KatloMe Hoottsclool-vrenipi. Zaterdasrl3Aprill912 TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Telefoon no. 85. No. 10294. Sinds enkele maanden is in de Katholieke pers het onderwerpde Katholieke universiteit aan de orde van den dag. Uit die besprekingen is over duidelijk gebleken, dat er meer en meer enthou siasme voor een dergelijke stichting ontvonkt is. Een en ander was aanleiding, dat eenige voor standers voor een zoo spoedig mogelijk te berei ken Kath. univesiteit de handen in elkaar sloegen en plannen beraamden om de gevoerde debatten weer niet zonder resultaat te laten voorbijgaan. Met voorkennis van Z. D. H. Mgr. H. v. d. We tering, aartsbisschop van Utrecht, kwamen zij bijeen, om te beraadslagen over het stichten eener R. K. Hoogeschoolvereeniging. Wijl zij van meening waren, dat de nieuw te vormen vereeniging in elk geval onder toezicht der St. Radboudsticliting zou moeten werken, werden met het bestuur dezer stichting connec ties aangeknoopt. Uit onderstaand stuk, dat met een begeleidend schrijven aan de St Radboud- stichting werd opgezonden, blijkt doel en strekking der ontworpen vereeniging. MEMORIE VAN TOELICHTING aangaande het plan tot oprichting eener R. K. Hoogeschool vereen i ging in aansluiting met de St. Radboudstichting. Hoewel naar het oordeel van ondergeteekenden reeds a priori de noodzakelijkheid een R. K. uni versiteit vaststaatwelke noodzakelijkheid daar bij voor wat ons land betreft een actueele duiding verkreeg door het feit, dat het Doorluchtig Epis copaat van Nederland de St. Radboudstichting in 't leven riep, die in haar statuten als hoofddoel aangeeft «voor te bereiden en, zoodra de omstan digheden en de middelen dit zullen toelaten, te vestigen en te stichten een bijzondere Nederland- sche Katholieke Universiteit" meenen zij toch in korte trekken te moeten aangeven, waarom zulke universiteit h.i. voor ons land zoo dringend gewenscht is. Bekend is, dat de H. Kerk steeds een bijzondere zorg heeft aan den dag gelegd voor de verbrei ding van het onderwijs; onderwijs doordeezemd van Hare gelootsbeginselen. Niet alleen het ge wone lager ouderwijs nam zij onder Hare hoede, maar ook het middelbaar en hooger omringde Zij met speciale zorg Te allen tijde was het de eer ste werkzaamheid der monniken en missionaris sen, om naast de Kerk de school te doen verrij zen. Wat speciaal het glanstijdperk der Kerk betreft, men weet, wat een werk Zjj gemaakt heeft van de kloosterscholen en in de latere Mid deleeuwen van de hoogescholen. Slechts geweld en vervolging kon er toe nopen 't zegenrijk ont wikkelingswerk te staken. Wat speciaal ons land betreft, was het de Re formatie, die op gewelddadige wijze onze scholen sloot en eeuwenlang belette ze te heropenen., In onze eeuw einde ijk maakte het Liberalisme van de machtspositie gebruik om godsdienst en Chris tendom definitief uit de school te verbannen en het neutrale Staatsonderricht in de plaats te schui ven. De noodzakelijkheid echter vaneen op chris- telijken grondslag gevestigd onderwijs ontging niet aan het waakzame opg der Kerk en toen de liberale idee, die intusschen de door de Re formatie aan banden gelegde vrijheid der Kerk ten deele losmaakte, zoodat ze zich zekere vrije bewegingen kon- veroorlooven langzamerhand in de school in daden werd omgezet, heeft het Episcopaat ingegrepen en het volk den weg ge wezen. Het beroemde Mandement van 18ö8trok de lijnen, waarbinnen het onderwijs in de toe komst, zich moest ontwikkelen volgens den geest der H. Kerk. Langzaam maar zeker hebben de D.D. Bisschoppen dit program trachten ten uitvoer te leggen. Wat betreft het Lager Onderwijs mo gen we zeer zeker op rijke resultaten wijzen ook op middelbaar en gymnasiaal onderwijsgebied werd reeds hier en daar vruchtbaar gewerkt Slecht voor het universitair onderwjjs staan we nog aan het begin. Toch valt het niet te ontkennen, dat wanneer de beginselen in het Mandement neegelegd, logisch en consequent doorgevoerd worden, wij tot een Katholieke universiteit moeten koman, die het Katholieke leven tot een rijke en volledige ont plooiing zal brengen. Het kan niet in twijfel worden getrokken dat het liberalisme door zijn universiteiten een grooten voor sprong op ons heeft en een machtig wapen bezit om onze beginselen te bestrijden. Het is mogeljj k geweest door het liberaal universitair onderwijs niet alleen onze jongelingschap en onze Katholieke geleerden over de heele lyn zoowel ia het publieke als in het particulierie leven terug te dringen, maar ook menigeen, op wien wjj onze hoop stelden, aan onze gelederen te ontrukken en voor anti-christe- lyke denkbeelden te winnen. Wel werd gepoogd door middel van Katholieke studentenvereenigingen een correctief voor onze Katholieke studenten in t leven te roepen, en 't moet erkend, dat daardoor veel goeds tot stand kwam, maar de leer als zoo danig en het overtuigende woord van den profas- sor was en bleet liberaal, om niet te zeggen atheïstisch, zoodat men bij de debatten over het Hooger Onderwjjs in 1904 in de Tweede Kamer gevoerd, terecht aangaande dat correctief kon spreken van «surrogaat", en dan nog in euphe- mistischen zin. Wel werd Katholieken privaatdo centen de toegang tot den katheder ontsloten wel werden allengskens door de zorgen van het bestuur der St. Radboudstichting buitengewone hoogleeraren aangesteld, maar het groote nut daaarvan allerminst over 't hoofd ziende mee nen ondergeteekenden toch, dat deze leeraren uit den aard der zaak niet in staat zijn de liberale leer te neutraliseeren, omdat de colleges, welke zij geven, louter van facultatieven aard zijn en de Katholieke student toch gedwongen is,den liberalen leeraar te volgen in lessen en examina. Alleen een Katholieke universiteit zal onze jon gelingschap volledig onderwijs kunnen brengen zooals onze beginselen dat verlangen. Slechts een Katholieke universiteit kan een leger van geleer den voortbrengen, gelijkwaardig aan het liberale contingent, dat sinds jaar en dag aan onze Rnks- universiteiten in zijn beginselen gestevigd werd. «Zoodra de omstandigheden en de middelen dit zullen toelaten." Met deze woorden geven de sta tuten van de St. Radboudstichting het tijdstip aan, waarop tot de stichting van een Katholieke uni versiteit moet worden overgegaan. Is dat tijdstip nu reeds aangebroken? Wat de omstandigheden betreft, de jongste wet op het Hooger Ouderwijs heeft zeker den slag boom verwijderd, waarop zij, die den weg, door het Mandement van 1868 uitgestippeld, hadden ingeslagen, tot in den jongsten tijd stuitten. On dergeteekenden meenen dus met recht te kunnen veronderstellen, dat de bezwaren, welke eertijds van wetteiijken aard waren, thans meer op par ticulier 'terrein zijn overgebracht, en daardoor van zelf door particulier initiatief zullen kunnen ver wijderd worden. Waar het buiten kijf is, dat het volk, althans het eenigszins ontwikkelde, meer en meer het veelzijdige nut eener universitaire opleiding gaat inzien, liggen, naar het oordeel van ondergetee kenden, die bezwaren vrijwel vervat in de finan- cieele kwestie, m. a. w. «de middelen", waarop de statuten van de St. Radboudstichting doelen. Al aanstonds zij hier den meesteischenden toe gestemd, dat er verschillende millioenen zullen noodig zijn, wil men een R. K. universiteit op zetten. Gaat men daarbij niet te werk als b.v. ten onzent bij de Vrije Protestantsche Universiteit die een groot deel van haar fondsen uit jaarlijksche bijdragen putte, en nóg put, maar wil men een beduidend stamkapitaal bijeen hebben, vóór de eerste spade in den grond wordt gestoken, dan kan voorzeker in de eerste jaren van een R. K. universiteit nog geen sprake zijn. Maar de bekende oflervaardigheid van ons Katholieke volk op het gebied van liefdadigheid en naastenliefde staat er borg voor, dat wanneer het geldt een zóó groot belang als het bijzonder onderwijs, ons volk zich niet onbetuigd zal laten. Echter, deze oflervaar digheid kan slechts verwacht worden op één voorwaarde, dat het vol begrijpt, ten volle inziet, waarom het zijn geld stort en dat dus systema tisch een heilig enthousiasme wordt ontstoken in alle deelen van Katholiek Nederland. Dat ons volk, yoor zoover het de strekking der St. Radboudstichting geheel heeft doorzien, wel degelijk voor een katholieke universiteit wil offe- ren, bewijzen reeds de bijdragen, tot nu toe ver kregen. Die bjjdragen hebben het mogelijk gemaakt, dat het bestuur der St. Radboudstichting, het hooge doel voor oogen houdend, met bekwamen spoed de hand aan den ploeg heeft geslagen en vastberaden reeds een begin maakte met het vestigen van bjjzondere leerstoelen. Nochthans is het duidelijk dat door een rijker toevloeiing der geldmiddelen de bt. Radbuudsiichtiug in de ge legenheid zal worden gesteld spoediger het hoofd doel te bereiken de R. K. universiteit. Ondergeteekenden zijn de meening toegedaan, dat de beste weg om tot de middelen, voor een R. K. universiteit benoodigd, te geraken, is het volk in al zijn geledingen deelachtig te doen zijn aan het grootsche werk, hen daaraan te verbinden door een onderlingen band, waardoor het tevens mogelijk zal zijn zelfs met de kleine luiden in aanraking te komen, hen door woord en schrift voor het idee te begeesteren en zoodoende door een aanhoudende propaganda den weg te effenen, die de St. Radboudstichting reeds is ingeslagen- Die onderlinge band zou kunnen gevormd wor den door het slichten van een R. K. Hoogeschool vereeniging, welke ouder oppertoezicht der St. Radboudstichting, nationaal, provinciaal en com munaal zou werken. Het doel in algemeenen zin zou te omschrijven zijn als propaganda voor de R. K. universiteit, door het houden van lezingen, het verspreiden van geschriften, het inzamelen van contributies enz. De vereeniging zou het volk in kennis moeten brengen met de beteekenis en het doel van het hooger onderwjjs, in 't bijzonder der universiteit. Tevens zou het volk stelselmatig bekend gemaakt moeten worden met de vereisch- ten, noodig voor Rijks- Provinciale-, Gemeentelijke en particuliere betrekkingenhulp zou moeten verleend worden bij het nemen van informaties, om zoodoende het idee der universiteit systema tisch te propageeren, en begeestering en voor te wekken. Om de deelname algemeen te doen zijnt zou men daarheen moeten, sturen, dat iedereen in de mogelijkheid is, lid der vereeniging te worden en dat bijgevolg een minimumcontributie zou worden vastgesteld, welke ook de kleinste van ons volk in staat is te dragen Zoodoende zou door het stelselmatig weerkeeren van duizenden kleine ga ven een prachtig resultaat verkregen kunnen worden, waarbij in aanmerking dient genomen, dat, naarmate men het doel nabij komt, de be geestering stijgt. Ondergeteekenden hebben de vaste overtuiging, dat een dergelijke vereeniging wier hier kor- telijk aangegeven grondslagen natuurlijk voor verbetering vatbaar zijn een grooten stoot zou kunnen geven aan de verwezenlijking van het doel, in de statuten der St. Radboudstichting neergelegd. Zij meenen dat de totstandkoming der Katholieke universiteit, welke door de zorgen van het Doorluchtig Episcopaat eens zal verrijzen, door een organisatie, als hier gedacht, aanmerkelijk zal kunnen vervroegd worden en dat een op deze wijze tot stand gekomen Kath. universiteit met recht mag worden genoemd een daad van het Kath, volk in zijn geheel. G. Th. M. v. d. Bosch, Alkmaar. S. Bruijsten, 's-Gravenhage. W. C. F. van Hest, Rotterdam. Dr. J. J. B. Hilbers, Vught. Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda. Dr. G. M. Kusters, 's-Gravenhage. Ongelukken. De 17-jarige A. K. te Stap horst, die aan vallende ziekte leed, kwam Paasch- maanuag te vallen en kreeg een pot kokende soep over zijn geziciht en lichaam. Donderdag morgen is hij overleden. (Zw. Ct.) Witte p a 1 i n g. Onze zoetwatervisscheirij meldt, dat zij voor het museum van de hoofdafd. Zoetwatearvisscherij van de Ned. Heide- maatschap- pij van den heer J. de Jong te Grouw een le venden witte paling is ontvangen, 't Is ten prach tig exemplaar en een ware aanwinst voor het aquarium. j Verbod van Samenscholing. Uit Ter- neuzen wordt gemeld: Naar aanleiding van een relletje bij het naar huis geleiden van een werk willigen bootwerker is Donderdagnamiddag het verbod van samenscholing afgekondigd. Donder dagavond hebben politie en marechaussee ten menigte menschen uiteengedreven. Eenige per sonen hebben zich daarna bij den burgemeester beklaagd over het optreden van de politieman nen. Bijna 6 ton weggegeven. Zoo nu en dan hebben wij reeds eenige legaten vermeld uit de nalatenschap van jonkvr. A. C. C. van Brakel, onlangs te Oudenrijn overleden. Het V. D. ver meldt thans de volgende volledige opgave Aan het fonds van Brakel f 50.000aan het A. O. C. fonds f50.000; aan de mij. v. Weldadig heid Frederiksoord f12.000; aan de ver. v. hulp- beh. kinderen Utrecht f2.000; aan het Tehuis v. schoolg. kinderen, Den Haag f1000; aan de ver een. hulp v, Lupuslijders f 1000aan het Leger des Heils, afd. Utrecht f 4000 aan het Doorgangs huis te Hoenderloo f 1000aan het gesticht Zoar te IJsselstein f500; aan de diaconie Ned. Herv. gem. Brielle f40.000; aan het armbest. R. K. Gem., Brielle f15.000; aan de diaconie Ev. Luth. Gem., Brielle f5000; aan het armbest. Israël gem., Br elle f5000; aan de Ned. Herv. gem. te Ever- dmgen f20.000; aan de diaconie N. H. gem., Everdingen f 10.000aan het R. K. armbestuur te Everdingen 1000; aan het Asyl. v. gebrekkige zeelieden, Brielle f15.000; aan het Geuzengesticht Wilhelm, v. Nass. f 15.000 aan het Israël. Weesh.i Utrecht f 20.000aan het St.-Andraeas-gesticht, Utrecht f25.000; aan de commissie v. Kleeding en Dekking, Utrecht f 10.000; aan de vereen. Moed, Beleid en Trouw f 5000 aan het Nederl. Bijbelgenootschap f5000; aan de Mij. tot Nut van 't Algemeen f 10.000aan de inrichting voor Doofstommen-onderwijs, Rotterdam f 25.000 aan de Prins Alexander-stichting, Bennekom f 20.000 aan het fonds v. Noodl. kerken in Nederland f20.000; aan het Wilhelmina Kinderziekenhuis, Utrecht f25.000; aan het Oranje Nassau Oord Renkum f25 000, aan de Prins Hendrik Stichting Egmond aan Zee f 25.000aan het diaconessen- huis, Utrecht f20.000; aan de Ned. Herv. gem. de Meern f25.000; aan het Luth. Oude vrouwen en mannenhuis, Utrecht f 20.000aan het diaco nieweeshuis, Utrecht f 20.000aan het armbestuur Ned. Herv. gem., de Meern f5000; aan hetR. K. armbestuur, Oudenrijn f2000; aan het Ooglijders Gasthuis, Utrecht f 25.000, totaal f 579.500. Alles vrij van successierechten. Nader verneemt het blad nog, dat in den ballon aanwezig waren de balloncommandant Nell uit 's-Gravenhage, en dr. C. Schoute, adjunct-direc teur van het Kon. Ned. Meterologisch Instituut. De laatste was belast met het doen van waarne mingen. De directie van het Instituut heeft in antwoord op het telegram der aangehouden luchtschippers onmiddellijk naar Gronau terug geseind, dat de ballontocht op haar order en voor een weten schappelijk doel ondernomen is. Een uitgebreide s mokkel aa rsfci e n- d e. Het perstelegrammenbureau te Berlijn bericht uit Milaan, dat de Italiaansche tolbeambten te Lugano en omgeving een wij-dver taxie smokke laarsbende op het spoor zijn gekomen, waartoe duizend personen zouden behooren. De leden der bende smokkelden in hoofdzaak horloges en sui kerwerken over de Italiaansche grenzen. Hollandsche luchtschippers aan gehouden. Naar de «Tel." verneemt, is de ballon Amsterdam, van de Nederlandsche Veree niging voor Luchtvaart, die te Crefeld de over winning behaalde, gisterochtend even over de Duitsche grens in de buurt van Gronau aange houden. In den ballon bevond zich o.a. een onderdirec teur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in De Bilt. De heeren hebben terstond na de aanhouding i naar Utrecht om legimitatie-papieren geseind. Belangrijke onthullingen. Het is ditmaal het «Journal," dat iets meent te kunnen mededeelen van de verwachtingen van den alge meenen veiligheidsdienst, doch niet met betrek king tot de auto-bandieten. Het is het spoor van de uit het Louvre gestolen Joconde van Vinei, dat men dit op verantwoording van het «Jour nal" aan den veiligheidsdienst hoopt gevonden te hebben. Het genoemde blad meldt nl., dat ingestelde nasporingen geleid hebben tot de in hechtenisneming van een individu, dat zwaar ver dacht wordt te zijn, zoo niet de pleger van den diefstal van het beroemde schilderij, dan toch een van hen, die van het misdrijf op de hoogte waren. De man heet Chauveau en heeft zich in den aanvang van zijn veelbelovend leven schuldig gemaakt aau talrijke oplichtingen om daarna meer heil te zien in het in dezen tijd van ar- beidsverdeeling moderne gespecialiseerde inbraak- bedrijf in kerken en musea. Chauveau was ech ter in weerwil van zijn talenten voor dit vak niet de voornaamste persoon van de bende, waartoe hij behoorde. Zijn chef was een zekere René Fer- rand, die de ondernemingen schijnt te hebben moeten uitdenken misschien beschikte hij over meer kunstzin terwijl Chauveau de handige uitvoerder was. Zoo is onlangs in het museum van Reims een bonbonmère van groote waarde gestolen, welke diefstal Cbauveau en Ferrand moeten hebben uitgevoerd, terwijl nog korter ge leden, den 2östen Maart, uit een museum te Nevers een verzameling schotels en borden ontvreemd zijn, te zamen voor een geschatte waarde van 50.000 frank. Ditmaal had men een der dieven bijna in handen gehad. De trein, dien zij te Nevers genomen hadden, was gesignaleerd, doch toen men Chauveau bij het uitstappen uit den trein aan de gare de Lyon te Parijs bij den kraag had willen vatten, was de vogel gevlogen en trof men in de atdeeling, waarin hij plaats had genomen, alleen een zak met inbrekerswerktuigen aan. Hij had schijnbaar lont geroken, was zoo voorzichtig geweest om te Corbeil uit te stappen, met achterlating van den compromitteerende zakt en had daar den trein naar Juvisy genomen om Parijs per rijtuig weer binnen te komen. Ferrand moet kalm aan de gare du Lyon zijn uitgestapt op hem rustte toen waarschijnlijk omdat hij de diefstallen niet zelf uitvoerde nog geen verdenking. Dinsdag-avond is de politie gelukkiger geweest. Men wist, dat Chauveau huisde in den omtrek van de place Blanche in Montmarte en daar werd hij ook op den hoek van de rue de Douai en de rue Blanche 's avonds tegen 9 uur door een in specteur van den veiligheidsdienst aangehouden. Den daarop volgenden Woensdag heett men toen ook een poging gedaan om Ferraud te Villennes in het arrondissement Versailles in handen te krijgen, doch men slaagde slechts in de arrestatie van zijn geliefdehij zelf had nog den tijd gehad uit een venster te verdwijnen. De. doorzoeKing van de door den museumdief bewoonde vertrek ken leverde echter het resultaat op, dat men er eenige zaken van groote waarde aantrofde te Nevers gestolen schalen en borden, verder schilde rijen enz. Er waren daar uit musea ontvreemde schatten aanwezig, die men voor altijd verloren had gewaand. Ook heeft men er eenige belangrijke brieven gevonden en het is naar aanleiding daarvan, dat men in de bureau's van deu algemeenen veilig heidsdienst over de mogelijkheid van het terug vinden van de Joconde begint te spreken. In hoe verre de hoop, waarvan boven sprake was, gegrond is, blijkt uit het medegedeelde verder niet. De overstrooming vande Mississippi Uit Menphis wordt aan de Daily Telegraph" gemeld, dat in Noord-Arkansas meer dan twee duizend vierkanten mijlen land. waaronder 500.000 acres bouwland, onder water gezet zijn tengevolge van de doorbraak van de voornaam ste dijk aan het Golden Lake. In Marked Tree, Wilson. Big Lake, Dickerville en Tyronza staat het water 5 10 voet hoog. Andere steden, waarmede de verbinding verbroken is, zijn waarschijnlijk eveneens overstroomd. Talrijke kudden vee zijn om het leven gekomen en de schade wordt op minstens 1.000. 00 geschat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5