Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerstF bladT 35ste Jaargang. Zaterdag 13 April 1912. No. 10294. FEUILLETON. Het Spookkasteel Binnenland. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondags blad. Buitenliuidseh Nieuws. DE OORLOG TÜSSCUEN ITALIË EN TURKIJE Volgens de sTemps" is de tusschenkomst van de vijf groote mogendheden bij de Porte met betrekking tot het staken der vijandelijkheden moeten worden uitgesteld. Generaal Caneva seint, dat gisteren de Italiaan- sche vlag op het fort Buchomez bij de Tunesische grens geheschen in. Gisterenavond hebben naar uit Rome gemeld wordt, de Arabieren een aanval gedaan op het fort Buchomez, doch zjj zijn teruggeslagen. FRANKRIJK. Door den Minister van marine Delcassé is kort na de catastrophe met de sLiberté" voorgeschre ven, dat de kruitvoorraden aan boord der Fran- sche oorlogsschepen herhaaldelijk moeten worden onderzocht. Dit onderzoek nu, heeft aan het licht gebracht, dat ook de nieuwe voorraden kruit geenszins de noodige veiligheid bieden. Zoo heeft o.a. 't eerste eskader voor Toulon de voorraden) in het jaar 1910 van de kruitfabriek van Pont des Buis betrokken, moeten ontschepen. Ook heb ben deslagschepen »Jauréguiberry"en»Bouvet" van het derde eakader voor Brest, zich van een aan zienlijk gedeelte van de voor het 30.5 cM.-geschut bestemde munitie moeten ontdoen. ITALIë. Er is reeds gemeld, dat het verspreiden van het gerucht van 's Pausen dood te wijten was aan een vergissingop de Madrileensche nuntiatuur. Het ge schiedde volgens nadere berichten aldus Een der beambten op de nuntiatuur kreeg een telegram, dat zijn vader dood was. Het woord ïPapa", dat tegelijk Paus en vader beteekent, was nu de aanleiding tot de vergissing. De plaatsvervanger van den nuntius vatte het tele gram in dien zin op, dat het den dood van den Paus meldde en deed er mededeeling van aan de regeering. Canalejas, die juist een aantal journa listen bij zich ontvangen had, deed op zijn beurt mede, wat hij van de nuntiatuur vernomen had. Dadelijk werd het bericht in de stad verspreid en over de geheele wereld geseind. De koning, die ook dadelijk gewaarschuwd was, zond zijn particulieren secretaris om zijn betui gingen van deelneming aan den nuntius over te brengen. Een concert, waarbij de koning tegen woordig wezen zou, werd afgezegd en andere maatregelen werden getroffen. De nuntius, die afwezig was, werd door zijn plaatsvervanger op de hoogte gebracht en keerde onmiddellijk op de nuntiatuur terug. Toen kwam de vergissing spoedig aan het licht. De rooyers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Uaulois. 80) ,ilet betreft ook niets anders, mevrouw, -,Jf1Jneu t®1' Isabella onder uw hoede te nemen.... Haai broeder Marcel is in groot ge vaar, doordat hu pogingen heeft aangewendons te °P den roover die zich van ons kas teel heeft meester gemaakt en hij verwacht, dat wjj hem ter hulp zullen komen. In den strijd, dien wij zullen beginnen, kunnen wij het leven mijner dochter niet in de waagschaal stellen. Mijnheer, wij zullen blijde zijn bij ons te hebben een dochter d'Herneuse, in wie alle toewijding en deugden van het geslacht herle ven. Isabella, bloosde bij deze vleiende woorden van de hertogin en greep de hand der edele dame om die te kussen. Wh ziJn aus vriendinnen, zeide de herto gin.... Wij geven u de vrijheid terug, hoezeer hen verlangen zulk een dapper krijgs- ken 6 1 °nder degenen, die ons bewa- De heer d'Herneuse boog. DUITSCHLAND. Volgens de National Zeitung" zijn door het ministerie van marine drie zeeofficieren naar Frankfort gezonden om daar tot commandanten van luchtschepen opgeleid te worden. In den loop van den zomer zullen nog vele zee officie ren daarheen komen, om in het besturen van Zeppelin-schepen onderricht te worden. Deze maatregelen moeten verband houden met het plan, om slechts zeer groote en snelle lucht* schepen in dienst van de marine te nemen. CHINA Volgens een telegram uit Tientsin, dd heden, verluidt, dat Japan het plan tot herstel der Mantsjoe-dynastie thans krachtig steunt. U. M. de Koningin. H. M. de Koningin Moeder zal vermoedelijk de laatste dagen van het verblijf van de Ko ningin te Amsterdam in begin Mei a.s. in de hoofdstad aanwezig zijn en denkt dan vóór het najaar niet meer naar den Haag terug te keeren. Ministerieel bezoek aan de „Kruisberg". De minister van Justitie, mr. Regout, bezocht Donderdag, vergezeld van den secretaris-generaal mr. Dresselhuijs en eenige ambtenaren van zijn departement, de gebouwen van het Rijksopvoe dingsgesticht sDe Kruisberg". De burgemeester van Ambt Doetinchem, de beer W. is. J. Tenhinte, leide het gezelschap rond door de hun voltooiing naderende gebouwen, waarna de heeren zich terug trokken in een der kamers van het bestaande gebouw, waar zij waar schijnlijk de opname aan een nadere bespreking onderwierpen. In den namiddag vertrok den minister weer. Staatscommissie Grondwetsherziening. De Staatscommissie tot Grondwetsherziening is tot hervatting harer vergaderingen bijeengeroepen tegen Maandag 22 April, ter behandeling van het eindrapport. Het Vredespaleis. Men meldt ons uit Den Haag: De werkzaamheden voor den aanleg van het plein en den tuin rondom het Vredespaleis doen vooi zien, dat tegen den a.s. zomer kan worden begonnen met de afbraak en opruiming van het voormalige paleis Buitenrust, aan den Schevening- schen weg, met de aangrenzende gebouwen, die tot het tolhek daar ter plaatse doorloopen. Het gebouw van de Russische kapel, hoek Anna Paulownastraat en Scheveningschen weg, zal ver dwijnen, zoodra de nieuwe kapel bij de Groot- hertoginnelaan in gebruik genomen kan worden, hetgeen met November a.s. verwacht wordt. Het Vredesgebouw zal van den openbaren, d.i. de op dat punt zeer fraai te verbreeden Scheve ningschen weg, worden afgescheiden door het hek Hij wilde zaal verlaten, toen bij den ingang eenig rumoer gehoord werd. Twee edellieden kwamen ademloos het huis binnenloopen, alles wat hun in den weg kwam omverwerpend. Heeren, wat is er aan de hand vroeg de edele dame. Mevrouw, vergeef ons deze brutale indrin gerigheid, wanneer gij de beweegreden hoort, die ons toe brengteen sterke krijgsmacht der Jacques rukt op Beaumont aan. Overal, waar zij doorgetrokken zijn, hebben zij de kas- teelen verwoest en de bewoners gedood. Zij zullen hier niemand sparen.... Er ontstond een dwaze paniek. Er waren bijna niets dan dames rondom de hertogin en er waren meer dan driehonderd vluchtelingen te Beaumont. Zegt eens, zeide de hertogin, zijn zij met velen Minstens drie duizend, mevrouw. tegenstand valt dus niet te denken wat denkt gij, dat wij doen moeten hot ,r,-„ 6 kunt niet naar Parijs vluchten, want rimt der boeren onder aanvoe- i. 8 n, °,c de Clermont, dien zij hun o in af' komt vaa die zijde Ongeveer t{jekken' °P naar het kamp van den koning van Navarra te Saint Denis. Maar aan den kant van Meaux-is de weg vrij. Met goede paarden kunnen wij er binnen drie uur zyu» wanneer de Jacques hier aankomen» ter van artistiek smeedwerk, dat de Duitsche regeering als geschenk heeft aangeboden. De hoofdtrap, welke deze gemeente zich voor stelt als geschenk te geven, krijgt dezelfde breedte als de escalier d'honneur in de groote opera te Parijs. De kleur van den marmersteen van dezen hoofdtoegang naar boven zal zijn wit, waarin zwarte aderen loopen. De marmeren trap met zijkanten eindigt ep de eerste verdieping. De voetstukken, die de bij het souvenir behoo- rende lichtopstanden van gestyleerd koperwerk zullen dragen, worden aan de voorzijde versierd met het wapen der gemeente 's-Gravenhage. De Chineezen-opstootjes. Het sociaal-dem. Kamerlid, de heer F W. N. Hugenholtz, heeft tot den minister van koloniën de volgende vraag gericht Is de minister bereid aan de Kamer een om standig relaas te geven van de onlusten, die on. 'angs in de Oost-Indische koloniën, althans voor zoover betreft de voornaamste centra, onder de Chineesche bevolking hebben geheerscht en tevens aan de Kamer mede te deelen welke, naar zijn meening, de oorzaak of oorzaken dier onlusten zijn geweest, en welke maatregelen zijn of zullen worden genomen om een herhaling der plaats gehad hebbende gebeurtenissen te voorkomen. De St. Jacobstoren te Vlissingom. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen werden door B. en W. een tweetal brieven van Geo. Staten over legd, waarin deze zich verklaren fegen de plan nen tot herbouw van den op 5 September 11. door brand vernielden St.-Jacobstoren in gewa pend beton. De overlegging dezer brieven, die gericht zijn aan B. en W., geschiedde op drift- gend verlangen van Ged. Staten. Brandstichting. Omtrent d^n brand, die te Sliedrecht 6 woningen in de aseh legde, meldt nog de „Dordtsehe Courant": De brand ontstond in de woning van Gerrit Sc houten, die een winkel hield. De brandweer was met bekwamen spoed ter plaatse en werkte onder leiding van den opper-brandmeester, den heer Rijsdijk, met vier slangen op twee kranen. Aan haar vlug en krachtig optraden is het te dan ken, dat de vlammen ook niet andere huizen aan tastten. Afgebrand zijn de woningen van geihoem- de Schouten, W. v. d. Linden, L. H. Diepen horst, Jac. van Leeuwen, wed. Klaas de Wit en T. den Dikken. Van wed. v. d. Linden is niets, van wed. de Wit de inboedel niet verzekerd. Deze had de woning nog maar kort geleden betrokken. Omtrent da oorzaak van den brand valt niets met. zekerheid te vermelden. Wel loopen er vele geruchten, doch met zekerheid kan enkel wor- wijl wij door onze paarden een voorsprrong van een uur zouden hebben en zij komen slechts langzaam vooruit, daar zij door hun plunderin gen opgehouden worden. Goed, zeide de hertogin Gaat paarden zoeken en dan laten wy de rijtuigen en bagage maar achter.... Wij, mevrouw, hernam de edelman, wij zuilen alle strijdbare mannen hier bijeenbrengen en met hen een goede achterhoede voor u vor men. Ik ben de uwe, mijne heeren, zeide de graaf .d'Herneuse. Ik zou me niet willen ont trekken aan de plicht, die de ridderlijkheid mij oplegt. Hij vertrok met de edellieden en ging van huis tot huis het treurige nieuws vertellen, bracht de strijdbare mannen bijeen, liet paarden zadelen, en alles wat hij aan de plundering der Jacques wilde onttrekken wegnemen. In den burcht was alles in wanorde. Het was er een hopelooze verwarring, waarin moei lijk eenige orde te brengen was. De graaf en eenige energieke mannen slaag den eik» de verwarring meester te worden, de ongeduldigen tegen te houden en ae bangen moed in te spreken. Isabella, vroeg de hertogin, brengt gij ons die avonturen O, mevrouw, ik weet niet, waar het on geluk mij niet zon achtervolgen! Komaan I Ge zijt er nu aan ontkomen en den medegedeeld, dat op het politiebureau ver schillende personen werden gehoord en genoem de Schouten een streng verhoor heeft ondergaan. De substituut officier van justitie bij rie arr. rechtbank te Dordrecht, mr. I. G. J. Toutenhoofd en de recihter-commissaris mr. G. Sluis, s leiden gistermiddag ter plaatse een onderzoek in, met het gevolg, dat een verdachte gearresteerd werd en vervoerd naar Dordrecht, waar hij in het Huis van Bewaring werd opgesloten. Sneeuwstormen in Duitse hl and. Uit verschillende deelen van Dultschland komen be richten van sneeuwstormen. In enkele steden ligt de sneeuw dik op de straten. Oak in Berlijn is gister herhaaldelijk droge sneeuw in uichte vlok ken gevallen. Gistermorgen was de stad wit. De uitbarsting van de Chiriqui. Noch de regeering te Washington, noch de Panama-kanaalcomiuissie heeft bevestiging ont vangen van een uitbarsting van den vulkaan Chiriqui bij Bocas-del-Toro, waarvan Reuter gisteren seinde. Tusschen het Panama-kanaal en Bocas-del-Toro iigt een afstand van ongeveer 200 KM. met zeer onvruchtbaar en rotsachtig land, dat ten cieele uit oerwouden, ten deele uit moerassen bestaat. Met de beschaafde wereld bestaat alleen verbinding door eenige draadlooze telegrafiestations, die door een Ame- rikaansche fruitcompagnie opgericht zijn en van de havenplaats David gecontroleerd worden. De vulkaan Chiriqui ligt dichter bij deze haven plaats dan bij Bocas-del-Toro. In geval het bericht bevestigd wordt, vreest men, dat de uitbarsting ook op het Panamakanaal zelfs uit werking zal hebben. De Chiriqui gold algemeen als een rustende vulkaan. N i e u w t r a m s. Te New-York zal binnenkort etn nieuw soort tram worden ingevoerd, bekend oncier den naam van „stepless tram". De tram v\ agen Ijkt wel iets op een torpedo en is veer tig voet lang. De uiteinden zijn rond en ue wie len zijn verborgen in een soort kasjes, vaardoot het Ijkt, of de tram over de lijn glijdt. Maar het voornaamste kenmerk van de tram is, dat de afstand van den grond tot bet onderstel zeer klein is, zoodat de passagiers gemakkelijk, kun nen in- en uitstappen. Er is nóch voor- nóch achterbalkon, en de passagiers komen door een zijdeur direct in den wagen Er zijn ooik geen treeplanken, daar het, Iramrjjtuig slechts tien duim boven de rails ligt. De zijdeur werkt automatisch en kan niet ge opend worden, terwijl de tram in beweging is, en de tram zelf kan niet vertrekken, totdat de deur is gesloten. Er zijn vijftig zitplaatsen en verder zijn er nog staanplaatsen voor dertig per sonen. I De tram is kostbaarder dan het vorige type maar deze onkosten zullen na verloop van tijd wel worden goed gemaakt. Er bestaat minuor kans op ongelukken, waardoor vanzelf ook min- dezen keer, zal het u niet bereiken. Zoudt ge nu gaan wanhopen De hertogin liet zich niet spoedig ontmoedi gen door de overvallen der Jacques. Zij waren in dat tijdperk aan de orde van den dag en de edele dame was een vrouw uit één stuk Zij ging achteraan in den langen stoet, die van Beaumont vertrok en acuter naar kwamen de krijgslieden onder aanvoering van den graaf en eenige andere ridders. Het was een zonderling schouwspel die rijk uitgedoschte dames daar te zien voorttrekken over de slijkerige wegen. De wind gierde en de sneeuw, die in groote vlokken neerviel, bedekte weldra den grond met een wit tapijt, waaronder men de modderkui len niet kon zien. De hertogin en Isabella hadden zich in dikke mantels gewikkeld. De meesten harer gezellinnen hadden er slechts aan gedacht haar meest kostbare kleedingstukken te redden, waar aan zij niet veel beschutting hadden tegen snequw en koude. Een zucht van verlichting steeg uit alle bor sten op, toen aan liet eiuae van eten weg de muren van Meaux zich afteekenden. Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1