Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Het midden der eclips viel omstreeks 5 minu ten na half een. De middelpunten van zon en maan vielen toen te zamen en daar de maanschijf iets kleiner is dan de zonneschijf zag men deze omringd door een zeer smallen lichtenden zonnering. Men zag bij deze eclips de maanschijf allengs over de zonneschijf trekken. Op den dag zag men de nieuwe maan, om vervolgens door die nieuwe maan de zon tot een steeds kleiner sikkel te zien uitdooven. Aangezien de zonnemiddellijn ongeveer '/zoo deel van de baan der maan beslaat, had deze '/zoo deel noodig, dat is dus ruim 1 uur, om de zon geheel te bedekken en wederom 1 uur om ze geheel te verlaten. Te midden van de eclips werd 't zoo donker, dat men aan een opkomende on weersbui zou denken. Om 1.55 u. was het ver schijnsel geëindigd. Overal zag men groepen menschen die naar het merkwaardig, hoogst zeldzaam verschijnselstonden te kijken. Velen hadden terecht het oog gewa pend om zich voor schade aan het gezichtvermo gen bij het inkijken van de zon te behoeden. Men verzekert dat een boekhandelaar alhier wel 500 kaarten met mica-oogscherm verkocht, die een zeer doelmatig middel bleken om de zons verduistering te volgen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 April 191-2. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Memel. Laagste barometerstand 754.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken wind) licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Zooals reeds uit de geplaatste advertentie bleek, is ten bate van de Vereeniging Schiedamsche Gezondheidskolonie tegen Zaterdag 27 dezer een feestavond georganiseerd. Uit de lijst van de medewerkende personen blijkt wel, dat een goed geheel zal worden gegeven. Velen zullen zeker het volijverig pogen van het betrokken bestuur willen steunen. De commissievoordeGasfabriek en Drinkwaterleiding is heden met den Directeur der bedrijven naar Delft gegaan om een begin te maken met het ontwerpen der onderhande lingen betreffende de levering van electriciteit door Delft aan Schiedam. De electrische centrale aldaar zou vooraf bezichtigd worden. Tegen de voorloopig vastgestelde zijn, kiezerslijsten naar wij vernemen, twee be zwaarschriften ingediend. Door de politie zijn gisteren en heden hier aangehouden twee personen, in het »Aig. Politieblad" gesignaleerdde een voor f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, de andere voor f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Beiden betaalde de boete. Gisteren zijn op den Rotterdam- schen dijk met elkaar in botsing gekomen een handwagen door twee personen bestuurd, van de firma Immerzeel te Rotterdam, waarop een glas ruit lag ter waarde van f 70, met een bespannen wagen uit Vlaardingen. De ruit werd daarbij vernield. UIT VLAARDINGEN. In de gisteravond gehouden raad vergadering is behandeld het voorstel van B. en YV. om de plaatsejjine schoolcommissie op te heffen. Tengevolge van een minder goede verstandhou ding tusschen B. en VV. en de plaatselijke school commissie hadden 6 leden van deze commissie ontslag genomen, omdat zij hebben gemeend, een commissie te moeten verlaten, die bij de bestaande opvattingen niet geraadpleegd, doch eenvoudig geduld weid- Volgens B. en W. was deze motiveering min der juist. Be minder gewenschte verstandhou ding vond zijn oorzaak, deels in het streven van de commissie om haar werkkring uil te breiden, buiten de grenzen daarvan gesteld in art. 97 der lager onderwijswet, deels in bet herhaaldelijk niet op tijd inzenden door de commissie van de haar gevraagde adviezen en opgaven. B. en W. hadden voorgesteld, de plaatselijke schoolcommissie op te heffen en in het ieven te roepen een commissie van 3 raadsleden ex art. 54 tweede lid der Gemeentewet om B. en W. bij te staan in het heheer van de zaken het lager onderwijs betreffende. Bij de behandeling van dit voorstel deed de heer Hoogendijk zich allereerst als een tegen stander daarvan kennen. Hij meende, dat de argu menten daarin ontwikkeld niet belangrijk genoeg waren om tot de Bovendien achtte hij het niet gewenscht de werkzaamheden van B. en W. meer lan noodig te verzwaren. Hij verzocht Be en W. hun voorstel terug te nemen en pogingten in het werk te steilten tot samenstelling! van een nieuwe com missie. Ook de heer Van Dusseldorp pleitte voor hel behoud van de tegenwoordige commissie. Nadat de heer De Heer eenige bijzonderheden omtrent het conflict tusschen B. en W. en dc commissie in het licht had gesteld, word het voorstel van B. en W. verworpen; alleen de wethouders Versteve en De Bordes stemden voor. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 16 April 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Jaarwedde DirecteurArbeidsbeurs. 6. Voorstel tot regeling van jaarwedde van den Directeur der Arbeidsbeurs. Naar aanleiding van de besprekingen, in de vorige vergadering, bieden B. en W. een door hen in overeenstemming met het advies der Com missie van Toezicht opgemaakte regeling van de jaarwedde van den Directeur der Arbeidsbeurs, aan en stellen voor, de jaarwedde te bepalen tus schen f900.eu f1200.- - met dien verstande, dat, totdat het maximum is bereikt, telkens na twee jaren dienst, verhoogingen van f100. wor den toegekend. De heer De Bruin merkt op, dat ook dit voorstel weer niet gedrukt is. Dit spijt hem in de eerste plaats, omdat hij er niet alles van gesnapt heeft, maar ook voor den belanghebbenden die er nu niet over heeft kunnen oordeelen. Hij stelt dus voor, dit voorstel nog aan te houden, maar brengt inmiddels hulde aan B. en W. voor de duizelingwekkende snelheid waarmee zij dit voor stel in een 14 daag tijd in elkaar gezet hebben, 't Blijkt wel, dat er voor de hoogere beambten heel wat meer spoed betracht wordt dan voorde lagere ambtenaren. Spr. wenscht, dat die spoed altijd zal betracht worden, onverschillig voor wie 't aangaat en wijst in dit verband op het adres van de vakonderwijzeressen der herhalingsschool voor meisjes, waarop nu pas preadvies is uit gebracht, en op het adres van de werklieden der gemeente-reiniging, dat meer dan een half jaar aanhangig is geweest. Waar er alle reden is om zich te verheugen over den spoed hierbij betoond, meent hij toch, dat haastige spoed niet altijd goed is hij stelt dus voor, de behandeling van dit voorstel 14 daag aan te houden en de stukken te doen drukken, opdat wij er nog eens kalm over kunnen denken. De Voorzitter gelooft, dat de Raad wel bereid is aan het verzoek van den heer De Bruin te voldoen ten aanzien van de wijze van voorbe reiding van dit voorstel en in te gaan op het in alle opzichten rechtvaardig verlangen. Waar de vorige spreker gewaagde van duizelingwekkende snelheid moet voorz. toch opmerken, dat het voor stel in zake den directeur der Arbeidsbeurs ge makkelijk in elkaar was te zetten, omdat men hier slechts te doen had met ééne commissie, wier advies hierbij gaat. Voorz. meent, dat B. en W. wel bereid zullen zijn het voorstel aan te houden tot de vol gende vergadering en inmiddels de stukken te doen drukken. De wethouder, de heer G 0 s 1 i n g a, merkt op, dat reeds bij de begrooting over het salaris van den directeur der Arbeidsbeurs is gesproken en dit dus niet in duizelingwekkende vaart wordt geregeldmaar zoo gaat 't met de partijgenooten van den heer De Bruin altijd: werkt een gemeen tebestuur vlug, dan is 't niet goed en werkt 't langzaam dan is 't ook niet goed Weth. meent, dat wij ons van de woorden van De Bruin niets moeten aantrekken en eenvoudig doorgaan. De heer De Bruin, wijzend op de uitlating van den heer GosÜDga, zegt uitdrukkelijk, dat hij zich verheugt over den spoed die hierbij betracht is; maar dat hy 't betreurt die spoed niet tegen over ieder ander beoefend wordt; van den spoed maakt hij echter geen verwijt, integendeel, hij is er zeer dankbaar voor. De insinuatie van den wethouder Goslinga laat hem vrijwel koud hij denkt daarbij weerklank te vinden in den Raad, te laten stemmen en dan is deze zaak van de baanhet voorstel van den voorzitter lijkt spr. royaler; hij meent toch dat dat wij altijd moeten stemmen over zaken. Daarom hoopt hij, d^t de Raad eerder zal ingaan op het voorstel van den voorzitter dan op dat van den wethouder van onderwijs. De wethouder, de heer Goslinga, wil alleen opkomen tegen het woord insinuatie. Hij merkt op, dat, zoo het voorstel in zake de werklieden der gemeente-reiniging een half jaar geduurd heeft, ook dit voorstel niet in 14 daag in elkaar is gezet, maar wel een half jaar aanhangig is geweest. Wordt een stuk behoorlijk ter visie gelegd, dan wenscht De Bruin uitstel en is 't met ter beschikking van den Raad gesteld, dan wenscht hij dat 't zal inkomen. Weth. hoopt, dat de Raad een dergelijk optreden niet zal sanc- tionneeren. De heer Evers wil het voorstel van den wet houder Goslinga krachtig ondersteunen. Men ver wijt der rechtsche meerderheid toch ten onrechte partijstemming. In de laatste jaren is links veelal unaniem tegen geweest, terwijl rechts meermalen verdeeld stemde. Ook de heeren Houtman en De Jong lieten dat verwyt van partijstemming hooren. De heer De Jong: Maak je niet zoo dik I De heer De Bruin: Je bent hier niet in den Bond. De heer De Bruin zegt, dat als men hem gaat tarten, hij er op in zal gaan alleen zal hij dan het genoegen hebben de Raad een oogenblik op te houden. Hy heeft toch zijn standpunt hel der en klaar uiteengezet en begrijpt niet wat de heer Goslinga daar tegen kan hebben. Wat de partijstemmingen der laatste jaren betreft, spr. meent dat men nog niet eens zoover heeft te gaan In de vorige vergadering hebben enkele leden van rechts voor f 1 verhooging voor de werklieden der gemeente-reiniging gestemd en nu zijn dezelfde leden omgekeerd. De heer Evers merkt op, dat links er una- nieum voor stemde. De Voorzitter constateert, dat het uitstel- voorstel—De Bruin ondersteund wordt door de heeren Koopmans en Gerlach. Dat voorstel wordt verworpen met 12—8. Voor stemmen de heeren De Jong, Houtman, De Bruin, Ris, Lagerwey, Koopmans, Gerlach en Van Westendorp. Het voorstel van B. en W. in zake den Direc teur der Arbeidsbeurs is nu alleen aan de orde. De heer De Bruin zal daar tegen stemmen, niet omdat hij niet iederen arbeider zijn loon gunt, maar omdat men niet bij de hoogere be ambten moet beginnen, zoolang de salarissen der lagere ambtenaren nog zoo schreeuwen om ver hooging. De heer Koopmans merkt op, dat er niet bij staat tegen welk salaris de Directeur nu werk zaam is. eann Voorzitter zegt tegen een salaris van De heer De Jong zegt niets van de zaak af te wetende geheele zaak is hem onbekend door bijzondere omstandigheden. De secretaris, de heer mr. S i c k e n g a, leest het betrokken voorstel voor. De heer De Jong vraagt op welken datum het bedoelde tractement ingaat:is dit 1 Januari 1912? De Voorzitter zegt, dat 't ingaat op 1 Februari. In plaats van f 800 zal de Directeur nu f900 salaris genieten. De heer De Jong zegt, dat hij uit objectivi teit voor zal stemmen Het voorsteld wordt aangenomen met 182 stemmen. Tegen stemmen de heeren Gerlach en De Bruin. Stratenaanleg enTerreinophooging 7. Voorstel van B. en W. tot aanleg van straten en ophooging van terrein in de omgeving dei St. Liduinastraat en daarvoor een crediet van f34600. beschik baar te stellen, waarvan f 28000. ten laste van het Grondbedrijf. Dit voorstel doen B. en W., om reeds gedane aanvragen naar grond in de omgeving, aldaar te kunnen voldoen en voor de vraag voldoende aan straten gelegen en opgehoogd bouwterrein in voorraad te hebben. De heer Houtman zal niet op de kwestie ingaan. Hij hoopt, dat in de Commissie van Grondbedrijf de beste krachten zullen zijn, om dat 't voorname zaken zijn die daar behandeld worden, maar vraagt aan B. en W. in overwe ging te nemen om ook den grond in het Singel kwartier in exploitatie te brengen, op dat er al dus een regelmatige uitbreiding zij in twee ge deelten der stad. Als men het gedeelte naar de Maas wil uitbreiden, ook met arbeiderswoningen meent hij, dat ook gelegenheid moet ge geven worden in het Singelkwartier arbeiderswo ningen te bouwen. Spr. geeft dus in overweging ook dat gedeelte uit te breiden door het bouwen van arbeiderswoningen. De Voorziter zegt dat B. en W. een ont werp tot exploitatie van het Singelkwartier zullen indienen, maar vooraf moet dan gaan het uit breidingsplan voor dat stadsgedeelte, dat in ver gevorderd stadium verkeert en weldra zal worden aangeboden. Dit is de weg om tot exploitatie van het Singel kwartier te komen. De heer Ho u t m a n neemt met die verklaring genoegen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Straatnamen. 8. Voorstel van B. en W. om by aanneming van het voorstel sub. 7 aan de aan te leggen straten namen te geven. Nu tot aanleg en ophooging besloten is, stellen B. en W. voor, aan de straat ten Zuidoosten van de St. Liduianastraat en ten Zuidwesten van de Veenlantstraat, den naam van Tielman Oemstraat te even aan de straat, welke de bouwblokken tusschen St. Liduinastraat en den Oud-Westtrankeland- schen weg dwars doorsuijdt, die van Van Beve renstraat aan de straat ten Zuidwesten van de Fabri- straat, die van Brugmanstraat aan de straat evenwydig loopende van de vorige, die van Huysmansstraat, en aan de straat evenwydig loopende van de vorige, den naam van Anthonie Muysstraat toe te kennen. De heer Koopmans merkt op, dat waar B. en W. in de historische lijn wilden blijven, hy de voorgestelde straatnamen toch te lang vindt en die wenscht te bekorten. Hij meent, dat bij Tiel man Oemstraat de voornaam gemakkelijk kan vervallen evenals bij Anthonie Muysstraat en 't voldoende is van Oemstraat en Muysstraat te spreken. De heer Smit is 't hierin met den heer Koop mans niet eens. Hy meent, dat men de namen moet houden door de geschiedenis aangewezen de spraakmakende gemeente zal ze zelf wel vlug bekorten. Anders blijkt niet naar wie de straten genoemd zyn. De heer Koopmans is er in dat geval voor, alleen de initialen te noemen, byv. T. Oemstraat en A. Muysstraat. Weinig vindt hy er tegen de voornamen weg te laten maar heeft men daar bezwaar tegen, laat men dan alleen de voorletters zetten. De heer Van Katwijk merkt op, dat er in Rotterdam en Den Haag ook verschillende lange straatnamen zijn, omdat 't historisch is. De heer De Bruin gaat wel erg uit de rails, maar hij geeft om historische namen bijzonder weinig. Hij meent, dat men een kwartier meer practisch moest aanduiden, bijv. de Indische buurt, en van de Ambachtsschool een complex van straat namen maken. Hier gelden verschillende overwe gingen; maar van Huysmans weet men niet eens den voornaam en men noemt een straat naar Brugman, omdat hij over Liduina heeft geschre ven dat is wel erg verdienstelijk, maar 't laat de groote gemeente koud. Het uitspreken van den naam Johannes Brugmanstraat is trouwens een heele last en niemand denkt daarbij aan Liduina. De Schiedamsche hutspot wordt er aldus voor den vreemdeling niet beter op hij loopt van het kastje naar den muur. Spr. vindt 't beter een Indische buurt te vormen met Borneostraat enz en als er bij de fabriek van Smulders gebouwd wordt, een Gustostraatdat is beter dan die geschiedvorschery, waarvan het groote publiek zich niets aantrekt. De weihouder, de heer Goslinga, merkt op, dat het bijvoegen van de voornamen welluiden- der klinkt dan het vermelden alleen vaii de en kele namen. Hy is 't daaromtrent met de heeren Van Katwyk en Smit eens en merkt op, dat een Tielman Oemstraat te meer recht van bestaan heeft, waar er reeds vroeger een steeg van dien naam bestond. Waar er hier meerderen uit het geslacht Muys leefden, is 't, op de historische lijn voortgaande, beter den voornaam er bij te noemen. De heer Sm i t zegt, dat de heer De Bruin wel verklaart hij om geschiedenis niet maalt en be paalde buurten wenschtmaar by het Hoofd heeft men toch reeds de Oyermaassche wyk hier heeft men de geschiedkundige wijk, en achter de Sin gelkerk heeft men de uitvinderswijk. Wat de meening van het volk betreft, wat weet dan Amsterdam van een Daniel Stalpaertstraat Maar toch moet men de geschiedkundige namen vereeuwigen. De heer mr. von Briel Sasse merkt op, dat men in straatnamen verschillende richtingen heeftde een is voor de historische richting en kelen gevoelen daar niets voor maar spr. begrijpt toch niet hoe men het standpunt kan innemen de historische namen te willen radbraken. Hy heeft met heel veel genoegen gezien, dat door de zorg van onzen goeden gemeente-archivaris deze namen zijn ingezonden en hoopt, dat ze aan de betrok ken straten onveranderd zullen worden gegeven. De heer K o o-p in a n s ziet zich door het ge sprokene nog niet gewijzigd in zyue opvatting. Wat de heer mr. von Bnel Sasse omtrent rad braken opmerkt, gaat boven zyn begrip Hij wil vereenvoudigen, vergemakkelijken, geen langer straatnamen geven dan noodig is. Daarom stelt hij voor slechts van Oemstraat en Muysstraat te spreken. De Voorzitter dankt die Raadsleden welke het voorstel gesteund hebben uit pïeteit voor bet voorgeslachtzij die vroeger hier gewerkt hebben en belang hebben gesteld in onze stad. Voorz. meent ook, dat wij de namen moeten geven dooi de geschiedenis aangewezen, niet korte namen, maar de algemeene namen van de personen, zao- als zij werkelijk heeten. Hij zou zich teleurge steld gevoeleu als in dien geest van piëteit met werd voortgegaan, eu beveelt de volledige namen aan te nemen uit oogpunt van piëteit en van welluidendheid. Het voorstel Koopmans tot bekorting der na men blykt niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen Er tegen verklaren zich de heeren Koopmans en De Bruin. Uitbreidingsplan Noordlijk gedeelte. 9. Voorstel van B. en W. om op de vraag van heeren Gedeputeerde Staten ot de Raad in het door hun College overgelegde rapport van den Inspecteur der Volksgezondheid geen aanleiding vinden kan om het vastgestelde uitbreidingsplan voor het Noordelijk gedeelte alsnog te wyzigen, ontkennend te antwoorden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onderhandsche Verhuring. 10. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan het einde der Spuitiaven aan W. G. van Helden, voor hei vervaardigen van schippersbenoodigdheden. In overleg met de Commissie voor het Grond bedrijf stellen B. en W. voor, dat de Raad hen inacnuging verleent, op de door hen te stellen voorwaarden, bedoeld perceeltje grond den aanvra ger af te staan tegen f24.— per jaar; De machtiging wordt verleend. Machtiging. Daarna vragen B. en W. machtiging tot het in het openbaar verhuren van wei- en hooi land en kade in het Zuidergors en grasland in het Frankelaud en aan den Vlaardingerdyk Deze machtiging wordt verleend. Grondverkoop Smulders. 11. Verzoek van de firma A. F. Smulders om aan haar eeu stuk grond ie verkoopen tegen f o.50 per MJ, met advies van B. eu W. Het verzoek geldt een strook grond langs de Westzijde van haar terrein met een breedte van ongeveer 52 Meter, uitstrekkende van den zich daar bevindenden straatweg tot het terrein van de Kaarsenfabriek »Apollo", welke strook een ge middelde diepte van ongeveer 13U M. heeft; B. en W. stellen voor, in overleg met de com missie voor het Grondhedryf, op het gedane aan bod in te gaan. De Voorzitter zegt, naar aanleiding van het verzoek om een gesloten vergadering te hou den, alvorens in geheime zitting te gaan, aan de verzoekers, de heeren Houtman, Koopmans, De Jong en Ris, te willen vragen in dien geest een comité generaal te houden. Daartoe wordt besloten de Raad gaat omstreeks half vier in comité-generaal. By heropening der openbare vergadering om streeks baltzes deelt de voorzitter mede dat punt 11, het verzoek van de firma A. F. Smul ders, wordt aangehouden tot de volgeude verga dering Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Bloedvergiftiging. Mejuffrouw te Haarlem krabde dezer dagen een puistje stuk. Er ontstond bloedvergiftiging, waardoor zij Maandag avond onder heivige pynen overleed. Een aanklacht. Dei heer M. Iburg Hzn, di recteur der N. V. „De Tijdgeest", verzoek! ons mede te doelen, dat door ZEd. tegen de bestuurs- leden van den zich noemenden Lotisicobond een aanklacht wegens laster en beleediging is inge diend. Een en ander naar aanleiding van eehige door dien bond geplaatste annonces, wier inhoud daar. toe aanleiding geeft. Zoneclips! Een regimentscommandant geeft aan den stafschrijver de volgende order op: Morgen zal er een zoneclips plaats hebben. Het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden op het exercitieveld en dan zal de kolonel komen en de zoneclips uitleggen. By bewolkte lucht gewone dienst in exercitieloods." De stafschrijver schrijft de volgende order uit »Morgen zal er op bevel van den kolonel een zoneclips plaats hebben, het regiment zal in da gelijksch tenue aantreden en dan zal de kolonel de zoneclips leiden. Bij bewolkte lucht zal de zoneclips in de exercitieloods plaats hebben. («Geld.") Bookmakers. Wederom heeft de iecheroho van de Haagsche politie oenige bookmakers ge arresteerd, die in een koffiehuis daar ter stede in de nabybeid van het Hol.andsche Spooir-sfation weddenschappen afsloten. Zij zijn ter beschikking var. de justitie gesteld ingevolge art. 25-lbis van de nieuwe zedelykheidswet, dat o.a. ook straf baar stelt tot deelnemen aan weddenschappen en toit geven van gelegenheid daartoe. Naar verdefT met betrekking tot bet boven-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2