Ingezonden. tStads- en tie westelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. zal deze herziening een verbetering meebrengen in de positie der deurwaarders bij dit dienstvak. Chef van het Departement van Oorlog. Men meldt uit 's Gravenhage De referendaris van het departement van Oorlog, jhr. mr. B. G. de Jonge, is bestemd om benoemd te worden tet chef van het kabinet van den minister van Oorlog. Het Kouinklyk bezoek aan Arnhem. Men meldt ons uit Arnhem Voor het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan Arnhem op 23 dezer is het volgende programma samengesteld Het Koninklijk paar zal te half elf per auto van Apeldoorn aankomen en aan de grens der gemeente in de daar gereed zijnde rijtuigen over stappen. Daar zal de ontvangst door de gemeen telijke autoriteiten plaats hebben. Allereerst wordt een rijtoer gemaakt door het terrein van het nieuwe villapark en de arbeiderswijk Klarendal. Langs en door het Sonsbeek-kwartier wordt ver volgens gereden naar de Johanna-stichting, het tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen- Vandaar gaat het door het Westelijk stadsge deelte, de Utrechtschestraat en de singels naar de groote kerk, die bezichtigd wordt, waarna ten stadhuize een door de gemeente aangeboden noen maal plaats heeft. H. M. zal van 12.30 tot 2.45 ten stadhuize verblijven en zich daarna begeven naar het R. K. gesticht Insula Dei. Langs een an deren weg wordt vervolgens gereden naar de fabriek van de firma W. J. Stokvis aan de Oude Kraan, voor welk bezoek uur is gerekend* Daar na wordt naar de woning van den commissaris der Koningin gereden, waar H. M. ongeveer 25 minuten verblijf zal houden. Vandaar gaat de stoet weer naar den Apeldoornschen weg, waar te 5 uur het vertrek plaats heeft. Omtrent de plannen van versiering kan worden meegedeeld, dat het gemeentebestuur vermoedelijk een eerepoort zal oprichten bij den hoofdingang van Sonsbeek. Zondagavond heeft Oranjedag een vergadering gehouden, waarin eenige commissies zijn benoemd, die zullen trachten een bedrag bij elkaar te brengen voor versiering. Deze commis sies zullen werkzaam zijn in die stadsgedeelten) waar de Koninklijke stoet niet passeert, daar voor de straten, waar dit wel het geval is, afzonder lijke commissies zijn aangewezen, die onafhankelijk van elkaar plannen zullen maken. Oranjedag stelt zich voor een monumentale eerepoort op te rich ten op den Dam, 's avonds een openbaar concert te doen geven en in Musis een feestavond te organiseeren. Komen te; staan. Men meende dat hierdoor de windvang van don moten zou worden belem merd. Tegen het verleenen der vergunningen kwam men ook op uit vrees, dat op deze twee vergunningen er meer andere zouden volgen, er. dan vooral zou de gelegenheid tol malen belemmerd worden. De provinciale hoofdingenieur achtte de be zwaren van het polderbestuur ongegrond. Z.i. zou het verbod om zonder vergunning van dijk- ■gtaaf en hoogheemraden te mogen bouwen zich niet verder behoeven uit te strekken aan binnen een kring van 180 meter van den molen. De beslissing van Ged. Staten volgt later dere bekendheid te gevende kosten warden ge raamd op f9000. Botsing. Te Parijs kwamen eergisterenavond twee trams bij een kruispunt met elkaar in bot sing. Zeven passagiers werden gewona. Weer bene Jat. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 te Breslau. Laagste barometerstand 749.0 te Seydisljord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot zuidoostelijken wind, licht tot haltbewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nachtvoist, overdag vrij zacht. Volksbadhuis. In de week van 7—13 April 1912 werden genomen 393 baden. 4ste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 65 regen 22 regen 253 school kinder a 5 ct. 32 ereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Schiedam. L.S. Maandag den 22sten zal wederom, evenals het het vorig jaar, het Tuberculose-bloempje, dat voortaan den naam van «Emmabloem" zal dragen, overal in de stad worden verkocht. De opbrengst is bestemd uitsluitend voor de bestrijding der tuberculose. Het behoeft nauwelijks gezegd dat de opbrengst van dit bloempje voor onze vereeni- ging een belangrijke post op de begrooting vormt en dat er dus veel van afhangt of wij de noo- digen steun ondervinden, niet alleen van het koopend publiek, maar ook van personen, die zich met den verkoop willen belasten. Het vorig jaar stelden zich niet minder dan veertig dames be schikbaar en dank zij hun grooten ijver werden toen de 5000 bloempjes geheel uitverkocht. En thans hebben wij 6000 bloempjes, terwijl de be schikbare hulp heelaas veel geringer is. Wij doen daarom een ernstig beroep op alle dames, die met het streven onzer vereeniging sympathiseeren en Maandag den 22sten geheel of gedeeltelijk beschikbaar hebben, zich ten spoe digste op te geven aan de directrice van het stadsziekenhuis. Het is een nuttig en dankbaar werk dat wij van u vragen. Het Bestuur. Naar Londen. De bekende Fransöhe vlie ger Prévost is met een passagier van Parijs naar Londen gevlogen. Hij' maakte den fccht in be- trekkelijk-korten tijd. Tweemaal moest bij, vóór liet Kanaal bereikt was, dalen. Eenmaal om den weg te vragen en den tweeden keer te Calais, daar de mist hem verraste. Prévost is de eerste vlieger, die van' Parijs naar Londen is gevlogen met een passagier. Kerk ingestort. Uit New-York seint men, dat in Harrington, staat New-Jersey, een nieuwe Katholieke kerk, die ingezegend werd, instortte, 300 personen werden onder het puin begraven; meer dan 55 personen zijn zwaar gekwetst. 4 dooden zijn reeds (uit do puinhoopen te voor schijn gehaald. t)e zonsverduistering, welke mo-r gen, Woensdag, zal zijn waar te nemen, belooft hoogst interessant te zijn. Te dezer stede zal de eclips ongeveer om 11 uur 20 min. te zien zijn. Het verschijnsel duurt in ons land meer dan 2 uur. In het midden der eclips wordt het overal zóó donker, dat de sterren aan den hemel ver schijnen en van de zon zal niets meer zichtbaar zijn dan een smalle lichtsikkel. 95/100 deei dei- zon wordt bedekt gezien. Bij het gister te 's-Gtavenhagc, ge houden examen nuttige handwerken zijn o.m. ge slaagd de dames A. P. Vermaas, C. v. d. Vlies, ;en A. van Vooren. In de etalage van den heer Bats, aan de Hoogstraat, was gister en heden de weelderige haaxdos te bewonderen van twee dames, een le vende reclame voor het haarmiddel »Koko". Er verdrongen zich voor dezen kapperswinkel zooveel nieuwsgierigen, dat de politie herhaaldelijk ruim baan moest maken. DIT DELFT. Door jhr. mr. L. E. M. von Fisennel is gis teren in de openbare vergadering van het college van Ged. Staten van Zuid-Holland verslag uit gebracht omtrent het verzoek van het bestuur van den Wippolder om vernietiging van een tweetal besluiten van dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland betreffende het bouwen bin nen den kring van 375 M. van den wihdwater molen van genoemden polder. De secretaris van den polder, de heer W. J. Rotgans, en de heer De Groot, ingeland, verstrek ten inlichtingen. De woningen hier bedoeld zou den op resp. 250 en 200 meter van den molen Een goede vangst. Zaterdagmiddag hééft de politie te Amsterdam een 26-jarigen schilders gezel, wonende in de Ruysdaedstraat aldaar en zijn 21-jarige vrouw aangehouden, die verdacht wor den betrokken te zijn hij de in de laatste da gen aldaar gepleegde diefstallen van kennisge vingen van aangeteekende stukken uit brievenbus sen. j De man werd Zaterdagmiddag in een van de straten achter het Rijksmuseum opgemerkt door een brievenbesteller, die in hem den persoon hor kende, die hem meermalen had nageloopen ajs hij zijn werkzaamheden verrichtte. (Zooals men zich herinnert werd verondersteld, dat de dief brieven hestellers volgde om te zien waar zij kennisge vingen in de bus staken.) De brievenbesteller wees detn verdachte aan een politieagent aan, die den man meenam naar hét politiebureau op het Leid- schopkin. Van daar werd hjj overgebracht haar het politiebureau Ferdinand Bolstraat, omdat men vermoedde, dat hij meer zou weten van aen dief stal van kennisgeving betreffende een aangetce- kond stuk inhoudende voor een waarde van f 2800 aan diamanten, uit die' brievenbus van den dia manthandelaar Strelitskie aan het Sarphatipark Dit vermoeden bleek juist te zijn. De aangehoa dene bekende zich aan diezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bovendien herkende bet dienstmeisje van den diamanthandelaar in hem den man, die dezer dagen met 'haar een praatje aan oe deur had gemaakt, bij welke gelegenheid zjj hem korten lijd alleen 'had gelaten. In dien tusschentijd moet hij de kennisgeving uit de bus hebben gesloten. Terwjjl de vrouw met 'haar eenjarig kind aan het politie-bureau Ferdinand Bolstraat in bewa ring bleef, werd de man, na gehoord te zyn, overgebracht naar het politiebureau Overtoom, ten einde daar te worden gehoord in veibaud met den diefstal van ©en kennisgeving letreffende eein aangeteekenden brief inhoudende een chèque op een der Amsterdamsche bankinstellingen. Van dien diefstal hebben wij onlangs eveneens mel ding gemaakt. De chèque werd door de betrok ken bankinstelling niet uitbetaald; men had er de chèque ingehouden en den man laten gaan. Het onderzoek der politie heeft nog niet aan het licht geibracht waar zich de diamanten be vinden, die uit den brief, voor den diamanthan delaar van het Sarphatipark bestemd, gestolen zijn. De brief was aan het postkantoor floor ten vrouw afgehaald. Dei vrouw van den verdachte werd eveneens gearresteerd; zij' werd herkend als degene, die den brief aan het postkantoor in ontvangst had genomen. Kinderroof., Te New-York heeft dezer da gen een sensatiewieikkende kinderroof plaats ge had. Een (kindje van tien maanden van eeh zeer rijke familie te dier stede, werd op klaarlichten dag uit den kinderwagen, waarin hel zat, wegge nomen, terwijl de kinderjuffrouw even een in koop deed in een winkel. De politie heeft in verband met oezen kinder roof gearresteerd een zekere Annie Boyarsky, een Poolsche immigrante, op wie ernstige verdenking rust. Het is echter niet bekend, om welke recicn zij het kind ontvreemd zou hebben. De aangehoudene is achttien jaar oaö. Vergiftigd. Te Halifax in de Vereenigde Stalen, werden Zondag in een gezin alle per sonen ziek na het gebruik van haring. Vijf van de zes kinderen uit het gezin stierven weinigen tijd later. Het zesde kind en ae ouders bleven in leven. Het spoorwegongeval te Axel. Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van het spoorwegongeluk te Axel, waar by 32 goede renwagons door den wind voortgeduwd, op een personentrein zijn geloopen, moet hebben uitge maakt, dat dit niet aan nalatigheid moet worden toegeschreven. Een standaardwerk. B. en W. van Haar lem stellen den Raad voor in 1913 van gemeente wege- een standaardwerk uit te geven over Haar lem en zjjn instellingen in vier talen eh geïllus treerd om deze gemeente in het buitenland tneex- DE RAMP VAN DE „TITANIC". Volgens de nadere telegrammen was de «Tita- nic" op weg van Southampton naar New-York. De «Titanic vertrok 1.1. Woensdag van South ampton, voer toen naar Cherbourg en nam den llden te Queenstown in Ierland de laatste reizi gers en postzakken aan boord. Volgens een vroe gere opgave waren er aan boord ongeveer 300 passagiers le klas, 300 2e klas en 740 3e klas. De bemanning bestond uit 903 koppen. Er waren 3814 postzakken aan boord. Uit Londen wordt geseind, dat o.a. aan boord waren kolonel J. J. AstorHays, president van de Canadeesche Grand Trunk SpoorIsmay, pre sident van de White Star Line; gravin Rothes; de journalist Steadde bankiers Guggenheim, Widener en Straus. Onder de Amerikaansche millionnairs, die zich aan boord van de litanie" bevonden, wordt nog genoemd Roeblink, voorts Thayer, de president van den Pennsylvania-spoorweg, ook lord Ash bur ton en M. Rothschild. Aan boord bevond zich ook jhr. J. G. Reuchlin, directeur van de Holland-Amerika-Lyn. De aanvaring met den ysberg is geschied op 42* N B. en 50° W.L. Zonder kaart kan men zich een voorstelling van deze plaats maken, als men weet, dat New-York op 41° 6' N.B. en 74° W.L. ligt. Het naaste land is Newfoundland en daarvan de zuid-oostelijke punt, Kaap Race. Vandaar seint Reuter, dat de «Titanic" Zondag avond om 11.25 met dradelooze telegrafie van de aanvaring met den ijsberg bericht gaf. Is dat de tijd aan boord, dan moet dat ongeveer gisternacht om halfdrie zijn geweest. Is het de tyd van Kaap Race dan zal het tegen drieën zjjn geweest. Het laatste bericht, dat de mailboot Virginian" op ving het was onduidelijk én onsamenhangend was van 12.27dal zou, gerekend naar tyd van de «Titanic," by ons gisterochtend om half- vijf zijn geweestgerekend naar den tijd van de «Virginian" iets later. Ijsbergen hebben, gelijk men weet, op de vaart tusschen Europa en Noord-Amerika dikwijls on gelukken veroorzaakt. Vele schepen maken om den tijd, dat die ysbergen komen afzakken, een omweg om ze te vermijden. Ijsbergen worden in de Poolstreek gevormd, doordat gletsjers, die tot in zee uitsteken, afbreken (men noemt dat het kalven van de gletsjers) of dat kruiend ijs of ijs velden, die zich op elkaar stapelen. Men heeft er waargenomen, die ruim 100 M. boven het zeevlak uitstaken. Maar het deel, dat onder water blyft, is vele malen langer. In oppervlak kunnen zij het tot vele kilometers lang en breed brengen. In den Noordelijken Atlantischen Oceaan treft men ze aan tot 36 N.B.in die buurt smelten ze weg. Ten Zuiden van Newfoundland komen ze van Januari tot Juli voor, het meest in April en Mei. In Mei 1882 heeft men aan boord van een Duitsch schip daar in een etmaal 351 ijsbergen geteld. Het gevaar voor een aanvaring wordt vergroot door mist, die in die streek veel voorkomt. De nadering van een ijsberg wordt men aan boord gewaar door het dalen van de temperatuur. Alle schepen moeten melding maken va» ysbergen die zij aantreffen, en te Hamburg en New York, ver moedelijk ook in Engeland, worden aan uitvarende schepen kaarten uitgereikt met aangifte van de plaats der ijsbergen op bepaalde tijden. Onderweg waarschuwen ook de schepen elkaar. Misschien bevond de »Titanic" zich, toen het ongeluk ge beurde, in een zoogenaamde mistbank en was de ijsberg (ijsbank I) niet hoog, zoodat hij toch al moeilijk waar te nemen was. Volgens verschillende berichten zouden alle passagiers gered zijn. De «Virginia" die het eerst hulp verleende, bevond zich op 197 mijlen afstand van de «Titanic," daarna kwamen de «Olympic" en de «Baltic," die op wetr naar Liverpool waren. De botsing had plaats 's avonds om tien uur op 41 gr. 46 sec. N.-B. en 50 gr. 14 sec. W.-L. An dere schepen, o.a. de «Mauretania" en de «Baltic," hadden eveneens op hun vaart naar New-York veel last van het ijs. Het reddingswerk verliep ordelijk, hoewel onmiddellijk na den eersten stoot het schip zijdelings begon over te hellen en lang zaam begon te zinken. Onmiddellijk nadat het onheil had plaats gehad, werden de reddingssloe pen uitgezet en in weerwil van het ontzaglijk groot aantal passagiers ontstond niet de geringste verwarring. Zonder zijn kalmte te verliezen bleef de kapitein van de brug orders geven. De vrou wen en kinderen werden het eerst in de sloepen neergelaten, vervolgens de overige passagiers. De capaciteit der sloepen was ruimschoots voldoende, daar zij voor een aantal opvarenden van 3300 plaats boden. De «litaniewas het grootste schip ter zee. De afmetingen bedroegen, volgens Lloyds Register, lang 852.5 Eng. voet en breed 92.5 Eng. voet. De tonnenmaat bedroeg 46.328, d.i. iets meer dan van de «Olympic," het zusterschip, waarmede de White Star Line ook een ernstig ongeluk heeft gehad. Van een zijner reizen naar New- York terugkeerende, werd het schip in Engelsche wateren aangevaren door het Engelsche oorlogs schip «Pawke" en kreeg het een groot gat in een der boorden. Met moeite werd het boven water gehouden. De beurzen te Londen en in aansluiting daar mede ook die op het continent, stonden merkbaar onder invloed van de ramp die de «Titanic" ge troffen heeft. Niet alleen wegens de aanwezigheid van een groot aantal financiers op de boot, doch ook wegens de groote sommen, die verloren zou den zijn bij eventueel totaal verlies. Naar het «Hbld" verneemt, is het casco van het schip voor één millioen pond sterling verze kerd, een bedrag, dat over de geheele wereld ge plaatst is, gedeeltelijk bij Lloyd's. Op de Amsterdamsche markt werd voor onge veer 98.000 gulden geteekend. Dit bedrag zou zeer zeker grooter zijn geweest, indien iets hoegere premie bedongen hadde kun nen worden. Want vele waren niet geneigd tot de lage premie van 8/« pCt. (0.7125) voor 12 maanden te teekenen. Dit is zeer ver beneden de werkelyke waarde welke op circa 18 millioen gulden geschat wordt, zoodat de maatschappij een verlies van zes mil lioen zou lijden. De reden van deza lage verzeke ring is, dat alle markten vol waren en nergens zulk een bedrag verzekerd kon worden. De lading ook was voor een groot bedrag ver zekerd, doch daar dat op loopende (contract) polissen is geschied, kan dat bedrag niet by be nadering geschat worden. Telegrammen van Kape Race melden, dat de «Titanic" op zijn waterdichte schotten aanvanke lijk is blijven drijven, maar om 2 uur 20 min. gezonken is. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 16 April 1912, des namiddags 2 uur. Wegens ongesteldheid van den Burgemeester wordt het voorzitterschap waargenomen door de oudsten wethouder, den heer P. M. J. A. Lagerweii Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig: de heeren De Graaff (met kennisge ving)) His, Wittkampf, mr. Kavelaars en mr. von Brie! Sasse. Notulen. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 5 Maart j.l. en verdaagd die van den 26 Maart d.a.v. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede,* dat bij het College van B. en W. zijn ingekomen van de Ged. Staten dezer provincie. a. onder dagteeken ng van 1 dezer het bericht van ontvangst van het afschrift der op 26 Maart j.l. vastgestelde verordening tot wijziging van die regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen liggende tusschen den Rott. dijk den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom 'dezer gemeente. b. het onder dagteekening van 2 dezer goedge keurde Raadsbesluit van 26 Maart j.l. tot bekrach tiging van den aankoop der perceelen Vlaardincer- straat ns. 28 en 30. e. het onder dagteekening van 1 dezer goedge keurde Raadsbesluit model B. d.d. 26 Maart j 1 tot wyziging der begrooting voor 1912; Van den heer P. van der Vlies, bericht, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur aanneemt. Van den heer J. S. Paulssen magazijnmeester van het Algem.-Handels-Entrepót, dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie. Worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen stukken van B. en W. Missives, daarbij aanbiedend het kohier der plaatselijke belastingen op de gebouwde eigen dommen over 1913 bedragende f 29.631.29. Bat kohier wordt tot het uitgetrokken bedrag vastgesteld. Onder dagteekening van 12 dezer het prae- advies op het verzoek van de N.V. werf «Gusto" om een strook grond lang 130 en breed 52 M1. gelegen ten Westen der fabriek, van de gemeente te koopen tegen f5.50 p. M». (Puiten verantwoordelijkheid der Redactie). JT* Van ingezonden stukken ook al word-n ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2