by verzuim. Redenen waarom de Vereeniging van Directeu ren van Hypotheekbanken den minister verzoekt steppen te willen doen om te komen tot aanvul ling der Onteigeningswet in bovengemelden zin." Deze zaak is naar aanleiding van een geval dat zich bij de Dam-onteigening te Amsterdam had voorgedaan door het Makelaars-Weekblad op het tapijt gebracht. Y ui Inlsverbrand ing. Gister kwam in den Leidschen Raad in behan deling het onderwerp der vuilverbrandingsinstal latie en het voorstel daarvoor f 180.000 beschik baar te stellen en tot onderhandsche opdracht van den bouw van 2 vuilverbrandingspvens c.a. aan de Maatsëhappjj ïVesuiro" te München. De heer mr. Fokker beklaagde zich dat den Raadsleden niet voldoende toelichtingen waren overgelegd om over deze zuiver technische aan gelegenheid te oordeelen. Spr. mist o.a. de aan biedingen van andere maatschappijen dan de Vesuvio aan wie burg. an weth. het werk willen gunnen Spr. wenscht vollediger te worden ingelicht. Te ruim 5 uur deed mr. Fokker het voorstel om ter zake tot een hernieuwde geheime verga dering te besluiten. Dit was blijkbaar het meeren- deel der leden van den Raad te machtig en onder teekenen van ongeduld en in ironische opmerkin gen van wethouder mr. van der Lip aan het adres van mr. Fokker werd het voorstel van laatstge noemde verworpen met 18 stemmen tegen 8. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met algemeene stemmen op éen na die van mr» Fokker. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 April 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.5 te Lahagus. Laagste barometerstand 754.3 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot zwakke noordelijke later westelijke tot zuid- westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, nachtvorst, zachter overdag. Gemeemereiniging. Aan den Raad der Gemeente Schiedam, is het volgende adres verzonden nGeeft met verschuldigden eerbied te kennen de Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden afdeeling Schiedam, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 4 Dec. '1906, gevestigd te Schiedam, ten huize van W. van der Graaf, Oostsmgel lu8 dat hy met groote belangstelling heeft kennis genomen van het schryven van B. en W., be treffende de loonen by de Gemeentereiniging, strekkende dat zij geen aanleiding hebben kunnen vinden tot het doen van nadere voorstellen ten aanzien van deze loonen, doch waarby zy in overweging geven hun college uit te noodigen voorstellen te doen betreffende aanvulling van het werkhedenreglement, strekkende dat vaste normen en loongrenzen voor de loonen by verschillende diensten worden vastgesteld dat hy, het betreurende dat B. en W. geen aanleiding konden vinden den Raad voor te stellen verbetering in de loonen der reinigers te brengen, met groote waardeering heeft kennis genomen van het voorstel van het lid van Uwen Raad de heer De Bruin om de loonen van het personeel der Reiniging met 1 gulden per week te ver- hoogen dat hij met leedwezen heeft vernomen dat het voorstel in Uwen Raad geen meerderheid heeft kunnen vinden doordat de stemmen daarover staakten dat hy met het oog op de groote styging van de prijzen der eerste levensbehoeften, de nood waarin de gezinnen verkeeren en de gewekte verwachtingen, een ernstig beroep op Uwen Raad meent te mogen doen, het voorstel van den heer Be Bruin aan te nemen dat hy ter nadere rnoii veering van dit verzoek de eer heeft te verwyzen naar bygaande memorie van toelichting. 't Welk doende, enz." Nederland» Katoliko. Zondag 14 April zal de jaarvergadering van den Ned. R. K. Esperantisten bond zNederlanda Katoliko plaats vinden in de gehoorzaal van den Ned. R. K. Volksbond alhier. 's Morgens om 9 uur zal een H. Mis worden opgedragen in de Kapel der Eerw. Broeders. Onder de H. Mis algemeene H. Communie en preek in Esperanto. Te 10 uur ontbyt, waarna het Bondsbestuur vergadering heeft. Dit bestuur bestaat uit de heeren L. J. J. M. Poell, kapelaan, Tilburg, president. H. Linnebank, O. 8. Cr. College der kruishee- ren, UdenP. Janssen, AmsterdamTh. C. van Erp, Bergen-op-Zoom John. Maury, 's Hage J. P. L. Niesten, Rotterdam; P. Heilker, Schie dam H. Damen, 's Bosch F. A. Wolters, Uden J. de Vos, Veghel; J. Verlaan, Venlo, en J. Baij- ens, Haps. Te 1 uur vangt de ledenvergadering aan, welke toegankelijk is voor genoodigden en belangstellen den. In de zaal tentoonstelling van Esperanto- leer- en leesboeken, internationale tijdschriften enz. De heer Th. C. van Erp voornoemd zal te 2£ uur een redevoering houden. Na de vergadering gemeenschappelijk diner. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwjjs alhier, bij Raadsbesluit van den ln December 1905, gemachtigd aan haar, die dingen naar de akte van toelating als Hulp- onderwyzeres eener Bewaarschool, na voldoend afgelegd examen, eene akte als zoodanig uit te reiken heeft by het Woensdag-avond gehouden examen namens de gemeente de akte van toe lating als hulponderwijzeres eener bewaarschool verleend aan de dames A. P. den Herder, A. E. Mookhoek en Joh. J. Herstel, alhier. Gister-namiddag werd doorB.enW. ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed het gedeeltelyk amoveeren en het inrichten van het voormalige Volksbadhuis, tot een Gymnastiek lokaal ten dienste van de nieuwe school F, aaq AMF.RTKA. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2